ایلنا   |  گوناگون  |  

تبعاتِ «گرانی بنزین» در محاسبات سبد معاش منظور شود/ اصرار بر دستمزد منطقه‌ای در مذاکرات مزدی خطاست

نادر مرادی با تاکید بر لزوم محاسبه‌ دقیق سبد معاش، خواستار توجه شرکای اجتماعی کارگران به معیشت رو به افول طبقه‌ کارگر شد.

تبعاتِ «گرانی بنزین» در محاسبات سبد معاش منظور شود/ اصرار بر دستمزد منطقه‌ای در مذاکرات مزدی خطاست

نادر مرادی با تاکید بر لزوم محاسبه‌ دقیق سبد معاش، خواستار توجه شرکای اجتماعی کارگران به معیشت رو به افول طبقه‌ کارگر شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در نیمه‌ی دوم هر سال بحث دستمزد داغ است؛ امسال اما اوضاع با همیشه متفاوت است؛ بعد از اعلام گرانی 200 درصدی بنزین در بیست و سوم آبان ماه، اعضای کارگری شورای عالی کار که قبل از آن تاریخ، دو مرتبه در جلسات کمیته دستمزدِ ذیل شورای عالی کار شرکت کرده بودند، اعلام کردند «فعلاً» محاسبات سبد معاش خانوار متوقف می‌شود تا تاثیرات گرانی بنزین بر بازار کالاها و خدمات نهایی شود.

در این شرایط، چگونگی محاسبه سبد معاش، یکی از دغدغه‌های اصلی‌ست و امسال بایستی تاثیر افزایش قیمت مولفه‌هایی مانند مسکن و حمل‌ونقل به دقت محاسبه شود.

هر مولفه جداگانه محاسبه شود

نادر مرادی (رئیس شورای اسلامی کار کارگرانِ آتش‌نشانی تهران) معتقد است؛ همه تغییرات قیمتی باید به دقت در محاسبات سبد معاش خانوار منظور شود.

وی تاکید می‌کند: وعده‌ی دولتی‌ها مبنی بر اینکه چیزی گران نمی‌شود، اعتبار چندانی ندارد و ما شاهد افزایش تدریجی قیمت‌ها در تمام سطوح هستیم؛ لذا در محاسبات سبد معاش باید از هرنوع ساده‌سازی و تقلیل‌گرایی جلوگیری شده و قیمت‌ها با دقت تمام در نظر گرفته شوند.

به اعتقاد او نیز بایستی مولفه‌های تاثیرگذار سبد معاش خانوار جداگانه و با در نظر گرفتن وزن این مولفه‌ها محاسبه شوند.

محاسبه تفکیکیِ مولفه‌های سبد معاش، پیشنهادی‌ست که به گفته‌ی فرامرز توفیقی (رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها و از اعضای مذاکرات مزدی) گروه کارگری، امسال برای شرکای اجتماعی دارند.

شرایطی که قابلیت ایستایی ندارد

نادر مرادی که عضو کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران است، در مقایسه حداقل دستمزد و سطح معاش به یک فاصله‌ی عمیق حداقل 70 درصدی اشاره می‌کند و می‌گوید: اگر فقط یکی از مولفه‌های سبد معاش خانوار یعنی «مسکن» را در نظر بگیریم، می‌بینیم که حداقل دستمزد کارگران، کفاف اجاره خانه در یکی از محلات متوسط پایتخت را نمی‌دهد. به عبارت دقیق‌تر، اگر کارگران هیچ هزینه‌ی دیگری نداشته باشند، نه غذا بخورند، نه آموزش و بهداشت را جدی بگیرند و نه حمل‌ونقل و مسافرت داشته باشند، با این دستمزدی که می‌گیرند در نهایت فقط می‌توانند اجاره‌ی یک آپارتمان 70، 80 در یکی از محلات متوسط تهران را بپردازند، البته آن‌هم با زحمت بسیار.

به گفته‌ی مرادی، این شرایط، ایستایی ذاتی ندارد و نمی‌تواند و نباید دوام داشته باشد؛ چراکه زندگی کارگران با دشواری‌هایی روبروست که قابل حل کردن و تمشیت نیست.

