گسترش   |  اقتصادی  |  

کمک ارز نیمایی به بازگشت بورس

روز گذشته (سه شنبه) معاملات بورس در مدار مثبت پیگیری شد و بخشی از نقدینگی‌های سردرگم به‌طور مجدد بازار سهام را به‌عنوان بستر سرمایه‌های خود انتخاب کردند.

کمک ارز نیمایی به بازگشت بورس

به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه، اخطار چند روز اخیر بازارساز مبنی بر مصر بودن بانک مرکزی در کنترل بازار ارز نیز از دیگر عوامل اثر‌گذار در بازگشت نقدینگی به بورس محسوب می‌شود. با این حال، همزمان با حذف سقف معامله نیما ‌و حرکت به سمت تعیین قیمت بر حسب عرضه و تقاضا پیش‌بینی می‌شود که سیاست‌گذار، ارز تک نرخی را در دستور کار خود قرار دهد.

ارزی که می‌تواند پیش‌زمینه بازگشت ثبات در نرخ دلار و بهبود شاخص‌های سهامی را فراهم کند. داغ شدن فضای گمانه‌زنی‌ها پیرامون ارز تک نرخی نه تنها سیگنال مثبت را به معامله‌گران بازار سهام ارسال کرد، بلکه موجب بازگشت شاخص‌های سهامی با اهرم نیمایی در معاملات چهارمین روز کاری بورس شد. شاخص کل بورس تهران در معاملات روز گذشته با 56 هزارو 972 واحد (معادل 5/ 3 درصد) افزایش همراه شد. همچنین ارزش معاملات خرد بورس (با حذف بلوک و تسه) 9 هزار و 281 میلیارد تومان برآورد می‌شود. همچنین خالص تغییر مالکیت بورس تهران یک هزار و 815 میلیارد تومان از حقوقی به حقیقی بوده است بیشترین خالص خرید حقیقی‌های بازار محصولات شیمیایی، فلزات اساسی، خودرو و ساخت قطعات بوده است. صاحبنظران اقتصادی بازگشت شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران را به سقف قبلی در 6‌ ماه دوم امسال را دور از ذهن نمی‌دانند اما معتقدند که انرژی مضاعفی در این راستا باید صرف شود. روند متعادل و گاه فرسایشی رو به بالای شاخص بورس نیز پیش‌بینی این‌ روز‌های فعالان بازار سهام است.

رشد شارپ نداریم

مهدی افضلیان تحلیلگر بازار سرمایه، عنوان کرد: ریزش بیش ‌از حد قیمت سهام، رسیدن به سطح جذاب قیمتی برای بسیاری از نماد‌های بازار، اقدامات سازمان در راستای صیانت و حمایت از بازار سرمایه و صحبت‌های مجلس درخصوص بازار سهام عوامل مهمی هستند اما به‌طور کلی باعث رشد شاخص‌های سهامی نشدند. به گفته او در معاملات دیروز حدود 3 هزار میلیارد تومان صف فروش در بازار باقی ماند و در بسیاری از نماد‌های معاملاتی همچنان شاهد صف‌‌‌‌ عرضه‌کنندگان بودیم. روز سه‌شنبه عمده رشد‌ بازار سهام در گروه‌های فلزات اساسی، پتروشیمی و بانکی‌ها صورت گرفت. بنابراین با توجه به اینکه این صنایع شاخص‌ساز هستند باعث افزایش شاخص‌کل شدند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عوامل اثر‌گذار در رشد شاخص گفت: افزایش نرخ دلار و ثبات قیمت در بازار‌های جهانی باعث می‌شود که گروه‌های عمده و اصلی به لحاظ افزایش نرخ فروش شرکت‌ها (صادرات محور‌ها و بورس کالا‌یی‌ها) گزارش‌های خوبی در بازار منتشر کنند. بر این اساس انتظار می‌رود بعد از اصلاح شدید و از بین رفتن ترس ناشی از ریزش قیمت‌ها، اکنون در بسیاری از صنایعی که لیدر بازار هستند به لحاظ انتظارات قابل توجه برای سود هر سهم در آینده، شرایط بهتری را تجربه کنیم.

