ایلنا   |  اقتصادی  |  

انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سهام عدالت به‌زودی برگزار می‌شود/ انتخابات، حق سهامداران برای تعیین سرنوشت 380 هزار میلیارد تومان دارایی است

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: 30 میلیون نفر سهامدار غیرمستقیم شرکت‌های سهام عدالت در 31 استان دارای 380 هزار میلیارد تومان سرمایه هستند و حق آنهاست که بخواهند درباره سرنوشت سرمایه خود تصمیم بگیرند.

انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سهام عدالت به‌زودی برگزار می‌شود/ انتخابات، حق سهامداران برای تعیین سرنوشت 380 هزار میلیارد تومان دارایی است

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: 30 میلیون نفر سهامدار غیرمستقیم شرکت‌های سهام عدالت در 31 استان دارای 380 هزار میلیارد تومان سرمایه هستند و حق آنهاست که بخواهند درباره سرنوشت سرمایه خود تصمیم بگیرند.

علی عسکری،معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد در گفت و گو با ایلنا از برگزاری انتخابات تعیین هیات مدیره شرکت‌های سهام عدالت در استان‌ها در روزهای آینده خبر داد و گفت: تا پایان سال گذشته قرار بود انتخابات شرکت‌های سهامی عدالت در استان‌ها انجام شود اما به دلیل اینکه استعلام شرایط عمومی و همچنین احراز شرایط تخصصی و حرفه‌ای برخی از کاندیداها کسب نشده بود و به صورت کامل انجام نشد، برگزاری انتخابات به تعویق افتاد.

وی ادامه داد: این انتخابات برای یک فرصت مناسب در تاریخ دیگر به تعویق افتاد و قرار نبود که انتخابات به صورت کامل حذف یا لغو شود و برنامه ریزی شده تا در اردیبهشت‌ماه انتخابات به اجرا می‌رسد.

عسکری تاکید کرد: شورای عالی بورس در آ‌خرین جلسه سال 99 و اولین جلسه 1400 مقرر کرد که سازمان بورس برنامه زمان بندی برای انتخابات شرکت‌های سهام عدالت در استان‌ها را ارائه دهد و برخی از این شرکت‌ها که در سال گذشته مرحله اول انتخابات را برگزار کرده بودند، مرحله دوم مجمع و انتخابات را امسال برگزار می‌کنند و شرکت‌هایی که مجمع و مرحله اول انتخابات آ‌نها برگزار نشده هر دو مرحله را طی اردیبهشت ماه به اجرا می‌رسانند.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه افراد برای اعلام کاندیداتوری خود تا 26 فروردین ماه مهلت ثبت نام در سایت ستان را دارند گفت: برگزاری مجامع برای شرکت‌ها از اواسط اردیبهشت ماه تا نیمه اول خردادماه انجام می‌شود.

عسکری با تاکید بر اینکه مقام‌های رسمی کشور این نیاز را دیدند تا در شرکت‌های سهام عدالت و نحوه مدیریت این شرکت‌ها بازنگری صورت بگیرد، اظهار داشت: از زمانی که شرکت‌های سهام عدالت شکل گرفتند تا به امروز که 10 سال از آن می‌گذرد اعضای هیات مدیره تغییری نکردند بنابراین بازنگری در این مجموعه‌ها ضروری است تا این شرکت‌ها بتوانند در چارچوب قواعد شرکت‌داری اداره شوند.

معاون وزیر اقتصاد افزود: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری این شرکت‌ها باید در بورس پذیرفته شوند تا علاوه بر ظهور شفافیت کامل در عملکرد این شرکت‌ها، امکان خرید و فروش سهام برای سهامداران و اعضا فراهم شود و تمام این اقدامات باید در یک شرایط رقابتی شکل بگیرد که لازمه آن پذیرش شرکت‌ها در بورس است.

