فرمان مهم روحانی به وزیر کشور صادر شد| آغاز ماراتن انتخابات 1400

ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 از صبح امروز (سه‌شنبه) آغاز می‌شود. این در شرایطی است که حسن روحانی عصر دیروز در فرمانی به وزارت کشور، ملاک ثبت‌نام از داوطلبان را «قوانین موجود» اعلام کرد. این دستور روحانی ناظر بر ابلاغیه اخیر شورای نگهبان مبنی‌بر شرایط جدید برای ثبت‌نام داوطلبان انتخابات پیش‌رو است...

فرمان مهم روحانی به وزیر کشور صادر شد| آغاز ماراتن انتخابات 1400

ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 از صبح امروز (سه‌شنبه) آغاز می‌شود. این در شرایطی است که حسن روحانی عصر دیروز در فرمانی به وزارت کشور، ملاک ثبت‌نام از داوطلبان را «قوانین موجود» اعلام کرد. این دستور روحانی ناظر بر ابلاغیه اخیر شورای نگهبان مبنی‌بر شرایط جدید برای ثبت‌نام داوطلبان انتخابات پیش‌رو است. روحانی در حالی این دستور را بر مبنای تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری خطاب به رحمانی‌فضلی صادر کرد که وزیر کشور ساعاتی پیش از آن، بر اجرای مصوبه اخیر شورای نگهبان تاکید کرده بود. ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 از صبح امروز در حالی آغاز شد که حسن روحانی روز گذشته با صدور فرمانی به وزارت کشور، این وزارتخانه را مکلف به ثبت‌نام از داوطلبان براساس قوانین موجود کرد. این دستور رئیس‌جمهوری ناظر بر ابلاغیه اخیر شورای نگهبان به وزارت کشور مبنی‌بر ایجاد شرایط جدید برای ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری است که به محدود شدن نامزدها می‌انجامد. حسن روحانی در حالی این دستور را بر مبنای تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری خطاب به وزیر کشور صادر کرد که عبدالرضا رحمانی‌فضلی در دو روز گذشته رسما بر اجرای مصوبه اخیر شورای نگهبان تاکید کرده بود. ساعتی بعد (عصر دیروز) ‌وزارت کشور دستور روحانی را عملی کرد؛ ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره 14 خود، به ماده 35 قانون انتخابات ریاست‌جمهوری استناد و اعلام کرد که «داوطلبان هنگام ثبت‌نام باید دارای شرایط رجال مذهبی، سیاسی، ایرانی‌الاصل، تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی و مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور باشند. همچنین بر اساس ماده 55 قانون، برای ثبت‌نام  مدارک اصل شناسنامه عکس‌دار و چهار (4) برگ تصویر کلیه صفحات آن، اصل کارت ملی و تصویر آن و دو (2) قطعه عکس 4 × 6 جدید مورد نیاز است.»

در موارد اعلامی وزارت کشور برای ثبت‌نام نامزدها، خبری از شرط سن، مدرک و... که در ابلاغیه شورای نگهبان آمده بود، نیست.

واکنش شورای نگهبان

با این حال دستور روحانی واکنش سخنگوی شورای نگهبان را به‌دنبال داشت؛ عباسعلی کدخدایی ساعتی بعد از انتشار دستور روحانی به وزارت کشور، در توییتر نوشت: «مصوبه شورای نگهبان درخصوص شرایط ثبت‌نام‌کنندگان انتخابات ریاست‌جمهوری  برای وزارت کشور و دیگر مجریان لازم‌الاجرا است. بدیهی است کسانی از نظر شورا ثبت‌نام‌کننده تلقی می‌شوند که مدارک مذکور در مصوبه این شورا را هنگام ثبت‌نام ارائه کرده باشند.»  

ماجرای این چالش همچنان که پیداست، به مصوبه‌ای بازمی‌گردد که شورای نگهبان در جلسه چهارشنبه اصلاح کرد؛‌ مصوبه‌ای که براساس اظهارات هادی طحان‌نظیف، عضو این شورا، اصلاحیه‌ای است بر مصوبه سال 1396 شورای نگهبان درخصوص شفاف‌سازی «تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست‌جمهوری». اعلام تصویب چنین اصلاحیه‌ای آن هم در شورای نگهبان که شرایطی جدید برای ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری تعریف می‌کند و به محدود شدن تعداد نامزدها منجر خواهد شد، در چند روز گذشته انتقاد برخی چهره‌های سیاسی و حقوقدانان را در پی داشت. برخلاف منتقدان اما وزیر کشور روز یکشنبه این مصوبه شورای نگهبان را «یک گام رو به جلو» خوانده بود و ظهر دیروز نیز در همایشی که در محل این شورا برگزار شد، اعلام کرد که مرحله ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری را براساس ابلاغیه جدید شورای نگهبان برگزار می‌کند. اما ساعتی پس از این اظهارات یعنی در عصر دیروز بود که رحمانی‌فضلی فرمان حسن روحانی را دریافت کرد.