سال گذشته در مذاکرات مزد 98، سبد معاش خانوارهای کارگری 3 میلیون و 750 هزار تومان تعیین شد اما در نهایت حداقل دستمزد به حدود 2 میلیون رسید، مرادی تاکید می‌کند که این شرایط یعنی ناهمخوانی دستمزد با سبد نباید در سال جاری تکرار شود.

دستمزد منطقه‌ای ممنوع!

به گفته‌ی مرادی دولت و کارفرمایان همواره روی «دستمزد منطقه‌ای» تاکید بسیار دارند؛ آنها با تاکید بر اینکه در برخی نقاط هزینه‌های زندگی از تهران به نسبت کمتر است، خواستار تعیین دستمزد کارگران براساس منطقه‌ی زندگی آنها هستند.

او اضافه می‌کند: شرکای اجتماعی کارگران که همیشه قصد کاستن از سهم دستمزد در روابط کار دارند، باید توجه داشته باشند که در همه نقاط و استان‌های کشور، حداقل هزینه‌های زندگی، حداقل سه برابر دستمزد فعلی‌ست؛ لذا ابتدا باید دستمزد با هزینه‌های حداقلی هم‌سطح شود، بعد سراغ منطقه‌ای کردن آن بروند و یا آن را در مناطق متفاوت مختلف تعیین کنند.

به گفته‌ی او، «دستمزد منطقه‌ای» فقط حربه‌ای است در دست عده‌ای و کارفرمایان تا در مذاکرات مزدی به نفع خود چانه بزنند و سعی کنند که از حقوق کارگران بکاهند اما کارگران باید با قدرت مقابل استدلالات واهی آنها بایستند و اجازه تجاوز بیشتر به معیشت طبقه‌ی کارگر را ندهند.   

گرانی بنزین خبرنگار   اخبار برگزیده
  

41 سال شعار عدالت دادید درحالیکه سیل سیستان و بلوچستان را ویران کردمحمدرضا یزدانپرست گفت: 41 سال از انقلابی که شعارش عدالت بوده گذشت و این حد از شکاف عدالتی، اصلا منطقی نیست! این مردمان، آخرِ قناعت و صبوری و نجابت هستند! اینها انتقادهای شنیدنی مجری تلویزیون از رسیدگی به سیل‌ زدگان سیستان و بلوچستان و محرومیت مردمان این دیار بود.
مستقل‌آنلاین سیل تلویزیون 

  

کتک زدن داور در لیگ فوتبال ایرانبازهم کتک زدن داور در زمین فوتبال اتفاق افتاد. انگار اتفاقات عجیب و غیراخلاقی در فوتبال ایران تمامی ندارد. این بار داور بازی چوکا در تالش بعد از دادن کارت زرد به یکی از بازیکنان، مورد ضرب و شتم شدیدی قرار گرفت!
مستقل‌آنلاین فوتبال ایران زمین 

  

در هفته‌ای که شاخص بازار سهام بیش از 13 درصد افزایش داشت و طلا هم روند صعودی خود را حفظ کرد، قیمت دلار با بازدهی منفی مواجه شد. آیا این روند در هفته پیش‌رو تغییر خواهد کرد؟
نامه نیوز دلار حسن روحانی رئیس جمهور 

  

یک فعال سیاسی گفت: اگر گفته سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر پرونده فساد مالی داشتن نمایندگان فعلی مجلس درست باشد باید تاسف خورد.
نامه نیوز شورای نگهبان فساد مالی سردار سلیمانی 

  

حال و هوای بازار و چشم انداز قیمت خودرو چگونه است؟در شرایطی که بازار خودرو طی هفته‌های گذشته با افزایش تقاضا و طبعا قیمت مواجه شده بود، هفته گذشته کمی از رونق خرید و فروش افتاد، هرچند باز هم قیمت برخی محصولات بالا رفت.
خودروتک خودرو بازار خودرو قیمت 

  

وام دوگانه سوز کردن خودرو به کجا رسید؟موج تقاضا برای دوگانه‌سوز کردن خودروها همچنان بی‌پاسخ مانده است. بعد از افزایش قیمت بنزین، تقاضای زیادی برای دوگانه‌سوز کردن خودروهای بنزین‌سوز ایجاد شد این در شرایطی است که مسوولان نفتی کشور نیز در اوج‌گیری این تفاضا سهم بسزایی ایفا کردند...
خودروتک وام خودرو گاز 

