برنا   |  اجتماعی  |  

فشارهای اقتصادی حس نوعدوستی را از بین نبرده است/ کاهشی در آمار اهدای عضو نداشته ایم

کوردیناتور ارشد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت : معمولا در بحران ها و شرایط نامساعد اقتصادی و اجتماعی، حس نوعدوستی کم می شود و هرکس به فکر خودش است و کمتر به دیگران اهمیت می دهد اما مردم ما همچنان حس همدردی خود را دارند. چون بحث اهدای عضو، یک امر معنوی و احساسی است و مسائل مالی در آن دخیل نیست، ما کاهشی در این آمار نداشته ایم.

فشارهای اقتصادی حس نوعدوستی را از بین نبرده است/ کاهشی در آمار اهدای عضو نداشته ایم

به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا ،  حدود 26 هزار نفر در ایران در لیست انتظار پیوند اعضا قرار دارند که روزانه 7 تا 10 نفر از این بیماران به دلیل نرسیدن بموقع عضو پیوندی از دنیا می روند.

دکتر یزدان شفیع خانی، کوردیناتور ارشد دانشگاه علوم پزشکی ایران در زمینه روند اهدای عضو با گروه اجتماعی خبرگزاری برنا به گفتگو پرداخت.

یزدان شفیع خانی در مورد کارت هایی که برای اهدای عضو صادر می شود به خبرنگار برنا  گفت: «صدور این کارت ها از جمله کارهای فرهنگی هستند که نیت قلبی و علاقه آن فرد را پس از مرگ نشان می دهد اما ضمانت اجرایی ندارد و تصمیم نهایی برای اهدای عضو طبق قوانین اسلام بر عهده اولیای دم  و خانواده فرد است. قطعا فردی که رضایت قلبی برای اهدای عضو دارد، از دل خانواده ای برآمده که آنها هم همین نظر و عقیده را دارند اما تصمیم گیری در آن لحظات برای خانواده سخت است. زمانی که متوجه می شوند عزیزشان به انجام این کار رضایت داشته، خانواده هم تمایل پیدا می کنند که خواسته او را برآورده کنند. اما آنچه اولیای دم باید به آن توجه کنند این است که وقتی شخصی کارت دریافت می کند، هدفش نجات افراد بیشتری است بنابراین باید سریع اقدام شود، چون هرچه زمان می گذرد اعضای بیشتری از بین می روند. یک بیمار مرگ مغزی شاید بتواند جان 8 نفر را نجات بدهد اما اگر یک روز بگذرد ممکن است این تعداد به 6 نفر برسد و همینطور در روزهای بعد کمتر شود.»

پزشک ارشد هماهنگ کننده معاونت درمان استان البرز در مورد ضرورت سرعت در اهدای عضو افزود: « نمی توان زمان قطعی برای اهدای عضو اعلام کرد اما زمانی که مغز از بین رفته و مرگ مغزی اتفاق می افتد، لحظه به لحظه سمومی را در بدن آزاد می کند که  اعضای بدن را از بین می برد و اولین بافتی که تخریب می شود، ریه است چون فرد تنفس ندارد و دستگاه تنفس کم کم به بافت ریه آسیب می زند. پزشکان تلاش می کنند که همه سلول های بدن را حفظ کنند و این حمایت را تا روزی که قلب تپش دارد ادامه می دهند، شاید خانواده روز آخر رضایت بدهند. برای بیمار مرگ مغزی فقط دو راه وجود دارد یا صبر کنیم تا به علت حجم زیاد سموم ایجاد شده در بدن، اعضا از بین بروند یا اهدای عضو انجام شود.»

وی با اشاره به اینکه فرهنگ سازی در سال های اخیر، میزان اهدای اعضا را افزایش داده است، گفت: «امروز ما شاهد اهدای عضو در استان هایی هستیم که قبلا در آنها این کار امری ناشناخته بود  و این شیوع باعث افزایش آمار کشوری  شده است. استان هایی مثل سیستان و بلوچستان که قبلا هیچ مورد اهدای عضو نداشتند  و استان های دیگری مثل اردبیل و کرمان که رشد آمار اهدای عضو داشته اند. معمولا در بحران ها و شرایط نامساعد اقتصادی و اجتماعی، حس نوعدوستی کم می شود و هرکس به فکر خودش است و کمتر به دیگران اهمیت می دهد اما مردم ما همچنان حس همدردی خود را دارند. چون بحث اهدای عضو، یک امر معنوی و احساسی است و مسائل مالی در آن دخیل نیست، ما کاهشی در این آمار نداشته ایم.»

شفیع خانی همچنین فرارسیدن فصل آلودگی هوا را زنگ خطری هرساله دانست: «آلودگی هوا به خصوص در فصول پاییز و زمستان، وضعیت بیمارانی را که در انتظار پیوند اعضا هستند به ویژه بیماران ریوی ساکن تهران و شهرهای بزرگ، وخیم تر می کند و متأسفانه هر ساله کسانی را در لیست انتظار از دست می دهیم که امیدواریم امسال این اتفاق نیفتد.»

