رمزگشایی از سه انفجار بغداد در سه ماه

انفجار بعد از ظهر روز دوشنبه در شهرک صدر طی سه ماه گذشته، سومین انفجار تروریستی است که در مناطق شیعه نشین بغداد اتفاق می افتد.

رمزگشایی از سه انفجار بغداد در سه ماه

اعتمادآنلاین| نخستین انفجار در 26 فروردین ماه 1400 با یک خودرو بمبگذاری شده در یک بازار خورده فروشی در جنوب شهرک صدر یک کشته و 12 زخمی برجای گذاشت و بعد از آن انفجار دوم در منطقه «کاظمین» (شمال بغداد) در 14 خردادماه گذشته دو کشته و 23 زخمی به دنبال داشت.

 

به گزارش ایرنا،  انفجار بعد از ظهر روز دوشنبه که در بخش جنوبی شهرک صدر رخ داد، از حیث تلفات بزرگترین و مهمترین انفجار به شمار می رود زیرا تعداد کشته ها بالغ بر 30 تن و زخمی ها نیز فراتر از 60 نفر عنوان شد، برای همین «برهم صالح» رییس جمهوری عراق از این حمله تروریستی به عنوان «جنایتی زشت و دردناک و بی مانند» یاد کرده است.

 

این انفجار همچنین در آستانه عید مبارک قربان که مصادف با پانزدهمین سالروز اعدام «صدام» دیکتاتور پیشین عراق است، اتفاق افتاده است.

 

دولت وقت «نوری المالکی»، صدام دیکتاتور را در سپیده دم عید قربان سال 2006 به دار آویخت، از این رو، برخی قائل به وجود ردپای حزب منحله بعث در انفجار اخیر شهرک صدر بغداد هستند.

 

گرچه گروه تروریستی داعش همانند دو انفجار سابق، مسوولیت این انفجار را نیز برعهده گرفت، اما عده ای بین انفجار اخیر شهرک صدر و سالروز اعدام صدام، ارتباط قائل هستند و آن را نشانه ای از فعال بودن هسته های حزب منحله بعث در عراق می دانند.

 

تمامی گزارش های امنیتی عراقی و غربی حاکی است که حزب منحله بعث از 2003 که رژیم صدام سقوط کرد، توانسته است در میان گروه های تروریستی القاعده و زیر شاخه های آن نفوذ کرده و از آنها در راستای اهداف خود بهره برداری کند.

 

در عین حال، فاصله چند صد متری بین انفجار سابق شهرک صدر با انفجار روز دوشنبه، عده ای را بر آن داشته تا از وجود هسته ای تروریستی در منطقه خبر دهند.

 

ریشه حملات داعش در کمربند امنیتی شمال بغداد است

 

«محمد رضا آل حیدر» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق معتقد است که ریشه حملات تروریستی اخیر پایتخت در کمربند امنیتی شمال بغداد است.

 

وی می گوبد: به نیروهای امنیتی گفته ایم که داعش در حومه بغداد و منطقه «الطارمیه» (شمال پایتخت) فعال است اما نیروهای امنیتی می گویند به دلیل فشارهای سیاسی نمی توانیم در این مناطق مستقر شویم.

 

در همین راستا «احمد عبدالساده» روزنامه نگار نزدیک به گروه های مقاومت عراق در توئیتی متعاقب انفجار بازار الوحیلات شهرک صدر نوشت که مناطق و بازارهای شیعه نشین بغداد روی آرامش نمی بینند تا وقتی که الطارمیه در اختیار داعش است.

 

الطارمیه منطقه ای سنی نشین در 50 کیلومتری شمال بغداد است که از حیث اداری تابع بغداد است، به وجود باغستان ها و نخلستان های وسیع شهرت دارد و اغلب اهالی منطقه کشاورز و دامدار هستند.

