ایلنا   |  فرهنگی  |  

کانون مجریان رسانه‌های دیداری اعلام موجودیت کرد/ معرفی هیات موسس و مدیر

اعضای هیات موسس و هیات مدیره اولیه کانون مجریان رسانه‌های دیداری معرفی و این کانون به‌طور رسمی اعلام موجودیت کرد.

کانون مجریان رسانه‌های دیداری اعلام موجودیت کرد/ معرفی هیات موسس و مدیر

اعضای هیات موسس و هیات مدیره اولیه کانون مجریان رسانه‌های دیداری معرفی و این کانون به‌طور رسمی اعلام موجودیت کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی کانون مجریان رسانه‌های دیداری، جلسه اعلام موجودیت کانون مجریان رسانه‌های دیداری روز دوشنبه 19 اردیبهشت 1401 با حضور تعدادی از اعضای هیات موسس، اعضای هیات مدیره اولین و مشاور حقوقی در موزه سینما برگزار شد. 

در این جلسه که به عنوان ابلاغ رسمی و عمومی موجودیت کانون مجریان رسانه‌های دیداری شکل گرفت، سونیا پوریامین، محمد سلوکی، راحله امینیان، نیما کرمی، زهره‌سادات هاشمی و مهدی کوهیان حضور داشتند. 

پوریامین از اعضای هیات موسس و رییس هیات مدیره کانون مجریان رسانه‌های دیداری در ابتدای جلسه درباره نحوه شکل‌گیری این کانون گفت: همدلی و در کنار هم بودن همواره دغدغه تمام مجریان بوده و یکی از دلایل اصلی تشکیل این کانون نیز همین مساله بوده است. گردهمایی امروز هم برای معرفی کانون مجریان رسانه‌های دیداری است که آغاز آن به یک سال و نیم پیش برمی‌گردد. 

وی در معرفی اعضای هیات موسس و اهدافی که از تاسیس این کانون داشتند، بیان کرد: آقایان اقبال واحدی، محمد سلوکی و بنده با نیازسنجی مسایل مربوط به این حوزه، برای تاسیس کانون تلاش کردیم. در طول سال‌ها فعالیت به وضوح می‌دیدیم که حرفه مجری‌گری در هیچ زمینه‌ای مورد حمایت قرار نمی‌گیرد و امنیت شغلی در آن وجود ندارد پس با نیازسنجی صورت گرفته، اساسنامه‌ای برای کسب مجوز و ارایه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنظیم شد. 

در ادامه این جلسه محمد سلوکی یکی دیگر از اعضای هیات موسس و عضو هیات مدیره درباره ضرورت‌های شکل‌گیری کانون مجریان رسانه‌های دیداری توضیح داد: باتوجه به گسترش فضای رسانه‌ای و تغییر شیوه ارایه محتوا به مخاطب و همچنین وجود پلتفرم‌ها و فضاهای جدید، این نیاز که هنر مجری‌گری باید به عنوان یک شغل هنری مستقل شناخته شود، احساس می‌شد لذا تلاش کردیم توسط استادان این حرفه برای آن ویژگی‌ها و چارچوبی طراحی کنیم تا این حرفه را بهتر به نسل جدید معرفی کنیم. 

وی با تاکید بر اینکه باید حقوق، وظایف، مسئولیت‌ها، جزئیات و تعاریف حرفه اجرا مشخص شود، عنوان کرد: از مهم‌ترین مسایل موجود در این حرفه می‌توان به مواردی مانند حقوق؛ به این معنی که حق افراد نسبت به کاری که انجام می‌دهند و مسئولیتی که دارند، مورد توجه قرار بگیرد و همچنین نبود بیمه اشاره کرد. 

