ایلنا   |  فرهنگی  |  

قدردانی فرهنگستان هنر از 10 اثر برگزیده پویانمایی

فرهنگستان هنر از ده اثر برگزیده پویانمایی حاضر در دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران قدردانی کرد.

قدردانی فرهنگستان هنر از 10 اثر برگزیده پویانمایی

فرهنگستان هنر از ده اثر برگزیده پویانمایی حاضر در دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران قدردانی کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در این مراسم که در سالن ایران فرهنگستان هنر برگزار شد مهدی علی‌اکبرزاده مدیرعامل کانون پرورش فکری، بهمن نامور رئیس فرهنگستان هنر، محمدرضا کریمی صارمی معاون تولید کانون و دبیر جشنواره پویانمایی، امیر سحرخیز عضو گروه تخصصی سینمای فرهنگستان هنر، تعدادی از مدیران کانون و فرهنگستان هنر و جمعی از هنرمندان حضور داشتند.

جشنواره پویانمایی، ضیافت خانواده انیمیشن ایران

در ابتدای مراسم امیر سحرخیز (عضو گروه تخصصی سینمای فرهنگستان هنر) اظهار داشت: جشنواره پویانمایی تهران پیش از آنکه جشنواره باشد، برای فعالان و دوستداران حوزه انیمیشن حکم ضیافت دارد. آقای کریمی صارمی در طول 25 سال 12 دوره این جشنواره را برگزار کردند و دیگر این ضیافت 25ساله شبیه به یک ضیافت خانوادگی است.

وی افزود: در این 25 سال، جشنواره پویانمایی میزبان اسطوره‌های زیادی بوده و این ارتباط نزدیک با این افراد امکان بهره‌مندی از تجربیات زیادی را فراهم کرده است. من به نمایندگی از همه علاقه‌مندان به این حوزه از مسئولان کانون پرورش فکری تشکر می‌کنم. دستاورد این 12 دوره رصد فیلم‌های کوتاه، تجربی و دانشجویی بوده که عمدتا درخشش آن‌ها از همین جشنواره پویانمایی شروع شده است. برای فعالان این حوزه حضور در این جشنواره بسیار مهم است و اسامی مطرحی از همین جشنواره شروع کردند.

سحرخیز درپایان با تشکر از بهمن نامور رئیس فرهنگستان هنر بیان کرد: فرهنگستان هنر قرار است در این دوره توجه ویژه‌ای به جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران داشته باشد. با هماهنگی که با مدیران انجام شد قرار شد با توجه به نگاه فرهنگستان که به‌دنبال زمینه‌سازی فکری و ارتقا هنر در جامعه است ده فیلم را انتخاب و آن‌ها را نقد کند تا نگاه پژوهشی و ویژه‌ای به سینما داشته باشیم.

کمبود کتاب در حوزه پویانمایی

سپس احمد سفلایی داور بخش پایان‌نامه‌های برتر علمی جشنواره پویانمایی اظهار کرد: در این دوره از جشنواره پویانمایی سومین دوره بخش پایان‌نامه‌های برتر علمی برگزار شد و ما در این سه دوره شاهد رشد سریع این بخش بودیم. در دوره اول 12 پایان‌نامه از 4 دانشگاه، دور دوم 38 پایان‌نامه از 12 دانشگاه و در دور سوم نزدیک به 70 پایان‌نامه از 28 دانشگاه در این بخش شرکت کردند.

وی افزود: نکته جالب توجه در آثار شرکت‌کننده در این دوره تنوع دانشگاه‌ها بود و در کنار دانشگاه‌های تربیت مدرس، سوره، تهران و صداوسیما دانشگاه‌های علم و صنعت، امام صادق و… نیز حضور داشتند.

سفلایی با اشاره به محتوا و تنوع موضوعات پایان‌نامه‌ها تصریح کرد: در میان پایان‌نامه‌های ارسال شده آثار کاربردی، مهارتی و مدیریتی داشتیم که در فضای ملی بحث هویت یکی از دغدغه‌های دانشجویان بود و در فضای جهانی کارهای هنرمندمحور و اثرمحور دیده می‌شد.

وی افزود: با دیدن این تنوع به این نتیجه رسیدیم بضاعت یک قدردانی برای این حجم از اثر کافی نیست بنابراین تصمیم گرفتیم کارهای پژوهشی ارزشمند را بجای ماندن در کتابخانه‌ها، ارائه دهیم.

احمد سفلایی درپایان با تشکر از مسولان کانون و فرهنگستان هنر گفت: به نمایندگی از داوران بخش پایان‌نامه‌های برتر علمی جشنواره پویانمایی می‌گویم که با این میزان از سواد و شوق بچه‌های جوان، تعداد محدود کتاب در این حوزه کافی نیست و متولیان این بخش باید در این حوزه بیشتر فعالیت کنند. ما هم درحال حاضر پیگیر تاسیس انجمن پویانمایی هستیم.