 

در همین حال، «أبو آلاء الولائی» دبیر کل «کتائب سیدالشهداء» روز سه شنبه اعلام کرد که نیروهایش آماده اند دو منطقه بحران خیز بغداد یعنی الطارمیه و «المشاهده» را طی تنها دو روز از وجود تروریست ها پاکسازی کنند. پیشنهادی که هنوز هیچ پاسخی به آن از سوی مقام های عراقی داده نشده است.

 

 

تغییر نسنجیده فرماندهان امنیتی لایق، ناامنی را دامن زده است

 

پیرامون انفجار بعد از ظهر دوشنبه، دیدگاه های مختلفی بیان شده که برخی آن را ناشی از اقدام نسنجیده دولت در تغییر و برکناری تعدادی از مسوولین شایسته امنیتی می دانند.

 

عده ای مانند گروه جهادی «النجباء»، پارلمان را به دلیل بازخواست نکردن دولت، مسوول دانسته و در مقابل «محمد الحلبوسی» رییس پارلمان بر ضرورت تغییر برخی از فرماندهان نظامی و امنیتی به علت کوتاهی در انجام وظایف، تاکید کرده است.

 

«سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی همسو با دیدگاه الحلبوسی از دستگاه های امنیتی خواسته است که سهل انگاری نکنند و تلاش بیشتری در حفظ امنیت شهروندان کنند.

 

از همین رو «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق همانند اقدام درباره انفجارهای دیگر، دست به تغییر و جابجایی تعدادی از مسوولان امنیتی در بغداد زده است.

 

«یحیی رسول» سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در توئیتی گفت که الکاظمی دستور بازداشت فرمانده پلیس شهرک صدر به عنوان مسوول اول امنیت در منطقه را صادر کرده و خواهان انجام تحقیق و تفحص در حادثه شده است.

 

برخی صاحب نظران عراقی، یکی از علل افزایش عملیات تروریستی در بغداد را تغییر نسنجیده مسوول بخش اطلاعات و امنیت در وزارت کشور توسط الکاظمی در جریان انفجار بهمن ماه سال 1399 در پایتخت عراق می دانند که بیش از 30 کشته و بالغ بر یکصد زخمی به دنبال داشت.

 

 «علی فاهم» نویسنده و روزنامه نگار عراقی در توئیتی بعد از انفجار اخیر شهرک صدر نوشت که بزرگترین هدیه الکاظمی به تروریسم، برکناری «ابوعلی البصری» از ریاست بخش اطلاعات و امنیت وزارت کشور عراق بوده است.

 

به گفته وی، الکاظمی به درخواست آمریکا، سازمان های اطلاعاتی اماراتی و عربستان سعودی، البصری را کنار زد، از این رو به گفته فاهم، نخست وزیر عراق در قبال هر قطره خونی که در کشور ریخته می شود، مسوول است.

 

«مازن الزیدی» روزنامه نگار منتقد دولت نیز نخست وزیر عراق را متهم کرد که مسوولان شایسته امنیتی امثال ابوعلی البصری را برکنار کرده است و در مقابل، مسوولان ناشایست امنیتی مانند «احمد ابورغیف» رییس سازمان اطلاعات عراق را ارتقا می دهد.

تلویزیون «العهد» ارگان خبری گروه جهادی – سیاسی عصائب اهل الحق نیز گفته است که به دنبال انفجار شهرک صدر، نخست وزیر عراق، رییس سازمان اطلاعات را برکنار کرد.

مهمترین انتقادها در این راستا متعلق به «عدنان الزرفی» نامزد سابق نخست وزیری و چهره نزدیک به محور آمریکایی ارزیابی شده که همسو با منتقدان دولت، یکی از علل اصلی ناامنی را تغییر شخصیت شایسته ای مانند ابوعلی البصری دانسته است.

 

وی در توئیتی گفته است که شتابزدگی دولت در جابجایی های گسترده در پست های امنیتی (بعد از انفجار بهمن ماه بغداد) یکی از علل اصلی ناکامی های امنیتی اخیر در کشور است.

