بی دولتی یعنی واکسن بومی | چشم انداز بی دولتی و مصائب آن در گفت و گو با موسی غنی نژاد

گفت و گو با موسی غنی نژاد ، قرار بود صرفاً به بی دولتی و روزهای پایانی دولت دوازدهم و شروع به کار دولت سیزدهم محدود شود . چرا ؟

بی دولتی یعنی واکسن بومی | چشم انداز بی دولتی و مصائب آن در گفت و گو با موسی غنی نژاد

گفت و گو با موسی غنی نژاد ، قرار بود صرفاً به بی دولتی و روزهای پایانی دولت دوازدهم و شروع به کار دولت سیزدهم محدود شود . چرا ؟ چون در این دوره زمانی دولت عملاً کاری نمی کند جز انتصابات سیاسی و مسائل هم، بی اینکه حل شوند ، معطل می مانند . گفت و گو با اقتصاددانی ، که از یک سو آشنا به مبانی علم اقتصاد رقابتی و آزاد است و از دیگر سو تسلط بالایی بر مسائل حکمرانی و تفسیر پدیده های سیاسی دارد ، افق گفت وگو را گسترش داد . واکسن کرونا ، بهار عربی ، شکست قرارداد اجتماعی و تحلیل رابطه ایدئولوژی و دولت در این گفت و گو محل بحث بود . غنی نژاد در گفت و گوی اخیر خود با تجارت فردا با تشریح مسأله « بی دولتی » سعی در شناساندن سویه های مختلف این موضوع به خواننده فارسی زبان دارد. ایدئولوژی از نظر موسی غنی نژاد محوری ترین چارچوبی است که با ایجاد اختلال در روند طبیعی حیات دولت مدرن، تاثیر سوئی بر اثربخشی آن یعنی حل مسائل عمومی و احصای منافع ملی دارد . 

تصور می کنید پدیده بی دولتی در ایران در مقطع کنونی چه جنسی دارد و چطور تقویت می شود ؟

پدیده بی دولتی در ایران شقوق مختلفی دارد و از بسیاری جهات ریشه بی دولتی در کشور ما متفاوت از ظهور و بروز همین پدیده در کشورهای توسعه یافته است . در ایران بی دولتی عمدتاً خصلت سیاسی ایدئولوژیک دارد . در کشورهای پیشرفته بعضاً این پدیده را با کسری بودجه و انباشت درازمدت بدهی های عمومی مترادف می دانند. مشکل در ایران اما چیز دیگری است که باید بیشتر توضیح داد . در ایران قریب به نیم قرن است که با کسری بودجه آن هم از نوع عملیاتی که به دلیل درآمدهای تفتی شکل می گیرد ، روبه رو هستیم . در اغلب سال های این دوره دلارهای نفتی این کسری بودجه را پوشانده است . اما از قضا نسبت بدهی به GDP که شاخص مهمی است ،

در ایران کمتر از جوامع پیشرفته است . برای نمونه این نسبت در ژاپن بیش از 200 درصد است در حالی که در ایران به زحمت به 40 تا 50 درصد می رسد . بنابراین ما برای تشریح پدیده بی دولتی در ایران باید دنبال مسائلی ورای نسبت کسری بودجه و بدهی های عمومی دولت باشیم، گرچه خود موضوع کسری بودجه مستمر معضل بزرگی است و موجب افزایش تورم در کشور ما می شود . ما در ایران مشکلات بیشتری داریم یکی از بزرگ ترین معضلات ما این است که حکومت کردن با اعمال قدرت برای اجرای قانون دچار بحران است . برای باز کردن این موضوع ابتدا باید به وظیفه یا کارکرد دولت اشاره کنیم . اگر بخواهیم وظیفه دولت را در ساده ترین شکل ممکن تعریف کنیم ، باید سه اصل اساسی « حفظ منافع ملی»، « تضمین اجرای حکومت قانون » و « حفاظت از جان و مال مردم از تعدی داخلی و خارجی » را مورد توجه قرار دهیم . وقتی از دولت صحبت می کنیم منظور State یا مجموعه حاکمیت است . این مجموعه در نیم قرن گذشته به درستی حافظ منافع ملی و پشتیبان منافع عمومی نبوده و متأسفانه وضع ، به طور کلی ، رفته رفته بدتر هم شده است ، به طوری که بخش هایی از حکومت ، بخش های دیگر آن را خنثی می کند و این موجب شده تا کارایی نظام حکمرانی به شدت افول کند . با چند مثال از مسائل روز می توان به صحت این ادعا پی برد . مساله FATF یکی از مصادیق بی دولتی است . دولت و مجلس قانونی را در این زمینه تصویب می کنند . پس از تصویب و به محض تلاش برای ابلاغ این قانون می بینیم که کار در جایی که کسی تصور آن را ندارد ، گیر می کند . الان بیش از دو سال است که این قانون در مجمع تشخیص مصلحت نظام گیر افتاده است . 

