علائم خطرناک بیماری ایدز چیست؟

بیماری ایدز یکی از بیماری هایی است که در چند مدت اول علامی از خود نشان نمی دهد، اما بعد از گذشت زمان علائم خفیف بیماری ایدز نمایان می شود. در این بسته خبری ما علائم بیماری ایدز را برای شما گردآوری کرده ایم.

علائم خطرناک بیماری ایدز چیست؟

به گزارش شمانیوز، بیماری ایدز یکی از بیماری هایی است که در چند مدت اول علامی از خود نشان نمی دهد، اما بعد از گذشت زمان علائم خفیف بیماری ایدز نمایان می شود. در این بسته خبری ما علائم بیماری ایدز را برای شما گردآوری کرده ایم. 

 

علائم و مراحل ایدز یا HIV

همانطور که می دانید ایدز یک بیماری کشنده است که توسط ویروس HIV ایجاد می شود و با ورود این ویروس به بدن، قدرت دفاعی بدن روز به روز کاهش می یابد و هر میکروبی فرصت بیمارکردن فرد را پیدا می کند. بیماری ایدز علائم زیادی دارد که در این بخش از سلامت به آنها اشاره می کنیم.

عفونت ویروسی HIV در سه مرحله اتفاق می افتد که بدون انجام درمان، در طول زمان بدتر خواهد شد و در نهایت سیستم ایمنی بدن شما را از بین می برد.

 

 مرحله اول:عفونت حاد HIV

اکثر مردم وقتی آلوده به ویروس HIV می شوند به سرعت متوجه نمی شوند، اما کمی بعد ممکن است علائمی را نشان دهد این زمانی است که سیستم ایمنی بدن شما مبارزه می کند، معمولا در عرض 2 تا 6 هفته پس از اینکه ویروس را گرفتید.

این سندروم حاد رتروویروسی یا عفونت ویروسی اولیه نام دارد. علائمش شبیه به سایر بیماری های ویروسی است و اغلب با آنفولانزا مقایسه می شود که علائم معمولا یک یا دو هفته طول می کشد و سپس به طور کامل از بین می روند.

علائم مرحله اول ویروس سردرداسهالتهوع و استفراغخستگیدرد ماهیچه هاگلو دردتورم غدد لنفاویجوش یا بثورات قرمز که خارش ندارد، معمولا بر روی تنه هستندتب

 

 

اگر سریع عمل کنید، پزشکان در حال حاضر می توانند مانع از گرفتن ایدز و HIV شما شوند؛ افرادی که این عفونت را گرفتند، به عنوان مثال، با داشتن رابطه جنسی بدون محافظت با کسی که HIV مثبت دارد، می تواند از داروهای ضد HIV برای محافظت از خود استفاده کند که این PEP نامیده می شود.

اما شما باید در عرض 72 ساعت از زمانی که در معرض ویروس قرار گرفتید، این روند را شروع کنید و داروها می توانند عوارض جانبی ناخوشایندی داشته باشند.

 

مرحله دوم:عفونت مزمن HIV

بعد از اینکه سیستم ایمنی شما نبرد با HIV را از دست می دهد و می بازد، نشانه های ایدز از بین می رود؛ پزشکان این را دوره نامنظم یا بالینی پنهان می نامند. اکثر افراد نشانه هایی را نمی بینید یا احساس نمی کنند و شما ممکن است متوجه نشوید که آلوده شده اید و می توانید HIV را به دیگران منتقل کنید.

این مرحله می تواند 10 سال یا بیشتر طول بکشد. در طی این مدت، HIV بدون درمان، سلول های td-cd4 را نابود می کند و سیستم ایمنی بدن شما را از بین می برد.

پزشک شما می تواند با چندین آزمایش خون (تعداد طبیعی بین 450 تا 1400 سلول در هر میکرولیتر) وضعیت شما را بررسی کند. با کاهش تعداد سلول ها، شما به عفونت های دیگر آسیب پذیر می شوید.

خوشبختانه ترکیب داروها می تواند به مبارزه با ویروس کمک کند، سیستم ایمنی بدن را بازسازی می کند و از گسترش ویروس جلوگیری می کند که اگر مصرف داروها و عادات سالم داشته باشید، عفونت ایدز شما ممکن است پیشرفت بیشتری نداشته باشد.

