اعتماد   |  فرهنگی  |  

کسی می‌داند بودجه فرهنگ کجا صرف می‌شود؟

عبدالله اسفندیاری تهیه‌کننده سینما و از مدیران باسابقه سینمایی بیان کرد که هرچند بودجه فرهنگی کشور محدود است اما همین بودجه هم مشخص نیست در کجا صرف می‌شود!

کسی می‌داند بودجه فرهنگ کجا صرف می‌شود؟

اعتمادآنلاین| عبدالله اسفندیاری تهیه‌کننده و از مدیران باسابقه سینما که از دهه 60 در بدنه مدیریتی سینمای ایران حضور داشته است، درباره وضعیت «بودجه فرهنگ» در دوره‌های مختلف طی چهار دهه گذشته گفت: دورانی که من در بدنه مدیریت بودم به سال‌های دهه 60 و 70 برمی‌گردد.

 

در دهه 60 برخلاف تنگناهایی که در مملکت وجود داشت، بودجه‌های فرهنگی تأمین می‌شد. در زمانی که بحث بر سر این بود که به کشور شیرخشک وارد کنند یا نگاتیو، به همت مسئولان دولتی آن زمان که واقعاً خدمتگذار بودند، برخلاف همه این تنگناها، بازهم نگاتیو وارد می‌شد و فیلمسازی تعطیل نمی‌شد.

 

وی افزود: یارانه‌هایی که در آن سال‌ها به سینما و کتاب تعلق می‌گرفت، باوجود همه مشکلات، محقق می‌شد. این موضوع حتی در شرایط جنگ هم اتفاق می‌افتاد. ما در آن سال‌ها به جایی رسیدیم که شهید رجایی در مقام رئیس‌جمهور وقت، اعلام کرد حتی ته سیلوها را هم جارو کرده‌ایم! ولی در همان شرایط هم باز رفتاری می‌شد که مردم مضطرب نشوند و به آن‌ها فشار نیاید. در چنین شرایطی، بازهم بودجه‌های فرهنگی حذف نمی‌شد. یعنی ضرورت این موضوع تا این حد حس می‌شد.

بلبشوی مالی در کشور موجب وحشت شده است!

 

اسفندیاری در ادامه به شرایط امروز بودجه فرهنگ در کشور اشاره کرد و گفت: اما حالا بلبشوی موجود در مسائل مالی کشور باعث وحشت ما می‌شود چون رانت‌خواری، اشتباه کاری، مدیریت نادرست و… دیده می‌شود، موضوعاتی که باید در جای خود محاسبه شوند، محاسبه نمی‌شوند.

 

برای مثال از کارگران و کارمندان به راحتی مالیات اخذ می‌شود اما از بزرگانی که از بودجه‌های میلیاردی به راحتی استفاده می‌کنند، مالیاتی دریافت نمی‌شود. در این میان برخی هم اقدامات نمایشی می‌کنند که مثلاً در حال پیگیری امور هستند ولی عملاً هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

 

این تهیه‌کننده سینما بیان کرد: بهتر این است که شفاف‌سازی شود تا متوجه شویم بودجه‌های فرهنگی در کجا استفاده می‌شود، اما عملکرد اقتصادی مراکزی که رانت خواری‌های کلان در آن‌ها اتفاق می‌افتد، هرگز شفاف عمل نمی‌کنند و کارنامه‌شان مکتوم باقی می‌ماند.

 

تمام بودجه‌ای که برای فرهنگ در نظر گرفته می‌شود نسبت به بودجه کل کشور مانند پول توی جیبی و پول خورد است.

 

بودجه‌هایی هم برای جاهای دیگر به بهانه فرهنگ در نظر گرفته می‌شود و سازمان و نهادهای مختلف آن را دریافت می‌کنند اما برای فرهنگ صرف نمی‌شود.

 

وی افزود: واقعیت این است هر کجایی که پول و پولداری وجود داشته باشد برخی سعی می‌کنند دست به سرقت بزنند، کشور ما هم کشور ثروتمندی است اما این کشور توسط برخی در حال غارت است. این موضوع بیشتر از تحریم به کشور ضربه می‌زند. مساله به قدری بزرگ است که همه را شگفت‌زده می‌کند. بودجه فرهنگ در مجموعه بودجه کشور خیلی کم است اما در همین بودجه اندک هم باز رانت‌خواری صورت می‌گیرد.

