مذاکره ایران و آمریکا؛ آیا شرایط مذاکره فراهم است؟

روزنامه الجریده کویت در گزارشی از مذاکرات محرمانه میان ایران و آمریکا در عمان خبر داده و نوشته است که نمایندگان ترامپ هفته گذشته با یکی از بزرگان جریان اصولگرای ایران در کشور عمان گفتگو کرده‌اند.

مذاکره ایران و آمریکا؛ آیا شرایط مذاکره فراهم است؟

رویداد24 الجریده این گزارش را به نقل از "یکی از بزرگان جریان اصولگرا" انتشار داده  و از وی نقل قول کرده که "نمایندگان ترامپ در این نشست پیشنهادی برای توافق درباره چهارچوب همکاری تا رسیدن به توافق مشترک میان دولت بعدی آمریکا و رییس‌جمهور بعدی ایران" ارائه کرده‌اند.گزارش این روزنامه کویتی که مشخص نیست منبعش کیست از او نقل کرده است "طرف آمریکایی به اصولگرایان اطلاع داده است که تمام برآورد‌های اطلاعاتی این کشور موید این است که جریان آن‌ها دولت بعدی ایران را کنترل خواهد کرد و این جریان توانایی کنترل همه نیرو‌های تأثیرگذار در داخل کشور را دارد و برای این کار آن‌ها ترجیح می‌دهند با او تفاهم کنند و در نهایت اختلافات بین تهران و واشنگتن را خاتمه دهند."   او تأکید کرد: «نمایندگان ترامپ به جناح اصولگرا پیشنهاد دادند که بدون هیچ گونه هیاهوی رسانه‌ای، در پشت صحنه با همدیگر ارتباط برقرار کنند.»الجریده نوشته است: "رئیس جمهور آمریکا اصرار به متوقف کردن همه برنامه‌های ایرانی ندارد و نگرانی‌های تهران را می‌فهمد، اما او می‌خواهد که ایرانیان نیز نگرانی‌های او درباره منافع واشنگتن در منطقه و مسئله امنیت اسرائیل را بفهمند."    این گزارش در داخل ایران با واکنش رسمی روبه رو نشده و اصولگرایان هم درباره آن سکوت کرده‌‍اند.گزارش روزنامه الجریده را با توجه به روشن نبودن منابع آن نمی‌توان معتبر دانست با این حال بازتاب وسیعی در ایران داشته است. این گزارش نقد‌های فراوانی را به دنبال داشته و بسیاری معتقدند نمی‌تواند قابل اعتماد باشد. روزنامه الجریده پیشتر نیز ادعا‌های نادرست درباره ایران مطرح کرد بود. بیشتر بخوانید: ناگفته‌های مذاکرات ایران و آمریکا در عمان/ فرزاد قاسمی کیست؟ با این حال اوضاع اقتصادی در ایران آشفته است، فضای عمومی کشور در حالت انتطار قرار دارد، انتظار برای نتیجه انتخابات آمریکا و احتمال تغییر در روند روابط دو کشور. عده‌ای معتقدند در ایران نیز باید تغییرات سیاسی صورت گیرد تا احتمال نشستن ایران و آمریکا پای میز مذاکره را افزایش دهد. عباس عبدی تحلیلگر برجسته اصلاح طلب امروز در یادداشتی تاکید کرد که حسن روحانی باید کناره‌گیری کند.عبدی با اشاره به سخنان دیروز روحانی که مقصر مشکلات کشور را کاخ سفید دانسته بود، نوشت: «اگر برای حل مشکلات و گرانی آدرس کاخ سفید داده می‌شود، در این صورت کسی که قادر به گفتگو با آن نیست باید کنار برود و راه را باز کند تا دیگران اقدام کنند.»عبدی با بیان اینکه طی 10 ماه گذشته هیچ مشکلی حل نشده که بر مشکلات اضافه شده، تاکید کرد که هر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نیازمند مدیریتی سیاسی در ایران است که برای آن برنامه داشته باشد و بدون شک این مدیریت به روحانی سپرده نخواهد شد.با این حال بعید است این اتفاق رخ دهد. حسن روحانی چند ماه پیش تاکید کرد که تا پایان دولتش بر سر کار خواهد بود.