کودکان را برای ورود به دنیای ساخت انیمیشن آماده کنیم

در ادامه این برنامه مهدی علی‌اکبرزاده مدیرعامل کانون پرورش فکری با ابراز خرسندی از همکاری میان کانون و فرهنگستان هنر بیان کرد: جشنواره پویانمایی بهانه‌ای شد تا برنامه‌هایی فراتر از برگزاری این جشنواره رقم بزنیم. جشنواره پویانمایی از معتبرترین جشنواره‌های دنیاست و امسال 85 کشور در این جشنواره شرکت کردند که با وجود آثار متعدد 200 اثر برای نمایش انتخاب شد.

وی تصریح کرد: باوجود تمام شدن جشنواره دوازدهم پویانمایی و اینکه درحال آماده‌سازی برای دوره بعد هستیم اما پرونده این جشنواره هنوز بسته نشده است و فرصتی شد تا با فرهنگستان هنر وارد گفت‌وگو شویم و برنامه‌های متنوعی تدارک ببینم.

مدیرعامل کانون اظهار کرد: علاقه به کودک و نوجوان در فرهنگستان هنر و حضور آقای نامور دلیل شد تا جلسات متعددی بایکدیگر داشته باشیم و به این ترتیب ارتباط میان کانون پرورش فکری و فرهنگستان هنر بیشتر شود. حیف است در فرهنگستان هنر کمتر به کودکان و نوجوانان توجه شود.

وی ادامه داد: انشاالله در آینده نمود این تصمیمات را خواهید دید و این برنامه این پیوند را عمیق‌تر خواهد کرد. معتقدم این دو مجموعه با همکاری یکدیگر اتفاقات تازه‌ای رقم خواهند زد.

علی‌اکبرزاده با اشاره به سابقه کانون پرورش فکری بیان کرد: کانون تا امروز زمینه‌های زیادی برای ورود کودکان و نوجوانان به این عرصه فراهم کرده است و ما نیازمند تقویت این بخش‌ها برای آینده هستیم. همانطور که آثار امروز توسط کودکان دیروز تهیه شده است، باید کودکان امروز را برای آینده تربیت کنیم.

ورود فرهنگستان هنر به حوزه کودک و نوجوان

در بخشی دیگر بهمن نامور رئیس فرهنگستان هنر باتشکر از مسئولان حاضر در جلسه گفت: سابقه همکاری فرهنگستان هنر و کانون پرورش فکری زیاد نیست و معمولا فعالیت‌های فرهنگستان مربوط به گروه سنی بزرگسال می‌شود؛ اما در دوره جدید تصمیم به ارتباط میان این دو مجموعه گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: دوره کودکی و نوجوانی دوره مهمی است و برای ذائقه‌سازی در این دوران باید تلاش کنیم. همچنین بتوانیم زیبایی‌شناسی ایرانی اسلامی را در این نسل تقویت کنیم.

رئیس فرهنگستان هنر در ادامه صحبت‌های خود خبر از برگزاری نمایشگاهی از آثار هنرمندان پیشکسوت در حوزه کودک داد که قرار است به‌طور مشترک با همکاری کانون برپا شود.

نامور در ادامه با اشاره به آثار تصویرگری در حوزه‌های مختلف به اهمیت توجه ایرانیان به تصویر تأکید کرد: مرور گذشته نشان می‌دهد ایرانی‌ها همواره یک ملت تصویرگر بودند. ما نیز به دلیل این پیشینه به انیمیشن ورود کردیم و امیدوارم درآینده فعال‌تر باشیم. سعی داریم با کمک کانون و دانشگاه‌ها بتوانیم هنر انیمیشن را تشویق کنیم و نقد نظری آن را گسترش دهیم. درواقع فرهنگستان هنر در این مسیر هر کمکی بتواند به جشنواره می‌کند.

در پایان این مراسم با حضور بهمن نامور رئیس فرهنگستان هنر، محمدحسین ساعی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس دانشگاه سوره، منیژه کنگرانی معاون پژوهشی فرهنگستان هنر، محمدرضا کریمی صارمی معاون تولید کانون و دبیر دوازدهمین جشنواره پویانمایی از ده اثر برگزیده پویانمایی از طرف فرهنگستان هنر قدردانی شد.

اهورا شهبازی کارگردان «کلاغ»، محبوبه کلایی کارگردان «دیوار چهارم»، سمانه شجاعی کارگردان «جسم خاکستری»، امیر مهران کارگردان «نهنگ سفید»، حسین مرادی‌زاده کارگردان «عقل سرخ»، مونا عبداله‌شاهی کارگردان «آتش سرخ»، حمید محمدی حجت‌آبادی کارگردان «گذشته»، الیکا مهران‌پور کارگردان «بزرگترین ماجرای گلی»، مریم کشکولی‌نیا کارگردان «قدم یازدهم» و شیوا صادق اسدی کارگردان «خرچنگ» به ترتیب به‌عنوان برگزیده معرفی شدند.

شایان ذکر است در طول این مراسم سه اثر منتخب جشنواره شامل انیمیش‌های «آتش سرخ»، «خرچنگ» و «کلاغ» نمایش داده شد.