  

پاسخ تند جمهوری اسلامی به علم‌الهدی و کدخداییاقتصادنیوز: جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود به برخی اظهارات ازجمله اظهارات احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد و عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان پاسخ داد.
اقتصادنیوز جمهوری اسلامی مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

واکنش شدید به پنهان کاری ترامپ درباره تلفات انتقام موشکی ایرانکاربران آمریکایی و سایر کشورها در فضای مجازی به دروغگویی و پنهان‌کاری دولت آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران واکنش نشان دادند.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ انتقام 

  

برایان هوک: آمریکا یک فرمانده سپاه را در فهرست تحریم‌های خود قرار داددولت آمریکا در ادامه سیاست‌های خصمانه خود علیه ایران، یک مقام سپاه ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.
ایلنا سپاه پاسداران ایران دولت 

  

ظریف اعلام کرد: آمادگی ایران برای مذاکره با عربستانوزیر خارجه با اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، درباره توافقی دیگر در موضوع هسته ای، تصریح کرد: به هیچ عنوان درباره توافق جدیدی مذاکره نمی کنیم.
مثلث محمدجواد ظریف ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ خروج سکه از مدار افزایشی، عقب‌نشینی دلار از مرز روانیاقتصادنیوز؛ امروز شنبه 28 دی‌ماه 1398 نرخ‌ها در بازار طلا و ارز پایتخت از مدار صعودی خارج شده و در مسیر کاهشی حرکت کرده و در نهایت نرخ‌هایی پایین‌تر از ارقام ثبت شده در انتهای هفته گذشته را ثبت کردند. امروز دلار در بازار آزاد از محدوده 13500 تومانی عقب‌نشینی کرد و تا عصر زیر مرز روانی میانه کانال 13 هزار تومانی و در محدوده 13400 تومانی باقی ماند...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران پایتخت 

  

برگزاری آزمون سراسری ارزیابی دانش تخصصی کارکنان شرکت بیمه سامانآزمون سراسری کارکنان ستادی و شعب شرکت بیمه سامان با هدف ارزیابی سطح دانش فنی آنها برگزار شد.
شما‌نیوز بیمه آتش سوزی آموزش 

  

وزارت صمت ارز نیمایی موردنیاز واردات لاستیک کمباین و تراکتور را تخصیص دهد سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره تامین ارز موردنیاز واردات لاستیک کمباین و تراکتور، گفت: اگرچه در حال حاضر لاستیک خودروهای سنگین و سواری در کشور تولید می‌شود اما به دلیل نبود تکنولوژی مناسب تولید برخی تایرها ماند کمباین و تراکتور ممکن نیست. نماینده تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی با بیان…
خانه‌ملت ارز واردات مجلس شورای اسلامی 

  

بازگشت ارز صادراتی خدمات فنی و مهندسی زمانبر است/ مشوق‌های صادراتی افزایش یابد حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 99 مبنی بر حذف رفع تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان محصولات کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی در مدت در نظر گرفته شده است، گفت: براساس بودجه سال 98، اگر صادرکنندگان، ارز…
خانه‌ملت ارز مجلس شورای اسلامی بودجه 

  

ذخایر ارزی هند از 461 میلیارد دلار گذشت.
نامه نیوز هند دلار دلار آمریکا 

  

کاهش قیمت نیم‌سکه و ربع‌سکه در روز افت قیمت ارزبازار طلا و ارز درحالی آخرین شنبه زمستانی خود را سپری کرد که قیمت سکه طرح قدیم، نیم سکه و ربع سکه کاهش یافت و نرخ ارز هم کاهشی شد.
مثلث قیمت ارز قیمت یورو 

  

ارزیابی عملکرد 9 ماهه سال جاری و راهکارهای بهبود عملکرد بانک ملی ایراناعضای هیات مدیره و معاونان مدیرعامل بانک ملی ایران در همایش یک روزه بررسی عملکرد 9 ماهه سال 1398 و تبیین برنامه های راهبردی بانک تا پایان سال، در حضور مدیر عامل بانک عملکرد واحدهای بانک را بررسی و راهکارهایی را برای بهبود هر چه بیشتر عملکردها ارائه کردند.
شما‌نیوز بودجه پول حوزه