بایدن در این 5 ماه باقی مانده، با برجام چه خواهد کرد؟

پرونده ایران یکی از مهمترین محور‌های سیاست خارجی دولت بایدن است و تحلیلگران معتقدند که سیاستهای ایرانی بایدن ممکن است شامل سه محور فرعی باشد، که در مقدمه ان‌ها پرونده هسته‌ای ایران و تلاش برای اصلاح چیزی است که سیاست‌های ترامپ آن را نابود کرده است. اما پرونده دوم، به کنترل نفوذ ایران در خاورمیانه و بویژه در عراق و سوریه و یمن، مربوط است...

بایدن در این 5 ماه باقی مانده، با برجام چه خواهد کرد؟

صادق الطائی در القدس العربی نوشت: پرونده ایران یکی از مهمترین محور‌های سیاست خارجی دولت بایدن است و تحلیلگران معتقدند که سیاستهای ایرانی بایدن ممکن است شامل سه محور فرعی باشد، که در مقدمه ان‌ها پرونده هسته‌ای ایران و تلاش برای اصلاح چیزی است که سیاست‌های ترامپ آن را نابود کرده است. اما پرونده دوم، به کنترل نفوذ ایران در خاورمیانه و بویژه در عراق و سوریه و یمن، مربوط است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: پرونده سوم، در رابطه با درگیری ایران و اسرائیل خواهد بود، پرونده جنجالی که به طور پیچیده‌ای با دو پرونده قبلی مربوط و از این دو حساس‌تر است، از این رو، دولت بایدن به یک قدرت سیاسی نیاز دارد که بتواند تهدید هسته‌ای و موشکی ایران برای اسرائیل را مهار کند. علاوه بر اینکه دولت بایدن باید بتواند دولت نتانیاهو را کنترل کند تا مرتکب اشتباهی نشده و به ایران حمله نکند.

نقاط قوت

بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای، احتمالی است که می‌توان از اظهارات جو بایدن و جک سالیوان، مشاور امنیت ملی او دریافت، چرا که در طول دو سال گذشته که ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد، امور تا حد زیادی پیچیده شد و اکنون، صدا‌هایی در واشنگتن شنیده می‌شود که از رئیس جمهور منتخب می‌خواهد تعدیلی در توافق ایجاد کرده و شروطی را به آن اضافه کند که باعث محدودیت توانایی‌های ایران به شکلی ملموس شود.

در مقابل، ایران نقاط قوت زیادی را برای خود جمع کرده است تا در مذاکرات آینده از آن‌ها استفاده کند و از جمله پرونده‌هایی که تهران یکی از شروط خود برای بازگشت به توافق می‌داند و روحانی بر آن تاکید نموده، این مهم است که ایالات متحده توافق‌های بین المللی را نقض می‌کند، از این رو، ایران از دولت بایدن می‌خواهد غرامت زیان‌هایی که ایران از سال 2018 تا کنون به دلیل خروج آمریکا از برجام متحمل شده است را بپردازد. ایران همچنین مخالف افزودن هر بندی به توافق قدیمی است و این مساله توسط وزیر خارجه محمد جواد ظریف، اعلام شد.

لازم به ذکر است که تنها 5 ماه برای بازگشت به توافق هسته‌ای بین دولت بایدن و دولت روحانی باقی مانده، چرا که تمام نشانه ها در ایران حکایت از پیروزی حتمی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری ایران دارند.

رسیدن اصولگرایان به ریاست جمهوری همراه با سیطره آن‌ها بر مجلس شورای اسلامی، مانع بزرگی بر سر راه بازگشت به توافق هسته‌ای است، به این دلیل که اصولگرایان در زمان ریاست احمدی نژاد مذاکرات را برای 8 سال در حال تعلیق قرار دادند و در دوره روحانی بود که این مذاکرات به نتیجه رسید. همه این امور نشان دهنده میزان دشواری پرونده و حتمیت شتاب برای اتخاذ تصمیمات مناسب قبل از ورود به چاه تاریکی در سال‌های آینده است.

«بازگرداندن ایران به صندوق»

جک سالیوان، مشاور امنیت ملی، با این تعبیر، سیاست دولت بایدن در قبال ایران را توصیف کرده و بر آمادگی دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای و کنترل رفتار ایران تمرکز نمود. به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، سالیوان تاکید کرد که دولت آینده آمریکا قصد دارد با بازگشت به توافق هسته ای، ایران را به «صندوق» بازگردانده و تهران را مجبور به پذیرفتن شروط توافق اصلی کند، تا در مقابل، ایالات متحده هم آماده احترام به شروط توافق 2015 شود.

