ایلنا   |  اقتصادی  |  

دور تندِ دور زدنِ تحریم/ بازی دو سر برد تهران-کاراکاس در بازار پرتقاضای نفت

کارشناس حوزه بین‌الملل انرژی گفت: شاید به لحاظ استراتژیک نقطه مهم‌تر این باشد که نفت ونزوئلا می‌تواند مشکل خیلی از نقاط بحرانی انرژی دنیا را با مختصر تزریق سرمایه‌گذاری و اعمال مدیریت صحیح و جلوگیری از بی‌ثباتی حل کند، به این ترتیب جایگاه ایران در بازار انرژی محکم‌تر و اعتبار بالاتری خواهد داشت.

دور تندِ دور زدنِ تحریم/ بازی دو سر برد تهران-کاراکاس در بازار پرتقاضای نفت

کارشناس حوزه بین‌الملل انرژی گفت: شاید به لحاظ استراتژیک نقطه مهم‌تر این باشد که نفت ونزوئلا می‌تواند مشکل خیلی از نقاط بحرانی انرژی دنیا را با مختصر تزریق سرمایه‌گذاری و اعمال مدیریت صحیح و جلوگیری از بی‌ثباتی حل کند، به این ترتیب جایگاه ایران در بازار انرژی محکم‌تر و اعتبار بالاتری خواهد داشت.

صباح زنگنه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره مناسبات و همکاری‌های نفتی ایران و ونزوئلا اظهار داشت: کشور ونزوئلا دارای عظیم‌ترین ذخایر نفت در جهان است، اما این ذخایر نیازمند سرمایه‌گذاری، تکنولوژی و زنجیره کامل‌تر تولید و بازاریابی است، نفت سنگین ونزوئلا به لحاظ ارزش قیمتی از نفت سبک کمتر است و نیازمند فرآوری است. از سوی دیگر مردم این کشور نیازمند سوخت هستند که باید از پالایشگاه‌هایی حاصل شود که مشکل فرسودگی، مدیریت و مواد افزودنی دارند، بنابراین به لحاظ استخراج، فرآوری، صادرات و سرمایه‌گذاری و مدیریت مشکل دارند، ایران در برخی از این زمینه‌ها حرف اول را می‌زند و می‌تواند در رفع برخی کمبودهای این کشور نقش ایفا کند. 

وی افزود: ایران از نظر تکنولوژی و فنون استخراج و پالایش تجربه‌های خوبی دارد، از نظر تامین برخی افزودنی‌ها دست ایران باز است که کمک می‌کند چرخه حداقلی این صنعت در ونزوئلا به حرکت دربیاید و نیامندی اولیه مردم این کشور را هم تامین کند، البته بازاری هم برای ایران ایجاد می‌شود.

این کارشناس حوزه بین‌الملل انرژی گفت: شاید به لحاظ استراتژیک نقطه مهم‌تر این باشد که نفت ونزوئلا می‌تواند مشکل خیلی از نقاط بحرانی انرژی دنیا را با مختصر تزریق سرمایه‌گذاری و اعمال مدیریت صحیح و جلوگیری از بی‌ثباتی حل کند، به این ترتیب جایگاه ایران در بازار انرژی محکم‌تر و اعتبار بالاتری خواهد داشت.

وی تاکید کرد: گرچه کشورهایی مثل چین هم علاقمند هستند که در این بازار حاضر شود و برخی کمبودهای ونزوئلا را در حوزه توسعه تولید انرژی برطرف کند، درواقع با این هدف که محصولات نفتی ونزوئلا را با تخفیف و قیمت پایین خریداری کند و محصولات خود را روانه بازار این کشور کند.

علی اصغر زرگر نیز در این خصوص به ایلنا گفت: هر دو کشور ایران و ونزوئلا در تحریم فروش، جذب سرمایه‌گذاری خارجی به سر می‌برند، در حالی که هر دو عضو اوپک بوده و از منابع غنی نفت برخوردارند، بنابراین می‌توانند به لحاظ سیاست‌های نفتی شباهت‌هایی به هم داشته باشند. 

وی افزود: اکنون کرونا فروکش کرده و کشورها در جهت بازسازی صنایع تولیدی و سرمایه‌گذاری حرکت کرده‌اند، بنابراین تقاضا برای نفت افزایش خواهد یافت، علاوه بر اینها عاقبت بحران اوکراین مشخص نیست و تحریم‌هایی که علیه روسیه وضع شده موجب شده کشورهایی مثل ایران و ونزوئلا بیشتر بتوانند به هم نزدیک شده و همفکری کنند.