این وضعیت قابل دوام نیست در همین رابطه علی بیگدلی استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاست خارجی درباره شرایط موجود برای مذاکره ایران و آمریکا گفت: «در این بحث دو ضلع وجود دارد، در ضلع امریکایی ترامپ به دنبال آن است که پرونده سیاست خارجی خود را تقویت کند، برقراری رابطه با ایران برای آمریکا اهمیت بالایی دارد. این می‌تواند نقش موثری در بالا بردن آرای ترامپ داشته باشد. البته بعید است تا آن زمان اتفاقی رخ دهد.»او افزود: "ضلع دوم هم ایران است، تحریم‌ها شرایط سختی به جامعه ایران تحمیل کرده است، هر روز شاهد بالا رفتن قیمت ارز هستیم، کرونا هم معیشت مردم را سخت‌تر کرده است، باید گفت این وضعیت قابل دوام نیست."او افزود: "سخنان رییس جمهور درباره اینکه همه لعنت‌ها را به آدرس کاخ سفید بفرستید نیز نشانگر این است که تحریم‌ها اثرگذار بوده است و اقتصاد کشور نابه‌سامان و به شدت آسیب دیده است."بیگدلی در ادامه درباره اینکه آیا بستر مذاکره با آمریکا همان برجام خواهد بود گفت: «برجام تمام شده است، اینکه اروپایی‌ها با آمریکا همراهی نکردند و تلاش کردند برجام باقی بماند مربوط به خود آن‌ها و اختلافاتشان است، این مسئله هیچ ارتباطی با ایران و تلاش‌های دیپلماتیک ایران ندارد. برجام از بین رفته است، حتی اگر بایدن هم سر کار بیاید برجام کار نخواهد کرد.»او افزود: "اگر ایران بخواهد وارد مذاکره با آمریکا شود باید از چهارچوب برجام خارج شود و وارد دوران تازه‌ای از روابط با آمریکا شود. حال اینکه آمریکا با چه شرایطی وارد مذاکره شود و یا ایران چه شرایطی داشته باشد قابل بررسی است، اما چند محور اصلی وجود دارد، مسئله موشکی و منطقه‌ای و بحث‌های حقوق بشری از مسائل اصلی است."بیگدلی درباره اینکه آیا دولت روحانی می‌تواند در شرایط کنونی وارد مذاکره با آمریکا شود، گفت: «تصور نمی‌کنم، با این سطح از هجمه علیه آقای روحانی بعید است او بتواند وارد میز مذاکره شود. این دسته گل باید بر گردن فرد دیگری انداخته شود. به همین دلیل تا انتخابات آمریکا هم بعید است اتفاقی در این زمینه رخ دهد. باید منتظر رییس جمهور بعدی ایران و آمریکا بود. بیستم ژانویه رییس جمهور بعدی آمریکا وارد کاخ سفید خواهد شد، ترامپ یا بایدن هر کدام وضعیت خاص خود را برای ایران ایجاد خواهند کرد."

ایران ایران و آمریکا حسن روحانی   اخبار برگزیده
  

دولت بعدی آمریکا باید تهران و ریاض را مجبور به سازش کندآمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
اعتماد دولت تهران دونالد ترامپ 

  

پیروزی بایدن با ارزش دلار چه می کند؟عضو شورای مشاورین اقتصادی دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان از ناکامی تحریم ها در دستیابی به اهداف خود خبر داد.
گسترش انتخابات ریاست جمهوری 13 آبان دلار 

  

گزارش رویترز از جنبه‌های متفاوت تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای بایدنرویترز در تحلیلی به تحریم‌های جدید آمریکا و شرایط آن‌ها در دولت بعد آمریکا پرداخت.
ایلنا ایران وزارت خارجه دولت 

  

تحریم‌های جدید آمریکا، بار دیگر صنعت نفت ایران را هدف گرفت، اما مگر تحریم‌های نفتی وجود نداشت؟ پاسخ مثبت است، اما این بار دولت آمریکا از زاویه جدید صنعت نفت ایران و مدیرانش را مورد تحریم قرار داد.
اقتصادنیوز دلار آمریکا صنعت نفت 

  

وزیر خارجه عربستان: عادی سازی روابط با اسرائیل انجام خواهد شدوزیر خارجه عربستان تأکید کرد، عادی‌سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی در نهایت اتفاق خواهد افتاد.
۵۵ آنلاین عربستان دونالد ترامپ ترامپ 

  

آمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
نامه نیوز دولت بهاره رهنما ایران 

  

هراس آمریکا از تاثیر ایران در انتخابات هفته بعدیک روزنامه آمریکایی نوشت: ایران در پی ضربه زدن به انتخابات و دموکراسی در آمریکاست.
مثلث بازی ایران روزنامه 

  

خودرو چینی جدید حوالی بازار ایران + مشخصاتوقت آن رسیده که صنعت خودرو ایران برگ های جدیدش را برای بازار خودرو رو کند. خودروهایی که هم تنوع بازار خودرو را بیشتر کند و هم افزایش تیراژ خودرو را به دنبال داشته باشد. جک X7 یکی از خودروهایی است که زمزمه ورودش به بازار ایران شنیده می شود.
خودروتک خودرو بازار خودرو ایران 

  

جزئیاتی از طرح آزادسازی قیمت خودروبه نظر می رسد شکست قیمت گذاری دستوری خودرو که نه نظر خودروسازان را تامین می کند و از عهده تامین هزینه های آنها بر می آید و نه موجب افزایش تولید و رضایت متقاضیان خودرو می شود، سیاست گذاران صنعت خودرو را به سمت تصمیم درست آزادسازی قیمت خودرو سوق می دهد. البته این آزادسازی قرار نیست به صورت کامل انجام شود.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو بازی 

  

دورکاری در کدام استان ها اعمال خواهد شد؟غلامرضا عباس پاشا معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران درباره آخرین تصمیمات مربوط به دورکاری شهرستان های استان تهران توضیح داد.
مستقل‌آنلاین دورکاری سازمان امور اداری و استخدامی تهران 

  

طرح مجلس برای واگذاری زمین به هر خانوار ایرانی چیست؟ + فیلمطرح جدید نمایندگان مجلس برای تامین مسکن مردم چگونه قرار است اجرا شود؟
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی زمین بهاره رهنما 

  

توییتر دست از سر انتخابات آمریکا بر نمی‌‌دارد!شرکت توئیتر اعلام کرد از این پس تمامی موارد جستجو شده کاربران درباره انتخابات آمریکا را بررسی خواهد کرد.
مملکت‌آنلاین فضای مجازی انتخابات ریاست جمهوری توئیتر 

  

مجوز افزایش قیمت خودرو صادر شدرییس شورای رقابت اعلام کرد: براساس مصوبه اردیبهشت ماه خودروسازان می‌توانند حداکثر تا سقف اعلامی نرخ تورم بخشی از سوی بانک مرکزی در سه ماهه سوم امسال افزایش قیمت‌ها را اعمال کنند.
خودروتک افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

طرح تأمین کالاهای اساسی در آستانه تصویب مجلس/ چه کسانی مشمول دریافت می شوند؟رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختلاف با دولت بر سر تأمین منابع طرح کالاهای اساسی گفت: طرح تأمین کالاهای اساسی 4شنبه همین هفته در دستور کار مجلس برای تصویب نهایی قرار دارد.
اقتصادنیوز کمیته امداد کمیته امداد امام خمینی قیمت 

  

آژیر جنگ داخلی در آمریکا | نیویورک‌تایمز درباره پیامدهای انتخابات هشدار دادانتخابات آمریکا، قلب این کشور را مورد آزمون قرار خواهد داد. این بخشی از سخنان چارلز بلو، ستون‌نویس نیویورک تایمز است. او در یادداشت 25 اکتبر می‌نویسد: اینکه ما چه کسی هستیم؟ چگونه به این نقطه رسیدیم؟ چگونه این کشور دونالد ترامپ را انتخاب کرد و آیا قانون اساسی ما ظرفیت پذیرش خطا و معکوس کردن آن را دارد، سوالاتی است که مطرح شده است.
۵۵ آنلاین جنگ نیویورک نیویورک تایمز 

  اخبار داغ
  

اعمال محدویت‌ها، مهم‌ترین عامل کنترل کرونا | بیمارانی که باید به بیمارستان مراجعه کنندرییس بیمارستان شهدای یافت‌آباد با اشاره به نقش عوامل مختلف در شیوع و بروز کرونا در کشور در عین حال اعمال محدودیت‌ها در کاهش آمار این بیماری را بسیار مهم دانست و گفت: بروز بیماری به فاکتورهای متفاوتی وابسته است که مهم‌ترین آن اعمال محدودیت‌های جدی است.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت بیمارستان درمان 

  