 

 مرحله سوم:ایدز

ایدز مرحله پیشرفته عفونت ویروسی HIV است ؛ این معمولا زمانی است که تعداد سلول های t-cell cd4 کمتر از 200 باشد. شما همچنین می توانید با کمک "تشخیص بیماری های ایدزی" مانند سارکوم کاپوسی (نوعی سرطان پوست) یا پنومونی (بیماری ریوی)، ایدز شما تشخیص داده شود. اگر شما نمی دانستید که قبلا به HIV آلوده شده اید، ممکن است بعد از برخی از این علائم، متوجه اش شوید.

 

علائم مرحله سوم ویروس HIVخستگی تمام وقتتورم گره های لنفاوی گردن یا کشاله رانتبی که بیش از 10 روز طول بکشدعرق شبانهکاهش وزن نامشخصلکه های قرمز روی پوست شما که از بین نمی روندتنگی نفساسهال شدید و طولانی مدتعفونت های مخمری در دهان، گلو و واژنکبودی یا خونریزی که دلیلش را نمی دانید

افراد مبتلا به ایدز که دارو مصرف نمی کنند فقط حدود 3 سال زنده می مانند، حتی اگر آنها عفونت خطرناکی بگیرند اما با درمان مناسب و یک شیوه زندگی سالم، می توانید یک زندگی طولانی مدتی داشته باشید.

 

 16 علائم و نشانه های کلی در فرد مبتلا به بیماری ایدز

نشانه هایی که هر فرد ممکن است HIV داشته باشد:اگر شما همه یا برخی از علائم زیر را دارید، توصیه می شود که در اسرع وقت آزمایش دهید.

1. تب:

یکی از اولین علائم می تواند تب خفیف تا حدود 102 درجه فارنهایت باشد ؛ تب، اگر زیاد رخ دهد، اغلب همراه با علائم معمولی خفیفی مانند خستگی، غدد لنفاوی متورم و گلودرد می باشند." در این مرحله ویروس در حال حرکت به جریان خون است و شروع به تکثیر در مقادیر زیادی می کند."

 

2. خستگی:

پاسخ التهابی تولید شده توسط سیستم ایمنی محاصره شده شما همچنین می تواند باعث خستگی و آرامش شود. خستگی می تواند هم نشانه HIV اولیه و هم نشانه بعدی HIV باشد.

 

 3. بثورات پوستی

بثورات پوستی می تواند در اوایل یا اواخر دوره های HIV یا ایدز رخ دهد.

 

4. کاهش وزن،به یک باره

کاهش وزن نشان دهنده بیماری پیشرفته ای است و می تواند به دلیل اسهال شدید باشد.

 

5. تغییرات ناخن

یکی دیگر از علائم در اواخر عفونت HIV تغییرات ناخن است، مانند ضخیم شدن و انحنا گرفتن ناخن، تقسیم شدت ناخن یا تغییر رنگش (خطوط سیاه یا قهوه ای به صورت عمودی یا افقی) است. اغلب این به علت عفونت قارچی مانند کاندیدا است.

 

6. عفونت های مخمر

یکی دیگراز عفونت های قارچی که در مراحل بعد رایج است، ریفلاکس، عفونت دهان ناشی از کاندیدا که یک نوع مخمر است،می باشد.

 

 7. سردرگمی یا مشکل تمرکز

مشکلات شناختی می تواند نشانه ای از زوال عقل مرتبط با HIV باشد که معمولا در اواخر دوران بیماری رخ می دهد.علاوه بر سردرگمی و دشواری تمرکز، ضعف مرتبط با ایدز همچنین ممکن است شامل مشکلاتی برای حافظه شود.

 

8. زخم های سرد یا زخم هایی در قسمت های خصوصی بدن

(تبخال دهان) و تبخال بخش خصوصی می تواند نشانه ای از عفونت ARS و عفونت HIV در مراحل آخر باشد. و داشتن هرپس نیز می تواند یک عامل خطر برای ابتلا به این ویروس HIVمی باشد.