عسکری با تاکید بر اینکه شرکت‌ها باید در فرآیند بورس فعالیت کنند گفت: پذیره نویسی و ثبت این شرکت‌ها در بورس سال گذشته انجام شد و پس از انتخابات و برگزاری مجامع فوق‌العاده، این شرکت‌ها به عنوان شرکت‌های بورسی فعال خواهند بود و اعضای هیات مدیره آنها از این پس بر اساس صلاحیت حرفه‌ای و تخصص انتخاب می‌شوند و هر فردی برای اینکه عضو هیات مدیره این شرکت‌ها باشد باید صلاحیت فنی در زمینه شرکت‌داری را داشته باشد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد تاکید کرد: مدیران شرکت‌های سهام عدالت در استان‌ها باید پاسخگوی عملکرد خود به سازمان بورس باشند بنابراین از این جهت، انتخابات پیش رو بسیار مهم است و اعضای هیات مدیره این شرکت‌ها باید در شرایط رقابتی انتخاب شوند.

وی با اشاره به اینکه شرایط افراد برای شرکت در انتخابات و ورود به هیات مدیره این شرکت‌ها گفت:مهمترین مووضوع این است که شرایط حرفه‌ای، فنی و تخصصی و عمومی کاندیداها احراز شود و هر کسی که سهامدار شرکت‌های سهام عدالت باشند و این شرایط را داشته باشند می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

عسکری افزود: طبق مصوبه سال گذشته شورای عالی بورس افراد می‌توانند وارد خرید و فروش سهام عدالت شوند و در بازه زمانی که آزادسازی سهام عدالت صورت گرفت هر کسی می‌توانست سهامدار این شرکت‌ها باشد.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به شرکت‌هایی که تا کنون مجمع آنها برگزار نشده بود گفت: 16 شرکت مرحله اول مجمع را برگزار کردند و در حال برگزاری مرحله دوم هستند. مرحله دوم بر اساس قانون تجارت می‌تـواند انجام شود. برای دیگر شرکت‌ها نیز باید برگزاری مجامع با رعایت شرایط قانونی و آیین نامه آزاد سازی سهام انجام خواهد پذیرفت.

وی تاکید کرد: مجامع و انتخابات هیات مدیره شرکت‌ها باید تا 15 خرداد انجام شود و اگر شرکتی به هر دلیل نتوانست این مراحل را پشت سر بگذارد انتخابات آن بعد از انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

عسکری با تاکید براینکه در حال حاضر ارزش روز دارایی‌های سهامداران غیرمستقیم شرکت‌های سهام عدالت در استان‌ها حدود 380 هزار میلیارد تومان است گفت: 30 میلیون نفر سهامدار غیرمستقیم شرکت‌های سهام عدالت در 31 استان دارای 380 هزار میلیارد تومان سرمایه هستند و حق آنهاست که بخواهند درباره سرنوشت سرمایه خود تصمیم بگیرند.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به ایرادات مدیریت شرکت‌ها در هیات مدیره‌های 10سال گذشته گفت: پس از شکل‌گیری شرکت‌های سهام عدالت چه استانی و چه شهرستانی تا به امروز هیچ انتخاباتی برای تعیین هیات مدیره‌ها برگزار نشده است و 10 سال است که این شرکت‌ها با همان هیات مدیره اولیه اداره می‌شوند که این موضوع با چارچوب قانون تجارت سنخیت ندارد.

وی با بیان اینکه انتخابات باید در دوره های زمانی مشخص برگزار شوند و اعضای هیات مدیره توسط سهامداران تعیین شود گفت: این شرکت‌ها باید بورسی شوند و سالانه عملیات حسابرسی آنها به اجرا برسد و کاملا شفاف عمل کنند اما متاسفانه این رویه در 10 سال گذشته متداول نبوده و به همین دلیل درخواست مقامات کشور بورسی شدن این شرکت‌ها و شفاف شدن فعالیت آنها است.

عسکری تاکید کرد:‌ از این پس تمام شرکت‌های سهام عدالت استانی باید مانند هر شرکت بورسی دیگر گزارش‌های مالی لازم را در مقاطع تعیین شده در سال به سازمان بورس ارائه دهد و سازمان بورس نماد این شرکت‌ها را کنترل کند.

