تسنیم   |  اقتصادی  |  

پیش‌بینی بازگشت نفت 70 دلاری در پی تصمیم اوپک برای کاهش تولید

یک کارشناس انرژی با اشاره به تصمیم اوپک و متحدانش برای کاهش 1.2 میلیون بشکه ای عرضه جهانی نفت گفت با این تصمیم قیمت نفت به بیش از 70 دلار باز می گردد.

پیش‌بینی بازگشت نفت 70 دلاری در پی تصمیم اوپک برای کاهش تولید

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، اوپک و متحدانش به رهبری روسیه در روز جمعه توافقی کردند که بر اساس ان تولید نفت بیش از آنچه بازار انتظار داشت و علیرغم فشار دونالد ترامپ برای کاهش قیمت نفت خام پایین می آید.

گروه تولید کنندگان اوپک عرضه نفت خام را 0.8 میلیون بشکه در روز از ژانویه 2019 کاهش می‌دهند در حالی که متحدان غیر عضو اوپک مسئول کاهش 0.4 میلیون بشکه نفت دیگر هستند .

پس زمینه این اجلاس اوپک از نشست های دیگر اخیر این گروه پرستیزه تر بود . اوپک توانست به توافق با روسیه و سایر کشورهای غیر عضو اوپک برسد. این سازمان آخرین بار در 2016 به یک توافق جمعی در این مورد رسیده بود .

توافق شاخص 2016 کاهش قیمت نفت را متوقف کرد و قیمت نفت برنت را به بیش از 86 دلار در هر بشکه رساند. قیمت نفت از آن زمان تقریبا از ماه اکتبر یک سوم کاهش یافته و عربستان سعودی با درخواست ترامپ برای پایین نگه داشتن قیمت نفت مواجه شده است .

عکس العمل بازار قیمت نفت در خبرها بالا رفته است. قیمت نفت خام آمریکا پس از تصمیم اوپک 4.5 درصد افزایش یافت و به 53.57 دلار در هر بشکه رسید در حالی که قیمت نفت خام برنت 5.3 درصد بالا رفت و بشکه ای 63.24 دلار معامله شد .

اظهارنظرهای تحلیل‌گران آرتم براموو،نایب‌رئیس تجزیه و تحلیل شیل در ریستاد انرژی گفت:« مشخص نیست قیمت نفت چقدر خواهد شد . طی چند ماه آینده می‌بینیم اوپک و روسیه چه روندی را پیش می گیرند. فکر می‌کنم وضعیت کنونی بسیار مثبت باشد» .

رندی برگر ، مدیرعامل بازارهای سرمایه بی ام او گفت:« در حالیکه انتظار رسیدن به یک توافق وجود داشت، کاهش 1.2 میلیون بشکه ای کمتر از آن چیزی است که امید داشتیم به دست بیاید. در هر صورت مقدار کاهش تولید بیشتر از یک میلیون بشکه ای بود که نمایندگان در مصاحبه هایشان طی 24 ساعت گذشته پیشنهاد می دادند ».

«ما این توافق را برای قیمت نفت و سهام مرتبط با نفت مثبت می دانیم. اگر کاهش تولید اوپک را در دورنمای عرضه و تقاضا در نظر بگیریم، یک بازار با ثبات را برای 2019و 2020  پیش‌بینی می‌کنیم .تهدید افزایش بیشتر درگیری تجاری بین آمریکا و چین می‌تواند تاثیر منفی بر تقاضا داشته باشد .هرچند فکر نمی‌کنیم آنقدر رشد اقتصاد را پایین بیاورد که باعث سقوط بیش از حد قیمت نفت شود ».

آن لوییز هیتل، نایب‌رئیس ماکرو اویلز وود مکنزی گفت:« این تصمیم احتمالا مورد حمایت برخی تولید‌کنندگان آمریکایی است که نگران بودند بدون رسیدن به یک توافق در وین قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت پایین‌تر آید و فعالیت‌های حفاری را در 2019 کاهش دهد» .