این مصداق بارز بی دولتی است ، قانونی در مجلس و دولت به تصویب رسیده اما ارگانی در حاکمیت که وظیفه اش اساساً برطرف کردن گیر افتادن قوانین است ، مانع اجرای قانون شده است . یعنی حاکمیت که نقشش ضمانت اجرای قوانین یا Enforcment آنهاست ، عملاً عاجز از انجام این مهم شده است . 

خب این پاسخ مستدلی بود به چیستی موضوع . سر چرایی موضوع هم بحث کنیم . چرا شاهد چنین پدیده ای در ایران هستیم ؟

وقتی از دولت صحبت می کنیم منظور State یا مجموعه حاکمیت است . این مجموعه در نیم قرن گذشته به درستی حافظ منافع ملی و پشتیبان منافع عمومی نبوده و متاسفانه وضع ، به طور کلی، رفته رفته بدتر هم شده است، به طوری که بخش هایی از حکومت، بخش های دیگر آن را خنثی می کند و این موجب شده تا کارایی نظام حکمرانی به شدت افول کند.

این پدیده متاسفانه از ابتدای انقلاب در کشور حاکم بوده و تشدید هم شده است . یکی از ویژگی های این پدیده ترجیح آرمان ها و خواسته های ایدئولوژیک بر منافع ملی است . به این ترتیب، آرمان نجات مستضعفان جهان با مفهوم امت اسلامی پر چارچوب منافع ملی غلبه پیدا کرده و وضعیت کنونی را ذیل احفظ ارزش های ایدئولوژیک، پدید آورده است . وقتی چراغ هدایت نظام سیاسی و چارچوب دولت منافع ملی نیست و قطب نمای ما نه در جهت حفظ این منافع که به سمت اهداف دیگری کشور را هدایت می کند ، برآمدن وضع کنونی ابداً عجیب نیست . در کنار این مورد ، شما می بینید که در درون دولت ، منافع یک عده خاص به منافع عمومی ترجیح داده می شود. گاهی اوقات پافشاری برخی گروه های ذی نفوذ دولت را در مسیری خلاف جهت منافع عمومی حرکت می دهد و آن را ناکارآمد می کند. یعنی نمی گذارند دولت به وظیفه اصلی خود که به اجرا گذاشتن حکومت قانون به معنی واقعی است به درستی عمل کند. شما در همین پدیده FATF به وضوح این را می بینید . قانون در دولت و مجلس به تصویب رسیده اما استدلال مخالفان پیرامون FATF این است که ما نباید اجازه دهیم بیگانگان به اسرار مالی و بانکی ما آگاهی پیدا کنند ، دیدگاهی که به هیچ وجه درست نیست و هیچ طرفداری در جهان امروز به جز کره شمالی و ایران ندارد . چه تفکری و چه منافعی پشت این ماجراست ؟ به نظر می رسد کاسبان تحریم با دستاویز قرار دادن برخی شعارهای ایدئولوژیک پشت این ماجرا باشند . همین کسانی که با استفاده از اهرم ایدئولوژی از اجرای قانون جلوگیری می کنند و به انحای مختلف زمینه گسترش پدیده بی دولتی را در کشور فراهم کرده اند . مثال های بسیاری در این زمینه می توان زد که چطور همین مخالفت ها با اهرم ایدئولوژی ، کشور را به بن بست رسانده است . امروز شاهدیم که بخشی از حکومت مانع بخش دیگری از حکومت برای حل و فصل مسائل کشور و اجرای قانون می شود . وضعیتی که عملاً موجب فوت منافع ملی می شود . این در حالی است که در یک روند درست باید همه بخش های مختلف حکومت دست به دست هم دهند تا مسائل حل شوند .

