ایلنا   |  گوناگون  |  

«هر ماه جانفشانی» دو امتیاز! / انتظار پرستاران کرونایی، استخدام بلاشرط و بی‌آزمون است

در شرایط بسیار سخت کرونا که دستگاههای دولتی طعم دستورالعمل‌ها و مصوبات دورکاری را چشیدند و در خانه ماندند، دو گروه از نیروی کار، اول پرستاران و دوم کارگران آرامستان‌ها، حتی طعم مرخصی استحقاقی را نچشیدند و برای ماه‌ها متوالی، حسرت دوری از آغوش فرزندان و خانواده، در چهره‌های خسته‌شان مشهود بود.

«هر ماه جانفشانی» دو امتیاز! / انتظار پرستاران کرونایی، استخدام بلاشرط و بی‌آزمون است

در شرایط بسیار سخت کرونا که دستگاههای دولتی طعم دستورالعمل‌ها و مصوبات دورکاری را چشیدند و در خانه ماندند، دو گروه از نیروی کار، اول پرستاران و دوم کارگران آرامستان‌ها، حتی طعم مرخصی استحقاقی را نچشیدند و برای ماه‌ها متوالی، حسرت دوری از آغوش فرزندان و خانواده، در چهره‌های خسته‌شان مشهود بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، دو سال تمام، تیغ تیز کرونا بر جان خیلی‌ها نشست؛ از مردم عادی گرفته تا کادر درمان؛ اما این پرستاران بودند که رکورددار جانفشانی شدند؛ آمار بالای مرگ و میر پرستاران نشان می‌دهد که در هر شهرستان کوچک چند پرستار و در هر بیمارستان لااقل یکی، بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داد‌ه‌اند.

بهمن ماه 99، معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از ابتدای شیوع کرونا در کشور (اسفند 98) تاکنون 100 پرستار جان خود را بر اثر این بیماری از دست دادند. اما اسفند 99، سازمان نظام پرستاری تهران اعلام کرد از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور 110 پرستار جان باخته و 90 هزار نفر نیز به آن مبتلا شده‌اند. آمارها تا حدودی مختلف است اما به قطع یقین از زمان آغاز بحران تا فروکش کردن آن، حداقل 200 پرستار در سراسر کشور جان خود را از دست داده‌اند. این آمار بسیار حداقلی‌‌ست و با استناد به داده‌های رسانه‌های رسمی به دست آمده است.

تعدیل 5 هزار پرستار بعد از فروکش کردن بحران

مرگ حداقل 200 پرستار در دوران کرونا و ابتلای لااقل 100 هزار نفر از سپیدپوشان درمانی، آمار وحشتناکی است؛ اما از آن بدتر، آمار دیگری‌ست که بعد از فروکش کردن موج سنگین کرونا و پیک‌های پیاپی آن، به رسانه‌ها درز کرده است: تعدیل 5 هزار پرستار بعد از خاتمه بحران.

نیمه‌های اردیبهشت سال جاری، رئیس کل سازمان نظام پرستاری اظهار کرد: در ایام کرونا مسئولان تعداد زیادی از پرستاران را به صورت تمدید طرح، قرارداد موقت و شرکتی جذب کردند اما با فروکش کردن کرونا به تعدیل نیروهای جذب شده پرداختند. طبق آماری که طی هفته گذشته به دست آوردیم، حدود 5000 نیروی پرستار تعدیل شده‌اند.

عموم این پرستاران با قراردادهای 89 روزه به کار گرفته شده بودند و تا زمانیکه کرونا تداوم داشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی اقدام به تمدید قراردادهای آن‌ها می‌کردند؛ اما حالا 5 هزار نفر از این نیروهای جانفشان اما قرارداد موقت، تعدیل شده‌اند و این در حالیست که در حال حاضر استخدام 100 هزار پرستار در سطح کشور در گرو تایید مجوز از سوی سازمان امور اداری و استخدامی است.

دو درصد امتیاز برای هر ماه کار!

تنها واکنش سازمان امور استخدامی کشور به تعدیل این پرستاران آنهم بعد از اینکه در دوران کرونا دوران سختی را تجربه کردند و هر روز در معرض خطر ابتلا و مرگ قرار داشتند، پیش‌بینیِ تعدادی «امتیاز ویژه» است؛ و بنابراین هیچ تضمینی برای استخدام مجدد در کار نیست.

