پاسخ به چند نگرانی درباره جهش‌های اخیر کرونا

حسن رودگری عضو هیات علمی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تشریح بیولوژی واریانت جدید کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 (SARS-CoV-2) ، توضیحاتی در رابطه با اثربخشی آنتی بادی حاصل از عفونت طبیعی و یا واکسن در مقابله با واریانت جدید ویروس ارائه کرد...

پاسخ به چند نگرانی درباره جهش‌های اخیر کرونا

حسن رودگری عضو هیات علمی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تشریح بیولوژی واریانت جدید کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 (SARS-CoV-2) ، توضیحاتی در رابطه با اثربخشی آنتی بادی حاصل از عفونت طبیعی و یا واکسن در مقابله با واریانت جدید ویروس ارائه کرد.

دکتر رودگری، متخصص ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه بروز جهش یک امر طبیعی در سیکل حیات و تکثیر ویروس است و این امر در ویروس‌های RNAدار بیشتر از DNAدار رخ می‌دهد، اظهار کرد: گسترش سریع واریانت جدید کروناویروس به دلیل افزایش موارد جدید و فشار مضاعف بر سیستم‌های درمانی باعث نگرانی‌ها و متعاقبا بحث‌های بیولوژیک شده است. هرچند خوشبختانه کروناویروس‌ها به نسبت سایر ویروس‌های RNAدار به دلیل دارا بودن آنزیمی برای اصلاح خطاهای ریپلیکیشن، کمتر دچار جهش مانا می‌شوند.

مدیر پژوهش سازمان نظام پزشکی کشور در این رابطه ادامه داد: در این نوع ویروس‌ها اثر انتخاب طبیعی تعیین می‌کند جهش‌هایی که سرعت انتقال را افزایش داده و یا قدرت فرار از پادتن‌های میزبان را به ویروس داده‌اند، امکان برتری بر نسل قبلی خود را دارند و می‌توانند به سرعت جایگزین اشکال قبلی شوند؛ در این میان متاسفانه گزارشات حاکی از این است که واریانت‌های جدید اخیر با سرعت بالاتری انتقال می‌یابند که در مورد سوش (strain) انگلیسی تا 56 درصد سریعتر هم گزارش شده است.

دکتر رودگری در این رابطه با اشاره به مفاهیم جهش، واریانت و سوش (strain یا سویه)، بیان کرد: جهش یک تغییر در توالی ژن و  واریانت به معنای ژنومی است که در توالی با همتای خود فرق می‌کند و  البته واژه دقیقی نیست، چراکه دو واریانت می‌توانند در یک یا چند جهش دیگر فرق کنند و اگر دقیق‌تر بگوییم یک واریانت وقتی یک سوش (Strain) است که بتواند فنوتیپ جدید بروز دهد مثلا آنتی ژنیسیته، سرعت انتقال و یا بیماری‌زایی متفاوت و غیره.

وی با بیان اینکه در حال حاضر این ویروس در سرتاسر جهان در حال جهش‌ بوده و یحتمل در برخی نقاط انواع مانایی از جهش‌های جدید وجود داشته باشد، گفت: اما گسترش به جوامع دیگر به میزان ایزوله‌ بودن جامعه منشاء واریانت بستگی دارد، بنابرین هرچه جامعه محل وقوع سویه (strain) جدید بازتر و در تعامل بیشتر با سایر جهان باشد، گسترش سوش (سویه) جدید به لحاظ موازین بهداشتی سریع‌تر است مثل ووهان چین و البته مولفه سرعت بیولوژیکی انتقال در واریانت جدید هم مهم است.

مهمترین نگرانی‌ها درباره جهش‌های اخیر ویروس چیست؟

این عضو هیات علمی با اشاره به مهمترین نگرانی‌ها در این رابطه یعنی “احتمال فرار جهش جدید از اثر واکسن‌های موجود”، “احتمال عفونت مجدد” و یا “مدت زمان ایجاد ایمنی و مصونیت”،  اظهار کرد: مراکز تحقیقاتی در کشورهای مختلف درحال کار بر روی این مساله بوده و بزودی نتایج آزمایشات بر روی واریانت‌های جدید و چگونگی اثرشان بر آنتی بادی تولیدی توسط واکسن و یا به دنبال ابتلای عادی منتشر می‌شود. فعلا اطلاعات ما مبسوط نیست، البته یک‌ مقاله اخیر در این رابطه مدعی است که جهش مشترک موجود در هر دو واریانت انگلیسی و آفریقایی، فعالیت آنتی بادی تولید شده توسط واکسن فایزر-بیون‌تک را نتوانستند تغییر دهند و این واکسن بر روی آنها هنوز موثر است، البته اطلاعات در مورد سایر جهش‌ها و واکسن‌ها نیز در راه است.

