تسنیم   |  سیاسی  |  

سلیمی‌نمین: جعل و تحریف جای ظالم و مظلوم را عوض می‌کند/ جریان تحریف می‌گوید ما مقصر دشمنی آمریکا هستیم

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران گفت: جریان تحریف مرتب در ذهن جوانان امروز می‌خواند که ما منشأ ناراحتی و دشمنی آمریکا بودیم و ما موجب شدیم که آمریکایی‌ها دلخور باشند و ما را تحت فشار قرار دهند. این مائیم که مقصریم نه آمریکا.

سلیمی‌نمین: جعل و تحریف جای ظالم و مظلوم را عوض می‌کند/ جریان تحریف می‌گوید ما مقصر دشمنی آمریکا هستیم

- اخبار سیاسی -

عباس سلیمی نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران و کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، درخصوص بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب درخصوص جریان تحریف که سعی در واژگون نشان دادن واقعیت‌ها و حقایق کشور با هدف ضربه زدن به روحیه مردم و ارائه آدرس غلط برای رفع مشکلات دارند، اظهار داشت: جریان تحریف علاقه فراوانی به غرب دارد و تلاش می‌کند تحریم‌ها بر ملت ایران موثر واقع شود، این جریان گرچه ایرانی است ولی نگاه جهان‌وطنی دارد یعنی بیشتر تعلق خاطر به جهانی که آمریکا در رأس آن است دارد و نه به وطن خود. جهان‌وطنی‌ها مدت‌هاست که به‌عنوان ابزاری در خدمت غرب عمل می‌کنند.

رهبر معظم انقلاب: هدف دشمن به ورشکستگی کشاندن کشور است/ در کنار تحریم، جریان تحریف هم فعال استحیدری: «ما نمی‌توانیم» حربه جریان تحریف برای کمک به تحریم‌هاست

وی افزود: مختصات دیگر این افرادی که مسائل را جعل می‌کنند و تلاش دارند با داده‌های غلط در تحلیل، جامعه را منحرف کنند این است که مسائل را کاملا وارونه جلوه‌ می دهند. به این معنا که وقتی شما احساس می‌کنید به شما ظلم شده، به‌گونه دیگری عمل می‌کنید، تا اینکه فکر کنید خودتان منشأ ظلم هستید. در نوع اول، چون خودتان را مظلوم می‌یابید، طبیعتا در برابر ظالم مقاومت می‌کنید و دوست ندارید در ظلمِ ظالم شریک باشید؛ زیرا در اسلام آمده که اگر مظلومی ظلمِ ظالم را تایید کند و یا در برابر آن ایستادگی نکند، در ظلم او شریک است. برای این که چنین حالتی پیش نیاد، در برابر ظلم مقاومت می‌شود اما اگر واقعیت‌ها به جامعه دگرگون عرضه شود طوری که احساس کنید این شما بودید که ظلم کردید و اولین‌بار تعدی کردید و آنچه امروز به شما تحمیل می‌شود پاسخی به ظلم شماست؛ در این حالت مقاومت نمی‌کنید. می‌خواهید به‌گونه‌ای عمل کنید که فردی که ظلم‌دیده از شما راضی باشد، بنابراین سعی در همراهی با او خواهید داشت.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: مابه ازای این مسئله در جامعه فعلی این است که امروز برخی تلاش می‌کنند بگویند ضدیت آمریکا با ما بعد از ماجرای تسخیر سفارت آمریکا آغاز شد و می‌گویند این ما بودیم که به سفارت آمریکا -که برابر با خاک آن کشور است- تعدی کردیم، پس ما ظالم هستیم و ظلم کردیم و آنچه آمریکایی‌ها انجام می‌دهند نیز پاسخ به ظلم ماست.

