تسنیم   |  اجتماعی  |  

کاهش 50 درصدی زمان پاسخ‌دهی معاینات پزشکی قانونی/راه‌اندازی بزرگترین آزمایشگاه ژنتیک منطقه در ایران

رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: متوسط زمان پاسخ‌دهی در حوزه معاینات از 2 ساعت در سال‌های گذشته به حدود یک ساعت، در حوزه کمیسیون‌ها از حدود 5 ماه به کمتر از یک ماه و در حوزه تشریح از حدود 6 ماه به نزدیک دو ماه رسیده است.

کاهش 50 درصدی زمان پاسخ‌دهی معاینات پزشکی قانونی/راه‌اندازی بزرگترین آزمایشگاه ژنتیک منطقه در ایران

- اخبار اجتماعی -

مسجدی آرانی در تشریح عملکرد حوزه پزشکی و آزمایشگاهی در سال گذشته به راه اندازی سه آزمایشگاه سم شناسی و یک آزمایشگاه آسیب شناسی، تکمیل تجهیزات آزمایشگاهی 11 مرکز، تهیه و تامین تجهیزات واحد‌های معاینات بالینی 14 مرکز پزشکی قانونی، راه اندازی 9 مرکز تشریح در شهرستان‌های فاقد تالار تشریح و تکمیل تجهیزات مورد نیاز واحد‌های تشریح 12 مرکز و تکمیل تجهیزات گروه‌های بررسی صحنه جرم سه مرکز در سطح کشور اشاره کرد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با تاکید بر سرعت بخشی در ارائه نظرات کارشناسی افزود: با تلاش همکاران سازمان میزان متوسط زمان پاسخ‌دهی در حوزه‌های مختلف تخصصی طی سال‌های قبل کاهش یافته به طوری که متوسط زمان پاسخدهی در حوزه معاینات از 2 ساعت در سال‌های گذشته به حدود یک ساعت، در حوزه کمیسیون‌ها از حدود 5 ماه به کمتر از یک ماه و در حوزه تشریح از حدود 6 ماه به نزدیک دو ماه رسیده است.

مسجدی توجه به افزایش کیفیت گواهی‌های صادره را از جمله اهداف اساسی سازمان در کنار سرعت بخشی به ارائه خدمات برشمرد و برگزاری 185 دوره آموزشی تخصصی در حوزه‌های مختلف فعالیت‌های سازمان در سال 1397 و نیز تدوین، بازنگری و اصلاح 23 دستورالعمل مربوط به حوزه‌های مختلف معاینات، کمیسیون ها، آزمایشگاه و تشریح را در این راستا ذکر کرد.

وی با تاکید بر اینکه با جذب و تربیت نیرو‌های متخصص در این حوزه و راه‌اندازی 10 مرکز ژنتیک در سطح کشور، بزرگ‌ترین و به نوعی منحصر به فردترین شبکه آزمایشگاه‌های ژنتیک در منطقه شکل گرفت، تصریح کرد: این شبکه گسترده در برهه‌های مختلف زمانی در مدیریت حوادث دسته جمعی و اتفاقات ناگواری که برای هموطنان عزیزمان در داخل یا خارج از کشور حادث شده است کارایی خود را به اثبات رسانده و در تمامی موارد فصل الخطاب تعیین و تشخیص هویت قربانیان بوده است.

وی اضافه کرد: با نشست‌های مشترک بین نمایندگان سازمان پزشکی قانونی کشور، سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و دادستانی کل کشور این امر محقق شد و 89 عنوان مجرمانه به عنوان دامنه شمول بانک ژنتیک تعیین و مورد تصویب هیئت مدیره بانک ژنتیک قرار گرفت.

مسجدی با اشاره به اینکه اخذ نمونه از مجرمین در حل پرونده‌های جنایی حل نشده و جلوگیری از گمنامی مجرمین و پیشگیری از وقوع جرم می‌تواند نقش کلیدی داشته باشد، از اخذ بیش از 52 هزار نمونه بیولوژیک با همکاری سازمان زندان‌ها در سراسر کشور و تهیه بیش از ده هزار پروفایل ژنتیکی مجرمین در سال 97 خبرداد.

