مهر   |  فرهنگی  |  

جزئیات تاریخ شفاهی جنگ به روایت محسن رضایی

یدالله ایزدی تاریخ‌نگار و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس و تدوین‌گر کتاب روایت علی اسحاقی جنگ الکترونیک» درباره نوع نگاه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، به خبرنگار مهر اظهار کرد: نوع نگرش و نگاه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس این بود که اگر با 50 نفر از فرماندهان گفتگو داشته باشد در قالب تاریخ شفاهی می‌تواند بخش مهمی از خلا موجود را جبران کند. البته در رویکرد جدید مرکز این امر توسعه پیدا…

جزئیات تاریخ شفاهی جنگ به روایت محسن رضایی

یدالله ایزدی تاریخ‌نگار و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس و تدوین‌گر کتاب روایت علی اسحاقی جنگ الکترونیک» درباره نوع نگاه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، به خبرنگار مهر اظهار کرد: نوع نگرش و نگاه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس این بود که اگر با 50 نفر از فرماندهان گفتگو داشته باشد در قالب تاریخ شفاهی می‌تواند بخش مهمی از خلا موجود را جبران کند. البته در رویکرد جدید مرکز این امر توسعه پیدا کرده و این تعداد 5 یا 6 برابر شده است.

به گفته او، دیدگاه مرکز اسناد به این شکل است که با 200 فرمانده گفتگو صورت بگیرد و تمام سوژه‌ها، موضوعات و مسائل جنگ پوشش داده شود.

مدیر تاریخ شفاهی مرکز اسناد وتحقیقات دفاع‌مقدس درباره خاطرات محسن رضایی در قالب تاریخ شفاهی اظهار کرد: ما در تاریخ شفاهی و جمع‌آوری خاطرات آقای محسن رضایی اقدام کردیم و در حال حاضر مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‎‌مقدس نزدیک به 10 سال است که با ایشان گفتگو می‌کند، مجموع جلسات حدود 150 ساعت مصاحبه شده و این گفتگوها درباره دوره کامل جنگ ایران و عراق هم در سطح تصمیم‌سازی و هم در بخش‌های نظامی، هم سایر جنبه‌های جنگ است.

ایزدی درباره مدت زمان جلسات گفتگو با محسن رضایی، تصریح کرد: شاید برای هر جلسه تقریبا به طور میانگین چهل تا پنجاه ساعت پژوهش وقت می‌برد. ما الان داریم دوره عملیات والفجر 8 را گفتگو می‌کنیم و حداقل 20 جلسه زمان می‌برد، این 20 جلسه حداقل یک سال طول می‌کشد، یعنی مصاحبه ژورنال ـ روزنامه ای صرف نیست که بگوییم آقای رضایی  درباره عملیات خاصی صحبت کند یا چند نوع سوال می‌پرسیم و ایشان جواب می‌دهند. نزدیک 20 موضوع مهم و کلیدی درباره جنگ با تحقیق و مطالعه استخراج شده و درباره آن‌ها به طور مفصل صحبت می‌شود.

مدیر تاریخ شفاهی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ادامه داد: موضوعاتی مانند انتخاب منطقه، حفاظت، توپخانه و عدوات، شنود، سازمان رزم، دشمن تک‌تک به صورت مجزا باید پژوهش و بررسی شود و زمان زیادی را می‌طلبد. زیرا هر کدام از این موضوعات پُر از اسناد است و باید به طور دقیق بررسی شود. مثلا برای گفتگو درباره عملیات والفجر در گفت‌وگو با آقای رضایی برای مبحث طراحی عملیات حدود 2000 سند خوانده شد. کسی که سند می‌خواند باید توانایی تجزیه و تحلیل اسناد را داشته باشد و آنها را به‌درستی دسته‌بندی کند. چون بسیاری از اسناد هستند که کارآمدی ندارند و مهم نیستند، اما قواره آنها، قواره سند است و تشخیص اصلی و فرعی بحث‌ها بسیار مهم است.

