مسئولیت پیامدهای تصمیم‌های مجلس با کیست؟

ایرناپلاس نوشت: این روزها رفتارها و تصمیم‌های مجلس یازدهم، ذهن‌ها را به سمت مجلس هفتم می‌برد؛ دو مجلسی که با شعار معیشت و اقتصاد تشکیل شدند. پیامدهای تصمیم‌های آن مجلس سبب شد نمایندگان آن دوره، اندکی بعد به نادرستی سیاست‌های خود اذعان کنند...

مسئولیت پیامدهای تصمیم‌های مجلس با کیست؟

ایرناپلاس نوشت: این روزها رفتارها و تصمیم‌های مجلس یازدهم، ذهن‌ها را به سمت مجلس هفتم می‌برد؛ دو مجلسی که با شعار معیشت و اقتصاد تشکیل شدند. پیامدهای تصمیم‌های آن مجلس سبب شد نمایندگان آن دوره، اندکی بعد به نادرستی سیاست‌های خود اذعان کنند.

گاهی لازم است از گذشته درس بگیریم؛ نه تنها گذشته‌های دور، همین نزدیک؛ یک دو دهه پیش، اوایل دهه هشتاد که مجلس اصولگرای هفتم شکل گرفت. مجلسی که با شعار ارزانی و پرهیز از سیاسی‌کاری و سیاسی‌بازی روی کار آمد و همان ابتدا طرحی «تثبیت قیمت‌ها» را با تبلیغات فراوان تصویب و هیچ اعتنایی به مخالفت دولت وقت و کارشناسان مستقل نکرد؛ زمان زیادی نگذشت که نادرستی و ناکارشناسی بودن آن طرح مشخص شد و چهره معتبری همچون احمد توکلی که از بانیان اصلی طرح بود اقرار به نادرستی و «اشتباه» بودن آن کرد؛ طرحی که رئیس وقت مجلس آن را حتی «عیدی مجلس به مردم» خوانده بود! از دل آن عیدی که با هدف ارزانی و کاهش مصرف حامل‌های انرژی تدوین شده بود، موجی از تورم و گرانی و ماجرای سهمیه‌بندی بنزین بیرون آمد.

این روزها رفتارها و تصمیم‌های مجلس جوان یازدهم، ذهن‌ها را به سمت مجلس هفتم می‌برد؛ دو مجلسی که با شعار معیشت و اقتصاد تشکیل شدند؛ در اولی، ابتدا بنای تقابل با دولت ناهمسوی هشتم گذاشته شد و این تقابل تا آنجا پیش رفت که سطح ناهمراهی با دولت اصولگرای نهم تاریخ‌ساز شد و برای نخستین بار در تاریخ مجالس پس از انقلاب، چهار وزیر پیشنهادی رئیس جمهوری تایید نشدند و وزارت کلیدی و مهم نفت تا گزینه‌هایش به عدد 4 نرسید، شکل نگرفت.

برای واکاوی رفتار نمایندگان مجلس یازدهم، نگاهی داشته باشیم به خلاصه مذاکرات مجلس هفتم و آنگاه دقتی مضاعف به فعالیت 9 ماه گذشته از خرداد ماه تا امروز بهارستانی‌ها.

از طرح‌ها و بحث‌های حاشیه‌ای مجلس جدید می‌گذریم و قضاوت درباره عمل به شعارهای «معیشت و سفره مردم» را به زمان دیگری موکول می‌کنیم؛ در این فرصت فقط تصمیم‌های مهم و مرتبط با سیاست خارجی تا لایحه بودجه نمایندگان را یادآور می‌شویم؛ هرچند دولت اذعان کرده مصوبه‌های مجلس در حکم قانون بوده و موظف به اجرای آن است اما پرسشی که مطرح شده اینکه آیا نمایندگان حاضر در مجلس، پاسخگوی پیامدهای مصوبه‌های خود خواهند بود یا نتایج آن را به گردن دولتی خواهند انداخت که تا 8 ماه دیگر، مناصب را تحویل خواهد داد؟