این مقام قضایی تاکید کرد: نرم افزار داخلی بانک ژنتیک با اتکا به دانش نیرو‌های متخصص داخلی تولید شده است که به زودی و با طی مراحل پایانی و گذراندن تست‌های مربوط مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. با تولید این سامانه، کشورمان در زمره معدود کشور‌های دارنده نرم افزار مستقل بومی بانک جامع ژنتیک قانونی قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه به تشریح عملکرد حوزه آموزش و پژوهش سازمان پزشکی قانونی کشور پرداخت و گفت: در یکسال گذشته 69 دوره آموزشی ویژه قضات دادگستری با عناوین مختلف از جمله تازه‌های پزشکی قانونی، آشنایی با فرآیند‌های پزشکی قانونی، بررسی صحنه جرم جهت قضات، ژنتیک قانونی، آشنایی با مواد مخدر، روانگردان‌ها و عوارض جسمی آن ها، تروماتولوژی قانونی، مرگ‌شناسی، اصول و معیار‌های تعیین سن، تحمل کیفرو ابعاد قضایی آن، رسیدگی به دعاوی و تغییر جنسیت، تاثیر پزشکی قانونی در دادرسی‌ها و... برگزار شده است.

اجرای 73 دوره آموزه‌های قانونی جهت آموزش جامعه پزشکی با عناوین مرگ و میر‌های مرتبط با بارداری، قوانین و حقوق حرفه‌ای پزشکی، آشنایی با قوانین و مقررات و پیشگیری از قصور پزشکی، سقط درمانی و اندیکاسیون‌های قانونی، مسئولیت کادر درمان در قصور پزشکی، تعیین علت فوت و صدور جواز دفن، کارگاه معاینات زنان جهت متخصصین زنان و زایمان، اخلاق حرفه‌ای و قصور پزشکی و ملاحظات پزشکی قانونی، مبانی قصور و حقوق حرفه‌ای و...، همچنین ارائه آموزش به دستیاران تختصصی در رشته‌های مختلف از جمله پزشکی قانونی، روانپزشکی، طب کار و... و نیز ارائه آموزش به دانشجویان رشته‌های مختلف پزشکی، حقوق، مامایی و.. از دیگر اقدامات مورد اشاره رییس سازمان پزشکی قانونی در حوزه آموزشی سازمان در سال 1397 بود.

به گزارش میزان،‌ مسجدی توجه ویژه به رشد علمی سازمان را امری ضروری خواند و با اشاره به برنامه‌های سازمان جهت ارتقای علمی در حوزه‌های مختلف تخصصی، از قوای مجریه و مقننه خواست تا با توجه به ضعف بنیادین سازمان در حوزه‌های مختلف مانند ابنیه و بودجه، بیش از گذشته به رفع نیاز‌های این سازمان توجه نمایند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور ضمن اشاره به آسیب دیدگی جسمی و روانی مراجعین این سازمان، تکریم مراجعین و تسریع در ارائه خدمات کیفی را از دیگر برنامه‌های مهم این سازمان برشمرد و با اشاره به آغاز کار طراحی و برنامه نویسی نرم افزار تخصصی سازمان، ابراز امیدواری کرد که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد راه اندازی این نرم افزار و بهره مندی بخش‌های مختلف سازمان و خصوصاً مراجعین آن از امکانات این نرم افزار باشند.

مسجدی مکانیزه شدن کار و تسریع در ارائه خدمات، کاهش زمان پاسخدهی، بهره گیری از بستر‌های آماده شده جهت ارتباط الکترونیک با کلانتری‌ها و مراجع قضایی و به تبع آن کاهش هزینه و زمان و نیز پیشگیری از جعل اسناد و ... را از جمله مزایای راه اندازی این نرم افزار برشمرد.

انتهای پیام/

سازمان زندان ها پزشکی قانونی جامعه پزشکی   اخبار برگزیده
  

41 سال شعار عدالت دادید درحالیکه سیل سیستان و بلوچستان را ویران کردمحمدرضا یزدانپرست گفت: 41 سال از انقلابی که شعارش عدالت بوده گذشت و این حد از شکاف عدالتی، اصلا منطقی نیست! این مردمان، آخرِ قناعت و صبوری و نجابت هستند! اینها انتقادهای شنیدنی مجری تلویزیون از رسیدگی به سیل‌ زدگان سیستان و بلوچستان و محرومیت مردمان این دیار بود.
مستقل‌آنلاین سیل تلویزیون 

  

کتک زدن داور در لیگ فوتبال ایرانبازهم کتک زدن داور در زمین فوتبال اتفاق افتاد. انگار اتفاقات عجیب و غیراخلاقی در فوتبال ایران تمامی ندارد. این بار داور بازی چوکا در تالش بعد از دادن کارت زرد به یکی از بازیکنان، مورد ضرب و شتم شدیدی قرار گرفت!
مستقل‌آنلاین فوتبال ایران زمین 

  

در هفته‌ای که شاخص بازار سهام بیش از 13 درصد افزایش داشت و طلا هم روند صعودی خود را حفظ کرد، قیمت دلار با بازدهی منفی مواجه شد. آیا این روند در هفته پیش‌رو تغییر خواهد کرد؟
نامه نیوز دلار حسن روحانی رئیس جمهور 

  

یک فعال سیاسی گفت: اگر گفته سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر پرونده فساد مالی داشتن نمایندگان فعلی مجلس درست باشد باید تاسف خورد.
نامه نیوز شورای نگهبان فساد مالی سردار سلیمانی 

  

حال و هوای بازار و چشم انداز قیمت خودرو چگونه است؟در شرایطی که بازار خودرو طی هفته‌های گذشته با افزایش تقاضا و طبعا قیمت مواجه شده بود، هفته گذشته کمی از رونق خرید و فروش افتاد، هرچند باز هم قیمت برخی محصولات بالا رفت.
خودروتک خودرو بازار خودرو قیمت 

  

وام دوگانه سوز کردن خودرو به کجا رسید؟موج تقاضا برای دوگانه‌سوز کردن خودروها همچنان بی‌پاسخ مانده است. بعد از افزایش قیمت بنزین، تقاضای زیادی برای دوگانه‌سوز کردن خودروهای بنزین‌سوز ایجاد شد این در شرایطی است که مسوولان نفتی کشور نیز در اوج‌گیری این تفاضا سهم بسزایی ایفا کردند...
خودروتک وام خودرو گاز 

  

پاسخ تند جمهوری اسلامی به علم‌الهدی و کدخداییاقتصادنیوز: جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود به برخی اظهارات ازجمله اظهارات احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد و عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان پاسخ داد.
اقتصادنیوز جمهوری اسلامی مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

واکنش شدید به پنهان کاری ترامپ درباره تلفات انتقام موشکی ایرانکاربران آمریکایی و سایر کشورها در فضای مجازی به دروغگویی و پنهان‌کاری دولت آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران واکنش نشان دادند.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ انتقام 

  

برایان هوک: آمریکا یک فرمانده سپاه را در فهرست تحریم‌های خود قرار داددولت آمریکا در ادامه سیاست‌های خصمانه خود علیه ایران، یک مقام سپاه ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.
ایلنا سپاه پاسداران ایران دولت 

  

ظریف اعلام کرد: آمادگی ایران برای مذاکره با عربستانوزیر خارجه با اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، درباره توافقی دیگر در موضوع هسته ای، تصریح کرد: به هیچ عنوان درباره توافق جدیدی مذاکره نمی کنیم.
مثلث محمدجواد ظریف ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

قیمت گوشت گوسفندی ارزان شد/ نرخ انواع گوشتاقتصادنیوز: قیمت هرکیلوکرم گوشت لاشه گوسفندی گرم (نر) با حدود 7 هزار تومان کاهش به 78 هزار تومان در تهران تقلیل یافت، هر چند نرخ این محصول در برخی از نقاط بیشتر است.
اقتصادنیوز قیمت گوشت تهران 

  

بازده بورس فراتر از بازده ارزبورس تهران از ابتدای سال 1397 تا کنون از 4 برابر فراتر رفته است؛ بدین ترتیب بازده بورس تهران در این دوره از بازده دلار فراتر رفته است.
شما‌نیوز بورس تهران ارز قیمت ارز 

  

جریمه 1.3 میلیارد ریالی متهم پرونده دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال در بنابمدیرکل تعزیرات حکومتی استان آذربایجان شرقی گفت: متهم پرونده دستگاه های استخراج ارز دیجیتال در شهرستان بناب 1.3 میلیارد ریال جریمه شد.
ایلنا ارز تعزیرات استان آذربایجان شرقی 

  

صادرات به هند افزایش یافت / صادرکنندگان بیشتر ارز خود را استفاده می‌کنندنایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و هند رقم مراودات تجاری نفتی و غیر نفتی دو کشور را بین 12 تا 15 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: البته بعد از درگیری‌های اخیر روند به سمت کاهشی بوده است.
ایلنا هند ایران و هند ارز 

  

نرخ ارز، دلار، سکه، طلا، یورو امروز شنبه 1398/10/28 | نوسان افزایشی قیمت‌ها در بازاراقتصادنیوز: امروز شنبه 28 دی ماه 1398 بازار طلای تهران روز آرامی را سپری کرد و علی‌رغم نوسان محدود با رشد اندک نرخ‌ها مواجه شد.
اقتصادنیوز نرخ ارز ارز دلار 

  

قیمت طلا امروز شنبه 1398/10/28 | افزایش دوباره قیمت‌ها در بازار طلا و ارزاقتصادنیوز: امروز شنبه 28 دی ماه در بازار تهران قیمت طلا در یک بازه قیمت مشخص در نوسان است.
اقتصادنیوز قیمت بازار طلا و ارز بهار