ایلنا   |  اجتماعی  |  

داروی کرونای مولنوپیراویر برای فرزندآوری عارضه جدی دارد/ "داروهای ضدویروس کرونا" جهش آن را افزایش می‌دهند

عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: هرچه که مصرف داروی ضد ویروس بیشتر شود، جهش ویروس نیز بیشتر می‌شود.

داروی کرونای مولنوپیراویر برای فرزندآوری عارضه جدی دارد/ "داروهای ضدویروس کرونا" جهش آن را افزایش می‌دهند

عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: هرچه که مصرف داروی ضد ویروس بیشتر شود، جهش ویروس نیز بیشتر می‌شود.

«مصطفی قانعی» عضو کمیته علمی کشوری کرونا در ارتباط با آخرین وضعیت همه‌گیری این ویروس در کشور به خبرنگار ایلنا گفت: در حال حاضر بهترین وضعیت را نسبت به 10 ماه گذشته داریم. البته ترکیبی از واکسیناسیون و ابتلاهایی که در موج پنجم پیش آمد ایمنی را در سطح جامعه بالا برد و برخی از پیش بینی‌ها درباره اینکه در آبان با پیک ششم مواجه خواهیم شد، درست از آب در نیامد. 

او افزود: البته ما هنوز مدل‌های ریاضی که بتوانند وضعیت همه گیری در روزهای آینده را دقیق پیش‌بینی کنند، در اختیار نداریم. به همین دلیل این پیش‌بینی‌ها در مورد وضعیت کرونا در پاییز که از سوی برخی از همکاران صورت گرفته بود، به واقعیت نپیوست، اما در حال حاضر دو تهدید پیش رو داریم، گروهی که واکسن نزده‌اند. تقریباً عمده تخت‌های بیمارستان و آی سی یوها توسط واکسن نزده‌ها اشغال شده است. بنابراین این موارد تهدیدی برای نظام سلامت و مشغول کردن پزشکان و از طرفی ظرفیتی برای جهش‌های ویروس هستند.

وی ادامه داد: تهدید دوم جهش‌هایی است که در کشورهایی که به اندازه کافی واکسن نزده‌اند، ایجاد می‌شود و یکی از آن‌ها نیز جهش «اومیکرون» است. باید صبر کنیم و ببینیم که این موتاسیون تا چه اندازه تاثیرگذار است، زیرا برخی از جهش‌هایی که قبلا اتفاق افتاد به کشور ایران نرسید و در محدوده دیگر کشورها باقی ماند. 

عضو کمیته علمی کشوری کرونا در ارتباط با اینکه به چه دلیل امسال به شرایط هشدار در آنفولانزا نزدیک شدیم، گفت: سال گذشته رعایت موارد بهداشتی و شدت عمل‌ها در برقراری پروتکل‌ها باعث شد که ویروس‌ها نتوانند زمینه‌ای برای شیوع پیدا کنند. در سال جاری همزمان با کاهش رعایت موارد بهداشتی، با افزایش تجمعات مواجه شدیم و ما سال‌های بدتر از این هم برای آنفولانزا داشتیم که به مرز بالاتر از هشدار هم نزدیک می‌شد و چاره‌ای که می‌اندیشیدیم مانند همین مقابله با کرونا بود. تفاوتی میان پیشگیری و مراقبت آنفولانزا و کرونا وجود ندارد. بنابراین انتظار می‌رود از لحاظ اینکه مراقبت از این ویروس‌ها صورت نگرفته و به پادتن آن در بدن افراد وجود ندارد، بتوانند به سرعت منتشر و و همه‌گیر شوند. 

قانعی گفت: ما در برنامه واکسیناسیون آنفولانزا، گروه‌های خاصی را هدف واکسیناسیون قرار می‌دهیم که بیشتر با خطر ابتلا یا مرگ و میر مواجه هستند. برای مثال کادر بهداشت و درمان، افراد بالای 65 سال، بیماران قلبی و عروقی، بیماران تنفسی و دیابت که خطر مرگ و میرشان بالاست. اما وقتی این گروه‌ها را واکسینه نمی‌کنیم ویروس در بقیه افراد جامعه هم گردش پیدا خواهد کرد. بیش از 90 درصد جامعه ما واکسن آنفولانزا نزده‌اند. برخی از کشورها واکسیناسیون را بسیار وسیع انجام می‌دهند و دراین زمینه موفق ترند. 

