امتیاز دادن در بلندمدت به نفع هیچ کشوری نیست

برای ارزیابی سند همکاری ایران و چین گفتگو کردیم با جواد منصوری، اولین فرمانده سپاه پاسداران، سفیر ایران در چین طی سال‌های 85 تا 88 که مشروح آن را می‌خوانیم:

امتیاز دادن در بلندمدت به نفع هیچ کشوری نیست

تحلیل کلی شما درباره اتحاد با شرق از سوی ایران چیست؟

در آغاز (درباره این سند) باید بگویم که بحث اتحاد با شرق مطرح نیست و صرفا بحث همکاری و هماهنگی میان ایران و چین است و در این ارتباط طبعا دو طرف بر اساس منافع متقابل تصمیم‌گیری می‌کنند و به این ترتیب بحث ادغام و یا اتحاد مطلقا میان ایران و چین مطرح نیست.

بایدن اعلام کرده از این قرارداد نگران است؛ این تفاهم‌نامه تا چه حد در تغییر رفتار غرب نسبت به ما تاثیر خواهد داشت؟

غرب طبیعتا به هیچ عنوان نمی‌خواهد که ایران در روابط خارجی خود بتواند موفقیت‌هایی را داشته باشد و دوم اینکه غربی‌ها همیشه طالب این هستند که خودشان بر ایران مسلط باشند در حالیکه ایران نه شرقی و نه غربی است، نتیجتا همکاری ما با چین نه به معنای سلطه‌ی چین است و نه به معنا قطع روابط با غرب.

غرب اگر تمایل داشته باشد که با ایران همکاری واقعی داشته باشد طبعا ایران هم مخالفتی ندارد. همکاری راهبردی ایران و چین ناشی از اعتماد متقابل میان این دو کشور و متقابلا عدم اعتماد به غرب در چهار دهه گذشته است که در حال حاضر منجر به این تفاهم‌نامه شده است.

با توجه به اینکه عمده تجارت خارجی چین با آمریکاست، چقدر می‌توان به چین اعتماد کرد و به‌نظر شما چین در صورت فشار از سوی امریکا ممکن است تفاهم‌نامه‌های خود را با ایران لغو کند؟

قطعا چین در حال تغییر این شرایط است و قرار نیست چین همه‌ی سیاست‌های خودش را دگرگون کند بلکه بحث بر سر این است که یک جانبه‌گرایی آمریکا و اقدامات غیرقانونی و تحریم‌های ظالمانه‌ی آمریکا را پاسخ دهد و گرنه بحث این نیست که بخواهد کل روابطش را با آمریکا قطع کند.

چرا در جامعه واکنش‌های منفی بسیاری نسبت به این تفاهم‌نامه ایجاد شد؟ آیا این واکنش برخاسته از شرق‌ستیزی جامعه ایران است؟

مقداری از ابتدا غربی‌ها به شدت علیه این روابط سم‌پاشی کردند و مطالب زیادی را به دروغ منتشر کردند و به علاوه در داخل هم طبیعتا افرادی به این جریان دامن زدند و اصطلاحاتی مثل قرارداد ترکمنچای و 1919 و این بحث.ها را مطرح کردند که اصلا در این مسئله بی‌معناست؛ وقتی ایران اینگونه مواضع خارجی قاطعی را تاکنون داشته این اصطلاحات و تعبیرها معنا ندارد به علاوه اینکه از کجا این قرارداد چنین بحث درآمده؟ در صورتیکه اصلا جزئیات این قرارداد دیده نشده است و هر قراردادی برای اجرایی شدن باید مراحل قانونی شدن خودش را طی کند و اینطور نیست که از فردا صبح ایرانی‌ها و چینی‌ها هر کاری دلشان خواست بکنند.

باید تک تک مصوبات و بندهای این سند در مراحل اجرایی کاملا از نظر حقوقی، مالی و اداری روشن شود و به تصویب مجلس برسد سپس اجرایی شود.

