دولت‌مردان و سِر حقیقت

رضا صادقیان، عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز در یادداشتی با عنوان «دولت‌مردان و سِر حقیقت» نوشت: تا زمانی که مدعیان، علاقه‌مندان، دوست‌داران و عشاق قدرت در ساختار دولت قرار نگرفته باشند، تصویر دولت نزد آنان برآمده از ذهنیت‌های شکل گرفته است. حضور در دولت و دولت‌داری دارای رازهایی است که بدون بودن در آن و … نوشته دولت‌مردان و سِر حقیقت اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

دولت‌مردان و سِر حقیقت

رضا صادقیان، عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز در یادداشتی با عنوان «دولت‌مردان و سِر حقیقت» نوشت:

تا زمانی که مدعیان، علاقه‌مندان، دوست‌داران و عشاق قدرت در ساختار دولت قرار نگرفته باشند، تصویر دولت نزد آنان برآمده از ذهنیت‌های شکل گرفته است.

حضور در دولت و دولت‌داری دارای رازهایی است که بدون بودن در آن و لمس کاستی‌ها، فراوانی‌ها و چارچوب‌های تعریف شده موفق به درک آن نمی‌شویم. سخن گفتن درباره کارکردهای دولت، چگونگی تصمیم‌گیری و لمس بی‌واسطه چهره‌های صاحب نفوذ، درک سختی‌ها و هزارتوی دولت بدون قرار گرفتن در آن امکان‌پذیر نیست. نگاه بیرونی به دولت، ساختار و نهادی است که مسئولیت سیاست‌گذاری و اجرای برنامه‌ها را در اختیار دارد، اما هنگام ورود به همین دولت رییس آن می‌بایست درباره گران‌تر شدن قیمت مرغ و تخم‌مرغ و یا دیر توزیع شدن سیب و پرتقال شب عید و گران شدن شکر و لوبیا و عدس به مردم پاسخگو باشد. بنابراین تا هنگامی که شخص و چهره‌ای درباره دولت و توانایی‌ها و امکانات بی‌شمار آن سخن می‌گویند و یا خواهند گفت، اگر سابقه دولت‌داری و مشارکت در آن را نداشته چندان نمی‌بایست جدی‌اش گرفت.

اساساً چهره‌های سیاسی پس از مدتی که در نهادهای مختلف حضور داشته باشند لاجرم به این نتیجه می‌رسند که بدون بودن در دولت نمی‌توان کاری از پیش برد، بنابراین اسب سرکش قدرت را برای رسیدن به کرسی‌های موجود در ساختار دولت تجهیز می‌کنند. آنان که دست‌شان بیشتر به منابع قدرت می‌رسد، برای ریاست جمهوری می‌کوشند و سایرین برای کسب کرسی‌های دولت کوشش می‌کنند. حضور شمارگان قابل توجه شهروندان عادی، فارغ‌التحصیل‌های رشته‌های مهندسی و حتی چهره‌های کمتر شناخته شده سیاسی در وزارت کشور و ثبت‌نام برای حضور در انتخابات و ارائه برنامه‌های فضایی و غیرمعقول برآمده از چنین فکری است.

بودن در قدرت دولت، حقیقت کشورداری و دولت را به تلخ‌ترین شکل ممکن آن برای مدعیان سابق روشن می‌کند. گفته‌ها و مصاحبه‌های مدعیان حضور در قدرت طی سال‌های 1396 تا زمان حال را بررسی کنید. چهره‌هایی مانند آقایان رئیسی، قاضی‌زاده، زاکانی، محسن رضایی، مخبر، ضرغامی، سعید محمد و… هر کدام از این افراد مدعی اداره دولت به بهترین شکل ممکن بودند. در زمانهٔ قبل از شروع تبلیغات انتخابات این افراد با ادبیاتی راسخ به نقد دولت‌های گذشته پرداختند و صدها مشکل را در ساختار دولت و نحوه اداره آن را بیان کردند، حال همین چهره‌ها در بخش‌های مختلف دولت مشغول به کار هستند، نتیجه کارنامه عملی آنان طی ماه‌های گذشته در دولت‌داری چه بوده است؟

به نظر می‌رسد سر حقیقت برای این افراد نمایان‌تر از همیشه شده است. به غیر از برگزاری برخی جشن‌ها و دورهمی‌ها به مناسب مناسبت‌های فرهنگی، شهرداری تهران کدامین پروژه را افتتاح کرده است؟ کدام طرح کاربردی و تاثیرگذار در زندگی شهروندان را به اجرا گذاشته است و اساساً شهرداری تهران قرار است برای چهارسال آینده این کلان‌شهر را به کدامین مسیر ببرد؟ در ساختار دولت نیز چنین است، با این تفاوت که وضعیت بسیار آشفته‌تر به نظر می‌رسد.

