گسترش   |  اجتماعی  |  

این نوشیدنی برای لاغری مناسب است

چای سیاه، چای سبز، چای سفید و چای ترش نام‌هایی است که بار‌ها و بار‌ها به گوشمان خورده و از خواص دارویی آن‌ها شنیده ایم. برخی انواع چای در کشور ما مصرف بیشتری دارد و برخی دیگر تنها به ندرت در بعضی روز‌های سال مصرف می‌شوند.

این نوشیدنی برای لاغری مناسب است

بدون شک چای ترش یکی از انواع چای است که مصرف کمی دارد. رفته رفته و با وارد شدن به فصل سرما و سرماخوردگی، تب استفاده از انواع دارو‌ها و دم‌نوش‌های گیاهی اوج می‌گیرد. چای ترش یکی از آن‌ها است که قصد داریم شما را با خواص آن در این مطلب آشنا کنیم.

همان طور که از اسم آن پیداست، اولین و بارزترین خصوصیت چای ترش طعم ترش آن است. یکی از نام‌های دیگر این چای، چای مکی یا چای مکه است. دلیل آن میزان کشت بالا در کشور عربستان و بخصوص شهر مکه است.

نام علمی گیاه چای ترش (Hibiscus sabdariffa) است. چای ترش جزء سرده گل بامیه یا ختمی به شمار می‌رود. چای ترش معمولاً به صورت سرد و گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته با توجه به خواص ضد سرماخوردگی آن، نوع گرم آن نسبت به نوع سرد طرفداران بیشتری دارد.

چای ترش یا گل جامائیکا به شکل بوته رشد می‌کند. ارتفاع بوته آن به حدود 3 متر خواهد رسید. بخش اصلی چای ترش که مورد مصرف قرار می‌گیرد، کاسبرگ آن است. کاسبرگ چای ترش در ابتدا روی بوته سبز رنگ است و پس از رسیدن به رنگ قرمز درمی آید.

چای ترش طعم ترش و رنگ قرمز دارد. به همین دلیل ممکن است با همه ذائقه‌ها جور نباشد. چای ترش را با نام چای قرمز نیز می‌شناسند که برگرفته از رنگ آن است.

اگر ذائقه شما با طعم ترش سازگار نیست، برای مصرف بهتر و لذت بخش‌تر آن می‌توان افزودنی‌هایی به آن اضافه کرد که در انتها مورد بحث قرار خواهیم داد. در مصرف چای ترش باید رعایت کرد، چراکه میزان بیش از حد آن ممکن است باعث بروز مشکلاتی در بدن شود.

پیشینه چای ترش

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بروز بیماری‌های جدید ناشی از زندگی مدرن و آلودگی هوا، استفاده از گیاهان دارویی طرفداران بی‌شماری پیدا کرده است. سالیان درازی است که انسان‌ها برای حل مشکلات جسمی و روحی خود دست به دامان پزشک طبیعت می‌شوند و گیاهانی که در دل آن رشد می‌کنند را به عنوان درمان مشکلات خود جستجو می‌کنند.

یکی از این گیاهان که خواص دارویی و البته طعم لذت بخشی دارد، چای ترش است. چای ترش در غرب آفریقا متولد شده است. اکنون گستره کشت آن به کشور‌های زیادی افزایش یافته است؛ مانند بسیاری دیگر از گونه‌های دم‌نوش گیاهی، چای ترش نیز در مناطق گرمسیری رشد بهتری دارد.

چای ترش توسط برده‌های آفریقایی به دیگر نقاط جهان انتقال یافت. اولین تجربه استفاده از کاسبرگ چای ترش به عنوان دم‌نوش در سال 1687 به ثبت رسیده است.

چای ترش در ایران

چای ترش در ایران کشت بالایی ندارد. چای ترش از جمله گیاهان دارویی است که در سال‌های اخیر با تقاضای نسبتاً بالایی روبرو شده است. بیشتر چای ترشی که در کشور به فروش می‌رسد، در کشتزار‌های استان سیستان و بلوچستان پدید می‌آید. حدود 100 هکتار از زمین‌های این استان به کشت چای ترش اختصاص دارد.

خواص چای ترش

مانند بیشتر گیاهان دارویی، چای ترش نیز جدای از طعم دل‌چسب آن، به دلایل پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به قول معروف «هم فال است، هم تماشا». چای ترش به دلیل طعم و خواص دارویی آن بیشتر در فصول سرد سال مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد. برخی از بارزترین خواص دارویی چای قرمز به شرح زیر هستند:

پیشگیری از سرماخوردگی

تقریباً تمام خوراکی‌های ترش طبیعی در یک خصوصیت اشتراک دارند و آن ویتامین سی است. ویتامین سی در چای ترش به وفور یافت می‌شود و یکی از منابع ارزشمندی است که می‌تواند در فصل پاییز و زمستان برای جلوگیری از سرماخوردگی مورد استفاده قرار گیرد.