این کارشناس حوزه انرژی تاکید کرد: در این اوضاع که تقاضا برای نفت افزایش پیدا کرده امریکا هم به نوعی چشم خود را به روی فعالیت‌های نفتی ایران و ونزوئلا بخصوص در حوزه صادرات بسته است، تا این کشورها علیرغم تحریم بتونند نفت خود را بفروشند و تاحدی به تقاضای جهانی پاسخ دهند و در نتیجه از قیمت بالای نفت نیز جلوگیری شود.

وی بیان داشت: در شرایط کنونی بازار نفت ارتباط ایران و ونزوئلا جنبه مثبتی زیادی برای هماهنگی‌های بعدی دارد، در این شرایط ایران می‌تواند از توان خود در برنامه‌های کشف و استخراج نفت ونزوئلا شرکت کند، همانگونه که قبلا هم زمانی که این کشور در بحران بود نفت پالایشی ما به این کشور رسید. درواقع چنانچه ایران در زمینه پالایش نفت به این کشور کمک کند تا نفت بیشتری از ونزوئلا صادر شود به نفع هر دو کشور بوده و یک بازی برد-برد است، زیرا احتمالا ونزوئلا هم بتواند در اوپک و خارج از آن از کارت خودش استفاده کند و کمک کند که مشتری پیدا کرده و نفت خود را بفروش برساند 

زرگر ادامه داد: در اوضاعی که تقاضای نفت روزافزون است همکاری ایران و ونزوئلا می‌تواند حائز اهمیت باشد و نه تنها در جهت سرمایه‌گذاری و کمک فنی، در جهت بازاریابی و فروش نفت نیز اهمیت دارد. بعبارت دیگر باتوجه به شباهت تحریمی و سیاسی دو کشور و ماهیت ضد استکباری هر دو ارتباط نفتی دو کشور رات به اهداف مدنظرشان نزدیک‌تر خواهد کرد.

انتهای پیام/

بازی سرمایه تهران   اخبار برگزیده
  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  

هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیستتا پایان اردیبهشت ماه 1401 پنج روز باقی است اما هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیست.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی تامین اجتماعی 

  

کوبا نمی‌تواند غلات ایران را تامین کند/ عدم موفقیت بخش خصوصی در تهاتر اوره با نهادهبازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: برای تامین نیاز غلات باید مراودات تجاری را با کشورهایی که جزو تامین‌کنندگان عمده و اصلی غلات در دنیا محسوب می‌شوند مانند برزیل، آرژانتین، آمریکا، استرالیا، کانادا، اورگوئه، آلمان و فرانسه را توسعه بدهیم.
ایلنا کوبا ایران استرالیا 

  

کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌هاسازمان هواشناسی کشور با اشاره به کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌ها اعلام کرد که به تدریج از غلظت گرد و غبار از سمت غرب کشور کاسته خواهد شد.
ایلنا هواشناسی اهواز سازمان هواشناسی 

  

آمریکا برای برجام دست به دامان قطر شدوزیر خارجه قطر در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود، درباره تحولات مذاکرات با ایران و همچنین جنگ اوکراین گفتگو کرد.
نامه نیوز قطر ایران اوکراین 

  

کشورهای خارجی جاسوس به ایران نفرستندخطیب زاده: انگلیس از فرستادن جاسوس به ایران خودداری کند. بیش از نیم میلیون ایرانی در انگلیس هستند و به ایران رفت و آمد می کنند و هیچ مشکلی ندارند.
مستقل‌آنلاین ایران انگلیس 

  

ادعای عجیب وزیر دفاع آمریکا برای حمله به 3 نقطه در ایرانخبرگزاری فارس نوشت: وزیر دفاع سابق آمریکا روایتی از کشمکش‌ها در دولت دونالد ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد 200 میلیون دلاری گلوبال‌هاوک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارائه کرده است.
مثلث وزارت دفاع ایران خودرو خودرو 

  

تحقیق حراست فدراسیون فوتبال درباره یک داور لیگ برتریپای حراست فدراسیون فوتبال به ماجرای کمک داور بازی تراکتور- ذوب‌آهن باز شد
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال فوتبال بازی 

  

چه کسانی در اولویت دریافت سهام عدالت هستند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام رئیس کمیسون اقتصادی مجلس، کسانی که برگه سهام عدالت دارند، در اولویت دریافت سهام عدالت هستند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

قانون تثبیت ساعت رسمی کشور به دولت ابلاغ شدرئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به رئیس جمهور، قانون تثبیت ساعت رسمی کشور را ابلاغ کرد.
فردا قانون دولت رئیس جمهور 

  

واریز کمک معیشتی ماه اول به حساب همه متقاضیان/ درخواست‌ها ظرف یک ماه بررسی می‌شودوزیر کار گفت: با دستور رئیس‌جمهور کمک معیشتی ماه اول به حساب همه افراد متقاضی در سامانه واریز شده است.
ایلنا ماه کار رئیس جمهور 

  

رهبر انقلاب: اطلاعات گسترده و بیان جذاب مرحوم فاطمی‌نیا منبعی پر فیض برای جوانان بودرهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت عالمِ واعظ حجت‌الاسلام آقای حاج سیّد عبدالله فاطمی‌نیا را تسلیت گفتند
مثلث رهبر انقلاب وام جوانان 

  اخبار داغ
  

این خودروها وارد بورس می شوندمدیر تسویه بورس کالا گفت: امروز معاملات خودرو در بورس کالا آغاز شد و پنج خودروی جدید از هفته آینده در بورس کالا عرضه می‌شوند.
خودروتک بورس کالا خودرو نوروز 

  

شرایط واردات خودرو خارجی چیست؟/کنترل قیمت خودرو‌های وارداتی بر عهده کیست؟به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، تا زمانی که مصوبه واردات خودرو نهایی و توسط وزارت صمت ابلاغ نشود، نمی‌توان پیش‌بینی کرد چه اتفاقی می‌افتد.
فردا واردات خودرو واردات خودرو 

  

شناسایی نمادهای پُرمعامله بورس در آخرین هفته اردیبهشت 1401اقتصادنیوز: در آخرین هفته‌ کاری اردیبهشت 1401 میانگین ارزش معاملات خرد نسبت به هفته پیش افزایش یافت.
اقتصادنیوز 

  

افزایش باورنکردنی قیمت یکه در آخر هفته/قیمت سکه امامی 90 هزار تومان گران شدقیمت انواع سکه در بازار طلا به‌دنبال افزایش اونس جهانی نسبت به روز گذشته، افزایش قیمت را تجربه می‌کند، به‌گونه‌ای که قیمت سکه امامی 90 هزار تومان افزایش یافته است.
فردا افزایش قیمت قیمت دلار 

  

استقبال از نمایشگاه باتوجه به شرایط بیماری کرونا و اقتصاد خانواده‌ها قابل قبول استوجیهه سامانی، نویسنده ادبیات داستانی، سطح استقبال مردم را خوب دانست و افزود: می‌توانست بهتر از این هم باشد ولی بالاخره باید شرایط را درک کنیم.
ایبنا نویسنده خانواده اقتصاد 

  

پیش بینی داغ از بورس هفته بعدبورس در هفته‌‌ای که گذشت رشد بیش از یک درصدی را تجربه کرد و به محدوده یک میلیون و 594 هزار واحدی رسید. به گفته کارشناسان، شاخص تا محدوده دو میلیون واحد رشد می‌کند.
گسترش سرمایه شاخص صنعت 

  

قیمت سکه امامی بر مدار صعودقیمت انواع سکه در بازار طلا به‌دنبال افزایش اونس جهانی نسبت به روز گذشته، افزایش قیمت را تجربه می‌کند، به‌گونه‌ای که قیمت سکه امامی 90 هزار تومان افزایش یافته است.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

اعلام آمار جدید کرونا در ایران (29 اردیبهشت)وزارت بهداشت آخرین آمار ابتلا، بهبودیافتگان و جان‌باختگان ناشی از بیماری کرونا را در کشور اعلام کرد.
گسترش درمان ایران وزارت بهداشت 

  

آمار فوتی های کرونا در ایران امروز 29 اردیبهشتبنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت طی شبانه روز گذشته 280 تن به کرونا مبتلا شده و 9 نفر جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز ایران روابط عمومی وزارت بهداشت 

  

فوت 9 بیمار دیگر بر اثر کرونا/ شناسایی 280 بیمار جدیدمتاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 9 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 141 هزار و 253 نفر رسید.
برنا 

  

معامله 103 دستگاه خودروی کارا در بورس کالادر نخستین روز از عرضه کارا در بورس کالا، 103 دستگاه از این خودرو شامل 58 دستگاه کارا دو کابین و 45 دستگاه کارا تک کابین در تالار خودرو بورس معامله شد. از این حجم 55 دستگاه در تالار معاملات و 48 دستگاه در سیستم معاملات مچینگ دادوستد شد.
شما‌نیوز خودرو بورس کالا دولت 

  

ریزش شاخص های بورس به علت افزایش نرخ تورمبر اساس جدیدترین گزارش های خبری، به دنبال ریزش شاخص های بورس در هند، نگرانی ها از افزایش تورم در این کشور رو به افزایش گذاشته است.
اقتصادنیوز شاخص تورم هند 

  

عرضه خودرو به بورس راه مناسب برای افزایش شفافیت نیستعده‌ای بر این باورند که عرضه خودرو به بورس راه مناسب برای افزایش شفافیت نیست و این روش تنها سبب افزایش چالش‌های بازار خودرو خواهد شد.
مستقل‌آنلاین خودرو بازار خودرو بورس کالا