«کاهش 1.2 میلیون بشکه در روز از تولید نفت، بازار نفت را در سه ماهه سوم 2019 سفت و سخت می‌کند و قیمت‌ها را به بیش از 70 دلار در هر بشکه بازمی‌گرداند ».

«این شرایط کمک می‌کند تولید کنندگان با رشد عرضه آمریکا در 2019 رقابت کنند . ما انتظار یک افزایش سالانه 2.4 میلیون بشکه ای در تولید غیر اوپک را داریم چون عرضه نفت آمریکا همچنان رو به افزایش است».

«پیش بینی ما از افزایش تقاضای نفت 1.1 میلیون بشکه در سال 2019 است. پس جای چندانی برای افزایش زیاد در سال آینده نمی ماند و نیاز به کاهش تولید برای تثبیت قیمت هاست».

 برنادت جانسون نایب‌رئیس مارکت اینتلیجنس دریلینگ گفت:«خبر کاهش تولید اوپک مطمئنا بر قیمت‌ها تأثیر می گذارد ولی این کار به خاطر رشد تولید آمریکا و تاثیر فزاینده نفت خام آمریکا بر بازار جهانی لازم بود. قبلا بازارهای نفت تنها از اوپک حساب می بردند ولی حالا آمریکا روز به روز بازار را خراب‌تر می‌کند و نمی‌توان جلوی آن را گرفت چون شرکت های بسیاری بازار را می سازند» .

برگزاری نشست 175 اوپک با حضور عروسک خیمه‌شب‌بازی آمریکاعربستان: آمریکا نباید سیاست‌هایش را به اوپک دیکته کند

انتهای پیام/170

نفت قیمت نفت اوپک   اخبار برگزیده
  

بحران اخیر حقایق مهمی را آشکار کرد. شاید مهمترین واقعیت این باشد که آمریکا ضامن امنیت نیست و دولت ترامپ تصورات واضح و منسجمی در مورد امنیت منطقه ندارد و نمی تواند گزینه جنگ را تحمل کند.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا سوئیس 

  

جدیدترین قیمت برخی خودروهای پرتقاضا در بازاردر بازار خودرو قیمت پراید 111 که مدت ها بالای 50 میلیون تومان بود سرانجام به زیر این مرز روانی سقوط کرد. در بازار خودرو اکثر محصولات با روند نزولی مواجه شده اند. حذف قیمت از سایت های خرید و فروش و کاهش تقاضا 2 عامل اصلی کاهش قیمت خودرو در روزهای اخیر بوده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

بزرگترین خیانت به تاریخ و ملت ایران از دید رئیس جمهوررییس جمهور در نشست با جمعی از اصحاب رسانه گفت که وحدت فکر و اعتماد به یکدیگر از ملزومات اصلی پیروزی در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران اسلامی است.
مثلث بهزیستی حسن روحانی مجلس شورای اسلامی 

  

​قیمت روغن موتور داخلی و خارجی سر به فلک کشید! +جزئیات​اقتصاد نیوز:شاید اگر در هفته‌های اخیر برای تعویض روغن موتور مراجعه کرده باشید متوجه یک موضوع عجیب شده باشید که یا به طور کلی بعضی از برندهای ایرانی و خارجی وجود ندارند و خبری از محصولاتشان نیست و یا اینکه حداقل با 50 درصد قیمت بالاتر نسبت به قبل به فروش می‌رسند که طبیعتا هزینه‌هایتان را به شدت بالا برده است.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

افزایش حقوق معلمان جدید به کجا رسید؟رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی از مذاکره با رئیس سازمان اداری و استخدامی برای افزایش حقوق دانشجومعلمان خبر داد که او هم معتقد بود حداقل حقوق دانشجومعلمان یک‌میلیون و 563هزار تومان است.
خودروتک رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی سازمان امور اداری و استخدامی 

  

پاسخ صریح به فرستادگان امریکا برای مذاکرهایران پاسخ خود به سفرهای پیدا و پنهان مقام‌های کشورهای مختلف برای کاهش تنش‌ بین واشنگتن و تهران را اعلام کرد.
مثلث ایران روزنامه ایران دونالد ترامپ 

  