این امر، خبر خوشحال کننده‌ای برای دولت روحانی بود، چرا که خشنودی خود از آن را اعلام کرد و در مقابل این اظهارات اعلام کرد که در صورت بازگشت دولت جدید آمریکا به توافق هسته ای، تهران هم به تعهداتش باز می‌گردد.

مهار توسعه نفوذ ایران در منطقه

نکته‌ای که دشمنان ایران بر آن اصرار دارند، یعنی دولت‌های عضو شورای همکاری‌های خلیج فارس و اسرائیل، همان مهار برنامه‌های موشکی پیشرفته ایران است که آن را تهدیدی برای امنیت و استقرار منطقه می‌دانند، در حالی که ایران این برنامه‌ها را ضامنی برای حمایت از خود در برابر تجاوز‌های احتمالی اسرائیل می‌داند. برای خروج از این بحران، دولت روحانی برنامه‌های مذاکره منطقه‌ای بدون نظارت قدرت‌های بزرگ را مطرح کرده و نام آن را «صلح هرمز» گذاشت، طی این طرح ایران همسایگان خود را به گفتگو بر سر نگرانی‌های مربوط به امنیت منطقه دعوت کرد. اما دشمنان ایران از این طرح قانع نشدند و آن را غیر واقعی دانستند.

عادی سازی و امنیت ملی ایران

ادارات رسمی در اسرائیل نگران نتیجه شکست ترامپ در انتخابات هستند و دلیل آن، حمایت نامحدودی است که وی به اسرائیل ارائه داشت، همانطور که دولت ترامپ بر دولت‌های عربی فشار آورد تا وارد عادی سازی با اسرائیل شوند، تا در نتیجه یک عامل فشار قوی بر امنیت ملی ایران ایجاد شود. ایران به انفجار در تاسیسات هسته‌ای و ترور دانشمند هسته ای، محسن فخری زاده هنوز جوابی نداده است، چرا که منتظر موافقت بایدن برای بازگشت به توافق است و معتقد است صِرف بازگشت آمریکا به توافق هسته ای، ضربه بزرگی به اسرائیل وارد می‌کند.

تمام این موارد، تعامل دولت بایدن با این پرونده را سخت و پیچیده می‌کند و با اینکه بایدن بار‌ها بر حمایت از امنیت اسرائیل و تعهد خود بر ایستادن در برابر هر تهدیدی برای تل آویو تاکید کرده، دولت نتانیاهو همچنان مواضع سخت گیرانه دولت اوباما در مورد درگیری اسرائیل و فلسطین را به یاد دارد، که در آن بایدن معاون رئیس جمهور بود، تا آنجا که در دوره اوباما، روابط اسرائیل و آمریکا به پایین‌ترین سطح همکاری در طول تاریخ اسرائیل رسید.

اما تاکیدات بایدن بر برخی نکاتی که وعده داده است در مذاکرات آینده با ایران در خصوص توافق هسته‌ای تضمین می‌شود، که شامل تمدید دوره محدودیت‌ها بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران تا بیش از ده سال و کنترل برنامه‌های موشکی این کشور بوده، همگی پیام‌های اطمینان بخشی برای اسرائیل است، که نتانیاهو می‌تواند با استفاده از آن‌ها با رئیس جمهور منتخب آمریکا در اجرای سیاست‌های خود در قبال ایران همکاری کند.

 

منبع: انتخاب

ماه انتخابات ریاست جمهوری ایران   اخبار برگزیده
  

مشمولان یارانه جدید دولت اعلام شدند + مبلغ یارانه جدیدعضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از تخصیص یارانه جدید در قالب بسته حمایت معیشتی و به صورت بن خرید و یارانه نقدی در سال آینده – سال 1400 – به تمام دریافت کنندگان یارانه نقدی – 45500 تومانی – خبر داده است.
مستقل‌آنلاین یارانه دولت بودجه 

  

دلار سقوط کرد/ ورود نرخ به کانال 23 هزار تومانصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست و پنجم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 24 هزار و 290 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته افت بیش از 500 تومانی دارد.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

واعظی: با تیم بایدن ارتباط نداشتیمرئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: امروز با اطمینان بیشتری می‌گویم که بنای ما بر این است که تحریم‌ها برداشته شود و دولت سیزدهم بدون تحریم به مردم خدمت کند.
مثلث محمود واعظی بازی رئیس جمهور 

  