بیولوژی واریانت جدید ویروس کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 (SARS-CoV-2)  چگونه است؟

دکتر رودگری با اشاره به بیولوژی واریانت جدید این ویروس، اظهار کرد: اولین واریانت جدید در بریتانیا و در انتهای نوامبر 2020 با ردیابی جهش در ژنوم ویروس کشف شد که B.1.1.7 نام گرفت و اکنون در چندین کشور جهان دیده شده است، در آفریقای جنوبی نیز واریانت 501Y.V.2 شناسایی شد که همانند واریانت انگلیسی یک دسته جهش‌های مشابه دارد که برخی در توالی‌های مربوط به تولید پروتئین Spike بوده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه تحقیقات نشان می‌دهد که واریانت انگلیسی بیش از 50 درصد سریع‌تر انتقال می‌یابد، اظهار کرد: واریانت انگلیسی 8 و واریانت آفریقای جنوبی 9 تغییر ژنی مربوط به پروتئین اسپایک (Spike Proteins) دارند و چندین جهش نیز در بقیه ژنوم آنها رخ داده که یک یا برخی از این جهش‌ها احتمالا باعث سرعت انتقال بیشتر شده است. لذا این واریانت‌ها موجب تغییر فنوتیپی شده و لذا یک سوش (Strain) جدید می‌توانند محسوب شوند.

مهمترین تغییر و جهش ویروس چیست؟

این متخصص ژنتیک توضیح داد: تغییر N501Y  بیشتر از بقیه مشکوک به این خاصیت جدید افزایش سرعت انتقال است که Receptor Binding Domain یا RBD را تغییر داده و باعث چسبندگی قوی‌تر پروتئین اسپایک (Spike Proteins) ویروس به پروتئین سلول انسانی می‌شود (مثلا رسپتورهای ACE2). در همین راستا مطالعات حیوانی بر روی همستر نیز نشان از کولونی‌های سریع‌تر و وسیع‌تر این واریانت در مجرای فوقانی تنفسی دارد و مطالعه دیگری نیز حاکی از وجود مقدار بیشتر ژنوم ویروس بر روی سوآب مبتلایان انسانی به واریانت N501Y است.

اثربخشی آنتی بادی حاصل از عفونت طبیعی و واکسن در مقابله با واریانت جدید چگونه است؟

مدیر پژوهش سازمان نظام پزشکی کشور اظهار کرد: این شبهه وجود دارد که واریانت جدید ممکن است پاسخ ایمنی ناشی از واکسن و یا ابتلای عادی قبلی را تضعیف کند.  پروفسور جیسون مک لِلان، بیولوژیست دانشگاه تگزاس در این رابطه می‌گوید هر دو واریانت حاوی جهش‌هایی در محدوده پروتئین اسپایک هستند که توسط آنتی‌بادی‌های خنثی کننده neutralising و یا بلاک‌کننده blocking قابل شناسایی‌اند که نشان می‌دهد آنتی‌بادی‌ها علیه این منطقه RBD و پروتئین N ممکن است تحت تاثیر جهش‌ها قرار گیرند. همچنین پروفسور یونگشای ویرولوژیست همکار شرکت فایزر، در یک مطالعه متوجه اختلاف در پتانسیل پادتن‌های تولید شده در مقابل ویروس حاوی جهش N501Y به نسبت ویروس رایج در 20 داوطلب شد، هرچند این اختلاف آنچنان شدید نبود که از اثر آنتی‌بادی‌های خنثی کننده در سروم کووالنس استفاده شده در آن تحقیق ممانعت کند، بنابراین نتیجه می‌گیریم که بعید است واریانت حاوی N501Y ایمنی ناشی از ابتلا و یا واکسن را تغییر دهد. البته سایر جهش‌ها هم ممکن است بر ایمنی موثر باشند که از جمله آنها یک جهش مربوط به توالی مختص RBD به نام E484K  است.

