ایلنا   |  فرهنگی  |  

نخستین ستیز هنرمند با نگاهی است که هنر را «طُفیلی» می‌داند/ خودمان را فدایِ زنده ماندن تئاتر می‌کنیم

نویسنده و کارگردان نمایش «عمو لاوروف» می‌گوید ستیز ما در شرایط کنونی با شرایط اجتماعی است که به تئاتر «نه» می‌گوید و هنر را اساسا در جامعه امری «طُفیلی» قلمداد می‌کند.

نخستین ستیز هنرمند با نگاهی است که هنر را «طُفیلی» می‌داند/ خودمان را فدایِ زنده ماندن تئاتر می‌کنیم

نویسنده و کارگردان نمایش «عمو لاوروف» می‌گوید ستیز ما در شرایط کنونی با شرایط اجتماعی است که به تئاتر «نه» می‌گوید و هنر را اساسا در جامعه امری «طُفیلی» قلمداد می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «امیر امیری» نویسنده و کارگردان نمایش «عمو لاوروف» که این روزها در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه است، این اثر را یک کار «قصه‌محور» خواند و ادامه داد: عمو لاوروف چند قصه از زندگی مردم عادی ایران را هم‌زمان در زمان حال و در دهه‌های 20 و 30 هم‌زمان با اشغال ایران توسط قوای متفقین روایت می‌کند و معمایی از نسبت آدمی با زندگی و مرگ است. اینکه فاصله و نقطه‌ای که بین مرگ و زندگی است، چطور طی می‌شود؟

امیری با اشاره به خلاصه داستان نمایش که می‌گوید «اگر به شما بگویند فقط یک ساعت برای زندگی کردن وقت دارید، چه کار می‌کنید؟» ادامه داد: برای رسیدن به این معما، «عمو لاوروف» قصه‌هایی از زندگی مردم ایران را در این دو بازه زمانی روایت می‌کند و بخشی از مسائل اجتماعی مردم امروز را نشان می‌دهد. این اثر سه پرسوناژ دارد که همه اتفاقات و قصه‌ها توسط آن‌ها روایت می‌شود.

این کارگردان و نمایشنامه‌نویس درباره چالش‌های پیش‌روی هنرمندان تئاتر گفت: حُکمای تئاتر می‌گویند که هنرمند قبل از اینکه به هنرش برسد چند ستیز و چالش با خودش دارد؛ خودِ هنر یک ستیزِ دائمی بین خیر و شر است. ستیزی درون درام و هنر است. اما قبل از آن، هنرمند یک ستیز با خود و قبل از آن هم ستیزی با جامعه دارد. اکنون ستیز ما با شرایط اجتماعی هم به همه این‌ها اضافه شده است.

امیری ادامه داد: غیر از اینکه با کیفیت کار خودمان بخواهیم درگیر شویم، دچار این دغدغه‌ایم که آیا این کار اصلا روی صحنه می‌رود یا نه؟ در ستیز با شرایطی اجتماعی هستیم که همه به تئاتر «نه» می‌گویند؛ آن‌هم وقتی هواپیماها که سقفی کوتاه و فضای محصوری دارند هر روز پر و خالی می‌شوند، قطارها و اتوبوس‌ها و متروها همیشه برقرار بوده، طرح ترافیک تهران که باعث می‌شود خیلی از مردم سوار وسایل حمل و نقل عمومی شوند در طول سال برقرار بوده، ولی تئاتر که سالنی بزرگ و معمولا تهویه دارد و در هر نوبت اجرا بیشتر از صد نفر در سالن حاضر نیستند و با فاصله از هم می‌نشینند، محکوم به این می‌شود که بیشترین خطر را دارد و هر کسی که به تماشای تئاتری برود حتما کرونا می‌گیرد.

او با تاکید بر اینکه «بنابراین ما امروز در وهله اول، با این نگاه نسبت به تئاتر درگیریم.» یادآور شد: چرا این نگاه وجود دارد؟ نگاهی که معتقد است تئاتر امری تزئینی است، بود و نبودش در جامعه مهم نیست و برای همین با کم‌ترین تهدیدی باید تعطیل شود. با چنین نگاهی، بود و نبود موسیقی هم یکی است، ما صبح تا شب موسیقی نشنویم یا به سینما نرویم و کتاب هم نخوانیم، از لحاظ فیزیولوژیک نمی‌میریم! پس همه این‌ها با کم‌ترین تهدیدی می‌توانند تعطیل شوند.

