گسترش   |  اقتصادی  |  

اثر قیمت ارز روی صنعت نفت کشور

رییس کمیسیون توسعه بازار انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت اظهار داشت: نوسانات قیمت ارز و بازار ریال در بازار کالایی خیلی هم، هم‌فاز نیستند، به عنوان مثال نرخ ارز در سیر صعودی روزانه هنجار می‌شکند ولی این شتاب بلافاصله به بازار منتقل نمی‌شود و یا زمانی بازار ارز تقریبا در دوران ثبات به سر می‌برد ولی قیمت‌های داخل به صورت روزانه متغیر بوده و اعتبار قیمت‌ها بسیار کوتاه است...

اثر قیمت ارز روی صنعت نفت کشور

 نوسانات نرخ ارز تا‌ثیرات گسترده‌ای را بر بخش داخلی و خارجی اقتصادها اعمال می‌کند، چراکه از یکسو بر تراز تجاری به‌واسطه تا‌ثیر بر صادرات و واردات و از سوی دیگر بر تولید و اشتغال به سبب اثرگذاری وسیع بر قدرت رقابت‌پذیری داخلی و همچنین تورم داخلی نقش‌آفرین است. از این‌رو مدیریت بازار ارز یکی از الزامات کلیدی هر اقتصادی به‌شمار می‌رود.

در میان کشورهای در حال توسعه که با شوک‌های داخلی و خارجی متعدد مواجه هستند، اتخاذ سیاست‌‌های راهبردی در جهت تنظیم نرخ ارز و رویارویی با نوسانات ارزی بسیار حیاتی است.

از سوی دیگر، نرخ محاسباتی ارز در لایحه بودجه توسط دولت 11.500 تومان در نظر گرفته شده بود که در کمیسیون تلفیق به 17.500 تومان افزایش پیدا کرده است.

در همین راستا، محمدجواد بهارفر، درباره تاثیر نرخ ارز بر بخش تولیدی و اقتصاد کشور از جمله صنایع نفت گفت: صنایع تولیدی لاجرم با مواد اولیه سر و کار دارند، بنابراین، زمانی که قراردادی با کارفرما منعقد می‌شود، برای اعلام قیمت به کارفرما، تصمیم‌گیری برای سفارش‌دهی و بعد سفارش و ساخت، یک پروسه زمانی لازم است. تازه بعد اتمام این مراحل، پرداخت صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: حال بنا به نوع قرارداد که کالای صنعتی خاص باشد یا مواد شیمیایی، این زمان به طور متوسط، دو تا 18 ماه زمان می‌برد.

رییس کمیسیون توسعه بازار انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با بیان اینکه زمانی که قیمت ارز روزانه نوسان پیدا می‌کند، وقتی ما می‌خواهیم قیمت اعلام کنیم، هم کارفرما و هم مشتری دچار محدودیت و معذوریت می‌شوند، تصریح کرد: شما وقتی به عنوان یک شرکت تولیدی بخواهید قیمتی را اعلام کنید، قیمت ارز را نمی‌توانید پیش‌بینی کنید. بنابراین، تمام معضلات و مشکلاتی که در عرصه اقتصادی مشاهده می‌کنید، ناشی از عدم ثبات قیمت ارز است.

وی با تاکید بر اینکه نمی‌توان نسخه شفابخش و متقنی برای این مشکل ارائه داد اما یک راه حل وجود دارد که به صورت نسبی شرایط را بهتر می‌کند، اظهار داشت: لازم است قراردادهایی که منعقد می‌شود، به صورت ارزی باشد و یا اینکه در متن قرارداد قیمت ارز به نوعی لحاظ شود و نوسانات قیمت ارز در متن قرارداد دیده شود.

بهارفر ادامه داد: به عنوان مثال، من امروز که با شرکت نفت قراردادی را منعقد می‌کنم و نرخ دلار 25 هزار تومان است، بر اساس همین 25 هزار تومان قیمت فولاد، ورق، مواد اولیه و ... محاسبه و به کارفرما اعلام می‌شود.

رییس کمیسیون توسعه بازار انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با بیان اینکه در این میان می‌توان یک بازه تلورانس سه درصدی در نظر گرفت، گفت: یعنی اگر روزی که قرارداد منعقد می‌شود، دلار 25 هزار تومان است، بر این اساس قرارداد منعقد شود و نرخ اعلام شود، روزی هم که بخواهد پرداخت انجام شود، اگر قیمت ارز بالا و پایین رفت، سه درصد را به عهده طرفین می‌گذاریم یعنی اگر قیمت ارز 3 درصد کاهش یافت، مشتری باید به صورت تفریق به کارفرما اعلام کند و اگر بیشتر از 3 درصد افزایش یافت، کارفرما این رقم را به مشتری پرداخت کند.

وی تاکید کرد: از طرف دیگر، نوسانات قیمت ارز و بازار ریال در بازار کالایی خیلی هم، هم‌فاز نیستند، به عنوان مثال نرخ ارز در سیر صعودی روزانه هنجار می‌شکند ولی این شتاب بلافاصله به بازار منتقل نمی‌شود و یا زمانی بازار ارز تقریبا در دوران ثبات به سر می‌برد ولی قیمت‌های داخل به صورت روزانه متغیر بوده و اعتبار قیمت‌ها بسیار کوتاه است. هیزم این چرخه نوسانگر، همیشه آتشی در بازار سرمایه می‌افروزد که دود آن به چشم تولیدکننده می‌رود و شهد آن به کام واسطه‌گر و دلال است. لذا جهت قطع این چرخه معیوب قرارداد ارزی تا اندازه‌ای می‌تواند به عنوان نوسان گیر، ثبات و قوام بیشتری به بازار کسب و کار و به خصوص بازوی تولید کشور ببخشد.

بهارفر گفت: به این ترتیب، نزدیکی نرخ ارز محاسباتی در بودجه به نرخ بازار باعث شفافیت می‌شود اما برای جلوگیری از افزایش نرخ کالای واسطه‌ای باید این تعادل با کاهش نرخ حقوق ورودی کالای واسطه‌ای همتراز شود، یعنی اگر قرار است نرخ مبنا 17.500 تومان باشد، حقوق و عوارض گمرکی به گونه‌ای در لایحه پیش بینی شود که باعث افزایش بی‌رویه قیمت کالای واسطه‌ای نشود.

منبع: ایلنا

قیمت ارز قیمت ارز   اخبار برگزیده
  

موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در تقابل با سیاست‌های تحریمی آمریکا استوزیر نیرو اظهار داشت: پیچیدگی‌های حاکم بر نظام اقتصاد بین‌الملل، باعث شده که مساله تجارت بین‌المللی، به امر پیچیده و کاملا تخصصی تبدیل شود و قواعد و ضوابط سازمان جهانی تجارت و سایر موافقت نامه‌های تجاری نیز بر دامنه این پیچیدگی افزوده است.
ایلنا تجارت تجارت آزاد ایران 

  

ادعاهای بی اساس سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد علیه ایرانسفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد به بیان ادعاهای بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

‌غایبان اجماع یا نامزد‌های 1400؟ | واکنش‌ها به انتشار نام‌های شخصیت‌های حقیقی سازوکار انتخاباتی اصلاح‌طلبان ادامه دارداسامی شخصیت‌های حقیقی نهاد اجماع‌ساز معرفی شدند که در میان آنها چهره‌های برجسته جبهه اصلاحات به چشم می‌خورد اما در این میان غایب‌های مهمی نیز وجود دارند که شاید بتوان از نام‌هایی مانند محمدرضا عارف، محسن هاشمی‌رفسنجانی و مسعود پزشکیان یاد کرد؛ خاصه غیاب محمدرضا عارف که تا چندی‌پیش رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بود این پرسش را به وجود آورد که علت غیبت چیست؟ آیا اختلاف‌ن...
۵۵ آنلاین مسعود پزشکیان ریاست جمهوری محسن هاشمی رفسنجانی 

  

بایدن بارها برای مذاکره با ایران چراغ سبز نشان داده، چه در زمان رقابت‌های انتخاباتی‌اش و چه حالا که رئیس‌جمهوری ایالات متحده شده.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا سکه و طلا 

  

حاشیه های جنجالی انتخاب رئیس جدید بورسانتخاب رئیس جدید سازمان بورس بعد از استعفای حسن قالیباف‌اصل، یکی از موضوعات پر بحث و پر حاشیه در شبکه‌اجتماعی توییتر، گروه‌های تلگرام و سایت‌های اقتصادی‌تحلیلی است.
اقتصادنیوز حسن قالیباف اصل تلگرام 

  

آخرین جزییات از واکسن ایرانی کرونادبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا با اشاره مراحل اخذ مجوز و کارآزمایی بالینی واکسن‌های ایرانی کرونا، در عین حال از تولید واکسنی مرتبط با وزارت دفاع با نام «میلاد نور» خبر داد و گفت: این واکسن هم در نوبت ورود به فاز مطالعات انسانی است.
گسترش کودکان وزارت دفاع تولید 

  

خرید و فروش «تارا» در دیوار ممنوع شدامروز اعلام شد خرید و فروش حواله خودروی «تارا» به فهرست ممنوعه سایت دیوار اضافه شده است.
خودروتک ایران خودرو سایت دیوار خودرو 

  

نظر ظریف درباره تیم جدید کاخ سفیدایرنا/ «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران گفت: آنچه برای ما در دولت جدید آمریکا مهم است و به آن توجه خواهیم کرد رفتار دولت بایدن در حذف عملی تحریم هایی هست که در دوران ترامپ بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل شد.
مثلث محمدجواد ظریف کاخ سفید ایرنا 

  

بترسید از روزی که مردم یکجا به حساب همه‌ شما برسندگمان نکنید مردم این خلف وعده‌های شما و سرپوش گذاشتن بر خلاف‌ها را فراموش خواهند کرد. بترسید از روزی که کاسه صبر مردم لبریز شود و یکجا به حساب همه‌ی شما برسند. اگر می‌خواهید مردم شما را باور کنند، این نماینده قانون‌شکن را از مجلس اخراج کنید.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی روزنامه دموکرات 

  

شرط کاهش قیمت کارخانه خودروبازار منتظر کاهش قیمت خودرو است و خودروسازان به دنبال واقعی کردن قیمت خودرو. این دو انتظار شاید در ظاهر با یکدیگر متضاد باشند. اما در شرایطی می توان امیدوار بود که قیمت خودرو در کارخانه و بازار، هر دو کاهش یابند.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

نهضت آزادی انحصارطلب بوددر گفتگویی با محمد سلامتی آخرین دبیرکل مجاهدین انقلاب اسلامی تلاش کردیم تا روایتی بی‌واسطه از حضور این سازمان در انقلاب، نحوه فعالیت‌هایش و خط مشی‌های این گروه انقلابی و بعدها جریان ساز سیاسی به دست بیاوریم.
مستقل‌آنلاین نهضت آزادی مدرسه بازی 

  

اول آمریکا باید حسن‌نیت خود را ثابت کندوزیر امور خارجه کشورمان در توییتی نوشت: ایالات متحده می‌بایست خطایش ر ا جبران کند؛ سپس ایران پاسخ خواهد داد. .
مملکت‌آنلاین قطعنامه شورای امنیت قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

حمله موشکی به پایتخت عربستان صحت دارد؟برخی منابع از حمله موشکی به ریاض خبر دادند. بنا به گزارش برخی رسانه‌ها، صدای انفجار در پایتخت عربستان به گوش رسیده است.
اقتصادنیوز پایتخت عربستان ریاض 

  

مدیر شبکه چهار تکذیب کرد؛ مجری برنامه ای که مهمانش به روحانی توهین کرد، اخراج نشدهمدیر شبکه چهار سیما، اخراج حبیب رحیم‌ پورازغدی سردبیر و مجری برنامه «زاویه» را تکذیب کرد.
۵۵ آنلاین شبکه چهار سیما 

  

اظهرات تخت روانچی درباره مذاکره با آمریکاتخت روانچی نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در گفتگوی اختصاصی با NBCNEWS آمریکا گفت :توپ در زمین آمریکا است.
مثلث بانک جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

اعلام 2 افزایش سرمایه جدید بورسیافزایش سرمایه نمادهای افق و قچار اعلام شد.
اقتصادنیوز سرمایه 

  

توصیه ‌های مهم کرونایی به بیماران ام اسنایب ‌رئیس انجمن ام اس با اشاره به اینکه بیماران ام اس در صورت ابتلا به کرونا داروهای خود را قطع نکنند، گفت: دسته‌ای از داروهای ام اس، امروز در درمان کرونا هم استفاده می‌شود.
اقتصادنیوز درمان 

  

ارتفاع 1.2 میلیون واحد شاخص بورس دوباره از دست رفتدر حالی که رئیس جدید سازمان بورس در نخستین دستور کار خود در جلسه با حقوقی‌ها است، شاخص بورس در آغاز دادوستدهای امروز بازار سرمایه با ثبت بیش از 18هزار واحد افت، دقایقی پیش ارتفاع 1.2 میلیون واحد را از دست داد.
۵۵ آنلاین شاخص کار کاهش قیمت ها 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، شاخص کل بورس با ریزش 7 هزار واحدی در پایان معاملات امروز به عدد یک میلیون و 207 هزار واحد رسید. شاخص کل هم (وزن): 2148 واحد منفیارزش معاملات: 11425 میلیارد تومان نتایج قرعه کشی ایران خودرو امروز 8 بهمن 99+ اسامی برندگان با کد پیگیری و کد ملی سقوط شدید قیمت طلا و قیمت سکه/ دلار گران شد+ قیمت دلار، سکه و طلا قیمت…
نامه نیوز شاخص ایران خودرو خودرو 

  

مبتلایان به کرونا چگونه از سازمان تامین اجتماعی خدمات بگیرند؟مقام استانی سازمان تامین اجتماعی فرایند غیرحضوری خدمات مربوط به استراحت پزشکی و دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری بیمه‌شدگان مبتلا به کرونا را تشریح کرد.
ایلنا وزارت بهداشت سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در چهارشنبه 8 بهمن 99قیمت خودرو، امروز در بازار آزاد نسبت به دیروز با نوسان اندک همراه است. در خودروهای داخلی اغلب قیمت ها بدون تغییر بوده اند.
خودروتک قیمت تویوتا خودرو 

  

بورس امروز 7 هزار واحد افت کرد/ پرتراکنش های امروز بازار سهامشاخص کل بورس تهران با ریزش 7200 واحدی در سطح یک میلیون و 207 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران سهام شاخص 

  

رشد 31 برابری ارزش پرتفوی بورسی "پترول" نسبت به بهای تمام شده آن در 9 ماهه سال 99گروه سرمایه گذاری ایرانیان دارای زیرمجموعه وسیعی از شرکت های متعدد بورسی و غیربورسی است که به شکلی فعال و رو به جلو حرکت می کنند به طوری که تنها در بخش شرکت های بورسی طی 9 ماهه سال 99 رشد 31 برابری از ارزش بازار نسبت به بهای تمام شده پرتفوی را کسب نموده است.
شما‌نیوز سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه گاز 

  

بورس امروز 8 بهمن ماه / نمادهای پالایش یکم در صدر مثبت‌های بازاردر پایان معاملات امروز شاخص کل با افت بیش از 7 واحدی به رقم یک میلیون و 207 هزار واحدی رسید.
برنا ماه شاخص 

  

قیمت دلار در بازارهای مختلف (99/11/08)قیمت ارز در بازارهای روز چهارشنبه روندی صعودی داشت.
گسترش قیمت ارز قیمت دلار 

  

آخرین اقدامات برای واردات واکسن کرونا/ نگرانی از خیز بیماری به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا در جهان گفت: متأسفانه طی 24 ساعت گذشته در کشورهای مختلف جهان 15 هزار و 879 نفر به دلیل ابتلاء به کرونا جان خود را از دست دادند که بیشترین آمار فوتی‌ها مربوط به کشور آمریکا با 4045 نفر و پس از آن نیز انگلیس با 1331، برزیل با 1206 و آلمان با 988 مورد بوده است. همچنین ایران 91 مورد فوتی داشته که اگرچه نسبت به کشورهای…
مهر واردات خبرنگار درمان 

  

اعلام زمان ساخت واکسن ایرانی-کوبایی کرونا از زبان وزیر بهداشتوزیر بهداشت با بیان این‌که واکسن تولید مشترک با کوبا تا اردیبهشت ماه سال 1400 با انتقال دانش فنی در انستیتو پاستور ساخته می‌شود، هزینه تجهیزات و داروهای کرونا را 850 میلیون دلار اعلام کرد.
اقتصادنیوز کوبا تولید ماه