فردا   |  سیاسی  |  

ایزدی: روحانی به تیم مذاکره کننده ضربه زد

یک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه یکی از دلایلی که برجام مشکل پیدا کرد، سخنان روحانی در طول این سال‌ها است، گفت: روحانی به تیم مذاکره کننده ضربه زد.

ایزدی: روحانی به تیم مذاکره کننده ضربه زد

فواد ایزدی کارشناس مسائل سیاسی قانون راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها را سبب خیر برای تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان دانست و گفت: اگر اظهارات علنی دیپلمات‌های کشور را بررسی کنید، زمانی که از اهرم‌های فشار در دست ایران صحبت می‌کنند در واقع این اهرم‌ها ذیل همین قانون راهبردی مجلس محقق شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: اگر شما به گزارش چند هفته پیش نیویورک تایمز نگاه کنید، زمانی که ایران غنی سازی 60 درصد را شروع کرد طرف آمریکایی، ایران را جدی گرفت.

وی ادامه داد: از این جهت، قانون مجلس غیر از از خیر برای مذاکره کنندگان ما چیز دیگری نداشت و توانمندی تیم مذاکره کننده ایرانی را بالا برد.

ایزدی همچنین افزود: این که می‌بینید رئیس جمهور و برخی از مقامات قوه مجریه، مدتی است از ادبیات این چنینی استفاده می‌کنند، به دلیل درگیری‌ها و دعواهای سیاسی داخلی است.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: البته یک بخشی از آن نیز طبیعی است به هر حال اگر ما برای یک پروژه هشت سال وقت گذاشتیم و معلوم شود که این پروژه، پروژه خوبی نبود؛ فرد یا باید اذعان کند مشکل خودش است یا فرافکنی بکند!

وی ادامه داد: حالا اینکه متاسفانه بعضی‌ها در دولت شروع به فرافکنی کرده‌اند، واقعیت امر این است که برجام از ابتدا مشکلات جدی داشت و همین مشکلات نیز باعث شد که ترامپ این توانمندی را پیدا کند و به راحتی از برجام خارج شود.

ایزدی گفت: بایدن نیز الان 5 ماه است که رئیس جمهور آمریکا شده است و به خاطر همین مشکلات برجام است که اینگونه برخورد می‌کند.

مسئولین به‌خاطر درگیری‌های سیاسی داخلی مشکلات را مرتبط با داخل می‌کنند

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: این مسئله یک مقدار شرمندگی برای کشور دارد که به جای اینکه مقامات ارشد قوه مجریه، واقعیت‌های موجود را بیان کنند و مقصر اصلی را برجسته کنند، به خاطر درگیری‌های سیاسی داخلی می آیند و مشکلات را مرتبط با عده‌ای در داخل می‌کنند.

وی همچنین افزود: ماه‌های گذشته آقای روحانی می‌گفت مذاکرات تمام شده است. ما به توافق بسیار نزدیک هستیم و مشکلات حل شده است. به شدت در مورد روند مذاکرات مثبت صحبت می‌کرد، اما زمانی که از مقامات آمریکایی می‌پرسیدند، می‌گفتند که نه همچنین خبرهایی وجود ندارد.

امریکا گفت چیزی به نام لغو تحریم وجود ندارد

ایزدی تصریح کرد: واقعیت نیز این بود که خبری نبود! ایران اعلام کرده بود که لغو تحریم همراه با راستی‌آزمایی را می‌خواهد، اما آمریکایی‌ها گفتند که ما لغو نداریم! ما تعلیق داریم که آن هم برای آن دسته از تحریم‌هایی است که خودمان تشخیص می‌دهیم. همچنین راستی آزمایی را نیز قبول نداریم! و زمانی که از مقامات امریکایی می‌پرسیدند، می‌گفتند ما به توافق نزدیک نیستیم! چرا آقای روحانی اینقدر مثبت صحبت می‌کرد؟!

اولین قربانی اظهارات روحانی، تیم مذاکره کننده است

این تحلیلگر مسائل بین الملل همچنین گفت: این‌که شخصی بعد از اثبات و معلوم شدن این موضوع که این توافق شدنی نیست، بخواهد داخل کشور را متهم بکند و فرافکنی کند، به نظر من این عملکرد خوبی نیست. اولین قربانی نیز تیم مذاکره کننده است.

ایزدی گفت: وقتی رئیس جمهور می‌گوید، مشکلات مذاکرات در داخل ایران است. آن طرف غربی در پای میز مذاکره می‌گوید شما برای چه آمده اید با ما مذاکره می‌کنید بروید و مشکلاتتان را در داخل کشور خودتان حل کنید.

