فردا   |  سیاسی  |  

گزینه رئیسی برای دبیری شورای عالی امنیت ملی کیست؟

رئیسی هنوز دبیر شورای عالی امنیت ملی را انتخاب نکرده است

گزینه رئیسی برای دبیری شورای عالی امنیت ملی کیست؟

 32 سال از تأسیس شورای عالی امنیت ملی گذشت و گویا تنها حسن روحانی، اولین دبیر این شورا، این روز را به یاد داشته است. او روز گذشته در توییتی نوشت: ‌20 مهر 32 سال پیش، شورای عالی امنیت ملی تأسیس شد. سیاست «بی‌طرفی فعال» در حمله ائتلاف به عراق در سال 69 و خارج‌کردن ایران از ذیل فصل 7 منشور سازمان ملل در 94 از تصمیمات سرنوشت‌ساز این نهاد است. هوشیاری نسبت به تحولات  منطقه/جهان و ‎تدبیر شجاعانه برای صلح و امنیت ملی لازمه پیشرفت کشور است.

اما داستان به‌‌وجود‌آمدن این شورا چیست؟ در اوایل انقلاب اسلامی به پیشنهاد دولت موقت، شورای‌ عالی دفاع تشکیل شد که قرار بود به سازماندهی امور نیروهای مسلح بپردازد. بعد از تصویب قانون اساسی در سال 58، وظایف این شورا تغییر کرد و در حدود اختیارات رهبری در قانون اساسی قرار گرفت. اعضای شورا در آن زمان، رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر، وزیر دفاع، رئیس ستاد مشترک ارتش، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دو مشاور به تعیین رهبر انقلاب بودند که امام خمینی‌(ره) آیت‌الله خامنه‌ای و شهید مصطفی چمران را به‌عنوان نماینده خود در آن شورا انتخاب کرده بود. با شروع جنگ، بیشتر وظایف فرماندهی و تصمیمات بر عهده این شورا قرار گرفت؛ اما با بازنگری قانون اساسی در سال 68، شورای‌ عالی دفاع منحل شد و وظایف آن ذیل اختیارات رهبری قرار گرفت. تشکیل شورای‌ عالی امنیت ملی در اصل 176 دیده شد و طبق آن: «به‌‌منظور تأمین‌ منافع ملی‌ و پاسداری‌ از انقلاب‌ اسلامی‌ و تمامیت‌ ارضی‌ و حاکمیت‌ ملی،‌ «شورای‌‌ عالی‌ امنیت‌ ملی‌» به‌ ریاست‌ رئیس‌‌جمهور تشکیل‌ می‌گردد». وظایف سه‌گانه‌ای که در قانون اساسی پیش‌بینی شده، شامل ‎‎‎‎‎«تعیین‌ سیاست‌های‌ دفاعی‌ - امنیتی‌ کشور در محدوده‌ سیاست‌های‌ کلی‌ تعیین‌‌شده‌ از طرف‌ مقام‌ رهبری‌» و «هماهنگ‌‌نمودن‌ فعالیت‌‌های‌ سیاسی‌، اطلاعاتی‌، اجتماعی‌، فرهنگی‌ و اقتصادی‌ در ارتباط با تدابیر کلی‌ دفاعی‌ - امنیتی‌»‌ است. دیگر وظیفه این شورا‎‎‎‎‎‎ «بهره‌‌گیری‌ از امکانات‌ مادی‌ و معنوی‌ کشور برای‌ مقابله‌ با تهدیدهای‌ داخلی‌ و خارجی‌» است. ‌طبق قانون اساسی، اعضای آن را «رؤسای‌ قوای‌ سه‌‌گانه، رئیس‌ ستاد فرماندهی‌ کل‌ نیروهای‌ مسلح، مسئول‌ امور برنامه‌‌وبودجه‌، دو نماینده‌ به‌ انتخاب‌ مقام‌ رهبری، وزرای‌ امور خارجه‌، کشور، اطلاعات‌، حسب‌ مورد وزیر مربوطه و عالی‌ترین‌ مقام‌ ارتش‌ و سپاه» تشکیل می‌دهند. مصوبات شورا باید به تأیید مقام معظم رهبری برسد و پس از آن قابل اجراست. دبیر شورای‌ عالی امنیت از سوی رئیس‌جمهوری انتخاب می‌شود؛ اما حق رأی ندارد. مقام معظم رهبری نیز دو نماینده در این شورا دارند. پس از انتخاب دبیر، طبق عرف معمول، مقام معظم رهبری نیز شخص انتخاب‌شده را به‌عنوان نماینده انتخاب می‌کنند تا او حق رأی داشته باشد.