مشکلات شغل اجرا؛ از بیمه تا به رسمیت شناخته نشدن این حرفه

این عضو هیات موسس کانون مجریان رسانه‌های دیداری درباره بیمه مجریان گفت: بحث بیمه، اشتغال و خدمات درمانی از اصلی‌ترین مسایل ما بوده است. متاسفانه چون اصلا این حرفه را در مشاغل هنری به حساب نمی‌آورند، امور بیمه‌ای نیز برای آن وجود نداشته است. حتی قانون یا تبصره‌ای هم وجود نداشته که کسی از دوستان شاغل در این حرفه در شرایط مورد نیاز و حساس بتواند از بیمه استفاده کند. بالاخره باید حمایت‌های حقوقی، صنفی و انسانی درباره کسانی که عمر خود را صرف این حرفه کرده‌اند، مطرح و درباره برطرف کردن موانع انجام آن فکر می‌شد. 

سلوکی با اشاره به ضرورت حمایت بخش‌های مختلفی چون صداوسیما و پلتفرم‌ها بیان کرد: برای اینکه این حرفه به عنوان یک شغل هنری به رسمیت شناخته شود نیاز به همراهی همه نهادهای مرتبط دارد و امیدواریم با همراهی و هم‌اندیشی بتوانیم نیازهای جدید را احصا کرده، ایرادها را برطرف کنیم و درنهایت بتوانیم فضایی امن، آرام و شایسته جامعه صنفی مجریان فراهم کنیم. 

در ادامه این جلسه سونیا پوریامین درباره برخی دیگر از اهدافی که کانون دنبال می‌کند، گفت: در تمام این سال‌ها معیار و تراز مشخصی برای کیفیت کار مجریان وجود نداشته است. آیا کسی که سال‌ها عمر خود را صرف این حرفه کرده است، نیاز نیست تحت عنوان کارگاه یا ورکشاپی تجربه‌های خود را انتقال دهد؟ آیا تا به حال جشنواره‌ای داشته‌ایم که در آن به طور اختصاصی به حرفه اجرا پرداخته شود؟ همچنین مساله ارتباط اعضای این صنف اعم از جوانان و پیشکسوتان دیگر موضوعی بود که به آن اندیشیدیم. 

پوریامین با انتقاد از اینکه هنوز کسانی هستند که جایگاه مجریان را به درستی نمی‌شناسند درحالیکه اعتمادسازی در یک برنامه توسط آن‌ها شکل می‌گیرد، افزود: در راستای تمام نیازهای موجود، در تاریخ 19 آبان سال 1400 موفق به دریافت پروانه تاسیس کانون مجریان رسانه دیداری شدیم. 

این مجری تلویزیون درباره برخی از نکات اساسنامه کانون توضیح داد: اهداف متعددی در اساسنامه درنظر گرفته شده است که از جمله آن‌ها می‌توان ایجاد بسترهای مناسب برای انجام فعالیت‌ها، الگوسازی و معرفی نمونه برنامه‌های استاندارد در حوزه اجرا، ایجاد یک نظام حرفه‌ای برای شغل اجرا، پشتیبانی و حراست از حقوق مادی و معنوی مجریان، مشارکت در برگزاری همایش‌ها و برنامه‌ها، ارتقای دانش در حوزه تخصصی اجرا با برگزاری کلاس‌ها و تخصیص امکانات برای اعضای کانون اشاره کرد. 

کانونی امن برای اعضا

عضو هیات موسس کانون مجریان رسانه‌های دیداری تاکید کرد: هدف ما این است کانونی ایجاد کنیم که اعضا احساس کنند جایی وجود دارد که به حرف‌هایشان گوش داده می‌شود و در صورت نیاز از آن‌ها حمایت خواهد شد. 

رییس هیات مدیره کانون در ادامه درباره تشکیل هیات مدیره اولیه کانون مجریان رسانه‌های دیداری بیان کرد: برای شروع فعالیت کار صنفی و پیشبرد مسایل بلافاصله یک هیات مدیره اولیه تشکیل شد که در آن از دوستان عزیزی که باتجربه هستند دعوت کردیم. خانم راحله امینیان به عنوان عضو هیات مدیره، خانم زهره سادات هاشمی عضو هیات مدیره و مدیرعامل، آقای محمد سلوکی عضو هیات مدیره و آقای نیما کرمی نیز به عنوان دیگر عضو هیات مدیره انتخاب شدند و آقایان حسین رفیعی و سیدعلی ضیا به عنوان عضو علی‌البدل، مهدی حسین زاده بازرس و مهدی کوهیان به عنوان مشاور حقوقی در این کانون حضور دارند. ما در هیات مدیره اولیه کار خود را از آذرماه آغاز کردیم و در طول چند ماه گذشته تلاش کردیم تا به بعضی از امورات رسیدگی کنیم و بعد از مجمع عمومی که 30 خرداد برگزار می‌شود، وظایف به هیات مدیره اصلی واگذار شود. 