آیا جهش‌های جدید به ویروس توانایی فرار از پاسخ ایمنی را می‌دهد؟

دکتر رودگری با بیان اینکه برخی اطلاعات اولیه حاکیست که جهش E484K ممکن است به ویروس توانایی فرار از پاسخ ایمنی در برخی افراد را بدهد، عنوان کرد: ایتالیایی‌ها توانستند SARS-CoV-2 را در سروم کوولنس رشد دهند و پس از 90 روز ویروس در محیط سروم دچار 3 جهش شد که آن را نسبت به آنتی‌بادی‌های موجود در سروم کوولنس نفوذناپذیر می‌کرد که یکی از آنها E484K بود که در واریانت آفریقای جنوبی یافت می‌شود. دو جهش دیگر مربوط به RBD و پروتئین N بودند که در هر دو واریانت بریتانیایی و آفریقای جنوبی دیده شده‌اند.

به اعتقاد وی، این مطالعات بر روی سروم کوولنس بوده و چون واکسن‌ها و پادتن‌های طبیعی کل پروتئین اسپایک ویروس را هدف می‌گیرند، بعید است در حال حاضر و با جهش‌های شناسایی شده فعلی ویروس از واکسن و یا ایمنی طبیعی بدن فرار کند.

دکتر رودگری در عین حال با بیان اینکه شرکت مدرنا نیز مدعی است که واکسن آنها علیه واریانت انگلیسی اثر می‌کند، گفت: پروفسور جِس بلوم بیولوژیست مرکز تحقیقات هاچبنسون در سیاتل در مقاله خود می‌گوید E484K  و چند جهش دیگر می‌توانند از شناسایی شدن توسط آنتی‌بادی‌های سروم کوولنس فرار کنند هرچند آنها نیز معتقدند که واریانت‌های جدید احتمالا نتوانند اثر واکسن‌های موجود را که کل پروتئین را هدف می‌گیرند، تضعیف کنند.

دکتر رودگری همچنین تاکید کرد: بعید است بخش دوم سیستم ایمنی یعنی T-Cell ها که توسط واکسن فعال می‌شوند، تحت تاثیر سوش‌های جدید قرار گیرند. در همین راستا پروفسور جرمی لوبن ویرولوژیست دانشگاه ماساچوست اعتقاد دارد که اطلاعات موجود هنوز حاکی از اثر واکسن‌ها بر روی انواع واریانت فعلی SARS-CoV-2 است.

هر کشوری باید مطالعه ژنتیکی مخصوص خود را بروی ویروس داشته باشد

این متخصص ژنتیک در پایان ضمن جمع‌بندی این اظهارات، عنوان کرد: اولا اینطور نیست که یک واریانت‌ جدیدی فقط در انگلستان و یا آفریقای جنوبی اتفاق افتاده و باید بدانیم که بروز انواع آنها در هر جامعه‌ای ممکن است و از سویی این واریانت‌ها همانند جدّ چینی خود براحتی در بین جوامع انتقال می‌یابند، بنابراین در هر موج شدید یا جدید باید به فکر احتمال ورود و یا پیدایش اینگونه واریانت‌ها بود و برای تولید واکسن نیز باید آنها را مد نظر قرار داد و واکسن‌سازان ایرانی نیز باید توجه ویژه به آخرین وضعیت واریانت‌های موجود در ایران داشته باشند. هر جامعه‌ای باید مطالعه ژنتیکی مخصوص خود را بر ویروس داشته باشد. ضمنا واکسن‌هایی که قبلا تولید شده هم نیاز به ملاحظات بیشتری دارند و اگر جامعه‌ای جزو کارآزمایی‌های بالینی (کلینیکال ترایال‌های) آنها نبوده است، در صورت خرید و استفاده از آنها باید بررسی‌های (Survey) منظم از پاسخ‌دهی آنها انجام شود.