 4   دبیر    شورا

از سال 68 تا‌کنون، شورای‌ عالی امنیت ملی چهار دبیر داشته است؛ حسن روحانی از سال 68 تا 84 از سوی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و سید‌محمد خاتمی به‌عنوان دبیر و از سال 68 تا 92 نماینده مقام معظم رهبری در این شورا بوده است. از سال 68 حجت‌الاسلام سیداحمد خمینی نماینده دیگر مقام معظم رهبری در این شورا بود که بعد از فوت ایشان، علی لاریجانی به این سمت رسید. از سال 84، لاریجانی به‌عنوان دومین دبیر شورا انتخاب شد و در سال 86 کار را به سعید جلیلی سپرد. با تغییر دولت در سال 92، حسن روحانی، علی شمخانی را به‌عنوان دبیر شورای ‌عالی امنیت ملی منصوب کرد. با روی‌کارآمدن دولت ابراهیم رئیسی، تغییر در دبیری این شورا محتمل به نظر می‌رسد، ولی بعد از حدود دو ماه از شروع به کار کابینه، این اتفاق هنوز رخ نداده است و شمخانی همچنان دبیر این شورا محسوب می‌شود. بااین‌حال، چند گزینه هستند که به نظر می‌رسد شانس بیشتری برای رسیدن به این جایگاه دارند.

سعید     جلیلی

دکترای علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق(ع) دارد و از سال 92 تا‌کنون نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی است. او دو بار شانس خود را برای رسیدن به صندلی ریاست‌جمهوری امتحان کرده، اما ناکام بوده است؛ بار اول در انتخابات سال 92 که از حسن روحانی شکست خورد و یک بار نیز در انتخابات امسال که بعد از برگزاری مناظره‌های تلویزیونی به نفع ابراهیم رئیسی کنار رفت. با‌این‌حال جلیلی مهم‌ترین گزینه برای رسیدن به دبیری شورای عالی امنیت ملی محسوب می‌شود. او که سابقه سال‌ها حضور در وزارت خارجه را دارد، یک بار طعم حضور در این شورا را چشیده است. بعد از استعفای علی لاریجانی از دبیری شورای عالی امنیت ملی، محمود احمدی‌نژاد در مهر سال 86 جلیلی را به‌عنوان دبیر جدید آن معرفی کرد. کمتر از یک سال بعد نیز مقام معظم رهبری او را به‌عنوان نماینده خود در این شورا گمارد. اوج فعالیت سعید جلیلی در شورای عالی امنیت ملی، مذاکرات هسته‌ای بود که تا پایان مسئولیتش در این شورا ریاست گروه مذاکره‌کننده را بر عهده داشت. از او به‌عنوان یکی از گزینه‌های وزارت خارجه دولت رئیسی نیز نام برده می‌شد؛ اما در نهایت حسین امیرعبداللهیان به وزارت رسید.

علی    لاریجانی

دکترای فلسفه از دانشگاه تهران دارد و هم‌اکنون مشاور مقام معظم رهبری و عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام است. لاریجانی دو بار برای رسیدن به ریاست‌جمهوری تلاش کرده؛ بار اول در سال 84 که شکست خورد و امسال که صلاحیتش از سوی شورای نگهبان احراز نشد.

او از سال 87 تا 99 به مدت 12 سال رئیس پارلمان بود، ولی قبل‌تر از آن، دو سال دبیری شورای عالی امنیت ملی کشور را نیز تجربه کرده بود. خرداد سال 83 بود که نماینده مقام معظم رهبری در این شورا شد و دو ماه بعد احمدی‌نژاد حکم دبیری را نیز به نام او زد. لاریجانی دومین دبیر این شورا بعد از حسن روحانی بود که باید مذاکرات هسته‌ای را با غرب ادامه می‌داد؛ اما با رئیس دولت به مشکل خورد و بعد از چند استعفا بالاخره در مهر سال 86 از شورای عالی امنیت ملی رفت. او درباره این استعفا گفته بود: «من حس می‌کردم یک نوع اختلاف جدی مدیریتی با آقای احمدی‌نژاد دارم. تا مدتی تحمل بود و بحث می‌کردیم، اما از یک زمانی به بعد، من دیدم به هر حال ایشان رئیس‌جمهور است و حق دارد و لزومی ندارد بنده مزاحم ایشان باشم». با توجه به سابقه او در این شورا، این حدس وجود دارد که لاریجانی به جایگاه سابق خود برگردد؛ اما بعد از ردصلاحیتش در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال، تردید در‌این‌باره بسیار زیاد است که لاریجانی بخواهد فعلا وارد دنیای سیاست شود.