البته اگر بیشترین میزان خواص چای ترش را جستجو می‌کنید، استفاده از آن بدون قند توصیه می‌شود. برای بهتر کردن طعم آن می‌توان اندکی عسل نیز به آن اضافه کرد که خاصیت ضد سرماخوردگی آن را افزایش خواهد داد.

کاهش فشار خون و کلسترول

شواهد و مطالعات حاکی از آن است که چای ترش می‌تواند میزان فشار خون را در درازمدت کاهش داده و برای کسانی که به فشار خون بالا مبتلا هستند می‌تواند ثمربخش باشد.

طبق تحقیقات انجمن قلب آمریکا در سال 2008، حدود یک سوم افرادی که به فشار خون بالا و نسبتاً بالا دچار بودند، به مصرف چای ترش واکنش مثبتی نشان داده و فشار خون آن‌ها پایین آمد.

یکی دیگر از اثرات چای ترش، کاهش کلسترول بد بدن به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی آن است.

رفع عطش و سردرد

برخی از ورزشکاران از این نوشیدنی به صورت سرد و پس از تمرین‌های ورزشی استفاده می‌کنند. چای ترش به سرعت جذب می‌شود و دمای بدن را تعدیل می‌کند. همچنین به دلیل خاصیت ادرارآوری می‌تواند مواد سمی و زائد بدن را به شکل قابل ملاحظه‌ای دفع کند.

یکی از خواص ویتامین سی این است که سردرد شما را به صورت طبیعی التیام می‌دهد. چای ترش نیز علاوه بر ویتامین سی دارای البته باید دقت داشت که چای ترش کافئین ندارد و به همین دلیل نیاز شما را به کافئین برطرف نخواهد کرد.

چای ترش برای لاغری

با گسترش سبک زندگی ناسالم، هر روز نیاز به تحرک و مصرف مواد غذایی سالم بیشتر در جامعه به چشم می‌خورد. افزایش وزن هدیه ناخواسته این سبک زندگی ناسالم بوده است. چای ترش یکی از مواد غذایی و گیاهان دارویی است که می‌تواند در کنترل وزن و کاهش وزن به شما کمک کند.

منبع: تابناک

لاغری استان سیستان و بلوچستان چای   اخبار برگزیده
  

جزئیات جلسه مشترک دولت و مجلس / از گلایه در مورد وضعیت مسکن تا ابراز نگرانی بابت گرانی مواد غذایییک عضو هیأت رئیسه مجلس درباره جلسه شب گذشته رئیس‌جمهور با مجلسی‌ها گفت: جلسه خوبی برگزار شد و بنا شد این جلسات ادامه پیدا کند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

پیشرفت‌های مذاکرات وین به طور کامل تامین‌کننده مطالبات ایران نبود/ زمینه برای امضای توافق در آینده بسیار نزدیک وجود داردسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: می‌توانیم بگوییم برای احیای برجام در مرحله پیشرفت قرار داریم اما اینکه بگوییم به توافق نزدیک هستیم این معطوف به برآورده شدن انتظارات برحق جمهوری اسلامی ایران از طریق آمریکا است.
ایلنا وین ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

منافع ایران؛ از اروپا تا خلیج فارسدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

شگرد های تبلیغی اخیر آمریکا در بازی با لغو تحریم‌هااتهام زنی‌ها، لفاظی‌ها و شگردهای تبلیغی اخیر آمریکایی‌ها در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای نشان می‌دهد که آن‌ها در تلاش‌اند تا برای فرار از لغو تحریم‌ها، مقصرنمایی ایران و نهایتاً به زانو درآوردن تیم مذاکره‌کننده کشورمان بازهم به تله‌گذاری‌های جدید و اعمال فشار علیه جمهوری اسلامی روی بیاورند.
مثلث ایران و آمریکا ایران خودرو خودرو 

  

صدرنشینی دقیقه 90 پورتو با طارمیلیگ پرتغال| اتوبوس ویزلا مقابل یاران طارمی پنچر شد /پورتو با گل دقیقه 90 در صدر ماند
خانه فوتبال فوتبال بازی مهدی طارمی 

  

قشم ایر رکورد دار کیفیت و امنیت پروازIATA گواهینامه معتبرIOSA را برای سومین بار تمدید کرد!
اقتصادنیوز 

  

سرلشکر باقری پیام دادسرلشکر باقری با صدور پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار تاکید کرد: دشمن در تهاجم ترکیبی همه‌جانبه علیه ملت ایران، همه توان و امکانات خود را بسیج کرده از این رو در مقابله با ایجاد شبهه توسط دشمن در مسیر جهاد تبیین امری ضروری است.
فردا سربازی خبرنگار ایران 