یکی از مسایلی که این روزها به موضوع اصلی دولت تبدیل شده، لایحه بودجه 1400 است که در مجلس از سوی نمایندگان درباره لزوم تغییرات گسترده از آن سخت گفتهشده و تغییرات زیادی در آن در حال انجام است. در همین زمینه بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس، رئیس جمهوری روز چهارشنبه 24 دی در جلسه هیات دولت تاکید کرد:‌ در لایحه بودجه نباید قانونگذاری انجام شود؛ لایحه بودجه یک لایحه تقنینی معمولی نیست؛ لایحه‌ای است که بیشتر رنگ اجرایی دارد و در قانون اساسی نیز در مورد آن با لحن خاصی صحبت شده است. بودجه از امور مربوط به رئیس‌جمهوری است و با قوانین عادی فرق می‌کند. آنچه باید در مجلس تصویب شود لایحه دولت است نه طرح مجلس، البته در مسیر بررسی و تصویب بودجه اصلاحات و تغییراتی هم صورت می گیرد که معمولا بین 2 تا 3 درصد بوده است.

«خطر این است که در بررسی لایحه بودجه از سوی نمایندگان درآمدهایی در نظر گرفته شود که تورم ایجاد کند و تاکید دولت بر این است که قدرت خرید مردم را در سال آینده تا 25 درصد بالاببریم و فشار جدیدی به مردم وارد نشود. مالیات باید متعادل باشد زیرا فشار آن در نهایت بر دوش مردم و مصرف‌کنندگان خواهد بود؛ باید دقت کنیم که فشار نهایی در افزایش مالیات ها بر کجا وارد می‌شود.» «در مجلس چیزی تصویب شود که امید و اعتماد مردم در سرمایه‌گذاری دچار مشکل نشود، باید به این امنیت توجه کنیم و چیزهایی که دولت، مجلس و قانون به مردم قول داده دچار تغییرات نشود.»

مطابق اصل‏ هشتاد و چهارم قانون اساسی که مقرر می‌کند هر نماینده‏ در برابر تمام‏ ملت‏ «مسئول‏ است»، آیا تک تک نمایندگانی که طرح‌های مختلفی را در این روزها مصوب می‌کنند در برابر پیامدهای آن در پیشگاه مردم مسئول و پاسخگو خواهند بود؟

مساله فقط به لایحه بودجه نیست؛ چندی پیش طرحی در مجلس اعلام وصول شد که یکی از بندهای آن مربوط به شرط و شروط برای مذاکره با آمریکا و پیامدهای سنگین انفصالی و محکومیت مذاکره‌کنندگان است؛ به باور بسیاری از کارشناسان، در هیچ دوره‌ای از مجالس ده‌گانه بعد از انقلاب، چنین طرحی با این مشخصات و این مواد سابقه نداشته است. اگر فردا روزی، دولتی همسو با آنان تشکیل شود و شورای عالی امنیت ملی و دیگر ارکان نظام، تصمیم دیگری در جهت مصلحت و قوام نظام بگیرند، چه کسی پاسخگوی اینگونه‌ مصوبه‌های احتمالی خواهد بود؟ اساسا دوستان وکلای مردم، که به طور حتم به رهنمودها و سفارش‌های رهبر معظم انقلاب توجه دارند، تاکید اخیر ایشان مبنی بر تلاش برای «رفع تحریم‌ها و خنثی‌سازی تحریم‌ها» را چگونه تعبیر می‌کنند؟

اگر صادقانه همه برداشتها و تفسیرهای خاص درباره نیت و قصد تدوین‌کنندگان این طرح را کنار بگذاریم، چگونه می‌توان از آن دفاع کرد؟ بستن و قفل زدن بر روندهای دیپلماتیک و الزام دولت (چه دولت کنونی چه دولت‌های بعد) به حرکت در یک مسیر خطرناک بین‌المللی، چه پیامدها و مضرات بزرگی خواهد داشت؟

تدوین‌کنندگان طرح‌های این‌چنینی بد نیست مروری سریع داشته باشند به مواضع و رفتار امام(ره) و رهبر معظم انقلاب در مقابل آمریکا و رژیم صهیونیستی و همه جبهه غربی-عبری-عربی و تفاوت تدبیر و مصلحت را با احساس و شعار و تبلیغ و نمایش ببینند.