سردار   حسین    دهقان

حسین دهقان مشاور فرمانده کل قوا در صنایع دفاعی است و سابقه حضور در دولت اول حسن روحانی به‌عنوان وزیر دفاع و رئیس بنیاد شهید در دولت‌های خاتمی و احمدی‌نژاد را دارد. دهقان در اردیبهشت امسال برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد، ولی یک شب مانده به اعلام فهرست نهایی از سوی شورای نگهبان، به نفع ابراهیم رئیسی انصراف داد. او چندی‌پیش در گفت‌وگو با روزنامه خراسان گفته بود روحانی علاقه داشته در دولت دومش او را به‌عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی معرف کند. دهقان گفته بود: «در دولت دوم، روحانی علاقه داشت من در حوزه دیگری کار کنم که آن حوزه طبیعی بود با مشکلاتی مواجه می‌شد و به ایشان هم گفته شد این اتفاق نیفتد». او در پاسخ به این پرسش که آیا حوزه‌ مد‌نظر روحانی، دبیری شورای عالی امنیت ملی بوده، گفته بود: «بله چنین بحثی مطرح شد». از او به‌عنوان یکی از گزینه‌های وزارت دفاع نیز نام برده می‌شد، ولی این اتفاق نیفتاد و حال باید دید باز درباره نرفتش به شورای عالی امنیت ملی توصیه‌ای خواهد شد.

علی    شمخانی

او هم‌اکنون نیز دبیر شورای عالی امنیت ملی است و حکم خود را از حسن روحانی در دولت قبل گرفته است. علاوه بر آن، نماینده مقام معظم رهبری در این شورا نیز هست. شمخانی که از نظر درجه نظامی دریابان محسوب می‌شود، در سال 80، در‌حالی‌که وزیر دفاع بود، بخت خود را برای رسیدن به پاستور امتحان کرد؛ اما از سیدمحمد خاتمی شکست خورد. او در شهریور سال 92 حکم دبیری شورای عالی امنیت ملی را گرفت و جایگزین سعید جلیلی شد. تا آن زمان پرونده هسته‌ای ایران در این شورا بود، ولی با روی‌کار‌آمدن حسن روحانی، این مأموریت به وزارت خارجه و محمدجواد ظریف واگذار شد. اعتراضات کشوری در دی‌ماه سال 96، اعتراضات آبان سال 98 بعد از گرانی بنزین و ادامه حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، از اتفاقاتی است که در دوره شمخانی رخ داده است؛ هر‌چند بارها زمزمه اختلاف‌های او با حسن روحانی نیز شنیده شد. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم، در گفت‌وگو با انصاف‌نیوز گفته بود: «من معتقدم در دوره ریاست‌جمهوری آقای روحانی یک نوع ناهماهنگی در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و حتی در دولت وجود داشت. علاوه بر این، شاهد آن بودیم که دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی وقت زیادی را صرف امور حاشیه‌ای می‌کرد»./ شرق

شورای نگهبان شورای عالی امنیت ملی ایران   اخبار برگزیده
  

نحوه مراجعه برای تزریق دُز سوم واکسن کروناافرادی که شش ماه از دریافت نوبت دوم واکسنشان گذشته باشد می‌توانند به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند و سپس این امکان در سامانه ما فراهم است تا دُز سوم را ثبت کنند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت درمان سالمندان 

  

موضوع مذاکرات ایران و اروپا در بروکسل چیست؟سخنگوی وزارت خارجه:مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است
فردا ایران وین وزارت خارجه 

  

نامه کنایه آمیز لاریجانی به سخنگوی شورا: به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهامعلی لاریجانی به صحبت‌های اخیر سخن‌گوی شورای نگهبان واکنش نشان داد و نوشت: از ابتدای خدمت در نظام اسلامی، مراقب باشید در بیان و عمل خود به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهام.
نامه نیوز علی لاریجانی شورای نگهبان دولت 

