آیا باید نگران ادغام سویه‌های کرونا باشیم؟ | برای مقابله با فلورونا چه کنیم؟

اخیرا اصطلاح دیگری از ادغام دو واژه آنفولانزا و کرونا به نام «فلورونا» ایجاد شده که به مواردی اطلاق می‌شود که فردی به طور همزمان به کووید -19 و آنفولانزا مبتلا شده باشد.

آیا باید نگران ادغام سویه‌های کرونا باشیم؟ | برای مقابله با فلورونا چه کنیم؟

 کارشناسان می‌گویند امکان آن وجود دارد که با عبور دو سویه تازه دلتا و اومیکرون از ویروس کووید -19 از یکدیگر یک نسخه نوترکیب تازه از هر دو سویه ایجاد شود که از آن تحت عنوان "دلتا کرون" یاد می‌شود. هم چنین، متخصصان اشاره می‌کنند که واکسینه شدن بهترین راه برای محافظت از خود در برابر «فلورونا» یا وضعیت ابتلای همزمان به بیماری کووید -19 و آنفولانزا است.

برای نخستین بار، در تاریخ 7 ژانویه خبری منتشر شد مبنی بر آن که دانشمندان آزمایشگاه فناوری زیستی و ویروس شناسی مولکولی دانشگاه قبرس تحت هدایت دکتر «لئوندیوس کوستریکیس» مدعی شده بودند که با سویه تازه‌ای از ویروس سارس و کووید -2 مواجه شده اند. آنان اشاره کرده بودند که پیش‌تر دست کم 25 نفر به این سویه مبتلا شده اند. به گفته دکتر "کوستریکیس" این سویه حاوی امضا‌های ژنتیکی شبیه به اومیکرون در ژنوم‌های سویه دلتا بوده و از این رو نام دلتاکرون را برای آن انتخاب کرده اند.

وزیر بهداشت قبرس، اما به سرعت اشاره کرد که سویه تازه در مرحله نگران کننده‌ای قرار ندارد. کشف سویه تازه در توئیتر مطرح شد، اما کارشناسان بلافاصله توصیه کردند که باید احتیاط کرد. دکتر "کروتیکا کوپالی» کارشناس کووید -19 در سازمان بهداشت جهانی در توئیتر توضیح داد که چیزی به نام دلتاکرون وجود ندارد و این احتمالا آلودگی آزمایشگاهی تکه‌هایی از اومیکرون در یک نمونه دلتا بوده است. دانشمندان دیگری وارد عمل شدند و نظرشان این بود که این یک سویه تازه نیست بلکه به احتمال زیاد یک مورد آلودگی آزمایشگاهی بوده است. آنان توضیح دادند که به نظر نمی‌رسد جهش با یک الگوی نوترکیب صورت گرفته باشد و این نشان می‌دهد که اومیکرون و دلتا محتویات ژنتیکی خود را ادغام نکرده اند علیرغم آن که هر دو به طور گسترده‌ای در حال رشد و شیوع هستند.

دکتر تام پیکوک ویروس شناس در امپریال کالج لندن می‌گوید نوعی آلودگی در آزمایشگاه احتمالا منجر به اشتباه در تفسیر توالی ژنتیکی شده است و توضیح داد که چنین خطا‌هایی در آزمایشگاه‌ها غیر معمول نیستند. با این وجود، علیرغم آن که ممکن است دلتا کرون وجود نداشته باشد از لحاظ نظری این امکان وجود دارد که دو سویه ویروس کرونا که همزمان در حال گردش هستند از روی یکدیگر عبور کرده و سویه نوترکیبی از هر دو سویه را تشکیل دهند. اگر فردی همزمان به هر دو نوع سویه آلوده شود احتمال کمی وجود که هر دو بتوانند همزمان یک سلول انسانی را آلوده نمایند. این موضوع احتمال مخلوط شدن محتویات ژنتیکی یا RNA دو سویه را افزایش می‌دهد، زیرا آن دو سویه شروع به تکثیر و تقسیم در داخل سلول می‌کنند. در چنین حالتی سویه نوترکیب تازه شامل محتویات ژنتیکی از هر دو سویه خواهد بود.