شغل مجری‌گری هنوز تعریف مشخصی ندارد

زهره‌سادات هاشمی عضو هیات مدیره و مدیرعامل کانون در ادامه این جلسه درباره روند اجرایی طی شده و عملکرد هیات مدیره کانون مجریان رسانه‌های دیداری گفت: همانطور که دوستان گفتند، شغل مجری‌گری تعریف مشخصی ندارد و تهیه‌کننده و مدیر می‌تواند در برنامه خود از هر فردی به عنوان مجری استفاده کند. این اتفاق در حالی می‌افتد که حساسیت‌های بسیاری روی کار اجرا وجود دارد. ما زمانی که اجرایی انجام می‌دهیم تمام نگاه‌ها و تیرها به سمت‌مان است و از نظر روحی، روانی و شغلی امنیت نداریم و متاسفانه اکثر دوستان و همکاران من شبیه کارگر روزمزد کار می‌کنند و حتی ممکن است همین دستمزد خود را بعد از ماه‌ها دریافت کنند، همچنین اکثر همکاران رسمی نیستند و بیمه و حقوق ثابت نیز ندارند. 

وی ادامه داد: پس در حقیقت ما با جامعه‌ای طرف هستیم که به دلیل فقدان امنیت شغلی، حتی از اینکه در یک نظام صنفی قرار بگیرد هراس دارد چون فکر می‌کنند ممکن است حضورشان در یک نظام صنفی مخاطرات آن‌ها را بیشتر کند و همین مقدار کم امنیت شغلی که دارند هم دیگر نداشته باشند و این چالش بسیار بزرگی برای ما بود. 

هاشمی با اعلام اینکه در حال حاضر اعضای کانون به 70 نفر رسیده است، توضیح داد: ما تا امروز فراخوان عمومی نداده بودیم و باتوجه به فاکتورهایی مانند تجربه 15 تا 20 سال اجرا، از دوستان و همکاران درخواست کردیم که عضو این کانون شوند. در ادامه از همکاران باتجربه و متخصص خود درخواست کردیم تا در یک جلسه‌ای حضور پیدا کنند تا بتوانیم از خردجمعی بهره ببریم. با وجود این که اساسنامه را داشتیم، می‌خواستیم با برگزاری این جلسه بتوانیم خواسته‌ها و حرف‌های این افراد متخصص و باتجربه در این حوزه را بشنویم و از آن استفاده کنیم. با همت دوستان این نشست در فرهنگسرای رسانه برگزار شد و نزدیک به 30 نفر از همکاران مطرح در این جلسه حضور داشتند و هر کدام از آن‌ها دغدغه‌های خود را بیان کردند. 

عضو هیات مدیره و مدیرعامل کانون مجریان رسانه‌های دیداری افزود: این دغدغه‌ها در کنار ترس‌ها کار ما را بسیار پیچیده‌تر و سخت‌تر کرد و درنهایت با مدیریت مدبرانه خانم پوریامین، دانش راحله امینیان، حضور پرتجربه نیما کرمی و محمد سلوکی و البته مشاوره‌های بسیار خوب آقای کوهیان و حسین‌زاده توانستیم این مسیر را تا به امروز طی کنیم. تاکنون جلسه‌های مختلفی با صندوق اعتباری هنر، معاون وزیر ارشاد و چند نهاد دیگر برگزار کرده‌ایم تا بتوانیم خدماتی برای همکاران خود بگیریم. زمانی که جلسه ما با صندوق اعتباری هنر برگزار شد و به همکاران اطلاع دادیم که می‌توانند عضو این صندوق شوند، خیلی از همکارها بسیار خوشحال شدند و گفتند ما نزدیک به 20 سال است کار و فعالیت می‌کنیم اما حتی بیمه هم نداریم. حوزه اجرا برخلاف چیزی که از دور بسیار جذاب و مورد توجه به نظر می‌رسد، بسیار مهجور مانده است. 