به این دلیل است که تبخال بخش خصوصی می تواند زخم هایی را ایجاد کند که در طول رابطه جنسی می تواند راحت به بدن شخص دیگر منتقل شود. و افراد مبتلا به HIV بیشتر در معرض ابتلا به شیوع هرپس های شدید قرار دارند زیرا HIV سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند.

 

9. سوزش و سوزن شدن و ضعف

اواخر HIV همچنین می تواند باعث ایجاد بی حسی و سوزش و سوزن سوزن شدن در دست و پا شود.این نوروپاتی محیطی است که همچنین در افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده اتفاق می افتد.

 

 10. بی نظمی قاعدگی

لطفا بروید و وضعیت خود را بررسی کنید ؛ در هر صورت شما را در برابر این اتفاق آزار دهنده باید محافظت شوید. 

علائم دیگر افراد مبتلا به ایدز: درد عضلات، درد مفاصل، گره های لنفاوی متورم گلودرد و سردرد تهوع، استفراغ، اسهال سرفه خشم پنومونی عرق شبانه

 

ایدز درمان رابطه جنسی   اخبار برگزیده
  

تنش ها بین ایران و عربستان سعودی | ایران بر اساس مواضع ضد امپریالیستی خود قصد دارد امریکا را از خاورمیانه اخراج کندبسیاری در ایالات متحده معتقدند که به دلیل در اختیار داشتن نفت و گاز شیل، برای واشنگتن اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در خلیج فارس می افتد. اما این یک خیال خام است. ایالات متحده به یک بازار جهانی انرژی قابل اعتماد نیاز دارد. این امنیت نیز به نوبه خود به ثبات در منطقه خلیج فارس بستگی دارد. من اعتقاد ندارم که ایالات متحده به زودی منطقه خلیج فارس را به طور کامل رها کند.
۵۵ آنلاین سهام ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

چه کسی جایگزین ظریف در برجام می شود؟در تهران حرف های مختلفی در این رابطه شنیده می شود در حالی که به نظر می رسد در پایتخت های غربی و امریکا نیز موضع واحدی نسبت به مذاکرات وجود ندارد. تا به این لحظه کسی دقیق نمی داند موضع نهایی امریکایی ها و اروپایی ها برای احیای برجام چیست و آیا واقعا به آنچه در تهران، وزارت امور خارجه درباره آخرین روند گفت وگوهای احیای برجام در وین به مجلس گزارش داده است، پایبند خواهند ماند یا خیر.
مثلث سید محمد خاتمی تهران پایتخت 

  

انگلیس هشدار داد: مهلت مذاکرات وین نامحدود و ابدی نیستوزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن همسو با موضع ایالات متحده آمریکا از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره برگردد تا اطمینان حاصل شود که «می‌توانیم درباره بازگشت به برجام به نتیجه برسیم.»
اقتصادنیوز انگلیس وین دولت 

  

ایزدی: روحانی به تیم مذاکره کننده ضربه زدیک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه یکی از دلایلی که برجام مشکل پیدا کرد، سخنان روحانی در طول این سال‌ها است، گفت: روحانی به تیم مذاکره کننده ضربه زد.
فردا فواد ایزدی غنی سازی قانون 

  

خودروهایی که معاینه فنی ندارند در تعطیلات جریمه نمی شوندرئیس پلیس راهور تهران بزرگ ضمن اعلام اینکه در تعطیلات شش روزه دوربین‌های محدوده طرح ترافیک شهر تهران، خودروهای فاقد معاینه فنی را جریمه نمی‌کنند گفت: ممنوعیت شبانه برقرار است.
خودروتک معاینه فنی تعطیلات پلیس راهور 

  

شکار بزرگ رقیب استقلال برای قهرمانی در آسیاخیز رقیب استقلال برای شکار 170 میلیارد تومانی
خانه فوتبال شکار استقلال آسیا 

  

مردم خوزستان را دریابیم/ یک لحظه تعلل هم دیر استهمایون شجریان طی انتشار متنی در صفحه شخصی از مردم خواست اهالی خوزستان را در بحران بی‌آبی دریابند.
ایلنا استان خوزستان همایون شجریان خبرنگار 

