مهر   |  علمی  |  

آزمایش سلولهای خونی ظرف 10 دقیقه با دستگاه ایرانی ممکن شد

نوید یاراحمدی هم بنیان گذار یک استارت آپ فعال در حوزه فناوری های همگرا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: آزمایش «CBC» یا شمارش کامل سلول های خونی، یک آزمایش خون بسیار رایج و کاربردی در آزمایشگاه های تشخیص طبی است که اطلاعات مهمی را در اختیار پزشک قرار می دهد. وی با بیان اینکه این آزمایش یکی از روتین ترین آزمایشات درخواستی هر پزشکی است و علی رغم ساده بودن آن، اطلاعات بسیار…

آزمایش سلولهای خونی ظرف 10 دقیقه با دستگاه ایرانی ممکن شد

نوید یاراحمدی هم بنیان گذار یک استارت آپ فعال در حوزه فناوری های همگرا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: آزمایش «CBC» یا شمارش کامل سلول های خونی، یک آزمایش خون بسیار رایج و کاربردی در آزمایشگاه های تشخیص طبی است که اطلاعات مهمی را در اختیار پزشک قرار می دهد.

وی با بیان اینکه این آزمایش یکی از روتین ترین آزمایشات درخواستی هر پزشکی است و علی رغم ساده بودن آن، اطلاعات بسیار کاربردی و حائز اهمیتی برای پزشک فراهم می کند، بیان کرد: آزمایش CBC برای طیف بسیار گسترده ای از موارد درخواست می شود و بیان تمامی تفاسیر ممکن از این آزمایش می تواند به اندازه یک کتاب چند صد صفحه ای مطلب داشته باشد.

هم بنیان گذار این استارت آپ فعال در حوزه فناوری های همگرا افزود: فرآیند انجام این آزمایش خون 3 الی 4 روز به طول می انجامد در همین راستا در صدد بر آمدیم دستگاهی را طراحی کنیم که نتیجه این آزمایش را طی 10 دقیقه مشخص کند.

به گفته وی، با توجه به شرایط کرونا و محدودیت های رفت و آمد، این دستگاه می تواند برای افراد مفید باشد چراکه زودتر نتیجه آزمایش را مشخص می کند.

یاراحمدی با تاکید بر اینکه انجام تست «CBC» یا شمارش کامل خون به واسطه این دستگاه و با استفاده از یک قطره خون بدون نیاز به کاربر ماهر در هر محلی انجام می گیرد، بیان کرد: دستگاههایی که اکنون تنها در آزمایشگاه ها مستقر هستند این تست را انجام می دهند و مجددا بیمار باید نتایج را نزد پزشک ببرد؛ در صورتیکه هر پزشک می تواند یکی از این دستگاهها را داشته باشد و با یک قطره خون در عرض 10 دقیقه به اطلاعات بیمار دست بیابد.

وی با بیان اینکه این دستگاهی که طراحی کردیم با جایگزین شدن دستگاه سنتی، می تواند تست های غیر متمرکز را انجام دهد، اضافه کرد: مطب پزشک، خانه های بهداشت، منازل بیمار و ... می توانند از این دستگاه بهره ببرند.

به گفته هم بنیانگذار این استارت آپ فعال در حوزه فناوری های همگرا، تست CBC پرسفارش ترین تست دنیا به شمار می رود و همه افراد می توانند از آن بهره ببرند.

وی افزود: به تازگی نمونه خارجی آن در رژیم صهیونیستی ساخته شده و نمونه مشابه آن در کشور وجود ندارد؛ در واقع یک سال است که مجوز این فناوری اخذ شده و همین موضوع می تواند دلیلی برای بازار رقابتی ما طی یک سال آینده باشد.

یاراحمدی با بیان اینکه نمونه خارجی حتی به صورت کلی تجاری سازی نشده، عنوان کرد: ما بعد از انجام تستها امکان تولید انبوه با قیمت پایین را داریم.

