ایلنا   |  فرهنگی  |  

" نسل سوم روشنفکری در ایران" منتشر شد

"نسل سوم روشنفکری در ایران" با مقالاتی از روشنفکران دهه چهل شمسی منتشر شد.

" نسل سوم روشنفکری در ایران" منتشر شد

"نسل سوم روشنفکری در ایران" با مقالاتی از روشنفکران دهه چهل شمسی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کتاب "نسل سوم روشنفکری در ایران" شامل مجموعه مقالاتی از روشنفکران دهه چهل شمسی ایران از سوی نشر گاه منتشر شد.

روشنفکر کیست؟ این پرسشی است که نه فقط جامعه در حال گذار ایرانی که فضای فکری غرب را از قرن هفدهم به این سو به خود مشغول کرده است. اما فضای فکری ایرانی که پس از مشروطه هر گز نتوانسته تفکر را از چنگال خیابان و کنش سیاسی انضمامی به درآورد، از روشنفکر یک کنش‌گر سیاسی ساخته است. تا بدان جا که در اصطلاح مردم روشنفکر بودن، هم سنگ مخالف بودن و معترض بودن است. روشنفکری در فضای فکری ایران حتی اگر خود نخواهد هم، در پرتو رسوخ فهمی میانه از سیاست به زندگی هرروزه، به دامان کنش سیاسی می‌غلتند. شاید همین هم باعث مساله‌مند شدن امر روشنفکری نسبت به پژوهشگران جدی دانشگاهی شده است. فضای عمومی ایران و خاصه طبقه متوسط در مقام مخاطب اصلی آثار این روشنفکران، عموما با کنار زدن کارهای جدی پژوهشی،  آغوش خود را به روی نویسندگانی گشوده که کوشیده‌اند انضمامیت را به مفاهیم پیچیده دانشگاهی ترجیح دهند. مجموعه "بازخوانی انتقادی مدرنیسم در ایران" در جلد دوم خود به سراغ روشن‌فکران نسل سوم ایرانی رفته است. تمام نویسندگانی که مقالاتی از آن‌ها در این جلد آمده مربوط به دهه چهل و اوایل دهه پنجاه شمسی هستند. یعنی دورانی که محل تضارب دست کم سه گروه عمده از اندیشمندان بود؛ در سویی سنت‌گرایانی چون سیدحسین نصر قرار داشتند، در سوی دیگر امثال هانری کوربن و اصحاب فردید که با تاسی از عرفان و پدیدارشناسی هایدگری سعی در پی بازخوانی سنت و بازگشت به آغا‌‌زهای بودند و  در سمت سوم روشنفکرانی چون احسان نراقی، نادر نادرپور و جلال ستاری و دیگران حضور داشتند که می‌کوشیدند تا مبانی معرفتی جدیدی در برابر برساخت‌های فرهنگی سنتی ایران معرفی کنند.

مجموعه بازخوانی انتقادی مدرنیسم در ایران با عنوان" نسل سوم روشنفکری در ایران" شامل دوازده مقاله از مهرداد بهار،احمد بهمنش، جمشید بهنام، عباس زریاب، عبدالحسین زرین کوب، جلال ستاری، ذبیح‌الله صفا، حمید عنایت، جواد مشکور، نادر نادرپور، ابولحسن نجفی و هوشنگ نهاوندی  است که توسط مهدی احمدیان شیجانی گردآمده و از سوی نشر گاه منتشر شده است.

روشنفکری ایران بهار   اخبار برگزیده
  

بررسی تشکیل کمیسیون ویژه رسیدگی به حوادث بعد از گرانی بنزیناین هفته در صحن مجلس تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد تشکیل کمیسیون ویژه رسیدگی به حوادث بعد از گرانی بنزین در شهر‌های مختلف کشور بررسی می‌شود.
ایلنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بازار خودرو گرانی 

  

کیک و کلوچه‌های قرصی این روزها خبرساز شده و هیچ ارگانی توضیح واضحی درباره خبر خوراکی‌های حاوی دارو نمی‌دهد.
نامه نیوز دارو روزنامه وزارت بهداشت 

  

استیضاح رئیس‌جمهور!علیرضا پناهیان که چندی پیش سخنان جنجالی‌اش درباره مجلس حاشیه‌هایی به همراه داشت، در توییت جدید خود دستور کار اصولگرایان تندرو در مجلس بعدی را اعلام کرد. حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان با انتشار توییتی نوشت: ‏استیضاح رئیس جمهور کار مجلسی که اکثرا طرف‌دار دولت‌اند نیست. این مجلس نه می‌تواند بر دولت نظارت کند و نه جلوی عملکرد غلط دولت را بگیرد...
مستقل‌آنلاین استیضاح رئیس جمهور کار 

  

اگر دولت دست برخی افراد بود رابطه‌مان با آمریکا برقرار شده بودعلی مطهری گفت: رفتار برخی مخالفان لوایح FATF و پالرمو، سیاسی است. برخی افراد و نهادها نیز منافع اقتصادی در این قضیه دارند. نماینده مجلس تهران ادامه داد: اگر دولت دست خود این افراد بود مطمئن باشید هم برجام اجرا شده بود و ما به اینجا نمی‌رسیدیم و هم ماه‌ها بود که مشکل FATF حل شده بود و حتی معتقدم که رابطه با آمریکا هم برقرار شده بود...
مستقل‌آنلاین دولت علی مطهری تهران 