وی تاکید کرد: انتخابات برای تعیین هیات مدیره شرکت‌های سهام عدالت حقی است که به مردم داده شده تا درباره سرنوشت دارایی خود تصمیم بگیرند و از مدیران درباره چگونگی اداره آن مطالبه‌گری کنند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد ادامه داد: در این دوره خود سهامداران اعضای هیات مدیره را انتخاب می‌کنند.

وی با اشاره به مقاومتی که برخی از اعضای هیات مدیره فعلی برای برگزاری این انتخابات دارند گفت:‌ مهمترین دلیل این است که اعضای فعلی در هیات مدیره که صلاحیت حرفه‌ای و تخصصی ندارند و در چارچوب ضوابط بورس نمی‌گنجند، باید جابجا و حذف شوند.

عسکری تاکید کرد: ما به عنوان مسئول باید این حق را به مرم بدهیم که در مورد دارایی و سرمایه خود و سرنوشت آن در آینده تصمیم بگیرند و نهادهای تخصصی فعالیت این شرکت‌ها را نظارت کنند و بدانند که سرمایه مردم در مسیر درست به کار گرفته شده یا نه.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه برگزاری انتخابات همچنان اینترنتی و الکترونیکی خواهد بود گفت: سهامداران بسیار پراکنده هستند همچنین شرایط کرونا هم اجازه نمی‌دهد که همه سهامداران را در یک نقطه جمع کنیم تا انتخابات برگزار شود و به خاطر اینکه حقوق تمام سهامداران محفوظ شود نسبت به برگزاری انتخابات الکترونیکی اقدام می‌کنیم.

وی با بیان اینکه شرط شرکت در انتخابات سجامی شدن است گفت:‌ هم اکنون به صورت میانگین بیش از 60  درصد از سهامداران غیرمستقیم سهام عدالت در کل کشور سجامی شدند و فقط دو استان جمعیت سجامی زیر 51 درصد دارد و در استان‌هایی هم این جمعیت به بیش از 70 درصد رسیده است.

عسکری گفت: تاکنون 1500 نفر در سراسر کشور برای کاندیداتوری انتخابات هیات مدیره شرکت‌ها ثبت نام کردند که سازمان بورس تا پایان فروردین ماه استعلامات افرادی که مدارکشان کامل است را انجام می‌دهد و احراز شرایط آنها را اعلام خواهد کرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد همچنین درباره جداسازی شرکت سهام عدالت استان تهران با استان البرز اظهار داشت: قبلا البرز و تهران یک شرکت بودند که مراحل تفکیک آنها در حال انجام است و گزارش‌های حسابرسی و صورت‌های مالی آنها تفکیک شده و اقدامات پذیره نویسی آنها در حال انجام است.

انتخابات ریاست جمهوری سهام عدالت سهام   اخبار برگزیده
  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، لعیا جنیدى - معاون حقوقى رییس جمهور در گفت و گو با ایران گفت: روابط بانکی و مالی بین‌المللی بسیار مهم است و این روابط پیش شرط صادرات موفق، پیش‌شرط جهش تولید، پیش شرط پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید است، ارتباط با نظام بانکی دنیا برای کشور امری حیاتی است. رئیس جمهوری بتوانند این زمینه را فراهم کنند، تحفظ را مطرح کرد…
نامه نیوز جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی رهبر انقلاب 

  

لاریجانی برای کاندیداتوری، شرایط مطلوبی ندارد/ با کاندیداتوری رئیسی، لاریجانی کاندیدا نخواهد شد/ رئیسی و قالیباف قطعاً باهم رقابت نخواهند کرد/اجماع کامل اصولگرایان بر روی رئیسی به معنای رأی‌آوری قطعی استکنشگر سیاسی اصولگرا گفت: آقای لاریجانی جزو افراد استثناء هستند که شرایط ایشان واقعا پیچیده است، سایر افراد حمایت یکی از جناح‌ها را با خود دارند اما آقای لاریجانی یک وضعیت پیچیده بینابینی دارد. حتی اگر برخی طیف‌ها در جریان اصولگرا بخواهند از ایشان حمایت کنند و ببینند که ایشان مورد حمایت جریان‌های اصلاح‌طلب هم قرار گرفته‌اند، ممکن است حمایت خود را پس بگیرند.
ایلنا علی لاریجانی انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان 

  

از شکایت نماینده مجلس از راهور بی‌اطلاعم/فوت 26 تهرانی در بهمن‌ماه به دلیل خاموشی معابررییس پلیس راهور تهران بزرگ از شکایت نماینده مجلس از پلیس راهور به دلیل درگیری با مامور این پلیس اظهار بی اطلاعی کرد.
ایلنا پلیس راهور ماه پلیس 

  

انتقام سخت فوتبال ایران از AFC / سنگ تمام باشگاه های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیابا صعود فولاد به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ، تنها کشوری که با 4 نماینده در لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب حاضر می شود ، ایران است.
خانه فوتبال انتقام فوتبال ایران 

  

نبویان: واگذاری جزایر ایران به چین دروغ محض استنایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: توافق با چین برد - برد است و واگذاری جزایر ایران به این کشور دروغ محض است.
فردا ایران ایران و چین چین 

  

محمود احمدی نژاد افشاگری می کند؟ | مطالبی دارم که وقت انتخابات می گویممحمود احمدی نژاد این روزها بساط جلسات انتخاباتی را برپا کرده و هر روز در جمع طیفی از اقشار مردم سخنرانی می کند. او اخیرا وعده داده است در ایام انتخابات مسائلی را بیان خواهد کرد.
۵۵ آنلاین احمدی نژاد زمین ایران 

  

نگاه سکه‌بازان به مذاکرات برجامی/ علت اصلی کاهش قیمت سکه چه بود؟در اولین روز هفته، سکه یک حمایت قیمتی مهم را از دست داد. روز شنبه، فعالیت فروشندگان در بازار سکه زیاد بود و این فلز گرانبها به زیر محدوده حمایتی 10 میلیون و 500 هزار تومان رفت. ساعت 4 بعدازظهر، سکه امامی در بازار با قیمت 10 میلیون و 450 هزار تومان معامله می‌شد که 150 هزار تومان کمتر از روز پنج‌شنبه بود.
اقتصادنیوز قیمت 

  

احمدی‌نژاد: به فضل الهی از کسی نمی‌ترسمرئیس دولت نهم و دهم گفت: به وقت انتخابات مطالبی دارم که درباره وضعیت موجود کشور عرض خواهم کرد و به فضل الهی از کسی هم نمی‌ترسم.
مثلث احمدی نژاد بهاره رهنما دولت 

  

برخی یکسری وعده‌ها می‌دهند که نمی‌توانند آن را عملی کنند بعد می‌گویند نمی‌گذارند ما کار کنیمکسانی که می گویند رئیس جمهور بیشتر از 15 درصد اختیار ندارند دروغ می گویند، اینها یکسری وعده ها می دهند بعد که نمی توانند آن را عملی کنند، می گویند نمی گذارند ما کار کنیم و رئیس جمهور اختیار ندارد!
مستقل‌آنلاین دانشگاه امیرکبیر امیرکبیر ایران 

  

جک S5 فیس لیفت با موتور جدید در بازار ایران + عکسجک S5 یکی از خودروهای چینی است که در بازار ایران توانست اطمینان مصرف کننده را جلب کند. شرکت عرضه کننده این خودرو حالا نسخه جدیدی از این خودرو را روانه بازار می کند.
خودروتک خودرو ایران عکس 

  

سیگنال ارزی به افزایش قیمت خودرو در کارخانهدولت در حالی مبنای محاسبه حقوق ورودی کالا در گمرک را در بودجه 1400، نرخ حاشیه بازار ارز در نظر گرفته که این موضوع سبب رشد هزینه تولید خودروهای داخلی خواهد شد...
خودروتک افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

یارانه معیشتی ماه رمضان تصویب شد / مبلغ پرداختی چقدر است؟حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: در آستانه ماه رمضان هستیم و امیدواریم از این ماه مبارک همه ما بتوانیم استفاده کنیم.
مستقل‌آنلاین ماه ماه رمضان ماه رجب 