خوشبختانه به نظر می‌رسد هنوز این اتفاق رخ نداده است، اما احتمال رخ دادن آن غیر ممکن نیست. بهترین راه برای کاهش شانس ادغام سویه‌ها برای تشکیل سویه‌های نوترکیب کاهش تعداد عفونت‌ها در جامعه است. تمرکز باید فراتر از محدوده واکسن‌ها باشد. اگرچه واکسیناسیون در جهان بسیار مهم است، اما انجام اقدامات دیگر نیز مورد نیاز است. یک قدم کلیدی اطمینان از وجود هوای تمیز در داخل خانه از طریق فیلتر کردن و تصفیه هواست. این اقدام باعث کاهش تعداد ذرات ویروس در هوا می‌شود و احتمال جمع آوری آن توسط افراد را کاهش می‌دهد. هم چنین، اگر تمام نهاد‌های مرتبط با بهداشت عمومی در سراسر جهان قویا استفاده از ماسک‌های N95 و FFP2 را توصیه کنند که ذرات هوا پخش یا آئروسل حاوی ویروس را به طور موثرتری نسبت به ماسک‌های پارچه‌ای یا جراحی فیلتر می‌کنند اقدامی مفید خواهد بود.

با رعایت این موارد می‌توانیم شاهد افت واضح ویروس در گردش باشیم و امکان تشکیل یک سویه نوترکیب را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم.

فلورونا

اخیرا اصطلاح دیگری از ادغام دو واژه آنفولانزا و کرونا به نام «فلورونا» ایجاد شده که به مواردی اطلاق می‌شود که فردی به طور همزمان به کووید -19 و آنفولانزا مبتلا شده باشد. این یک بیماری متمایز نیست. بنابراین، اگرچه ممکن است نام‌ها در اصطلاح فلورونا ادغام شده باشند، اما خود ویروس‌ها ادغام نشده اند. آنفولانزا و سارس-کووید-2 دو ویروس مجزا هستند که باعث دو بیماری متفاوت می‌شوند، اما به دلیل ساختار ویروس‌ها و نحوه ورود آن‌ها به سلول‌ها امکان آلوده شدن همزمان با هر دو ویروس وجود دارد. اگر این اتفاق رخ دهد فرد مبتلا می‌تواند علائم هر دو را داشته باشد، اما خود ویروس برای تشکیل یک ویروس تازه ادغام نمی‌شود.

مواردی از ابتلای همزمان افراد به آنفولانزا و کووید -19 در اسرائیل، امریکا، مجارستان، برزیل و فیلیپین گزارش شده اند. موارد عفونت همزمان از هر دو ویروس تا فوریه 2020 پیش از ابداع این اصطلاح گزارش شده اند.

محدودیت‌های قرنطینه و اقدامات برای فاصله گذاری اجتماعی که در بسیاری از کشور‌ها در مراحل اولیه شیوع ویروس اعمال شد منجر به کاهش نرخ آنفولانزا و سایر عفونت‌ها شده است. با این وجود، از آنجایی که کشور‌ها در تلاش برای نجات اقتصاد خود شروع به باز کردن مرز‌های شان و رفع قرنطینه کرده اند با انتشار سویه مسری اومیکرون، عفونت‌های معمول مانند سرماخوردگی و آنفولانزا بار دیگر شروع به گردش کرده اند.

علیرغم آن که دانشمندان می‌دانند که امکان ابتلا به کووید -19 و آنفولانزا به طور همزمان وجود دارد هنوز خیلی زود است که دقیقا مشخص شود که فلورونا چگونه می‌تواند افراد را بیمار کند و هم چنین، مشخص نیست که چه میزان آنفولانزا در گردش است چرا که هنوز آزمایشات معمول در مورد آن صورت نگرفته است. با این وجود، ما می‌دانیم که افراد مسن و کسانی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌هایی هستند که سیستم ایمنی را تضعیف می‌کنند در معرض خطر بیش تری در مواجهه با هر یک از این ویروس‌ها قرار دارند.

واکسینه شدن در برابر هر دو بهترین راه برای محافظت از خود در برابر فلورونا است شما به هر دو واکسن آنفولانزا و کووید -19 نیاز خواهید داشت، زیرا دو ویروس متفاوت هستند و واکسینه شدن در برابر یکی از شما در برابر دیگری محافظت نمی‌کند. شما می‌توانید هر دو واکسن را همزمان تزریق کنید تزریق واکسن تقویتی یا بوستِر کووید -19 در یک دست و تزریق واکسن آنفولانزا در دست دیگر.

 

منبع: فرارو

سازمان بهداشت جهانی توئیتر فناوری   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

قیمت سکه بالا رفت/رشد 200 هزار تومانی در بازار سکهقیمت دلار در صرافی ملی و بازار ارز متشکل امروز آرامش نسبی را تجربه کردند اما قیمت سکه و قیمت طلا بالا رفت.
فردا قیمت بازار جهانی طلا دلار 

  

خرداد بورسی ها «سرخ» است؟با توجه به روندی که بازار سهام در روزها و هفته گذشته در پیش داشت بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند که بورس تهران در طول خرداد ماه روزهای پرچالش تری را در پیش داشته باشد و احتمالا با افت به مراتب بیتشری نسبت به آنچه در طول هفته گذشته شاهدش بودند مواجه می شود.
گسترش سهام بورس تهران تهران 

