صراط   |  اقتصادی  |  

رشد نقدینگی دوباره افزایش یافت

نقدینگی یا به عبارت صحیح‌تر، حجم پول، مجموع پول و شبه‌پول است. نقدینگی به معنای مجموع اسکناس‌ها و مسکوکات و سپرده‌های دیداری در یک کشور است. تفاوت نقدینگی با حجم پول یک کشور، در سپرده‌های غیر دیداری افراد نزد بانک‌هاست.

صراط:

بانک مرکزی آمارهای پولی را پس از 6 ماه به روز کرد. بر این اساس، سرعت رشد نقدینگی از سال گذشته بیشتر شد و به بیش از 28 درصد رسید.

به گزارش اقتصاد نیوز نقدینگی یا به عبارت صحیح‌تر، حجم پول، مجموع پول و شبه‌پول است. نقدینگی به معنای مجموع اسکناس‌ها و مسکوکات و سپرده‌های دیداری در یک کشور است. تفاوت نقدینگی با حجم پول یک کشور، در سپرده‌های غیر دیداری افراد نزد بانک‌هاست.

نقدینگی موجود در کل اقتصاد در پایان آذر ماه 98، به بیش از 2262 هزار میلیارد تومان رسید. این عدد در قیاس با آذر ماه سال قبل، 28.2 درصد رشد را نشان می‌دهد. رشدی که نسبت به سال گذشته، تندتر شده است. در آذر ماه سال 97، رشد نقطه به نقطه نقدینگی، معادل 22.1 درصد بود. پس رشد نقدینگی در 12 ماه منتهی به آذر ماه امسال، در قیاس با 12 ماهه منتهی به آذر ماه 97، به میزان 6.1 واحد درصد تندتر شده است. رشد بالای نقدینگی در حالی است که مطابق گزارش مرکز آمار حجم تولید ناخالص داخلی کشور در طول 3 فصل ابتدایی سال، روندی کاهنده را ثبت کرده است که می‌­تواند به معنای پتانسیل تورمی در نقدینگی باشد. هر چند میزان تورم‌­سازی نقدینگی موجود، به سرعت گردش پول بستگی خواهد داشت.

میزان خلق نقدینگیمیزان نقدینگی در پایان سال قبل، در حدود 1883 هزار میلیارد تومان بود. در واقع در 3 فصل ابتدایی امسال، به حجم نقدینگی به اندازه 20.2 درصد افزوده شده است. در حالیکه در مدت مشابه سال قبل، حجم نقدینگی به میزان 15.3 درصد رشد کرده بود. کل نقدینگی تزریق شده به اقتصاد در 9 ماه ابتدایی سال نزدیک به 380 هزار میلیارد تومان بوده است. یعنی به طور میانگین در هر روز از سال 98، بیش از 1370 میلیارد تومان نقدینگی جدید خلق شده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل، در هر روز 850 میلیارد تومان به حجم نقدینگی افزوده شده بود. در نتیجه سرعت خلق این شاخص پولی نسبت به سال قبل در هر روز بیش از 60 درصد بیشتر شده که قابل تامل است.

وضعیت شبه‌پولنقدینگی متشکل از دو جز کلی پول و شبه‌پول است. شبه‌پول به مجموع سپرده‌­های غیردیداری موجود در شبکه بانکی گفته می­شود؛ یعنی «سپرده‌­های قرض ­الحسنه پس­‌انداز»، «سپرده‌های سرمایه‌­گذاری مدت‌­دار» و «سپرده­‌های متفرقه». کل حجم شبه‌­پول در پایان پاییز 98، نزدیک به 1900 هزار میلیارد تومان بوده است(رقم دقیق 1898.8 هزار میلیارد تومان). در نتیجه سهم شبه‌­پول از کل نقدینگی برابر با 84 درصد شده است. این در حالی است که در آذر ماه گذشته، سهم شبه‌­پول از نقدینگی 86.1 درصد بود.

پس از قدرت شبه‌­پول در نقدینگی کاسته شده است. شبه‌­پول بخش غیرسیال نقدینگی را تشکیل می­‌دهد و هر چه از نقش‌اش کاسته شود، به معنی فعال شدن بخش سیال نقدینگی یعنی پول است که قدرت انتقال و جابجایی راحت­‌تری دارد. از نکات جالب توجه در اقلام شبه­‌پول، افت سپرده­‌های موجود در صندوق­ پس­‌انداز مسکن است که نشان دهنده ناامید شدن خریداران مسکن از این صندوق است. حجم سپرده­‌های موجود در این صندوق در 9 ماه ابتدایی سال جاری به میزان 16 درصد کاهش یافته است.