 

ایران تهران استان البرز   اخبار برگزیده
  

واکنش خاص ظریف در آمریکاوزیر امور خارجه کشورمان به اعدام 37 تن از مخالفان حکومت سعودی واکنش نشان داد.
مثلث اعدام خبرآنلاین نیویورک 

  

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر روزی از حضور در برجام ضرر کنیم، از آن خارج خواهیم شد، گفت: افزایش قدرت چین، جهان را از خطر تک قطبی شدن می‌رهاند.
نامه نیوز ایران ایران و چین چین 

  

قیمت خودرو / قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 4 اردیبهشت 1397) / قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 4 اردیبهشت 98 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

بی کیفیت ترین خودرو های تولید داخل را بشناسید (اینوگرافی)وزارت صنعت، معدن و تجارت در تازه‌ترین گزارش خود به رتبه‌بندی خودروهای داخلی بر اساس کیفیت پرداخته است. در این گزارش خودروهای پراید و پژو پارس در گروه بی‌کیفیت‌ترین‌ها جای گرفته‌اند.
خودروتک خودرو تولید صنعت 

  

بعد از آن که صدف خادم، بوکسور زن ایرانی که برای اولین بار در مبارزه رسمی بین‌المللی، مقابل رقیب خود به پیروزی رسید، ادعا شد حکم بازداشت او در ایران صادر شده و از این رو خانم خادم با لغو برنامه خود برای بازگشت به کشور، در همان فرانسه مانده است. با این حال پیگیری‌ها نشان می‌دهد شکایتی از او مطرح نشده است.
نامه نیوز بازداشت بازی زنان 

  

گمانه زنی ها درباره قیمت جدید بنزینبراساس ارزیابی های انجام شده، اجرای چنین طرحی می تواند به معنای تورم 4 درصدی برای چند دهک مرفه جامعه باشد اما دهک های پایین 1 و 2 و 3 هیچ افزایش تورم مستقیمی را که ناشی از این طرح باشند تجربه نخواهند کرد. ثابت ماندن نرخ گاز CNG و گازوییل یکی از محورهای مهم این طرح سهمینه بندی بنزین است که در راستای جلوگیری از تورم حمل و نقل کالا در نظر گرفته شده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت سهمیه بندی بنزین 

  

استقلال در گروه مرگ به دنبال معجزهاستقلال با شکسن برابر الهلال برای صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا نیاز به خلق یک معجزه دارد.
مثلث استقلال مرگ بازی 

  

اینستااگرام فیلتر می شود؟/ پیشنهاد عضو هیات رییسه مجلس را بخوانیدخانه ملت نوشت: عضو هیئت رییسه مجلس با تاکید بر اینکه حق ایران است که از اینستاگرام شکایت و اعلان جرم کند، گفت: اگر مدیران اینستاگرام رفتار خود را جبران نکردند، می‌توان برای استفاده از آن محدودیت قائل شد.
مثلث مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی 

  

بازار در شوک قیمت جدید پرایدقیمت پراید در حالی از مرز 50 میلیون تومان عبور کرده است که بازار خودرو در سکون و رکودی کامل به سر می‌برد.
خودروتک بازار خودرو خودرو قیمت 

  

رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا در واکنش به عدم تمدید معافیت‌های نفتی گفت می خواهیم ایران یک کشور عادی شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران برنامه موشکی ایران 

  اخبار داغ
  

امام جمعه کرج: مسجد مرکز مبارزه با استکبار در تاریخ شیعه استکرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج گفت: در تاریخ شیعه مسجد به عنوان مرکز مبارزه با استکبار و ظلم به شمار می رود و اگر از این مهم فاصله بگیریم نشان از نفوذ در آن است.
ایرنا کرج مسجد مرکز رسیدگی به امور مساجد 

  

یک مقام میراث فرهنگی:طرح تورهای ارزان قیمت درکشور کلید خوردبوشهر- ایرنا- دبیرستاد هماهنگی خدمات سفرسازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت که طرح تورهای ارزان قیمت به عنوان مهمترین پروژه این سازمان در کشور کلید خورده است.
ایرنا میراث فرهنگی قیمت استان بوشهر 

  

طرح تورهای ارزان قیمت در کشور کلید خوردبوشهر- ایرنا- دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفرسازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: پروژه تورهای ارزان قیمت به عنوان مهمترین پروژه این سازمان در کشور کلید خورده است.
ایرنا قیمت درآمد استان بوشهر 

  

وزیر دفاع: ارزشی برای ‌رفتارهای غیرقانونی ترامپ قائل نیستیمتهران - ایرنا - وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با محکوم کردن ‌اقدام ترامپ در تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: ذره‌ای برای ‌رفتارهای غیرقانونی و فاقد اصول و قواعد بین‌المللی ترامپ ارزش و اعتبار قائل نیستیم.
ایرنا وزارت دفاع ترامپ تهران 

  

وزیر دفاع: برای ‌رفتارهای ترامپ ارزش قائل نیستیمامیر حاتمی، وزیر دفاع ایران با محکوم کردن ‌اقدام ترامپ در تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ذره‌ای برای ‌رفتارهای غیرقانونی و فاقد اصول و قواعد بین‌المللی ترامپ ارزش و اعتبار قائل نیستیم...
انصاف‌نیوز امیر حاتمی وزیر دفاع وزارت دفاع ترامپ 

  

ارزانی برق دلیل نپرداختن مطالبات مالکان نیروگاه های تجدیدپذیر استتهران- ایرنا - معاون توسعه بخش غیردولتی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، ضمن تایید مشکلات موجود در نپرداختن مطالبات مالکان نیروگاههای تجدیدپذیر، اظهار داشت: پایین بودن قیمت برق دلیل اصلی ناتوانی وزارت نیرو در پرداخت بدهی های خود است.
ایرنا برق تهران ایرنا 

  

ارزش بازار فرابورس 8 درصد افزایش یافتمعاملات فرابورس ایران در نخستین هفته کاری این بورس در اردیبهشت‌ماه 98 با رشد متغیرهای شاخص کل و ارزش
خبرفوری ایران ماه شاخص