وی با اشاره به کشورهایی که امکان خریداری این دستگاه را دارند، بیان کرد: با توجه به اینکه قیمت این دستگاه پایین است، همه کشورهای اطراف، روسیه، عراق و افغانستان می توانند مخاطب این دستگاه باشند و همچنین با اخذ مجوز ce می توانیم به کشورهای اروپایی صادر کنیم.

وی با تاکید بر اینکه حتی نمونه های سنتی دستگاه شمارش خون که عمدتا از چین وارد می شود نیز قیمت زیادی دارند و با مشکلات فراوان خریداری می شوند، ادامه داد: بنا داریم تا تابستان سال آینده این دستگاه شمارش خون را به تولید انبوه برسانیم.

به گزارش مهر، این تیم استارت آپی توسط مرکز فناوریهای همگرای معاونت علمی و فناوری محصول خود را به تولید رسانده است.

بازار رقابتی استارت آپ حوزه   اخبار برگزیده
  

خارجی‌ها دیدند واکسن داخلی سر زبان‌ها افتاده گفتند واکسن بدهیم تا خودکفا نشوندمجلس هیچ‌وقت مخالف واردات واکسن نبوده است. البته ما الان هم می‌گوییم که واکسن از انگلیس و آمریکا وارد نمی‌کنیم چون به انگلیس و آمریکا اعتماد نداریم. درواقع همان اعتمادی که به فرانسه کردیم برای ما کافی است. فرانسه کلی خون آلوده وارد کشور ما کرد و موجب شد بسیاری از جوانان ما دچار ایدز شوند.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی زمستان مجلس شورای اسلامی 

  

تغییر موضع و دوگانگی رفتاری در اصولگرایان از نگاه عباس عبدیعباس عبدی در یادداشتی نوشت: دوگانگی‌های رفتاری در سیاست و رقابت‌های سیاسی در همه جا معمول است، ولی نه تا این حدی که در ایران می‌بینیم. به ویژه در مسائل مهم مثل برجام و واکسن که با جان و زندگی مردم در ارتباط است نباید تا این حد غیرمسوولانه رفتار کرد.
نامه نیوز روزنامه اصولگرایان دولت 

  

چرا رئیسی در انتخابات، خود را «مستقل» اعلام کرد؟اگر صفحه شطرنج سیاست ایرانی را مورد کنکاش و واکاوی قرار دهیم، با روایت‌ها و گزاره‌هایی متفاوت روبرو می‌شویم که نه‌تنها از استیلای این یا آن جناح معروف و شاخص سیاسی حکایت نمی‌کند، بلکه بر این باور است که دوره اقتدار این دو جناح سنتی سرآمده.
فردا اصولگرایان شطرنج شاخص 

  

افزایش قیمت ارز موقتی خواهد بود/ درخواست ما از دولت اجرای برنامه کوتاه‌مدت برای بهبود وضعیت معیشت مردم استنماینده مجلس یازدهم در با اشاره به اقدامات مجلس سیزدهم تصریح کرد که با همراهی دولت وضعیت اقتصادی و معیشت مردم رو به بهبود خواهد رفت و افزایش قیمت ارز قطعاً موقتی خواهد بود.
ایلنا افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

احتمال شکست مرز حساس قیمت سکه/ زنگ خطر برای ریزش در بازارامروز بازار جهانی طلا تعطیل است و در صورتی که قیمت دلار نتواند به بالای سطح 27 هزار و 500 تومان برگردد، قیمت سکه امامی به کانال 11 میلیون و 700 هزار تومان ریزش خواهد کرد.
اقتصادنیوز قیمت بازار جهانی طلا دلار 

  

بازگشت رنگ آبی به نقشه کرونایی | اخبار خوش درباره تمامی استان‌های کشوربا روند نزولی شدن مراجعان سرپایی و بستری به مراکز درمانی و بنا بر اعلام اپلیکیشن ماسک، تمامی استان‌های کشور از قله خیز پنجم کرونا عبور کردند.
۵۵ آنلاین رنگ استان آذربایجان غربی واکسیناسیون 

  

اسمش طرح صیانت است اما هدفش رانت و درآمدهای نجومی برای خواص!از سویی دیگر حمایت‌های میلیاردی در انتظار اپلیکیشن‌های پیام‌رسان ملی است که رانت خوبی برای حمایت از این طرح است. البته که درآمدهای نجومی برای دورزدن این محدودیت‌ها را نیز نباید فراموش کرد؛ مانند درآمد حاصل از فروش فیلترشکن‌ها که در سال‌های اعمال فیلترینگ قابل چشم‌پوشی نیست.
مستقل‌آنلاین روزنامه اصولگرایان قانون 

  

کسانی که در قدرت نیستند هم دیدگاه‌هایشان را برای پیشرفت کشور ارائه دهند/ اصلاح‌طلبان باید پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کنندیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: حاکمیت نسبت به اصلاح‌طلبان بی‌اعتماد شده است و این اعتماد باید بازسازی شود بنابراین اصلاح‌طلبان باید بتوانند پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کرده و این اعتماد را بازسازی کنند.
ایلنا ترامپ شورای نگهبان اصلاح طلبان 

  

پیام‌های ارسال محموله سوخت ایران به لبنانجام جم/ ارسال محموله سوخت ایران به لبنان، چه تاثیری بر مناسبات قدرت در منطقه غرب آسیا خواهد گذاشت و در چه بستر و فرامتنی قابل تحلیل و بررسی است؟
مثلث ایران بهاره رهنما لبنان 

  

کیهان برای مشروعیت دادن به طالبان به امام خمینی متوسل شد!کیهان نوشت: در طول دو دهه گذشته، طالبان برای جلب نظر ایران به فراخوان حضرت امام خمینی مبنی بر حرکت مسلمان‌ها به سمت تشکیل حکومت‌های مستقل از قدرت‌های سلطه‌طلب خارجی و نیز مقابله با مفسدین داخلی استناد کرده است.
مستقل‌آنلاین روزنامه کیهان طالبان امام خمینی 

  

تجمع هواداران استقلال مقابل وزارت ورزش| حمایت هواداران از مجیدیشماری از هواداران تیم فوتبال استقلال از صبح امروز مقابل وزارت ورزش و جوانان به حمایت از فرهاد مجیدی تجمع کردند.
خانه فوتبال باشگاه استقلال استقلال وزارت ورزش و جوانان 

  

دستور لغو اجرای سند 2030 صادر شددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: هفت مصوبه مهم این شورا که مدت‌ها بر زمین مانده بود،از سوی رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد...
مستقل‌آنلاین شورای عالی انقلاب فرهنگی زمین رئیس جمهور 

  

مدیرکل آژانس آمد و رفت، ما از توافق صورت گرفته بی‌اطلاعیم/ اسلامی فردا به نمایندگان ملت توضیح دهدنماینده قم در مجلس در تذکر شفاهی خواستار دعوت و توضیح رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص توافق صورت گرفته با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شد.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی مجلس شورای اسلامی قانون 

  

اعتراف خبرنگار عربستانی بعد از بازی: استقلال غول آسیاستخبرنگار عربستانی در تحلیل بازی الهلال و استقلال، گفت: الهلال به خاطر بازی در زمین بی طرف شانس زیادی آورد.
خانه فوتبال خبرنگار بازی استقلال 

  

طرح نمایندگان برای تحقیق و تفحص مدیریت مقابله با کرونا در دولت روحانیفارس/ 40 نفر از نمایندگان در طرح خود برای تحقیق و تفحص از ستاد ملی مقابله با کرونا، مدعی شدند که دلایل سوء مدیریت کرونایی دولت روحانی، علت تغییر در پروتکل درمانی و داروها، تخصیص ارز واردات دارو و علت تاخیر در واکسیناسیون باید بررسی شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت دولت دوازدهم 

  اخبار داغ
  

فاجعه کرونا در آمریکا؛ چرا کووید 19 بدتر از آنفلوانزای اسپانیایی سال 1918 است؟نشنال اینترست در گزارشی به موضوع کرونا پرداخت. نویسنده تاکید دارد که امواج همه گیری کرونا را می توان
خبرفوری نویسنده نیویورک ویروس 

  