من خاطرم هست با برخی معاونان بانک مرکزی که صحبت می کردم ، درباره نحوه برخورد شورای نگهبان با پرونده FATF نکات جالبی را یادآوری می کردند که نشان می دهد این بحث ایدئولوژی روی نحوه کار سیاستگذار در ایران تاثیر جدی دارد . مهم ترین گلایه مدیران عالی و کارشناسان این نهاد اخلال در روند اداره امور تخصصی بود .

دقیقاً ، به نکته خوبی اشاره کردید . این مصداق بارز بی دولتی است . بی دولتی یعنی اینکه نهادهای حکومتی که در حقیقت ابزارهای تامین منافع ملی هستند ، خود به مانعی در مسیر تحقق بخشیدن به منافع ملی تبدیل شوند . این روالی که شما به آن اشاره کردید ، آشکارا مصداق بی اعتنایی به قانون اساسی است . اولاً  از این منظر که بانک مرکزی نهاد تخصصی است و مسوولان آن هم در همه مراحل از فیلترهای گزینشی رد شده اند و سپس به منصب رسیده اند اما سیستم به آنها اعتماد نمی کند که امور تخصصی را پیش ببرند . این نکته ای بدیهی است که افرادی که بیرون از بانک مرکزی قرار دارند  به اندازه مدیران و کارشناسان این نهاد بر مسائل پولی- مالی اشراف و تخصص ندارند . بر همین مبنا نباید سایر نهادها در کار بانک مرکزی اخلال ایجاد کنند یا نظر خود را به بانک تحمیل کنند . شورای نگهبان چه تخصصی در نظام بانکداری با نظام مالی جهان دارد ؟ پاسخ بدیهی است نباید در این امور مداخله کنند . وارد شدن و مداخله در امور تخصصی ، معنایی جز « چوب لای چرخ کل نظام دولت قرار دادن » نمی دهد . تکرار می کنم بی دولتی یعنی اینکه بخش هایی از دولت در مقابل بخش هایی دیگر از دولت قرار           می گیرند و مانع انجام کارهای همدیگر می شوند . دوم اینکه ایدئولوژی را نباید فراموش کرد . اینکه فقهای شورای نگهبان در اموری تخصصی وارد گود شده و اظهار نظر می کنند آن هم در شرایطی که خود بانک مرکزی شورای فقهی دارد ، وضعیت اسفناک مسائل موجود در دستگاه دولت را به ما نشان می دهد . من رو به موجود در بانک مرکزی در حوزه شورای فقهی را قبول ندارم اما مقصودم نشان دادن ابعاد بی دولتی است . اینکه می گویند اطلاعات مالی و بانکی ما از طریق FATF به دست بیگانگان می افتد ابداً صحت ندارد ، اما با این بهانه مانع انجام کار در نهاد دولت می شوند . این کار مصداق بارز استفاده یا سوء استفاده از برخی شعارهای ایدئولوژیک است . من اخیراً جایی شنیدم که یکی از آقایان گفته است بانک مرکزی ایران در حال ارائه اسناد محرمانه و اطلاعات کشور به نهادهایی مثل صندوق بین المللی پول است ، نمی دانم این حرف را واقعا زده اند یا نه . اما اگر زده اند ، مشخص است که هیچ اطلاعات و سوادی در زمینه اقتصاد نداشته و با نظام مالی جهانی با نظام بین الملل هم آشنایی ندارند. دلیل چنین تفسیری از کارکرد عادی بانک مرکزی ، جزمیات ایدئولوژیکی است که از طریق برخی افراد و جریان ها برای متهم کردن مخالفان سیاسی خود مطرح می شود جهت استحضار این آقایان باید بگویم ایران یکی از نخستین کشورهایی بوده که پس از جنگ جهانی دوم برای تاسیس صندوق بین المللی پول تلاش کرده و مشارکتی فعالانه در روند نهاد سازی بین المللی صورت داده است ارائه اطلاعات و آمارهای صحیح از وضعیت اقتصاد کشور به IMF از وظایف بدیهی همه بانک های مرکزی دنیاست تا این موسسه بین المللی گزارش دقیقی از وضعیت اقتصادی همه کشورها به جهان ارائه دهد .

