فردا   |  اقتصادی  |  

افزایش قدرت خرید دهک‌های 1 تا 7 با یارانه‌ جدید

نایب رئیس مجلس با بیان این که هزاران هزار میلیارد تومان منابع کشور با ارز 4200 هدر رفت افزود: قطعا دهک‌های پایین جامعه حتی دهک 5 و 6 و 7 هم به نسبت قبل از مزایای طرح اصلاح یارانه ها برخوردار خواهند شد و قدرت خریدشان بالا خواهد رفت.

افزایش قدرت خرید دهک‌های 1 تا 7 با یارانه‌ جدید

عبدالرضا مصری در گفتگو با شبکه خبر گفت: افزایش قدرت خرید قشر‌های آسیب پذیر از نظر همه کارشناسان کشور با هر نوع ایدئولوژی اقتصادی یا تئوری‌های اقتصادی، مورد پذیرش و اتفاق همه است، اما آن چیزی که تا به حال باعث شده بود این طرح اجرا نشود و ما هزاران هزار یا صد‌ها هزار میلیاردتومان منابع کشور را هدر دادیم این بود که متاسفانه شجاعت و جسارت اجرای طرح را مسئولین عزیز ما قبلا نداشتند.

وی گفت: ما در ابتدای کار دولت قبلی مصوبه‌ای در مجلس داشتیم آقای نوبخت آمد گفت هفته آینده می‌خواهیم این کار را انجام بدهیم آن هفته آینده چهار سال طول کشید و متاسفانه انجام نشد. همه اذعان دارند که این صد‌ها هزار میلیارد تومانی که بابت تفاوت قیمت ارز 4 هزار و 200 تومانی با 24 هزار تومان پرداخت می‌کردیم مثل این بود که از روی هوا شما صد‌ها هزار میلیارد تومان پخش کنید و هر که زورش بیشتر بود یا قوتش بیشتر بود برود جمع کند وآدم‌های ضعیف نمی‌توانستند از این پول‌ها جمع کنند و بدون تعارف می‌گویم خیلی از سفره‌ها را حرام کردیم و باعث شدیم که با این رانتی که ایجاد شده خیلی از لقمه‌ها حرام باشد، چون این پول به خاطر مردم داده می‌شد، اما یک عده‌ای سوء استفاده می‌کردند.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: حتی با بعضی از تولیدکننده و واردکننده‌های کالاهای اساسی جلسات مختلفی داشتم و دیدم آن‌ها هم از روند موجود ناراضی هستند و اعتقاد دارند که یک سیستم یکپارچه و تک قیمتی در کشور باید باشد. تولیدکننده کالای خودش را تولید کند و با قیمت عادلانه به فروش برساند. الان قطعا دهک‌های پایین جامعه حتی تا دهک 5 و 6 و 7 هم به نسبت قبل برخوردار از مزایای این طرح خواهند بود و شاید بشود بگوییم که قدرت خرید آن‌ها در رابطه با این کالا‌هایی که اعلام شده بعضی از اقشار تا دو برابر قیمت خرید، قدرت آن‌ها بالا خواهد رفت.

وی گفت: طبیعتا افرادی که متمکن هستند می‌توانند کالای خود را از بازار تهیه کنند. من نه تنها معتقدم که دولت این یک دهک را که قطع کرده تقاضای بنده از آن‌هایی که تمکن دارند این است که خودشان بیایند یک برنامه جدیدی در کشور راه بیندازند. هشتک یارانه نگیر‌ها راه بیفتد یعنی عده‌ای بیایند کمک کنند یارانه نگیرند. هر چه تعداد آن‌ها زیاد باشد این پول صرف کار دیگری نخواهد شد. اگر دولت اعلام کرده که 400 هزار تومان به اقشار پایین جامعه کمک کنیم این رقم، 450 هزار تومان بشود، 500 هزار تومان بشود.

مصری افزود: لذا یقینا معتقدم که این کار یک کار شجاعانه و یک تصمیم درست اقتصادی بوده، اما یک بحث هم هست و آن اینکه قانون الزام کرده است به دولت که این کالا‌ها را باید به قیمت شهریور سال 1400 در اختیار مردم قرار بدهد یعنی حالا که آن سامانه‌ها آمادگی کامل ندارند فعلا به صورت نقدی به مردم داده می‌شود.

منبع: تسنیم

کالاهای اساسی یارانه ارز   اخبار برگزیده
  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  

هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیستتا پایان اردیبهشت ماه 1401 پنج روز باقی است اما هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیست.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی تامین اجتماعی 

  

کوبا نمی‌تواند غلات ایران را تامین کند/ عدم موفقیت بخش خصوصی در تهاتر اوره با نهادهبازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: برای تامین نیاز غلات باید مراودات تجاری را با کشورهایی که جزو تامین‌کنندگان عمده و اصلی غلات در دنیا محسوب می‌شوند مانند برزیل، آرژانتین، آمریکا، استرالیا، کانادا، اورگوئه، آلمان و فرانسه را توسعه بدهیم.
ایلنا کوبا ایران استرالیا 

  

کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌هاسازمان هواشناسی کشور با اشاره به کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌ها اعلام کرد که به تدریج از غلظت گرد و غبار از سمت غرب کشور کاسته خواهد شد.
ایلنا هواشناسی اهواز سازمان هواشناسی 

  

آمریکا برای برجام دست به دامان قطر شدوزیر خارجه قطر در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود، درباره تحولات مذاکرات با ایران و همچنین جنگ اوکراین گفتگو کرد.
نامه نیوز قطر ایران اوکراین 