عده‌ای این ادعا را مطرح می‌کنند که سیاست چین بدهکار کردن کشورها و کشاندن ما به سمت سرنوشت کشور‌های افریقایی مرتبط با چین است. این ادعا چقدر صحت دارد و تفاهم‌نامه با چین تا چه حد برای ما الزام‌آور است؟

اولا این سند برای ما الزام‌آور نیست دوم اینکه با تاکید می‌گویم که ما باید روی امکانات و نیروها و بازارهای خودمان کار کنیم و اولویت داشته باشیم اما این قراردادها می‌تواند به تحولات مورد نیاز خارجی کمک کند بنابراین هرگونه وام گرفتن، هر گونه امتیاز دادن قطعا در بلندمدت به نفع هیچ کشوری نیست.

ما اتفاقا در چهل سال گذشته سیاست اتکا به خارجی از غرب و شرق را نداشته‌ایم و امروز علیرغم تمام مشکلات سال‌های اخیر ما کمترین تعهدات ارزی خارجی را نسبت به کشورهای دیگر داریم.

شما دیگر کشورها را ببینید که چقدر بدهی خارجی دارند. مقداری از تعهدات ارزی ما نیز بحث تبادلات تجاری است.

در صورت بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم‌ها ممکن است ایران ناقض این تفاهم‌نامه باشد؟ مانند شرایط بعد از برجام که تکنسین‌های چینی از مناطق نفتی و صنعتی اخراج شدند و عمدتا فرانسوی‌ها کارها را بر عهده گرفتند.

من خیلی بعید می‌دانم که غرب حاضر باشد با ما یک روابطی بر اساس احترام متقابل، منافع متقابل و به نوعی ارتباط برد-برد داشته باشد و این اتفاق یک انقلاب بزرگ است که آن‌ها چنین تغییر جهتی را بدهند.

این عدم ارتباط در میان‌مدت است یا بلندمدت؟

بلندمدت. اگر این اتفاق بیافتد انقلاب بزرگی‌ست که غرب حاضر شود با ایران بر اساس منافع متقابل ارتباط برقرار کند. ما از ابتدای انقلاب تاکنون هرچه با غرب رابطه داشتیم به ضررمان تمام شده و هر قراردادی امضا شده و قول و قراری گذاشته شده بر علیه ما تمام شده است.

اولین مذاکرات ما پس از انقلاب با آمریکا در سال 59 در بیانیه الجزایر بود که آمریکایی‌ها رسما در آن بیانیه امضا کردند که تعهد می‌دهند به 4 شرط عمل کنند و به یکی از آن‌ها هم عمل نکردند.

چرا میل دولت‌ها در ایران عمدتا به سوی ارتباط با غرب است؟

همیشه اینطور نبوده است، این دولت به صراحت چنین ایده‌ای دارد و به علاوه اینکه بحث نفوذ در دستگاه‌های دولتی ما جدی است. من بارها و بارها به صراحت با مسئولیت قانونی و شرعی اعلام کرده‌ام که نفوذ سازمان‌های اطلاعاتی و افراد فاسد و نالایق و منافقین وجود دارد.

عدم پذیرش اف.ای.تی.اف مسلما در این نوع روابط نیز گریبان‌گیر ایران خواهد شد، ایران چه راهکاری برای این مشکل خواهد داشت؟

من در این زمینه صاحب نظر نیستم.

احتمال می‌دهم که این ادعا واقعیت نداشته باشد اما به هر حال باز هم فکر می‌کنم که اگر قرار باشد که ما دلار را در روابط با کشورهای دیگر حذف کنیم اصلا نیاز به اف.ای.تی.اف نیست که به تدریج به این سمت در حال حرکت هستیم و تصمیم قاطعی در حذف دلار وجود دارد که ممکن است در زمان‌های اینده تحقق یابد.

نکته آخر

نکته آخر این است که جمهوری اسلامی باید بتواند با توجه به ویژگی‌های خودش نسبت به روابط خارجی بسیار محتاطانه عمل کند و روی استقلال به معنای واقعی تکیه کند و برای این منظور باید تمام امکانات بزرگ و کوچک را برای رفع نیازهای کشور به کار ببندد. ما اتکا به غرب و شرق و واردات که بدتر از همه است را باید حل کنیم.