باید «بایدن» را راضی کنیم تا اشتباهات «اوباما» در قبال ایران را انجام ندهدوزیر امور شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی به بیان اظهاراتی علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران دولت سوریه 

  

قسم در بهارستان یا پاستور؟ قالیباف خردادماه خودش را برای کدام قسم آماده خواهد کرد؟ خرداد نه‌تن‌ها سرنوشت رئیس‌جمهوری چهار سال آینده را مشخص می‌کند، بلکه تکلیف رئیس یک‌ساله آینده مجلس را هم تعیین می‌کند.
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری نیروی انتظامی جبهه پایداری 

  

پیش بینی روند بازار و قیمت خودرو تا اوایل سال 1400بازار خودرو این روزها اگر چه در سراشیب کاهش قیمت خودرو نیست اما در این بازار شاهد تکانه های افزایش جهشی قیمت هم نیستیم. این وضعیت ثبات آیا ادامه دار خواهد شد؟
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

شرط ورود قیمت خودرو به روند کاهش محسوس / قیمت پراید و دیگر پرتقاضاهاقیمت خودرو در چند روز اخیر روند باثباتی را طی کرده است. به نظر می رسد بازار خودرو بیشتر در انتظار مشخص شدن وضعیت بازارهای موازی است.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

آخرین مهلت ثبت نام مسکن ملی اعلام شد​همه متقاضیان مسکن ملی تا پایان دی ماه تعیین وضعیت می‌شوند و افرادی که به هر دلیلی تمایلی به ادامه همکاری در اجرای این طرح را ندارند، حذف شده و افراد جدید و کسانی که در لیست هستند جایگزین می‌شوند.
مستقل‌آنلاین مسکن ماه زمین 

  

هشدار واعظی به استخراج کنندگان بیت کوینمحمود واعظی در خصوص استخراج بیت کوین توضیحاتی داد.
گسترش محمود واعظی بیت کوین رئیس جمهور 

  

آخرین وضعیت طرح تحول بازار خودروسخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از ارجاع طرح تحول بازار و صنعت خودرو به کمیته صنعت کمیسیون متبوعش خبر داد.
خودروتک بازار خودرو خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

عبور جمهوری خواهان از ترامپ /دیپلماسی توئیتری ظریف در مقابل اتهام زنی‌های پمپئودر حالی که تنها هشت روز به پایان دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ باقی مانده، مجلس نمایندگان ایالات متحده آماده می‌شود تا طرح استیضاح رئیس‌جمهور را به اتهام به تحریک به یورش علیه ساختمان کنگره که پنج نفر کشته برجای گذاشت، بررسی کند.
اقتصادنیوز جمهوری خواه جمهوری اسلامی ریاست جمهوری 

  

نماینده تهران گفت: واردات واکسن ربطی به پذیرش FATF ندارد و پیوستن به این سازمان دست دشمن را در تحریم بیشتر باز می‌کند.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام 

  

به مذاکره با ایران برای آزادی نفت‌کش ادامه می‌دهیموزارت امور خارجه کره از تداوم مذاکره با ایران خبر داد.
ایلنا ایران نفت وزارت خارجه 

  

به جای مازوت‌سوزی سیاست خاموشی برق را در پیش گرفته‌اند/ پیشنهاد محدودیت تردد در روزهای پایانی هفتهرئیس شورای شهر تهران در واکنش به آلودگی هوا و خاموشی‌های روز گذشته شهر تهران گفت: در گذشته آلودگی هوا را انتخاب می‌کردند و از مازوت استفاده می‌کردند، اما الان تصمیم گرفتند از مازوت استفاده نکنند و خاموشی اعمال کنند و باید دید نتیجه چه می‌شود.
ایلنا برق تهران شورای شهر تهران 

  

دولت بایدن و ایرانهرچند واقعیت‌های حزبِ دموکرات، جو بایدن را در مسایل داخلی آمریکا به سوی چپ متمایل کرد ولی در سیاست خارجی، همانند اکثرِ دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان به راست و سیاستِ رهبری و برتریِ واشنگتن اعتقاد داشته و عمل خواهد کرد.
۵۵ آنلاین دولت رئیس جمهور خاورمیانه 

  اخبار داغ
  

پر شدن سقف بسته معیشتی کرونا و اعتراضات بی‌فایده جاماندگان/ فیلمپر شدن سقف بسته معیشتی کرونا و اعتراضات بی‌فایده افرادی که مشمول این طرح نشدند. ویدئو را مشاهده نمائید.
گسترش 

  

