کشف هزاران کارمند خیالی در افغانستان

هزاران مامور خیالی در دستگاه دولت افغانستان که سال‌ها حقوق گرفته اند پس از ثبت بیومتریک شناسایی گردیده است که با این حساب میلیون‌هار دلار به حساب افرادی واریز شده که اصلا حضور فزیکی نداشته است.

کشف هزاران کارمند خیالی در افغانستان

پیش از این در دولت افغانستان گزارش‌های زیادی از وجود سرباز خیالی ارتش و پلیس در استانها و مناطق دور دست گزارش شده بود اما اکنون گزارشی از ماموران دولتی نیز منتشر شده است.

منابعی در کمیسیون اصلاحات اداری و ارائه خدمات غیرنظامی به برخی رسانه‌ها گفته اند که این 12 هزار نفر سالها از دولت حقوق دریافت کرده اند.

منابع خبری به نقل از سیدحشمت الله هاشمی در اداره کمیسیون اصلاحات اداری این کشور نوشته است که روند ثبت بیومتریک ماموران غیرنظامی در دسامبر سال 2019(آذر1398) تکمیل شده و پس از آن مشخص گردیده است که 12 هزار مامور که از دولت حقوق می گرفته وظیفه ای انجام نداده اند.

وی افزوده است که از جمله 12 هزار مامور خیالی 9 هزار نفر آن در وزارت آموزش و پرورش این کشور شامل بوده که از بین 9 هزار مامور وزارت اموزش و پرورش نیز بیشترین آنها آموزگار خیالی بوده اند.

هاشمی گفته است که در نتیجه ثبت بیومتریک شناسایی شده که یک نفر به نام آموزگار در یکی از استانها اجرای وظیفه می کرده است و همزمان در کابل نیز در یکی از وزارت‌ها شامل کار بوده و همزمان از دو جا حقوق دریافت کرده است.

به گفته وی بیشترین شمار این افراد در استانها و شهرستان های ناامن و مناطق دوردست ثبت و استخدام شده اند.

به گفته این مقام افغان تعداد ماموران وزارت آموزش و پرورش در حال حاضر 272 هزار نفر می باشد که از جمله 200 هزار آنها مشغول آموزگاری هستند.

این نخستین گزارش افراد خیالی در دولت افغانستان نیست پیش این نیز اداره بازرس ویژه آمریکا برای افغانستان (سیگار) در گزارشی گفته بود که در برخی از استانهای ناامن این کشور حدود 50 درصد از نیروهای پلیس وجود خارجی ندارد.

«جان ساپکو» سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) در سال 2019 در گزارشی اعلام کرده بود که شمار نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در مقایسه با سال 2018 حدود 10 درصد یعنی 42 هزار نفر کاهش داشت.

سیگار با استناد به اطلاعات فرماندهی «حمایت قاطع» تاکید کرده بود که این کاهش در نتیجه تلاش‌ها برای شناسایی و حذف سربازان خیالی و استفاده از فناوری بیومتریک برای سرشماری نیروها امکان پذیر شده است.

وزارت کشور افغانستان در سال 1394حضور سرباز خیالی در تشکیلات این وزارت را تائید کرد اما گفت که شمار آنها به اندازه نیست که در رسانه ها گفته می شود.

گزارش های نیز از صدها مدرسه خیالی در مناطق ناامن افغانستان نیز در گذشته منتش شده است که حقوق آموزگاران و هزینه مدرسه و ساختمان از دولت گرفته شده اما بطور عملی مدرسه و آموزگار و دانش آموزی وجود فیزیکی نداشته است.

به همین دلیل است که افغانستان سالها در صدر فهرست کشورهای فاسد جهان قرار داشت و میلیون‌ها دلار از محل کمک های خارجی در این کشور حیف و میل شده است.

منبع: عصر ایران

مدرسه افغانستان دولت   اخبار برگزیده
  

یارانه نقدی سال آینده دو برابر می‌شودیک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت که با مصوبه کمیسیون تلفیق یارانه نقدی سال آینده دو برابر خواهد شد.
۵۵ آنلاین یارانه کمیته امداد لایحه بودجه 

  

انتقاد روحانی از اظهارات سیاسی درباره بورسروحانی با بیان اینکه با شکست جنگ اقتصادی ترامپ، نگاه طرف های تجاری ایران تغییر یافته و مناسبات اقتصادی کشور درحال ورود به مرحله جدیدی است، گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست هایی که بانک مرکزی اعمال می کند مدیریت و به تعادل برسد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک جنگ 

  

در جامعه ما فقط یک عده‌ی خاص آزاد هستند/ صداوسیما هر سدی را می‌شکند/ غیرخودی‌ها برای رسانه‌ی ملی بیخودی هستند!یک استاد علوم ارتباطات با اشاره به عملکرد سازمان صداوسیما در تخریب دولت، آن را نشات گرفته از نگاه سیاسی حاکم بر این رسانه عنوان کرد که می‌تواند در آینده به آنارشیسم رسانه‌ای در کشور منجر شود.
ایلنا رئیس جمهور تلویزیون رسانه 

  

وزارت خارجه آمریکا شمشیر را برای مسکو از رو بستوزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به اعتراضات امروز در روسیه واکنش نشان داد.
مثلث وزارت خارجه تهران فرود اضطراری 

  

دفاع جانانه فرمانده ناجا از مامور وظیفه‌شناس راهور/ صدور دستورات ویژه برای حمایت از حقوق سربازوظیفه/ هیچ‌گونه گذشتی نداریمفرمانده نیروی انتظامی ضمن دفاع از مامور راهور ناجا گفت: در صورت احراز تقصیر نماینده مجلس، موضوع را تا احقاق حق سرباز وظیفه شناس پیگیری می کنیم.
ایلنا نیروی انتظامی ترافیک حسین اشتری 

  

مژده وزیر بهداشت درباره واکسن کروناوزیر بهداشت گفت: در روزهای آینده نخستین پارت‌های واکسن وارداتی کرونا را از منابع مطمئن وارد خواهیم کرد.
گسترش پلیس راهور واردات کوبا 

  

علی عسکری، رییس صداوسیما، ضمن عذرخواهی از روحانی رییس جمهوری به دلیل اظهارات توهین آمیز مهمان یکی از برنامه های تلویزیون، گفت: «هر چند بارها تاکید شده مسئولیت اظهار نظر در برنامه های زنده بر عهده کارشناس مدعو است اما بیان چنین اظهاراتی از آنتن صدا و سیمای جمهوری اسلامی به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و با هرگونه قصور و تقصیر برخورد قاطع می شود.»
نامه نیوز جمهوری اسلامی تلویزیون ایران خودرو 

  

پیش فروش 7 محصول ایران خودروطرح جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو ویژه بهمن ماه 99 از امروز یکشنبه آغاز خواهد شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

کشور به میدان تاخت و تاز تبدیل شده استمنظور این نیست که جناح اصولگرا بداخلاق است و جناح اصلاح‌طلب از این قبیل بداخلاقی‌ها مبراست. متأسفانه کشور ما به میدان تاخت و تاز بداخلاق‌های سیاسی از جناح‌های مختلف تبدیل شده است.
مستقل‌آنلاین روزنامه جمهوری اسلامی انتخابات ریاست جمهوری 

  

واکنش نماینده خودروسازان به تعلیق افزایش فصلی قیمت خودروشورای رقابت در هفته گذشته دو تصمیم قیمتی را فعلا معلق کرد که شگفتی خودروسازان را به دنبال داشته است. یکی عقب نشینی از آزادسازی قیمت 18 خودرو کم تیراژ و جدید و دیگری فریز قیمت کارخانه خودرو و عدم افزایش قیمت برای سه ماه چهارم فصل زمستان بر مبنای تورم بخشی صنعت خودرو.
خودروتک خودروسازان افزایش قیمت قیمت 

  

فرصت مذاکره با بایدن را از دست ندهیمسرانجام 20 ژانویه رسید و جو بایدن وارد کاخ سفید شد.اکنون نخستین گام او انتصاب ها در دولت است.بر اساس آنچه تا کنون منتشر شده تیم اصلی سیاست خارجی او و نیز گزینه اصلی CIA همه از تیم مذاکره کننده برجام و حامی این‌ توافق هستند.
مستقل‌آنلاین طالبان اصلاح طلبان ایران 

  

پلیس فتا هم وارد شد/ اتحاد کلید نابودی شرط‌بندی در والیبالپلیس فتا آمادگی خود را برای مبارزه جدی با پدیده شوم شرط بندی در والیبال اعلام کرد.
مملکت‌آنلاین پلیس فتا پلیس والیبال 

  