او افزود: اگر گروه‌های هدف شامل بیماری‌های ریوی، آسمی، دیابتی و فشار خونی و افراد مسن همه با هم واکسن بزنند تنها شامل 20 درصد جمعیت کشور خواهند شد. ما هیچ وقت در این میزان برای آنفولانزا واکسینه نکرده‌ایم. بنابراین توصیه این است که با توجه به تولیدات داخل واکسن آنفولانزا، این واکسن برای سال بعد سفارش‌گذاری و برای این گروه‌ها هدفگذاری شود تا عوارض ناشی از آنفولانزا در کشور کاهش پیدا کند. 

عضو کمیته علمی کشوری کرونا درپاسخ به این سوال که وضعیت تولید داروهای اختصاصی کرونا مانند مولنوپیراویر توسط شرکت‌های داروسازی داخلی به چه صورت است، گفت: براساس سوابق قبلی، وضعیت ایران به گونه‌ای است که به محض اینکه دارویی را به عنوان داروی کرونا قلمداد می‌کنند، از وسعت بالای مصرف برخوردار شده و تجویز آن بیش از حد انتظار می‌شود.

قانعی افزود: به همین دلیل برخی از شرکت‌های داخلی به این سمت و سو سوق پیدا کردند که نسبت به تولید داروهای جدید کرونا اقدام کنند. البته شرکت‌ها را نمی‌توان متهم کرد که چرا به سمت ساخت دارو رفته‌اید اما ورود این داروها به فهرست دارویی کشور هنوز صورت نگرفته است و در ایران این داروها در فهرست دارویی هنوز پذیرفته نشده اند. بسیاری از کشورهای دیگر هم هنوز داروها را وارد نکرده اند. مولنوپیراویر هم مانند فاویپیراویر است و به لحاظ اینکه عوارض تراتوژن دارد؛ یعنی برای جنین و فرزندآوری عارضه جدی به همراه می‌آورد، باید ملاحظات بسیار جدی را درمورد مصرف و ورودش به برنامه کشوری داشته باشیم. 

او درادامه گفت: هرچه که مصرف داروی ضد ویروس بیشتر شود، جهش ویروس نیز بیشتر می‌شود. این مساله حتی در مورد داروی آنفولانزا هم وجود داشت و داروهای آن دست معاونت بهداشتی بود و و به طور خاص در داروخانه بیمارستان و با اجازه خاص مصرف می‌شد. مصرف وسیع داروهای ضد ویروس خودش شانس جهش ویروس را بیشتر می‌کند. هر تصمیمی درباره این داروها، اول در کمیته علمی بحث می‌شود و پس از آن اطلاع‌رسانی می‌شود. 

او افزود: به هر حال آنچه که ما را بیشتر به پایان کرونا نزدیک می‌کند واکسیناسیون است و دارو نیست. دارو بعد از ابتلا تجویز می‌شود. بنابراین باید افراد را به سمت واکسیناسیون هرچه بیشتر دوز سوم ترغیب کنیم. 

قانعی در ادامه گفت: هزینه سه دوز واکسن حداکثر برای یک فرد زیر یک میلیون تومان در می‌آید، اما یک دوره درمانی هزینه‌های بسیار سنگینی را به افراد و سیستم سلامت تحمیل می‌کند. در عین حال به این دلیل که دارو بعد از ابتلا به کرونا تجویز می‌شود، ممکن است که بیمار به آن پاسخ ندهد. تجربیات قبلی «رمدیسیور» و «فاویپیراویر» نشان داد که اثری که در آغاز گفته شده بود در عمل اتفاق نیفتاد. قطعا اقتصادی‌ترین و موثرترین روش برای کنترل کرونا واکسیناسیون است و نه دارو.

انتهای پیام/

ایران ویروس درمان   اخبار برگزیده
  

افزایش ناگهانی قیمت دلارنوسانات نرخ ارز از موضوعاتی است که در این سال‌ها به کرات با آن مواجه بوده‌ایم. در سال‌های اخیر خروج آمریکا از برجام به کاهش درآمدهای ارزی ایران و در نتیجه افزایش نرخ ارزهای خارجی به ویژه دلار منجر شد.
نامه نیوز افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

العربیه: تاریخ مشخصی برای پایان مذاکرات وجود نداردشبکه العربیه به نقل از منابع دیپلماتیک با اشاره به اینکه مذاکرات وین به بن بست نرسیده است نوشت که هنوز زمان مشخصی برای پایان مذاکرات وجود ندارد.
فردا العربیه بانک وین 

  