به جای خوبی رسیدیم . آیا ایران به ترتیبات نهادی خودساخته نیاز دارد که مثلاً تحت عنوان بومی گرایی تبلیغ  می شود یا اینکه باید رویه های جهانی را که از اجرای آنها ممانعت به عمل می آید ، در دستگاه دولت نهادینه کرد؟

یک عده ای در ایران مدام تکرار می کنند که ما تافته جدا بافته از جهان هستیم ادعای این طیف این است که منافع ملی در ایران چیزی متفاوت از منافع ملی در کشوری مانند فرانسه است . به دلیل همین تفسیر غلط است که کشور به اینجا رسیده است . ما در نظام جهانی واحدی زندگی می کنیم که هم از نظر سیاسی و هم اقتصادی قواعد مشخصی دارد . ما که جدا از جهان نیستیم . اگر خود را از جهان جدا کنیم ایزوله شده و با سیاست های اقتصادی بسته ، فقیرتر می شویم . مشکلات دیگری هم پیدا می کنیم یک دکانی از اول انقلاب باز شده که ایران با کل جهان وضعیت متفاوتی دارد . تحت عنوان اسلامی سازی و بومی سازی هم تبلیغ می شود و مفهوم ایرانی- اسلامی را هم به کار می برند تا جامعیت ادعای خود را نشان دهند . در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به تاسی از نهضت مشروطه نام مجلس نمایندگان مردم ، « مجلس شورای ملی » گذاشته شد که اسمی با مسماست و مفهوم روشنی دارد . اهل ایدئولوژی اما در همان سال های اولیه پس از انقلاب شروع به انتقاد از صفت ملی در این عبارت کردند و در نهایت هم اسم مجلس را ، برخلاف نص صریح قانون اساسی ، به مجلس شورای اسلامی تغییر دادند ، البته در بازنگری قانون اساسی در سال 1368 این تغییر در متن قانون اعمال شد . چه ضرورتی برای این تغییر وجود داشت ؟ آیا مجلس شورای ما مجلس همه کشورهای اسلامی است یا صرفاً مجلس نمایندگان مردمان ایران زمین است ؟ دیدگاه ایدئولوژیک همه چیز را به سطحی نازل از عقلانیت تقلیل می دهد . پرسشی که از اهالی ایدئولوژی می شود کرد این است ، عضویت شهروندان مسیحی ، ارامنه ، کلیمی و زرتشتی که به موجب قانون اساسی در مجلس نماینده دارند به چه معناست ؟ یادم هست اوایل انقلاب مرحوم دکتر بهشتی رفته بودند بیمارستانی را افتتاح کنند ، با تابلویی روبه رو شده بودند با عنوان پیراپزشکی اسلامی ، ایشان اعتراض کرده بودند که پیراپزشکی اسلامی و غیر اسلامی ندارد . این رویه ایدئولوژیک متأسفانه با شدت و ضعف هایی همیشه وجود داشته و اغلب برخلاف منافع ملی هم عمل کرده است . 

شما در همین پدیده FATF به وضوح این را می بینید . قانون در دولت و مجلس به تصویب رسیده اما استدلال مخالفان پیرامون FATF این است که ما نباید اجازه دهیم بیگانگان به اسرار مالی و بانکی ما آگاهی پیدا کنند، دیدگاهی که به هیچ وجه درست نیست و هیچ طرفداری در جهان امروز به جز کره شمالی و ایران ندارد.