انتهای پیام

برچسب هامجلس

بازی تورم بودجه   اخبار برگزیده
  

مشمولان یارانه جدید دولت اعلام شدند + مبلغ یارانه جدیدعضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از تخصیص یارانه جدید در قالب بسته حمایت معیشتی و به صورت بن خرید و یارانه نقدی در سال آینده – سال 1400 – به تمام دریافت کنندگان یارانه نقدی – 45500 تومانی – خبر داده است.
مستقل‌آنلاین یارانه دولت بودجه 

  

دلار سقوط کرد/ ورود نرخ به کانال 23 هزار تومانصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست و پنجم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 24 هزار و 290 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته افت بیش از 500 تومانی دارد.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

واعظی: با تیم بایدن ارتباط نداشتیمرئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: امروز با اطمینان بیشتری می‌گویم که بنای ما بر این است که تحریم‌ها برداشته شود و دولت سیزدهم بدون تحریم به مردم خدمت کند.
مثلث محمود واعظی بازی رئیس جمهور 

  

باید «بایدن» را راضی کنیم تا اشتباهات «اوباما» در قبال ایران را انجام ندهدوزیر امور شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی به بیان اظهاراتی علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران دولت سوریه 

  

قسم در بهارستان یا پاستور؟ قالیباف خردادماه خودش را برای کدام قسم آماده خواهد کرد؟ خرداد نه‌تن‌ها سرنوشت رئیس‌جمهوری چهار سال آینده را مشخص می‌کند، بلکه تکلیف رئیس یک‌ساله آینده مجلس را هم تعیین می‌کند.
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری نیروی انتظامی جبهه پایداری 

  

پیش بینی روند بازار و قیمت خودرو تا اوایل سال 1400بازار خودرو این روزها اگر چه در سراشیب کاهش قیمت خودرو نیست اما در این بازار شاهد تکانه های افزایش جهشی قیمت هم نیستیم. این وضعیت ثبات آیا ادامه دار خواهد شد؟
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

شرط ورود قیمت خودرو به روند کاهش محسوس / قیمت پراید و دیگر پرتقاضاهاقیمت خودرو در چند روز اخیر روند باثباتی را طی کرده است. به نظر می رسد بازار خودرو بیشتر در انتظار مشخص شدن وضعیت بازارهای موازی است.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

آخرین مهلت ثبت نام مسکن ملی اعلام شد​همه متقاضیان مسکن ملی تا پایان دی ماه تعیین وضعیت می‌شوند و افرادی که به هر دلیلی تمایلی به ادامه همکاری در اجرای این طرح را ندارند، حذف شده و افراد جدید و کسانی که در لیست هستند جایگزین می‌شوند.
مستقل‌آنلاین مسکن ماه زمین 

  

هشدار واعظی به استخراج کنندگان بیت کوینمحمود واعظی در خصوص استخراج بیت کوین توضیحاتی داد.
گسترش محمود واعظی بیت کوین رئیس جمهور 

  

آخرین وضعیت طرح تحول بازار خودروسخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از ارجاع طرح تحول بازار و صنعت خودرو به کمیته صنعت کمیسیون متبوعش خبر داد.
خودروتک بازار خودرو خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

عبور جمهوری خواهان از ترامپ /دیپلماسی توئیتری ظریف در مقابل اتهام زنی‌های پمپئودر حالی که تنها هشت روز به پایان دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ باقی مانده، مجلس نمایندگان ایالات متحده آماده می‌شود تا طرح استیضاح رئیس‌جمهور را به اتهام به تحریک به یورش علیه ساختمان کنگره که پنج نفر کشته برجای گذاشت، بررسی کند.
اقتصادنیوز جمهوری خواه جمهوری اسلامی ریاست جمهوری 