 

الزرفی از اینکه بعد از انفجار بهمن ماه بغداد، شتابزده از نخست وزیر درخواست جابجایی ابوعلی البصری کرد، خود را نیز سرزنش کرده است.

 

حملات تروریستی: فتنه افکنی با انگیزه سیاسی

 

برخی مانند احمد عبدالساده روزنامه نگار عراقی، تلویحا بخشی از حملات تروریستی را دارای انگیزه های فرقه ای دانسته اند. او گفته است: «تا وقتی دولت با بسترهای اجتماعی داعش در شمال بغداد نرمش می کند و فرماندهان کاردان را کنار می زند و حاضر نیست منطقه الطارمیه را از تروریسم پاکسازی کند، خونریزی علیه شیعیان در شهرک صدر ادامه خواهد یافت.»

 

در همین راستا تعدادی از صاحب نظران عراقی معتقدند هدف انفجارهای اخیر در مناطق شیعه نشین، فتنه انگیزی مجدد بین مردم عراق است.

 

«نعیم العبودی» عضو کمیسیون روابط خارجی در پارلمان عراق در توئیتی گفته است که پیام انفجار عصر دوشنبه شهرک صدر کاملا واضح است و هدف آن تلاش برای فتنه انگیزی بین شیعیان است.

 

«شیخ خالد الملا» دبیرکل جماعت علمای اهل سنت نیز در توئیتی گفته است که اختلاف های سیاسی و بی ثباتی یکی از علل اصلی در ایجاد این نقض های امنیتی است.

 

به اعتقاد او، تروریسم از اختلافات سیاسی و بی ثباتی بهره برداری کرده و دست به عملیات تروریستی و قتل فرزندان عراق می زند.

 

انفجار و آتش سوزی برای برگزار نشدن انتخابات

 

تعدادی از صاحب نظران عراقی، یکی از انگیزه های مهم سیاسی پشت انفجارهای تروریستی و آتش سوزی های اخیر و هرج و مرج عمومی و بی ثباتی در عراق را به تاخیر انداختن و عدم برگزاری انتخابات می دانند.

 

«عزت الشابندر» شخصیت برجسته سیاسی عراق در این راستا معتقد است که هدف انفجار شهرک صدر به تاخیر انداختن انتخابات زودهنگام پارلمانی و در نتیجه عدم برگزاری آن است.

 

وی از این رو پیش بینی کرده است که عراق شاهد انفجارها، آتش سوزی ها و عملیات ترور بیشتری باشد تا در نتیجه ایجاد تضاد منافع و اراده های سیاسی و بستر سازی برای جنگ داخلی، شرایط برای برگزار نشدن انتخابات فراهم شود.

 

وی از دولت و مراجع دینی و سیاسی خواسته است پیش از وقوع این فاجعه، به مسوولیت های خود در قبال عراق عمل کنند.

 

برخی از صاحب نظران، پیش از این نیز در نتیجه تحولات فاجعه بار اخیر عراق از جمله آتش سوزی بیمارستان «الحسین» در ناصریه مرکز استان ذیقار (جنوب عراق) که بیش از یکصد کشته و بیش از یکصد زخمی برجای گذاشت، اظهارات «استفان هیکی» سفیر سابق انگلستان در عراق را یادآور شدند که گفته بود: «عراق امسال تابستان شعله وری را تجربه خواهد کرد.»

 

صاحب نظران زیادی در عراق معتقدند که هیکی، فردی که با ویدیوهای آشپزی هایش در شبکه های اجتماعی زبانزد شد، هرگز پیشگو نیست بلکه به احتمال زیاد از آشی که پشت پرده برای این کشور در حال پختن بوده، اطلاع داشته است.

 

از این رو با وجود اینکه داعش، به سرعت مسوولیت انفجار دیروز شهرک صدر را همانند انفجارهای قبلی پذیرفته اما بسیاری از عراقی ها، این گروه تروریستی را همانند شرکت های امنیتی آمریکایی می دانند که در ازای پول، خدمات تروریستی خود را در اختیار سازمان های امنیتی خارجی قرار می دهد تا همچنان مهمترین دستاویز برای ادامه حضور بیگانگان در عراق باشد.