  

اعلام جرم علیه عضو سابق ستاد مبارزه با کرونا به گزارش خبرنگار مهر یک منبع اگاه در قوه قضائیه از اعلام جرم علیه محمد رضا محبوب فر عضو سابق ستاد ملی مبارزه با کرونا خبر داد. وی افزود: پس از اعلام جرم علیه این فرد، پرونده قضائی تشکیل شده و تحقیقات ادامه دارد. این منبع آگاه به خبرنگار مهر اعلام کرد: علت تشکیل پرونده قضائی نشر اکاذیب بدون سند از سوی متهم است و وی تا کنون سند معتبری بابت ادعاهایش ارائه نکرده است.
مهر جرم خبرنگار 

  

کاهش 15 درصدی قیمت خودرو چه شد؟/پاسخ وزیروزیر صمت گفت: اعلام کرده بودیم قیمت تمام‌شده تولید خودرو 15 درصد کمتر از افزایش نرخ تورم خواهد بود، اما برداشت درستی نشد و گاهی مورد بازخواست قرار می‌گیریم که کاهش 15 درصدی قیمت خودرو چه شد؟
فردا قیمت خودرو خودروسازان 

  

نخستین محموله واکسن کرونا صادر شد/ مقصد: ونزوئلااقتصادنیوز: وزیر بهداشت گفت: نخستین محموله یکصدهزار دز برای ونزوئلا ارسال کردیم.
اقتصادنیوز ونزوئلا 

  

قیمت خودروهای مونتاژی/این خودرو 100 میلیون گران شدطبق آخرین بررسی های نوسانات قیمتی در بازار، قیمت خودروهای مونتاژ، سمند، پژو و دنا از چهارشنبه هفته گذشته تا امروز افزایش یافته است.
فردا قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ریزش؛ کلیدواژه پرتکرار در بورس امروز /نمادهای مؤثر بر شاخص‌‌هااقتصادنیوز: در روزی که همچنان ریزش متروپل در سرخط خبرهاست، شاخص‌های بورس نیز ریزش کردند تا «ریزش» کلیدواژه اصلی اخبار بورسی هم باشد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

قیمت خودروی پیکاپ کلوت ویژه خرداد 1401 اعلام شد +جدولاقتصادنیوز: قیمت قطعی پیکاپ کلوت ویژه خردادماه 1401 با افزایش 148 میلیون تومانی به 987 میلیون تومان رسید.
اقتصادنیوز قیمت جدول 

  

بورس ریزش کرد / خروج سنگین سرمایه از بازار سهاماقتصادنیوز: شاخص های بازار سهام امروز 7 خرداد 1401 ریزش کردند و شاهد خروج سنگین پول حقیقی از بازار بودیم.
اقتصادنیوز سرمایه سهام شاخص 

  

پیش بینی اساسی از بورس فردابر اساس تحلیل کارشناسان، شاخص کل در محدوده یک میلیون و 550هزار واحد حمایت 20روزه و در واقع حمایت استاتیک سقف محدوده 14شهریور 1400 را دارد. این محدوده، محدوده‌ای مهم برای شاخص کل بوده و می‌تواند ناحیه چرخش بازار باشد.
گسترش شاخص وزن سرمایه 

  

نگاه خاص حکمرانان و مسئولان به بورس3مسئولان و مدیران کشور باید ضمن هدایت سرمایه‌ها به بازار سرمایه، نگاه ویژه‌ای به این حوزه داشته و برای تغییر و تحول این حوزه تلاش کنند.
گسترش فوتبال آموزش دولت 

  

ماموریت کمیته اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا برای بهبود وضعیت نشاط اجتماعیسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به برگزاری جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بر اساس نکات مطرح شده در جلسه امروز، محدودیت‌ها و الزامات اجتماعات در شرایط اخیر افول بیماری کرونا باید بروزرسانی شود.
ایلنا وزارت بهداشت 

  

شناسایی 103 بیمار جدید کرونامرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای آخرین وضعیت کرونا در کشور را تشریح کرد.
ایلنا روابط عمومی وزارت بهداشت آموزش 

  

الزام این گروه ها برای تزریق دز چهارم واکسن کرونااقتصادنیوز: معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: گروه‌های پرخطر بالای 70 سال و بیماران خاص حتما برای نوبت چهارم واکسن کرونا اقدام کنند.
اقتصادنیوز 

  

سقوط شاخص بورس تهران / شناسایی مسیر تغییر مالکیت سهاماقتصادنیوز:: شاخص‌های بازار سهام در اولین روز معاملاتی هفته 7 خرداد 1401 ریزش کردند و ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران