صمت بلاتکلیف

«نحوه صدور و تمدید کارت بازرگانی»، «وزارت صمت بدون وزیر» و «بسته مشوق صادراتی» و «بازگشت ارز صادراتی» چند چالش مهم بود که در نشست شهریورماه 99 در دستورکار اعضای اتاق تهران قرار گرفت.

صمت بلاتکلیف

اعتمادآنلاین| «نحوه صدور و تمدید کارت بازرگانی»، «وزارت صمت بدون وزیر» و «بسته مشوق صادراتی» و «بازگشت ارز صادراتی» چند چالش مهم بود که در نشست شهریورماه 99 در دستورکار اعضای اتاق تهران قرار گرفت. 

طبق آماری در این نشست اعلام شد از یکم مرداد تا 24 شهریورماه سال 98 تعداد 405 کارت در اتاق صادر و 1179 عدد تمدید شده، که این آمار برای مقطع زمانی مشابه در سال 1399 در حدود 125 صدور و 650 تمدید کارت بوده است. این افت قابل توجه نشان می‌دهد، زمان صدور و تمدید طولانی‌تر شده و متقاضیان در صف طولانی‌تری قرار گرفته‌اند. هرچند رییس سازمان توسعه تجارت به دفاع از تغییر وجابه‌جایی سامانه کارت بازرگانی پرداخت، اما اذعان کرد که سامانه جدید بدون ایراد و اشکال نیست. در عین حال آماری هم درباره میزان بازگشت ارزصادراتی از سوی متولی تجارت مطرح شد، که نشان می‌داد تا 31 تیرماه امسال (بدون بخش فرآورده‌های نفتی، گازی و بنزین)، 21 هزار و 184 رکورد عدم ایفای تعهد ارزی با رقمی در حدود 17 میلیارد دلار از سوی بانک مرکزی اعلام شده که از این میزان، در حدود 10 هزار رکورد فاقد کارت بازرگانی بوده، که مربوط به بخش‌های پیله‌وری و ته‌لنجی و ...است. یعنی برآورد می‌شود 25 درصد از کل تعهدات ارزی ایفا نشده به این بخش مربوط باشد. «وزارت صمت بدون وزیر» چالش دیگری بود که به گفته رییس اتاق تهران وضعیت را برای فعالان اقتصادی در بیشتر بخش‌ها سخت‌تر کرده است. از این رو، از رییس‌جمهور درخواست کرد که هرچه سریعتر وزیر پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کند. مسعودخوانساری درعین حال به بسته مشوق صادراتی سه ایراد گرفت وخواستار اصلاح آنها شد.

 

کاری که دولت باید انجام دهد

 

«نقدینگی مهم‌ترین عامل اخلال در نظام اقتصادی کشور است در چند ماه گذشته نقدینگی رشد 13.8 درصد داشته است و روزانه 2200 میلیارد تومان بر حجم نقدینگی اضافه می‌شود و در 5 ماهه گذشته 340 هزار میلیارد تومان بر حجم نقدینگی کشور اضافه شده است.» این را روز گذشته رییس اتاق تهران در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران مطرح کرد. بنابه اظهارات مسعود خوانساری، در صورتی که رشد نقدینگی به این ترتیب ادامه یابد رشد 32 درصدی نقدینگی را خواهیم داشت و در پایان سال 800 هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می‌شود. او با انتقاد از این نقدینگی سرگردان که هر روز مانند بهمن یک بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد، گفت: یک روز بر بازار سرمایه تاثیر می‌گذارد و روز دیگری بازار مسکن یا ارز و در چند روز اخیر هم بازار سکه، خودرو و ارز را مورد حمله قرار داده و این موضوع واقعا بحرانی است و هر روز صبح مهم‌ترین مساله مردم این است که تا آخر وقت چه اتفاقی درباره قیمتها خواهد افتاد. خوانساری اما تاکید کرد که در شرایط تورمی کنونی، مهم‌ترین کار دولت این است که از افزایش پایه پولی جلوگیری کند. اما به گفته او، انجام «تسهیل دارایی خارجی بانک مرکزی و یا تزریق منابع به بازار بورس»، هر یک از آنها منجر به افزایش پایه پولی و در نتیجه افزایش تورم افسارگسیخته می‌شود. وی به بحث قرعه‌کشی در بازار خودرو نیز اشاره‌ای کرد وگفت: در ثبت نام خودرو 7 میلیون نفر ثبت نام می‌کنند که این اتفاق ممکن است یک علت داشته باشد که اگر فردی در این قرعه‌کشی برنده شود یک شبه 100 میلیون تومان سود نصیبش می‌شود که در هیچ قرعه‌کشی و در هیچ جایی چنین سود را نخواهد برد.

 

صمت بلاتکلیف

 

خوانساری در بخش دیگری از صحبت‌هایش رییس‌جمهور را خطاب قرار داد وگفت: بیش از 4 ماه است که مهم‌ترین وزارتخانه کشور یعنی وزارت صمت بدون وزیر مانده، آنهم در سالی که به نام جهش تولید نامگذاری شده است. او با بیان اینکه انتظار این بود که با توسعه صادرات غیر نفتی زیان تحریم‌ها جبران شود، گفت: اما مشاهده می‌کنیم وزارتخانه مهم کشور بدون وزیر مانده و تصمیماتی در این وزارتخانه گرفته نمی‌شود. اگر هم تصمیمی اتخاذ می‌شود کارشناسی نیست و عملا این موضوع به تولید و صادرات لطمه می‌زند. خوانساری گریزی به آمار صادرات زد وگفت: در فصل اول امسال 45 درصد کاهش صادرات داشتیم و در مردادماه نسبت به تیرماه هم کاهش صادرات داشتیم و اگر با این روند ادامه دهیم درآمد ارز صادراتی که می‌تواند مشکلات اقتصاد را حل کند نیز دچار مشکل خواهد شد. او در ادامه به چالش کارت‌های بازرگانی که این روزها فعالان اقتصادی را با مشکل مواجه کرده، پرداخت وگفت: در مهم‌ترین زمانی که نیاز است مشکلات صادرات حل و فصل شود متوجه می‌شویم که تمدید و صدور کارت بازرگانی از یک سامانه به سامانه دیگر منتقل می‌شود. به گفته خوانساری، حدود 2 ماه است که واردکنندگان و صادرکنندگان سرگردان مانده‌اند و روزانه بیش از 100 مراجعه کننده داریم که کالاهای آنها در بنادر مانده و به علت مشکلاتی که در تمدید کارت بازرگانی برای آنها به وجود آمده امکان صادرات و واردات کالاهای خود را ندارند و عملا کسی پاسخگو نیست و اگرچه گفته می‌شود مشکلی نیست اما آنچه واقعیت دارد در تضاد با گفته‌ها در مصاحبه‌ها است. او به دو نامه از مسوولان صنعت استان‌ها اشاره که به سرقینی سرپرست وزارت صمت نوشته شده و به بیان مشکلات صدور و تمدید کارت بازرگانی پرداخته شده اشاره کرد. خوانساری، با بیان اینکه چه نیازی به انتقال از این سامانه به سامانه دیگر بود، گفت: این کار اگر از روی سهو است چرا و اگر از روی عمد است چرا این برخورد را با دولت می‌کنند؟ 

 

3 ایراد بسته مشوق صادراتی

 

خوانساری در محور بعدی صحبت‌هایش، بسته مشوق صادراتی را مورد انتقاد قرار داد. به گفته او، این بسته که بدون مشورت بخش خصوصی تدوین شده دارای سه اشکال است. برای برخورداری از این بسته رفع تعهد ارزی صادرکنندگان طی مدت 4 ماه تعیین شده در حالی که حداقل زمان باید 6 ماه باشد؛ زیرا فرآیند بازگشت ارز صادراتی زمانبر است و ممکن است مدت زمان 4 ماه برای بازگشت ارز پتروشیمی‌ها زمان مناسبی باشد اما برای صادرکنندگان سایر بخش‌ها زمان خوبی نیست. دومین اشکال به گفته او، «حذف واردات در مقابل صادرات برای بنگاه‌های تولیدی» است که به آنها اجازه داده شد که 30 درصد واردات در مقابل ارز حاصل از صادرات خود داشته باشند؛ در حالی با این قانون تولید کنندگان برای تامین نیازهای وارداتی خود در خصوص مواد اولیه باید از طریق صرافی و سامانه نیما عمل کنند که این موضوع هزینه را برای آنها افزایش می‌دهد ضمن اینکه کاری زمان بر است. سومین ایراد به گفته خوانساری اینکه در ابتدا مقرر بود که مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان طی مدت یک ماه به صادرکننده بازگردد، در حالی که این موضوع منوط به رفع تعهد ارزی شد و از آنجا که سامانه‌های دولتی در تعامل با یکدیگر نیستند سامانه مالیاتی نمی‌تواند به صورت برخط رفع تعهد ارزی کند.