وی ادامه داد: در اینجا یک جوان طبیعتا احساس می‌کند آمریکایی‌ها اگر امروز ما را تحریم کردند به‌خاطر این است که یک‌جا مظلوم واقع شدند و حالا دارند به مظلوم واقع‌شدن‌شان واکنش نشان می‌دهند. چنین جوانی طبعا در برابر تحریم‌ها مقاومت نمی‌کند چون آمریکا را در این مسئله محقّ می‌پندارد درحالیکه واقعیت به گونه دیگریست.

سلیمی نمین با بیان اینکه تسخیر سفارت آمریکا واکنشی به مظلوم واقع شدن ملت ما بود، گفت: سفارت آمریکا در سال 1332 کانون هماهنگی کودتا در کشور شده بود و حتی به روایت بسیار محتمل، زاهدی در سفارت آمریکا پنهان شد و آنها می‌دانستند که او مُهره داخلی کودتاست و ممکن بود دستگیر شود.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران تصریح کرد: بعد از انقلاب اسلامی هم جوانان احساس کردند سفارت آمریکا بار دیگر کانون این هماهنگی شده چرا که فتنه‌های مختلف در اقصی نقاط کشور از تجزیه‌طلبی گرفته تا مسائل مختلف انجام می‌گرفت؛ جوانان شاهد این بودند و می‌دیدند سفارت آمریکا این هماهنگی‌ها را به عمل می‌آورد و برای همین در واکنش به یک ظلم، سفارت آمریکا را تسخیر کردند تا نتواند دوباره کودتایی را علیه ملت ایران به انجام برساند و یکبار دیگر برای نیم و یا ربع قرن ملت ما را به اسارت در بیاورد.

سلیمی نمین تأکید کرد: این تفاوت دارد که به جوان ایرانی گفته شود که آمریکا قبل از تسخیر سفارتش در تهران هیچ موضع ضد ایرانی نداشته و موضع ضد ایرانی او از این مقطع شروع شده که جوانان ما بی‌دلیل سفارت این کشور را تسخیر کردند و دشمنی آمریکا را علیه ملت ایران برانگیختند، تا اینکه شما بدانید سفارت آمریکا قبلا کانون کودتا بوده و یک کودتای موفق هم صورت گرفته و ملت ایران سال‌ها به دلیل این کودتا چپاول شده و یک بار دیگر هم قرار بود این کودتا با هماهنگی و مرکزیت سفارت آمریکا صورت بگیرد و جوانان نگذاشتند. در این صورت، جوان ایرانی نگاه متفاوتی به موضوع خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: عده‌ای که سعی می‌کنند واقعیت‌ها را تحریف کنند، هرگز به جوانان نمی‌گویند که در جنگ جهانی اول، همین غربی‌ها کل ایران را -و نه سفارت مارا- اشغال کردند. انگلیس تمام کشور را در جنگ جهانی اول و دوم اشغال کرد آنهم بدون اینکه از ما کسب رضایت کند.

این کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد: همین جریانی که امروز سعی می‌کند غرب را مظلوم جلو‌ه دهد، هرگز در تحلیل‌های خود نمی‌گوید که اینان بارها کل کشور ایران را اشغال کردند ولی همیشه سعی می‌کنند غرب را تبرئه کنند. چرچیل درباره اشغال ایران می‌گوید ما هرگز به قانون پایبند نیستیم و اگر ببنیم جایی لازم است در دفاع از کشورها عمل کنیم، لازم نیست قانون را رعایت کنیم چون هدف‌مان حمایت از کشورهای کوچک است و به این دلیل برای مقطعی هیچ ایرادی بر ما وارد نیست که قوانین را زیر پا گذاریم.

سلیمی نمین گفت: این جریان هرگز غرب را تخطئه نمی‌کند. حتی امروز که می‌بینیم پلیس آمریکا -و نه مثلا دانشجویان آنها- به کنسولگری چین حمله کردند، جریان تحریف‌گر، آمریکا را تخطئه نمی کندکه چرا به خاک کشور چین تعدی می‌کنید؟ این جریان اگر معتقد است کنسولگری و سفارت خاک یک کشور است، پلیس آمریکا به بهانه اینکه کنسولگری چین مرکز جاسوسی است به آنجا حمله کرده اما هیچ صدایی از جریانات غرب‌گرا در مطبوعات خود در ایران در نمی‌آید که این اقدام ناقض حقوق بین الملل است.