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بین اینکه اگر مراحل تصویب یک قانون، از نظر رئیس‌جمهور دارای اشکال باشد، قطعا رئیس‌جمهور نمی‌خواهد در آن شریک شود و رئیس مجلس می‌تواند قانون را ابلاغ کند، گفت: آقای رئیس‌جمهور کاری (ابلاغ قانون) که اشکال داشته است را انجام نداده اما در موضوع مربوط به اجرای قانون، قطعاً قانون را اجرا خواهد کرد.
نامه نیوز محمود واعظی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران 

  

شیوه جدید کلاهبرداری در فضای مجازیرئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا از شیوه جدید کلاهبرداری مجرمان سایبری از هموطنان پرده برداشت.
گسترش کلاهبرداری فضای مجازی حوزه 

  اخبار داغ
  

برآورد ضرر سهامداران غول‌های بورسارزش سهام صندوق دارا یکم در پایان دی ماه 42 درصد افت کرد و به 10 هزار و 173 تومان رسید. ارزش پالایش یکم نیز 54 درصد افت کرده است. سود و زیان سهام داران این صندوق‌ها چقدر است؟
گسترش سهام بندرعباس ماه 

  

گزینه های انتخاب جانشین رئیس بورس نگرانمان کرده استرئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه گزینه‌های جانشینی رئیس سازمان بورس ما را نگران کرده است،گفت:
خبرفوری بورس کالا بورس تهران کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

کلید رشد بورس در دست کیست؟هفته گذشته قالیباف اصل که فروردین ماه بر کرسی ریاست نشسته بود با توجه به حواشی پیش آمده استعفای خود را همانند رئیس قبلی سازمان بورس اعلام کرد.
گسترش حسن قالیباف اصل ماه بانک مرکزی 

  

آخرین قیمت دلار و یورو صرافی ملی اعلام شدقیمت دلار و قیمت یورو برای تاریخ 5 بهمن ماه 1399 اعلام شد.
گسترش قیمت دلار یورو 

  

انتشار نخستین تصویر سه بعدی از ویروس کرونا‌ + عکسمحققان اتریشی نخستین عکس سه بعدی از ویروس کرونا را تهیه کرده‌اند.
گسترش ویروس عکس وین 

  

اختصاص تسهیلات کرونایی به مبلغ 1700 میلیارد تومان برای اهالی فرهنگ وهنر لادن حیدری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص حمایت‌های تسهیلاتی این وزارتخانه از صاحبان کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای، گفت: تا تاریخ 29 آذر سال جاری از طریق سامانه کارا به 16 هزار و 872 متقاضی بیش از 423 میلیارد تومان تسهیلات حمایتی با کارمزد 12 درصد با هدف حفظ فرصت های شغلی و کسب و کارهای به شدت آسیب‌دیده بخش فرهنگ و هنر کشور پرداخت شده که گزارش های مرتبط…
خانه‌ملت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودجه دولت 

  

افزایش سرمایه یک غول بورسیحدود یک ساعت پیش یک خبر مهم پیرامون افزایش سرمایه یکی از غول‌های بورسی بر روی سایت کدال قرار گرفت.
گسترش سرمایه سازمان بورس و اوراق بهادار دستورالعمل 

  

مقایسه تامین مالی بورس در دو سال اخیرعلی بیگ‌زاده میلانی در گفت‌وگویی به بررسی تامین مالی‌های انجام شده از محل اوراق، افزایش سرمایه و عرضه‌های اولیه در بازارسرمایه پرداخت و این میزان را نسبت به آمار منتشره در این خصوص در سال 98 مقایسه کرد.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار دولت سرمایه 

  

شاخص بازار سهام روز شنبه بعد از چند روز بالاخره مثبت شد و بیش از سه درصد رشد کرد. در ادامه هفته آیا ممکن است این روند ادامه پیدا کند؟ آخرین اخبار چه سیگنال‌هایی برای بورس به همراه دارد؟
نامه نیوز سهام شاخص ایران خودرو 

  

سردار سلامی بر تداوم رعایت دستورالعمل‌ها در مقابله با کرونا تاکید کردفرمانده کل سپاه با اشاره به نقش موثر بسیج در طرح ضدکرونایی شهید سلیمانی، بر تداوم تلاش‌ها و رعایت دستورالعمل‌ها در مقابله با ویروس کرونا تاکید کرد.
برنا دستورالعمل بسیج ویروس