  

نماینده تهران گفت: واردات واکسن ربطی به پذیرش FATF ندارد و پیوستن به این سازمان دست دشمن را در تحریم بیشتر باز می‌کند.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام 

  

به مذاکره با ایران برای آزادی نفت‌کش ادامه می‌دهیموزارت امور خارجه کره از تداوم مذاکره با ایران خبر داد.
ایلنا ایران نفت وزارت خارجه 

  

به جای مازوت‌سوزی سیاست خاموشی برق را در پیش گرفته‌اند/ پیشنهاد محدودیت تردد در روزهای پایانی هفتهرئیس شورای شهر تهران در واکنش به آلودگی هوا و خاموشی‌های روز گذشته شهر تهران گفت: در گذشته آلودگی هوا را انتخاب می‌کردند و از مازوت استفاده می‌کردند، اما الان تصمیم گرفتند از مازوت استفاده نکنند و خاموشی اعمال کنند و باید دید نتیجه چه می‌شود.
ایلنا برق تهران شورای شهر تهران 

  

دولت بایدن و ایرانهرچند واقعیت‌های حزبِ دموکرات، جو بایدن را در مسایل داخلی آمریکا به سوی چپ متمایل کرد ولی در سیاست خارجی، همانند اکثرِ دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان به راست و سیاستِ رهبری و برتریِ واشنگتن اعتقاد داشته و عمل خواهد کرد.
۵۵ آنلاین دولت رئیس جمهور خاورمیانه 

  اخبار داغ
  

کرونای مهلک برزیلی در انگلیسیک ویروس‌شناس برجسته انگلیسی به رغم ادعای دولت این کشور اعلام کرد که گونه بشدت خطرناک و مهلک ویروس کرونا با منشاء برزیل در این کشور شناسایی شده است.
برنا انگلیس ویروس دولت 

  

به فعالان صنایع دستی آسیب دیده از کرونا وام 50 میلیون تومانی پرداخت می شود.معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: به هنرمندان و فعالان صنایع دستی که در دوران کرونا دچار خسارت شدند،تا سقف 50 میلیون تومان، وام با کارمزد 4درصد و 6 ماه تنفس و اقساط 5 ساله (60 ماه) پرداخت می شود.
۵۵ آنلاین بازی وام میراث فرهنگی 

  

این کرونای افسار گسیخته/ نگرانی از گونه جهش یافته کرونا در برزیلگونه جهش یافته ویروس کرونا در برزیل باعث نگرانی شده است.
خبرفوری برزیل ویروس دولت 

  

احتمال بروز پیک چهارم کروناعضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با تاکید بر لزوم نظارت مستمر بر بازگشایی‌های اخیر، گفت: احتمال بروز پیک چهارم کرونا به دنبال بازگشایی‌ها قابل رد کردن نیست، اما امیدواریم با توجه به اینکه روند رو به کاهش بیماری چشمگیر است، پیک چهارم رخ ندهد.
گسترش وزارت آموزش و پرورش ویروس کودکان 

  

واکنش فوری چین به شیوع دوباره کرونا در این کشور/ ساخت قرنطینه‌گاه 3هزار واحدی/ ویدئومدتی است که مجددا کرونا در چین شایع شده است. دولت چین در واکنش به این اتفاق، یک قرنطینه گاه 3 هزار و
خبرفوری چین دولت سلامت 

  

عوارض واکسن کرونای ایرانی روی داوطلبان لو رفت + جزئیاتحامد حسینی، مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: عوارض تست واکسن ایرانی کرونا روی داوطلبان تاکنون تب خفیف، درد و قرمزی محل تزریق بوده است.
مستقل‌آنلاین سازمان غذا و داروی ایران نیروی کار دانشگاه علوم پزشکی تهران