وی خاطرنشان کرد: اینجا تفاوت فاحش وجود دارد که دانشجویان ما به‌عنوان یک نهاد مدنی در واکنش به کودتای آمریکایی که در شرف تحقق بود، دست به این کار زدند. کودتای نوژه با مرکزیت آمریکایی‌ها صورت رفت که اگر دانشجویان سفارت را تسخیر  نمی‌کردند، احتمال موفقیتش چندین برابر می‌شد. اصلا یکی از ایرادات کودتای نوژه این بود که مرکز امنی برای هماهنگی نیروها نداشتند؛ در یک کودتای بزرگ یک مرکز هماهنگی قوی نیاز است تا نیروی گسترده را هماهنگ و منسجم کند. در کودتای نوژه به دلیل اینکه سفارت تسخیر شده بود نمی‌توانست هماهنگی انجام بگیرد و کودتا لو رفت و ناموفق شد.

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: در قضایای سال 58، یک نهاد مدنی اقدامی انجام داد ولی اینها هرگز رها نمی‌کنند و جریان داخلی آنها مرتب می‌گوید کار دانشجویان غیرقانونی بود و نباید صورت می‌گرفت و به همین دلیل آمریکایی‌ها با ما ضدیت پیدا کردند، در حالی که بعد از تسخیر سفارت مدارک کشف و ثابت شد که سفارت آمریکا سفارت نیست بلکه کانون فتنه‌گری بوده است.

سلیمی نمین گفت: جریان تحریف این مسئله را رها نمی‌کند و مرتب در ذهن جوانان امروز می‌خواند که ما منشأ برانگیختن ناراحتی آمریکا بودیم و ما موجب شدیم که آمریکایی‌ها از ما دلخور شده و ما را تحت فشار قرار دهند و این مائیم که مقصریم نه آمریکا.

وی افزود: طبیعی است که امروز جوانی که تحت تأثیر این جعلیات است می‌گوید چرا باید به این وضع ادامه دهیم؟ ما باید با آمریکایی‌ها مذاکره و لابد عذرخواهی هم بکنیم.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران اظهار داشت: مشخص است که جعل چقدر مسئله را متفاوت می‌کند. جعل و تحریف -که متأسفانه زیاد هم هست- منشأ این می‌شود که فرد در برابر ظلمِ فاحش مقاومت نکند و با اینکه می‌بیند که آمریکایی‌ها دارو و قطعات هواپیما را تحریم کردند که کارهای ضد انسانی است ولی می‌گوید آمریکایی‌ها حق دارند. چون به آنها اینطور القا شده که مقصر این تخاصم، ایران است.

وی اضافه کرد: با این جعل کردن‌ها طبیعی است که جوان ما بگوید برویم سر تعظیم فرود بیاوریم، چون ما کار غلط انجام دادیم. وقتی کسی کار اشتباهی انجام می‌دهد، برای عذرخواهی پیش قدم می‌شود و طبیعی است که نوع واکنش و مواجه جوان امروز تحت تاثیر این وارونه‌سازی تغییر کند. پس باید به برخی جوانانی که می‌گویند چرا مذاکره نمی‌کنیم و یا خودمان را مقصر این دشمنی می‌دانند باید حق بدهیم. به این جوانان گفته نمی‌شود که اینطور نیست و آمریکایی‌ها سال‌ها قبل از آن، کشور ما را اشغال، کودتا، چپاول و ظلم‌های فراوان کردند و این برای چند دهه قبل است.