دولت هنوز درباره برجام به تصمیم مشخصی نرسیده است، شاید گمان بر این بود که با یکدست شدن ساختارهای قدرت ساده‌تر بتوان درباره بازگشت به برجام و احیای آن به نتیجه رسید، در صورتی که گذر ایام نشان داد چنین تصویری با واقعیت چندان همخوانی ندارد. در زمینه تولید خودرو، به سامان کردن وضعیت بانک‌ها،‌ جلوگیری از تورم، کنترل قیمت ارز و برداشتن موانع صادرات و واردات و نوسازی صنایع و… هنوز اقدام مشخص و موثری صورت نگرفته است. بنابراین می‌توان با اطمینان از روبرو شدن دولت‌مردان با واقعیت‌های جاری سخن گفت؛ این افراد تازه با سِر حقیقت دولت آشنا شده‌اند و احتمالاً به این باور بدون خدشه رسیدند که نه می‌توان اقتصاد را با صدور دستورهای شبانه مدیریت کرد، نه امکان دارد اقتصاددانان را برای نجات کشور به خط کرد و نه منابع کافی برای پرداخت یارانه‌ها وجود دارد و نه آنقدر منابع مالی در داخل کشور موجود است که بتواند هزاران پروژه نیمه تمام را به سرانجام رساند، مهم‌تر آنکه دولت‌داری با توییت کردن و انتقادهای بی‌سروته درباره مدیریت اقتصادی بسیار بسیار تفاوت دارد.

شاید وقت آن رسیده که دولت سیزدهم با نگاهی دوباره و جدیت بیش از گذشته به فکر احیای برجام و بازگشت به آن باشد.

انتهای پیام

برچسب هابرجام دولت رئیسی رضا صادقیان سیدابراهیم رئیسی

دولت مردان وزارت کشور 



  اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

جدیدترین قیمت سکه اعلام شد ‌( 1خرداد )قیمت هر قطعه سکه طرح جدید بهار آزادی 14میلیون و 400 هزار تومان است.
گسترش قیمت تهران بهار 

  

قیمت سکه امامی امروز یکشنبه 1 خرداد 1401اقتصادنیوز: قیمت سکه در بازار امروز گران شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت دلار در صرافی ملی اعلام شد ( 1 خرداد )قیمت دلار در صرافی ملی امروز اعلام شد.
گسترش قیمت دلار دلار آمریکا 

  

سازوکار بورس، راه حل بهبود بازار خودرو استمصطفی طاهری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در برنامه جهان آرا شبکه افق درباره بهبود وضعیت بازار خودرو گفت: یکی از ابزارهای بهبود شرایط بازار خودرو، عرضه در بورس کالاست.
شما‌نیوز بورس کالا بازار خودرو خودرو 

  

پیش بینی جذاب از قیمت سکه / امروز 1 خردادبه باور معامله گران در صورتی که امروز سرنوشت دلار نزولی شود سکه می تواند به زیر خط 14 میلیون و 200 هزار تومان برگردد.
گسترش قیمت دلار رنگ 

  

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی؛ 1 خرداد 1401اقتصادنیوز: صرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 25,704(بیست و پنج هزار و هفتصد و چهار تومان) اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

سقوط دسته جمعی قیمت خودرو در بازار ایرانپژو 206 تیپ 2 مدل 1399 از 290 میلیون تومان در چهارشنبه گذشته، دیروز به 286 میلیون تومان رسیده است و مدل 1400 این خودرو نیز در این مدت 5 میلیون تومان ارزان شده است.
اقتصادنیوز قیمت خودرو ایران 

  

افت شدید قیمت خودرو | الان وقت خرید است؟قیمت خودرو در بازار امروز اعلام شد.
۵۵ آنلاین قیمت کاهش قیمت ها خودرو 

  

درمان کرونا شاید با آنتی بیوتیکبر اساس نتایج یک تحقیق جدید آنتی‌بیوتیک مقرون ‌به‌ صرفه‌ای که عفونت‌های تنفسی را درمان می‌کند، ممکن است بتواند بر کووید 19 نیز فائق آید.
مستقل‌آنلاین درمان آنتی بیوتیک رسانه 

  

تداوم عرضه خودرو در بورس کالا از الزامات تعادل بازار استعلی جدی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است که در کشور ما برخلاف دنیا به جای آنکه خودروسازان برای تولید بیشتر و بهتر رقابت کنند، این خریداران هستند که به دلیل شرایط نامساعد فعلی برای خرید، رقابت می کنند اما این معادله با عرضه مستمر خودرو در بورس کالا و واردات می تواند تغییر کرده و رقابت اصلی را به سمت تولید بیشتر و بهتر سوق دهد.
ایلنا خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

پیش بینی قیمت سکه اول خرداد 1401اقتصادنیوز : سکه در ابتدای روز شنبه واکنش شدیدی به پیش روی دلار داشت ولی به تدریجی کمی فاز هیجان از بازار سکه رفت واین فلز گران بها به سوی محدوده 14 میلیون و 300 هزار تومانی عقب نشست.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت خودرو امروز اول خرداد 1401/ ریزش5 میلیونی این خودرو پرطرفدارنوسان قیمت در بازار خودرو کشور ادامه دارد. کارشناسان معتقدند در تابستان شاهد یک موج نوسان قیمتی خواهیم بود.
فردا قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

پیش بینی قیمت سکه از مسیر طلا و دلاراقتصادنیوز: به باور معامله گران در صورتی که امروز سرنوشت دلار نزولی شود سکه می تواند به زیر خط 14 میلیون و 200 هزار تومان برگردد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بورس قرمز می شود؟/ پیش بینی بازار سهام در اولین روز خرداد 1401روز شنبه تمامی شاخص‌های بازار سهام نزول کردند. شاخص کل برای دومین روز متوالی افت کرد و دومین سطح مقاومت شکسته شده احیا شد.
اقتصادنیوز سهام شاخص