  

ادعاهای بی‌اساس رژیم صهیونیستی علیه ایرانمقام صهیونیستی به بیان ادعاهای بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران لبنان 

  

تکذیب ارسال نامه از طرف بایدن به ایران/ آخرین وضعیت تبادل 10 زندانی بین ایران و آمریکاسخنگوی دولت درباره شایعاتی مبنی بر ارسال نامه ای توسط بایدن برای ایران، گفت: این خبر در حد گمانه زنی رسانه ای است و مراجع رسمی چنین چیزی را تایید نمی کنند.
نامه نیوز سازمان برنامه و بودجه دولت دوازدهم بازنشستگی 

  

شرایط فروش فردا 511 با قیمت قطعیشرکت خودرو سازی فردا شرایط فروش سدان جدید خود را اعلام کرد.
خودروتک قیمت خودرو ایران 

  

فقط مردم قربانی بازی‌های سیاسی آقایان شده‌اندنکته بسیار تأسفبار اینست که زیان‌های تأخیر احیاء برجام متوجه مردم شده آنهم به قیمت ثبت آن به نام حضرات کارشکنان! هرچند برآورد رسمی روشنی از خسارات تأخیر در رفع تحریم‌ها در دست نیست ولی افراد صاحبنظر گفته‌اند ادامه تحریم‌ها هر روز حدود 150 میلیون دلار به کشورمان زیان وارد می‌کند. این زیان را مردم در سفره‌های خودشان حس می‌کنند هرچند کاسبان تحریم آن را به حساب دولت می‌گذارند.
مستقل‌آنلاین بازی اقتصاد سلامت 

  

روحانی اصلاح‌طلبان را زمین زداز نماینده اصلاح‌طلب سه دوره مجلس درباره دولت آینده و همچنین موقعیت متزلزل اصلاح‌طلبان در انتخابات سوال کردیم تا ببینیم اصلاحات در کدام سوی میدان ایستاده است. گفتگوی ما با شهاب الدین بی مقدار نماینده ادوار مجلس است که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین اصلاح طلبان زمین فضای مجازی 

  

اظهارات نماینده مجلس خبرگان درباره اتفاقات اخیر خوزستانفارس/ نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با تکید بر مطالبه برحق مردم، گفت: نیروهای مردمی و مطالبه‌گر باید با دقت، بصیرت و هوشیاری قدم بردارند تا هیچ گونه زمینه‌ای برای سوءاستفاده دشمن ایجاد نکنند.
مثلث مجلس خبرگان بازی خانواده 

  

چند مدیر وزات نفت خود را برای ماموریت خارجی آماده کرده‌اند/ وزارت نفت قصد خارج کردن تعدادی از مدیران پرحاشیه از کشور را داردنماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: همانطور که نورچشمی‌ها در ماه‌های پایانی دولت به سفارت برگزیده می‌شوند، برخی مدیران وزارت نفت هم خود را برای عزام به ماموریت‌های خارجی آماده کرده‌اند.
ایلنا وزارت نفت نفت مجلس شورای اسلامی 

  

فیلترینگ در دستور کار مجلس نیستعضو کمیسون فرهنگی مجلس گفت: طرح اولیه مجلس تقویت پلتفرم داخلی، تسهیل فعالیت کاربران و ارزان‌سازی اینترنت است.
ایلنا فیلترینگ کار کمیسیون فرهنگی مجلس 

  اخبار داغ
  

شرایط تهران وخیم است/ عقب افتادگی 14 روزه واکسیناسیون باید جبران شود/ پاسخ به ادعای بی‌تاثیر بودن ماسک در برابر دلتا/ احتمال ابتلای 30 درصد واکسینه شده‌ها به کرونافرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران گفت: امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند، به بیماری مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند.
ایلنا تهران دانشگاه تهران واکسیناسیون 

  

ادامه روند صعودی بورس ها در جهانبیشتر شاخص های مهم بورسی به مسیر صعودی خود ادامه دادند.
خبرفوری بورس های آسیایی بورس نیویورک بورس لندن 

  