سلیمی نمین یادآور شد: اگر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جوانان چنین اقدامی انجام دادند بخاطر این بود که یکبار آمریکا را بخشیدند ولی آنها از روز 23 بهمن 1357 بحث تجزیه‌طلبی را در کردستان کلید زدند و نیروهای نظامی دوران شاه را در مرز با ترکیه به رهبری آریانا جمع آوری کردند و در مرز پاکستان هم نیروهایی را متجمع کردند.

وی تصریح کرد: ملت ایران بعد از پیروزی انقلاب سعی کرد ارتباط جدیدی را شکل بدهد، ما هرگز رابطه‌مان را با آمریکا -علیرغم این همه جنایتی که در حق ملت ایران روا داشته و کودتا کردند و با تشکیل ساواک ملت ما را شکنجه کرده و ملت را  به اسارت گرفته بودند- قطع نکردیم. ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از باب رأفت وارد شدیم و بخشیدیم و گفتیم امیدواریم آمریکایی‌ها گذشته خود را جبران کنند ولی نه‌تنها گذشته‌شان را جبران نکردند بلکه تمام فتنه‌گری‌های خود را با قوت و شدت بیشتری ادامه دادند. وقتی دانشجویان این صحنه را مشاهده کردند به تحلیل درستی رسیدند که امریکایی ها سفارت خود را در اختیار یک کودتای دیگر قرار دادند و اسناد هم گواه بر این بود.

وی اظهار داشت: امروز نباید گذاشت این واقعیت‌ها جعل شود و اگر جعل صورت بگیرد، رفتار متناسب با این جهل را شاهد خواهیم بود. اگر می‌خواهیم رفتار ملت با واقعیت‌ها تطبیق داده شود، باید روی تبیین و روشن شدن تاریخ سرمایه‌گذاری کرده و نگذاریم عده‌ای با هدایت بیگانه در ایران تاریخ مسلّم را جعل کنند، کاری که همین الان هم آن را انجام می‌دهند. امروز این یک وظیفه مهم است که باید تلاش کرد جلوی تحریف تاریخ را گرفت.

انتهای پیام/

عباس سلیمی نمین جوانان دارو   اخبار برگزیده
  

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: ویروس کرونا جهش پیدا کرده و قدرت سرایت آن حدود 10 برابر شده است.
رویداد۲۴ ویروس ماسک کنکور 

  

پیش بینی بورس هفته | چرا تحلیلگران بازار می گویند شاخص صعودی استمعاملات در بازار سهام این هفته را با طیف وسیعی از نظر فعالان و تحلیلگران بازار با شرایط صعودی دنبال میکند. دلیل آنان برای پیش بینی خود چیست.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص سهام 

  

چند نفر به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای رأی مثبت دادند؟نشریه خط حزب الله در شماره دویست و چهل و هشت خود مطلبی درباره رای گیری مجلس خبرگان برای انتخاب رهبری نظام بعد از فوت امام خمینی (ره) را منتشر کرده است.
اعتماد حزب الله شورای نگهبان مجلس خبرگان 

  

همه گمانه‌­ها از وعده اقتصادی | خبر خوش فردا چیست؟بلافاصله پس از آنکه روسای قوای مجریه و مقننه از اجرای طرح «گشایش اقتصادی» سخن گفتند گمانه‌زنی فعالان بازارها درباره آن آغاز شد؛ تایید مقررات FATF، آزادسازی دلارهای بلوکه شده در کره، آغاز مذاکرات دیپلماتیک برای رفع تحریم‌ها، حذف یارانه‌های انرژی و نظایر آن از پربسامدترین گمانه‌های طرح شده در فضای مجازی بود؛ اما بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد به احتمال قوی «فروش اوراق مشارکت...
۵۵ آنلاین فضای مجازی حسن روحانی گروه ویژه اقدام مالی 

  

کم مصرف‌ترین خودرو ایرانی را بشناسید!در کشور انواع خودرو‌های تولیدی را داریم که در این گزارش کم مصرف‌ترین و پر مصرف‌ترین را مورد بررسی قرار داده‌ایم.
خودروتک مصرف سوخت ایران خودرو خودرو 

