خود یارانه نقدی باعث تورم می شود

طبق استدلال آقایان در دولت همین پرداخت نقدینگی در قالب یارانه هم تورم ایجاد می کند.

خود یارانه نقدی باعث تورم می شود

خود یارانه نقدی باعث تورم می شود

ارکانی گفت: طبق استدلال آقایان در دولت همین پرداخت نقدینگی در قالب یارانه هم تورم ایجاد می کند.

احسان ارکانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات، در خصوص پرداخت یارانه نقدی از سوی دولت و اثرات تورمی‌ای که می‌تواند داشته باشد، گفت: مساله اول این است که حذف ارز ترجیحی و آزادسازی قیمت‌ها قطعا یک افزایش قیمتی به دنبال خود دارد که این مشخص است و بحث آن جداست. اما خود پرداخت همین یارانه نقدی هم با توجه به استدلالی که آقای میرکاظمی و دولتی‌ها در زمان بررسی بودجه در بحث مخالفت با افزایش حقوق کارمندان دولت داشتند، براساس استدلال خودشان حتما تورم ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: چون زمانی که در بودجه این بحث مطرح شد که افزایش 10 درصدی افزایش حقوق کارمندان در مقابل تورم مثلا 50 درصدی واقعا عدد کمی است و ما پیشنهاد کردیم که 30 درصد بشود، استدلال آقایان در دولت این بود که افزایش حقوق بالاتر از 10 درصد، تورم بیشتری ایجاد می‌کند؛ لذا با این استدلال خود پرداخت نقدینگی در قالب یارانه هم تورم ایجاد خواهد کرد.

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که «رئیس جمهور تاکید داشته این پرداخت نقدینگی دو ماهه خواهد بود، آیا پرداخت دو ماهه مانع ایجاد اثر تورمی می‌شود؟ یا در هر حالت اثرگذار خواهد بود»، عنوان کرد: ببینید مساله این است که خود صرف 2 ماه الان خیلی موضوعیت ندارد، نفس پرداخت یارانه به این معنی است که اولا آزادسازی قیمت‌ها اتفاق بیفتد و دوم اینکه نقدینگی همین آزادسازی تاثیر جزئی در تورم خواهد داشت.

وی افزود: اما نکته این است که آیا در این دو ماه می‌شود قطعی بگوییم که حتما در تاریخ دو ماه آینده کار آغاز می‌شود؟ این بستگی به این دارد که برنامه آقایان اعلام شود و ببینیم آیا برنامه مشکل، خلاء و نقصی ندارد که رأس دو ماه اجرا شود یا اگر تبعات، مشکلات متعدد و راه‌های دور زدن دارد، برای اجرای سیستم کالابرگ ممکن است زمان بیشتری مورد نیاز باشد.

ارکانی در پاسخ به سوالی پیرامون علت عجله دولت برای اجرای این طرح حتی پیش از آماده‌سازی زیرساخت‌ها و چرایی شروع اجرای آن از موضوع آرد صنعتی و نان، گفت: این موضوع سوال ما هم بود و همین را در صحن از آقای ساداتی‌نژاد پرسیدیم که در این کالاهای مشمول ارز ترجیحی چرا از نان شروع کردید که حساس‌ترین موضوع است. ما حتی می‌توانستیم مثلا از فولاد شروع کنیم که روی آن در حال پرداخت یارانه پنهان انرژی هستیم یا مثلا پتروشیمی، سیمان، نهاده‌های دامی و یا حتی از روغن شروع می‌کردیم که یک مقدار بازه تاثیرگذاری‌اش روی خانوار و اقتصاد خانواده طولانی مدت است، اما نان حتی در حد حرف و شایعه همان لحظه تاثیرگذاری دارد، این سوالی بود که مجلس هم پرسید از دولت اما پاسخی دریافت نشد.

وی اضافه کرد: من قبلا هم عرض کردم که اصل موضوع حذف ارز ترجیحی یک هدف کاملا ارزشمند و درستی است، منتها به شرطها و شروطها و اینکه مدل پیاده‌سازی کاملا دقیق، منطقی، نظام‌مند و جامع باشد. یعنی همه اتفاقات ریز و درشت تبعات حذف را در آن دیده باشند و برایش یک راهکار پیش‌بینی کرده باشند؛ اگر این باشدT خوب اجرا می‌شود وگرنه قطعا هر هدف خوبی اگر با راهکار غلط اجرا شود، بر ضد خودش اجرا خواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به این سوال که «آیا سازمان برنامه و بودجه اعداد و ارقام اجرای این طرح یعنی اعداد پرداختی به گروه‌های جمعیتی و همینطور عدد دقیق دریافت‌کنندگان یارانه را به مجلس داده است؟»، ابراز داشت: خیر سازمان برنامه و بودجه آمار و اطلاعاتی به مجلس نداده است، اطلاعات ما همان اعدادی است که آقای رئیس‌جمهور اعلام کردند که سه دهک پایین نفری 400 هزار تومان و چهاردهک بعدی نفری 300 هزار تومان دریافت می‌کنند. به نظر من این دهک‌های تقسیم شده نیاز به یک بازتعریف دارد و اینکه این یارانه‌های پرداختی تا چه دهک‌هایی تعلق می‌گیرد، مشخص شود./ایلنا

یارانه نقدینگی تورم   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

پیش بینی قیمت سکه از مسیر طلا و دلاراقتصادنیوز: به باور معامله گران در صورتی که امروز سرنوشت دلار نزولی شود سکه می تواند به زیر خط 14 میلیون و 200 هزار تومان برگردد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بورس قرمز می شود؟/ پیش بینی بازار سهام در اولین روز خرداد 1401روز شنبه تمامی شاخص‌های بازار سهام نزول کردند. شاخص کل برای دومین روز متوالی افت کرد و دومین سطح مقاومت شکسته شده احیا شد.
اقتصادنیوز سهام شاخص 

  

امیدوار به «پولبک» در بورس /پیش بینی بازار سهام اول خردادکاهش یک درصدی شاخص کل بورس در معاملات روز گذشته، چشم انداز معاملات امروز را منفی کرده، اما هنوز امیدها برای برگشتن بازار به سمت بالا از بین نرفته است.
اقتصادنیوز سهام شاخص 

  

رهبر کره شمالی با دریافت کمک های خارجی جهت درمان کرونا مخالفت کرد!کیم جونگ اون رهبر کره شمالی همزمان با شدت گرفتن ویروس کرونا در این کشور،با دریافت حمایت پزشکی خارجی مخالفت کرد.
مستقل‌آنلاین کره شمالی درمان کیم جونگ اون 

  

آشنایی با راهکار کره شمالی برای مقابله با کروناکره شمالی در حالی با شیوع ویروس کرونا مواجه شده است که به داروهای موثر ضد ویروس دسترسی ندارد و جمعیت این کشور واکسینه نشده‌اند.
برنا کره شمالی ویروس 

  

پیش بینی عجیب رییس اتحادیه طلا و جواهر از قیمت سکه/حباب سکه چقدر است؟قیمت انواع سکه در بازار طلا به‌دنبال افزایش اونس جهانی، افزایش قیمت را تجربه می‌کند، به‌گونه‌ای که قیمت سکه امامی 270 هزار تومان افزایش یافته است.
فردا تولید قیمت افزایش قیمت 

  

قیمت سکه بالای مرز مقاومتیاقتصادنیوز : امروز 31 اردیبهشت ماه 1401 قیمت دلار متشکل در انتهای روز با 16 تومان افت نسبت به دو روز قبل به قیمت 25 هزار و 497 تومان معامله شد.
اقتصادنیوز قیمت ماه دلار 

  

نزول کامودیتی‌ها و افت شاخص بورساقتصادنیوز: امروز نمادهای کامودیتی محور «پارس»، «کچاد» و «فولاد» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند.
اقتصادنیوز فولاد شاخص 

  

بورس نوسانی می‌ماند؟شاخص کل بورس امروز در حدود دو درصد افت کرد. کارشناسان عقیده دارند که بورس در بلندمدت روند متعادل روبه‌ بالایی را تجربه می‌کند.
گسترش پتروشیمی شاخص سود 

  

نبض قیمت خودرو در بازار ایستاد + جدولاقتصادنیوز: در روزهای که دلار شکل نوسانی خود را حفظ کرده و همچنان در بازار بالا و پایین می شود، اما بازار خودروهای داخلی از نوسان خسته شد و امروز 31 اردیبهشت 1401 و بدون تغییر راهی بازار شد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو جدول 

  

هشدار جدی قوه قضاییه به فعالان بازار بورساقتصادنیوز: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه به شهروندان فعال در بازار بورس هشدار پیامکی ارسال کرد.
اقتصادنیوز قوه قضاییه جرم 

  

خفاش چه ویژگی دارد که کرونا نمی گیرد؟ | کشف جدید درباره درمان کروناکارشناسان بعه موضوع علل مبتلا نشدن خفاش ها به بیماری کرونا پرداختند.
۵۵ آنلاین درمان ایالات متحده آمریکا خاورمیانه