 

این مدیر سینمایی سابق اظهار کرد: در دهه 60 با وجود همه مشکلات و وضعیت جنگی کشور، گویا همه چیز سر جای خودش بود چون سرقت‌ها تا این حد رشد نکرده بود. اما حالا هرچند وعده داده می‌شود که کمک فرهنگی صورت می‌گیرد اما حتی همین هم محقق نمی‌شود برای مثال قرار بود به خاطر صدمات کرونا، به سینما کمک شود اما هیچ اتفاقی رخ نداد.

 

بسیاری از این وعده‌ها محقق نمی‌شود و آن وعده‌هایی هم که عملی می‌شود با اصرار و پیگیری زیاد اهالی فرهنگ صورت می‌گیرد در حالی که شأن اهالی فرهنگ اجل از این همه اصرار است. گویا اهالی فرهنگ مدام باید گردن کج کنند تا آن بودجه‌ای که قرار است به عنوان کمک به مسائل فرهنگی داده شود، محقق شود.

بودجه 1400 را در جای واقعی خرج کنید!

 

وی ادامه داد: به طور کلی ناکارآمدی و سوء‌مدیریت در مسائل بودجه‌ای حوزه فرهنگ وجود دارد. ما سال ویژه‌ای را پشت سر گذاشته‌ایم از همین رو درخواست ما این است که در لایحه بودجه دولت برای سال 1400 مسائل اهالی فرهنگ در نظر گرفته و این بودجه‌ها در جای واقعی خود خرج شود.

 

واقعیت این است که نیاز است به داد اهالی فرهنگ رسیدگی شود، اهالی فرهنگ افراد آبروداری هستند و باید این کمک‌ها و بودجه‌ها با عزت به افراد و حوزه‌های فرهنگی ارائه شود.

 

اسفندیاری توضیح داد: این شرایط باعث شده وضعیت فرهنگی مردم هم نابسامان باشد. چون همین اجحاف‌ها و تبعیض‌ها این شرایط را پیش آورده، این باعث شده است اخلاق از بین برود چون فرهنگ برای این است که وضعیت اخلاقی جامعه بهبود پیدا کند و انسان به سمت تکامل معنوی و فکری برود ولی حالا با کوچک‌ترین بهانه‌ای مردم درگیر و عصبانی می‌شوند.

 

ما کشور فقیری نیستیم ولی این رفاه و پول در جاهای خاص خرج می‌شود بنابراین نه به امور فرهنگی و نه به اوضاع معیشتی رسیدگی می‌شود.

 

منبع: مهر

 

بودجه لایحه بودجه سینما   اخبار برگزیده
  

یارانه‌بگیران معیشتی جدید هم تسهیلات یک میلیونی می‌گیرندمدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی از واریز وام یک میلیون تومانی به حساب نخستین گروه از سرپرستان خانوار یارانه‌بگیر بدون درآمد ثابت خبر داد.
ایلنا یارانه روابط عمومی بانک مرکزی 

  

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی می‌گوید که آژانس بین المللی انرژی اتمی با بازرسی های فراتر از پروتکل، اطلاعات هسته ای ایران را به سازمان های جاسوسی داده است.
نامه نیوز هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

پشت و روی سخنان قالیباف درباره بورس!ماجرا از وقتی شروع شد که محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی زنده در صداوسیما صحبت‌هایی راجع به بورس و وضعیت اقتصادی کشور مطرح کرد.
گسترش مجلس شورای اسلامی انتخابات ریاست جمهوری پول 

  

آمریکا و اسرائیل بی‌تردید در ترور شهید فخری‌زاده نقش داشته‌اند/این جنایت‌ها قطعا بی‌پاسخ نمی‌ماندعدنان غفله با تاکید بر اینکه بی تردید آمریکا و اسرائیل در ترور شهید فخری زاده نقش داشته‌اند، گفت: جنایت ترور شهید فخری زاده حلقه ای از سلسله جنایت‌های آمریکا و اسرائیل است.
ایلنا ورزش جوانان دولت 

  

اظهارات صوفی درباره گزینه‌های احتمالی اصلاح‌طلبان برای انتخابات 1400فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره ساز و کار جریان اصلاحات برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 توضیحاتی ارائه داد.
مثلث دولت اصلاحات اصلاح طلبان شورای هماهنگی جبهه اصلاحات 