تماس‌های روسیه و ایران در زمینه‌های مختلف ادامه خواهد یافتسخنگوی کاخ کرملین از تداوم تعاملات میان ایران و روسیه خبر داد.
ایلنا روسیه ایران و روسیه ایران 

  

ایجاد ساز و کارهای لازم برای رفع مشکلات تجارت ایران و انگلیسمعاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با سفیر انگلستان و رایزن بازرگانی این کشور بر توسعه مناسبات تجاری دو کشور تاکید کرد.
ایلنا کشاورزی حوزه ایران و انگلیس 

  

بازار سهام سبزپوش شد / علت صعود شاخص بورس چه بود؟در حالی که در 3 روز گذشته شاخص کل بورس پایتخت بیش از 73 هزار واحد افت کرده بود، روز چهارشنبه شاخص‌ها رشد کردند، علت چه بود؟
اقتصادنیوز سهام شاخص پایتخت 

  

امیکرون و دلتا چه تفاوتی با هم دارند؟/علائم آنها را بشناسیدامیکرون، سویه‌ای از بطن ویروس "سارس کوو 2" است که به دلیل علائم خفیف‌تر ابتلا به آن، "واریانت ملایم‌" نیز خوانده می‌شود و به نظر می‌رسد که روند شدید بیماری کووید 19 در ابتلا به این سویه به‌ ندرت دیده می‌شود، اما چرا؟
مستقل‌آنلاین کودکان ویروس والدین 

  

ورود سامانه بارشی به کشور طی امروز | کاهش دما تا 8 درجهرئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ضمن اشاره به تداوم آلودگی هوا در چهار کلانشهر طی امروز (6 بهمن‌ماه) از ورود سامانه بارشی به کشور خبر داد.
۵۵ آنلاین ارومیه آلودگی هوا قزوین 

  

جاماندگان سهام عدالت از کی سهام دار می‌شوند؟پرونده جاماندگان سهام عدالت همچنان باز است و درباره تعیین تکلیف آن، وعده های زیادی داده شده است اما همچنان تصمیم گیری درباره 20 میلیون نفر که از گرفتن سهام عدالت جامانده اند، به آینده موکول می شود.
مستقل‌آنلاین سهام عدالت سهام دولت دوازدهم 

  

«بایدن» و دو گزینه نهایی در مساله ایران«روند خاصِ تحولات در عرصه سیاست و اقتصادِ داخلی آمریکا، تا حد زیادی موقعیت بایدن و حزب دموکرات را با چالش هایی قابل توجه رو به رو کرده است. چالش هایی که در نهایت می توانند به ظهورِ دو سناریوی شوکه‌کننده و حتی ناگهانی در زمینه سیاست این کشور در رابطه با ایران ختم شوند. فرصت شناسی و استفاده درستِ ایران از وضعیت کنونی آمریکا است که می تواند مشخص کننده سناریویِ نهایی باشد.»
مثلث دونالد ترامپ باراک اوباما رئیس جمهور 

  

هفته های آینده به پیک مرگ و میر امیکرون می رسیمعضو کمیته علمی مبارزه با کرونا گفت: در هفته های آینده به پیک امیکرون می رسیم که با مرگ و میر همراه خواهد بود.
مستقل‌آنلاین مرگ کودکان والدین 

  

پرسپولیس بدون حریف ماندحریف پرسپولیس در سوپرجام در حال برگزاری مقدمات سفر به امارات و برگزاری اردویی در این کشور بود که این سفر در دقیقه 90 منتفی شد.
خانه فوتبال پرسپولیس سفر وام 

  

قیمت سکه امامی امروز سه شنبه 5 بهمن 1400/ سکه امامی ارزان شداقتصادنیوز ، قیمت سکه در بازار امروز ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

شرایط آسان و باورنکردنی دریافت وام تا 50 میلیون تومان +جزئیاتروابط عمومی بانک مرکزی از شرایط دریافت وام زیر 100 میلیون تومان بدون ضامن و با اعتبارسنجی خبر داد.
فردا وام دولت بخش خصوصی 

  

جزئیات سفر رئیس جمهور به روسیه از زبان سخنگوی دولتآخرین خبر/ سخنگوی دولت در نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
نامه نیوز سفر رئیس جمهور روسیه 

  

جزئیات رسیدگی به 2 پرونده در دادگاه مطبوعاتسخنگوی هیات منصفه جرایم مطبوعاتی و سیاسی از رسیدگی به 2 پرونده به ریاست قاضی محمدی کشکولی خبر داد.
ایلنا مطبوعات ماه تهران 

