فردا   |  سیاسی  |  

تک شبانه سپاه به تروریست ها /ارائه بیش از 70 سند درباره حضور تروریست‌ها در اربیل

یگان های موشکی و پهپادی سپاه بار دیگر در حملات گسترده، مقرهای گروه‌های تروریستی کومله و دموکرات را در سلیمانیه و اربیل عراق هدف قرار دادند

تک شبانه سپاه به تروریست ها /ارائه بیش از 70 سند درباره حضور تروریست‌ها در اربیل

دور جدید حملات موشکی و پهپادی قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) به مقرهای باقی مانده تروریست‌های تجزیه‌طلب ضدایرانی در مناطقی از اقلیم شمال عراق آغاز شده است. حملات علیه تروریست‌های تجزیه طلب در شرایطی انجام می‌شود که ایران در روزهای گذشته هشدار داده بود در صورتی که دولت عراق اقدامی در خصوص برخورد با این گروه‌ها انجام ندهد، به حملات خود علیه این گروه‌ها در منطقه کردستان ادامه خواهد داد. بنابراین، حملات بامداد دوشنبه بیانگر عزم جدی ایران برای مقابله با تحرکات و تهدیدات امنیتی و نظامی در پیرامون مرزهای خود است. به عبارت دیگر، حمله های مداوم هفته‌های اخیر گویای این است که مماشات ایران با این تهدیدها پایان یافته است. حملات اخیر از لحاظ کمیت و کیفیت بی سابقه بودند، زیرا از استان سلیمانیه در مرز ایران گرفته تا مناطق مختلفی از اربیل هدف موشک و پهپاد واقع شدند. موضوع دیگر این است که جمهوری اسلامی ایران آگاهی دارد که این گروه های تروریستی از سوی رژیم صهیونیستی و برخی کشورها از جمله آمریکا حمایت می شوند. از سوی دیگر رد پای این گروه‌ها در اغتشاشات اخیر ایران نیز آشکار است. تروریست‌های تجزیه طلب با نفوذ به درون ایران و حضور در میان مردم عادی و برخی شهروندان معترض به آشوب سازی و همچنین اجرای پروژه کشته‌سازی اقدام می کنند. به همین دلیل نیز ایران حساسیت بیشتری به خرج داده و با وجود فشار روانی آمریکا و برخی کشورهای غربی، به حملات علیه گروه‌های تروریستی در شمال عراق ادامه می‌دهد. دیروز نیز کنعانی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: نباید اقلیم کردستان عراق محل صدور تسلیحات به داخل ایران و استفاده در اغتشاشات باشد. نکته سوم این است که به نظر می‌رسد حملات علیه تروریست‌های تجزیه طلب در شمال عراق احتمالا با همکاری یا دست کم با اطلاع دولت مرکزی بغداد انجام می شود. به تازگی سردار «اسماعیل قاآنی» فرمانده نیروی قدس سپاه با مقامات عراق در بغداد و فواد حسین و حسین امیرعبداللهیان وزیران خارجه عراق و ایران دیدار و گفت وگو کردند. در این دیدارها موضوع امنیت ایران و نارضایتی ایران از حضور تروریست‌های تجزیه طلب و همچنین افسران اطلاعاتی و امنیتی صهیونیستی در شمال عراق به اطلاع مقامات این کشور رسیده است. از لحاظ حقوقی نیز بر اساس ماده 51 منشور ملل متحد ایران حق دارد به صورت یک جانبه علیه تروریست های مسلح عملیات نظامی انجام دهد. در این خصوص ماده 51 منشور ملل متحد می گوید: در صورتی که یک عضو ملل متحد هدف تجاوز مسلحانه واقع شود، هیچ یک از مقررات این منشور به حق طبیعی دفاع مشروع انفرادی یا اجتماعی تا موقعی که شورای امنیت اقدام لازم برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی به عمل آورد، لطمه نخواهد زد. آمریکایی‌ها در واکنش به حملات ایران به شمال عراق، آن را نقض حاکمیت عراق بیان کردند. با توجه به اقدام ایران در اطلاع به دولت بغداد و همچنین با توجه به مفاد ماده 51 منشور ملل متحد، ادعای آمریکایی‌ها درباره نقض حاکمیت عراق توسط ایران، باطل است و در جهت فاصله انداختن میان دو کشور ارزیابی می‌شود.

ارائه بیش از 70 سند درباره حضور تروریست‌ها در اربیل

همزمان محمد کاظم آل صادق سفیر کشورمان در عراق بعدازظهر دیروز درباره حمله به مواضع تروریست های تجزیه‌طلب در منطقه کردستان، به شبکه خبری العالم گفت که ایران بیش از 70 سند درباره حضور گروه های تروریستی مسلح در این منطقه به مسئولان اربیل ارائه کرده است. وی با بیان این که تهران از دولت عراق و مسئولان کردستان خواست   گروه های تروریستی را ظرف کمتر از 10 روز خلع سلاح کنند، تصریح کرد: حمله زمینی به مواضع گروه‌های تروریستی کردستان، مطرح نیست. سفیر ایران همچنین خبر داد که جمهوری اسلامی با دولت فدرال و مسئولان کردستان توافق کرده بود که نیروهای عراقی در مرزهای کردستان مستقر شوند ولی این وعده نیز عملی نشد. آل صادق همچنین شب گذشته از مذاکره با طرف عراقی درباره مسائل مرزی خبر داد و گفت: در جریان دیدار با طرف عراقی، درخواست کردیم که کنترل مرزها را دولت مرکزی عراق در اختیار بگیرد. سفیر تهران در بغداد با بیان این که دولت عراق با این مطالبه موافقت کرده است، خبر داد که بغداد برای خلع سلاح گروه های تجزیه‌طلب و اپوزیسیون، زمان خواسته است. آل صادق با تأکید بر این که گروه‌های تجزیه طلب باید خلع سلاح و به اردوگاه‌ها به عنوان آوارگان بازگردانده شوند، خاطرنشان کرد: با طرف عراقی، بر اساس یک یادداشت تفاهم بین دستگاه های قضایی ایران و عراق، بر سر تبادل افراد تحت تعقیب توافق کردیم. همزمان مهدی محمدی مشاور امور راهبردی رئیس مجلس نوشت: «قرارگاه حمزه سیدالشهدا چیزهای بسیار مهم‌تری از مقر ضدانقلاب کردی را منهدم کرد. اول؛ این حملات با درخواست، پشتیبانی و مشارکت گروه های بسیار مهم مردمی و سران قومی برجسته کردستان انجام شد. بنابراین اولین چیزی که منهدم شده «توهم مقبولیت اجتماعی ضدانقلاب در کردستان» عزیز است. دوم؛ کردستان عراق چیزی بسیار فراتر از مقر فیزیکی ضدانقلاب است. اطلاعات راستی آزمایی شده نشان می دهد مناطق منهدم شده در واقع اتاق های جنگ مشترک سرویس های اطلاعاتی بوده که بیش از هر جای دیگر در همسایگی ایران، در شمال عراق متمرکز هستند. شاهد سانسور شدید تلفات حتما خواهید بود و سوم؛ صهیونیست ها با این برآورد که آشوب در ایران به هدف خود یعنی خلق یک حرکت سراسری نینجامیده، در فکر طراحی و ‌اجرای یک «مرصاد جدید» در مرزهای غربی ایران بودند. آن چه منهدم شده، برنامه یک بی ثباتی حاد در مرزهای ایران است که ماموریت اصلی آن بسط خشونت مسلحانه به مرکز کشور بود.

خراسان

جمهوری اسلامی ایران دموکرات وزارت خارجه   اخبار برگزیده
  

قانون کار، قانون کارگران است نه قانون تجارت!مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار به همت خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران امروز در محل دانشگاه علمی و کاربردی خانه کارگر برگزار شد.
ایلنا قانون قانون تجارت قانون کار 

  

ترس عجیب وزیر دفاع آمریکا نسبت به همکاری ایران و روسیهوزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

خبر خوش درباره حقوق کارگران | مبلغ نهایی حقوق کارگران مشخص شدمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از افزایش حق مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان خبر داد و گفت: این مهم در مصوبه جدید با افزایش 40 درصدی همراه بود.
فردا کارگر بازار کار کار 

  

پیش‌بینی جالب طارمی از 3 بازی ایران در جام جهانیمهدی طارمی مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان 3 دیدار ایران را مرحله گروهی پیش بینی کرد.
خانه فوتبال مهدی طارمی بازی ایران 

  

همه چیز درباره همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان/ زمان واریزی جدید به حقوق کارمندان / میزان حق عائله‌مندی و حق اولاد چقدر شدبا تصویب مصوبه لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اعمال می‌شود. این خبر را سخنگوی شورای نگهبان در چهاردهم آبان‌ماه اعلام کرده و گفته است اجرای آن از آذرماه عملیاتی خواهد شد.
فردا ایران خودرو مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش یافت؟وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پرداخت معوقات 5ماهه بازنشستگان سایر سطوح، در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا قبل از پایان سال جاری، کلیه معوقات این گروه از بازنشستگان از محل افزایش 81 درصدی به عالوه مبلغ ثابت 585 هزار تومان تسویه خواهد شد.
مثلث وزارت بازرگانی کارگر بازار کار 

  

بازهم توافق با دولت بر سرِ طرح ساماندهی؟ / مجلس به خانه‌ی اول برمی‌گردد!کارگران بسیاری در انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند. این نگرانی البته با توجه به صحبتهای اخیر قالیباف در مورد توافق با دولتی‌ها بی‌مورد نیست.
ایلنا دولت خبرنگار مصاحبه 

