تسنیم   |  اقتصادی  |  

پیش‌بینی بازگشت نفت 70 دلاری در پی تصمیم اوپک برای کاهش تولید

یک کارشناس انرژی با اشاره به تصمیم اوپک و متحدانش برای کاهش 1.2 میلیون بشکه ای عرضه جهانی نفت گفت با این تصمیم قیمت نفت به بیش از 70 دلار باز می گردد.

پیش‌بینی بازگشت نفت 70 دلاری در پی تصمیم اوپک برای کاهش تولید

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، اوپک و متحدانش به رهبری روسیه در روز جمعه توافقی کردند که بر اساس ان تولید نفت بیش از آنچه بازار انتظار داشت و علیرغم فشار دونالد ترامپ برای کاهش قیمت نفت خام پایین می آید.

گروه تولید کنندگان اوپک عرضه نفت خام را 0.8 میلیون بشکه در روز از ژانویه 2019 کاهش می‌دهند در حالی که متحدان غیر عضو اوپک مسئول کاهش 0.4 میلیون بشکه نفت دیگر هستند .

پس زمینه این اجلاس اوپک از نشست های دیگر اخیر این گروه پرستیزه تر بود . اوپک توانست به توافق با روسیه و سایر کشورهای غیر عضو اوپک برسد. این سازمان آخرین بار در 2016 به یک توافق جمعی در این مورد رسیده بود .

توافق شاخص 2016 کاهش قیمت نفت را متوقف کرد و قیمت نفت برنت را به بیش از 86 دلار در هر بشکه رساند. قیمت نفت از آن زمان تقریبا از ماه اکتبر یک سوم کاهش یافته و عربستان سعودی با درخواست ترامپ برای پایین نگه داشتن قیمت نفت مواجه شده است .

عکس العمل بازار قیمت نفت در خبرها بالا رفته است. قیمت نفت خام آمریکا پس از تصمیم اوپک 4.5 درصد افزایش یافت و به 53.57 دلار در هر بشکه رسید در حالی که قیمت نفت خام برنت 5.3 درصد بالا رفت و بشکه ای 63.24 دلار معامله شد .

اظهارنظرهای تحلیل‌گران آرتم براموو،نایب‌رئیس تجزیه و تحلیل شیل در ریستاد انرژی گفت:« مشخص نیست قیمت نفت چقدر خواهد شد . طی چند ماه آینده می‌بینیم اوپک و روسیه چه روندی را پیش می گیرند. فکر می‌کنم وضعیت کنونی بسیار مثبت باشد» .

رندی برگر ، مدیرعامل بازارهای سرمایه بی ام او گفت:« در حالیکه انتظار رسیدن به یک توافق وجود داشت، کاهش 1.2 میلیون بشکه ای کمتر از آن چیزی است که امید داشتیم به دست بیاید. در هر صورت مقدار کاهش تولید بیشتر از یک میلیون بشکه ای بود که نمایندگان در مصاحبه هایشان طی 24 ساعت گذشته پیشنهاد می دادند ».

«ما این توافق را برای قیمت نفت و سهام مرتبط با نفت مثبت می دانیم. اگر کاهش تولید اوپک را در دورنمای عرضه و تقاضا در نظر بگیریم، یک بازار با ثبات را برای 2019و 2020  پیش‌بینی می‌کنیم .تهدید افزایش بیشتر درگیری تجاری بین آمریکا و چین می‌تواند تاثیر منفی بر تقاضا داشته باشد .هرچند فکر نمی‌کنیم آنقدر رشد اقتصاد را پایین بیاورد که باعث سقوط بیش از حد قیمت نفت شود ».

آن لوییز هیتل، نایب‌رئیس ماکرو اویلز وود مکنزی گفت:« این تصمیم احتمالا مورد حمایت برخی تولید‌کنندگان آمریکایی است که نگران بودند بدون رسیدن به یک توافق در وین قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت پایین‌تر آید و فعالیت‌های حفاری را در 2019 کاهش دهد» .

«کاهش 1.2 میلیون بشکه در روز از تولید نفت، بازار نفت را در سه ماهه سوم 2019 سفت و سخت می‌کند و قیمت‌ها را به بیش از 70 دلار در هر بشکه بازمی‌گرداند ».

«این شرایط کمک می‌کند تولید کنندگان با رشد عرضه آمریکا در 2019 رقابت کنند . ما انتظار یک افزایش سالانه 2.4 میلیون بشکه ای در تولید غیر اوپک را داریم چون عرضه نفت آمریکا همچنان رو به افزایش است».

«پیش بینی ما از افزایش تقاضای نفت 1.1 میلیون بشکه در سال 2019 است. پس جای چندانی برای افزایش زیاد در سال آینده نمی ماند و نیاز به کاهش تولید برای تثبیت قیمت هاست».

 برنادت جانسون نایب‌رئیس مارکت اینتلیجنس دریلینگ گفت:«خبر کاهش تولید اوپک مطمئنا بر قیمت‌ها تأثیر می گذارد ولی این کار به خاطر رشد تولید آمریکا و تاثیر فزاینده نفت خام آمریکا بر بازار جهانی لازم بود. قبلا بازارهای نفت تنها از اوپک حساب می بردند ولی حالا آمریکا روز به روز بازار را خراب‌تر می‌کند و نمی‌توان جلوی آن را گرفت چون شرکت های بسیاری بازار را می سازند» .