وی ادامه داد: ظرف ایران در مذاکرات هسته‌ای می‌گوید رئیس جمهورتان گفته است که مشکل، ما نیستیم و مشکل در داخل است! این به تیم مذاکره کننده ضربه می‌زند و همچنین ضربه زده است.

این کارشناسی سیاسی تاکید کرد: در گذشته نیز همین حالت را داشتیم، اظهارات آقای روحانی به تیم مذاکره کننده ضربه میزد! آقای روحانی می‌گفت خزانه ما خالی است.

ایزدی در ادامه گفت: یک نقل قول از یکی از اعضای تیم مذاکره کننده وجود دارد که می‌گوید در جلسه اولی که دیپلمات‌های ایرانی بعد از آن اظهارات آقای روحانی در دوره مذاکرات برجام برای مذاکره رفتند، طرف مقابل گفته بود که شما برای چی آمدید! برنامه هسته‌ای صلح آمیز و غیر صلح آمیز آن خرج دارد. شما که اصلاً ندارید، اصلاً برای چی آمده اید و وقت ما را را می‌گیرید! کلاً آن را متوقف کنید.

وی تصریح کرد: لذا یکی از دلایلی که برجام مشکل پیدا کرد، همین اظهارات آقای روحانی در طول این سال‌ها است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در واکنش به ارائه گزارش مثبت ظریف از برجام به مجلس شورای اسلامی گفت: شما نیز وقتی که کاری در دستتان است می‌خواهید بگویید که کارتان را خوب انجام داده اید.

ایزدی افزود: گزارش ظریف تکرار بخشی از همان حرف‌های مثبت در مورد برجام بود که این به نفع کشور نبود چون شما انتظارات را نسبت به برجام بالا بردید.

وی ادامه داد: در عمل نیز برجام قرار نبود این انتظارات را به آن نقطه که باید برساند، برساند و فقط یک سرخوردگی ایجاد شد. چون تبلیغ در مورد برجام زیاد شد و در عمل نیز برجام آن چیزی نبود که تبلیغ شده بود و این خوب نبود.

این کارشناس مسائل بین المللی گفت: آن بخش آخر که آقای ظریف چند جمله اعتراف در مورد اینکه خیلی از کشورهایی که با ایران در زمان تحریم کار می‌کردند به آنها بی مهری شد، مهم بود. از این جهت باید از ایشان تشکر کرد که واقعیت را در گزارش آورد اما خیلی خوب بود همان موقع که بی مهری‌ها انجام می‌شد این حرف‌ها زده می‌شد. نه الان که دو هفته به پایان دولت باقی مانده است.

اعترافات ظریف در خصوص بی‌مهری به برخی کشورها در زمان برجام مهم است

ایزدی گفت: اعترافاتی که در آن گزارش در رابطه با بی مهری با خیلی از کشورها که با ایران کار می‌کردند وجود دارد بسیار مهم است.

وی ادامه داد: زمانی که فردی مثل آقای ظریف پایین آن را را امضا می‌کند این می‌تواند برای اصلاح کمک کند.

ایزدی همچنین در پاسخ به سوالی که آیا خطوط قرمز داخلی مانع تحقق برجام شدند گفت: ما در رابطه با برجام خطوط قرمزی داشتیم اما آقای ظریف آخر سر گفت خیلی از آن خطوط قرمز محقق نشد و به آن‌ها توجه نشد و رد شدیم.

وی ادامه داد: با همه آن خطوط قرمز، آخرش به متنی رسیدند که رئیس‌جمهور بعدی آمریکا از آن خارج شد و نتیجه برجام نیز برای کشور قابل توجه نبود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: از این جهت این واقعیتی در رابطه با برجام است که درست دیده نشد و چون درست دیده نشد، خیلی از مشکلات بعدی نیز به خاطر همین عدم دقت بوجود آمد.

ایزدی همچنین در واکنش به بخشی دیگر از گزارش وزیر امور خارجه به مجلس شورای اسلامی گفت: من اصولاً اعتقادی به تفکیک میان میدان و دیپلماسی ندارم. دستاوردهای میدانی و دستاوردهای دیپلماسی موجب ارتقاء قدرت کشورها خواهد شد.