و این به نوعی زمینه پوک شدن دولت از آن مفهوم اصیل خود را ایجاد کرده و بر نبودنش مهر تایید می زند

بله این نگاه ایدئولوژیک نه با تفسیر درست از دولت همخوان است و نه اهالی ایدئولوژی را به چیری که مد نظر دارند می رساند . دوستان باید حواسشان باشد آنچه به دولت تحمیل می کنند عملاً چه تبعاتی دارد و چه نتایجی را دنبال خواهد داشت روند ، طبیعی کار دولت و سیر طبیعی قانون گذاری در خصوص مسائل را نباید به خاطر ملاحظات ایدئولوژیک مختل کرد .  FATF در این زمینه بهترین مثالی است که می توان زد . حجم عظیمی از منابع مالی ما که هم اینک در بانک های خارجی قفل شده به دلیل همین عدم پذیرش FATF است . همین یک مساله باعث شده کلی از ملل دیگر کشور حل نشود و دولت اقتدار و اعتبار خود را در بسیاری از حوزه ها از دست بدهد . ما اوایل انقلاب تصور می کردیم دوستان ایدئولوژیک بالاخره بعد از مدتی از شر و شور جوانی بیرون می آیند و پس از برخورد با واقعیات ، پخته تر شده ، با احتیاط بیشتر به اداره کشور می پردازند اما این اتفاق نیفتاد . دوستان هنوز هم خود را در رویارویی با دنیا تعریف می کنند 40 سال زمان زیادی برای یادگیری است . واقعاً نمیدانم کی این مسائل درست می شود . اینکه دوستانی که از اقتصاد و نظام جهانی هیچ درک درستی ندارند اما تاثیر گذارند و با هر عمل ، این توانایی را دارند که چوب لای چرخ دولت بگذارند بسیار نگران کننده است .

بی اعتبار شدن مداوم مفهوم دولت و گسترش ابعاد بی دولتی، چه تبعاتی در پی خواهد داشت ؟ آیا ممکن است در اثر این وضعیت ما با پدیده هایی مثل بهار عربی که در آن قرارداد اجتماعی زیر سوال رفت روبه رو شویم ؟به عنوان سوال آخر مایلم به شکل مفصل تحلیل شما را در این زمینه بشنوم . 