او با اشاره به جلسات کارشناسانه و روش گفت‌وگو بیان کرد: باید جلسات کارشناسی که روش گفت‌وگوی دقیق و درستی دارد را در پیش گرفت و به نوعی رویکرد انتقادی داشته باشد. امروز یکی از آسیب‌هایی که متوجه روایت‌های شفاهی است، ناخواسته یا خواسته، تاریخ‌سازی است. آن هم در موضوعی مثل جنگ که آمیزه‌ای از موفقیت و شکست، چه در جنگ و صلح، چه در هر عملیاتی است.

این پژوهشگر حوزه دفاع‌مقدس در ادامه افزود: تجربه ما نشان می‌دهد که حداقل پدران شما (به عنوان نسل گذشته) خواهند گفت که عملیاتی سرنوشت‌ساز، با ناکامی مواجه شده و مثلا تمام تدابیر ما در آن به نتیجه نرسید. در حال حاضر یک فرمانده می‌خواهد از عملیات ناکام روایتی داشته باشد، آیا او همه تقصیرها را بر عهده خواهد گرفت؟ هر روایتی که داشته باشد، باید توانایی گفتگوی نقادانه را با او داشته باشید در نتیجه شما برای این نقد باید تسلط بر موضوع و وقایع را داشته باشید و همه ابعاد موضوع و حوادث را تا حدود زیادی باید احصا کنید.

ایزدی درباره تسلط مصاحبه‌کننده در زمینه تاریخ شفاهی گفت: مصاحبه‌گر باید تقریبا به اندازه فرمانده مسلط به موضوع باشد.. حتی در بعضی مواقع ممکن است بر اطلاعات فرمانده غلبه کند یا اگر پاسخ درستی دریافت نکند توانایی پرسیدن سوال مناسب و به موقع را داشته باشد تا جواب مناسب را دریافت کند. تمام این موضوعات آسیب‌هایی است که در تاریخ شفاهی یا روش شفاهی روایت حوادث وجود دارد، زیرا تجربه زیسته فرمانده اهمیت دارد. البته برخی از این‌ها به صورت سند وجود دارد و قابل ارائه است و برخی هم تحلیل فرمانده است و تجزیه و  تحلیل خودش را ارائه می‌دهد.

جنگ مصاحبه محسن رضایی   اخبار برگزیده
  

​قیمت روغن موتور داخلی و خارجی سر به فلک کشید! +جزئیات​اقتصاد نیوز:شاید اگر در هفته‌های اخیر برای تعویض روغن موتور مراجعه کرده باشید متوجه یک موضوع عجیب شده باشید که یا به طور کلی بعضی از برندهای ایرانی و خارجی وجود ندارند و خبری از محصولاتشان نیست و یا اینکه حداقل با 50 درصد قیمت بالاتر نسبت به قبل به فروش می‌رسند که طبیعتا هزینه‌هایتان را به شدت بالا برده است.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

افزایش حقوق معلمان جدید به کجا رسید؟رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی از مذاکره با رئیس سازمان اداری و استخدامی برای افزایش حقوق دانشجومعلمان خبر داد که او هم معتقد بود حداقل حقوق دانشجومعلمان یک‌میلیون و 563هزار تومان است.
خودروتک رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی سازمان امور اداری و استخدامی 

  

پاسخ صریح به فرستادگان امریکا برای مذاکرهایران پاسخ خود به سفرهای پیدا و پنهان مقام‌های کشورهای مختلف برای کاهش تنش‌ بین واشنگتن و تهران را اعلام کرد.
مثلث ایران روزنامه ایران دونالد ترامپ 

  

راغفر اظهار داشت: در این سی سال اخیر هر موقع اقتصاد ایران با بحران روبه‌رو شد، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول اطلاعیه داده‌اند که اقتصاد ایران در مسیر صحیح و سالمی است یا این نهادها همیشه از افراد خود در در درون سیستم حمایت کرده‌اند. بطوریکه در زمان آقای احمدی نژاد رییس بانک جهانی گفته بود الگوی ایران در موضوع یارانه‌ها را باید جهانی کرد یعنی وقاحت در حد اعلا.
نامه نیوز حسین راغفر دلار اتاق بازرگانی 

  

کاهش قیمت خودرو ادامه داردعضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است کاهش قیمت ارز در روزهای اخیر و برخورد با دلالان فضای مجازی باعث کاهش قیمت خودرو شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی گفت که گمان نمی‌کند ایران خواستار جنگ باشد و آنها قطعا خواستار جنگ با آمریکا نیستند.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