  

جزئیات شرط ایران برای آمریکا | پشت پرده گفت‌وگو محرمانه ایران با عربستانفارس/ سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است، فضای گفتگوها با عربستان را محترمانه و جدی قلمداد کرد و خبر دوویچه وله مبنی بر سفر هیأتی از عربستان به ایران را تأیید نکرد.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و عربستان 

  

پیشنهاد افزایش 20 درصدی قیمت خودرو برای حذف دلالان بازارنماینده مردم سقز و بانه در مجلس با اشاره به کمبود عرضه در بازار خودرو از نحوه عرضه خودروی داخلی انتقاد کرد و گفت: شنیده‌ها حاکی از آن است که بعضی افراد شرط نداشتن پلاک فعال برای خرید خودرو را دور می‌زنند و سوء استفاده می‌کنند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

واکنش تند علی لاریجانی به صحبت‌های سخن‌گوی شورای نگهبانعلی لاریجانی با انتشار این پست در صفحه اینستاگرامش به صحبت‌های اخیر عضو حقوق‌دان و سخنگوی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف، واکنش نشان داده است.
مثلث علی لاریجانی شورای نگهبان قیمت 

  

ماجرای دوپینگ الهلالی ها جدی است؟شنیدیم یکی از بازیکنان پرسپولیس پس از شکست سنگین برابر تیم عربستانی در رختکن گفته است که این الهلال غیر عادی بوده و احتمالا دوپینگ کرده است!
خانه فوتبال دوپینگ بهاره رهنما بازی 

  

اصولگرایان همه ارکان دولت و نظام را گرفته‌اند/ کاری کنیم که مردم از صدقه گرفتن، فاصله بگیرند/ تاکید آیت‌الله هاشمی، تقسیم رفاه در کشور به جای تقسیم فقر بودیک عضو کارگزاران سازندگی گفت: امکانات تبلیغی و رسانه‌ای جریان اعتدال و اصلاح طلب کم است و صداوسیما و رسانه‌ها در اختیار اصولگرایان است اما فضای مجازی بستر مناسبی را فراهم کرده است هر کسی می‌تواند در این فضا نظرات و ایده‌های خودش را طرح کند.
ایلنا اصولگرایان دولت رئیس جمهور 

  

در ایران جریان فراگیر حزبی هرگز موفق نخواهد بود/ اصولگرایان اختلافات خود را بروز نمی‌دهند/ در جریان قدرت یکدست، اصولگراهای میانه‌رو و معتدل جایی ندارندتحلیلگر مسائل سیاسی کشور با اشاره به اینکه اختلافات در داخل جریان اصولگرایی به شدت وجود دارد اما بروز و ظهور بیرونی ندارد، درباره حزب فراگیر در ایران تصریح کرد: در ایران جریان فراگیر حزبی هرگز موفق نخواهد بود.
ایلنا ایران اصولگرایان دولت 

  

نحوه دریافت کارت دیجیتال واکسن کرونا + لینکرییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت توضیخاتی درباره روند واکسیناسیون کرونا در کشور ارائه کرد و گفت: امکان صدور کارت دیجیتال انگلیسی زبان برای همه مسافران سفرهای خارجی فراهم است؛ ولی در مورد صدور کارت فارسی زبان سامانه در حال تکمیل است.
مستقل‌آنلاین بازداشت وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی 

  

وزیر کشور خبر از قرنطینه هوشمند دادوزیر کشور: محدودیت‌ها برای عموم برداشته می‌شود و «قرنطینه هوشمند» فقط شامل افراد مبتلا به کرونا خواهد بود.
مستقل‌آنلاین خواب شورش زندان 

  

ماینرهای شرکت بورس مجوز داشتند!پشت پرده جنجال استخراج بیت‌کوین در سازمان بورس چیست؟ علی صحرایی مدیرعامل مستعفی شرکت بورس گفت: استفاده از ماینرها به صورت محدود در بورس با مصوبه هیأت مدیره بوده است. بنده از جامعه سهامداران عذرخواهی می‌کنم و اتفاقات افتاده به هیچ‌وجه عمدی نبوده است.
مستقل‌آنلاین بیت کوین قتل خانواده 

  