مسائل اجتماعی به طور کلی پیچیده است و هر چه کلان تر به موضوع نگاه کنیم پیچیدگی آن بیشتر می شود. الان مشکلی که ما در ایران داریم آگاهی حاکمان از مشکلات موجود در جامعه نیست حکمرانان کم و بیش از عمق نارضایتی مردم از وضع موجود مطلع اند اما ظاهراً آن را جدی نمی گیرند. این نارضایتی یک خطر بالقوه است . من نمی دانم مکانیسم به صحنه آمدن این نارضایتی چگونه است . خود بهار عربی در جاهای مختلف شکل و نتیجه متفاوتی داشت هیچ دو کشوری در بهار عربی عیناً شبیه هم عمل نکردند . اما این نارضایتی عمیق در کشور ما که ناشی از ناکار آمدی سیستم بوروکراسی و نظام تدبیر و تصمیم گیری است ، خطر بالقوه ای است که از بی اعتمادی جامعه به دولت هم فراتر رفته و حتی زمینه تشکیک عامه مردم در اصول اخلاقی و اعتقادی را هم فراهم کرده است. اینها علائم بسیار خطرناکی برای همبستگی و یکپارچگی جامعه است . البته کسی نمی تواند آثار و عوارض این موضوع را به دقت پیش بینی کند اما مسوولان اطلاعاتی و امنیتی قاعدتاً از عمق نارضایتی مطلع اند. اینکه برخی سیاسیون کل تقصیرات را به گردن غرب یا دولت روحانی می اندازند و واقعیات را نادیده می گیرند ، اما خودشان هیچ راه برون رفتی از وضعیت فعلی ندارند ، مهم ترین بخش ماجراست . راه حلی که امروز این گروه دارند این است که با کنار رفتن دولت روحانی همه مسائل به شکل خودکار حل می شود اما ظاهراً هیچ ایده ای ندارند که این مسائل را با چه تدبیر و ساز و کاری می توان حل کرد؟ با حرف های کلی نمی توان مسائل را حل کرد. این رویکرد برخی سیاسیون صاحب نقود وضعیت دشواری را برای کشور ما رقم زده است مدت هاست که دولت های مختلف می آیند و می روند اما از ساده ترین مسائل ، از قبیل ورزش بانوان یا حضور ورزشکاران در عرصه مسابقات بین المللی گرفته تا پیچیده ترین مسائل اقتصادی و دیپلماسی لاینحل باقی مانده است . گویی نظام تدبیری وجود ندارد که مسائل جامعه را حل کند . همین مساله کرونا را ببینید اغلب کشورهای خارجی چند مرحله از ما جلوتر هستند اما ما مدام در حال دادن شعار هستیم و هر روز از یک واکسن جدید « بومی » رونمایی می کنیم بدون اینکه توانسته باشیم در حد قابل قبولی واکسیناسیون انجام دهیم . از زمان بروز کرونا هیچ استراتژی مشخصی برای مقابله با آن از سوی مقامات مسوول تعریف نشده است . مرور آنچه در حوزه کرونا رخ داده به خوبی نشان می دهد ابعاد بی دولتی در کشور ما تا چه حد فراگیر است . زمانی که جان مردم در کوتاه مدت در خطر است رونمایی از پروژه های متعدد تولید واکسن که زمان بر و البته بسیار هم هزینه بر است چه معنایی دارد؟ چرا روند واردات واکسن این چنین کند آهنگ است ؟ به نظر می رسد اینجا هم دعواهای ایدئولوژیک و فراتر از آن منافع خاص گروههای ذی نفوذ ، نظام تدبیر و تصمیم گیری درست را در کشور ما فلج کرده است . 

 

منبع: تجارت فردا

صندوق بین المللی پول مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  

شرایط تهران وخیم است/ عقب افتادگی 14 روزه واکسیناسیون باید جبران شود/ پاسخ به ادعای بی‌تاثیر بودن ماسک در برابر دلتا/ احتمال ابتلای 30 درصد واکسینه شده‌ها به کرونافرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران گفت: امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند، به بیماری مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند.
ایلنا تهران دانشگاه تهران واکسیناسیون 

  

ده سال پیش خشکی هورالعظیم را پیش‌بینی کردیم/ چگونه پراب‌ترین استان ایران خشکید؟!محمدرضا فرطوسی می‌گوید: مستند «ایران، جنوب غربی» در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا اشاره می‌کنیم بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود منشاء آن خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید.
ایلنا ایران تهران شیراز 

  

دفاع اصولگرایان از بیت کوین/ به این روش،تحریم ها را دور می زنیمسایت اصولگرای مشرق نوشت: تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا ایران را در شرایطی قرار داده است که امکان تبادلات مالی را برای اشخاص، نهادها و شرکت های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان سخت و پیچیده کرده است.
اقتصادنیوز اصولگرایان بیت کوین ایران 

  

عرضه 3 خودرو از سوی سایپا / جانشین خودرو تیبا مشخص شدامسال برای بازار خودروهای داخلی سال بهتری نسبت به دو سال گذشته خواهد بود و ایران خودرو و سایپا محصولات جدید خود را به بازار می فرستند.
خودروتک ایران خودرو خودرو سایپا 

  

خیلی فوری : قرار شد آب در این مناطق تهران جیره‌ بندی شود ؟مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: جیره بندی آب در تهران بستگی به میزان مصرف ساکنان این منطقه دارد.
مستقل‌آنلاین درمان تهران موفقیت 

  

