تسنیم   |  سیاسی  |  

چگونه سفر روحانی به عراق تلاش‌ آمریکا برای انزوای ایران را خنثی کرد؟

مطهرنیا کارشناس مسائل منطقه‌ای معتقد است که سفر روحانی به عراق، تلاش‌های آمریکا برای به انزوا کشاندن ایران را خنثی کرد.

چگونه سفر روحانی به عراق تلاش‌ آمریکا برای انزوای ایران را خنثی کرد؟

- اخبار سیاسی -

«مهدی مطهرنیا» کارشناس مسائل منطقه‌ای و بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم درباره سفر حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور کشورمان به عراق اظهار داشت: دولت دوازدهم باتوجه به جریان برجام و مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای ناشی از آن در دستگاه دیپلماسی، درگیر روندها و کلان‌روندهایی بود که متوجه اثرات برجام و خروج آمریکا از برجام بوده است و سفر روحانی به عراق می‌تواند بازگشایی دور جدیدی از حرکت‌های وزارت امور خارجه در ارتباط با مسائل منطقه محسوب شود.

قنادباشی: روابط ایران و عراق فرادیپلماتیک و «برادرانه اسلامی» استتشریح دستاوردهای اقتصادی و راهبردی سفر روحانی به عراق به‌روایت یک دیپلمات باسابقه

 

وی افزود: توافق‌نامه‌های متفاوتی که در ارتباط با مسائل زیست‌محیطی، اقتصادی و همکاری‌های سیاسی بین دو دولت ایران و عراق  منعقد شده، مهم است  چراکه تلاش‌های آمریکا برای به انزوا کشاندن ایران را خنثی کرد.

این کارشناس مسائل منطقه‌ای گفت: یکی دیگر از بخش‌های مهم این سفر قبول دیدار حجت‌الاسلام روحانی و تیم همراه توسط آیت‌الله سیستانی بود. این دیدار حاوی پیام‌های خاصی از منظر حوزه علمیه نجف و مرجعیت شیعه در نجف بود لذا باید گفت که دستاوردهای گوناگونی در این زمینه قابل ردیابی است و در مجموع این سفر تنها توانست گوشه‌هایی از تلاش دولت برای کاهش فشارهای درونی و بیرونی در عرصه سیاست خارجی را مورد عنایت قرار دهد و آیا اینکه دولت خواهد توانست در آینده با توجه به این سفر فشار بین‌المللی ناشی از تلاش برای محاصره‌ منطقه‌ای ایران را کاهش دهد، خود مساله‌ای است که باید در آینده و با توجه به سال داغ 1398 منتظر آن بود.

وی همچنین عنوان کرد: نخست وزیر عراق و مسئولان حاکم بر ساختار قدرت عراق، خواهان آن هستند که عراق نقش فعال‌تری را به ویژه در حوزه اقتصاد منطقه‌ای  ایفا کند. اگرچه عراق به عنوان یک کشور پر از بحران از منظر تهران محسوب می‌شود، اما اکنون ارزش پول ملی عراق بالاتر از ارزش پول ملی ایران به عنوان یک کشور دارای تاریخ و تمدن طولانی در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی است.

مطهرنیا در پایان عنوان کرد: آمریکا با مبادلات امنیتی و اقتصادی که با دولت عراق دارد، اهرم‌های فشار قابل توجه‌ای را هم در عراق از آن خود کرده است. لذا باید این شاخصه و مولفه محدودکننده روابط تهران - بغداد را نیز مورد نظر قرار دارد لذا حفظ وضع موجود و اندک گسترشی در این ارتباط خود امری قابل قبول است. 

انتهای پیام/

سفر عراق ایران و عراق   اخبار برگزیده
  

همه چیز درباره افزایش یا کاهش قیمت خودرو در سال آیندهپیش‌بینی قیمت خودروهای داخلی در سال 98 با توجه به نوسانات بازار ارز که یکی از مولفه‌های خودروسازان برای تأمین مواد اولیه و قطعات است، کمی دشوار به نظر می‌رسد.
خودروتک افزایش قیمت کاهش قیمت ها قیمت ارز 

  

پلیس اعلام کرد خبر خسارت به خودروی نیروی انتظامی در درگیری شهروندان دزفول و اندیمشک کذب است.
نامه نیوز نیروی انتظامی پلیس فضای مجازی 

  

رییس جمهور سابق ایران گفت‌وگویی متفاوت با خبرورزشی داشت. او از مارادونا، انتقال تیم‌ها به شهرستان‌ها، جام جهانی و ورود بانوان به ورزشگاه‌ها گفت.
نامه نیوز احمدی نژاد رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

خبر خوش برای دارندگان خودروهای گازسوزمدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به افزایش قیمت سی ان جی به میزان 10 درصد از سال آینده گفت: طبق مصوبه هیئت دولت، قیمت این سوخت تا 5 سال آینده ثابت خواهد ماند.
خودروتک ایران رانندگی استاندارد 

  

فرمانده مرزبانی استان کردستان ‌با اشاره به درگیری شب گذشته مرزبانان هنگ مرزی بانه با اشرار مسلح گفت: اشرار مسلح ‌قصد اقدامات خرابکارانه در داخل کشور را داشتند.
نامه نیوز اشرار استان همدان استان کردستان 