  

کشورهای خارجی جاسوس به ایران نفرستندخطیب زاده: انگلیس از فرستادن جاسوس به ایران خودداری کند. بیش از نیم میلیون ایرانی در انگلیس هستند و به ایران رفت و آمد می کنند و هیچ مشکلی ندارند.
مستقل‌آنلاین ایران انگلیس 

  

ادعای عجیب وزیر دفاع آمریکا برای حمله به 3 نقطه در ایرانخبرگزاری فارس نوشت: وزیر دفاع سابق آمریکا روایتی از کشمکش‌ها در دولت دونالد ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد 200 میلیون دلاری گلوبال‌هاوک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارائه کرده است.
مثلث وزارت دفاع ایران خودرو خودرو 

  

تحقیق حراست فدراسیون فوتبال درباره یک داور لیگ برتریپای حراست فدراسیون فوتبال به ماجرای کمک داور بازی تراکتور- ذوب‌آهن باز شد
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال فوتبال بازی 

  

چه کسانی در اولویت دریافت سهام عدالت هستند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام رئیس کمیسون اقتصادی مجلس، کسانی که برگه سهام عدالت دارند، در اولویت دریافت سهام عدالت هستند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

قانون تثبیت ساعت رسمی کشور به دولت ابلاغ شدرئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به رئیس جمهور، قانون تثبیت ساعت رسمی کشور را ابلاغ کرد.
فردا قانون دولت رئیس جمهور 

  

واریز کمک معیشتی ماه اول به حساب همه متقاضیان/ درخواست‌ها ظرف یک ماه بررسی می‌شودوزیر کار گفت: با دستور رئیس‌جمهور کمک معیشتی ماه اول به حساب همه افراد متقاضی در سامانه واریز شده است.
ایلنا ماه کار رئیس جمهور 

  

رهبر انقلاب: اطلاعات گسترده و بیان جذاب مرحوم فاطمی‌نیا منبعی پر فیض برای جوانان بودرهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت عالمِ واعظ حجت‌الاسلام آقای حاج سیّد عبدالله فاطمی‌نیا را تسلیت گفتند
مثلث رهبر انقلاب وام جوانان 

  اخبار داغ
  

شاخص بورس وارد کانال 1.6 میلیونی شدآخرین‌بار مهر 99 بود که شاخص کل در تراز 1.6 میلیون واحد قرار داشت.
فردا شاخص وزن 

  

جدیدترین جزئیات خرید خودرو در بورس عرضه خودرو در بورس با پذیرش دو خودروی شاهین و وانت کارا وارد فاز عملیاتی می‌شود. «وانت کارا» گروه‌ بهمن نخستین خودرویی است که در هفته جاری - چهارشنبه 28 اردیبهشت - از طریق بورس به متقاضیان عرضه خواهد شد و به‌زودی باید شاهد عرضه خودروهای بیشتری در بورس کالا باشیم. برای اطلاع‌ از شرایط و نحوه خرید خودرو در بورس کالا ادامه این مطلب را از دست ندهید. خرید خودرو در بورس کالا براساس…
ایلنا خودرو بورس کالا بانک 

  

قیمت خودروی جدید مدیران خودرو اعلام شدقیمت خودرو جدید ایکس55 پرو از سوی شرکت مدیران خودرو اعلام شد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو پرو 

  

این نماد در بورس عرضه اولیه می‌شودتعداد 355 میلیون سهم معادل 12 درصد سهام شرکت سیمان آبیک چهارشنبه این هفته، با نماد معاملاتی "سآبیک" در بورس تهران عرضه اولیه می‌شود.
گسترش بورس تهران سهام سیمان 

  

جزییات جدید از عرضه خودرو در بورسعرضه خودرو در بورس با پذیرش دو خودروی شاهین و وانت کارا وارد فاز عملیاتی می‌شود.
گسترش خودرو بورس کالا بانک 

  

بازار طلا امروز 27 اردیبهشت/ قیمت سکه چند شد؟قیمت هر قطعه سکه طرح جدید بهار آزادی بر اساس نرخ اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران 14میلیون و 425 هزار تومان است.
فردا قیمت تهران بهار 

  

افزایش شدید قیمت دلار | قیمت دلار در بازار امروزصرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 25,618(بیست و پنج هزار و ششصد و هجده تومان) اعلام کرد.
مثلث افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

قیمت سکه و دلار متشکل امروز سه شنبه 27 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز : در بازار ارز و طلا امروز قیمت سکه و قیمت دلار متشکل عقب نشینی کردند.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

رشد شاخص بورس در معاملات امروز / 27 اردیبهشتدر پایان نیمه اول معاملات شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران و شاخص هم‌وزن به ترتیب یک درصد و 0.1درصد رشد داشتند.
گسترش شاخص خودرو تهران 

  

قیمت سکه امامی امروز سه شنبه 27 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز: قیمت سکه در بازار امروز ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت دلار در بازار متشکل؛ سه شنبه 27 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز: قیمت دلار در بازار متشکل امروز افت کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

طرح جدید مجلس برای حمایت از حقوق سهامداران بورس+ جزئیاتجمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح حمایت از حقوق سهامداران جزء را تهیه و تدوین کرده اند.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی 

  

روند نزولی قیمت سکه در معاملات پشت خطیقیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته مانند رور دوشنبه عقب نشینی کرد.
گسترش قیمت رنگ دلار