مهر   |  فرهنگی  |  

رازگویی و لطف‌شنوی؛ چگونه بی‌واسطه با خدا گفت‌وگو کنیم؟

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و ادب: حجت‌الاسلام والمسلمین علی اکبر مظاهری اصفهانی، استاد حوزه و دانشگاه و نویسنده کتاب‌هایی چون «شیوه شهریاری»، «جوانان و انتخاب همسر»، «فرهنگ خانواده»، «از ژرفای حج» و مترجم نهج‌البلاغه طی یادداشتی به یک نکته تربیتی اشاره کرده است. مشروح این یادداشت را در ادامه بخوانید: خداوند به آدمی می‌فرماید: یَابنَ آدَمَ! 1. اُذکُرنی تَذَلُّلاً، أَذکُرکَ…

رازگویی و لطف‌شنوی؛ چگونه بی‌واسطه با خدا گفت‌وگو کنیم؟

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و ادب: حجت‌الاسلام والمسلمین علی اکبر مظاهری اصفهانی، استاد حوزه و دانشگاه و نویسنده کتاب‌هایی چون «شیوه شهریاری»، «جوانان و انتخاب همسر»، «فرهنگ خانواده»، «از ژرفای حج» و مترجم نهج‌البلاغه طی یادداشتی به یک نکته تربیتی اشاره کرده است.

مشروح این یادداشت را در ادامه بخوانید:

خداوند به آدمی می‌فرماید:

یَابنَ آدَمَ!

1. اُذکُرنی تَذَلُّلاً، أَذکُرکَ تَفضُّلاً. 2. اُذکُرنی بِمُجاهَدَةِ، أَذکُرکَ بِمُشاهَدَةٍ. 3. اُذکُرنی فی فَوقِ الأَرضِ، أَذکُرکَ تَحتَ الأَرضِ. 4. اُذکُرنی فی النعمة والصحة، أذکرک فی الشدة والوحدة. 5. اُذکُرنی بِالطّاعَةِ، أَذکُرکَ بِالمَغفِرَةِ. 6. اُذکُرنی فِی الصِّحَّةِ وَالغِناءِ، أَذکُرکَ فِی الفَقرِ وَالعَناءِ. 7. اُذکُرنی بِالصِّدقِ وَالصَّفاءِ، أَذکُرکَ بِالمَلَإِ الأَعلی. 8. اُذکُرنی بِالإِحسانِ إلَی الفُقَراءِ، أَذکُرکَ بِالجَنَّةِ المَأوی. 9. اُذکُرنی باِلعُبُودیَّةِ، أَذکُرکَ بِالرُّبُوبیَّةِ. 10. اُذکُرنی بِالتَّضَرُّعِ، أَذکُرکَ بِالتَّکَرُّمِ. 11. اُذکُرنی بِالتَّلَفُّظِ، أَذکُرکَ بِالتَّلَطُّفِ. 12. اُذکُرنی بِتَرکِ الدُّنیا، أَذکُرکَ بِنَعیمِ البَقاءِ. 13. اُذکُرنی فِی الشِّدَّةِ الهالِکَةِ، أَذکُرکَ بِالنَّجاةِ الکامِلَةِ. (کلمةالله، صفحه 477)

ای فرزند آدم!

1. خاضعانه یادم کن، بزرگوارانه یادت می‌کنم. 2. مجاهدانه یادم کن، آشکارا و با مشاهده یادت می‌کنم. 3. روی زمین یادم کن، زیر زمین (در قبر) یادت می‌کنم. 4. با نعمت و سلامت یادم کن، در سختی و تنهایی یادت می‌کنم. 5. با طاعت یادم کن، با مغفرت یادت می‌کنم. 6. در سلامت و ثروت یادم کن، در فقر و تنگنا یادت می‌کنم. 7. با صدق و صفا یادم کن، در ملکوت أَعلی یادت می‌کنم. 8 با احسان به بینوایان یادم کن، در آرامشگاه بهشت جاودان یادت می‌کنم. 9. به بندگی یادم کن، به پروردگاری یادت می‌کنم. 10. با تضرّع و خشوع یادم کن، با کرامت و تجلیل یادت می‌کنم. 11. ثناگویانه یادم کن، مهربانانه یادت می‌کنم. 12. با وانهادن دنیا یادم کن، با نعمت‌های جاودان یادت می‌کنم. 13. در تنگناهای هلاکت‌بار یادم کن، با حیات کامل و زندگی پایدار یادت می‌کنم.