  

هدفگذاری صنعت بیمه در راستای کاهش دغدغه های دولت و مردم استکاهش دغدغه های دولت در خصوص جبران خسارت های مردم در حوادث گوناگون از اهداف دارای اولویت صنعت بیمه به شمار می رود.
ایلنا صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

ابتلای رئیس فایزر به کرونا علی‌رغم تزریق 4 دوز واکسن«آلبرت بورلا» رئیس شرکت فایزر روز دوشنبه اعلام کرد که تست ابتلا به کرونای وی مثبت اعلام شده است.
اقتصادنیوز 

  

ابتلای دوباره وزیر دفاع آمریکا به کروناوزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز دوشنبه اعلام کرد که تست کرونای لوید آستین وزیر دفاع آمریکا مثبت اعلام شده است.
اقتصادنیوز وزارت دفاع پنتاگون 

  

قیمت دلار توافقی در کانال 28 و یورو در کانال 30 هزار تومان بسته شدبا پایان فعالیت بازار توافقی ارز امروز (دوشنبه 24 مردادماه 1401)، بهای هر اسکناس یورو با کاهش 1.59 درصد نسبت به روز قبل روبرو شد.
برنا دلار یورو ارز 

  

شب تعیین کننده قیمت خودرو + جدول قیمتاقتصادنیوز: ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که محصولات سایپا هم امروز24 تیرماه 1401 همانند پرتیراژهای ایران خودرو با افت قیمت در بازار عرضه شدند.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوندسخنگوی دولت گفت: با تفاهم صورت‌گرفته بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیات علمی می‌شوند.
ایلنا کنکور وزارت علوم فناوری 

  

بهادری جهرمی: رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوندسخنگوی دولت گفت: با تفاهم صورت‌گرفته بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوند.
مملکت‌آنلاین کنکور وزارت علوم فناوری 

  

افت قیمت خودرو تحت تاثیر سیگنال های برجامی + جدولاقتصادنیوز: سیگنال های برجامی بازار خودرو امروز 24 مرداد 1401 را تحت تاثیر قرار داد، بطوریکه پرتیراژهای ایران خودرو امروز با افت یک تا سه میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شدند.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

سقوط سنگین قیمت سکه در عصر امروز | طلا در کانال یک میلیون و 200 هزار تومانیقیمت‌ طلا و سکه امروز دوشنبه 24 مرداد 1401، همچنان روند نزولی دارد. سکه طرح جدید به گزارش برخی منابع به کانال 13 میلیون تومانی وارد شده و طلا نیز پس از مدت‌ها به کانال یک میلیون و 200 هزار تومانی رفته است. سیگنال‌های موثر بر بازار را بخوانید.
فردا قیمت جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

ذهنیت‌ مسئولین اقتصادی نسبت به بورس کالا باید اصلاح شودپیشنهاد مجلس شورای اسلامی و همچنین کمیسیون صنایع از ابتدا این بوده که عرضه کلیه محصولات تولیدی توسط خودروسازها در بورس کالا باشد تا بتواند به تعادل بخشی قیمت، رسیدن خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی و حذف بسیاری از واسطه‌ها، کمک کند.
گسترش بورس کالا مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

سقوط قیمت دلار ادامه دارد؟اقتصادنیوز: کامران سلطانی‌زاده، دبیرکل کانون صرافان درخصوص وضعیت بازار ارز طی روزهای آینده گفت: هم اکنون در معاملات غیررسمی قیمت دلار به کانال 29 هزار تومان بازگشت و با توجه به وضعیت آرام سیاسی و‌ جو روانی مثبت در بازار ارز، این روند ادامه‌دار خواهد بود.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

آمار کرونا امروز 24 مرداد در ایران | کاهش شهرهای قرمز کروناییبر اساس اعلام وزارت بهداشت، در طول 24 ساعت گذشته، متاسفانه 71 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 143 هزار و 15 نفر رسید.
نامه نیوز خودرو ایران وزارت بهداشت 

  

آمار امروز کرونا 24 مرداد/شناسایی 7348 بیمار جدید/کاهش تعداد فوتی‌هااقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد طی 24 ساعت گذشته 7348 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 71 هموطن بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ویروس 

  

شاخص بورس تکان نخورد /یک نیمه نزول، یک نیمه صعود!اقتصادنیوز: در نیمه اول معاملات امروز شاخص کل بورس تهران نزول کرد اما در نیمه دوم سطوح از دست رفته را باز پس گرفت و تنها 44 واحد نسبت به سطح دیروز بالا آمد. در نیمه دوم معاملات شاخص هم وزن رشد چشمگیری داشت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران