توافقی برای فلسطین بدون نام فلسطین/ توافق صلح یا هدیه انتخاباتی به ترامپ؟

توافق‌ عادی سازی روابط امارات متحده عربی و بحرین با اسرائیل در حالی امضا شد که نامی از کشور فلسطین در این توافق برده نشده است. «حسن نافعه» استاد علوم سیاسی در دانشگاه مصر در واکنش به امضای این توافق گفت که این روز، روز غم‌انگیز دیگری در روزگار بد عربی است و 2 کشور عربی در حالی به سوی صلح با اسرائیل می‌شتابند که اسرائیل همچنان در حال نابودی مردم فلسطین و نقض حقوق آن‌ها است.

رویداد24عصر روز گذشته، مراسم امضای توافق عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل به میزبانی رئیس جمهور آمریکا برگزار شد. طی یک ماه گذشته دو کشور امارات و بحرین اعلام کردند که در راستای تلاش‌ها و میانجیگری‌های واشنگتن و در مقابل عقب نشینی تل آویو از انضمام بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی فلسطین، با اسرائیل صلح خواهند کرد و سطح بالایی از روابط دیپلماتیک شامل همکاری در بخش‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، گردشگری میان طرفین برقرار خواهد شد.

ناظران بر این باورند که این توافق در راستای تلاش‌های رئیس جمهور آمریکا برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور است که در ماه نوامبر برگزار خواهد شد. ترامپ طی چهارسال گذشته حضور در کاخ سفید در کسب موفقیت در عرصه سیاست خارجی ناکام  و تنها به بازسازی شرایط اقتصادی آمریکا مشغول بود و توانست در این زمینه دستاوردهایی را نیز کسب کند، دستاوردهایی که در نتیجه شیوع گسترده ویروس کرونا به حاشیه رفت. حال ترامپ در تلاش است بخت خود را در واپسین روزهای باقی مانده در خاورمیانه بیازماید.

این اقدام کشورهای عربی اما با مخالفت فلسطین، مردم بحرین و امارات همراه شد و اعتراضات گسترده‌ای در کشورهای عربی به راه افتاد. در همین رابطه «حسن نافعه» استاد علوم سیاسی در دانشگاه مصر در واکنش به امضای توافق عادی‌سازی روابط 2 کشور عربی با اسرائیل گفت که این روز، روز غم‌انگیز دیگری در روزگار بد عربی است و 2 کشور عربی در حالی به سوی صلح با اسرائیل می‌شتابند که اسرائیل همچنان در حال نابودی مردم فلسطین و نقض حقوق آن‌ها است.وی در این باره گفت که این اقدام چیزی جز ضعف و تفرقه میان حکومت‌های عرب و مردم آن‌ها به اعراب اضافه نمی‌کند و از این موضوع کسی جز ترامپ و نتانیاهو نفع نمی‌برند. به نظر می‌رسد اعراب در حفره‌ای بی انتها افتاده‌اند.

توافقی برای فلسطین بدون نام فلسطین

شب گذشته، امضای توافق عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و امارات متحده عربی در حالی امضا شد که نامی از کشور فلسطین و یا چشم پوشی از الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی در این توافق وجود ندارد. این در حالی است که امارات و بحرین اعلام کرده بودند که در مقابل تعلیق طرح انضمام بخش‌هایی از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی تن به این عادی سازی می‌دهند.صبح امروز چهارشنبه، رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند که در متن توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات متحده عربی که شب گذشته در کاخ سفید به امضا رسید هیچ نامی از کلمه «دولت فلسطین» برده نشده است و تنها جمله «آرمان‌های دو قوم» ذکر شده است. به گفته «یریف لفین» رئیس پارلمان اسرائیل، کنست، در توافق صلح با اسرائیل، عقب نشینی از موضوع الحاق و اعمال حاکمیت اسرائیل بر کرانه باختری وجود ندارد.به گفته شبکه عبری زبان «کان» اسرائیل، شکل‌گیری کامل روابط دیپلماتیک و عادی سازی کامل روابط میان اسرائیل و امارات، احترام به حاکمیت طرفین از سوی امارات و اسرائیل و حل اختلافات میان تل آویو و ابوظبی از طرق مسالمت آمیز، راه‌اندازی سفارت‌های طرفین در ابوظبی و تل‌آویو و تبادل سفیر، التزام طرفین به عدم اتخاذ اقدامات دشمنانه علیه طرف دیگر، امضای توافق همکاری میان طرفین در بخش‌های مختلف تجارت و گردشگری و هواپیمایی از بخش‌های این توافق است.به گفته این شبکه اسرائیلی، همین بند‌های مشابه در توافق با بحرین نیز ذکر شده است و در این توافق نیز از لغو روند الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی فلسطین و یا برپایی دولت مستقل فلسطین یاد نشده است و تنها به تلاش‌های مشترک برای رسیدن به توافقی با هدف حل درگیری‌های فلسطین و اسرائیل اشاره شده است.