رازگویی و لطف‌شنوی

از ارجمندترین الطاف الاهی به ما آدمیان، فراخواندنمان به سخن‌گفتن با خداوند است و اذن‌دادنمان به گفت‌وگویی رویاروی با او و گشودن راز دل در محضرش و بیان خواسته‌هایمان در پیشگاه کبریایی‌اش. و همچنین، نویددادنمان به شنودن رازهایمان و برآوردن خواستهایمان و اجابت دعاهایمان.

به فرموده امام عارفان و ذاکران، حضرت سجّاد (ع): «الهی! … مِن أَعظَمِ النِّعَمِ عَلَینا، جَریانُ ذِکرِکَ عَلی أَلسِنَتِنا وَ إِذنُکَ لَنا بِدُعائِکَ وَ تَنزیهِکَ وَ تَسبیحِکَ.» (مناجات الذاکرین / مناجات سیزدهم از مناجات خمس عشر.)

خدای من! … از عظیم‌ترین نعمت‌ها بر ما، جاری‌شدن ذکر تو است بر زبان‌هایمان؛ و اذن و رخصتی است که به ما داده‌ای تا تو را بخوانیم و دعا کنیم و تنزیهت کنیم و تسبیحت گوییم.

ورود در این گفت‌وشنود «دوسویه» و بی‌واسطه و سپاس این نعمت و صمیمی با خداوند، استوارترین پشتوانه آدمی در زندگی پرتلاطم این جهان است. گشودن پنجره آسمان به روی آدمیان، به دست پرمهر خدای رحمان و دادن رخصت برای نگریستن به آفاق کران‌ناپدید جهان ملکوتیان و شنیدن صدای لطیف بال‌های فرشتگان و نهادن جان در مسیر وزش نسیم‌های الطاف روح‌افزای خدای سبحان و سرودن نغمه‌های عابدانه و عاشقانه به درگاه او و بازشنودن نجواهای پروردگار مهربان، موهبتی است بی‌بدیل که حیات مردمان در این خاکدان طبیعت را تفسیر می‌کند و بدان معنا می‌بخشد.

پنجره رحمت

سپاس این نعمت و موهبت، آن است که این «پنجره رحمت» را همچنان گشوده بداریم و آن رابطه مبارک را پیوسته، استوار داریم و به ناتوانی خویش از سپاسگزاری خداوند بر این نعمت، اعتراف کنیم و خاضعانه بگوییم: خداوندا! هرچه هست، از آن تو است و این توفیق عبادت و نیایش هم از الطاف تو است.

هم دعا از تو، اجابت هم ز تو ایمنی از تو، مهابت هم ز تو

و ملتمسانه از او بخواهیم که این باب را به رویمان گشوده بدارد و سعادت هم‌سخنی با خویش را هرگز از ما نگیرد و این عیش مبارکِ هم‌نشینی با خود را هرگز از ما دریغ ندارد.

ای خدا این وصل هجران مکن سرخوشان عشق را نالان مکن

جوانان ثروت نویسنده   اخبار برگزیده
  

قانون کار، قانون کارگران است نه قانون تجارت!مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار به همت خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران امروز در محل دانشگاه علمی و کاربردی خانه کارگر برگزار شد.
ایلنا قانون قانون تجارت قانون کار 

  

ترس عجیب وزیر دفاع آمریکا نسبت به همکاری ایران و روسیهوزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

خبر خوش درباره حقوق کارگران | مبلغ نهایی حقوق کارگران مشخص شدمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از افزایش حق مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان خبر داد و گفت: این مهم در مصوبه جدید با افزایش 40 درصدی همراه بود.
فردا کارگر بازار کار کار 

  

پیش‌بینی جالب طارمی از 3 بازی ایران در جام جهانیمهدی طارمی مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان 3 دیدار ایران را مرحله گروهی پیش بینی کرد.
خانه فوتبال مهدی طارمی بازی ایران 

  

همه چیز درباره همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان/ زمان واریزی جدید به حقوق کارمندان / میزان حق عائله‌مندی و حق اولاد چقدر شدبا تصویب مصوبه لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اعمال می‌شود. این خبر را سخنگوی شورای نگهبان در چهاردهم آبان‌ماه اعلام کرده و گفته است اجرای آن از آذرماه عملیاتی خواهد شد.
فردا ایران خودرو مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش یافت؟وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پرداخت معوقات 5ماهه بازنشستگان سایر سطوح، در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا قبل از پایان سال جاری، کلیه معوقات این گروه از بازنشستگان از محل افزایش 81 درصدی به عالوه مبلغ ثابت 585 هزار تومان تسویه خواهد شد.
مثلث وزارت بازرگانی کارگر بازار کار 

  

بازهم توافق با دولت بر سرِ طرح ساماندهی؟ / مجلس به خانه‌ی اول برمی‌گردد!کارگران بسیاری در انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند. این نگرانی البته با توجه به صحبتهای اخیر قالیباف در مورد توافق با دولتی‌ها بی‌مورد نیست.
ایلنا دولت خبرنگار مصاحبه 

  

حمله به ایران، در دستور کار بنیامین نتانیاهو استروزنامه صهیونیستی هاآرتص مدعی شد که نتانیاهو در حال ورود به یک واقعیت جدید است و با در نظرگرفتن اهمیت موضوعی که او تهدید هسته‌ای ایران می‌نامد، ممکن است به دنبال آن باشد تا از او به عنوان حمله کننده به ایران و نه تضعیف کننده دموکراسی در اسرائیل، یاد شود.
ایلنا ایران کار بنیامین نتانیاهو 

  

صدر جدول لیگ یک تغییر کرد|استقلال ملاثانی باختپایان شکست ناپذیری استقلال ملاثانی و فجر/ صدر جدول تغییر کرد
خانه فوتبال جدول استقلال استقلال خوزستان 

  

بلاروس در آستانه تقابل با ایرانتیم ملی فوتبال جوانان در صورت موافقت فدراسیون با تیم امید بلاروس دیدار خواهد کرد.
ایلنا بلاروس فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

دستور جلسات نمایندگان مجلس در این هفته مشخص شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی هفته جاری خود به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پردازند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی درمان شورای نگهبان 

  

بررسی راهکارهای تقویت امنیت در مجلسنماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی راهکارهای تقویت تدابیر امنیتی در اماکن مذهبی و عمومی را با دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
فردا خانواده اماکن مذهبی ایران 

  

سیاست‌ورزی آمریکا به شیوه گاوچران‌های آمریکایی استجعفر قنادباشی گفت: آمریکایی‌ها در ظاهر فشار می‌آورند و در پشت پرده التماس می‌کنند.
مثلث سیاست خارجی استثنایی جعفر قنادباشی 

  

شکارچی قهار مقابل تیم ملی ایرانضربه هالند به ایران/شکارچی قهار مقابل شاگردان کی‌روش در جام جهانی
خانه فوتبال ایران هری کین خودرو 

  

6 درصد تولید گاز کشور صادر می‌شود/ مصرف خانگی در زمستان 3 برابر می‌شودرییس امور نظارت، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: در تابستان 200 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و این رقم در زمستان به بالای 600 میلیون مترمکعب گاز در روز می‌رسد.
ایلنا تولید گاز زمین 

