ایلنا   |  گوناگون  |  

کارگران: با درآمدهای پایین، هزینه درمان را از جیب خودمان پرداخت می‌کنیم!/ تامین اجتماعی: به دنبال رفع مشکلات هستیم

طرح حذف دفترچه‌های بیمه اگرچه در راستای حمایت از بیمه‌شدگان تامین اجتماعی و تسریع در روند درمان و با الزامِ شیوع ویروس کرونا اجرایی شد اما به نظر می‌رسد همچنان گروهی از بیمه‌شدگان که بخش اعظم آنها کارگران و حداقل بگیران هستند با مشکل مواجه شده‌اند.

کارگران: با درآمدهای پایین، هزینه درمان را از جیب خودمان پرداخت می‌کنیم!/ تامین اجتماعی: به دنبال رفع مشکلات هستیم

طرح حذف دفترچه‌های بیمه اگرچه در راستای حمایت از بیمه‌شدگان تامین اجتماعی و تسریع در روند درمان و با الزامِ شیوع ویروس کرونا اجرایی شد اما به نظر می‌رسد همچنان گروهی از بیمه‌شدگان که بخش اعظم آنها کارگران و حداقل بگیران هستند با مشکل مواجه شده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، طرح حذف دفترچه‌های تامین اجتماعی و استفاده از نسخ الکترونیکی در حالی از اوایل اسفند سال گذشته در همه‌ی مراحل درمان و مراکز درمانی و داروخانه‌ها آغاز شده که به دلیلِ عدم وجود زیرساخت‌های لازم برای اجرای آن، با اعتراض برخی از مراجعه‌کنندگان به خصوص در شهرهای دورافتاده و مراکزِ کم‌بهره همراه بوده است. اگرچه نمی‌توان فواید چنین پروژه‌ای را نادیده گرفت، اما در همان روزهای اول بسیاری خبر از دردسرهایِ جدیدی دادند که از قِبَل اجرایِ این طرح برایشان ایجاد شده بود.

سردرگمیِ بیماران بین تأمین اجتماعی از یک طرف و مراکز درمانی و داروخانه‌ها از طرف دیگر و همچنین مشکلاتی که برای دریافت مبلغ بیمه‌های تکمیلی برایشان ایجاد می‌شد، در همان روزهای اولِ شروعِ طرح صدای خیلی‌ها را درآورد. طبق این طرح، دیگر از صدور دفترچه‌های بیمه برای بیمه شدگان تامین اجتماعی خبری نیست و کارت ملی و شناسنامه برای احراز هویت کافی است.

سازمان تامین اجتماعی همان زمان اعلام کرد چنانچه پزشکان به هر دلیلی نتوانند نسخه‌ی الکترونیکی بنویسند، باید نام و مشخصات بیمار را در همان دفترچه‌های بیمه‌ای که از قبل مانده و یا سربرگ نوشته تا بیمار بتواند خدمات درمانی دریافت کند. مشکل از آنجا آغاز شد که خیلی از مراکز درمانی و داروخانه‌ها هنوز نسخ الکترونیکی را قبول نداشتند و دفترچه می‌خواستند؛ در این بین آنهایی که هنوز دفترچه داشتند ظاهرا مشکل خاصی برایشان پیش نیامد اما آنهایی که دفترچه نداشتند، نه دیگر دفترچه‌ای برایشان صادر می‌شد و  نه به گفته‌ی برخی از آنها در مراجعاتشان به برخی مراکز، می‌توانستند از خدماتِ بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند. «زیرساخت مناسبی نداریم» پاسخی بود که به خیلی از این افراد داده می‌شد پاسخی که در نهایت آنها را مجبور می‌کرد که خودشان حق درمان را آزاد پرداخت کنند!

شکایت‌ها از طرح حذف دفترچه‌های کاغذی

بخشی از این مشکلات با مراجعه به صفحه‌ی اینستاگرامِ تامین اجتماعی و کامنت‌هایی که بیمه‌شدگان تامین‌ اجتماعی در نقد اجرای این طرح نوشته‌اند، به راحتی قابل مشاهده است:

«در کلنیکی دولتی در شهرستانِ میانه امکانات و بستر الکترونیک مهیا نیست؛ دکتر در برگه نسخه نوشت اما دارو خانه آزاد حساب کرد! اول بسترِ کار را آماده کنید!»

«امروز به مراکز درمانی مراجعه کردیم ولی همه آزاد حساب کردند. گفتند زیر ساخت‌های این طرح آماده نیست! گفتم چه زیر ساختی می‌خواهید؟ فرمودند سیستم نداریم!»

« پزشک نسخه را در سربرگ خود می‌نویسد اما آزمایشگاه می‌گوید باید ساعت خاصی بیایید تا بتوانید از بیمه استفاده کنید. این چه زحمتی است؟!»

«هرکجا مراجعه می‌کنیم اولین سوال داشتنِ دفترچه بیمه است و ما مجبور می‌شویم برگردیم و دفترچه را ببریم.»

«بیمه تکمیلی از ما پرینت نسخه‌ی الکترونیکی می‌خواهد الان بالغ بر  پانصد هزار تومان هزینه کرده‌ایم اما بیمه تکمیلی پرداخت نمی‌کند. داروخانه ریزبرگ دارو را به همراه قیمت داروخانه ارائه می‌دهد اما بیمه تکمیلی دانا دستور نسخه الکترونیکی دکتر را می‌خواهد، به بیمه تکمیلی می‌گویم با شما هماهنگ شدند پاسخ می‌دهند در جریان نیستند و مراجعه کنید به داروخانه، دائم ما را به هم پاس می‌دهند خواهشا رسیدگی کنید و به بیمه‌های تکمیلی امکان رویت و پرینت نسخه‌های الکترونیکی را بدهید.»

«ما به دکتر معتبری مراجعه کردیم و سونوگرافی و آزمایش نوشت و برای انجام آنها نیز به مرکز معتبری مراجعه کردیم اما هر دو آزاد حساب کردند. به تلفنی هم که دادید زنگ زدیم گفتند به ما ربطی ندارد! از طرفی بیمه تکمیلی هم نسخه‌ی آزاد و پول را به ما نمی‌دهد.»

«در بیمارستانی در خمینی شهر کارت ملی قبول نکردند و گفتند زیرساخت و اینترنت هنوز فراهم نیست و یا این موضوع با دانشگاه علوم پزشگی هنوز هماهنگ نشده است و هزینه باید آزاد پرداخت شود. یا شرایط را برگردانید و یا هماهنگ کنید. با این گرانی‌ها این مشکل هم اضافه شده است. خواهش می‌کنم جوابگو باشید خیلی‌ها در کل کشور مشکل من را دارند!»

پاسخ سازمان به اعتراضات

اینها بخشی از کامنت‌های اعتراضیِ بیمه‌شدگانی است که فعلا سهم‌شان از اجرایِ این طرح، پرداختِ آزادِ هزینه‌ی خدمات بیمه درمانی است!

اعتراضی که تامین اجتماعی هم بخشی از آنها را قبول دارد و در پاسخ به برخی از این اعتراضات نوشته است: «می‌دانیم، متاسفانه برخی از مراکز همکاری نمی‌کنند و امیدواریم مشکل به زودی حل شود.»

همچنین یک منبع آگاه در تامین اجتماعی به خبرنگار ایلنا گفت: از مشکلات موجود خبر داریم و می‌دانیم در مراکزی، با بیماران همکاری نمی‌شود.

وی افزود: مشکلات به ترتیب در حال رفع شدن است. در مورد بیمه تکمیلی قرار است بین سازمان تامین اجتماعی و بیمه مرکزی جلساتی برگزار شود تا بیمه‌ها‌ی دیگر همه با هم یکصدا شوند و مشکلات به کلی رفع شود.

