گسترش   |  فرهنگی  |  

نخبه ایرانی گزینه جدی ریاست سازمان سینمایی

گزینه های احتمالی «ریاست سازمان سینمایی» در حالی برای یکی از مهم ترین سازمان های هنری کشور مطرح شده است که در میان آنان به زعم برخی کارشناسان حوزه سینما، غیر از تناسب یک کاندید با مدیریت این سازمان، نمی توان در مورد دیگر نامزدهای مطرح شده، نشان امیدار کننده ای را برای وضعیت بحران زده سینمای این روزهای کشور متصور شد.

نخبه ایرانی گزینه جدی ریاست سازمان سینمایی

محمدمهدی اسماعیلی که بعد از دریافت رای اعتماد از مجلس، وزیر پیچیده ترین و پرحاشیه‌ترین وزارتخانه کشور شد، به زودی با انتصاب هایش در مدیریت حوزه های مختلف فرهنگی و هنری آماج نقد و نظرها خواهد بود و به پیشنهاد اهالی خبر و رسانه چه بهتر که این انتصاب ها در شرایط ملتهب فعلی فرهنگ و هنر کشور به گونه ای انجام شود که کمترین هزینه های انتقادها و دلخوری ها را در فضای فرهنگی و هنری جامعه و در وهله نخست برای بالاترین مقام وزارتخانه به وجود آورد.

این در حالی است که تا کنون حاشیه های فراوانی که از سوی هنرمندان پیرامون ایده ها یا برنامه های وزیر مطرح شده است که منجر به موضع گیری گروه های بسیاری از هنرمندان شد و در همین حال همچنانکه مساله «انتصاب های متناسب» می تواند تا حدودی از التهاب در جو فرهنگ هنر جامعه بکاهد، موجب تسهیل بسیاری از چالش های پیش روی وزارت فرهنگ و ارشاد خواهد شد.

در این بین این روزها موضوع گزینه های مطرح شده برای سازمان سینمایی شاید از نخستین کارزارهای انتقادی هنرمندان و سینماگران علیه وزیر فرهنگ و ارشاد باشد که در شبکه های اجتماعی بازتاب فراوانی پیدا کرده است که در این باره واضحا «گزینش های مدیریتی مناسب تر» در فضای بی نفس فرهنگی چند سال اخیر، در کنار رفع محدودیت های ممیزی، می تواند هجوم دردسرها هم برجامعه و هم وزارتخانه فرهنگ را سرو سامانی دهد.

درهمین راستا به اخبار چند روز اخیر از معرفی چهار گزینه احتمالی برای ریاست سازمان سینمایی می پردازیم که یکی از این کاندیدها سید محمود رضوی مجد است.

او متولد 1359 مشهد و تهیه کننده سینماست وبه طیف اصولگرایی نزدیک و از افراد نزدیک به دولت سیزدهم است و گفته شده با نهاد های امنیتی جهت ساخت فیلم های سینمایی با موضوعات سیاسی و امنیتی همکاری دارد. فیلم هفت و پنج دقیقه و پس از آن تهیه کنندگی مشترک فیلم درباره الی فیلم‌های سیانور، ماجرای نیم روز و رد خون فیلم‌های دارکوب و لاتاری از دیگر آثاربه تهیه کنندگی او به شمار می رود.

 احسان محمدحسنی، نیز گزینه دیگر تصدی سازمان سینمایی است. او نیز متولد 1359 است و ریاست سازمان فرهنگی و رسانه ای اوج را بر عهده دارد. محمدحسنی تا کنون چندین بار تحت عنوان مدافع حرم به سوریه سفر کرده است.

وی فروردین ماه سال 1396 به حکم رئیس وقت سازمان بسیج، با حفظ سمت بر سازمان فرهنگی رسانه ای اوج، به مدیرعاملی بنیاد فرهنگی روایت منصوب شد این موسسه متشکل از انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و موسسه روایت فتح و شهرک سینمایی دفاع مقدس است.

محمد حسنی به لحاظ پایگاه اندیشه ای هماهنگ با اصولگرایی و جریان های انقلابی است فیلم هایی مانند بادیگارد و به وقت شام را نیز تهیه کنندگی کرده است. نامزد اصولگرا و انقلابی دیگر ریاست سازمان سینمایی، سید محمد خزاعی، مدیر جوان و متولد 1355 و فارغ التحصیل کرده رشته هنر های تجسمی است. او فیلم های سینمایی چون به وقت شام درباره جنگ سوریه و جنایات داعش و فیلم قلاده های طلا را در انتقاد به اعتراضات سال 88  ایران ساخته است.

او که برگزاری چند دوره جشنواره فجر را نیز در کارنامه خود دارد ، عضو کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون عالی فرهنگی در مجمع عالی بسیج است . و اما گزینه دیگر سکان دار جدید سازمان سینمایی مصطفی فرح خش است. او با گرایش فکری متفاوت تر نسبت به سه گزینه دیگر و جوان نخبه ایرانی، حقوقدان و دارای کارشناسی ارشد علوم سیاسی است.

 

فرح بخش متولد استان فارس شهرستان داراب است. وی که از جوانان نخبه کشور به شمار می آید، معاون شورای راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دولت دوازدهم بوده است.

گفته شده که وی علاقمند و فعال در حوزه سینما است و تعامل یا روابط خوبی با برخی از سینماگران دارد. فرح بخش که در سال 2014 در کنفرانس بین المللی حقوق بشر در ایالات متحده آمریکا شرکت کرد به این رویداد دعوت شده بود.

وی مقاله های بسیاری را در عرصه بین المللی نوشته است.

موضوعات برخی از مقالات فرح بخش نقش سازمان های بین المللی در مخاصم های داخلی و خارجی در کشور استرالیا و یا نوستالژی امنیت ملی در تقابل با سازگار های امنیت ملی چاپ در کشور سوییس است که به واسطه قلم خود در مجامع جهانی شناخته شده است.

می توان گفت که فرح بخش نیز از منظر شعار دولت سیزدهم مبنی بر دولت وفاق ملی و استفاده از همه سلایق سیاسی و جوانگرایی ممکن است گزینه جدی ریاست سازمان سینمایی شود. در هر حال انتخاب «گزینه مناسب تر و شایسته تر» در میان گزینه های مطرح شده برای سازمان سینمایی، آن هم در زمانی که انبوهی از بهترین آثار سینمایی در دولت نهم اجازه اکران نیافتند و دولت یازدهم نیز حتی از پس اکران یک روزه برخی از فیلم های پایین کشیده شده از پرده سینماها برنیامد، می تواند اندک امیدی را در دل هنرمندانی که سال ها برای ساخت یا نمایش داده شدن فیلم شان در انتظار مانده اند، زنده کند.

همچنین با انتصاب یک نحله فکری نزدیک به هنرمندان، در سازمان سینمایی، شاید باز هم بتوان به هموار شدن راه های خلاقیت و رونق هنری و نشاط آوری در متن جامعه امید بست.

از سوی دیگر، در حالی که رکود سنگین پاندمی کرونا در سالن های سینما، سایه مرگ بر صندلی های خالی انداخته و روایت تلخ تعطیلی و ورشکستگی سینما و سالن های تاتر، این عرصه را بیش از ممیزی و سانسور سال های پیش عزادار کرده است، وزارت ارشاد می تواند بیش از پیش در راستای مردمی شدن بیشتر و مدارا با اهالی زحمتکش هنر تلاش کند.

 

منبع: آسیانیوز

ریاست جمهوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سازمان سینمایی 



  اخبار برگزیده
  

دستور لغو اجرای سند 2030 صادر شددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: هفت مصوبه مهم این شورا که مدت‌ها بر زمین مانده بود،از سوی رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد...
مستقل‌آنلاین شورای عالی انقلاب فرهنگی زمین رئیس جمهور 

  

مدیرکل آژانس آمد و رفت، ما از توافق صورت گرفته بی‌اطلاعیم/ اسلامی فردا به نمایندگان ملت توضیح دهدنماینده قم در مجلس در تذکر شفاهی خواستار دعوت و توضیح رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص توافق صورت گرفته با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شد.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی مجلس شورای اسلامی قانون 

  

اعتراف خبرنگار عربستانی بعد از بازی: استقلال غول آسیاستخبرنگار عربستانی در تحلیل بازی الهلال و استقلال، گفت: الهلال به خاطر بازی در زمین بی طرف شانس زیادی آورد.
خانه فوتبال خبرنگار بازی استقلال 

  

طرح نمایندگان برای تحقیق و تفحص مدیریت مقابله با کرونا در دولت روحانیفارس/ 40 نفر از نمایندگان در طرح خود برای تحقیق و تفحص از ستاد ملی مقابله با کرونا، مدعی شدند که دلایل سوء مدیریت کرونایی دولت روحانی، علت تغییر در پروتکل درمانی و داروها، تخصیص ارز واردات دارو و علت تاخیر در واکسیناسیون باید بررسی شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت دولت دوازدهم 

  

واردات واکسن جایگزین سیاست تولید واکسن شد | چرا برکت به نتیجه نرسید؟«اینکه بعضا گفته می شود «نگذاشتند دولت قبل واکسن بخرد»، کاملا عاری از حقیقت است؛ زیرا در دولت جدید شخص آیت الله رئیسی در تماس با رئیس جمهور چین درخواست خرید 90 میلیون دز واکسن را مطرح کرد و با پذیرش «شی جینپینگ» روند واردات واکسن «سینوفارم» یکباره متحول شد»؛
۵۵ آنلاین واردات تولید وزارت بهداشت 

  

اشخاصی مانند موسوی خوئینی‌ها همچنان امکان ارتباط و گفت‌وگو با حاکمیت را دارند/ ظرفیت روحانی، لاریجانی و ناطق نوری می‌تواند در بزنگاه‌های کشور، کنار یکدیگر قرار گیردیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: از نظر حاکمیت و بخش اصلی قدرت، اصلاح‌طلبان یکدست نیستند بنابراین اشخاصی از اصلاح طلبان هستند که مورد اعتماد حاکمیت باشند و از گذشته امکان گفت‌گو داشتند و امروز نیز این گفتمان ادامه دارد.
ایلنا حسن روحانی علی اکبر ناطق نوری مشروطه 

  

حمله تند یک نماینده به روحانی: ما تحریم پرزیدنت روحانی بودیم!انتخاب/ پس از نماینده کاشمر، نماینده اراک هم خواستار محاکمه روحانی شد.
نامه نیوز بنیامین بهادری کار مجلس شورای اسلامی 

  

سطح حساس برای بازار ارز/ دامنه پیش روی قیمت دلاردیشب در معاملات پشت خطی تمایل به خرید دلار در بازار ارز بیشتر بود و به همین دلیل، قیمت دلار توانست خود را تا محدوده 27 هزار و 300 تومان بالا بکشد.
اقتصادنیوز ارز قیمت دلار 

  

محمد هاشمی: نوبت به اصلاح‌طلبان هم می‌رسدقدرت رسمی را محدود کند. یادمان هست که لیست خبرگانِ منسوب به مرحوم آیت‌الله هاشمی رأی آورد یا در انتخابات مجلس دهم لیست اصلاح‌طلبان رأی آورد.
فردا محمد هاشمی اصلاح طلبان مجلس دهم 

  

جزئیات حذف محدودیت سنی در واکسیناسیون کروناآیا محدودیت سنی در واکسیناسیون کرونا برداشته شده است؟ فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران درباره ماجرای مطرح شده در فضای مجازی در خصوص برداشته شدن محدودیت سنی در واکسیناسیون کرونا توضیح داد.
مستقل‌آنلاین واکسیناسیون تهران فضای مجازی 

  

تمام روستاها را گشته‌ام نه اینکه مثل آقای روحانی با ماشین سر بزنممن به جرات اعلام می‌کنم که تمام روستاها را گشته‌ام و با دقت مسائل را رصد کرده‌ام. نه اینکه مثل آقای روحانی با ماشین بروم و سر بزنم، تک تک مناطق را شخصا در میان مردم حضور داشته‌ام و از مشکلات مردم خبر دارم. اصلی‌ترین مشکلات مردم هم تبعیض بوده که من پیگیری کرده‌ام.
مستقل‌آنلاین تهران شورای فرهنگ عمومی جمهوری اسلامی 

  

هیچ مرز زمینی برای تردد به عتبات باز نیست مردم مراجعه نکنند + فیلمهیچ مرز زمینی برای تردد به عتبات باز نیست و زائران فریب تبلیغات فضای مجازی سفر زمینی به عتبات را نخورند.
۵۵ آنلاین حمل و نقل تبلیغات فضای مجازی 

  

قرائت یک گزارش درباره روحانی در دستور کار مجلسفارس/ قرائت گزارش استنکاف حسن روحانی از و سازمان برنامه از اجرای قانون پتروپالایشگاه‌ها و چرایی تأخیر چندماهه در ترخیص کالاهای اساسی از گمرک بخشی از دستور کارهای صحن علنی مجلس است.
مثلث حسن روحانی دریای خزر خودرو 

  

مصباحی مقدم: FATF در دستور کار مجمع قرار نداردبررسی دوباره FATF بستگی به تحریم‌های آمریکا دارد. اگر تحریم‌های آمریکا لغو شود احتمال دارد دوباره FATF در مجمع مورد بررسی قرار گیرد.
فردا غلامرضا مصباحی مقدم کار مجمع تشخیص مصلحت نظام 

  

نرخ ارز دلار سکه طلا یورو امروز شنبه 1400/06/20| عقب نشینی طلا و دلارسکه امامی امروز با کاهش 0.57 درصدی، از 12,210,000 (دوازده میلیون و دویست و ده هزار) تومان به 12,140,000 (دوازده میلیون و یکصد و چهل هزار) تومان رسید..قیمت طلا و دلار هم پایین رفت.
اقتصادنیوز ارز دلار یورو 

  اخبار داغ
  

شاخص بورس تا پایان شهریور صعودی است یا نزولی؟هفته گذشته افت شاخص آن را در کانال یک میلیون و 488 هزار واحد قرار داد. روند بازار سهام در هفته آینده به چه صورت خواهد بود؟
گسترش شاخص واردات خودرو خودرو 

  

این سه گروه بیشترین وام کرونا را گرفتنداقتصادنیوز : بر اساس گزارش معاونت اشتغال وزارت کار، بیشتر بنگاه‌های متقاضی تسهیلات کرونا از نوع کسب و کارهای خرد و کوچک بوده و 64 درصد تسهیلات پرداختی کرونا متعلق به سه رسته حمل و نقل عمومی برون شهری، مجتمع‌های فرهنگی، آموزشی و هنری و مراکز تهیه و توزیع غذاهای آماده بوده است.
اقتصادنیوز وام اشتغال کار 

  

بازگشایی سایت ثبت نام واکسن کرونا برای متولدین دهه 60 | جزئیاتسایت ثبت‌نام واکسن کرونا برای متولدین 1363 بازگشایی شد.
شما‌نیوز عکس وزارت بهداشت مصاحبه 

  

پیش بینی بورس در آخرین هفته تابستان 1400اقتصادنیوز: بورسی‌ها به استقبال آخرین هفته کاری تابستان می‌روند در حالی که نیروهای صعودی بازار کمرنگ‌تر از هفته‌های قبل هستند و باد پائیزی در بازار سهام وزیدن گرفته است.
اقتصادنیوز سهام 

  

تهران و بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند به گزارش خبرگزاری مهر، رنگ‌بندی 27 شهریور 1400 در اپلیکیشن ماسک منتشر شد. بر اساس اطلاعیه اپلیکیشن ماسک، بناب، تبریز، مراغه، مرند، ملکان و میانه در آذربایجان شرقی، ارومیه، اشنویه، بوکان، پیرانشهر، تکاب، چالدران، چایپاره، خوی، سردشت، سلماس، شاهین دژ، شوط، ماکو، مهاباد، میاندوآب و نقده در آذربایجان غربی، قدس در تهران، بردسکن، خلیل آباد و درگز در خراسان رضوی، بندرماهشهر، شوش، شوشتر…
مهر تهران ارومیه بهار 

  

جهت ورود به سایت ثبت نام واکسن کرونا اینجا کلیک کنیدهم اکنون متولدین 1363 و قبل از آن می توانند با ورود به سایت سلامت http://salamat.gov.ir/ جهت دریافت سهمیه واکسن کرونا خود اقدام کنند.
شما‌نیوز وزارت بهداشت بهزیستی مصاحبه 

  

رنگ بندی کرونایی کشور/ تهران از وضعیت قرمز خارج شد/ عکستهران و بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند.
خبرفوری رنگ تهران عکس 

  

روزهای سختِ کرونایی "خاله شادونه" روی تخت بیمارستان/ عکسمجری برنامه‌های کودک تلویزیون در صفحه اینستاگرامی‌اش عکسی منتشر کرده که نشان می‌دهد به علت کرونایی ش
خبرفوری بیمارستان عکس کودکان 

  

آخرین رنگ بندی کرونایی در کشور / تهران نارنجی شدبا عبور اکثر مناطق کشور از قله موج پنجم و کاهشی شدن روند بستری، تهران و بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند.
گسترش رنگ تهران مهاباد 

  

بالاخره نوبت واکسن کرونا دهه شصتی ها شد | سایت ثبت نام واکسن کرونامتولدین 1363 به پایین از امروز میتوانند در سایت سلامت ثبت نام کنند و سهمیه واکسن کرونا را دریافت کنند.
شما‌نیوز وزارت بهداشت مصاحبه ازدواج 

  

چطور سرمایه گذاری مطمئنی در بورس داشته باشیم؟برای اینکه در بورس سرمایه گذاری مطمئنی داشته باشیم نیاز است که به چند نکته توجه داشته باشیم.
شما‌نیوز سرمایه درآمد مصاحبه 

  

واردات دو میلیون دُز واکسن کرونا به کشورمعاون فنی گمرک گفت: تا ساعاتی دیگر 2 میلیون دُز واکسن دیگر به کشور وارد می‌شود.
گسترش گمرک 

  

وضعیت بورس در هفته آینده چگونه خواهد بود؟هفته گذشته بازار سهام با افت شاخص رو به رو شد و به کانال یک میلیون و 488 هزار واحد رسید؛ شاخص هم‌وزن هم در تمام روزهای هفته گذشته با افت رو به رو شد و این مساله نشان از روند نامتعادل و منفی گروه‌های کوچک بازار داشت.
شما‌نیوز واردات خودرو خودرو سهام