جزئیات نظر تفسیری معاونت حقوقی

در این فرمان، حسن روحانی به نظر تفسیری معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری استناد کرد؛ همان نظری که رحمانی‌فضلی دو روز پیش، اجرای مصوبه شورای نگهبان را به اعلام آن موکول کرده بود.

بنابر گزارش «ایرنا» در جمع‌بندی نظریه معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری تاکید شده است که «وزارت کشور مکلف است وظایف اجرایی خود در زمینه انتخابات ریاست‌جمهوری را براساس قوانین موجود و آیین‌نامه‌ها و مقررات مربوط به آنها انجام دهد.» معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری در پی ابلاغ مصوبه اخیر شورای نگهبان به وزارت کشور، طی نامه‌ای در 7 بند تفسیر حقوقی خود از این مصوبه را ارائه کرده است؛ نامه‌ای که صلاحیت وضع معیارهای نوعی یا قانون‌گذاری را براساس اصل 71 قانون اساسی، صرفا به عهده مجلس شورای اسلامی دانسته و تاکید کرده است که درصورت تصویب قانون از سوی مجلس هم ابلاغ آن برای اجرا با رئیس‌جمهور است. معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری، در نظریه خود آورده است که به موجب اجزای (1و2) بند (10) سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری، شناسایی اولیه توانایی و شایستگی داوطلبان در مرحله ثبت‌نام صرفا از طریق «شیوه‌های مناسب قانونی» مجاز است و این یعنی در صورت خلأ و لزوم تعیین شرایط، این مساله باید در قانون مصوب مجلس پیش‌بینی شود نه هیچ مصوبه دیگری. معاونت حقوقی در جمع‌بندی نظریه خود وزارت کشور را مکلف دانسته تا وظایف اجرایی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری را براساس قوانین موجود و آیین‌نامه‌ها و قوانین مربوطه انجام دهد. بر همین اساس رئیس‌جمهوری نیز دیروز به وزارت کشور دستور داد که در برگزاری انتخابات براساس جمع‌بندی نظریه تفسیری معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و طبق قوانین موجود عمل کند.

رحمانی‌فضلی چه گفته بود؟

عبدالرضا رحمانی‌فضلی که دو روز پیش اجرای این ابلاغیه را به «تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری» از «مصوبه اخیر شورای نگهبان» موکول کرده بود؛ اما با بیان این جمله که  «این اقدام شورای نگهبان را یک گام رو به جلو می‌دانیم»، پالس مثبت به شورای نگهبان فرستاد، روز گذشته -پیش از فرمان روحانی- رسما اعلام کرد: «مصوبه شورای نگهبان برای ساماندهی ثبت‌نام‌ها را اجرا می‌کنیم.»  وزیر کشور که دیروز برای شرکت در همایش هیات‌های نظارت انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری به شورای نگهبان رفت، با بیان اینکه ما مصوبه شورای نگهبان را که ثبت‌نام‌ها را ساماندهی می‌کند اجرا خواهیم کرد، گفت: تاکید ما بر اجرای قانون و برگزاری انتخاباتی سالم است و ما هیچ مشکلی با ناظران استانی شورای نگهبان نداریم. به گزارش «ایرنا» رحمانی‌فضلی تاکید کرد: ما در وزارت کشور برای همکاری با شورای نگهبان، مدارکی را که شورای نگهبان اعلام کرده است از داوطلبان دریافت خواهیم کرد؛ البته معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری هم در حال بررسی موضوع است؛ ولی قطعا ما با شورای نگهبان همکاری خواهیم کرد.

براساس شرایطی شورای نگهبان در ابلاغیه اخیر خود به وزارت کشور برای ثبت‌نام از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرده است، داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری باید در بازه سنی 40 تا‌ 75 سال باشند، حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن باشند و سابقه تصدی حداقل چهارساله در سمت‌های مدیریتی کشور را که به‌طور کامل مصادیق آن ذکر شده است، داشته باشند. همچنین همه نامزدها باید عدم‌سوءپیشینه ارائه دهند و سابقه محکومیت کیفری نداشته باشند. در بندی از این ابلاغیه وابسته نبودن به گروه‌های غیرقانونی و فقدان سوابق سوءامنیتی از جمله در فتنه سال 1388 به‌عنوان یکی از شروط و معیار‌های لازم برای تشخیص رجل سیاسی مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزد‌های ریاست‌جمهوری اعلام شده است.