 

بلاتکلیفی هزار و 100 کارت بازرگانی جدید

 

از سوی دیگر، محمد لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به بلاتکلیفی 1100 کارت بازرگانی جدید در هفته‌های گذشته اظهار کرد: این کارت‌ها پیش از حکم جدید دولت برای صدور یا تمدید اقدام کرده بودند و حتی هزینه آن را نیز پرداخته‌اند اما با توجه به توقف کارها صدور آنها بلاتکلیف باقی مانده است. به گفته او، طبق آمارها از تاریخ یکم مرداد تا 24 شهریورماه سال 98 تعداد 405 کارت در اتاق صادر و 1179 عدد نیز تمدید شده، که این آمار برای مقطع زمانی مشابه در سال 1399 در حدود 125 صدور و 650 تمدید کارت بوده است. این افت قابل توجه آمار نشان می‌دهد حتی اگر تمام موضوعات و مشکلات مطرح شده درست باشد، زمان صدور و تمدید طولانی‌تر شده و متقاضیان در صف طولانی‌تری قرار گرفته‌اند.

 

آمار جدید از تعهدات ارزی

 

اما در این نشست، که رییس سازمان توسعه تجارت نیز حضور یافته بود، به دفاع از تغییر و جابه‌جایی در سامانه صدور و تمدید کارت بازرگانی از اتاق بازرگانی به وزارت صمت پرداخت. به گفته حمید زادبوم، به دنبال توافق صورت گرفته طی سال گذشته میان اتاق ایران و وزارت صمت،که باید از بهمن ماه سال گذشته اجرایی می‌شد که بلاتکلیف مانده بود و در نهایت طی توافق تیرماه امسال، مقرر شد از ابتدای مردادماه سالجاری این رویه به سامانه جامع تجارت منتقل شود. او با اشاره به اینکه سامانه جدید بدون ایراد و اشکال نیست، افزود: باید اتاق بازرگانی و وزارت صمت با سعه صدر نسبت به رفع مشکلات مشارکت کنند. او در عین حال، به آخرین آمار از میزان عدم بازگشت ارزهای صادراتی اشاره کرد و گفت: تا تاریخ 31 تیرماه امسال، بدون بخش فرآورده‌های نفتی، گازی و بنزین، 21 هزار و 184 رکورد عدم ایفای تعهد ارزی با رقمی در حدود 17 میلیارد دلار از سوی بانک مرکزی اعلام شده که از این میزان، در حدود 10 هزار رکورد فاقد کارت بازرگانی بوده که مربوط به دیگر بخش‌ها مانند پیله‌وری و ته‌لنجی و ... می‌شود و برآورد می‌شود 25 درصد از کل تعهدات ارزی ایفا نشده به این بخش مربوط باشد.

 

آمار زادبوم اما واکنش رییس اتاق تهران را در پی داشت. خوانساری با بیان اینکه رقم 27 میلیارد دلار رقم صحیحی نبود و نباید با تمسک به آن اتاق بازرگانی و صادرکنندگان را زیر سوال برد، گفت: حالا هم مشخص شده، آنچه اعلام شده 17 میلیارد دلار است که 10 هزار رکورد آن معادل 25 درصد تعهدات هیچ ارتباطی به کارت بازرگانی ندارد. ضمن اینکه در 11 هزار رکورد باقی مانده نیز نهادهای عمومی و شبه‌دولتی حضور دارند. به عقیده ما سهم بخش خصوصی در نهایت 4 تا 5 میلیارد دلار بیشتر نیست که آنها نیز در پی ایفای تعهدات خود هستند.

 

تقدیر از نمایندگان دولت

 

البته در این نشست، تفاهم‌نامه همکاری میان اتاق تهران و وزارت امور اقتصادی و دارایی با هدف تلاش برای بهبود جایگاه اقتصاد ایران در شاخص‌های بین‌المللی کسب‌وکار از جمله شاخص انجام کسب‌وکار بانک جهانی و شاخص رقابت‌پذیری مجمع جهانی اقتصاد، امضاء شد. در بخش دیگری از این نشست نیز از 5 نماینده دولت در ترکیب هیات نمایندگان اتاق تهران از جمله «افروز بهرامی رییس صندوق ضمانت صادرات»، «سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صمت»، «محمدعلی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی»، «محمدرضا فیاض مشاور وزارت صمت در امور بین‌الملل» و «مهدی میراشرفی رییس‌کل گمرک ایران» به واسطه تعامل و همکاری آنان برای حل مشکلات فعالان اقتصادی، حضور اثربخش در جلسات کمیسیون‌های اتاق تهران و نیز حضور مستمر در جلسات هیات نمایندگان با اهدای لوح تقدیر، تجلیل شد.

 

منبع: روزنامه تعادل

روزنامه وزارت جهاد کشاورزی تورم   اخبار برگزیده
  

واکسن کرونا برای ایرانی‌ها چقدر آب می‌خورد؟با گذشت حدود 9 ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا ابتدا در چین و سپس در تمام نقاط جهان، هنوز هیچ یک از تیم‌های پزشکی سراسر جهان به دارو یا واکسن این ویروس نرسیده‌اند اما کار برای نتیجه دادن این تحقیقات ادامه دارد. پیش‌بینی یک فعال صنعت دارو این است که واکسیناسیون 80 میلیون ایرانی، عددی در حدود هشت میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد.
گسترش اتاق بازرگانی ماه ویروس 

  

چین و روسیه درحال خندیدن به اختلاف شدید میان آمریکا و متحدانش هستندیک دیپلمات غربی از رویه دونالد ترامپ و دولت آمریکا و نحوه رفتار با متحدانش انتقاد کرد.
ایلنا چین دونالد ترامپ روسیه 

  

هشدار مهم روسیه درباره واکسن کروناوزارت بهداشت روسیه در توصیه نامه ای که برای داوطلبان روس تزریق آزمایشی واکسن کرونا صادر کرده است به مواردی اشاره کرده که ممنوعیت بارداری از آن جمله است.
اقتصادنیوز روسیه وزارت بهداشت ایرنا 

  

آقای قالیباف! خواهش می‌کنم در انتخاب ریاست کتابخانه تجدید نظر کنید | آقای قاسمیان شرایط ماده یازده اساسنامه کتابخانه مجلس را نداردکتابخانه مجلس رئیسی دارد که خط بطلان بر کارنامه 500-600 نفر پرسنل و همکاران و مصححان و پژوهشگران کشیده است. این خط بطلان را بر همه آن‌هایی که سال‌ها با واحد سند و معاونت پژوهشی کتابخانه مجلس همکاری کرده‌اند، می‌کشد و می‌گوید این‌ها ارزش خمیر شدن ندارد. خوب این حرف فردا انعکاس بیرونی هم پیدا می‌کند. می‌گویند آقا کتابخانه مجلس 30 سال کاری را انجام داده است که دوزار نمی‌ارزد...
۵۵ آنلاین مجلس شورای اسلامی امام خمینی زمین 

  

3 تصمیم مهم برای آرامش بازار خودرودر حالی که قیمت خودرو در بازار افزایشی قابل توجه را تجربه کرده است، تدابیر تازه‌ای برای پیش فروش خودرو از سوی سیاستگذار در نظر گرفته شده است.
خودروتک بازار خودرو ایران خودرو خودرو 

  

برنامه‌ی تلوبزیونی زاویه میزبان مناظره‌ای بی سابقه درباره‌ی «قانون الزام حجاب» بود.
نامه نیوز حجاب بدحجابی خودرو 

  

با یک تلفن، 3هزار میلیارد وام می‌گیرنداقتصاد ما رفاقتی است نه رقابتی، همین می‌شود که تلفن می‌زنند و می‌گویند به فلانی 3 هزار میلیارد وام بدهید، آن هم بدون وثیقه کافی! حتی سیاست‌های اقتصادی و پولی هم متناسب با منافع حزبی و رفاقتی تنظیم می‌شوند و به جای توزیع عدالت، توزیع رانت را شاهد هستیم.
مستقل‌آنلاین تلفن وام اقتصاد 

  