افضلیان می‌گوید: پس از کاهش شتاب ریزش بازار سهام، صنایع پتروشیمی و فلزات اساسی با کوچک‌ترین تکانه‌ها در بازار رشد‌های قابل توجهی را در چند روز معاملاتی اخیر تجربه کردند. زمانی که صنایع اصلی و اثر‌گذار بازار رشد قابل توجهی را به ثبت برسانند، صنایع کوچک‌تر نیز از ترس ناشی از ریزش قیمت سهام فاصله می‌گیرند. در واقع این صنایع می‌توانند نقش لیدرمحوری را برای سایر صنایعی که در بازار سهام حضور دارند ایفا کنند.

او افزود: در شرایط فعلی انتظار می‌رود بازار به یک ثبات لازم برسد. صف‌های فروش بازار سهام در محدوده یک هزار تا 1500 میلیارد در بازار شرایط بدی را رقم نمی‌زنند. بر این اساس بعد از روند نرمال بازار، رشد گروه‌‌های مختلف تابع یکسری عواملی می‌شود که رشد قیمت دلار و افزایش قیمت‌های جهانی کامودیتی‌ها از جمله آنها هستند. به اعتقاد افضلیان رشد بازار بعد از محدوده ثباتی که در آینده تجربه خواهیم کرد به‌صورت صنعت به صنعت با توجه به شرایط بنیادی و تحلیلی است، بنابراین از این پس رشد شارپ نخواهیم داشت. به گفته این کارشناس بازار سرمایه، معیار محاسبه شاخص کل، معیاری اشتباه است چرا که سود نقدی شرکت‌ها و ارزش مارکت آنها در این محاسبات مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. سقف شاخص با دلاری در محدوده 27 هزار تومان، 2 میلیون و 500 هزار واحد در بلند‌مدت خواهد بود.

بازگشت نقدینگی حقیقی‌ها

مهدی ساسانی کارشناس بازار سرمایه نیز، می‌گوید: اعتماد و بی‌اعتمادی به مسوولان و روند بازار سرمایه عواملی هستند که بازار سهام را به نقطه فعلی رسانده‌اند. در یک ماه گذشته شاهد ترس و در یک هفته اخیر شاهد بازگشت تدریجی اعتماد به بازار سرمایه هستیم. این اتفاق می‌تواند مثبت و ادامه‌دار ارزیابی شود. احتمالا در روز‌ها و هفته‌‌های آتی باز هم شاهد بازگشت نقدینگی حقیقی‌هایی که قصد خروج از بازار را داشتند به سمت خرید سهام باشیم. این تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است که از لحاظ زمانی و رقمی نمی‌توان عدد مشخصی را برای شاخص کل در نظر گرفت چراکه بازار‌های مالی همواره بر اساس عرضه، تقاضا و ارزندگی قیمت‌گذاری می‌شوند. طبیعتا تا زمانی که قیمت نماد‌‌ها روی تابلوی معاملات برای خریداران ارزنده مورد ارزیابی قرار بگیرد، می‌توان شاهد خرید توسط این دست از سرمایه‌گذاران بود. بر این اساس زمانی که این موضوع به جایی برسد که قیمت سهام شرکت‌ها از نقطه ارزندگی فاصله بگیرند، به‌طور مجدد با افزایش عرضه‌ها روی تابلوی معاملات مواجه خواهیم شد. او درباره روند کلی شاخص‌‌های سهامی نیز گفت: مهر ماه خوبی را شاهد خواهیم بود اما با توجه به اینکه آبان انتخابات امریکا را پیش رو خواهیم داشت و به‌طور مجدد ابهام در بازار افزایش پیدا خواهد کرد، احتمالا سهامداران ریسک گریز در نزدیکی آبان اقدام به خروج و ذخیره سود کنند.

ساسانی در مورد میزان اثر‌گذاری نرخ‌های فعلی دلار در صورت‌‌های مالی شرکت‌ها عنوان کرد: دلار نیمایی طبیعتا پارامتری است که شرکت‌ها بر اساس آن می‌توانند قیمت‌‌گذاری محصولات خود را به تعادل برسانند. زمانی که دلار رو به افزایش است قیمت محصولات پتروشیمی و سایر محصولاتی که در بورس کالا قیمت‌گذاری می‌شوند بر مبنای این نوع دلار با یک تلورانس تعیین می‌شوند. بنابراین شرکت‌هایی که در بورس حضور دارند اقدام به فروش همین محصولات می‌کنند و این موضوع در گزارش‌های بعدی خود را نشان خواهد داد.