سی خردادماه، سخنگوی سازمان استخدامی کشور در ارتباط با این امتیازات ویژه گفت: سازمان اداری و استخدامی در جهت قدردانی از زحمات کادر زحمتکش درمان، در اقدامی مشترک با وزارت بهداشت و در اجرای ردیف 3 بند «ب» مصوبات سی و یکمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا به تاریخ 11/05/1399، دستورالعمل نحوه تعیین و اعمال اولویت و امتیازات برای کارکنان قراردادی کار معین، کارگری، شرکتی و متعهدین خدمت درگیر در مقابله مستقیم با کرونا در آزمون‌های استخدامی وزارت بهداشت را به شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی پیشنهاد کرده بود که مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

سخنگوی سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه این مصوبه، امتیازاتی برای همه اعضای کادر درمان فعال در زمان همه‌گیری ویروس کرونا قائل شده است و مطابق با بند 3 این دستورالعمل، هر ماه فعالیت مستقیم در بازه زمانی 01/12/1398 تا اعلام خاتمه فراگیری بیماری کرونا، دو درصد از امتیاز کل به امتیاز مکتسبه فرد در مرحله آزمون کتبی استخدام وزارت بهداشت و موسسات زیرمجموعه آن می‌افزاید، تصریح کرد: امتیاز موضوع این دستورالعمل تا سقف 20 درصد و صرفا برای یک مرحله (از شرکتی به قراردادی یا پیمانی، از قراردادی به پیمانی) قابل احتساب و استفاده خواهد بود. بنابراین هر ماه جانفشانی، معادلِ دو درصد امتیاز است.

تعدیل 550 پرستار فقط در مشهد!

 در این شرایط، زندگی پرستاران تعدیلی بعد از آن همه استرس، امروز با سختی می‌گذرد؛ یکی از استان‌هایی که بیشترین آمار تعدیلِ پساکروناییِ پرستاران را دارا بوده، خراسان رضوی‌ست؛ طبق اعلام رئیس سازمان نظام پرستاری مشهد، 550 پرستار در مشهد تعدیل شده‌اند.

محسن گچ‌پزان در این رابطه می‌گوید: همیشه کمبود نیرو داشته‌ایم و کماکان نیز کمبود داریم. شاخص جهانی نسبت پرستار به تخت در هر کشور با توجه به امکانات متفاوت است. این شاخص در کشورهای متوسط 2.5 تعریف شده اما در کشور ما این عدد 1.8 است؛ یعنی یک بیمارستان 100 تخت‌ خوابی باید 180 پرستار داشته باشد. متوسط کشوری این نسبت حتی در مشهد زیر یک و حدود 0.9 است؛ یعنی ما 50 درصد کمبود نیرو داریم. در دوران کرونا این کمبود نیرو نمود بیشتری پیدا کرد و پرستاران طرحی و حتی کسانی که طرح آن‌ها تمام شده بود، فراخوان شدند. با کسانی که طرحشان تمام شده بود به صورت شرکتی پیمان بسته شده و با حدود 50 نفر نیز به صورت 89 روزه قرارداد بسته شد. حال که بار کرونا سبک‌تر شده، این همکاران در حال تعدیل شدن هستند. یعنی قراردادها و طرح افرادی که طرحشان تمام شده، تمدید نمی‌شود.

یکی از این پرستاران مشهدی در این رابطه می‌گوید: امروز ما تعدیل‌شدگان حس طرد شدن و دور افتادن داریم؛ زمانی که به ما نیاز داشتند، سر کار بودیم و همه جوره از خودگذشتی کردیم اما حالا که دیگر کرونایی نیست و نیازی ندارند، قراردادهایمان را تمدید نمی‌کنند؛ سازمان امور اسخدامی هم که قرار است مجوز استخدام صد هزار پرستار را صادر کند، کاری برای ما شرکتی‌ها و طرحی‌ها نمی‌کند. فقط گفته‌اند هر ماه کار سخت را در آزمون دو درصد امتیاز در نظر می‌گیریم؛ همین دو درصد امتیاز پاداش آنهمه جانفشانی در برابر ویروس سهمگین و مرگبار کروناست درحالی‌که انتظار پرستاران کرونایی، استخدام بلاشرط و بی‌آزمون است.

کرونا برای برخی نعمت بود!

احسان سهرابی (دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خراسان رضوی) با بیان اینکه «تعدیل پرستاران و کادر درمان بی‌انصافی‌ست» می‌گوید: در شرایط بسیار سخت کرونا که دستگاههای دولتی طعم دستورالعمل‌ها و مصوبات دورکاری را چشیدند و در خانه ماندند، دو گروه از نیروی کار، اول پرستاران و دوم کارگران آرامستان‌ها، حتی طعم مرخصی استحقاقی را نچشیدند و برای ماه‌ها متوالی، حسرت دوری از آغوش فرزندان و خانواده، در چهره‌های خسته‌شان مشهود بود.  

او اضافه می‌کند: «کرونا» برای یک عده نعمت بود، آن‌هایی که از دلالی لوازم بهداشتی و اقلامی که به سلامت انسان‌ها بستگی داشت، تا می‌توانستند سوءاستفاده کردند و برای برخی دیگر نقمت بود، آنهایی که ثروتهای زندگیشان (فرزندان ، پدران ومادران ) را تدفین کردند و یا آثار مخرب مادی و معیشتی کرونا را به جان خریدند از قبیل تعطیلی بنگاههای خرد، دستفروشان و... اما امروز شاهد تعدیل نیروهای خط مقدم هستیم، پرستارانی که با دستانشان معجزه می‌کردند، از جانشان می‌گذشتند تا ارزش وجدان خدمت را به ما یادآوری کنند.