اگر قبلا کرونا داشتم باید واکسن بزنم؟به نظر می‌رسد تعداد افرادی که مایلند واکسینه شوند کم نیست، با این وجود یک سوال مهم از سوی بسیاری از
خبرفوری ویروس واکسیناسیون سلامت 

  

کارشناس بهداشت هوای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به استفاده مازوت در نیروگاه‌های تولید برق، گفت: 14 روز پس از انتشار گاز دی‌اکسید نیتروژن در هوا احتمال ابتلا به کووید - 19 به میزان زیادی افزایش می‌یابد.
نامه نیوز اهواز گاز مهدی پاکدل 

  

خوشبینانه از کنترل کرونا حرف نزنیم/بازگشایی مدارس زود است به گزارش خبرگزاری مهر، حمید سوری، گفت: درباره موضوع همه گیری کرونا هنوز به ثبات نرسیده ایم و شرایط همچنان شکننده است. وی افزود: هر گونه سیاست گذاری بدون توجه کافی می‌تواند همه زحمات کشیده شده تاکنون را بر باد دهد و هزینه هنگفتی به جان و مال جامعه تحمیل کند. سوری تصریح کرد: نباید خیلی خوش بینانه در مورد اپیدمی کرونا صحبت کنیم، البته با گذشت چند هفته دیگر، راحت‌تر می‌توان درباره…
مهر کودکان خانواده هزینه 

  

آژانس داروسازی نروژ از ثبت 23 مورد مرگ در پی دریافت واکسن کرونای شرکت فایزر در این کشور خبر داد.
صراط مرگ نروژ مصاحبه 

  

ادعای عجیب بایدن در کنفرانس خبری/ واکسن کرونای آمریکایی بدون استفاده مانده است!رئیس جمهور منتخب آمریکا در کنفرانس خبری خود گفت که ده‌ها میلیون واکسن کرونا در سرتاسر این کشور در فریزرها بدون استفاده مانده‌اند.
برنا رئیس جمهور 

  

سرفه افراد کرونایی با افراد معمولی چه تفاوتی دارد؟علائم ویروس کرونا وحشت زیادی ایجاد کرده است و برای اطمینان شما تفاوت سرفه ناشی از کرونا یا سیگار را بررسی می‌کنیم.
شما‌نیوز ویروس هوش مصنوعی خواب 

  

میزان مصرف ویتامین دی در دوران کرونا چقدر است؟در دوران پاندمی کووید-19، مکمل غذایی که مصرف آن برای تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از ابتلا به بیماری توصیه می شود، مکمل غذایی ویتامین D است؛ از این رو به یاد داشته باشیم.
برنا سیستم ایمنی 

  

مخالفت کمیته اپیدمیولوژی کرونا با بازگشایی مدارسرئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا، گفت: مستنداتی وجود دارد که نشان می دهد الان برای بازگشایی مدارس زود است.
اقتصادنیوز اقتصاد ایرنا کودکان 

  

کمیته اپیدمیولوژی کرونا: بازگشایی مدارس در حال حاضر زود است/ ما هنوز به کنترل اپیدمی نرسیدیم و وضعیت شکننده استرئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا، گفت: مستنداتی وجود دارد که نشان می دهد الان برای بازگشایی مدارس
خبرفوری کودکان کار سلامت 

  

آخرین آمار قربانیان کرونا در جهانبر اساس آمار دانشگاه جانز هاپکینز، شمار قربانیان ویروس کرونا در سرتاسر جهان از 2 میلیون نفر عبور کرد.
اقتصادنیوز ویروس اقتصاد دونالد ترامپ 

  

2 علائم غیر عادی جدید در ویروس کرونا کشف شد!به تازگی دو علامت نادر و غیرعادی ویروس کرونا کشف شده است.
شما‌نیوز ویروس برزیل هند 

  

خودکشی یک پزشک بخاطر فشارهای روانی ناشی از کرونا+ عکسطبق گفته مقامات کشور کانادا، یکی از پزشکان این کشور به دلیل فشارهای روحی و روانی ناشی از بیماری کرونا دست به خودکشی زده است.
برنا خودکشی پزشک عکس 

  

کاهش ارسال واکسن کرونا شرکت‌های فایزر بیوان‌تک | شکایت شش کشور اروپاییشرکت فایزر در بیانیه‌ای گفته این اتفاق بخاطر نوسان تولید در کارخانه‌اش در بلژیک است و در درازمدت افزایش تولید خواهد داشت
۵۵ آنلاین تولید بلژیک سوئد