 

ایران ایران و چین وام   اخبار برگزیده
  

واکنش جنجالی سرمربی الریان به شکست مقابل پرسپولیس+جزئیات بیشترالریان در دومین دیدار خود در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا به مصاف پرسپولیس رفت و با نتیجه 3 بر یک شکست خورد.
خانه فوتبال پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا آسیا 

  

پیش‌بینی‌ یک نماینده درباره کاندیداتوری «رئیسی»یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پیش‌بینی من این است که سید ابراهیم رئیسی داوطلب کاندیداتوری انتخابات خواهد شد و نامزدهای جریان انقلابی به نفع ایشان کنار خواهند کشید.
فردا مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

مقایسه دستمزد کارگران ایران با کارگران کشورهای مختلففاصله بسیار زیادی بین حداقل حقوق کارگران در ایران و حداقل حقوق کارگران در کشوری مثل قطر وجود دارد که باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
ایلنا دستمزد حداقل دستمزد ایران 

  

پیش بینی بورس امروز / کِشتی بورس به گِل می‌نشیند؟در معاملات دیروز رکود معاملات به عمیق‌ترین سطح رسید و مازاد عرضه افزایش یافت. در این شرایط بورس امروز چه روندی خواهد داشت؟
اقتصادنیوز 

  

وعده کاهش قیمت خودرو در اردیبهشت تحقق می یابد؟علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت بهمن پارسال وعده داد که با حذف دلالان و افزایش تولید، قیمت خودرو حداکثر تا اردیبهشت 1400 کاهش خواهد داشت.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

بررسی دوباره عرضه خودرو در بورسبراساس دستورکار هفتگی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اعضای این کمیسیون امروز به بررسی طرح ساماندهی خودرو با حضور مسوولان و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط می‌پردازند. هفته گذشته طرح ساماندهی خودرو در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت این در شرایطی است که با عدم تامین نظر نمایندگان‌، این طرح بار دیگر به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع داده شد‌.
خودروتک خودرو خودروسازان بورس کالا 

  

محدودیت‌ها تا آخر هفته تمدید شد/ مردم نگران نباشندعلیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا، تا آخر هفته محدودیت‌ها را تمدید کردیم و بر اساس آن پنجشنبه برای ادامه محدودیت تصمیم می گیریم...
۵۵ آنلاین استان اصفهان اصفهان بیمارستان 

  

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی غنی‌سازی 60 درصدی ایران را تایید کردسفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین گفت: سطح غنی‌سازی UF6 تولیدی ایران 55.3 درصد بوده است.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی غنی سازی 

  

واکنش احمدی نژاد به حادثه نطنزرئیس دولت دهم به انفجار تأسیسات هسته‌ای ایران و وارد آمدن چند میلیارد دلار خسارت به آن اشاره کرد و گفت: از آن طرف دنیا تأسیسات ما را منفجر می‌کنند و بعد شما می‌خواهید برای مذاکره بروید. این بار چه چیزی را می‌خواهید معامله کنید. یک فضایی هم درست کرده‌اید که هیچکس حرف نزند! چرا حرف نزنیم؟ این کشور متعلّق به تک تک مردم ایران است...
مثلث احمدی نژاد بهنوش بختیاری دولت دهم 

  

جلسه کمیسیون مشترک برجام که ساعتی پیش در سطح معاونین با حضور هیئت‌های ایران و گروه 1+4 در گرندهتل وین آغاز شده بود، دقایقی پیش پایان یافت.
نامه نیوز کارت اعتباری ایران وین 

  

برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور تا چند روز آینده/ سود سهام عدالت افراد طبق عملکرد شرکت‌ها متفاوت از هم می‌شودعضو شورای عالی بورس با بیان اینکه انتخابات سهام عدالت بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور است، گفت: هر کدام از سهام‌داران از این پس سهامدار یک شرکت استانی خواهند شد و سود هر یک از استان‌ها و شرکت‌ها از سال آینده متفاوت خواهد بود.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

سیگنال های مثبت رئیس بورس هم به داد شاخص نرسید/ سقوط 9 هزار واحدی بورس تهرانشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 9 هزار و 600 واحدی (معادل0.7 درصد) در سطح یک میلیون و 233 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