رهبر انقلاب درباره خوزستان چه گفته بودند؟نگاهی به تاکیدات چندباره رهبر انقلاب به مسئولان اجرایی درخصوص مشکلات و نیازهای خوزستان که در چند مقطع در 25 سال اخیر مطرح شده، این سوال را پیش می‌آورد که چه کسانی با بی‌توجهی به این تذکرات، مسبب وضعیت امروز این استان شده‌اند؟
مثلث رهبر انقلاب استان خوزستان اهواز 

  

احتمال بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در آینده نزدیکیک منبع آگاه با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی پیش از نیمه مرداد گفت: ایران از عربستان برای حضور در این مراسم دعوت کرده است و به نظر می‌رسد سعودی‌ها هم نظر موافق خود را اعلام کرده باشند.
نامه نیوز ایران ایران و عربستان نوید محمدزاده 

  

اگر آقایان مخالفت نمی‌کردند تحریم‌ها برداشته شده بودرئیس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی نفت گغت: اگر قانون مجلس نبود تحریم ها قبل از عید برداشته شده بود. قانون مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی دولت یازدهم نفت 

  

شرایط جدید تبدیل حواله های ایران خودرو منتشر شدشرایط طرح تبدیل حواله‌های ایران خودرو به سایر محصولات مرداد 1400 اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

تنش ها بین ایران و عربستان سعودی | ایران بر اساس مواضع ضد امپریالیستی خود قصد دارد امریکا را از خاورمیانه اخراج کندبسیاری در ایالات متحده معتقدند که به دلیل در اختیار داشتن نفت و گاز شیل، برای واشنگتن اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در خلیج فارس می افتد. اما این یک خیال خام است. ایالات متحده به یک بازار جهانی انرژی قابل اعتماد نیاز دارد. این امنیت نیز به نوبه خود به ثبات در منطقه خلیج فارس بستگی دارد. من اعتقاد ندارم که ایالات متحده به زودی منطقه خلیج فارس را به طور کامل رها کند.
۵۵ آنلاین سهام ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

چه کسی جایگزین ظریف در برجام می شود؟در تهران حرف های مختلفی در این رابطه شنیده می شود در حالی که به نظر می رسد در پایتخت های غربی و امریکا نیز موضع واحدی نسبت به مذاکرات وجود ندارد. تا به این لحظه کسی دقیق نمی داند موضع نهایی امریکایی ها و اروپایی ها برای احیای برجام چیست و آیا واقعا به آنچه در تهران، وزارت امور خارجه درباره آخرین روند گفت وگوهای احیای برجام در وین به مجلس گزارش داده است، پایبند خواهند ماند یا خیر.
مثلث سید محمد خاتمی تهران پایتخت 

  

انگلیس هشدار داد: مهلت مذاکرات وین نامحدود و ابدی نیستوزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن همسو با موضع ایالات متحده آمریکا از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره برگردد تا اطمینان حاصل شود که «می‌توانیم درباره بازگشت به برجام به نتیجه برسیم.»
اقتصادنیوز انگلیس وین دولت 

  اخبار داغ
  

سازمان ملل از چین خواست با سازمان بهداشت جهانی در فاز دوم تحقیقات درباره منشا کرونا همکاری کنددر بحبوحه عدم پذیرش تحقیقات بیشتر درخصوص منشاء ویروس کرونا از سوی پکن، سازمان ملل از تمامی کشورهای عضو از جمله چین خواست کاملا با سازمان بهداشت جهانی همکاری کنند.
اعتماد سازمان ملل سازمان بهداشت جهانی چین 

  

آخرین آمار ویروس کرونا در ایران 2 مرداد / آمار قربانیان رکورد زدبنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، از دیروز تا امروز 2 مردادماه 1400 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 18 هزار و 632 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند.
نامه نیوز ویروس خودرو ایران 

  

راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان و شناسایی خانه‌های خالی به منظور اخذ مالیات/راه‌اندازی بورس زمین ومسکن در دولت دوازدهمشناسایی و کاهش بروز مصادیق فساد با راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان و توسعه دولت الکترونیک، راه‌اندازی بورس زمین ومسکن و تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار بخشی از اقدامات شاخص محمد اسلامی در دوران تصدی وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن است.
برنا وزارت راه و شهرسازی دولت دوازدهم دولت 

  

فوت 259 بیمار دیگر بر اثر کروناسلامت نیوز: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در اطلاعیه ای، آخرین آمار کرونا در کشور را اعلام کرد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از وبدا، در این اطلاعیه آمده است؛ تاکنون 7 میلیون و 654 هزار و 612 نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و 372 هزار و 16 نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 10 میلیون و 26 هزار و 628 دُز رسید...
سلامت‌نیوز سلامت روابط عمومی وزارت بهداشت 

  

مرگ 259 بیمار مبتلا به کرونا در کشور/ تزریق واکسن در کشور از مرز 10 میلیون دُز گذشتطی 24 ساعت گذشته، 259 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 88 هزار و 532 نفر رسید.
برنا 

  

یک گونه جهش یافته جدید از کرونا کشف شدگونه جهش یافته جدیدی از ویروس کرونا در انگلیس کشف شد؛ که تا کنون 16 مورد ابتلا به گونه جهش یافته «B.1.621 » در سراسر کشور ثبت شده است که بیشتر آنها مرتبط با سفر به خارج هستند.
اقتصادنیوز ویروس انگلیس سفر 

  

بورس شاید 2 میلیون واحد را فتح کند!سبقت بازار سرمایه از بازارهای اقتصادی در 6 ماه دوم امسال/ تیم اقتصادی اعلامی دولت سیزدهم بورس را می‌شناسد
گسترش ایران مرکز آمار ایران سرمایه 

  

400 فیزیوتراپیست کرونایی شدند/عارضه های ایام قرنطینه به گزارش خبرنگار مهر، احمد مؤذن زاده روز شنبه دوم مرداد 1400 در نشست خبری به مناسبت روز جهانی فیزیوتراپی، افزود: در دوران کرونا، فیزیوتراپیست ها نقش ارزنده‌ای در امر پیشگیری و درمان بیماران کرونایی و غیر کرونایی داشته اند. وی با اشاره به افزایش بار مراجعات به مراکز درمانی در دوران کرونا، گفت: متأسفانه در پاندمی کرونا، بار مراجعات به مراکز فیزیوتراپی کاهش یافت و در نتیجه…
مهر خبرنگار آموزش درمان 

  

افزایش دوباره آمار فوتی‌های کرونا | شناسایی 18632 بیمار جدیدبنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، از دیروز تا امروز( 2 مردادماه 1400) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 18 هزار و 632 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شده و متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 259 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند.
۵۵ آنلاین روابط عمومی وزارت بهداشت واکسیناسیون 

  

آخرین قیمت طلا و قیمت سکه امروز 2 مرداد در بازار + جدولآخرین نرخ طلا، سکه و ارز امروز 2 مردادماه سال 1400 در بازار اعلام شد
نامه نیوز قیمت خودرو جدول 

  

حرفه‌ای ها به بورس برگشتند + نموداردر 11 ماه گذشته از مرداد 1399 تا خرداد 1400 خالص ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بورس تهران منفی بود و در تیر 1400 شاهد ورود پول حقیقی به بازار بودیم.
گسترش ایران اقتصاد ایران سهام 

  

روند ابتلا به کرونا در سیستان و بلوچستان کاهشی شده استمدیرکل دفتر مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: با شرایط و روندی که در استان اتفاق افتاده اعداد و ارقام کرونا کاهشی شده ولی همچنان نگران تعداد بستری هستیم و این میزان در جنوب استان نگران‌کننده است.
۵۵ آنلاین ویروس واکسیناسیون مدیریت بحران 

  

درگذشت دو دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس بر اثر ابتلا به کرونادو دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس بر اثر ابتلا به بیماری کووید-19، جان خود را از دست دادند.
ایلنا طراحی شهری دانشجو خانواده