کارگردان نمایش «عمو لاوروف» با بیان اینکه «این نگاه که فرهنگ و هنر امری تزئینی است، باعث می‌شود تئاتر به آسانی مورد تهدید قرار بگیرد.» گفت: اگر نه، بیماری و سیل و حوادث دیگر همیشه در جامعه بوده و هیچ وقت هم هنر را تعطیل نکرده است. بنابراین نخستین ستیز ما به‌عنوان هنرمند، با نگاهی است که هنر را اساسا در جامعه «طُفیلی» می‌داند. ستیز دوم با شرایط است؛ شرایطی که می‌تواند با تمهیداتی کمک کند که تئاتر و هنر و تفریحات مردم سر جایش باشد اما وقتی این کمک از طرف مدیران نمی‌شود با کم‌ترین تهدیدی همه این‌ها تعطیل می‌شود.

امیری خاطرنشان کرد: تازه پس از عبور از این ستیزها می‌رسیم به اینکه در دوران کرونایی و با محدودیت‌های موجود، چه کار کنیم؟ کاری که ما کردیم این بود که یک متن کم پرسوناژ انتخاب کردیم که فقط سه نفر روی صحنه بزرگ تماشاخانه ایرانشهر باشند و با انتخاب سبک مینیمال برای اجرا، تعداد عوامل صحنه را هم کم کردیم و از طرفی، برای اینکه در 9 ماهی که تمرین می‌کردیم اتفاقی برای عوامل نیفتد، همه پروتکل‌ها را با دقت زیاد رعایت کردیم.

این کارگردان و نمایشنامه‌نویس تصریح کرد: ستیز دیگر ما بعد از اجرا، با رسانه‌هاست؛ بیشتر رسانه‌هایی که با ما تماس می‌گیرند، اولین دغدغه‌شان این است که چرا اصلا تئاتر کار می‌کنید و مردم اگر بیایند داخل سالن، حتما خواهند مُرد! با ما تماس می‌گیرند تا محکوم‌مان کنند. رسانه‌ها من‌جمله صداوسیما به‌جای اینکه کمک کنند تئاتری که در آستانه نابودی است، قد علم کند و پا بگیرد، محدودیت‌های علیه این هنر را تشدید می‌کنند. درحالی‌که ما امیدی به بازگشت سرمایه نداریم و کار می‌کنیم تا این هنر برای آیندگان‌مان حفظ شود و چند سال بعد که اوضاع جامعه کمی آرام‌تر و شرایط اجتماعی و اقتصادی مساعدتر شد، تئاتری باشد که دیگران و جوان‌ها بتوانند کار کنند.

امیری در پایان با اشاره به اینکه «هر چند مخاطبین و فعالان عرصه تئاتر مثل همیشه و شاید بهتر از همیشه پای کار هستند و می خواهند که تئاتر زنده بماند»، تصریح کرد: ما داریم خودمان را فدا می‌کنیم، بهترین اثرها و متن‌هایمان را که می‌توانستیم در شرایطی بهتر روی صحنه ببریم یا به شکل تله‌تئاتر آن را اجرا کنیم، اکنون روی صحنه آورده‌ایم که فدای تئاتر بشود؛ تئاتری که از بین نرود و برای آینده زنده بماند.

فریاد جودی، نازنین دیده‌ور و علی طاووسیان سه بازیگر این اثر نمایشی هستند که تا 25 خرداد هر شب ساعت 20در سالن ناظرزاده کرمانی روی صحنه است. همچنین، رضا سلطان‌زاده آهنگ‌ساز، پوریا فرجی و الناز اسکندری دستیار کارگردان، فریاد جودی منشی صحنه، مسعود نیازی طراح صحنه و لباس، رامین علیخواه و محمد موسوی عکاس، باران سلمانی تایپوگراف و مهدی کیانی و مسعود روشن به نمایندگی از موسسه پلان فیلم مسولیت روابط عمومی این اثر را برعهده دارند.

هنرمندان طرح ترافیک ایران   اخبار برگزیده
  

پناهیان: روحانی خائن است/ چه کسی حاضر است او را محاکمه کند؟یک از تئوریسین های نیروهای انقلاب گفت: به زودی جشن پایان دولت روحانی را خواهیم گرفت، دولتی که من هنوز یک سؤال دارم و آن اینکه آیا آقای روحانی نمی‌دانست که نمی‌شود به غرب اعتماد کرد؟ یا می‌دانست؟ اگر می دانست خائن است.
نامه نیوز حسن روحانی استقلال مشاور 

  

رشد 2300 واحدی بورس تهران/ سرخپوشی خودرویی ها در روز سبز بورسدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس سبزپوش شد و با رشد 2300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 360 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سرمایه 

  

