اثرات جانبی صادرات بر بخش‌های صنعتی و راهکارهای اجرایی برای صادرات صنعتی

رشد بخش صنعت علاوه بر تاثیر پذیرفتن از رشد عواملی همچون سرمایه و نیروی کار از رشد صادرات صنعتی نیز از دو طریق افزایش بهره‌وری در بخش‌هایی که به تولید به منظور صادرات می‌پردازند و همچنین از طریق اثرات جانبی صادرات بر بخش‌های غیر‌صادراتی، تاثیر پذیرفته است...

اثرات جانبی صادرات بر بخش‌های صنعتی و راهکارهای اجرایی برای صادرات صنعتی

به گزارش شمانیوز، رشد بخش صنعت علاوه بر تاثیر پذیرفتن از رشد عواملی همچون سرمایه و نیروی کار از رشد صادرات صنعتی نیز از دو طریق افزایش بهره‌وری در بخش‌هایی که به تولید به منظور صادرات می‌پردازند و همچنین از طریق اثرات جانبی صادرات بر بخش‌های غیر‌صادراتی، تاثیر پذیرفته است. در این گزارش به بررسی اثر صادرات صنعتی بر رشد بخش صنعت کشور خصوصا بخش‌های صنعتی و همچنین راهکارهای اجرایی که دولت برای صادرات صنعتی درنظر گرفته، می‌پردازیم.

یکی از استراتژی‌هایی که توسط کشورهای در حال توسعه به عنوان راهبرد توسعه اتخاذ می‌­شود، استراتژی صنعتی شدن از طریق توسعه صادرات صنعتی است. صنعتی شدن جریان تولید کالاهای مصرفی و سرمایه‌­ای است و تشکیل سرمایه جهت انجام سرمایه‌گذاری به منظور تولید و تهیه کالاها و خدمات را تسریع می­‌نماید.

صنعتی شدن شرط لازم توسعه اقتصادی

تجربه کشورهای توسعه یافتۀ امروزی نشان می­‌دهد که صنعتی شدن شرط لازم برای توسعۀ اقتصادی کشورهاست. استراتژی توسعه صادرات صنعتی یک نمونه از سیاست‌های برون‌نگر در جهت صنعتی شدن است. در این استراتژی، تولید کالاهای صنعتی تنها به منظور مصرف داخلی نبوده، بلکه عرضه این کالاها در بازارهای بین­‌المللی نیز مد نظر قرار می­‌گیرد.

عقیده کلی در مورد راهبرد توسعه صنعتی از طریق توسعه صادرات این‌گونه است که چون تولیدات داخلی برای مصارف خارجی انجام می پذیرد، با مشکلی به نام کمبود تقاضا مواجه نبوده و این امر منجر به گسترش تولید، استفاده از حداکثر ظرفیت اقتصادی و امکان برخورداری از مقیاس اقتصادی برای واحدهای تولیدی را فراهم خواهد نمود.

بنابراین، از استراتژی توسعه صادرات صنعتی به عنوان یکی از راهبردهای موفق در جهت صنعتی شدن یاد می شود. لذا توسعه صادرات صنعتی منجر به رشد بخش صنعت و کل اقتصاد گردیده و فرآیند توسعه را تسریع خواهد نمود.

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت نشان می‌دهد در 10 ماهه سال قبل، سهم صنعت از ارزش کل صادرات غیرنفتی فقط 9.6 درصد بوده است، که در این میان معدن و صنایع معدنی با رشد 37.3 درصدی در رتبه دوم قرار دارد. بدین ترتیب وزن و ارزش صادرات محصولات صنعتی 22.4 و 31.5 درصد رشد داشته است.

صنعتی شدن به عنوان کوتاه­ترین راه در جهت خاتمه­ دادن به عقب ماندگی‌­های فنّی و اقتصادی، در کمترین زمان ممکن شناخته شده که کارکردی در جهت بالا بردن بهره‌وری تولید و بازده کار دارد. در روند توسعه به تدریج از سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی کاسته شده و بر سهم صنعت افزوده خواهد شد. در حقیقت انتقال مرکز ثقل اقتصادی از طریق اعمال سیاست­‌های صنعتی شدن امکان پذیر است.

از نظر هیرشمن(1958- Hirschman­) توسعه بخش صنعت به سود دیگر بخش‌­های اقتصاد نیز می‌باشد.

صادرات در بخش صنایع فولادی و معدنی

بنابر سند چشم‌انداز سال 1404، ظرفیت تولید فولاد کشور باید به 55 میلیون تن برسد. مطابق با برآوردها و پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته، برای رسیدن به این هدف، تولید سنگ آهن باید در کشور به 130 میلیون تن برسد.این در حالی است که ظرفیت حال حاضر تولید سنگ آهن در کشور، 80 میلیون تن بوده و با مشکلاتی مانند قیمت‌گذاری نامناسب، عدم سرمایه‌گذاری و… همراه است.

از سوی دیگر، با وجود اینکه حدود دو میلیارد و 800 میلیون تن ذخیره قطعی مواد اولیه در کشور وجود دارد و در سال‌های اخیر حدود یک میلیارد تن دیگر به این ذخایر اضافه شده، اما بدیهی است که این میزان از مواد اولیه پاسخگوی نیاز صنعت فولاد کشور در بلندمدت نخواهد بود و لزوم اتخاذ راهکارهایی مانند کشف معادن جدید، توسعه اکتشافات، سرمایه‌گذاری در معادن خارج از کشور، توسعه فناوری‌های جدید و… احساس می‌شود.

به گفته مدیر توسعه سرمایه‌گذاری و اقتصادی ایمیدرو، عوارض صادراتی بر سنگ‌ آهن نیز در قالب زنجیره فولاد اعمال خواهد شد و تفاوتی با دیگر محصولات ندارد.

صادرات صنعتی در بخش خودروسازی

آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران با این کشور در چهار ماهه نخست سال جاری میلادی رشد 38 درصدی داشته است.

اما همین کشور ترکیه با استفاده از صنعت خودروسازی توانسته نقش مهمی در بهبود شرایط اقتصادی خود ایفا کند، به‌صورتی‌که پیشرفت صنعت خودروسازی در این کشور به یکی از خبرهای ثابت مطبوعات تبدیل شده است. مطالعه سیاست‌های ترکیه حاکی از رویکرد مونتاژمحور این کشور در تولید خودرو با حضور شرکت‌های خودروسازی مطرح در این کشور همراه با پرورش نیروهای متخصص و انتقال فناوری روز دنیا به داخل ترکیه است که درنهایت باعث شده این کشور در صنعت خودروسازی حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته باشد.

نخستین اقدامات کشور ترکیه برای سروسامان دادن به صنعت خودرو‌سازی خود به اوایل قرن 21 و سال 2000 میلادی بر‌می‌گردد که دولت ترکیه در این سال مقدمات حضور سرمایه‌گذاران را در این کشور فراهم کرد.

راهکارهای اجرایی دولت سیزدهم درباره بهینه‌سازی بخش صادرات صنعتی

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با انتقاد از عدم وجود سیاست تجاری در کشور، خواست تا سازمان توسعه تجارت با نقشه راه صحیح و راهبرد مناسب، عملکرد مناسبی در رشد و توسعه اقتصاد کشور ایفا کند. حریری با بیان اینکه در 6 دهه گذشته سیاست‌گذاری درستی برای حضور در بازارهای جهانی به‌عنوان صادرکننده یا واردکننده‌ معتبر و حرفه‌ای وجود نداشته است، گفت: بعضی مفاهیم مانند دیپلماسی تجاری، توسعه تجارت و غیره مدام در حال تکرار شدن است ولی این‌ها ابزار بوده و به سیاست‌گذاری نیازمندند، بنابراین قبل از هر چیز می‌بایست سیاست‌گذاری‌های مناسب در حوزه سیاست تجاری داشته باشیم.

بانک مرکزی 22خرداد پس از جلسه با نمایندگان صرافی‌ها با هدف به تعادل رساندن بازار ارز، طی بخشنامه‌ای به آنان اجازه داد ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری و به متقاضیان ارز بفروشند.

این تصمیم ارزی جدید بانک مرکزی علاوه براینکه به عرضه بیشتر ارز در بازار و تعادل قیمت‌ها می انجامد، فرآیند صادراتی را نیز تسهیل می‌بخشد چرا که صادرکنندگان برخلاف گذشته که به صورت دستوری و تحمیلی می‌بایست ارز خود را با قیمت کمتر از بازار آزاد در بازار متشکل می‌فروختند، در حال حاضر می‌توانند ارز حاصل از صادرات را با نرخ توافقی به صرافی‌ها بفروشند.

معاون ارزی اسبق بانک مرکزی با اشاره به مشکل برخی از صادرکنندگان درباره فروش ارزهای نقدی (اسکناس) خود در بازار متشکل و با قیمت پایین‌تری نسبت به بازار آزاد، معتقد است تصمیم اخیر بانک مرکزی می‌تواند فرآیند صادرات را تسهیل کند.

بر اساس مصوبه‌ای که چند ماه قبل توسط هیات دولت به تصویب رسید، معافیت مالیات بر صادرات برخی مواد خام حذف شد و این معافیت، دیگر برای صادرکنندگان اعمال نمی‌شود. در بسته جدیدی که اعلام خواهد شد نیز، معافیت مالیات بر صادرات به شمش هم خواهد رسید و صادرات آهن اسفنجی و شمش، تشویق نخواهد شد.

صادرات صنعتی بر رشد ارزش افزوده بخش صنعت اثرات مثبت و معناداری داشته که این اثرات از دو منبع ناشی شده است. اولین منبع؛ اثرات جانبی صادرات صنعتی بر بخش‌­های غیر صادراتی است. زیرا رشد صادرات صنعتی موجب بالا رفتن ظرفیت تولید، برخورداری از صرفه‌­های اقتصادی، افزایش بهره‌­وری و تخصیص کارآیی منابع و در نهایت رشد بالاتر در بخش غیر­صادراتی می­‌گردد. دومین منبع؛ رشد بخش صنعت در نتیجه افزایش صادرات صنعتی، افزایش بهره‌­وری در بخش تولید کالاهای صادراتی است. زیرا با افزایش صادرات، بنگاه­ها به منظور افزایش کیفیت کالاهای تولیدی خود سعی در اصلاح مدیریت، بهبود تکنولوژی، کاهش هزینه­‌ها و استفاده از واحدهای با مقیاس وسیع اقتصادی به دلیل برخورداری از بازار گسترده­تر خارجی نموده، بدین ترتیب تخصیص منابع به بهترین نحو انجام خواهد پذیرفت و کارایی و به دنبال آن رشد اقتصادی بخش صنعت و رشد کل اقتصاد، افزایش خواهد یافت.

 

صادرات غیرنفتی خودرو کشاورزی   اخبار برگزیده
  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

اعلام آمادگی فرانسه برای توافق با ایران در وینوزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران تصریح کرد که برای به نتیجه رساندن برجام آمادگی دارند.
مثلث فرانسه بانک صادرات بانک 

  

رونمایی از مربی جدید تراکتورسازیسرمربی جدید تراکتور دستیار خود را روسیه می آورد.
ایلنا تراکتورسازی ایران روسیه 

  

افزایش وام ضروری بازنشستگان به 15 میلیون تومانبازنشستگان کشوری منتظر دریافت وام 15 میلیون تومانی از تیرماه هستند.
ایلنا وام بازنشستگی خبرنگار 

  

فرصت احیای مذاکراتسفر بورل به تهران و تحرکات اخیر در روند مذاکرات برجامی با تحلیل‌های مختلفی همراه شده، مثلا «فرهیختگان» نوشته: اگر بخواهد توافقی اتفاق بیفتد، حداکثر تا نیمه‌ شهریور فرصت باقی است.
فردا سفر تهران روزنامه 

  

رئیس قوه قضاییه، نورانی و معتقد استمن رئیس نورانی قوه قضاییه فعلی را از 50 سال قبل و از دوره نوجوانی می‌شناسم و هم نسبت به خانواده و هم به خودشان شناخت دارم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قوه قضاییه تجاوز 

  

رئیسی: مردم اروپا هم از کوپن استفاده می کنندبرخی از کشور‌های اروپایی نیز به دلیل گرانی کالا‌های اساسی روش تخصیص کوپن را برای توزیع کالا در پیش گرفتند و برخی کالا‌ها را بدین شکل در کشورشان توزیع می‌کنند.
مستقل‌آنلاین گرانی اوکراین دختران 

  

مصوبه مجلس نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی استدکتر گرجی می‌گوید: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی به معنای دقیق کلمه نقض حق دادخواهی شهروندان و بنیان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون 

  اخبار داغ
  

عرضه املاک بانک‌ها در بورس آغاز شد؟به‌نظر می‌رسد دولت تأکید دارد عرضه املاک بانک‌ها از طریق بورس کالا انجام شود و کارشناسان تأکید می‌کنند بهترین محل برای عرضه املاک بانک‌ها بورس کالاست زیرا عرضه املاک از این طریق، فروش املاک مازاد بانک‌ها را شفاف می‌کند.
گسترش بانک ملت بانک مرکزی بانک 