اما سایر حساب­های قرض‌­الحسنه در سال جاری رشد 15.5 درصدی را ثبت کرده­­‌اند. قابل توجه‌ترین رشد در بین اقلام شبه‌­پول متعلق به سپرده­‌های بلندمدت است که رشد 25.4 درصدی را در سال جاری ثبت کرده‌­اند. اما رشد سپرده­‌های کوتاه مدت معادل 9.6 درصد بوده است، در حالیکه در 9 ماه ابتدایی سال گذشته سپرده‌­های کوتاه مدت 36 درصد افزایش حجم داشته‌­اند. این مسئله نشان می­دهد که با توجه به تورم به وجود آمده و تغییرات ایجاد شده در محاسبه سود سپرده‌­های کوتاه‌مدت توسط بانک مرکزی، از جذابیت این نوع سپرده­ کاسته شده است.

قدرت‌نمایی پولپول بخش سیال نقدینگی را تشکیل می‌­دهد که شامل سپرده­‌های دیداری و اسکناس و مسکوک دست اشخاص می‌­شود. سپرده‌­های دیداری عمدتا شامل سپرده­‌های جاری می‌­شوند که در 9 ماه ابتدایی سال جاری، رشد 43.8 درصدی را ثبت کرده­‌اند که نسبت به تمامی اقلام پولی، بالاترین رشد محسوب می‌­شود.

همچنین رشد نقطه به نقطه سپرده­‌های جاری معادل 64.1 درصد گزارش شده است. در آذر ماه سال گذشته، رشد نقطه­‌ای سپرده‌­های جاری معادل 49.1 درصد بوده است. با این اوصاف، اوج­‌گیری سپرده‌­های جاری شدت گرفته است.

این مسئله می‌­تواند نشان دهد که مردم نسبت به سال گذشته ترجیح می‌دهند که پول نقد بیشتری در دسترس‌شان باشد. یک تحلیل می‌تواند این باشد که با توجه به تورم ایجاد شده در اقتصاد ایران، بسیاری ترجیح می‌دهند تا سرمایه خود را در دسترس داشته باشند تا در صورت لزوم سریعا به یک دارایی، مانند ارز، طلا، مسکن یا سهام بورسی تبدیل کنند. افزایش مبادلات مسکن در ماه‌های اخیر و رونق بورس، می‌تواند شاهدی بر این ادعا باشد. از نگاه دیگر، می‌توان این فرضیه را محتمل دانست که فعالیت‌های سفته­‌بازی در اقتصاد عمومیت بیشتری نسبت به سال قبل یافته است.

 

نقدینگی پول تورم   اخبار برگزیده
  

استرس و کروناهیچ‌کس نمی‌گوید که نسبت به پیرامون خود بی‌تفاوت باشید، توصیه ما این است که با حفظ سلامتی، روحیه و انرژی، در شرایط سخت به خودتان و دیگران یاری برسانید.
مستقل‌آنلاین استرس خواب وزن 

  

خبر خوش از قم / 21 بیمار کرونایی پس از بهبودی در حال مرخص شدن هستنداقتصاد نیوز: 21 نفر از مبتلایان ویروس کرونا در قم پس از بهبودی از بیمارستان مرخص شدند.
اقتصادنیوز فضای مجازی قم استان قم 

  

در شرایطی که تصور می کنیم استفاده از ماسک،محلول ضدعفونی کننده و عدم حضور در اماکن عمومی مهم ترین راهکارهای مبارزه با ابتلا به کرونا است، پزشکان طب سنتی توصیه هایی دارند که معتقدند با عمل به آنها می توان به جنگ کرونا رفت و پیروز میدان شد.
نامه نیوز طب سنتی پزشک ایران 

  

پول حاصر از پیش فروش خودروها کجا می رود؟اگر معوقات خودرویی تکمیل و تا زمان موعود دست مشتریان تحویل داده نشود، پولهایی که خودروسازان از این طریق به دست آورده‌اند کجا صرف می‌شود؟
خودروتک پول شورای پول و اعتبار خودروسازان 

  

ریزش قیمت خودرو در بازار آغاز شد (جزئیات)آنچه که رصد قیمت‌ها در بازار خودرو نشان می‌دهد، این است که همانطور که قیمت‌ها در روز شنبه این هفته به اوج خود رسیده بود و نسبت به هفته پیش از آن افزایش قیمت عجیبی داشت، مجدد تغییر مسیر داده و روند نزولی بر خود گرفته است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