احتمال تعطیلی دو هفته‌ای کشوروزیر بهداشت در نامه‌ای به مقام معظم رهبری درخواست تعطیلی دو هفته‌ای کشور را داده بود و دیروز ایشان از رئیس‌جمهور خواستند این موضوع در ستاد ملی کرونا بررسی شود. حالا این ستاد اعلام کرده که پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای امروز بررسی می‌شود.
فردا درمان تهران رئیس جمهور 

  

امکان توقف اعمال اصل 85 بر طرح حمایت از حقوق کاربران وجود دارد/ همکاری در حوزه اینترنت را در تفاهنامه ایران و چین ندیدم/ منشاء طرح حمایت از کاربران، خارج از مجلس استسخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی، گفت: طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی بیرون از مجلس پخت و پز شده است، به خاطر همین ما اصرار داشتیم که حداقل اصل هشتاد و پنجی نشود و به مجلس بیاید در کمیسیون‌های اصلی و فرعی رسیدگی شود.
ایلنا اصل 44 مخابرات خبرنگار 

  

هیچ دستگاه گیرنده اینترنت ماهواره‌ای وارد کشور نشده است/ دستگاه‌های حاکمیتی زمینه ورود رسمی تجهیزات را فراهم کنندرئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی و ارتباطی گفت: هنوز دستگاه گیرنده اینترنت ماهواره به صورت رسمی یا غیر رسمی وارد کشور نشده و حتی شهرهای پیشرو ارتباطی منطقه مانند دبی نیز این دستگاه را وارد نکرده‌اند.
ایلنا اینترنت ماهواره ایران 

  

چرا فروش فوق العاده خودروسازان برگزار نمی شود؟خودروسازان اکنون تنها اجازه دارند طرح‌های پیش فروش را اجرا کنند و اجازه اجرایی شدن طرح‌های فروش فوق العاده را ندارند.
خودروتک خودروسازان تراشه خودرو 

  

آیا رییسی می تواند تغییری در زندگی مردم ایجاد کند؟آیا دولت رییسی واقعا می تواند تغییری در زندگی مردم ایجاد کند؟ دلاوری گفت: احساس ناامیدی مردم، از عوامل کاهش مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری 1400 بوده است.
مستقل‌آنلاین دولت انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

اسناد هسته ای توسط اسرائیل به سرقت رفتروحانی سرقت اسناد هسته ای کشور بدست اسرائیل را تایید کرد. رئیس جمهوری: صهیونیست ها و ارتجاع عرب بوی کباب به دماغشان رسید؛ دی 96 اولین علامت را به آنها داد که می‌شود برجام را به هم ریخت؛ اسنادی که حالا دروغ و راست اسرائیلی ها آمدند و بردند و منتشر کردند برای بر هم زدن برجام.
مستقل‌آنلاین هسته ای سرقت 

  

آمریکا و انگلیس نباید از پاسخ سخت ایران در امان باشدحسین شریعتمداری در کیهان نوشت:بعد از حمله پهپادی به نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت» وابسته به شرکت صهیونیستی «‌زودیاک»، مقامات رژیم صهیونیستی ضمن نسبت دادن این حمله به ایران(که هیچ قرینه‌ای برای آن وجود ندارد) با سرو صدای زیاد و جنجال رسانه‌ای از واکنش متقابل سخن گفته‌اند! تا آنجا که شبکه 11 تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرده اسرائیل چراغ سبز ایالات متحده و انگلیس را برای انجام عمل...
۵۵ آنلاین تلویزیون موشک انگلیس 

  

ستاد ملی کرونا درباره تعطیلی دوهفته‌ای تصمیم بگیردجوان آنلاین/ در پی نامه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص موج سهمگین و پنجم کرونا و پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای برای کاهش چرخش ویروس و بار بیمارستان‌ها، رهبر معظم انقلاب اسلامی از رئیس‌جمهور خواستند این موضوع در ستاد ملی کرونا بررسی شود و هر اقدامی که لازم است انجام گیرد.
مثلث درمان رئیس جمهور آموزش 

  

تصمیم مهم فیفا برای استقلال، پرسپولیس و سپاهانآکادمی استقلال، پرسپولیس و سپاهان زیر ذره‌بین فیفا/ کمک فیفا به آکادمی سه باشگاه؟
خانه فوتبال فیفا باشگاه استقلال استقلال 

  

علت توقف فروش فوق العاده خودرو با قیمت قطعی مشخص شدیک ماهی می شود که طرح فروش فوق العاده خودرو از سوی سایپا و ایران خودرو اعلام نشده و طرح های اعلامی اخیر به پیش فروش خودرو اختصاص داشته است. اکنون علت این توقف فروش فوق العاده از سوی دبیر انجمن خودروسازان اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  اخبار داغ
  