واکنش رسانه‌های جهان به امضای توافق صلح

روزنامه الاخبار لبنان در تحلیلی در این باره نوشت: در جشن روز گذشته کاخ سفید، سلسله هدایای نظام سعودی از طریق متحدش امارات و وکیل‌اش یعنی بحرین به رژیم صهیونیستی به اوج خود رسید. این روزنامه همچنین می‌نویسد که بر اساس سندی که دولت اسرائیل منتشر کرده است علاوه بر امارات و بحرین، احتمالا عربستان سعودی و عمان نیز به این توافق پیوسته و روابط خود با اسرائیل را رسمیت ببخشند. بر اساس این افشاگری، تل آویو در حال گفتگو با منامه و ریاض و مسقط در حوزه‌های مختلف و مشترک امنیتی، سیاسی و اقتصادی است، به نوشته این روزنامه این گفتگو‌ها ارتباطی با روند عادی سازی و حل مساله فلسطین ندارد.روزنامه واشنگتن پست نیز در این باره نوشت: توافق عادی سازی روابط اسرائیل و امارات نشان می‌دهد که ایده صلح در خاورمیانه در عهد ترامپ تا چه اندازه تغییر کرده است. به نوشته این روزنامه، کشور‌های عربی خلیج فارس از مدت‌ها پیش به اسرائیل نزدیک شده بودند که این اقدام در پاسخ به تمایل مشترک آن‌ها در تضعیف نفود ایران در منطقه است.

بیشتر بخوانید:عادی سازی روابط با اسرائیل یا عملیات نجات ترامپ و نتانیاهو؟

روزنامه القدس العربی نیز در صفحه نخست به این موضوع پرداخت و نوشت که مردم فلسطین روز خشم گسترده‌ای را در مخالفت با توافق عادی سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل سپری کردند. این روزنامه تصویری از تشییع جنازه از نماد جامعه عربی در فلسطین را منتشر کرد که به سکوت جامعه عربی در قبال این توافق اشاره دارد.روزنامه لوموند فرانسه نیز از شکل گیری خاورمیانه جدید نوشت و گفت: چندین کشور عربی دیگر از جمله کشور‌های بزرگ عربی نیز به دنبال امضای توافق عادی سازی روابط با اسرائیل هستند.

فلسطین روزنامه خاورمیانه   اخبار برگزیده
  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  

برای انتخابات 1400 با شخصیت‌ها و احزاب تاثیرگذار اصلاح‌طلب رایزنی می‌کنیمدر جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، موضوع انتخابات1400 مورد بررسی قرار گرفت. همچنین غلامحسین کرباسچی گزارشی از دیدار با مهدی کروبی ارائه داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان غلامحسین کرباسچی 

  

دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در کووید-19 شدیدمحققان "دانشگاه مالاگا"(University of Malaga) و "مرکز نانوپزشکی و زیست فناوری اندلس"(BIONAND) اسپانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند از یک دارو می‌توان برای تعدیل پاسخ التهابی در موارد شدید کووید-19 استفاده کرد.
مملکت‌آنلاین درمان فناوری دارو 

  

تصمیم جامعه روحانیت برای انتخابات 1400عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت که این تشکل برنامه ای برای معرفی کاندیدا در انتخابات 1400 ندارد.
مثلث جامعه روحانیت مبارز خودرو پدر 

  

جزئیات تحریم های جدید آمریکا پس از مکانیسم ماشه + فیلمرئیس‌جمهور آمریکا بیانیه‌ای درباره تحریم‌های جدید اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.
گسترش رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

افرادی که نباید ماسک بزنندافرادی که بدون کمک قادر به برداشتن ماسک از صورت‌شان نیستند، شامل نوزادان و کودکان خردسال و همچنین افرادی که دچار سختی تنفس هستند، نباید از ماسک استفاده کنند.
مستقل‌آنلاین ماسک ورزش کودکان 

  

دونالد ترامپ، سال‌ها پیش از ریاست جمهوری خود معتقد بوده که اوباما قصد یک حمله نظامی به ایران را دارد چرا که این حمله بر موقعیت او در افکار عمومی و نظرسنجی‌ها موثر است. حال برخی گزارش‌ها و اقدامات آمریکا حاکی از فعال شدن این تئوری ترامپ در شش هفته باقیمانده به انتخابات آمریکاست.
رویداد۲۴ واشنگتن دونالد ترامپ خاورمیانه 

  

سخنگوی دولت نشست خبری این هفته خود را در سیستان بلوچستان برگزار کرد و با مقایسه دولت صدام و ترامپ به تشریح شباهت‌های آن‌ها در صدمه به ایران پرداخت.
رویداد۲۴ صادرات غیرنفتی سازمان بهداشت جهانی رئیس جمهور 

  

محصول جدید ایران خودرو در راه است | تصاویر و مشخصاتمدیر پروژه خودروی سورن سال از آمادگی ایران خودرو برای تجاری سازی این محصول در یک ماه آینده خبر داد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ممنوعیت تردد خودرو در برخی خیابان‌های تهران امروز اول مهرمدیریت‌های شهری در بسیاری کشورها در روز جهانی بدون خودرو، شهروندان را به پرهیز از استفاده از خودروهای شخصی ترغیب می‌کنند. این روز مقارن با اول مهر ماه، با پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو که در دوران شهرداری پیروز حناچی از سوی مدیران شهری پیگیری می‌شود، همزمان شده است.
خودروتک خودرو شهرداری تهران تهران 

  

اقدام ادعایی آمریکا در بازگشت تحریم‌ها علیه ایران با واکنش رسانه‌ها و تحلیلگران مختلفی روبرو بوده و همگی حاکی از یک واقعیت انکار نشدنی است: انزوای بی قید و شرط ایالات متحده!
رویداد۲۴ رسانه ایالات متحده آمریکا ایران 

  

متهم اصلی بحران در بازار خودرواختلاف قیمتی که علتی جز تعلل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌های اعلام شده توسط این شورا ندارد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

ترامپ قبل از انتخابات ناچار به لفاظی است/ ادعای فعال‌سازی اسنپ بک کلاهبرداری ترامپ است/ آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد/ جهان مخالف احیای تحریم‌هاستاستاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: جهان مخالف احیای تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد.
ایلنا دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل 

  

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای معامله قرن انجام می‌شودیکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب عملی کردن نقشه معامله قرن صورت می گیرد.
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

ویژگی‌های عجیب و خطرناک موج جدید کرونا در پاییز/ ابتلای جوانان بیشتر از سالمنداندیروز موارد ابتلای روزانه کرونا در کشور رکورد زد و همزمان دورکاری یک سوم کارمندان لغو شد که این اقدام موجب افزایش موارد ابتلا خواهد شد.
برنا جوانان دورکاری سالمندان 

  

واکسن کرونا پایان مصیبت نیست! فیلمدر روزهای گذشته همه‌گیری کرونا بار دیگر شدت پیدا کرده و شاهد اثرات منفی آن بر بازارهای مختلف هستیم.
گسترش سنگاپور اکو کار 

  

تمدید مهلت پرداخت وام ودیعه مسکن و کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونابانک مرکزی در بخشنامه‌ای، تمدید مهلت پرداخت وام‌های ودیعه اجاره مسکن، مشاغل و کسب‌وکارها و حوزه‌های حمل‌ونقل آسیب‌دیده از کرونا را به بانک‌های عامل ابلاغ کرد.
ایلنا وام مسکن حوزه 

  

چند درصد از مبتلایان کرونا فاقد علامت هستند؟محققان دانشگاه برن در سوییس با بررسی سیستماتیک تحقیقات انجام شده در رابطه با ویروس SARS-CoV-2 دریافتند؛ بخش عمده افراد مبتلا به این ویروس، دارای علایم بیماری کووید 19 هستند و 20 درصد از مبتلایان هیچ گونه علامتی ندارند.
اقتصادنیوز بانک ویروس ایرنا 

  

قیمت دلار با واقعیت نمی‌ خواندیک عضو اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر ناهماهنگ بودن قیمت فعلی دلار با واقعیت‌های اقتصادی تاکید کرد: افزایش عرضه اصلی‌ترین راه برای کنترل روند صعودی بازار ارز است.
گسترش قیمت افزایش قیمت قیمت نفت 

  

مهران رجبی بازیگر فیلم «اخراجی ها» گفت: وضعیت جسمانی‌ام به صورت عمومی از گذشته بهتر است، اما همچنان 20 درصد از ریه هایم با بیماری کرونا درگیر است
صراط سرماخوردگی تنفس بیمارستان 

  

درخواست سازمان انتقال خون از بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسمامدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه بهبودیافتگان کرونا در کشور از اهدای پلاسما استقبال نمی‌کنند گفت: میزان دریافت اهدای پلاسما از سوی بهبود یافتگان بیماران کرونایی در کشورمان همچنان پایین و کمتر از 2 درصد است در حالی که در برخی کشورها به بالای 10درصد رسیده است.
۵۵ آنلاین انتقال خون شیراز ایران 

  

ظرفیت بیمارستان‌های کرونایی اصفهان در حال تکمیل/تعطیلی جراحی‌های الکتیو استان از شنبهسلامت نیوز:سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه بروز موارد بستری و مرگ و میر در استان اصفهان از میانگین کشور بالاتر است، گفت: اعمال جراحی غیراورژانسی از روز شنبه پنجم مهر ماه تا اطلاع ثانوی در استان اصفهان ممنوع اعلام شده است...
سلامت‌نیوز بیمارستان استان اصفهان اصفهان 

  

ابتلای رییس کل سازمان نظام پزشکی به کرونامدیر کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی با اشاره به مساعد بودن حال عمومی رئیس کل سازمان گفت: دکتر ظفرق
خبرفوری سازمان نظام پزشکی نظام پزشکی روابط عمومی 

  

قیمت سکه و طلا چهارشنبه 2 مهردبیرهیات مدیره اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران گفت: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به قیمت 13 میلیون تومان رسید.
مستقل‌آنلاین قیمت سکه و طلا جدول 

  

محافظت شدید نماینده مجلس در برابر کرونا + عکسدر حاشیه جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی
پندارآنلاین مجلس شورای اسلامی عکس