خارجی‌ها دیدند واکسن داخلی سر زبان‌ها افتاده گفتند واکسن بدهیم تا خودکفا نشوندمجلس هیچ‌وقت مخالف واردات واکسن نبوده است. البته ما الان هم می‌گوییم که واکسن از انگلیس و آمریکا وارد نمی‌کنیم چون به انگلیس و آمریکا اعتماد نداریم. درواقع همان اعتمادی که به فرانسه کردیم برای ما کافی است. فرانسه کلی خون آلوده وارد کشور ما کرد و موجب شد بسیاری از جوانان ما دچار ایدز شوند.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی زمستان مجلس شورای اسلامی 

  

تغییر موضع و دوگانگی رفتاری در اصولگرایان از نگاه عباس عبدیعباس عبدی در یادداشتی نوشت: دوگانگی‌های رفتاری در سیاست و رقابت‌های سیاسی در همه جا معمول است، ولی نه تا این حدی که در ایران می‌بینیم. به ویژه در مسائل مهم مثل برجام و واکسن که با جان و زندگی مردم در ارتباط است نباید تا این حد غیرمسوولانه رفتار کرد.
نامه نیوز روزنامه اصولگرایان دولت 

  

چرا رئیسی در انتخابات، خود را «مستقل» اعلام کرد؟اگر صفحه شطرنج سیاست ایرانی را مورد کنکاش و واکاوی قرار دهیم، با روایت‌ها و گزاره‌هایی متفاوت روبرو می‌شویم که نه‌تنها از استیلای این یا آن جناح معروف و شاخص سیاسی حکایت نمی‌کند، بلکه بر این باور است که دوره اقتدار این دو جناح سنتی سرآمده.
فردا اصولگرایان شطرنج شاخص 

  اخبار داغ
  

وزیر بهداشت: موج ششم کرونا قطعا ایجاد خواهد شدوزیر بهداشت دولت سیزدهم گفت: می دانیم که موج ششم کرونا قطعا ایجاد خواهد شد؛ البته ما آمادگی کامل برای مبازره با بیماری کرونا در موج ششم را داریم به گزارش وبدا، بهرام عین اللهی روز سه شنبه در حاشیه یادمان اولین سالگرد شهادت شهید مدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی در بیمارستان شهید لبافی … نوشته وزیر بهداشت: موج ششم کرونا قطعا ایجاد خواهد شد اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز دولت ماه بیمارستان 

  

قیمت دلار در بازار متشکل ارزی امروز سه شنبه 1400/07/27| تداوم رشد قیمت دلارقیمت دلار در بازار متشکل امروز مسیر رشد را در پیش گرفت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

وزیر بهداشت: موج ششم کرونا در آبان قطعی استوزیر بهداشت با بیان اینکه واکسیناسیون یک راه پیشگیری است که شدت بیماری را کم می کند اما کرونا را به کل از بین نمی برد، گفت: شیطنت هایی که در فضای مجازی از سوی برخی دیده می شود که می گویند کرونا با واکسیناسیون از بین می رود به هیچ وجه صحت ندارد، ویروس در محیط وجود دارد و در حال انتقال است اما وقتی قدرت و ایمنی بدن خود را افزایش دهیم می توانیم در مقابل ویروس مقابله کنیم؛ باید عادت...
اقتصادنیوز واکسیناسیون فضای مجازی ویروس 

  

پیش‌بینی افزایش قیمت خودرو در روزهای آینده + جدولاقتصادنیوز : رصد بازار خودروهای سایپا نشان دهنده آن است که پرونده قیمت محصولات سایپا امروز 27 فروردین 1400بدون تغییر قیمت بسته شد تا در روز پرالتهاب دلار، بازار خودرو روز آرامی را سپری کند.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

آغوش باز دولت رئیسی برای پیک ششم کرونا!محمد علی محسنی بندپی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از لغو دورکاری گفت: لغو صد درصدی دورکاری به معنای باز کردن آغوشمان برای پیک ششم است. محسنی بندپی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به لغو دورکاری در استان تهران اظهار کرد: ایمنی جمعی بعد از حداقل تزریق دو … نوشته آغوش باز دولت رئیسی برای پیک ششم کرونا! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز دولت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

واکسن کرونا اجباری شد یا نشد!؟در حالیکه سازمان استخدامی کشور طی بخشنامه‌ای، ورود کارمندانی که واکسن کرونا نزده‌‌اند به ادارات را ممنوع اعلام کرده اما معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اعلام کرده که تزریق واکسن کرونا اجباری نیست!
نامه نیوز یارانه وزارت بهداشت مهران مدیری 