هشدار دولت بایدن به صهیونیست‌ها؛ از تهدید و خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران خودداری کنیددولت بایدن از اسرائیل خواست تا از اظهارات تهدید آمیز علیه ایران خودداری کند.
ایلنا دولت تاسیسات هسته ای هسته ای 

  

آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از خودروسازانرئیس هیات تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی گفت: هم اکنون در حال دریافت اطلاعات به‌صورت مکتوب هستیم و از اواخر اردیبهشت کار جمع‌آوری اطلاعات به‌صورت میدانی و بازدید از دستگاه‌های مختلف و مرتبط با موضوع را در دستورکار خود داریم.
خودروتک مجلس شورای اسلامی خودروسازان کار 

  

پیش شرط بازگشت خودروسازان خارجی به ایرانمدعی العموم به راحتی می تواند دولت را مکلف کند تا کسب رضایت طرفهای تجاری در بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی، اجازه بازگشت شرکت های خارجی به بازار ایران را ندهد.
خودروتک خودروسازان ایران دولت 

  اخبار داغ
  

تصاویر: بیمارستان صحرایی بیماران کروناییبا افزایش مبتلایان به کرونا در اصفهان بیمارستان صحرایی آیت الله صدوقی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به این بیماران خدمات ارائه میکند.بیمارستان صحرایی آیت الله صدوقی 9 ماه است که با ظرفیت 60 تخت مشغول به فعالیت است که با ورود به موج جدید کرونا تعداد تخت ها را افزایش داده است.در حال حاضر 40 بیمار در این بیمارستان صحرایی بستری هستند.
فردا بیمارستان اصفهان سپاه پاسداران 

  

النصر پیش از دیدار با فولاد تست کرونا دادباشگاه النصر عربستان از تست کرونای بازیکنانش پیش از دیدار با فولاد در لیگ قهرمانان آسیا خبر داد.
ایلنا فولاد عربستان لیگ قهرمانان آسیا 

  

تخلف برخی از دستگاه‌های ملی از مصوبات ستاد مقابله با کرونااستاندار تهران گفت: بعضی از دستگاه‌های ملی، مصوبات ستاد ملی کرونا و ستاد استانی را رعایت نمی‌کنند که
خبرفوری گاز سربازی بانک 

  

اتفاقات عجیب در بازار بورسنایب رئیس مجلس گفت که بیش از 130 هزار میلیارد تومان توسط 200 کد حقوقی در اوج شاخص بورس از بازار خارج شده است.
فردا شاخص 

  

چه افرادی باید واکسن کرونا را تزریق کنند؟به گفته پژوهشگران، حتی پس از عفونت قبلی و وجود آنتی بادی، واکسیناسیون برای تقویت پاسخ های ایمنی، جلوگیری از عفونت مجدد و کاهش انتقال ویروس هنوز لازم است. بنابراین، برای جوانان مهم است که واکسن را تا جایی که ممکن است، استفاده کنند.
برنا جوانان ویروس واکسیناسیون 

  

چند باور اشتباه درباره کرونا/ سطوح آلوده خطرناک است؟محققان در بررسی‌های خود و همچنین مشاهده عوارض ناشی از کرونا به یکسری از خطاهای خود در مورد ویروس کرونا در روزهای آغازین عالم‌گیری کووید19پی برده‌اند که در ادامه به آنها اشاره شده است.
اقتصادنیوز ویروس 

  

​واکسیناسیون رایگان کرونا طبق اولویت‌بندی/ خلبانان، خبرنگاران و زندانیان در اولویت سوم دریافت واکسن​سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بر واکسیناسیون رایگان علیه کووید19 در قالب نظام شبکه و طبق اولویت‌بندی صورت گرفته، تاکید کرد.
اقتصادنیوز واکسیناسیون رایگان 

  

قیمت پایه عرضه خودرو در بورس چگونه تعیین می شود؟سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن گفت: براساس پیشنهاد کمیسیون صنایع و معادن مجلس مقرر است در شرایطی که بازار خودرو با عدم تعادل مواجه و تقاضا برای انواع خودرو بیشتر از عرضه آنها باشد، خودروسازان باید خودروهای تعیین شده توسط شورای رقابت را فقط از طریق بورس کالا عرضه کند.
اقتصادنیوز خودرو خودروسازان بازار خودرو