راغفر اظهار داشت: در این سی سال اخیر هر موقع اقتصاد ایران با بحران روبه‌رو شد، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول اطلاعیه داده‌اند که اقتصاد ایران در مسیر صحیح و سالمی است یا این نهادها همیشه از افراد خود در در درون سیستم حمایت کرده‌اند. بطوریکه در زمان آقای احمدی نژاد رییس بانک جهانی گفته بود الگوی ایران در موضوع یارانه‌ها را باید جهانی کرد یعنی وقاحت در حد اعلا.
نامه نیوز حسین راغفر دلار اتاق بازرگانی 

  

کاهش قیمت خودرو ادامه داردعضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است کاهش قیمت ارز در روزهای اخیر و برخورد با دلالان فضای مجازی باعث کاهش قیمت خودرو شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی گفت که گمان نمی‌کند ایران خواستار جنگ باشد و آنها قطعا خواستار جنگ با آمریکا نیستند.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

جزییات جدید از تلاش چند کشور برای میانجیگری میان ایران و آمریکا/ بن علوی توضیح دادوزیر خارجه عمان بر تلاش با طرف‌های دیگر برای آرام‌سازی تنش در منطقه میان آمریکا و ایران تاکید کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

ارزان‌ترین بنزین در کدام کشور است؟اقتصادنیوز: ونزوئلا و سودان ارزان‌ترین بنزین و هنگ‌کنگ گران‌ترین بنزین را در دنیا عرضه می‌کنند.
اقتصادنیوز بنزین درآمد استرالیا 

  

منابع مالی کافی برای مبارزه با ملخ‌ها تامین نشده است علی اکبری عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز(یکشنبه 5 خرداد ماه) کمیسیون، گفت: اولین دستور کار نشست امروز در خصوص بررسی زوال مرکبات کشور بود، متاسفانه ریزش برگ و از دست دادن محصول برخی از درختان و مرکبات در سطح کشور آغاز شده است. نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان…
خانه‌ملت مرکبات کشاورزی مجلس شورای اسلامی 

  

2 راهکار ساده و ارزان برای بهبود کیفیت سیستم صوتی خودرووقتی از انواع آپشن خودرو صحبت می‌کنیم؛ داشتن یک سیستم مولتی مدیای با کیفیت برای دریافت بهترین کیفیت سیستم صوتی از موارد مهمی است که علاقمندان زیادی بخصوص در میان جوانان دارد.
خودروتک جوانان خودرو موسیقی 

  

نماینده ادوار مجلس با تأکید بر اینکه روحانی در مقایسه با تمامی رؤسای جمهور گذشته از اختیارات بیشتری برخوردار بوده است، گفت: اختیارات رئیس‌جمهور در مذاکرات خارجی بی‌سابقه بوده است.
نامه نیوز حسن روحانی ارز نرخ ارز 

  

رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت:اگر این اراده در کشور بوجود بیاید که دلار امریکایی توسط مردم در خیابان به آتش کشیده شود و تمرکز برای بالا بردن ارزش پول ملی کشور ایجاد شود می‌تواند یک حمله تمام عیار به نقطه ضعف دشمن باشد.
نامه نیوز درخت دلار جمهوری اسلامی ایران 

  

ادعادی کشف مقادیری طلا و ارز از دفتر «زنگنه» تکذیب شد/ دلسوزان نظام در جهت مقابله با دسیسه‌های دشمن خارجی کوشا باشندوزارت اطلاعات درباره مطالب مطرح شده در برخی رسانه‌ها و تریبون‌ها در خصوص کشف تخلفات مالی در دفتر وزیر نفت اطلاعیه‌ای منتشر کرد.
ایلنا وزارت اطلاعات وزارت نفت جمهوری اسلامی 

  

جزییات پیش ثبت‌نام ورود به بازار متشکل ارزیکانون صرافان ایرانیان طی نامه‌ای شرایط و مدارک لازم برای پیش ثبت‌نام جهت ورود به بازار متشکل ارزی را به صرافان اعلام کرد.
ایلنا روزنامه شناسنامه شورای پول و اعتبار