1،2،3؛ یک نفر کرونا گرفت!هر 3 ثانیه یک ایرانی به کرونا مبتلا می‌شود. رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی: درگیری در این پیک بسیار جدی است و ایده درمان موقت در این شرایط یک راهکار عملیاتی برون رفت از این بحران است. همه بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران به بیش از سقف پذیرش سرپایی و بستری خود در یک سال و نیم گذشته رسیده‌اند...
مستقل‌آنلاین تهران دانشگاه علوم پزشکی تهران امام خمینی 

  

باینانس برای از دست ندادن بازار آمریکا وارد بورس می شودصرافی باینانس تصمیم دارد برای پرهیز از وقوع اتفاق مشابه و از دست رفتن بازار آمریکا، سهام خود را در
خبرفوری صرافی اتریوم پول 

  

از اهواز تشنه تا زاهدان بیمار/ اینجا کسی به کرونا نمی‌اندیشدکارگران، کم درآمدها و کشاورزان بدون آب خوزستان که زمین‌ها و گاومیش‌هایشان به تاراج رفته است امروز اصولاً به کرونا و سلامت خود نمی‌اندیشند چون نمی‌توانند بیندیشند و در مناطق محروم دیگر مثل سیستان و بلوچستان نیز پرداخت هزینه‌های تامین سلامت برای مردم محروم اساساً ممکن نیست!
ایلنا اهواز فضای مجازی گاز 

  

پیک پنجم کرونا لحظه به لحظه سخت تر می شود به گزارش خبرگزاری مهر، سید علی دهقان منشادی معاون درمان مجتمع بیمارستانی امام خمینی با بیان اینکه تبعات پیک پنجم لحظه به لحظه سخت‌تر می‌شود، افزود: مراجعات سرپایی به طرز عجیبی افزایش‌یافته و در روزهای اخیر رکورد آمار بستری طی هفده ماه گذشته را داشتیم. وی ادامه داد: این وضع در اغلب بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران مشاهده می‌شود. به علاوه هجوم بیماران غیر کووید 19 در این موج…
مهر امام خمینی درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران 

  

تنور تحولات بورسی داغ تر شددادوستدها در بازار سهام در هفته گذشته با ایست ناگهانی ناشی از اعلام تعطیلات 6روزه در پایتخت مواجه شد تا شاخص کل با دارا بودن دو روز کاری کمتر، رشد حدود نیم‌درصدی را به ثبت برساند.
گسترش رشد اقتصادی خودروسازان سهام 

  

اوج گیری قیمت دلار بعد از تعطیلات؟در آخرین روز کاری تیرماه، دلار و سکه افزایش قیمت را تجربه کردند.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

دغدغه خوزستان / راهکار عباس عبدی برای خروج از این وضعیت سیاسی/ رویای رفتن کروناروزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:
فردا عباس عبدی فضای مجازی بازی 

  

تعطیلی بی‌فایده و پرضرر در شرایط تشدید کرونا؟!علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت در فضای مجای نوشت:تعطیلی بی‌فایده و پرضرر در شرایط تشدید کرونا؟!
۵۵ آنلاین بیمارستان مشاور جاده 

  

فروش مسکن در بورس جدی تر شد + جزئیاتبورس کالا به دنبال آن است که بتواند مسکن را به شکل متری و در قالب اوراق سلف استاندارد مسکن پیش فروش کند و این کار را در بستری که تضامین لازم از سازنده گرفته شود و خریدار با خیال راحت اقدام به خرید کند، انجام دهد.
گسترش مسکن بورس کالا سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

بعد از زدن واکسن هم کرونا می‌گیریم؟حریرچی: ابتلا به کرونا بعد از واکسینه شدن بسیار نادر است
گسترش 

  

بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هساندزنجان-213 نفر به علت ابتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند.
۵۵ آنلاین بیمارستان استان زنجان زنجان 

  

افراد در صورت تماس با فرد کرونایی 14 روز در خانه بمانند / ویروس دلتا در کشور افزایش یافته استمصطفی قانعی خطاب به تمامی گروه‌های سنی گفت: در صورت فراخوان برای تزریق واکسن کرونا گروه‌های هدف نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.
برنا ویروس