بازداشت انفجار خودرو   اخبار برگزیده
  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  

توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیسی درباره چینش کابینهعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از توصیه رهبر انقلاب به ابراهیم رئیسی در چینش کابینه روایت کرد.
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب مجمع تشخیص مصلحت نظام محمد حسین صفار هرندی 

  

توضیح درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها"/ دولت‌ها باید علمدار و پیشگام تحقق آزادی‌های گروهی باشنداستاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها" توضیحاتی را ارائه کرد.
ایلنا وزارت کشور شورای نگهبان نیروی انتظامی 

  

خبرآنلاین/ عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: 200 کشور عضو FATF هستند، چگونه ایران خودش را با 2 کشور کاملا منزوی در عرصه بین الملل ، مقایسه می کند؟!
نامه نیوز ایران تهران اصولگرایان 

  

افشاگری درباره وضعیت زندگی و حقوق مخالفان برجامروزنامه آفتاب یزد به نقل ازفرجی راد سفیر اسبق ایران در بلژیک نوشت: «افرادی که مخالف برجام هستند و ادعاهایی را مطرح می‌کنند حداقلش این است که حقوق خوبی می‌گیرند و زندگی مطلوبی دارند»
اقتصادنیوز روزنامه ایران بلژیک 

  

اعلام خودروهای جایگزین برای دعوتنامه داران پژو 206 صندوقدار، تیپ 5 و تندر 90اگر خودروهایی مانند وانت آریسان ، پژو 206 تیپ 5 ، پژو 206 صندوقدار را ثبت نام کرده بودید باید به فکر تغییر علاقه خود باشید چرا که برنامه ای برای تولید و تحویل این خودروها وجود ندارد و جدول تبدیل این تعهدات از سوی ایران خودرو منتشر شده است.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

شعار این آقایان حل مشکل معیشت بود اما ببینید دنبال چه طرح‌هایی هستند!مبنای طرح ضد اینترنت مجلس به هیچ وجه «صیانت» نیست. کنترل «مرز دیجیتال» را نباید به نیروهای مسلح بدهند. می خواهید نیروهای مسلح را با مردم درگیر کنید؟! شعار این آقایان حل مشکل معیشت مردم بود اما ببینید دنبال چه طرح هایی هستند.
مستقل‌آنلاین اینترنت اینستاگرام کاربران اینترنت 

  

پای خودروهای دست دوم به لیزینگ باز شداز سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.
خودروتک خودرو قیمت 

  

برای تایید آزادی نماینده فیفا به ایران می آیدکامرانی‌فر:میزبانی تیم ملی در ورزشگاه آزادی قطعی نشده/2 نفر از فیفا و ای اف سی به ایران می‌آیند
خانه فوتبال ورزشگاه آزادی فیفا ایران 

  

احمدی‌نژاد هورالعظیم را بخاطر اکتشاف نفت خشک کردبه جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با دکتر مهدی قمشی استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس دانشکده مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران که مشروح آن را می‌خوانیم‌:
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران تهران 

  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  اخبار داغ
  

گزارش ها حاکی است چین در حال بررسی این موضوع می باشد که آیا لازم است به افراد مسن، بیماران مبتلا به بیماری های زمینه ای یا افرادی که در مشاغل پرخطر هستند سومین دُز واکسن کرونا تزریق شود یا نه.
اعتماد چین 

  

ورود 20 میلیون دوز واکسن خارجی کرونا به ایرانمهر/ معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: از زمان آغاز پاندمی کرونا و ساخت واکسن در کشورهای مختلف، حدود 20 میلیون دوز واکسن خارجی وارد کشور شده است.
مثلث ایران دیپلماسی وزارت خارجه 

  