منبع: دنیای اقتصاد

ارز ارز تک نرخی بورس کالا   اخبار برگزیده
  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  

برای انتخابات 1400 با شخصیت‌ها و احزاب تاثیرگذار اصلاح‌طلب رایزنی می‌کنیمدر جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، موضوع انتخابات1400 مورد بررسی قرار گرفت. همچنین غلامحسین کرباسچی گزارشی از دیدار با مهدی کروبی ارائه داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان غلامحسین کرباسچی 

  

دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در کووید-19 شدیدمحققان "دانشگاه مالاگا"(University of Malaga) و "مرکز نانوپزشکی و زیست فناوری اندلس"(BIONAND) اسپانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند از یک دارو می‌توان برای تعدیل پاسخ التهابی در موارد شدید کووید-19 استفاده کرد.
مملکت‌آنلاین درمان فناوری دارو 

  

تصمیم جامعه روحانیت برای انتخابات 1400عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت که این تشکل برنامه ای برای معرفی کاندیدا در انتخابات 1400 ندارد.
مثلث جامعه روحانیت مبارز خودرو پدر 

  

جزئیات تحریم های جدید آمریکا پس از مکانیسم ماشه + فیلمرئیس‌جمهور آمریکا بیانیه‌ای درباره تحریم‌های جدید اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.
گسترش رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

افرادی که نباید ماسک بزنندافرادی که بدون کمک قادر به برداشتن ماسک از صورت‌شان نیستند، شامل نوزادان و کودکان خردسال و همچنین افرادی که دچار سختی تنفس هستند، نباید از ماسک استفاده کنند.
مستقل‌آنلاین ماسک ورزش کودکان 

  

دونالد ترامپ، سال‌ها پیش از ریاست جمهوری خود معتقد بوده که اوباما قصد یک حمله نظامی به ایران را دارد چرا که این حمله بر موقعیت او در افکار عمومی و نظرسنجی‌ها موثر است. حال برخی گزارش‌ها و اقدامات آمریکا حاکی از فعال شدن این تئوری ترامپ در شش هفته باقیمانده به انتخابات آمریکاست.
رویداد۲۴ واشنگتن دونالد ترامپ خاورمیانه 

  

سخنگوی دولت نشست خبری این هفته خود را در سیستان بلوچستان برگزار کرد و با مقایسه دولت صدام و ترامپ به تشریح شباهت‌های آن‌ها در صدمه به ایران پرداخت.
رویداد۲۴ صادرات غیرنفتی سازمان بهداشت جهانی رئیس جمهور 

  

محصول جدید ایران خودرو در راه است | تصاویر و مشخصاتمدیر پروژه خودروی سورن سال از آمادگی ایران خودرو برای تجاری سازی این محصول در یک ماه آینده خبر داد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ممنوعیت تردد خودرو در برخی خیابان‌های تهران امروز اول مهرمدیریت‌های شهری در بسیاری کشورها در روز جهانی بدون خودرو، شهروندان را به پرهیز از استفاده از خودروهای شخصی ترغیب می‌کنند. این روز مقارن با اول مهر ماه، با پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو که در دوران شهرداری پیروز حناچی از سوی مدیران شهری پیگیری می‌شود، همزمان شده است.
خودروتک خودرو شهرداری تهران تهران 

  

اقدام ادعایی آمریکا در بازگشت تحریم‌ها علیه ایران با واکنش رسانه‌ها و تحلیلگران مختلفی روبرو بوده و همگی حاکی از یک واقعیت انکار نشدنی است: انزوای بی قید و شرط ایالات متحده!
رویداد۲۴ رسانه ایالات متحده آمریکا ایران 

  

متهم اصلی بحران در بازار خودرواختلاف قیمتی که علتی جز تعلل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌های اعلام شده توسط این شورا ندارد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

ترامپ قبل از انتخابات ناچار به لفاظی است/ ادعای فعال‌سازی اسنپ بک کلاهبرداری ترامپ است/ آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد/ جهان مخالف احیای تحریم‌هاستاستاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: جهان مخالف احیای تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد.
ایلنا دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل 

  

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای معامله قرن انجام می‌شودیکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب عملی کردن نقشه معامله قرن صورت می گیرد.
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

شاخص بورس به کدام سو می‌رود؟+ فیلمبعد از صعود تاریخی شاخص در تیر ماه و افت چشم‌گیر آن تنها بعد از دوماه، سوالی که ذهن سهامداران را به خود مشغول کرده، آینده روند شاخص است.
گسترش شاخص ماه ذهن 

  