این مجری تلویزیون درباره هم‌اندیشی با همکاران خود در حوزه اجرا گفت: ما گروهی تشکیل دادیم و از نظر کسانی که قبلا در رسانه‌های مطرح جهان دوره دیده‌اند هم بهره‌مند شدیم. برای نظام نامه خیلی زحمت کشیده شد چون نظرهای مطرح شده در بین جوان ترها و افراد باتجربه متفاوت و حتی بعضا متضاد بود و شاید مهم‌ترین دغدغه این بود که چون مجری تعریف مشخصی ندارد، هر کسی می‌تواند در قامت مجری بنشیند و برنامه‌ای را اجرا کند و این باعث می‌شود جوان ترها یک نگاه و بزرگترها و افراد پیشکسوت یک نگاه دیگر داشته باشند و برای اینکه بتوانیم به یک وحدت رویه برسیم کار بسیار سختی را سپری کردیم. 

مجمع عمومی 30 خرداد برگزار می‌شود

هاشمی با تاکید مجدد بر حساسیت‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی حرفه اجرا توضیح داد: امیدوارم حاصل مجمعی که قرارست 30 خرداد 1401 برگزار شود، یک خروجی خوب باشد. 

زهره سادات هاشمی در پایان صحبت‌های خود بیان کرد: درباره حساسیت حوزه اجرا یک مثال کوچک بزنم. پنجمین و آخرین جشنواره تلویزیونی جام جم که برگزار شد بنده به عنوان مدیر دبیرخانه و دبیر اجرایی در آن جشنواره حضور داشتم. زمانی که می‌خواستند رشته‌های بخش مردمی را مشخص کنند بازیگری، سریال و تیتراژ بودند ولی گفتند چون چالش ایجاد می‌کند مجریان را در مسابقه نگذاریم. من اعتراض کردم که چرا نباید همکاران من در رقابت مردمی حضور داشته باشند؟ بعد از اعتراض صورت گرفته مجریان هم در رقابت قرار گرفتند و در نهایت تنها بخشی که درگیر چالش شد، همین بخش بود. 

نظام‌نامه بر اساس روش‌های پژوهشی نوشته شد

در ادامه این جلسه راحله امینیان درباره نظام نامه کانون مجریان رسانه‌های دیداری توضیح داد: نکته بسیار مهم درباره این نظام‌نامه این است که تلاش ما این بود که براساس روش‌های پژوهشی که در حال حاضر در دانشگاه‌ها انجام می‌شود، نقشه راه خود را درنظر بگیریم به همین دلیل چند ماهی روی این نظام نامه کار شده است. تلاش آقای سلوکی و بنده این بوده که با معیارهایی نظام نامه را تعریف کنیم که یک تشکل صنفی واحد را برای مجریان درنظر بگیریم که براساس استانداردهای بین المللی هم باشد. به‌روز بودن این نظام نامه دغدغه ما بود که در همین جا باید از خانم حاجی‌پور که در این مسیر بسیار ما را یاری کردند، تشکر کنم. نظام نامه حرفه‌ای ما کاملا نقشه راه ما است و در حقیقت قوانین داخلی است که برای مجریان رسانه‌های دیداری در نظر گرفته شده است. 

امینیان دو نکته شاخص که در تدوین نظام نامه درنظر گرفته شده است را اینگونه تبیین کرد: اول پرهیز از سخت‌گیری‌های بی‌مورد بود و تلاش کردیم آنچه که این روزها برای همکاران ما سد راه و مانع است را کنار بزنیم و نکته دوم انضباط بخشیدن به کار مجریان بود که این مورد هم در حال حاضر به نوعی حلقه مفقوده ما محسوب می‌شود. برای حل این موضوع نیاز به یک سری قوانین داریم؛ قوانینی که تمام جامعه مجریانی را که در اقصی نقاط این کشور تلاش می‌کنند دربربگیرد و اینطور نباشد که صرفا جامعه خاصی را مدنظر بگیرد. 