هسته سخت قیمت دلار/ اتهام بورسی وزیر اقتصاد در بازار ارزدر بازار ارز شایعه شده است وزیر اقتصاد برای حمایت از بورس خواهان بالا نگه داشتن قیمت دلار است.
اقتصادنیوز قیمت دلار اقتصاد 

  

پیش بینی زمان پایان کرونا در جهان توسط مدیر عامل مدرنامدیرعامل Moderna پیش بینی کرد که همه گیری COVID تا 12 تا 18 ماه دیگر مانع زندگی عادی می شود.
برنا ماه 

  

تحلیل بورس 4 مهر 1400/ناهمسازی شاخص ها در بورساقتصادنیوز: معاملات روز یکشنبه بازار سهام در یک دامنه نوسان محدود متعادل به پایان رسید. حقیقی ها و حقوقی ها دو رفتار متفاوت از خود نشان دادند.
اقتصادنیوز شاخص سهام 

  

علائم مرگ کرونا در بازار نفت + فیلمقیمت نفت به اوج خود پس از اکتبر 2018 رسیده، دلایل رشد قیمت نفت چیست؟
اقتصادنیوز مرگ نفت قیمت نفت 

  

آیا می‌توان واکسن کرونا و آنفلوانزا را با هم ترکیب کرد؟فصل آنفلوانزا به سرعت نزدیک می‌شود، به این معنی که وقت آن رسیده است که برای گرفتن این واکسن سالانه وقت بگذارید.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت نویسنده ویروس 

  

قیمت خودروهای لاکچری در بازار آزاددر جدول زیر قیمت روز خودروهای لاکچری در بازار آزاد را مشاهده می‌کنید:
فردا قیمت جدول اقتصاد 

  

شایعه حمایت از بورس با قیمت دلار + فیلمامروز بازار ارز با کمی افزایش نرخ باز شد. اما سرعت حرکت نرخ کند بود، یعنی نرخ بین 27600 تا 700 تومان بازی کرده و هنوز نتوانسته 27800 تومان را بشکند.
اقتصادنیوز بازی قیمت دلار 

  

آیا واقعا محموله جدید واکسن کرونای سینوفارم تفاوتی با واکسن‌های قبلی دارد؟مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: محموله جدید واکسن‌های وارداتی کرونا همچون محموله‌های قبلی سینوفارم چین است که رده سنی خاصی ندارد و دو دُز باید تزریق شود.
برنا دارو چین 

  

پیش بینی رئیس شرکت فایزر در مورد پایان کرونااقتصادنیوز: رئیس شرکت فایزر پیش بینی کرد که همه گیری بیماری کرونا تا یک سال دیگر به پایان خواهد رسید.
اقتصادنیوز 

  

آیا واقعا لازم است پس از واکسن کرونا زدن آزمایش آنتی‌بادی انجام دهم؟بسیاری از افرادی که واکسن کرونا می‌زنند، کنجکاو هستند که آیا دستگاه ایمنی‌شان به قدر کافی فعال شده است که از آنها در برابر این ویروس محافظت کند یا نه.
برنا ویروس 

  

آرزوهای سیامک اطلسی با کرونا بر باد رفتسیامک اطلسی از معدود بازیگرانی بود که با هر نقشی در قاب شیشه‌یی تلویزیون ظاهر نمی‌شد و به اعتقاد خود
خبرفوری بازی خبرنگار سازمان صدا و سیما 

  

حال خوش بورس تثبیت می شود؟بازار سرمایه امروز روند صعودی دیروز را حفظ کرد و با حدود 2600 واحد رشد، در سطح 1 میلیون و 424 هزار واحدی قرار گرفت. دلار در بازار آزاد با افزایش به 27620 تومان رسید.
گسترش سرمایه بیت کوین اکو 

  

خبری مهم درباره سهام عدالت، خودرو، کرونا، طلا و دلارمردم هر روز پیگیر اخبار قیمت طلا، قیمت دلار و سهام عدالت هستند. در این میان امروز یکشنبه مراسم قرعه کشی فروش فوق العاده رانا پلاس برگزار شد.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام خودرو