خبری ویژه برای بورس بازان / احتمال لغو یک ممنوعیتدر حالی که شاخص بورس در هفته گذشته با کاهش 124 هزار واحدی طی یک هفته تا کانال یک میلیون و 200 هزار واحد هم کاهش یافته، به نظر می‌رسد در هفته جدید، روزهای متفاوتی از هفته گذشته در پیش داشته باشد.
گسترش شاخص سهام تجارت 

  

گردشگران در لرستان نمی‌مانند/ شیوع کرونا و سردی هوا مسافران لرستان را 90 درصد کاهش دادمدیرکل میراث و گردشگری استان لرستان با اشاره به کاهش 92 درصدی گردشگران این استان گفت: از یک‌سو شیوع ویروس کرونا و از دیگر سو سرد شدن هوا سبب شده است تا شاهد کاهش تعداد گردشگران استان باشیم.
ایلنا استان لرستان حوزه ویروس 

  

این ماسک ویروس کرونا را غیر فعال می کنداقتصادنیوز : گروهی از محققان آمریکایی طرح اولیه از ماسک طبی را ارائه کرده اند که با تزریق مواد شیمیایی ضد ویروسی به لایه ای از آن، می توان ویروس کرونا را غیر فعال و از انتشار آن جلوگیری کرد.
اقتصادنیوز ماسک ویروس شبیه سازی 

  

این علایم نشان دهنده احتمال ابتلا به کرونای بلند مدت استدانشمندان انگلیسی اعلام کردند 5 علامت مختلف ابتلا به کووید 19 می‌تواند احتمال ابتلای افراد به کرونای بلند مدت را پیش‌بینی کند.
برنا 

  

سه پیش بینی از بورس تهراناقتصاد نیوز: پیش بینی ها از آینده بورس چه می گوید؟ برآیند نظرات نشان می دهد: بورس تهران در مسیر آینده با دو چالش روبرو است عدم قطعیت های سیاسی و مداخلات اقتصادی. از دید تحلیل گران در پرتو این دو چالش سه آینده برای بورس قابل تصور است.
اقتصادنیوز سهام بورس تهران تهران 

  

اگر مرگ 34 هزار تن از مردم کشور بر اثر کرونا کافی نیست تا آن عده از هموطنان بی ماسک‌مان را متقاعد کند که باید ماسک بزنند و موارد بهداشتی را رعایت کند، واقعاً به این جماعت عجیب و غریب دیگر چه می‌توان گفت و آیا زمان برخورد جدی با اینان که جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازند، نرسیده است؟
نامه نیوز بازداشت مرگ برق 

  

دغدغه‌های اجتماعی از کرونا تا تحریم‌ها در آثار هنرمندان سرامیستیازدهمین دوسالانه سرامیک کشور درحالی امروز گشایش می‌یابد که حضور عنصر غیر سرامیکی، در جهت تکمیل معنای آثار دوسالانه سرامیک به چشم می‌خورد و مسائل اجتماعی و دغدغه‌های هنرمند در قالب آثار هنری سرامیکی ظهور کرده است.
ایلنا هنرهای تجسمی هنرمندان ویروس 

  

مرگ های کرونایی تا کجا پیش خواهد رفت/اهمیت استفاده از ماسک به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا رضایی دانشجوی میکروبیولوژی، در ترجمه مطلبی از «نیچر» آورده است: محققان بر این باورند که ارقام اصلی مرگ و میر کرونا بالاتر از ارقام اعلامی توسط دولت‌ها است و در صورتی که اقدامات جدی صورت نگیرد این میزان ممکن است تا سه برابر افزایش یابد. بیش از 9 ماه از شیوع ویروس کرونا در جهان می‌گذرد و آمار رسمی مرگ‌ومیر جهانی به بیش از یک میلیون نفر رسیده است. با…
مهر مرگ ماسک مواد مخدر 

  

زنان در برابر کرونا آسیب پذیر تر شدنداقتصاد نیوز: محققان می گویند: «زنان جدی‌تر از مردان به کرونا مبتلا می‌شوند و برای پیشگیری ابتلا به ویروس کرونا باید دقیق‌ به پروتکل‌های بهداشتی عمل کنند.»
اقتصادنیوز زنان درمان استرالیا 

  

این بیماری های پوستی هم از عوارض کروناستاقتصادنیوز :برخی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، نوع جدیدی از این ویروس را تجربه کرده‌اند که عوارض آن مشکلات پوستی طولانی مدت است.
اقتصادنیوز ویروس فرانسه بیمارستان