همسان‌سازی شرایط عضویت، بازنگری، مراقبت و رتبه‌بندی اعضا، یکپارچه کردن تشکل‌های مجریان برخی از اهدافی بود که امینیان در نظام نامه برشمرد. همچنین به گفته وی، کمیته‌هایی مانند کمیته جذب، کمیته علمی و کمیته آموزشی در این کانون وجود دارد که زیرمجموعه و ذیل اهداف کانون مجریان رسانه‌های دیداری خواهند بود. 

وی ادامه داد: ما سه دسته از مجریان را در نظام نامه مورد توجه قرار دادیم که عبارتند از مجریان تلویزیونی، گویندگان خبر تلویزیون و مجریان برنامه‌های اینترنتی. هر کدام از این دسته‌ها در نظام نامه تعریف مشخصی دارند و در تعاریف ما تلاش شده است که هم جایگاه وشان مجری حفظ شود و هم قوانین دست و پاگیر را کنار بگذاریم. امتیازبندی‌هایی براساس تخصص‌های مجریان در نظر گرفته شده است که کف امتیاز مجریانی که می‌توانند در کانون عضو شوند 15 امتیاز است. بعد از اینکه دوستان حداقل امتیاز را به دست آوردند در جلسات کمیته‌های ارزیابی صلاحیت آن‌ها احراز خواهد شد که این جلسات به شکل فصلی انجام می‌شود. 

این عضو هیات مدیره کانون مجریان رسانه‌های دیداری تاکید کرد که اساسنامه و نظام نامه در سایت کانون برای همه افراد قابل دسترسی است. 

شرایط عضویت در کانون

امینیان درباره شرایط عضویت کانون نیز توضیح داد: ما چهار رسته عضویت داریم که عبارتند از عضویت پیوسته، وابسته، موقت و افتخاری که هر کدام از این‌ها قوانین خاص خود را دارند. تلاش من و همکارانم این بوده است تا مجریانی که سال هاست صادقانه، متعهدانه و دلسوزانه در کنار رسانه هستند و تلاش می‌کنند در کنار مردم باشند اما خیلی اوقات از جنبه مادی و معنوی مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند، اینجا را یک مامن برای خود بدانند. 

در ادامه، پوریامین با اشاره به اهمیت نظام نامه و این نکته که همزمان درباره سایت کانون کار شده است، از نیما کرمی که مسئولیت راه اندازی و مدیریت سایت را دارد، خواست تا توضیح کاملی درباره آن ارایه دهد. 

توضیحاتی درباره سایت و کمیته‌های کانون

نیما کرمی عضو هیات مدیره کانون مجریان رسانه‌های دیداری نیز گفت: در دنیای امروز هیچ ارگانی نمی‌تواند از دنیای مجازی به دور باشد و خیلی از فضای ارتباطی ما در فضای مجازی شکل می‌گیرد به همین منظور ما هم سایتی به آدرس www. kanoonmojrian. com ایجاد و شرایطی را در سایت فراهم کردیم که همکاران ما از اقصی نقاط ایران بتوانند به راحتی در سایت ثبت نام خود را انجام دهند و بعد از انجام ثبت نام پرونده‌شان در کمیته جذب مورد بررسی قرار گیرد. 

وی ادامه داد: در سایت فیلم و فایل صوتی درباره روش ثبت نام موجود است و شرایط را به گونه‌ای فراهم کرده‌ایم که افراد به راحتی و بدون مشکل بتوانند ثبت نام خود را انجام دهند و یک پروفایل برای خود ایجاد کنند. این پروفایل برای بررسی در اختیار کمیته جذب قرار می‌گیرد که متشکل است از یک نماینده تام الاختیار از طرف رئیس کانون یا خود رئیس کانون و رئیس کمیته جذب که فرد پیشکسوتی در حوزه تلویزیونی یا خبر است. 

کرمی درباره افرادی که قطعا می‌توانند به عضویت این کانون دربیایند، گفت: سه دسته از افراد که قطعا شرایط عضویت در کانون را خواهند داشت، عبارتند از مجری تلویزیونی که در تعریف آن آمده است: فردی است که در برنامه‌های غیرنمایشی به اجرا می‌پردازد و با شناخت فضای برنامه و رعایت رویکردهای هنجارشناسی، نشانه‌شناسی و ارتباطی، معانی و مقصود پیام را با بیانی مناسب به مخاطب منتقل می‌کند. ارتباط موثر با مخاطب از ویژگی‌های الزامی یک مجری است. او باید بداند باتوجه به طیف مخاطبان و هدف برنامه از چه شیوه‌ای برای برقراری این ارتباط استفاده کند. 

وی ادامه داد: دسته دوم مربوط به گویندگان اخبار است که در تعریف آن آمده گوینده خبر در یک برنامه تلویزیونی یا اینترنتی مطلب خبری ارایه می‌دهد. دسته سوم نیز مجری برنامه‌های اینترنتی است و حتی اگر در آینده رسانه جدید دیداری دیگری بیاید که در حال حاضر در این نظام نامه نیست، قطعا بند مربوطه اضافه خواهد شد. 

این مجری برنامه‌های تلویزیونی در پایان صحبت‌هایش توضیح داد: در تعریف مجری برنامه اینترنتی هم باید بگوییم فردی است که در بستر فراگیر اینترنت حداقل به مدت 5 سال مسئولیت مدیریت بیان و ارایه محتوا را به مخاطبان با رعایت هنجارهای اجتماعی برعهده داشته است. در کنار تمام مسایل مطرح شده درباره سایت، یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب سایت این است که تمام کسانی که عضو می‌شوند، می‌توانند مانند شبکه‌های اجتماعی دیگر همانجا با هم ارتباط بگیرند که این خود موجب هم افزایی و رفاقت خواهد شد. در انت‌ها این را نیز بگویم که داخل سایت نیز بخش «درباره ما» وجود دارد که اهداف، اساسنامه و نظام نامه را در دسترس افراد قرار داده است. 

در ادامه این جلسه محمد سلوکی درباره مصوبه مهم هیات دولت گفت: خوشبختانه طی یک مصوبه‌ای که هیات دولت انجام داده است در حال حاضر می‌توانند امور تصدی‌گری کارهای فرهنگی را به سازمان‌های مردم نهاد و کانون‌ها بسپارند. کانون مجریان رسانه‌های دیداری نیز اعلام آمادگی می‌کند که در زمینه اجرا هر کمکی که بتواند انجام خواهد داد. 

در پایان این جلسه، سونیا پوریامین گفت: انجام کار صنفی به تجربه و آستانه صبر بالا نیازمند است. این نکته بسیار مهم است و کانون‌هایی ماندگار شده‌اند که همدل بودند و تمام اعضا به پیشبرد آن کمک کردند. هیچ صنفی نمی‌تواند در صورتی که فقط چند نفر کار کنند و بقیه صرفا انتظار داشته باشند، موفق شود. ما در کنار اعضایی که خود را منفعل ندانند قطعا می‌توانیم این کانون را به اهداف خود برسانیم. در جلسات خصوصی‌تر موضوع کانون با ریاست محترم سازمان صداوسیما مطرح شد که خوشبختانه نظر بسیار مساعدی داشتند، به خصوص زمانی که آقای جبلی لیست اعضا را دیدند که اکثرشان مجریان خود تلویزیون هستند و هدفشان ارتقای این شغل است و هیچ منافاتی با اهداف سازمان ندارند. همچنین در دیدار خصوصی دیگری که با دکتر اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم، درباره کانون صحبت شد و ایشان هم استقبال کردند. اینکه این حرفه یک شغل هنری محسوب شود و ما چون مجوز خود را از سازمان وزارت ارشاد دریافت کرده‌ایم، پیگیری این عزیزان می‌تواند به ما کمک کند. هر دو بزرگوار قول دادند که در آینده نزدیک با مجریان دیداری داشته باشند و امیدواریم با این حمایت‌ها بتوانیم این مسیر را به بهترین نحو ممکن طی کنیم. 