حمله چین به آمریکا در پی اتهام زنی دوباره درباره شیوع کروناژانگ جون، نماینده چین در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در ویدیو کنفرانس شورای امنیت، به آمریکا که بار دیگر چین را به عنوان مسئول شیوع کووید-19 متهم کرده بود، به شدت حمله کرد.
اقتصادنیوز چین دروغگویی سازمان ملل متحد 

  

روند افزایش قیمت سکه طی شش ماه اول سال 99+ فیلمروند افزایش قیمت سکه طی شش ماه اول سال 1399 را مشاهده می کنید.
گسترش افزایش قیمت قیمت ماه 

  

ژاپنی‌ها به تولید دارویی که می‌تواند در درمان بیماران کرونایی موثر باشد و باعث بهبودی آن‌ها در عرض 11 روز امیدوارند.
نامه نیوز شینزو آبه تولید خودرو 

  

نقطه ضعف کرونا کشف شدپژوهشگران دانشگاه بریستول انگلیس اعلام کردند که امیدوارند بتوانند روند ویروس کرونا را متوقف کنند.
اقتصادنیوز انگلیس آنتی ویروس ویروس 

  

جزئیات یک عرضه جدید در بورسمدیرعامل شرکت برق حرارتی گفت که بر اساس برنامه‌ریزی،‌ درصدی از سهام نیروگاه‌ها به صورت خرد در بورس عرضه خواهد شد.
اقتصادنیوز برق گاز سهام 

  

پایان کرونا با کشف محلول جدیدی که کرونا را دقیق می شناسد و نابود می کند
نامه نیوز زیبایی یارانه خودرو 

  

اعلام عجیب آمار کرونا در جهان در خبر تلویزیون [+فیلم]خبر مربوط به آمار جهانی تعداد جانباختگان کرونا در اخبار 14 شبکه‌ی یک سیما با ادبیات عجیبی اعلام شد. به گزارش انصاف نیوز فیلم این بخش از اخبار سیما را در ادامه می‌بینید: انتهای پیام نوشته اعلام عجیب آمار کرونا در جهان در خبر تلویزیون [+فیلم] اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز تلویزیون ادبیات 

  

توماس باخ:/ بازی‌های المپیک می‌تواند بدون واکسن کرونا برگزار شودرئیس کمیته بین المللی المپیک گفت: رویدادهای بزرگ ورزشی می‌توانند بدون واکسن‌کرونا برگزار شوند.
ورزش۳ بازی المپیک ورزش 

  

طی 24 ساعت گذشته در دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران و بابل 84 مورد ابتلای جدید داشتیم و همچنین تعداد 511 بیمار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سطح استان بستری هستند.
صراط ویروس بیمارستان ماه 

  

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بحران کرونا خاطره سازی کرده است، گفت: بحران کرونا سبب شد تا همه گروه های پزشکی بدون ترس پا به عرصه گذاشته و برای سلامت مردم و کشور ایستادگی کنند.
صراط وزارت بهداشت سازمان نظام پزشکی نظام پزشکی 

  

کرونا جان 50 نفر را در شهرستان بویراحمد گرفت/ شناسایی 8300 بیمار دریافت 46 MB به گزارش خبرنگار مهر، پرویز یزدان پناه ظهر پنجشنبه در نشست ستاد مدیریت و پیشگیری از کرونا در یاسوج، افزود: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، 8300 بیمار کرونایی در استان شناسایی شده است. یزدان پناه تصریح کرد: تا روز گذشته نیز 124 در استان بر اثر کرونا جان خود را از دادند. ویدئوی مهر آخرین جزئیات وضعیت کرونا در کهگیلویه و بویراحمد نشان می‌دهد.
مهر خبرنگار 

  

دانش آموزان چرامی در مدرسه کرونا نگرفتند دریافت 18 MB به گزارش خبرنگار مهر، پرویز یزدان پناه در واکنش به انتشار خبری پیرامون ابتلای چند دانش آموز در مدارس استان به کرونا، افزود: دانش آموزان مبتلا در مدرسه کرونا نگرفتند. ویدئوی مهر به شفاف سازی خبر مطرح شده پرداخته است.
مهر مدرسه خبرنگار 

  

نقطه ضعف ویروس کرونا شناسایی شدپژوهشگران دانشگاه بریستول انگلیس اعلام کردند که امیدوارند بتوانند روند ویروس کرونا را متوقف کنند.
برنا ویروس انگلیس