  اخبار داغ
  

اقتصادنیوز: قیمت سکه عصر امروز 17 میلیون و 300 هزار تومان بود که در مقایسه با روز سه شنبه 50 هزار تومان پایین تر بود. روز گذشته هم قیمت سکه 350 هزارتومان ارزان شده بود.
اقتصادنیوز قیمت 

  

مذاکرات سازمان بورس با وزارت نفت برای مدیریت محدودیت گاز صنایعرئیس سازمان بورس گفت: مذاکراتی را با وزارت نفت در زمینه مدیریت عرضه گاز به صنایع بورسی انجام دادیم تا محدودیت عرضه، همزمان با زمان تعمیرات اساسی کارخانه‌ها صورت گیرد که در صورت محدودیت عرضه گاز، کمترین اثر را به تولید مجتمع‌های صنعتی وارد آورد.
برنا وزارت نفت نفت گاز 

  

آمار فوتی های کرونا کاهشی شد! (16 آذر)براساس آمار وزارت بهداشت متاسفانه در 24 ساعت گذشته یک نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داد.
گسترش وزارت بهداشت ویروس 

  

41 بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شد/ فوت یک هموطن دیگر براثر کروناوزارت بهداشت در اطلاعیه از شناسایی 41 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 و فوت یک نفر از بیماران کووید 19 خبر داد.
برنا وزارت بهداشت 

  

بورس هفته را خونین به پایان بردشاخص بورس تهران در آخرین روز کاری هفته بیش از 6 هزار واحد افت کرد و در ارتفاع یک میلیون و 402 هزار واحد ایستاد.
اعتماد بورس تهران تهران شاخص 

  

یک تحقیق نشان داد یک داروی قدیمی که از صفرای خرس گرفته شده و برای درمان بیماری های کبدی استفاده می‌شود، می‌تواند مسیر حیاتی مورد استفاده توسط ویروس کرونا را برای ورود به سلول‌های انسانی مسدود کند.
اقتصادنیوز درمان ویروس 

  

اپل در ابتدا قصد داشت خودرویی مشابه Canoo Lifestyle تولید کند. در این حالت قرار بود مسافران در خودرویی به سبک لیموزین که فرمان و پدال نداشت، روبه‌روی هم بنشینند، بااین‌حال اپل برنامه‌هایش را تغییر داده است.
اقتصادنیوز اپل عکس تولید 

  

اقتصادنیوز: نرخ دلار توافقی ظهر امروز در مقایسه با قیمت بسته شده روز قبل آب رفت. قیمت سکه و طلا هم مانند روز گذشته ریزش کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار سکه و طلا 

  

شاخص کل بورس امروز قرمزپوش شد و در روز چهارشنبه 0.47 درصد افت کرد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

قرار است شنبه آینده (19 آذر) 2100 دستگاه پژو 207 و تارا دستی و اتوماتیک در بورس کالا عرضه شود. از این تعداد 1600 دستگاه پژو 207 و 500 دستگاه تارا است.
اقتصادنیوز بورس کالا پژو قیمت 

  

قیمت دلار و انواع سکه امروز 16 آذر چند شد؟امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای 18عیار هر گرم یک میلیون و 579 هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 17 میلیون و 400 هزار تومان است.
فردا قیمت دلار ایران خودرو 

  

پیش بینی قیمت دلار امروز 16 آذر 1401برخی از معامله گران می‌گفتند در صورتی که بازار‌های همسایه امروز هم از نرخ دلار در تهران حمایت نکنند این امر ممکن است موجب کاهش تقاضا برای خرید دلار شود.
نامه نیوز قیمت دلار تامین اجتماعی 

  

با تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، شرایط خرید سهام در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس ایران تسهیل شد.
اقتصادنیوز سازمان بورس و اوراق بهادار سهام ایران 

  

بورس‌های بین‌المللی منفی شدندبازار به این نتیجه رسیده که بانک مرکزی آمریکا می‌خواهد به سیاست خود در بالا بردن نرخ بهره ادامه دهد و ارزش دلار در بازار جهانی بالا رفت.
برنا بانک مرکزی بانک دلار