انتهای پیام

برچسب هاجهش ویروس کرونا کرونا کرونای انگلیسی

سازمان نظام پزشکی نظام پزشکی آفریقای جنوبی   اخبار برگزیده
  

نقشه اصلاح‌طلبان برای رقابت با رئیسیرئیسی اعلام کاندیداتوری نکرده اما اصلاح‌طلبان دنبال راه‌هایی هستند که از رقابت احتمالی با وی جا نمانند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی ریاست جمهوری 

  

اظهارات جهانگیری درباره مذاکره با آمریکا: تابع سیاست‌های رهبری هستیممعاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر مذاکره ایران با آمریکا تابع سیاست‌های مقام معظم رهبری است منتها باید تحریمها علیه کشورمان لغو شود تا ایران پای مذاکره بیاید و قطعاً آمریکا در این باره کوتاه خواهد آمد، گفت: نباید اعتبار موضع گیری وزیر خارجه را با اظهار نظرهای غیرکارشناسی و غیرمسئولانه مخدوش کرد چرا که موضع وزیر خارجه تنها موضع جمهوری اسلامی در این حوزه است.
مثلث اسحاق جهانگیری رئیس جمهور جمهوری اسلامی 

  

این هفته؛ انتشار گزارش نهایی هواپیمای اوکراینسخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: گزارش نهایی سانحه هواپیمایی اوکراین در هفته جاری به صورت عمومی منتشر می‌شود.
گسترش اوکراین سازمان هواپیمایی کشوری ایران 

  

طرح افزایش دوبار در سال حقوق کارگران تصویب می شود؟دی ماه امسال طرح افزایش دوبار در سال حقوق کارگران از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس به جریان افتاد؛ طرحی راهبردی که به گفته بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه کار در صورت اجرا می تواند در بهبود وضع معیشت و تقویت قدرت خرید خانوارهای کارگری اثرگذار باشد.
اقتصادنیوز ماه حوزه کار 

  

وال استریت ژورنال: بایدن حمله دوم به سوریه را 30 دقیقه قبل از انجام، لغو کردوال استریت ژورنال فاش کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پس از دریافت اطلاعاتی در مورد حضور کودکان و زنان در یکی از اهداف مورد نظر، حمله هوایی دوم به سوریه را در 25 فوریه لغو کرد.
۵۵ آنلاین وال استریت حمله به سوریه سوریه 

  

فاش شد: علی دایی استقلالی است! + جزئیات عجیبفدراسیون امار و تاریخ فوتبال ایران عکسی از علی دایی را منتشر کرد که او در سال 1366 پیش از معروفیت در تیم منتخب اردبیل به میدان رفته بود.
خانه فوتبال علی دایی استقلال پرسپولیس 

  

مصوبه کمیسیون تلفیق «بدون تغییر» در صحن علنی تصویب شد/ دولت مکلف به پرداخت 90 هزار میلیارد تومان از بدهی خود به تامین اجتماعی استسخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1400 گفت: مصوبه پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی بدون کم و کاست در صحن علنی تصویب شد.
ایلنا دولت سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

هیچ‌ شرکت‌ سازنده‌‌ واکسن کرونا در دنیا، مسئولیت مستقیم عوارض آن را قبول نمی‌کند/ ورود یک میلیون و 200 هزار دوز واکسن استرازنیکا تا روزهای آغازین 1400سخنگوی سازمان غذا و دارو از ورود یک میلیون و 200 هزار دوز واکسن استرازنیکا به کشور تا روزهای پایانی سال یا روزهای آغازین 1400 خبر داد.
ایلنا درمان قرارداد روسیه 

  

علی مطهری در رابطه با حضورش در انتخابات 1400 گفت: من خودم را اصلح می‌دانم گرچه ممکن است برخی کاندیدا‌ها از جنبه‌های دیگری از من قوی‌تر باشند، اما من درباره خودم احساس می‌کنم در مجموع تواناتر و قوی ترم و بیشتر به مصلحت کشور است که این سکان را کسی مثل من به دست گیرد. حدس می‌زنم آقای ظریف برای مردم جاذبه بیشتری داشته باشد؛ این را نظر سنجی‌ها بهتر نشان می‌دهد.
نامه نیوز علی مطهری علی لاریجانی علی کریمی 

  

خودروسازان باز هم یکه تاز بخش صنعت شدندخودروسازی ایران در سال 97 تحریم شد تا آمار تولید آن نسبت به سال 96 حدود 40 درصد افت کند. در سال 98 اوضاع کمی بهتر شد، تا جایی که تیراژ خودروهای داخلی اندکی رشد را در مقایسه با 97 به خود دید، هرچند نسبت به سال 96 بالغ بر 30 درصد کمتر بود.
خودروتک خودروسازان صنعت ایران 