نماینده تهران در مجلس دهم بیان کرد: آنچه من از طرح اولیه مجلس برای اصلاح قانون انتخابات دیده‌ام، قطعا در جهت کاهش مشارکت مردم خواهد بود. انتخابات در جایی شور و شوق ایجاد می‌کند که مردم شخص مورد علاقه خود را بین نامزد‌ها ببینند.
رویداد۲۴ مجلس شورای اسلامی مجلس دهم اصلاح قانون انتخابات 

  

آخرین قیمت خودرو پراید ،تیبا، پژو و دیگر پرتقاضاهامنحنی قیمت خودرو اگرچه شیب تند چند هفته پیش را ندارد، اما همچنان روند صعودی نسبی خود را حفظ کرده و در حال حاضر کف قیمت در مرز 100 میلیون تومان قرار دارد. اگرچه قیمت خودرو افزایش نامتعارفی داشته، با این حال باز هم برخی منتظرند تا خودرو گران تر شود و آن زمان نسبت به فروش اقدام کنند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

احمدی‌ نژاد به دنبال فتنه‌سازی است؟پیش‌بینی می‌شود که در انتخابات ریاست جمهوری آینده پیروزی با اصول‌گرایان است. قطعا احمدی‌نژاد اعلام کاندیداتوری می‌کند و مسلما رد صلاحیت می‌شود و در نهایت تلاش می‌کند فتنه‌ای به راه‌ بیندازد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

اقدامات تازه توییتر در آستانه انتخابات آمریکاتوییتر از ارتقا امنیت پروفایل نامزدهای انتخاباتی و دیگر اشخاص سیاسی «بلند پایه» در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خبر داد.
مملکت‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری باراک اوباما ریاست جمهوری 

  

اعتراف رئیس‌جمهور به قیمت ناعادلانه قیمت‌ها/ روحانی: شنبه و یکشنبه آینده روز پیروزی ملت ایران استرئیس جمهور پیشاپیش پیروزی ملت ایران در روزهای شنبه و یکشنبه بعد را تبریک گفت و با بیان اینکه ما کالا تولید کرده‌ایم و مازاد نیاز هم داریم و به دنبال صادرات هستیم اما همزمان کالا در بازار به درستی یافت نمی‌شود، گفت: امروز اعتراف می‌کنم مردم عزیز ایران مواد مصرفی تولید شده اما قیمت نا عادلانه است.
مثلث رئیس جمهور 22 بهمن قیمت 

  

ریزش قیمت دلار در راه است؟فعال شدن مکانیزم ماشه، گشایش احتمالی در عراق، بهبود روابط با افغانستان و دستور روحانی درباره تسویه وام ارزی چهار کلیدواژه مهم امروز در بازار ارز است. با این سیگنال‌های رسمی از اخبار منتشر شده، قیمت دلار چه خواهد شد؟
گسترش قیمت دلار عراق 

  

روابط عمومی دادگستری استان فارس در مورد پرونده نوید افکاری اطلاعیه‌ای صادر کرد
رویداد۲۴ استان فارس اعدام روابط عمومی 

  

رییس جمهور گفت: آمریکا که بسیار روشن آمده و از برجام خارج شده، هرچه فحش عالم بوده نثار برجام کرده، بقیه کشورها را به خروج از آن تشویق کرده و به دنبال تهدید کشورهایی رفته که با ایران ارتباط اقتصادی داشتند و حال می‌خواهد از مکانیسم درون برجام استفاده کند و دیدیم که یک قدم هم نتوانست بردارد.
نامه نیوز حسن روحانی ازدواج الناز شاکردوست 

  اخبار داغ
  

گومیس، پانزدهمین کرونایی در اردوی الهلالباشگاه الهلال عربستان از ابتلای مهاجم فرانسوی این تیم به ویروس کرونا خبر داد.
ایلنا عربستان ویروس رسانه 

  

اقتصاد جهان با شیوع کرونا چقدر آب می ‌رود؟پس از سقوط سنگین اقتصاد جهان در نیمه اول 2020تولید ناخالص داخلی جهان با کاهش محدودیت‌های قرنطینه‌ای در حال ریکاوری است اما همچنان انتظار می‌رود از لحاظ سالانه افت کند.
گسترش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اقتصاد تولید 

  