  

گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت نهایی پژو 301پژو 301 در کنار 2008 و 508 محصولاتی بودند که از آن‌ها به اسم میوه‌های برجامی صنعت خودرو یاد می‌شود. بعد از بروز تنش‌های بین‌المللی و آغاز تحریم‌ها، همکاری پژو و ایران‌خودرو آسیب شدیدی دید. طبیعتاً 301 نیز از این بحران بی‌نصیب نماند. حالا خبر می‌رسد که با اتخاذ راهکارهایی قرار است که این خودرو راهی بازار شود ولی با قیمتی نامعلوم.
خودروتک قیمت پژو ایران خودرو 

  

کمتر از 24 ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعار‌های اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. پلیس لندن زخمی شدن یک جوان 27 ساله با چکش از ناحیه سر را تایید کرده است.
نامه نیوز حمله تروریستی لندن نیوزیلند 

  

قیمت خودرو چقدر دیگر پایین می آید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به افزایش حقوق کارکنان دولت، 400 هزار تومان به حقوق ثابت معلمان افزوده می‌شود که این مقدار با حفظ درصد افزایش حقوق به میزان 10 تا 20 درصد، به صورت پلکانی خواهد بود.
نامه نیوز وزارت آموزش و پرورش آموزش مجلس شورای اسلامی 

  

الان خودرو صفر کیلومتر بخریم یا بعد از عید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

پارادوکس افزایش قیمت مواد غذایی علیرغم ثابت ماندن نرخ ارز رمضانعلی سبحانی فر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از افزایش شدید قیمت مواد غذایی در روزهای ابتدایی سال 98، گفت: در حال حاضر بازار کمبودی ندارد و میوه، مرغ، گوشت و... به وفور در مغازه‌ها یافت می‌شود بنابراین گرانی مواد غذایی در این روزها محلی از اعراب ندارد. تعطیلات فضا را برای جولان سوداگران فراهم کرده است نماینده…
خانه‌ملت افزایش قیمت قیمت کاهش قیمت ها 

  

سبحانی فر: پارادوکس افزایش قیمت مواد غذایی علیرغم ثابت ماندن نرخ ارز رمضانعلی سبحانی فر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از افزایش شدید قیمت مواد غذایی در روزهای ابتدایی سال 98، گفت: در حال حاضر بازار کمبودی ندارد و میوه، مرغ، گوشت و... به وفور در مغازه‌ها یافت می‌شود بنابراین گرانی مواد غذایی در این روزها محلی از اعراب ندارد. تعطیلات فضا را برای جولان سوداگران فراهم کرده است نماینده…
خانه‌ملت افزایش قیمت قیمت کاهش قیمت ها 

  

آغاز مبارزه با آفت سن در 90 هزار هکتار از اراضی کشاورزی قزوینقزوین - ایرنا - مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: مبارزه با آفت سن مادر در سطح 90 هزار هکتار از اراضی کشاورزی قزوین آغاز شد.
ایرنا کشاورزی قزوین استان قزوین 

  

تولید رقابتی تنها راه تقویت ارزش پول ملی استاراک - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک گفت: تولید رقابتی و صادرات محور تنها راه تقویت ارزش پول ملی است.
ایرنا تولید تقویت پول ملی پول 

  

آغاز فروش ارز از فردابانک مرکزی اعلام کرد: پیرو اعلام قبلی ازروز شنبه صرافی های منتخب بانکی فعال خواهند بود ونیازهای ارزی هموطنان را تأمین خواهند کرد.
خودروتک ارز بانک مرکزی بانک 

  

ارائه خدمات ارزی از روز شنبه در صرافی های منتخبتهران- ایرنا- روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: صرافی های منتخب بانکی فردا (شنبه) و یکشنبه (چهار فروردین) فعال هستند و نیازهای ارزی هموطنان را تأمین خواهند کرد.
ایرنا نوروز صرافی تهران 

  

کم آبی باید به موضوع مشترک ملی تبدیل شود/ رونق تولید بدون نگاه خردمندانه به آب بدست نمی‌آیدمعاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: کم آبی باید به موضوع مشترک ملی تبدیل شود و نگاه به آب به عنوان کالای ارزشمند ملی نهادینه شود.
ایلنا تولید وزارت نیرو کشاورزی 

  

آغاز فروش ارز در صرافی های منتخب بانکی از فردابانک مرکزی اعلام کرد: پیرو اعلام قبلی ازروز شنبه صرافی های منتخب بانکی فعال خواهند بود ونیازهای ارزی هموطنان را تأمین خواهند کرد.
تسنیم ارز صرافی بانک مرکزی 

  

تور‌های ارزان‌قیمت، تله‌ استدر ایام نوروز، مجرمان سایبری با تبلیغات دروغین تورهای ارزان‌قیمت داخلی و خارجی به دنبال کلاهبرداری از شهروندان هستند، به همین دلیل کاربران باید هنگام مواجهه با موارد مشکوک، احتیاط کنند.
برنا شبکه های مجازی قیمت نوروز