  

آزادسازی واردات خودرو را فراموش کنیم؟طبق لایحه بودجه سال آینده دولت 2 هزار و 40 میلیارد تومان درآمد از محل واردات خودرو (بند حقوق ورودی خودرو) در نظر گرفته است.
خودروتک واردات خودرو واردات خودرو 

  

توضیحات مهم روحانی درباره واکسن کرونارئیس‌جمهور گفت: تا زمانی که مردم احساس کنند این بیماری [کرونا] خطرناک است و برای حفظ سلامت خودشان باید به پروتکل ها دقیق عمل کنند، ما پیشرفت می‌کنیم، البته محدودیت هایی نیاز است که اعلام می‌کنیم.
اقتصادنیوز حسن روحانی رئیس جمهور ویروس 

  

خودرو نخرید، ارزان می شود!با توجه به اینکه قیمت خودرو در کارخانه به قیمت حاشیه بازار نزدیک شده است، افراد دیگر تمایلی به شرکت در قرعه کشی ندارند و به نظر می‌رسد خودرو ارزان می‌شود.
خودروتک وام خودرو خودرو خودروسازان 

  

‌مواضع اولیه ایران و آمریکای بایدن درباره برجامسخنان جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده، در گفت‌وگو با توماس فریدمن، ستون‌نویس نیویورک‌تایمز و واکنش دکتر ظریف به آن برای نخستین بار رئوس مواضع دو کشور درباره بازگشت آمریکا به برجام را مشخص کرد.
۵۵ آنلاین ایران برنامه موشکی ایران رئیس جمهور 

  

دولت‌ها عزم فقرزدایی ندارندوضعیت معیشت مردم و خاصه اقشار فرودست جامعه، به شکل فزاینده‌ای رو به وخامت است.
مستقل‌آنلاین دولت مهاجرت اورژانس 

  

کارتون| دلیل اصلی کنار گذاشتن عادل فردوسی‌پور!اظهارات علی فروغی مدیر شبکه سه سیما که "خارج شدن عادل فردوسی پور از مدار" را دلیل کنار گذاشتن او از تلویزیون عنوان کرده بود، سوژه کارتونی از علی رادمند در صفحه اینستاگرامش شد.
مملکت‌آنلاین شبکه سه سیما تلویزیون 

  

سوءمدیریت و تحریم؛ دوعامل شرایط نابسامان کنونی استرئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس نظرسنجی ها تمامی متخصصان، مردم و نخبگان، دو عامل سوءمدیریت و تحریم را دلیل شرایط کنونی می دانند، ادامه داد: براساس نظر آنها، نقش سوءمدیریت از تحریم در شرایط کنونی بیشتر است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی بودجه انتخابات ریاست جمهوری 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : وزیر بهداشت طی نامه ای از رییس مجلس خواسته بود که با توجه به وضعیت قرمز شهر تهران و مصوبه ستاد ملی کرونا از برگزاری جلسات با حضور بیش از 15 نفر خودداری شود مدتی قبل رهبر انقلاب به تمامی مسوولین دستور داده بودند به طور کامل از تصمیمات ستاد کرونا پیروی کنند لینک کوتاه کپی لینک
نامه نیوز تهران رهبر انقلاب 

  

جهانگیری: مجلس در مسائل اجرایی دخالت نکندمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: یک نامه به آقای جنتی در مورد مصوبه روز گذشته مجلس داشتیم با تدبیر رهبر انقلاب مدیریت هسته‌ای به شورای‌عالی امنیت ملی سپرده شده است.
گسترش اسحاق جهانگیری رهبر انقلاب هسته ای 

  

افشای پشت پرده مصوبه جدید مجلس/ خروج از پروتکل الحاقی چاره کار نیست/ از چاله به چاه می‌افتیمنماینده سابق مجلس خاطرنشان کرد: ما نیز از اینکه به تعهدات برجام عمل نشده ناخرسندیم اما نباید کاری کنیم که از چاله به چاه بیفتیم.
ایلنا کار دیپلماسی ماه 