جدیدترین رنگ‌بندی مناطق کرونایی کشور اعلام شد (10/ 5/ 1400)بر اساس جدیدترین رنگ بندی مناطق کرونایی کشور، 285 شهر قرمز هستند.
گسترش رنگ 

  

علائم اولیه کرونا بر اساس گروه سنی چیست؟نتایج تحقیقات جدید بریتانیا نشان می‌دهد علائم اولیه نشان‌دهنده عفونت به کووید-19 بین گروه‌های سنی و
خبرفوری بریتانیا خانواده مردان 

  

قیمت سکه پارسیان، امروز 10 مرداد 1400قیمت سکه پارسیان با عیار 750 امروز 10 مرداد 1400 به شرح زیر است.
خبرفوری قیمت بانک بیمه 

  

روزانه چه تعداد واکسن کرونا در تهران تزریق می‌شود؟رئیس مرکز اورژانس تهران با اشاره به تسریع روند واکسیناسیون کرونا در تهران با مشارکت سازمان اورژانس گفت: روزانه 30 تا 40 هزار واکسن کرونا به شهروندان تهرانی تزریق می‌شود.
برنا تهران اورژانس واکسیناسیون 

  

عامل مهم زیان دهی بورس مشخص شدبنابر آمار موجود، سود خالص بیشتر شرکت های بورسی طی دو سال اخیر، نسبت به سال 98 با رشد قابل توجهی رو به رو بوده است. در این میان، حتی بانک ها و موسسات اعتباری که در سال 98 با زیان همراه بودند به سود دهی رسیده اند.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار سود دولت 

  

کمک شورای شهر به برج میلاد به خاطر ضررهای ناشی از کرونااعضای شورای شهر تهران با افزایش ردیف‌های اعتباری شرکت برج میلاد حداکثر تا سقف مبلغ 1000 میلیارد ریال موافقت کردند.
ایلنا شورای شهر تهران شهرداری تهران برج میلاد 

  

خسارت کرونا برای صنعت گردشگری چقدر بود؟خسارت مالی صنعت گردشگری ایران در دوران کرونا فراتر از 32 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. آمار بیکاری در این صنعت، طبق اعلام معاونت وزارت گردشگری، به بیش از 44 هزار نفر رسیده است.
اعتماد صنعت گردشگری ایران 

  

وضعیت کرونای مشهد سیاه تر از سیاه است/ کاهش سن مبتلایان به شیرخواره‌هارئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان کودکان اکبر مشهد گفت: در حال حاضر رنگ‌بندی مشهد از نظر وضعیت کرونا از سیاه هم سیاه‌تر شده است، آنقدر وضعیت شهر بحرانی است که باید واکسیناسیون در سنین پایین‌تر هم انجام دهند و به زیر 40 سال برسد.
اقتصادنیوز مشهد بیمارستان کودکان 

  

قیمت سیمان به کیسه ای 45 هزار تومان بازگشت/ اظهارات وزیر راه و شهرسازی و صمت خریدار نداشت/ شرکت ها مکلف به عرضه سیمان در بورس شدنددبیر کانون سراسری انبوه‌سازان از بازگشت قیمت سیمان به کیسه‌ای زیر 30 هزار تومان در بورس کالا و 45 تا
خبرفوری قیمت افزایش قیمت سیمان 

  

روشی جالب برای بازگرداندن حس بویایی بعد از کرونادکتر محسن کمالی گفت: اگر کرونا گرفتید و بهبود یافتید، تا دو هفته دوش خیلی گرم نگیرید که فشارخونتان تغییر نکند و دو مرتبه دچار بی حسی و بی حالی نشوید. پس از بهبود نیز حداقل یک ماه ورزش و فعالیت سنگین نداشته باشید.
برنا ورزش ماه 

  

جدیدترین آمار کرونا در ایران امروز 10 مرداد + اینفوگرافیآخرین آمار کرونا در ایران امروز 10 مرداد 1400 اعلام شد
نامه نیوز ایران دلار سهام عدالت