  اخبار داغ
  

زنگ خطر آغاز موج ششم کرونا به صدا درآمداقتصادنیوز: در وزارت بهداشت گزارشی از آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور و جهان، آمار افزایش بیماران سرپایی و بستری و مرگ و میر ناشی از سویه جدید اُمیکرون و افزایش تعداد شهرهای قرمز و نارنجی در رنگ بندی جدید کرونایی کشور ارائه کرد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت درآمد مرگ 

  

ردپای بورس در بازار دلار /قیمت سکه جان گرفتاقتصادنیوز: بازار ارز و طلا امروز چهارشنبه 6 بهمن 1400 شاهد رشد قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت طلا بود.
اقتصادنیوز دلار قیمت ارز 

  

وعده بورسی جدید محسن رضاییاقتصادنیوز: محسن رضایی اعلام کرد که تیم اقتصادی دولت در حمایت از بورس مصمم و هماهنگ است.
اقتصادنیوز محسن رضایی دولت 

  

افزایش قیمت خودروهای داخلی/قیمت جدید محصولات سایپادر پی اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده خودروهای داخلی، این مالیات از 13 دی‌ماه در طرح‌های جدید فروش خودروسازان نیز اعمال شده و براساس آن قیمت‌های جدید مشخص شده است.
فردا افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

آغاز پیک ششم کرونا در کشور/ 2 تا 4 هفته آینده به اوج اومیکرون می رسیمعضو ستاد ملی مقابله با کرونا با هشدار درباره ورود کشور به موج ششم کرونا گفت: کشور 2 تا چهار هفته آینده به اوج اومیکرون می رسد.
اقتصادنیوز 

  

تیم اقتصادی دولت در حمایت از بورس مصمم و هماهنگ استمعاون اقتصادی رییس‌جمهور تأکید کرد: تیم اقتصادی دولت در حمایت از بورس مصمم و هماهنگ است.
ایلنا دولت محسن رضایی ماه 

  

زنان ایران 0 زنان چین‌تایپه 5؛ حذف تیم کرونا زدهتیم ملی فوتبال زنان ایران با نمایشی دور از انتظار در مقابل چین‌تایپه با شکستی سنگین مغلوب شد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.
مثلث زنان ایران خودرو ایران 

  

خداحافظی دختران ایران با جام ملتهای آسیا؛/ زنان ایران 0 زنان چین‌تایپه 5؛ حذف تیم کرونا زدهتیم ملی فوتبال زنان ایران با نمایشی دور از انتظار در مقابل چین‌تایپه با شکستی سنگین مغلوب شد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.
ورزش۳ دختران ایران تیم ملی فوتبال ایران 

  

به صدا درآمدن زنگ خطر آغاز موج ششم کرونادر جلسه کمیته تخصصی کرونا به ریاست معاون اول رئیس‌جمور بر لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید شد.
فردا وزارت بهداشت درمان رئیس جمهور 

  

بورس تغییر جهت داد/ خروجی پول حقیقی ها حداقلی شداقتصادنیوز: امروز 6 بهمن 1400 معاملات بازار سهام در روز پایانی کاری شاهد یک تغییر جدی بود.
اقتصادنیوز پول سهام 

  

زنگ خطر آغاز موج ششم کرونا در کشور به صدا درآمده استجلسه کمیته تخصصی کرونا بعداز ظهر امروز به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.
ایلنا درمان وزارت کشور وزارت بهداشت 

  

کرونای دبیر اختلالی در جشنواره فیلم فجر ایجاد نکرده استیزدان عشیری تأکید کرد که ابتلای دبیر جشنواره فیلم فجر به ویروس کرونا اختلالی در این رویداد ایجاد نکرده است.
برنا جشنواره فیلم فجر ویروس 

  

افزایش پنج درصدی قیمت خودرو از فردا؛خریداران ایران خودرو و سایپا دست به جیب شوند|جزئیاتافزایش قیمت خودرو :مثلا صعود 4 میلیونی قیمت پژو پارس به خاطر مالیات!
خانه فوتبال افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

درخواست مدیرعامل بورس انرژی از شرکت نفتمدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: صنعت نفت صنعت پیشران اقتصاد کشور است و با توجه به پیچیدگی، گستردگی و تنوع نیازهای این صنعت، شرکت ملی نفت باید تامین مالی از طریق بازار سرمایه را به صورت فرایندی مستمر و نه مقطعی مورد توجه قرار دهد. ‌
گسترش انرژی گاز وزارت نفت