میدان و دیپلماسی همسو باهم حرکت می‌کنند

وی ادامه داد: در حقیقت هیچ تقابلی بین این دو وجود ندارد اینها همسو با هم هستند و همراه هم حرکت می‌کنند. نه در مقابل! بنابراین بعضی وقتا شما از ظرفیت‌های میدانی برای گرفتن امتیازهایی در میز مذاکره استفاده می‌کنید و بعضی وقتا نیز از ظرفیت‌های دیپلماتیک، برای گرفتن امتیاز در میدان استفاده می‌کنید.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: یکی از مشکلاتی که در آن فایل صحبت‌های آقای ظریف وجود داشت، همین متفاوت دیدن این دو مقوله بود. این نکته، نکته‌ی درستی است که متولیان دیپلماسی، وزارت امور خارجه هستند و متولیان میدان نیز نیروی قدس هستند. اما ما نباید موارد مرتبط با امنیت ملی را صنفی و بخشی نگاه کنیم.

وی ادامه داد: اینها در نهایت ابزارها و ساختارهای هستند که در جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد اهداف ملی طراحی شده است. در هر زمانی یکی از این ابزارها قابل استفاده می‌شود و تقابل بین آنها وجود ندارد./مهر

فواد ایزدی غنی سازی قانون   اخبار برگزیده
  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  

شرایط تهران وخیم است/ عقب افتادگی 14 روزه واکسیناسیون باید جبران شود/ پاسخ به ادعای بی‌تاثیر بودن ماسک در برابر دلتا/ احتمال ابتلای 30 درصد واکسینه شده‌ها به کرونافرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران گفت: امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند، به بیماری مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند.
ایلنا تهران دانشگاه تهران واکسیناسیون 

  

ده سال پیش خشکی هورالعظیم را پیش‌بینی کردیم/ چگونه پراب‌ترین استان ایران خشکید؟!محمدرضا فرطوسی می‌گوید: مستند «ایران، جنوب غربی» در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا اشاره می‌کنیم بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود منشاء آن خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید.
ایلنا ایران تهران شیراز 

  

دفاع اصولگرایان از بیت کوین/ به این روش،تحریم ها را دور می زنیمسایت اصولگرای مشرق نوشت: تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا ایران را در شرایطی قرار داده است که امکان تبادلات مالی را برای اشخاص، نهادها و شرکت های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان سخت و پیچیده کرده است.
اقتصادنیوز اصولگرایان بیت کوین ایران 

  

عرضه 3 خودرو از سوی سایپا / جانشین خودرو تیبا مشخص شدامسال برای بازار خودروهای داخلی سال بهتری نسبت به دو سال گذشته خواهد بود و ایران خودرو و سایپا محصولات جدید خود را به بازار می فرستند.
خودروتک ایران خودرو خودرو سایپا 

  

خیلی فوری : قرار شد آب در این مناطق تهران جیره‌ بندی شود ؟مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: جیره بندی آب در تهران بستگی به میزان مصرف ساکنان این منطقه دارد.
مستقل‌آنلاین درمان تهران موفقیت 

  

رهبر انقلاب درباره خوزستان چه گفته بودند؟نگاهی به تاکیدات چندباره رهبر انقلاب به مسئولان اجرایی درخصوص مشکلات و نیازهای خوزستان که در چند مقطع در 25 سال اخیر مطرح شده، این سوال را پیش می‌آورد که چه کسانی با بی‌توجهی به این تذکرات، مسبب وضعیت امروز این استان شده‌اند؟
مثلث رهبر انقلاب استان خوزستان اهواز 

  

احتمال بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در آینده نزدیکیک منبع آگاه با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی پیش از نیمه مرداد گفت: ایران از عربستان برای حضور در این مراسم دعوت کرده است و به نظر می‌رسد سعودی‌ها هم نظر موافق خود را اعلام کرده باشند.
نامه نیوز ایران ایران و عربستان نوید محمدزاده 

  

اگر آقایان مخالفت نمی‌کردند تحریم‌ها برداشته شده بودرئیس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی نفت گغت: اگر قانون مجلس نبود تحریم ها قبل از عید برداشته شده بود. قانون مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی دولت یازدهم نفت 

  

شرایط جدید تبدیل حواله های ایران خودرو منتشر شدشرایط طرح تبدیل حواله‌های ایران خودرو به سایر محصولات مرداد 1400 اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