جزییات جدید از تلاش چند کشور برای میانجیگری میان ایران و آمریکا/ بن علوی توضیح دادوزیر خارجه عمان بر تلاش با طرف‌های دیگر برای آرام‌سازی تنش در منطقه میان آمریکا و ایران تاکید کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا رئیس جمهور 

  

بیانیه مهم روس ها درباره ایرانوزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که افزایش غنی سازی توسط تهران، نقض توافقنامه هسته ای محسوب نمی شود.
مثلث روسیه ایران غنی سازی 

  

رقیب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 گفت: باید انصاف به خرج داد، آقای روحانی در اداره کشور دچار گرفتاری های زیادی شده است. او از پس اداره کشور در حوزه اقتصاد، تولید و توزیع بر نمی آید. دولت معارض هایی دارد که برخی شان از دولت قوی تر هستند. یعنی دولت نمی تواند هزینه ها را تأمین و با قاچاق مبارزه کند و حرفش را به کرسی بنشاند.
نامه نیوز محمد غرضی حسن روحانی پتروشیمی 

  

پیشنهاد حذف همیشگی قیمت خودرو از سایت های خرید و فروشرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با تاکید بر اینکه لزومی برای درج قیمت‌ خودروها در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی وجود ندارد، گفت: افزایش قیمت‌ها در پی درج قیمت‌های ساختگی در بازارهای خرید و فروش مجازی خودرو در شرایطی اتفاق می‌افتد که خرید و فروش در بازار خودرو کم است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  اخبار داغ
  

فصل برای لیونل مسی و بارسا به بدترین شکل ممکن تمام شد.
ورزش۳ لیونل مسی بازی عکس 

  

شکایت مجلس از دولت به دیوان محاسبات درباره ارز کالاهای اساسیرئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از روش مجلس برای تخصیص 14 میلیارد دلار جهت تأمین کالاهای اساسی، گفت: از دولت به دیوان محاسبات شکایت کرده‌ایم تا وضعیت روشن و مشخص شود که 14 میلیارد دلار کجا هزینه شده است.
تسنیم مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس ارز دولتی 

  

فصل برای لیونل مسی و بارسا به بدترین شکل ممکن تمام شد.
ورزش۳ لیونل مسی بازی عکس 

  

جزییات تازه از 264 فقره ثبت سفارش جعلی خودرو/دستور تعیین ارزش فوری خودروهای وارده با ثبت سفارش فاقد اعتبار +سندمدیرکل جرائم سازمان یافته گمرک ایران در بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی، خواستار تعیین ارزش فوری خودروهای وارداتی با ثبت سفارش فاقد اصالت شد.
تسنیم خودرو گمرک ایران 

  

بازار گوشی تلفن همراه در چند ماه گذشته با تنش‌های بسیاری همراه بوده که یکی از عوامل آن افزایش نرخ ارز و سامانه رجیستری بوده، با این حال باید دید گوشی موبایل در روزهای آینده ارزان می‌شود یا خیر؟
نامه نیوز موبایل تلفن تلفن همراه 

  

بارسا و والنسیا از ساعت 23.30 در بنیتو ویامارین به مصاف هم رفته اند.
ورزش۳ لیورپول ورزش بازی 

  

اصل 59 قانون اساسی، بن‌بست‌شکن است/ فشار به دولت خیانت به تاریخ و ملت ایران است/ پیروز میدان مبارزه با آمریکا هستیمرئیس‌جمهور وحدت فکر و اعتماد به یکدیگر را از ملزومات اصلی پیروزی در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران اسلامی دانست و با تاکید بر اینکه قطعا از رنج و مشکلات مردم خبر دارم و تمام تلاش دولت جلوگیری از سخت تر شدن زندگی مردم است، از رسانه های همگانی خواست برای امید آفرینی به مردم و خنثی سازی تبلیغات دشمنان، اقدامات و دستاوردهای دولت را برای مردم بازگو کنند.
ایلنا قانون کالاهای اساسی انتخابات ریاست جمهوری