  

اسحاق جهانگیری ؛ معاون اول گرانی یا معاون اول روحانی"موضع‌گیری شورای ناکارآمدان علیه مجلس یازدهم"؛ نایب رئیس شورای شهر تهران می‌گوید مجلس یازدهم در شعار دادن و عمل نکردن جا پای دولت احمدی نژاد گذاشته است!
مثلث اسحاق جهانگیری گرانی امین حیایی 

  

سران نظام یک بار برای همیشه درباره «FATF» تصمیم بگیرند/ تنش‌های سیاسی هیچ منفعتی برای مردم ندارد/ تیم اقتصادی دولت باید ترمیم شودنایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:تنش‌های سیاسی هیچ منفعتی برای مردم و نظام ندارد امروز تنها عامل وحدت و اتحاد و همدلی توزیع ثروت عادلانه بین مردم است.
ایلنا سران سه قوه دولت رئیس جمهور 

  

اگر همین فردا انتخابات برگزار شود احمدی‌ نژاد از هر اصلاح طلب و اصولگرایی بیشتر رأی می‌آوردجامعه‌ای که از جریانات سیاسی ناامید شده است به دنبال یک منجی و ناجی می‌ گردد که بسیاری آن منجی و ناجی را در چهره احمدی ‌نژاد می‌بینند. اگر همین فردا انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود احمدی‌نژاد از هر اصلاح‌طلب و اصول‌گرایی بیشتر رأی می‌آورد و بدون اینکه نیازی به کوچک‌ترین تبلیغات داشته باشد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس احمدی نژاد 

  

یک استاد دانشگاه گفت: امروز ما هم دولت منطقه‌ای را در قالب امت-امامت داریم دنبال می‌کنیم و هم دولت قدرتمند ملی می‌خواهیم، تنها یک فرد با توانایی چند وجهی در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، دفاعی، نظامی و استراتژیک می‌تواند ما را به اهداف مان برساند...
نامه نیوز اصولگرایان ائتلاف اصولگرایان صادرات غیرنفتی 

  

MTN با فروش سهام ایرانسل از بازار ایران خارج می‌شودکمپانی MTN Group که 49 درصد از سهام ایرانسل را در اختیار دارد، از تصمیم خود برای خروج از بازار خاورمیانه و ایران خبر داده است. دلیل این تصمیم کاهش جذابیت‌های این منطقه به خاطر افت سودآوری و تحریم‌های غرب عنوان شده است.
مملکت‌آنلاین سهام ایرانسل ایران 

  اخبار داغ
  

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از دیروز تا امروز 19 مرداد 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و 20 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد که 961 نفر از آنها بستری شدند.
نامه نیوز ایران اصفهان وزارت بهداشت 

  

آغاز تست انسانی واکسن کرونا در ایران تا 2 هفته آیندهرئیس ستاد اجرایی فرمان امام از ارسال 5 هزار سری جهیزیه برای زوج های جوان مناطق محروم خبر داد و گفت: تست انسانی واکسن کرونا تا 2 هفته آینده آغاز می شود.
تسنیم ایران وزارت بهداشت رهبر انقلاب 

  

حریرچی: کاهش آمار مرگ و میر کرونا از از 200 به حدود 150 چندان خوشحالی نداردمعاون کل وزارت بهداشت بهداشت با بیان اینکه کاهش آمار مرگ و میر کرونا از اعداد بالاتر از 200 به حدود 150 چندان خوشحالی ندارد؛ زیرا هنوز هم آمار فوتی ها سه رقمی است، گفت: متاسفانه کاهش اندک در آمار مرگ و میر، بساط جاده چالوس و جوجه و... را راه انداخته است؛ در حالی که در بیش از 100 کشور دنیا اکنون عدد مرگ و میر کرونا به صفر یا اعداد تک رقمی رسیده است.
۵۵ آنلاین مرگ کنکور وزارت بهداشت