  اخبار داغ
  

تاکید زالی بر شرایط حساس کرونایی تهران/ فیلمزالی گفت: علیرغم اینکه وضعیت تهران از هفته پیش بهتر است ولی امروز بازهم 500 بیمار جدید بستری کردیم.
گسترش تهران 

  

خودکفایی کشور در تولید چهار کالای اساسی مرتبط با کروناوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در چهار قلم کالای مهم مربوط به تجهیزات مبارزه با کرونا که وزارت صمت مسؤول بوده، به تولیدات خوبی رسیده‌ایم.
اقتصادنیوز درمان تولید صنعت 

  

دیدار همبازیان سابق با چاشنی کرونادرحالی که شایعاتی درباره لغو دیدار ذوب‌آهن و شهرخودرو مطرح بود اما با اعلام سازمان لیگ قرار شد این بازی امروز در اصفهان برگزار شود.
برنا بازی اصفهان 

  

طرح هوشمند مدیریت کرونا زمان نداردایسنا نوشت: در طرح هوشمند مدیریت کرونا شاخص‌ در نظر گرفته شده به این صورت است که براساس آن شهرها به سه دسته زرد، نارنجی و قرمز تقسیم خواهند شد. در حقیقت به ازای هر 100 هزار نفر اگر چهار بستری وجود داشته باشد شهر در دسته زرد، شش نفر در دسته نارنجی و 10 … نوشته طرح هوشمند مدیریت کرونا زمان ندارد اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز شاخص وزارت بهداشت وزارت کشور 

  

رئیسی گفت :ما سه موج را در کشور سپری کردیم و موج سوم بیماری کرونا در کشور نزولی است و این نشان می دهد رعایت پروتکل ها چقدر موثر است.
صراط استان اردبیل استان گلستان استان قزوین 

  

وزیر بهداشت: درمورد واکسن کرونا کاری می کنیم کارستانوزیر بهداشت با بیان اینکه در خصوص واکسن کرونا کاری می‌کنیم کارستان و دنیا قبول خواهد کرد که ما یکی از پیشتازان واکسن‌سازی هستیم، گفت:بنده به شدت روزهای آینده را روشن‌تر از اکنون می بینم.
گسترش وزارت بهداشت جمهوری اسلامی فرودگاه 

  

ترفند‌هایی ساده برای تسکین علایم بلند مدت کرونای ملایمدانشمندان آمریکایی می‌گویند می‌توان با راهکار‌هایی ساده علائم بلند مدت کرونای ملایم را تسکین داد.
برنا 

  

ماجرای ذوب آهن و بحران کرونایی که لیگ را درگیر کرده است؛ بازی با شهر خودرو باید برگزار شودشرایط ذوب آهن و تعداد نفرات این تیم که درگیر کرونا هستند شرایط لغو بازی با شهر خودرو را ندارد.
ایلنا خودرو فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

وزیر بهداشت با بیان اینکه در خصوص واکسن کرونا کاری می‌کنیم کارستان و دنیا قبول خواهد کرد که ما یکی از پیشتازان واکسن‌سازی هستیم، گفت:بنده به شدت روزهای آینده را روشن‌تر از اکنون می‌بینم.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت جمهوری اسلامی فرودگاه 

  

سرمربی تیم ذوب‌آهن اصفهان اعلام کرد که این تیم به هیچ‌وقت امکان حضور در دیدار مقابل شهر خودرو را ندارد.
ورزش۳ خودرو بازی اصفهان 

  

اسامی شرکت‌های منتخب در بورسمدیر پذیرش شرکت بورس تهران از پذیرش تعداد 62شرکت از ابتدای سال در بورس تهران خبر داد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران خبرآنلاین 

  

پیش‌بینی شاخص بورس در یکشنبه شانزدهم آذرشاخص کل بورس اوراق بهادار تهران روز پرنوسانی را پشت سر گذاشت. هر چند طبق پیش‌بینی‌ها شاخص بورس در اولین ساعات منفی شد اما به تدریج با پیشروی به سمت سد سخت مقاومتی توانست، رنگ سبز را بازپس گیرد. در پایان معاملات، شاخص بورس با افزایش 19 هزار و 730 واحد روبه‌رو شد و در آستانه سد مقاومتی یک میلیون و پانصد هزار واحد ایستاد اما انچه اهمیت داشت سبزپوشی شاخص نبود.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران درآمد