در انتهای این مراسم با امضای نمادین کارت عضویت زنده‌یاد علیرضا غفاری از مجریان شاخص که به تازگی درگذشته است، از کارت عضویت کانون رونمایی شد و سونیا پوریامین رییس هیات مدیره پس از امضای آن اعلام کرد که کارت‌های عضویت صادر شده است و در روز مجمع عمومی به اعضا تقدیم خواهد شد.

انتهای پیام/

رسانه تلویزیون جوانان   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

واکنش عجیب بورس به عرضه خودرودلبری کارشناس بورس گفت: عرضه 200 خودرو در بورس کالا در کوتاه مدت اثری در معاملات گروه خودرو ندارد، اما در بلند مدت به دلیل کاهش اختلاف قیمت بازار و عرضه بورس کالا منجر به بهبود صورت های مالی می شود.
گسترش بورس کالا ایران خودرو خودرو 

  

قیمت سکه 14 میلیون و 500 هزار تومان شداقتصادنیوز : امروز دوشنبه 2 خرداد 1401 با سیگنال افزایشی قیمت اونس طلا انتظارات صعودی در بازار سکه تقویت شد .
اقتصادنیوز قیمت 

  

ابهام در بورسبازار در حال حاضر دارای پتانسیل‌های بسیاری برای رشد داشته و قیمت‌های جهانی در بالاترین سطح خود قرار دارند و انتظار می‌رود با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد جهانی، قیمت‌ها تثبیت شوند.
گسترش خودرو خودروسازان پول 

  

قیمت خودرو در سراشیبی سقوط!بر اساس معاملات انجام شده امروز ( دوم خرداد 1401) قیمت خودرو در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات دیروز با کاهش مواجه بوده است.
مثلث قیمت خودرو تندر90 

  

قیمت سکه رکورد زد/افزایش 80 هزار تومانی قیمت سکه در یک روزبازار طلا و سکه با وجود نوسانات افزایشی اونس جهانی و دلار در بازار آزاد، ثبات نسبی قیمت را تجربه می‌کند. این در حالی است که سکه امامی به تاثیر از شرایط با 80 هزار تومان افزایش قیمت روبرو بوده است.
فردا قیمت افزایش قیمت دلار 

  

خروج نجومی پول از بورس / غلبه قرمزها در بازار سهاماقتصادنیوز: در پایان معاملات امروز 2 خرداد 1401 بازار سهام، شاخص‌های بازار سهام افت کردند و عرضه‌ی بازار افزایش یافت به طوری که در پایان معاملات تعداد نمادهای صف فروش بیشتر از صف‌های خرید بود.
اقتصادنیوز پول سهام شاخص 

  

نقش صندوق تضمین در بورس چیست؟رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اوراق مرابحه می‌تواند کمک‌کننده بودجه دولت باشد، گفت: این اوراق دست دولت را بازمی‌گذارد تا خرید کالاهای موردنیاز را از طریق سرمایه‌های خرد انجام دهد.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار آستان قدس رضوی بودجه 

  

پیش‌بینی مهم از بورس فردابورس امروز تقریبا دو درصد نزول کرد اما همچنان در کانال 1٫5 میلیونی باقی مانده است. کارشناسان عقیده که این هفته بازار روند متعادلی را دنبال می‌کند.
گسترش ایران خودرو خودرو ایران 

  

کف و سقف قیمت خودروهای وارداتی مشخص شداقتصادنیوز: بنابر اعلام نماینده مرودشت، رویکرد مجلس این است که برای قیمت و حجم موتور خودرو سقفی تعیین نشود و دولت این موضوع را با تعرفه کنترل کند؛ یعنی خودروهایی که قیمت پایین‌تری دارند با تعرفه کمتر و خودروهای گران‌قیمت با تعرفه بیشتر وارد شود.
اقتصادنیوز خودرو دولت قیمت 

  

قیمت سکه و دلار متشکل امروز دوشنبه 2 خرداد 1401اقتصادنیوز :در بازار امروز قیمت سکه و قیمت دلار متشکل افزایش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

آمار کرونا امروز 2 خرداد 1401 در ایرانبنابر اعلام وزارت بهداشت، طی 24 ساعت گذشته 268 بیمار جدید کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه هفت نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.
نامه نیوز محمدرضا گلزار ایران وزارت بهداشت