علی لاریجانی نوبت اول واکسن کرونا را کجا دریافت کرد؟ +عکسعلی لاریجانی نوبت اول واکسن ایرانی کرونا را دریافت کرد
فردا علی لاریجانی عکس 

  

اولین عکس از علی لاریجانی در حال تزریق واکسن ایرانی کروناعلی لاریجانی نوبت اول واکسن ایرانی کرونا را دریافت کرد
نامه نیوز عکس علی لاریجانی دلار 

  

افزایش نگرانی‌ها درباره کرونای لامبدارییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حذف هفت آمینواسید در جهش واریانت لامبدا را چالشی بزرگ پیش روی تست های تشخیصی دانست و هشدار داد: لامبدا شرایط خطرناکی را برای کشورها به لحاظ شیوع کرونا رقم زده است. این واریانت خطرناک سرایت پذیری بیشتر، قدرت گریز از ایمنی و اثرگذاری واکسن ها را نشانه گرفته است.
ایلنا ویروس پرو خانواده 

  

کرونا در کشور جان تازه گرفت !در حالی هر چهار دقیقه یک ایرانی قربانی کرونا می‌شود که می‌توان با ماسک زدن و سفر نرفتن زنجیره کرونا را قطع کرد
گسترش ماسک سفر 

  

قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا چه باید کرد؟ایمنی از راه واکسیناسیون کمک می‌کند در صورت مواجهه با ویروس کرونا، بدن فرد بتواند با ویروس مبارزه کند.
شما‌نیوز یونیسف دارو ویروس 

  

آغاز دوران جدید در بورسبازار سرمایه طی سال گذشته، 680 هزار میلیارد تومان تامین مالی برای اقتصاد کشور رقم زده است. این مبلغ از سه حوزه تامین منابع مالی سرمایه‌ای، تامین مالی بدهی و تامین مالی از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده است...
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه اقتصاد 

  

رشد قیمت سکه در سایه افزایش انس جهانیقیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز (سه‌شنبه، 12 مردادماه) در بازار تهران با افزایش 80 هزار تومانی نسبت به روز گذشته به رقم 11 میلیون و 350 هزار تومان رسید که به نظر می‌رسد ناشی از افزایش نرخ انس جهانی طلا به میزان 2 دلار و 9 سنت باشد.
اعتماد قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

آماده باش هلال احمر برای برپایی نقاهتگاه‌ها/ طرح «ایران مسئول» به ستاد ملی مقابله با کرونا ارسال می‌شودهمتی از آماده باش جمعیت هلال احمر برای برپایی نقاهتگاه های موقت و دائمی خود برای مقابله با کرونا خبر داد.
ایلنا هلال احمر ایران وزارت بهداشت 

  

فوت بیش از 36 هزار تهرانی به دلیل کرونا تاکنونرئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران درباره آمار روزانه کرونا در پایتخت، هزینه خرید قبر، کفن و دفن، ساخت آرامستان در کهریزک و سرانجام تدوین سند سلامت توضیح داد.
برنا سلامت شورای شهر تهران تهران 

  

دو چهره متفاوت بورس /رشد شاخص کلروز سه‌شنبه 12 مرداد 1400 شاخص کل صعود کرد اما شاخص هم وزن سرخپوش شد.
اقتصادنیوز شاخص وزن 

  

آخرین آمار قربانیان ویروس کرونا در ایران 12 مردادبر اساس اعلام وزارت بهداشت، طی 24 ساعت گذشته 39هزار و 19 بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی شدند.
نامه نیوز ویروس ایران وزارت بهداشت 

  

معاملات مشکوک دو سهم سیمانی در بورسدر روز رشد 17 هزار و 716 واحدی شاخص، دو سهم سیمانی، فرابورس، دو شرکت سرمایه گذاری به همراه 10 نماد دیگر، مشمول معاملات مشکوک شدند.
گسترش ایران خودرو خودرو فولاد 

  

تخصیص بقیه سهمیه واکسن کرونای رانندگان تاکسی پیگیری می‌شودمدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: تزریق واکسن کرونا به رانندگان تاکسی در اکثر شهرها از دوم مرداد ماه آغاز شده اما هنوز به برخی شهرها سهمیه‌ای اختصاص نیافته و پیگیر تخصیص این سهمیه برای همه رانندگان هستیم تا این قشر در معرض خطر زودتر واکسینه شوند.
برنا تاکسی ماه 

  

آزمایش کرونا در فرودگاه بغداد و نجف لغو شدبا رایزنی مسئولان، اتباع ایرانی از پرداخت هزینه و انجام آزمایش کرونا در فرودگاه بغداد و نجف معاف شدند.
گسترش فرودگاه وزارت بهداشت دولت