برگزاری نشست 175 اوپک با حضور عروسک خیمه‌شب‌بازی آمریکاعربستان: آمریکا نباید سیاست‌هایش را به اوپک دیکته کند

انتهای پیام/170

نفت قیمت نفت اوپک   اخبار برگزیده
  

وزیر صنعت معدن و تجارت اعلام کرد: اگر خودرو تا عید مرتب عرضه شود، یقیناً قیمت پایین می‌آید.
نامه نیوز صنعت خودرو معدن 

  

یک سایت حامی دولت ضمن اعتراض به سخنان روحانی درباره ارزانی اجناس و قاچاق پرسید: نمی‌دانید یا تجاهل می‌کنید؟!
نامه نیوز ایران گرانی عراق 

  

در جریان بررسی کلیات بودجه 98 با تصویب مجلس ماهانه 300 تومان از مشترکین برق و گاز برای بیمه خسارات اخذ می‌شود.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی گاز بودجه 

  

خداحافظ بشار رسن؟شنیدیم یک باشگاه از امارات، یک تیم قطری و همین‌طور یک تیم متمول شهرستانی ایران برای جذب بشار رسن ابراز علاقه کرده‌اند.
خودروتک پرسپولیس برانکو ایران 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (سه شنبه 30 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز سه شنبه 30 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

بی کیفیت ترین خودروهای داخلی مشخص شدند / دی 1397شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، جدیدترین گزارش خود از میزان کیفیت خودروهای تولیدی در کشور را منتشر کرد که به بررسی آن می‌پردازیم.
خودروتک خودرو تولید پژو 

  

برای خرید خودرو فعلا دست نگه داریدیک کارشناس صنعت خودرو گفت: افزایش اخیر قیمت خودرو در بازار غیرواقعی بوده و این مساله تنها جوسازی دلالان است و صراحتاً باید اعلام کنم که در این شرایط به نفع و صلاح مردم نیست که اقدام به خرید خودرو کنند، چرا که قیمت‌ها به این شکل باقی نخواهد ماند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

صعود دسته جمعی قیمت خودروهای داخلی / پراید به 45 میلیون رسید!گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از روند صعودی قیمت‌‌ها دارد به نحوی که قیمت انواع خودروهای داخلی تا 13 میلیون تومان گران شده است.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها خودرو 

  

تابلو قیمت خودروهای داخلی قرمز شدبازار خودرو با نزدیکی به آخرین ماه سال، به واسطه حضور گسترده دلالان و واسطه‌گران قیمت‌های شگفت انگیزی به خود می‌بیند...
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 24 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 24 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

شاگردان سیمئونه به یک پیروزی ارزشمند خانگی دست یافتند.
نود مادرید 

  

قیمت انواع تلویزیون ارزان قیمت در بازارآنچه در زیر می‌آید جدول قیمت انواع تلویزیون‌های زیر 4میلیون تومان در سطح بازار تهران است.
خبرفوری قیمت تلویزیون بازار تهران 

  

اورامانات به اندازه چندین چاه نفت ارزش ثروت آفرینی داردکرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه اعلام کرد: به گواهی و اذعان کارشناسان حوزه گردشگری، منطقه اورامانات با طبیعت چشم نواز و کم‌ نظیر خود به اندازه چندین چاه نفت ارزش ثروت آفرینی برای مردم منطقه دارد.
ایرنا نفت ثروت کرمانشاه 

  

مبارزه‌ای از جنس نویسندگی و کتابخبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به مناسبت سالروز درگذشت عالم ربانی مصطفی زمانی نجف‌آبادی، مبارزات سیاسی، فعالیت‌های فرهنگی و تالیفات وی را مرور کرده است.
ایبنا ایران ازدواج نماز 

  

نرخ تورم 23.5 درصد افزایش یافت / رشد 64درصدی تورم خوراکی‌هانرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه 23.5 درصد و تورم قیمتی گروه خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات
خبرفوری تورم افزایش قیمت ماه 

  

جدیدترین قیمت‌ها از بازار ارز، طلا و سکهامروز در بازار طلا و سکه قیمت‌ها به روند افزایشی خود ادامه دادند و در بازار ارز نیز افزایش حدود 200
خبرفوری قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

کنایه "باربد بابایی" به تورم و گرانی+فیلماین مجری تلویزیونی در برنامه تب تاب به انتقاد از گرانی ها پرداخت و گفت: داریم دنبال دوربین مخفی می‌گ
خبرفوری تورم دوربین گرانی 

  

تحولات امروز بازار سکه و ارز ؛ خیز سکه برای کانال جدیددر نخستین روز اسفندماه بازار طلا و ارز تهران با جهش نرخ‌های بازگشایی آغاز به کار کرد و در ادامه نرخ‌ها تمایل چندانی برای رشد بیشتر نشان ندادند. البته سکه به دلیل حباب سیال، به رشد خود ادامه داد و تا مرز 4.7 میلیون تومان بالا رفت. دلار وارد نیمه بالای کانال 12هزار تومان شد و طلای آبشده در نیمه بالای کانال 1.8 میلیونی جابه‌جا شد.
خودروتک بازار طلا و ارز سکه و طلا یورو 

  

عرضه ارز در سامانه نیما افزایشی شدطی سه روز هفته جاری، بیش از 275 میلیون یورو توسط صادرکنندگان و بانک مرکزی برای تأمین ارز ثبت سفارش‌ه
خبرفوری ارز یورو واردات