طرح حذف دفترچه‌های بیمه اگرچه در راستای حمایت از بیمه‌شدگان تامین اجتماعی و تسریع در روند درمان و با الزامِ شیوع  ویروس کرونا اجرایی شد اما به نظر می‌رسد همچنان برخی از بیمه‌شدگان که بخش اعظم آنها کارگران، بازنشستگان و حداقل‌بگیران هستند با مشکل مواجه شده‌اند تا جایی که مجبورند هزینه‌ی خدمات درمانی را به صورت آزاد پرداخت کنند. موضوعی که با توجه به وضعیتِ بد معیشتی، تنها باری مضاعف بر دوشِ حداقل‌بگیران انداخته است. اگرچه خیلی از مشکلات این طرح به گفته‌ی مسئولان سازمان تامین اجتماعی در حال رفع شدن است اما به نظر می‌رسد برای هماهنگی بیشتر بین طرفینِ خدمات درمانی، از تامین اجتماعی گرفته تا داروخانه‌ها و پزشکان و مراکز بیمه‌های سلامت، می‌بایست اقداماتی جدی‌تر صورت گیرد. 

هزینه درمان اینستاگرام   اخبار برگزیده
  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، لعیا جنیدى - معاون حقوقى رییس جمهور در گفت و گو با ایران گفت: روابط بانکی و مالی بین‌المللی بسیار مهم است و این روابط پیش شرط صادرات موفق، پیش‌شرط جهش تولید، پیش شرط پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید است، ارتباط با نظام بانکی دنیا برای کشور امری حیاتی است. رئیس جمهوری بتوانند این زمینه را فراهم کنند، تحفظ را مطرح کرد…
نامه نیوز جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی رهبر انقلاب 

  

لاریجانی برای کاندیداتوری، شرایط مطلوبی ندارد/ با کاندیداتوری رئیسی، لاریجانی کاندیدا نخواهد شد/ رئیسی و قالیباف قطعاً باهم رقابت نخواهند کرد/اجماع کامل اصولگرایان بر روی رئیسی به معنای رأی‌آوری قطعی استکنشگر سیاسی اصولگرا گفت: آقای لاریجانی جزو افراد استثناء هستند که شرایط ایشان واقعا پیچیده است، سایر افراد حمایت یکی از جناح‌ها را با خود دارند اما آقای لاریجانی یک وضعیت پیچیده بینابینی دارد. حتی اگر برخی طیف‌ها در جریان اصولگرا بخواهند از ایشان حمایت کنند و ببینند که ایشان مورد حمایت جریان‌های اصلاح‌طلب هم قرار گرفته‌اند، ممکن است حمایت خود را پس بگیرند.
ایلنا علی لاریجانی انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان 

  

از شکایت نماینده مجلس از راهور بی‌اطلاعم/فوت 26 تهرانی در بهمن‌ماه به دلیل خاموشی معابررییس پلیس راهور تهران بزرگ از شکایت نماینده مجلس از پلیس راهور به دلیل درگیری با مامور این پلیس اظهار بی اطلاعی کرد.
ایلنا پلیس راهور ماه پلیس 

  

انتقام سخت فوتبال ایران از AFC / سنگ تمام باشگاه های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیابا صعود فولاد به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ، تنها کشوری که با 4 نماینده در لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب حاضر می شود ، ایران است.
خانه فوتبال انتقام فوتبال ایران 

  

نبویان: واگذاری جزایر ایران به چین دروغ محض استنایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: توافق با چین برد - برد است و واگذاری جزایر ایران به این کشور دروغ محض است.
فردا ایران ایران و چین چین 

  

محمود احمدی نژاد افشاگری می کند؟ | مطالبی دارم که وقت انتخابات می گویممحمود احمدی نژاد این روزها بساط جلسات انتخاباتی را برپا کرده و هر روز در جمع طیفی از اقشار مردم سخنرانی می کند. او اخیرا وعده داده است در ایام انتخابات مسائلی را بیان خواهد کرد.
۵۵ آنلاین احمدی نژاد زمین ایران 

  

نگاه سکه‌بازان به مذاکرات برجامی/ علت اصلی کاهش قیمت سکه چه بود؟در اولین روز هفته، سکه یک حمایت قیمتی مهم را از دست داد. روز شنبه، فعالیت فروشندگان در بازار سکه زیاد بود و این فلز گرانبها به زیر محدوده حمایتی 10 میلیون و 500 هزار تومان رفت. ساعت 4 بعدازظهر، سکه امامی در بازار با قیمت 10 میلیون و 450 هزار تومان معامله می‌شد که 150 هزار تومان کمتر از روز پنج‌شنبه بود.
اقتصادنیوز قیمت 

  

احمدی‌نژاد: به فضل الهی از کسی نمی‌ترسمرئیس دولت نهم و دهم گفت: به وقت انتخابات مطالبی دارم که درباره وضعیت موجود کشور عرض خواهم کرد و به فضل الهی از کسی هم نمی‌ترسم.
مثلث احمدی نژاد بهاره رهنما دولت 

  

برخی یکسری وعده‌ها می‌دهند که نمی‌توانند آن را عملی کنند بعد می‌گویند نمی‌گذارند ما کار کنیمکسانی که می گویند رئیس جمهور بیشتر از 15 درصد اختیار ندارند دروغ می گویند، اینها یکسری وعده ها می دهند بعد که نمی توانند آن را عملی کنند، می گویند نمی گذارند ما کار کنیم و رئیس جمهور اختیار ندارد!
مستقل‌آنلاین دانشگاه امیرکبیر امیرکبیر ایران 

  

جک S5 فیس لیفت با موتور جدید در بازار ایران + عکسجک S5 یکی از خودروهای چینی است که در بازار ایران توانست اطمینان مصرف کننده را جلب کند. شرکت عرضه کننده این خودرو حالا نسخه جدیدی از این خودرو را روانه بازار می کند.
خودروتک خودرو ایران عکس 

  

سیگنال ارزی به افزایش قیمت خودرو در کارخانهدولت در حالی مبنای محاسبه حقوق ورودی کالا در گمرک را در بودجه 1400، نرخ حاشیه بازار ارز در نظر گرفته که این موضوع سبب رشد هزینه تولید خودروهای داخلی خواهد شد...
خودروتک افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

یارانه معیشتی ماه رمضان تصویب شد / مبلغ پرداختی چقدر است؟حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: در آستانه ماه رمضان هستیم و امیدواریم از این ماه مبارک همه ما بتوانیم استفاده کنیم.
مستقل‌آنلاین ماه ماه رمضان ماه رجب 

  

جدیدترین فهرست از مشاغل مجاز به فعالیت در شرایط قرمز کروناییاتاق اصناف ایران جدیدترین به روز رسانی از فهرست و گروه بندی مشاغل صنفی مجاز به فعالیت در شهرهای قرمز را اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران 

  

امکان لغو تحریم‌ها را بعید می‌دانم/ پول‌های بلوکه شده وارد سیستم رانتی می‌شود/ هیچ نشانه‌ای از رشد مثبت اقتصادی وجود ندارداستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: البته در داخل برخی‌ها با خوش‌بینی به این مواضع غربی‌ها نگاه می‌کنند حتی اگر منابع بلوکه شده ما آزاد شود نمی‌تواند تاثیری در بهبود وضعیت داشته باشد چون آنها موجب تقویت تولید و کاهش تورم نمی‌شوند بلکه در این سیستم پر از رانت تبدیل به رانت شده و در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌گیرند.
ایلنا ایران ترامپ فرانسه 

  

ابراز رضایت اروپا از گفت‌وگوهای ویننماینده اتحادیه اروپا در آمریکا از گفت‌وگوهای وین ابراز رضایت کرد.
ایلنا وین دیپلماسی هسته ای 

  اخبار داغ
  

خبرهای ویژه شرکت ها برای بورس/ اثر رفت و آمدهای سیاسی در بازارهااقتصاد نیوز:عرضه اولیه صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس از طریق شرکت‌های زیرمجموعه انجام می شود،عبیدی داروی ضد سرطان خون ساخته است بیشترین توجه بازارها همچنان معطوف به اخبار مربوط به چگونگی رفع انسداد دارایی های ارزی ایران در برخی کشورها همچون کره جنوبی و تحولات احیای برجام است
اقتصادنیوز کره جنوبی اقتصاد سرطان 

  

تصاویر آیت الله علم الهدی پس از مبتلا شدنش به کرونا+فیلمفیلمی از نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد پس از مبتلا شدنش به ویروس کرونا منتشر شده است.
اقتصادنیوز ویروس مشهد 

  

کرونای انگلیسی در 10 کشور بیداد می‌ کند + عکسنوع جهش‌یافته کووید-19 موسوم به کرونای انگلیسی در سراسر اروپا در حال گسترش است؛ اما از سوی مقامات اروپایی در چند هفته گذشته چندان جدی گرفته نشد. این نوع ویروس ناگهان طغیان کرده و در بیش از 10 کشور اروپایی شیوع یافته است. گونه‌های دیگری از این ویروس که در آفریقای جنوبی کشف شده است، به‌شکل قابل‌توجهی در اروپا دیده می‌شود.
گسترش عکس بهار امانوئل مکرون 

  

بورس برمی‌گردد؟دو کارشناس پیش بینی کردنداقتصاد نیوز: گرچه در بازار سهام همچنان بازیگران در یک وضعیت سرد و بی کسلی به انتظار روزهای آینده هستند، اما برخی از نشانه‌های مثبت بازگشت بازار خبر می‌دهند.
اقتصادنیوز اقتصاد سهام 

  

جزییات رنگ‌بندی جدید کرونایی در کشورنقشه جدید رنگ‌بندی کرونا در کشور، دوشنبه 23 فروردین از سوی وزارت بهداشت منتشر شد که بر اساس آن 295 شهر در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته‌اند.
اقتصادنیوز رنگ وزارت بهداشت 

  

افزایش 13 درصدی فوتی ‌های کرونا در خوزستانسخنگوی ستاد مدیریت کرونا خوزستان با اشاره به افزایش 13 درصدی فوتی‌های کرونا در خوزستان نسبت به هفته قبل، گفت: روند ابتلا به کرونا روزانه در اهواز 700 تا 800 نفر است که یکی از دلایل آن، میزان زیاد انجام تست است.
گسترش اهواز خرمشهر 

  

دیگر ماسک به تنهایی برای جلوگیری از کرونا کافی نیستپیام طبرسی ( رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری ) : شرایط خیلی سخت است. واقعا کسانی که در کرونا کار کردند، فرسوده شدند. شرایط پراسترس و پرفشار بود.
۵۵ آنلاین ماسک بیمارستان کار 

  

آبی یا گازی؛ کدام کولر در انتقال ویروس کرونا خطرناک‌تر است؟ + ویدئوآبی یا گازی؛ کدام کولر در انتقال ویروس کرونا خطرناک‌تر است؟
۵۵ آنلاین ویروس 

  

دومین اطلاعیه قرارگاه عملیاتی مقابله با کروناقرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا تاکید کرد: هرگونه محدودیت و الزامات محدودیت زا باید بر اساس وضعیت رنگ بندی شهرها، اعمال شود و ملاک عمل در این عرصه، اعلام وضعیت رنگ بندی شهرها، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ابلاغ آن از طریق وزارت کشور است.
فردا وزارت کشور وزارت بهداشت آموزش 

  

برخورد قاطع آیت‌الله علم الهدی با اظهارات خرافی یک طلبه درباره کروناوضع ضدخرافی آیت الله علم الهدی، در مقابل اظهارات خرافی و نادرست یک طلبه در صحن آستان امام رضا(ع) را باید نیکو پنداشت و آن را مورد قدردانی قرار داد.
برنا 

  

رنگ بندی شهرهای کرونایی در (23 فرودین) + عکسرنگ‌بندی جدید کشور که از 23 فروردین اعمال می‌شود در اپلیکیشن ماسک منتشر شد.
گسترش رنگ عکس اپلیکیشن 

  

اولین اسکی ماراتن روسیه بعد از کرونا رکوردشکنی کردبیش از 3200 نفر در اسکی ماراتن اوگرا شرکت کردند که حضور این تعداد اسکی باز یک رکورد در تاریخ برگزاری رقابت ها محسوب می شود.
۵۵ آنلاین اسکی روسیه ویروس 

  

آیا واکسن کرونا از مردم حفاظت می کند؟پزشکان نگران هستند که آیا ویروس کرونا ممکن است مانند آنفلوانزا باشد که هر ساله به واکسن جدیدی احتیاج دارد یا خیر، هم به این دلیل که این ویروس سریع جهش می‌کند و هم به دلیل اینکه ایمنی در اثر واکسن به سرعت از بین می‌رود.
برنا ویروس آنفلوانزا