  

حمله به ایران، در دستور کار بنیامین نتانیاهو استروزنامه صهیونیستی هاآرتص مدعی شد که نتانیاهو در حال ورود به یک واقعیت جدید است و با در نظرگرفتن اهمیت موضوعی که او تهدید هسته‌ای ایران می‌نامد، ممکن است به دنبال آن باشد تا از او به عنوان حمله کننده به ایران و نه تضعیف کننده دموکراسی در اسرائیل، یاد شود.
ایلنا ایران کار بنیامین نتانیاهو 

  

صدر جدول لیگ یک تغییر کرد|استقلال ملاثانی باختپایان شکست ناپذیری استقلال ملاثانی و فجر/ صدر جدول تغییر کرد
خانه فوتبال جدول استقلال استقلال خوزستان 

  

بلاروس در آستانه تقابل با ایرانتیم ملی فوتبال جوانان در صورت موافقت فدراسیون با تیم امید بلاروس دیدار خواهد کرد.
ایلنا بلاروس فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

دستور جلسات نمایندگان مجلس در این هفته مشخص شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی هفته جاری خود به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پردازند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی درمان شورای نگهبان 

  

بررسی راهکارهای تقویت امنیت در مجلسنماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی راهکارهای تقویت تدابیر امنیتی در اماکن مذهبی و عمومی را با دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
فردا خانواده اماکن مذهبی ایران 

  

سیاست‌ورزی آمریکا به شیوه گاوچران‌های آمریکایی استجعفر قنادباشی گفت: آمریکایی‌ها در ظاهر فشار می‌آورند و در پشت پرده التماس می‌کنند.
مثلث سیاست خارجی استثنایی جعفر قنادباشی 

  

شکارچی قهار مقابل تیم ملی ایرانضربه هالند به ایران/شکارچی قهار مقابل شاگردان کی‌روش در جام جهانی
خانه فوتبال ایران هری کین خودرو 

  

6 درصد تولید گاز کشور صادر می‌شود/ مصرف خانگی در زمستان 3 برابر می‌شودرییس امور نظارت، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: در تابستان 200 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و این رقم در زمستان به بالای 600 میلیون مترمکعب گاز در روز می‌رسد.
ایلنا تولید گاز زمین 

  اخبار داغ
  

اقتصادنیوز: رصد بازار محصولات پرطرفدار ایران خودرو از ثبات قیمت در بازار ایران خودرویی ها در بازار حکایت دارد.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

هشدار | یک ویروس جدید جای کرونا را گرفتدانشمندان می‌گویند، یک ویروس شبیه به کروناویروس عامل بیماری کووید-19 که در خفاش‌های ساکن در جنوب چین پنهان شده است، می‌تواند یکی از پنج ویروسی باشد که پتانسیل جهش به انسان را دارد.
شما‌نیوز ویروس ایران بهشت زهرا 

  

اقتصادنیوز: بازار امروز هم با این که سبز پوش آغاز شد اما در ادامه با افت همراه شد تا در نهایت با افت یک هزارو 980 واحدی کار خود را تمام کند.
اقتصادنیوز شاخص وزن کار 

  

شکست رکورد قیمت سکه و طلا | سکه امامی به مرز 17 میلیون تومان رسیدآخرین قیمت سکه و طلا برای امروز 5 آذر ماه سال 1401 اعلام شد که بر اساس آن قیمت سکه امامی (طرح جدید) به 16 میلیون و 791 هزار تومان رسید.
فردا قیمت سکه و طلا ایران خودرو 

  

2174 خودرو در راه بورس؛ از تارا تا 207 اتوماتیکقطار عرضه خودرو در بورس کالا همچنان در حرکت است و در هفته جاری این بازار میزبان خودروهای مختلفی خواهد بود.
مملکت‌آنلاین ایران خودرو خودرو بورس کالا 

  

دومین روز متوالی بدون مرگ و میر کرونایی در ایرانوزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه‌ای از دومین روز متوالی بدون مرگ و میر کرونایی در ایران خبر داد.
ایلنا مرگ وزارت بهداشت آموزش 

  

اقتصادنیوز: امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 141 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز خودرو مالکیت پول 

  

جزئیات خرید چهار مدل خودرو در بورس کالا اعلام شدمهلت ثبت سفارش برای خودروهای عرضه شده در تاریخ هفتم آذر ساعت 17 روز یکشنبه 6 آذر بوده و میزان پیش دریافت خرید 25 درصد است.
ایلنا خودرو بورس کالا پژو 

  

اقتصادنیوز: در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 97 میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد تقاضا بسته شد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفتهشاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با افت هزار و 979 واحدی به سطح یک میلیون و 408 واحد رسید.
برنا شاخص