افزایش خطر ابتلا به کرونا/کل کشور در حالت قرمز و هشدار قرار دارد به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر ایرج حریرچی در ارتباط با خبر 21 شبکه یک سیما افزود: موارد بستری در یک هفته گذشته بسیار افزایش داشته و در شهر تهران دو برابر شده است. وی گفت: موارد بستری روزانه در تهران حدود 700 تا 800 نفر است در حالی که فقط 450 تا 500 نفر ترخیص می‌شوند. دکتر حریرچی افزود: موارد بستری در تبریز زیر 40 نفر در روز بود که اکنون به 160 بستری رسیده و در قم که وضع شبه انفجاری…
مهر سازمان بهداشت جهانی درمان آموزش 

  

وضعیت معاملات برق در بورس چگونه است؟سخنگوی صنعت برق از افزایش معاملات برق در بورس و قراردادهای دوطرفه در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
گسترش برق صنعت دولت 

  

بورس فردا چه می‌شود؟ / پیش‌بینی شاخص 3.5 میلیونی تا پایان سالدر یک ساعت پایان معاملات به دلیل بازگشایی نمادهای پالایشی و تاثیر منفی آنها، شاخص کل 0/27 درصد ریزش
خبرفوری شاخص درآمد دولت 

  

تعداد پرستاران قربانی کرونا در جهانبیش از 1000 مورد مرگ و میر ناشی از همه گیری بیماری کووید 19 در میان پرستاران سراسر جهان رخ داده است.
برنا مرگ 

  

کدام شرکت های استانی سهام عدالت به بورس اضافه شدند؟11 شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان‌های یزد، بوشهر، اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کرمانشاه ، مرکزی، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، فارس و زنجان در بورس تهران درج شدند.
گسترش سهام عدالت سهام بورس تهران 

  

شیوع کرونا به کدام مشاغل بیشتر آسیب زد؟نرخ رشد سالانه سهم ارزش تراکنش‌های آنلاین در فروردین امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته رشد 184درصدی و در اردیبهشت و خرداد به ترتیب 232و 246درصد رشد را شاهد بوده است.
گسترش ماه روزنامه آموزش 

  

نتایج امیدوارکننده سلول درمانی بیماران کروناییمعاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره همکاری این وزارتخانه با رویان برای سلول درمانی بیماران کرونایی گفت: تحقیقات مهمی روی برخی از بیماران مبتلا به کرونا انجام شد. این بیماران به هیچ درمانی جواب نداده بودند و نتایج سلول درمانی آنان امیدوارکننده بود؛ اما لازم است که این روش روی بیماران بیشتری انجام شود.
رویداد۲۴ سلول های بنیادی ژن درمانی فناوری 

  

نماینده اسبق مجلس با بیان اینکه بیشتر شدن فشار طرف مقابل به‌خاطر جنازه برجام است، گفت: برجام خودش معلول هست نه علت و مشکل اصلی این‌هایی هستند که به غرب امید دارند.
صراط حسن روحانی هسته ای دولت 

  

پیش‌بینی قیمت سکه فردا یک‌شنبه 30 شهریورروز یک‌شنبه پیش‌بینی می‌شود قیمت سکه در مدار شش روز گذشته نوسان داشته باشد.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت حوزه 

  

پیش بینی قیمت دلار فردا شنبه 30 شهریوربا وجود اینکه اکثرا تحلیل گران فنی پیش می کنند در بازار دلار موقعیت فروش باید گرفت اما برخی معامله گران اخبار مربوط به بند ماشه را برجسته می کنند.
اقتصادنیوز قیمت ارز قیمت دلار 

  

وزیر بهداشت امارات اولین دوز واکسن کرونا را دریافت کردخبرگزاری رسمی امارات از دریافت اولین دوز واکسن کرونا در این کشور توسط «عبدالرحمن العویس» وزیر بهداشت
خبرفوری وزارت بهداشت امارات متحده عربی ویروس 

  

پیش بینی بورس در فردا یکشنبه 30 شهریور / بازار فردا برمی گردد؟امروز بازار سهام در ابتدای شروع معاملات به دلیل فشار عرضه روندی منفی داشت ولی با ادامه معاملات تقاضا از عرضه پیشی گرفت و روند بازار مثبت شد، اما در یک ساعت پایان معاملات به دلیل بازگشایی نمادهای پالایشی و تاثیر منفی آنها، شاخص کل 0/27 درصد ریزش کرد و به یک میلیون و 699 هزار واحد رسید.
خودروتک درآمد سهام دولت