 

 

منبع: دنیای اقتصاد

حسن روحانی وزارت کشور ستاد انتخابات کشور 



  اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

انتظارات تورمی درباره قیمت دلار موجب رشد سال گذشته بورس شد/ بورس حباب نداردرئیس سازمان بورس گفت: قیمت دارایی‌ها نسبت به تورم انتظاری و انتظارات فعالان اقتصادی از آینده شکل می‌
خبرفوری قیمت افزایش قیمت دلار 

  

ورزشگاه پوشکاش آره نا با تمام ظرفیت خود میزبان دیدار تیم های پرتغال و مجارستان خواهد بود.
ورزش۳ ورزشگاه پرتغال مجارستان 

  

ربیعی : دولت سیاست‌های مداخله ای در بورس نداشته استسخنگوی دولت: تصمیم گیری در حوزه بازار سرمایه با مشورت کارشناسان و به صورت جمعی بوده است.
گسترش دولت سخنگوی دولت سرمایه 

  

10 شهر برتر دنیا برای زندگی زیر سایه کروناتعداد قابل توجهی از شهرهای 3 کشور نیوزیلند، ژاپن و استرالیا که بهترین عملکرد را طی یک سال گذشته در کنترل همه‌گیری داشتند، در بین 10 شهر برتر جهان قرار گرفته‌اند.
برنا نیوزیلند ژاپن استرالیا 

  

واکنش ربیعی به ادعای نامزدها درباره برداشت دولت از بورس سخنگوی دولت ربیعی: سیاست دولت، حمایت از بازار سرمایه بوده و به دنبال مداخله نبوده‌ایم رقم 300 هزارمیلیارد تومان برداشت دولت از بورس که در مناظرات مطرح شد دروغ بود اختلاف نظرهای اقتصادی در دولت طبیعی است حجم ویدیو: 5.28M | مدت زمان ویدیو: 00:02:09 دانلود ویدیو
فردا دولت سخنگوی دولت سرمایه 

  

شاخص بورس امروز روی چه عددی ایستاد؟ شاخص کل بورس امروز با ریزش 44 واحدی در پایان معاملات امروز به عدد یک میلیون و 150 هزار واحد رسید. شاخص کل هم (وزن): 2946 واحد منفی ارزش معاملات: 5241 میلیارد تومان
فردا شاخص وزن 

  

بورس قرمز ماندبازار سرمایه امروز هم روندی نزولی داشت و با جود اینکه شاخص کل بورس در ساعات ابتدایی معاملات تا یک میلیون و 155 هزار واحد افزایش یافته بود، در ساعات پایانی روندی نزولی به خود گرفت و تا یک میلیون و 150 هزار واحد کاهش یافت.
اعتماد سرمایه ایران خودرو خودرو 

  

شروع سبز و پایان سرخ بورس/ شاخص افت کردبورس تهران امروز هم روندی نزولی داشت و با جود اینکه شاخص کل بورس در ساعات ابتدایی معاملات تا یک میلیون و 155 هزار واحد افزایش یافته بود، در ساعات پایانی نزولی شد و تا یک میلیون و 150 هزار واحد کاهش یافت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

التهاب عضلانی، علت فوت 60 درصد از بیماران کرونایینتایج یک مطالعه جدید در آلمان نشان می دهد اکثر بیماران مبتلا به کرونا که جان باخته‌اند، التهاب عضلان
خبرفوری آلمان تورم قلب 

  

واکنش رییس سازمان بورس به وعده های انتخاباتیاینکه جایگاه بورس به جایی رسیده است که در شعارهای کاندیداهای ریاست جمهوری مطرح می شود فی نفسه خوب است.
گسترش ریاست جمهوری سرمایه اقتصاد 

  

رئیسی سرزده به تالار بورس رفتنامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در تالار معاملات بورس اوراق بهادار حضور یافت و با فعالان بازار سرمایه گفت‌وگو کرد.
برنا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری سرمایه 

  

وضعیت ممنوعیت تردد کرونایی در پایان هفتهسرپرست پلیس راه مازندران گفت: با توجه به برگزاری انتخابات 1400 در روز جمعه، ممنوعیت تردد کرونایی در جاده‌های استان تشدید می‌شود.
گسترش خودرو پلیس پلیس راه 

  

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای همتی درباره بورس پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای خلاف واقع آقای همتی درباره بورس به همراه سخنان قبلی رییس کل سابق فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد: فشار جلسه زیاد بود نامزد محترم با عصبانیت نکاتی بیان کرد. حجم ویدیو: 8.79M | مدت زمان ویدیو: 00:03:17 دانلود ویدیو
فردا اقتصاد 

  

هرگز برای درمان کرونا مایع سفید کننده نخورید!اینکه مایع سفید کننده معجزه‌ای در درمان کووید 19 و دیگر بیماری‌های جدی است در حال تبدیل شدن به یک باور اجتماعی در آمریکا است.
برنا درمان