درخواست نماینده قم برای تعطیلی حرم حضرت معصومه(س)/ رد کلیات بودجه سال 99/ تکذیب خبر فوت 50 نفر در قم بر اثر ابتلا به کروناانتقاد عضو کمیسیون امنیت ملی از ادامه روند جابجایی مسافران چینی، درخواست نماینده قم برای تعطیلی حرم حضرت معصومه(س)، رد کلیات بودجه سال 99، توزیع خانه به خانه مواد شوینده و ماسک در شهرهای آلوده به کرونا، تکذیب خبر فوت 50 نفر در قم بر اثر ابتلا به کرونا، بخشی از اخبار مهم سیاسی امروز بود.
ایلنا قم حضرت معصومه عربستان 

  

ویروس کرونا تا چند ساعت زنده می‌ماند؟ابهامات و سوالات زیادی درباره کروناویروس جدید مطرح می‌شود، مثل اینکه این ویروس چقدرمی‌تواند در محیط زنده بماند و برای پیشگیری از ابتلا به آن چه باید کرد؟.
۵۵ آنلاین ویروس والدین تولید 

  

شهرداری برای مهار کرونا چه میکند؟با افزایش قربانیان و مبتلایان کرونا در شهرهای ایران، زنگ های خطر به صدا در آمده است. با اینکه منشا ورود کرونا به ایران مشخص نیست اما برای کنترل و مهار آن باید چاره ای جدی اندیشیده شود.
مستقل‌آنلاین ایران 

  

سپاه پاسداران هم برای مقابله با کرونا اعلام آمادگی کردفرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تماس تلفنی با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از آمادگی سپاه برای ارائه هرگونه کمک و خدمات برای مقابله و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا خبر داد.
مثلث سپاه پاسداران درمان آموزش 

  

قم قرنطینه نمی‌شوداستاندار قم با بیان اینکه این استان قرنطینه نمی شود، گفت: قرنطینه کردن قم راهکار موثری برای مقابله با بیماری کرونا نیست و ما باید دنبال راهکارهای کارآمدتری برویم.
مملکت‌آنلاین قم وزارت بهداشت آموزش 

  اخبار داغ
  

سرپرست استقلال یک بار دیگر تاکید کرد این تیم به سیرجان سفر نمی کند.
ورزش۳ استقلال سفر 

  

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هیچ تصمیمی برای قرنطینه محل یا شهری مطرح نیست و مردم به شایعات توجه نکنند، اظهارداشت: تصمیم گیری در مورد تعطیلی و یا ایجاد هرگونه محدودیت به خاطر کرونا با ستاد ملی مبارزه با کرونا است.
نامه نیوز رئیس جمهور نیروی انتظامی حسن روحانی 

  

روحانی: هرگونه تصمیم‌گیری در مورد تعطیلی با ستاد ملی مبارزه با کرونا استرییس جمهوری گفت: هیچ تصمیمی برای قرنطینه محل یا شهری مطرح نیست، تصمیم‌گیری در مورد تعطیلی و یا ایجاد
خبرفوری حسن روحانی درمان وزارت بهداشت 

  

مشکلی در خصوص برگشت ارز حاصل از صادرات وجود نداردرئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به ضرورت برگشت ارز حاصل از صادرات در شرایط کنونی کشور گفت: در حال حاضر مشکلی در خصوص برگشت ارز حاصل از صادرات وجود ندارد، اما در صورت بروز مشکل برای صادرکنندگان، شرکت سازمان توسعه تجارت ایران اهتمام ویژه ای برای حل مشکلات آنها دارد.
ایلنا ارز تجارت ایران 

  

فرمانده یگان های ویژه ناجا گفت: یگان ویژه برای مهار و کنترل بیماری کرونا، تمامی امکانات خود، از جمله خودروهای آبپاش را به میدان می آورد.
صراط نیروی انتظامی ویروس شورش 

  

کسی برای کرونا نسخه نپیچد/ فقط ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد تعطیلی ها تصمیم می گیردمعاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور از قول رئیس جمهور در توییتی نوشت: کسی برای کرونا نسخه نپیچد.تنها مرجع تصمیم گیرنده، ستادملی مدیریت بیماری کروناست.
برنا رئیس جمهور 

  

افزایش 190 درصدی ارزش بازار در بهمن 98ارزش بازار در پایان بهمن ماه 98 در مقایسه با ماه مشابه سال قبل به میزان 11404694 میلیارد ریال برابر با 190 درصد افزایش یافت و از 6015301 میلیارد ریال به 17419995 میلیارد ریال رسید.
شما‌نیوز درآمد ماه ریال 

  

در پی افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، صرافی های بانکی امروز قیمت ها را با افزایش چشم گیری نسبت به دیروز تعیین کرده اند، قیمت فروش دلار در صرافی ملی هم اکنون 15 هزار و 600 تومان است.
نامه نیوز قیمت افزایش قیمت دلار