  

چرا اصولگرایان از احمدی‌نژاد هراس دارند؟حامیان آن روزهای احمدی‌نژاد باید امروز مسئولیت کارهایش را قبول کنند. اصولگرایان باید خودشان را در قبال رفتارهای حاشیه‌ساز احمدی‌نژاد مسئول بدانند.
مستقل‌آنلاین اصولگرایان احمدی نژاد مجلس شورای اسلامی 

  

چشم انداز کم نوسان قیمت خودرو / دست بالای خریداران خودرو در بازاربازار خودرو این روزها آرام است و خریداران همچنان در انتظار سیگنال هایی هستند که می تواند سمت و سوی قیمت خودرو را در سال آینده مشخص کند.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

مصاحبه و نظرات مطرح شده در مصاحبه محسن رضایی شخصی می‌باشدمحسن رضایی در گفتگویی با روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» اظهار داشته است که ایران اماده ی از سر گرفتن مذاکرات بر سر برجام با آمریکا و سایر قدرت های اروپای است، البته مشروط به اینکه آنها «سیگنال مشخصی» ارسال کنند که تحریم ها در عرض یک سال لغو می شود
مستقل‌آنلاین مصاحبه روزنامه وزارت خارجه 

  

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس/ سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 8 هزار و 300 واحدی در سطح یک میلیون و 177 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  اخبار داغ
  

احوالپرسی کرونایی قالیباف با باغبان‌های مجلس +عکسرییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به احوالپرسی خود با باغبان‌های فضای سبز مجلس گفت: روز درختکاری را به همۀ کسانی که دستانشان برای کاشت گیاهان و درختان و فضای سبز، پینه بسته، تبریک می گویم.
فردا مجلس شورای اسلامی عکس اینستاگرام 

  

نکات مهم خرید لباس نو در دوران کرونانزدیک شدن به عید نوروز شور و شوق خرید را به دل‌ها می‌اندازد. رعایت یک سری نکات بهداشتی در زمان خرید
خبرفوری نوروز درمان پرو 

  

بورس رشد چند سال آینده را پیش خور کردکارشناس بازار سرمایه گفت: شاخص رشد آینده را طی چند ماه نخست سال 99 پیش خور کرد اما به دلایل متعدد نتوانست رشد خود را به خوبی حفظ کند.
گسترش ایران سرمایه شاخص 

  

سرخآبی ها آماده ورود به بورسبه گفته مدیرکل حقوقی وزارت ورزش و جوانان، افزایش سرمایه دو باشگاه فرهنگی، ورزشی استقلال و پرسپولیس طی مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده مورد تصویب قرار گرفت و حال این دو باشگاه آماده عرضه در بورس هستند.
گسترش سهام وزارت ورزش و جوانان ورزش 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت شنبه 16 اسفند 99/ سه سهم در لیست خرید حقوقی‌هابورس بازان حقوقی سه سهم سهام عدالت را به لیست خرید خود اضافه کردند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

تکذیب تغییر کاربری سینمای حوزه هنری/ حوزه هنری پرچمدار احیای سینما در سال کروناییدر پی انتشار برخی اخبار غیررسمی درخصوص تغییر کاربری سینمای متعلق به حوزه هنری روابط عمومی این سازمان فرهنگی با انتشار بیانیه ای این موضوع را تکذیب کرد.
برنا حوزه سینما روابط عمومی 

  

ریه چه میزان درگیر کرونا انگلیسی می‌شود؟فوق تخصص بیماری‌های عفونی کشور درباره درگیری ریه به کرونا انگلیسی توضیحاتی را ارائه کرد.
خبرفوری سازمان بهداشت جهانی تهران رادیو 

  

پیش بینی قیمت خودرو برای بازار شب عیداگرچه بازار خودرو در روزهای نخستین سال با نوسانات زیاد و نرخ‌های نجومی روبرو بود اما فعالان این بازار روزهای پایانی سال را با سردی معاملات و کسادی پشت سر می‌گذارند.
فردا قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

یک شرکت پتروشیمی ساکن تابلوی بورس شداقتصادنیوز :‌شرکت پتروشیمی غدیر با نماد "شغدیر" در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.
اقتصادنیوز پتروشیمی تهران