تنش ها بین ایران و عربستان سعودی | ایران بر اساس مواضع ضد امپریالیستی خود قصد دارد امریکا را از خاورمیانه اخراج کندبسیاری در ایالات متحده معتقدند که به دلیل در اختیار داشتن نفت و گاز شیل، برای واشنگتن اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در خلیج فارس می افتد. اما این یک خیال خام است. ایالات متحده به یک بازار جهانی انرژی قابل اعتماد نیاز دارد. این امنیت نیز به نوبه خود به ثبات در منطقه خلیج فارس بستگی دارد. من اعتقاد ندارم که ایالات متحده به زودی منطقه خلیج فارس را به طور کامل رها کند.
۵۵ آنلاین سهام ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

چه کسی جایگزین ظریف در برجام می شود؟در تهران حرف های مختلفی در این رابطه شنیده می شود در حالی که به نظر می رسد در پایتخت های غربی و امریکا نیز موضع واحدی نسبت به مذاکرات وجود ندارد. تا به این لحظه کسی دقیق نمی داند موضع نهایی امریکایی ها و اروپایی ها برای احیای برجام چیست و آیا واقعا به آنچه در تهران، وزارت امور خارجه درباره آخرین روند گفت وگوهای احیای برجام در وین به مجلس گزارش داده است، پایبند خواهند ماند یا خیر.
مثلث سید محمد خاتمی تهران پایتخت 

  

انگلیس هشدار داد: مهلت مذاکرات وین نامحدود و ابدی نیستوزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن همسو با موضع ایالات متحده آمریکا از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره برگردد تا اطمینان حاصل شود که «می‌توانیم درباره بازگشت به برجام به نتیجه برسیم.»
اقتصادنیوز انگلیس وین دولت 

  اخبار داغ
  

تنها راهکار کنترل تورم واقعی سازی قیمت دلار استاستفاده ابزاری از نقدینگی برای تحریک انتظارات تورمی به سیاست اعلام نشده دولت در سالهای اخیر تبدیل شده است.
گسترش تورم قیمت دلار 

  

کلاهبرداری 80 میلیاردی در بازار بورسمعاون هماهنگ کننده پلیس تهران بزرگ از دستگیری جوان22ساله ای خبر داد که با جعل عنوان 80 میلیارد ریال از کاربران بازار بورس کلاهبرداری کرده بود.
برنا کلاهبرداری پلیس تهران 

  

پیش بینی بورس برای فردا (4 مرداد)بورس چند روزی است که به دلیل گسترش ویروس کرونا تعطیل شده است و حالا قرار است فردا اولین روز معاملاتی هفته جاری باشد. پیش‌بینی کارشناسان از روند بازار روزهای آینده به چه صورت است؟
گسترش ویروس تعطیلات رئیس جمهور 

  

اولین ابتلا به کرونا از میان ورزشکاران حاضر در مسابقات المپیک توکیوتست کرونای یک ورزشکار هلندی که در مسابقات المپیک توکیو شرکت کرده بود مثبت شده است.
ایلنا بازی المپیک ویروس 

  

خودروها وارداتی گران شدند/آخرین قیمت خودروهای داخلی+ جدولدر 24 ساعت گذشته در حالی که نوسانات قیمتی در بین خودروهای داخلی به حداقل رسیده است خودروهای وارداتی کماکان در حال پیشروی هستند.
اقتصادنیوز قیمت جدول 

  

پایان اردو، دو روز زودتر از موعد؛ / کرونا علیه اردوی تیم ملی فوتبال زناناردوی آماده‌سازی تیم ملی فوتبال زنان ایران پیش از موعد مقرر شده در اصفهان به پایان خواهد رسید.
ورزش۳ فوتبال فدراسیون فوتبال زنان 

  

پیش بینی 100 هزار ابتلای روزانه کرونا در آلمانرئیس دفتر صدر اعظم آلمان درباره افزایش مبتلایان روزانه در کشورش به حدود 100 هزار نفر در عرض 9 هفته آینده هشدار داده و از کارافتادگی رانندگان کامیون در انگلیس به دلیل شرایط کرونایی مشکلات حادی را برای کشاورزان ایجاد کرده است.
۵۵ آنلاین درمان آلمان ویزا 

  

بررسی روند ماهانه قیمت دلار + جدولبررسی روند ماهانه قیمت دلار حاکی از آن است که متوسط قیمت‌ ماهانه سیر صعودی را دنبال کرد، اما پراکندگی داده‌ها یا به تعبیری دامنه نوسان قیمت دلار کاهش یافت.
گسترش قیمت دلار جدول 

  

پیش بینی جذاب از بورس در هفته پیش رودر قالب یک نظرسنجی70 درصد کارشناسان معتقدند شاخص کل بورس صعودی خواهد بود.
گسترش شاخص افزایش قیمت سرمایه