  

کرونا با واکسن نابود نمی شود/پیک ششم در آبان می آید به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در مراسم اولین سالگرد درگذشت شهید مدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی که روز سه شنبه در بیمارستان لبافی نژاد برگزار شد، اظهار کرد: با شیوع کرونا و 123 هزار فوت ناشی از آن شاهد یک فاجعه انسانی در کشور بودیم. وی ادامه داد: این در حالی است که در طول هشت سال دفاع مقدس حدود 230 هزار شهید تقدیم شدند، اما کرونا در طول یک سال و نیم 123 هزار خانواده…
مهر درمان سلامت بیمارستان 

  

حقوقی‌های بورس خودرویی خریدند/ پالایشی که خوش شانس بوداقتصادنیوز: حقوقی ها یک پالایشی و سه خودروساز را خریدند.
اقتصادنیوز 

  

لیست 50 شرکت فعال بورسی/ 18 نماد متوقف و تعلیق شدنداقتصادنیوز: فهرست 50 شرکت فعال تر بورس اوراق بهادار تهران - سه ماهه دوم سال 1400 منتشر شد
اقتصادنیوز تهران 

  

کرونا با واکسن نابود نمی شود/باید به زندگی با این ویروس عادت کنیم به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در مراسم اولین سالگرد درگذشت شهید مدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی که روز سه شنبه در بیمارستان لبافی نژاد برگزار شد، اظهار کرد: با شیوع کرونا و 123 هزار فوت ناشی از آن شاهد یک فاجعه انسانی در کشور بودیم. وی ادامه داد: این در حالی است که در طول هشت سال دفاع مقدس حدود 230 هزار شهید تقدیم شدند، اما کرونا در طول یک سال و نیم 123 هزار خانواده…
مهر ویروس درمان سلامت 

  

هشدار عفو بین‌الملل نسبت به سرکوب آزادی بیان در زمان کروناچین، که کرونا برای اولین بار در پایان سال 2019 در آنجا ظاهر شد، تا فوریه 2020، تحقیقاتی جنایی را در مورد 5511 تن آغاز کرده است. به گفته مقامات چینی، این افراد متهم به "ساخت و انتشار عمدی اطلاعات غلط و مضر" در مورد ماهیت و میزان شیوع این بیماری شده‌اند.
اقتصادنیوز چین 

  

کاهش قیمت سیمان با عرضه در بورس / بازار سروسامان گرفت​ معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: در حال حاضر سیمان به قیمت پیش از قطعی‌های برق رسیده و مشکلات حل شده است. همچنین می‌توان گفت که دلال‌بازی‌ها تقریبا از بین رفته است و دیگر کسی نمی‌تواند اقدام به خرید و انبار سیمان کرده و زمینه افزایش قیمت را فراهم کند.
گسترش قیمت افزایش قیمت سیمان 

  

شیوع و مرگ کرونایی در افراد چاق بیشتر است/با تسریع واکسیناسیون امیدواریم بیماری مدیریت شودسلامت نیوز:وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت ایمنی مواد غذایی و لزوم نظارت جدی سازمان غذا و دارو بر این موضوع، در عین حال چاقی را از چالشهای امروز دنیا خواند و گفت: شدت و شیوع کرونا و همچنین مرگ و میر ناشی از آن در افراد چاق بیشتر است و این از آسیبهای چاقی است...
سلامت‌نیوز ورزش هیئت دولت وزارت بهداشت 

  

درگذشت 167 هم‌وطن دیگر / مجموع واکسن های کرونا تزریق شده در ایران از 75 میلیون دُز گذشتسلامت نیوز:مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای اعلام کرد: مجموع واکسن های کرونا تزریق شده در ایران از 75 میلیون دُز گذشت...
سلامت‌نیوز درمان ایران وزارت بهداشت 

  

وزارت بهداشت: کارمندانی که واکسن نزده باشند باید هر 72 ساعت تست کرونا بدهندسلامت نیوز:معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به طرح مدیریت هوشمند محدودیت ها گفت: با اجرای این طرح کارکنان دولتی، نهادهای مردمی و شرکت های خصوصی که کارت واکسن نداشته باشند باید برای حضور در محل کار هر 72 ساعت یکبار تست پی سی آر بدهند...
سلامت‌نیوز وزارت بهداشت تهران استانداری تهران