  

بورس تهران نزولی شد / فرار بزرگ سهامداران از بازار سهاماقتصادنیوز: در پایان معاملات امروز بازار سهام 11 تیرماه، شاخص‌ کل بورس تهران افت کرد و نیم تریلیون تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سهام 

  

افزایش به حق قیمت خودرو هم بازار را دچار تنش می کندعضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن گفت: در وضعیت فعلی هر افزایش قیمتی حتی اگر بحق باشد قطعا بازار را دچار تنش می کند و به همان نسبت نیز قیمت حاشیه بازار بالا می رود.
خودروتک افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

بورس به سود دهی میوفتد؟شاخص کل بورس در اولین روز کاری هفته افت 12 هزار واحدی را تجربه کرد. کارشناسان عقیده دارند که با واسطه این نزول بازار فردا نیز اصلاحی می‌شود.
گسترش نرخ سود بانکی سود شاخص 

  

هشدار مهم کرونایی / پیک بعدی کرونا در راه است؟اقتصادنیوز: عضو کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: حدود چند ماهی کرونا در کشور به دلیل ایمنی گله‌ای ناشی از شیوع گسترده سویه اومیکرون در کشور و تزریق واکسن، فروکش کرده بود، اما حالا وضع عوض شده است و متاسفانه با افزایش مبتلایان روبه‌رو هستیم
اقتصادنیوز 

  

خبر مهم برای دارندگان سهام عدالت / 3 تصمیم جدید شورای عالی بورساقتصادنیوز: به سازمان خصوصی‌سازی اجازه داده شد تا با همکاری شرکت سپرده گذاری در پایان شهریور سال جاری سود سهام عدالت از محل سود شرکت های غیربورسی را پرداخت کند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام سازمان خصوصی سازی 

  

اعلام رنگ بندی جدید کرونایی کشورتعداد شهرهای زرد کرونایی در کشور از 2 شهر به 4 شهر افزایش یافته است.
اقتصادنیوز رنگ 

  

افت بیش از 12 هزار واحدی شاخص کل بورسشاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش 12083 واحدی معادل 0.80 درصد، به یک میلیون و 501 هزار و 631 واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با کاهش 202 واحدی به 20 هزار و 209 واحد رسید.
برنا شاخص 

  

آخرین و جدیدترین جدول و نمودارهای افزایش روند کرونا طی روزهای اخیر در کشورآمار بیماران سرپایی و بستری‌ مبتلا به کرونا در کشور، دچار افزایش نسبی شده است و در بین استان‌ها، تهران بیشترین موارد فوتی هفتگی را ثبت کرده است.
برنا جدول تهران 

  

شوک به قیمت دلار و سکهقیمت دلار و سکه در بازار امروز 11 تیر ماه مانند دو روز قبل افزایش را تجربه کرد.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

معاملات مشکوک یک پالایشگاه در بورسدر روز افت 12 هزار واحدی شاخص، پالایشگاه فرابورسی، دو شرکت بیمه و لیزینگ، دو سرمایه گذاری به همراه 10 نماد دیگر، مشمول معاملات مشکوک شدند.
گسترش پالایشگاه ایران خودرو خودرو 

  

هشدار/ افزایش ابتلا به کرونا در کشوررئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نسبت به افزایش روند ابتلا به کرونا در کشور هشدار داد.
مستقل‌آنلاین وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی استان خوزستان 

  

شاخص بورس در آستانه پله پائین /بزرگان سبز و قرمز بورساقتصادنیوز: در اولین روز کاری هفته شاخص کل بورس تهران ریزش کرد و به یک قدمی کانال یک میلیون و 400 هزار واحد رسید.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

بورس تهران قرمز پوشید / واکنش بازار سهام به شکست مذاکراتاقتصادنیوز: در معاملات امروز بازار سهام 11 تیرماه، اغلب نمادهای بازار سهام ریزش کردند که متاثر از بی نتیجه ماندن مذاکرات دوحه است.
اقتصادنیوز تهران سهام 

  

صعود ادامه دار قیمت سکه و طلا در بازار تهران/سکه طرح جدید امروز چقدر گران شد؟قیمت سکه طرح جدید امروز (شنبه، 11 تیرماه) با 230 هزار تومان افزایش قیمت نسبت به روز کاری گذشته (پنجشنبه، 9 تیرماه) به 15 میلیون و 630 هزار تومان رسید.
فردا قیمت افزایش قیمت سکه و طلا