  

حمله دوباره کیهان به روحانی؛ آمریکا نقشه آشوب می‌کشد؛ پالس مذاکره می‌فرستید؟!اقتصادنیوز: روزنامه کیهان نوشت: در حالی که آمریکا صراحتاً از ایجاد آشوب در ایران حمایت کرد و آقای روحانی نیز خبر از نقش‌آفرینی بیگانگان در این ماجرا داد، مذاکره نیابتی با آمریکا در ژاپن، خلاف قواعد عقلی است.
اقتصادنیوز روزنامه کیهان ایران و آمریکا روزنامه 

  

جزئیات طرح معیشتی رانندگان تاکسیمدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی کشور از بررسی پیشنهادات این اتحادیه برای بسته معیشتی رانندگان تاکسی در ستاد تنظیم بازار وزارت صمت خبر داد.
خودروتک تاکسی وزارت کشور تنظیم بازار 

  

ایران باید منتظر رئیس‌جمهور جدید آمریکا باشد​استاد دانشگاه نیوهمپشایر فشار بر ایران را عامل تنش‌های بیشتر دانست و گفت: به همان اندازه که رهبران اروپایی از ترامپ بیزار هستند، خیلی به ایران نیز متعهد نیستند.
مثلث ایران ایران و آمریکا رئیس جمهور 

  

نماینده مردم تهران گفت: اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنان این لوایح را معطل بگذارد تا فرصت بگذرد قطعا دچار مشکلات بیشتری در سایر بخش‌ها خواهیم شد.
نامه نیوز علی مطهری چین ورزش 

  

آغاز فروش 4 محصول ایران خودرو از امروزگروه صنعتی ایران خودرو طرح پیش فروش 4 محصول خود را از ساعت 11 روز شنبه 98/09/23 آغاز خواهد کرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

برای میانجیگری بین ریاض و تهران؛ عمران خان به عربستان می رودعمران خان برای میانجیگری بین ریاض و تهران به عربستان می رود.
مثلث ریاض وزارت خارجه ایران و عربستان 

  اخبار داغ
  

مالیات یا قیمت ارز مساله این استبررسی‌های نخستین بودجه سال 99 نشان می‌دهد به احتمال زیاد بودجه 99 با کسر بودجه تنظیم و به مجلس تقدیم شده است.
مستقل‌آنلاین مالیات مالیات بر ارزش افزوده قیمت ارز 

  

راه‌اندازی بخش اعلان گزارش‌های مردمی مبارزه با فساد در وزارت اقتصادوزارت اقتصاد در اطلاعیه‌ای از راه‌اندازی بخش اعلان گزارش‌های مردمی مبارزه با فساد در پورتال وزارتخانه خبر داد.
ایلنا بخش خصوصی وزارت امور اقتصادی و دارایی اقتصاد 

  

آمادگی قطر برای پذیرش همه ارزها در معاملات ال‌ان‌جیعلی العمادی وزیر دارایی قطر روز شنبه (23 آذر 98) در کنفرانسی در دوحه گفت که کشورش آماده پذیرش همه ارزها در تجارت گاز طبیعی مایع یا ال‌ان‌جی بوده اما دلار همچنان مسلط است.
برنا قطر تجارت گاز 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ برخورد دلار با مرز روانی، بازگشت به مدار نزولیاقتصادنیوز: امرو شنبه 23 آذرماه 1398 نرخ‌ها در بازار طلا و ارز ابتدا روی روند صعودی حرکت کردند و ساعتی بعد به مدار نزولی بازگشته و به کاهش قیمت روزهای اخیر ادامه دادند. امروز دلار در بازار آزاد ابتدا از مرز حساس 13 هزار تومانی عبور کرد و پس از ظهر دوباره در مسیر کاهشی قرار گرفت و تا محدوده 12600 تومانی هم عقب‌نشینی کرد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز پایتخت دلار 

  

قیمت‌های امروز بازار ارز و سکهایسنا نوشت: بازار سکه و طلا امروز نسبت به روز مشابه هفته گذشته با سقوط آزاد قیمت‌ها روبرو شد. قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار امروز (شنبه) به چهار میلیون و 345 هزار تومان رسیده و هر گرم طلای 18 عیار نیز 441 هزار و 600 تومان قیمت دارد. امروز سکه طرح … نوشته قیمت‌های امروز بازار ارز و سکه اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز قیمت ارز یورو 

  

توضیح رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر درباره قرص‌های مشکوک در کیک‌های خوراکی؛ قرص‌ها هیوسین بوده نه ماده مخدررئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت: پس از بررسی و آزمایشات تخصصی مشخص شد که قرص های موجود در کیک های خوراکی قرص هیوسین بوده است.
ایلنا پلیس مواد مخدر وزارت بهداشت 

  

هیچ سورپرایزی بهتر از گام برداشتن برای سلامتی مردم نیست / نظرات مردم ولو در قالب شوخی ارزشمند استوزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم رونمایی از ناوگان برقی شرکت ملی پست با اشاره به اینکه پست در گذشته دارای ناوگان هوایی بود، گفت: با راه اندازی نخستین پهباد پستی، ناوگان هوایی پست دوباره زنده شد.
ایلنا درمان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اورژانس