  

جدیدترین فهرست از مشاغل مجاز به فعالیت در شرایط قرمز کروناییاتاق اصناف ایران جدیدترین به روز رسانی از فهرست و گروه بندی مشاغل صنفی مجاز به فعالیت در شهرهای قرمز را اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران 

  

امکان لغو تحریم‌ها را بعید می‌دانم/ پول‌های بلوکه شده وارد سیستم رانتی می‌شود/ هیچ نشانه‌ای از رشد مثبت اقتصادی وجود ندارداستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: البته در داخل برخی‌ها با خوش‌بینی به این مواضع غربی‌ها نگاه می‌کنند حتی اگر منابع بلوکه شده ما آزاد شود نمی‌تواند تاثیری در بهبود وضعیت داشته باشد چون آنها موجب تقویت تولید و کاهش تورم نمی‌شوند بلکه در این سیستم پر از رانت تبدیل به رانت شده و در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌گیرند.
ایلنا ایران ترامپ فرانسه 

  

ابراز رضایت اروپا از گفت‌وگوهای ویننماینده اتحادیه اروپا در آمریکا از گفت‌وگوهای وین ابراز رضایت کرد.
ایلنا وین دیپلماسی هسته ای 

  اخبار داغ
  

آیا واکسن کرونا از مردم حفاظت می کند؟پزشکان نگران هستند که آیا ویروس کرونا ممکن است مانند آنفلوانزا باشد که هر ساله به واکسن جدیدی احتیاج دارد یا خیر، هم به این دلیل که این ویروس سریع جهش می‌کند و هم به دلیل اینکه ایمنی در اثر واکسن به سرعت از بین می‌رود.
برنا ویروس آنفلوانزا 

  

انتخاب آقای بازیگر بین واکسن کرونای ایرانی و خارجیمحمد صادقی، بازیگر سینما و تلویزیون گفت: بدون شک هر واکسنی که جواب دهد را می‌زنم و اگر واکسن ایرانی عملکرد خوبی داشته باشد چرا سراغ نسخه خارجی بروم، ما متخصصان بزرگ و متبحری داریم که قطعا می توانند بهترین نمونه واکسن را تولید کنند.
۵۵ آنلاین دوربین تلویزیون جوانان 

  

هشدار به تهرانی‌ها؛ ابتلای 5 برابری پایتخت‌نشین‌ها به کروناکمیته سلامت شورای شهر تهران خبر داد تا کنون بیش از 25هزار و 700 تهرانی با کرونا جان خود را از دست دا
خبرفوری پایتخت سلامت شورای شهر تهران 

  

سرعت ابتلا و بستری های کرونایی در موج چهارم چند برابر قبل است؟سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به افزایش چشمگیر موارد ابتلا و بستری کرونا از مردم خواست در اجرای محدودیت‌های کرونایی همکاری لازم را داشته باشند.
برنا وزارت بهداشت 

  

تاثیر واکسن کرونا بر نوع آفریقایی ویروس کرونابر اساس بررسی های انجام شده واکسن فایزر در برابر نوع آفریقای جنوبی ویروس کرونا کم‌اثر است.
برنا ویروس آفریقای جنوبی 

  

شیوع بی سابقه کرونا در استان گیلان + جزئیاتبه گفته دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا به جز شهرستان رضوانشهر تمامی شهرستان‌های استان گیلان در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته‌اند.
گسترش بیمارستان استان گیلان ویروس 

  

تست کرونای استقلال در عربستان + عکسکاروان تیم استقلال بعد ورود به عربستان تست کرونا دادند.
خودروتک استقلال عربستان عکس 

  

این 4 بازیگر زن ایرانی واکسن کرونا زده اند + عکساین عکس باعث شده است همه تصور کنند گروهی از بازیگران توانسته اند واکسن کرونا بزنند.نرگس محمدی عکسی از تولدش منتشر کرد که در آن هیچ کدام از بازیگران ماسک نزده اند.
مستقل‌آنلاین عکس ماسک یارانه