انتهای پیام/

فرهنگستان هنر هنرمندان خانواده   اخبار برگزیده
  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

اعلام آمادگی فرانسه برای توافق با ایران در وینوزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران تصریح کرد که برای به نتیجه رساندن برجام آمادگی دارند.
مثلث فرانسه بانک صادرات بانک 

  

رونمایی از مربی جدید تراکتورسازیسرمربی جدید تراکتور دستیار خود را روسیه می آورد.
ایلنا تراکتورسازی ایران روسیه 

  

افزایش وام ضروری بازنشستگان به 15 میلیون تومانبازنشستگان کشوری منتظر دریافت وام 15 میلیون تومانی از تیرماه هستند.
ایلنا وام بازنشستگی خبرنگار 

  

فرصت احیای مذاکراتسفر بورل به تهران و تحرکات اخیر در روند مذاکرات برجامی با تحلیل‌های مختلفی همراه شده، مثلا «فرهیختگان» نوشته: اگر بخواهد توافقی اتفاق بیفتد، حداکثر تا نیمه‌ شهریور فرصت باقی است.
فردا سفر تهران روزنامه 

  

رئیس قوه قضاییه، نورانی و معتقد استمن رئیس نورانی قوه قضاییه فعلی را از 50 سال قبل و از دوره نوجوانی می‌شناسم و هم نسبت به خانواده و هم به خودشان شناخت دارم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قوه قضاییه تجاوز 

  

رئیسی: مردم اروپا هم از کوپن استفاده می کنندبرخی از کشور‌های اروپایی نیز به دلیل گرانی کالا‌های اساسی روش تخصیص کوپن را برای توزیع کالا در پیش گرفتند و برخی کالا‌ها را بدین شکل در کشورشان توزیع می‌کنند.
مستقل‌آنلاین گرانی اوکراین دختران 

  

مصوبه مجلس نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی استدکتر گرجی می‌گوید: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی به معنای دقیق کلمه نقض حق دادخواهی شهروندان و بنیان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون 

  اخبار داغ
  

سهم برابر بانک و بورس در تامین کسری بودجه دولت +نموداربراساس گزارش های بانک مرکزی در هفته آخر بهار 1401 دولت توانسته مجموعا هزار و 960 میلیارد تومان اوراق به مشتریان خود بفروشد که سهم بانک ها و بورسی ها برابر بوده است.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک بودجه 

  

خبر کرونایی خوب برای جام جهانیبا اعلام مسووولان بخش اورژانس سازمان بهداشت جهانی کرونا جام‌جهانی 2022 قطر را تهدید نمی کند.
برنا جام جهانی سازمان بهداشت جهانی اورژانس 

  

آمار کرونا در ایران امروز پنجشنبه 9 تیر 1401در طول 24 ساعت گذشته، 3 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 141 هزار و 389 نفر رسید.
اقتصادنیوز ایران 

  

یک بازیکن شاخص دیگر هم از گردونه‌ی رقابت‌های تنیس ویمبلدون کنار رفت.
ورزش۳ شاخص تنیس 

  

سرمایه میلیاردی پرسپولیس در بورسافزایش سرمایه 350 میلیارد تومانی باشگاه پرسپولیس در سازمان بورس ثبت شد.
گسترش سرمایه باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

آبله میمون و کرونا با هم در اتباط اند؟مدیرگروه بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، به تشریح راه های پیشگیری و مقابله با آبله میمونی پرداخت.
مستقل‌آنلاین دانشجو تورم خانواده 

  

شوک به خریداران سکه/افزایش یک میلیون تومانی قیمت سکه امامی/قیمت سکه رکورد زدسکه امامی تا این لحظه 15 میلیون و 550 هزار تومان قیمت خورده است که نسبت به آخرین قیمت معاملاتی روز گذشته افزایش یک میلیون تومانی را ثبت کرده است.
فردا افزایش قیمت قیمت 

  

بازارطلا و ارز 1401/04/09 / قیمت دلار چند؟امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای 18عیار هر گرم یک میلیون و 432 هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 15 میلیون و 400 هزار تومان است.
فردا یورو ارز قیمت 

  

فرار حقیقی ها از بورس /روند نزولی ارزش معاملاتبورس تهران این هفته با افت شاخص ها مواجه شد اما میزان کاهش شاخص ها زیاد نبود و عملا می توان گفت بورس در یک هفته فقط درجا زده است.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

آمار کرونا ایران 9 تیر مشخص شدوزارت بهداشت آخرین آمار ابتلا، بهبودیافتگان و جان‌باختگان ناشی از بیماری کرونا را در کشور اعلام کرد.
۵۵ آنلاین ایران وزارت بهداشت آموزش 

  

ورود سرمایه گذاران بورسی به این بازاربه جرات می‌توان گفت بخش زیادی از سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌های واردشده به بازار مسکن، نتیجه مهاجرت‌‌‌‌‌‌‌‌ سهامداران بورسی به این بازار است.
گسترش سرمایه بهار بهره وری