به گفته سهرابی، اظهارات معاونت سرمایه‌های انسانی سازمان امور استخدامی که از خط قرمزِ عدالت استخدامی صحبت می‌کند و مدعی فرایند استخدامی‌ست که به پیوست عدالت است، با معنای واقعی عدالت همخوانی ندارد؛ چرا پرستاری که در بحرانِ دو ساله‌ی کرونا جانفشانی کرده و توانایی کاری و قدرت از خودگذشتگی خود را اثبات نموده، باز دوباره باید آزمون بدهد تا خود را ثابت کند؟ حتی آن‌هایی که امروز شرکتی هستند، امیدی به ساماندهی و قرارداد مستقیم ندارند.

بدون تردید «پرستاران کرونایی» احساس مسئولیت و توان از خودگذشتگی را با ایستادن روبروی مرگ ثابت کرده‌اند؛ نهراسیده‌اند و پاسدار شبانه‌روزی جان مردم بوده‌اند؛ باز هم باید آزمون بدهند، آزمونی که در آن، هر ماه بازی با جان، دو امتیاز محسوب می‌شود؛ این چگونه «پیوست عدالتی» است؛ وقتی خیلی‌ها بدون تلاش و بی‌هیچ استحقاقی، نصیب‌های آنچنانی می‌برند؟

گزارش: نسرین هزاره مقدم

انتهای پیام/

تهران ماه دورکاری   اخبار برگزیده
  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

اعلام آمادگی فرانسه برای توافق با ایران در وینوزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران تصریح کرد که برای به نتیجه رساندن برجام آمادگی دارند.
مثلث فرانسه بانک صادرات بانک 

  

رونمایی از مربی جدید تراکتورسازیسرمربی جدید تراکتور دستیار خود را روسیه می آورد.
ایلنا تراکتورسازی ایران روسیه 

  

افزایش وام ضروری بازنشستگان به 15 میلیون تومانبازنشستگان کشوری منتظر دریافت وام 15 میلیون تومانی از تیرماه هستند.
ایلنا وام بازنشستگی خبرنگار 

  

فرصت احیای مذاکراتسفر بورل به تهران و تحرکات اخیر در روند مذاکرات برجامی با تحلیل‌های مختلفی همراه شده، مثلا «فرهیختگان» نوشته: اگر بخواهد توافقی اتفاق بیفتد، حداکثر تا نیمه‌ شهریور فرصت باقی است.
فردا سفر تهران روزنامه 

  

رئیس قوه قضاییه، نورانی و معتقد استمن رئیس نورانی قوه قضاییه فعلی را از 50 سال قبل و از دوره نوجوانی می‌شناسم و هم نسبت به خانواده و هم به خودشان شناخت دارم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قوه قضاییه تجاوز 

  

رئیسی: مردم اروپا هم از کوپن استفاده می کنندبرخی از کشور‌های اروپایی نیز به دلیل گرانی کالا‌های اساسی روش تخصیص کوپن را برای توزیع کالا در پیش گرفتند و برخی کالا‌ها را بدین شکل در کشورشان توزیع می‌کنند.
مستقل‌آنلاین گرانی اوکراین دختران 

  

مصوبه مجلس نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی استدکتر گرجی می‌گوید: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی به معنای دقیق کلمه نقض حق دادخواهی شهروندان و بنیان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون 

  اخبار داغ
  

شاخص بورس در آستانه پله پائین /بزرگان سبز و قرمز بورساقتصادنیوز: در اولین روز کاری هفته شاخص کل بورس تهران ریزش کرد و به یک قدمی کانال یک میلیون و 400 هزار واحد رسید.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

بورس تهران قرمز پوشید / واکنش بازار سهام به شکست مذاکراتاقتصادنیوز: در معاملات امروز بازار سهام 11 تیرماه، اغلب نمادهای بازار سهام ریزش کردند که متاثر از بی نتیجه ماندن مذاکرات دوحه است.
اقتصادنیوز تهران سهام 

  

صعود ادامه دار قیمت سکه و طلا در بازار تهران/سکه طرح جدید امروز چقدر گران شد؟قیمت سکه طرح جدید امروز (شنبه، 11 تیرماه) با 230 هزار تومان افزایش قیمت نسبت به روز کاری گذشته (پنجشنبه، 9 تیرماه) به 15 میلیون و 630 هزار تومان رسید.
فردا قیمت افزایش قیمت سکه و طلا 

  

خط تولید واکسن‌های ایرانی کرونا متوقف شده استعضو کمیته واکسیناسیون کرونا با اشاره به اینکه خط تولید واکسن‌های ایرانی کرونا متوقف شده است، گفت: دلیلی وجود ندارد وقتی مصرف نداریم، تولید صورت گیرد.
مستقل‌آنلاین تولید واکسیناسیون ایران 

  

آمار رسمی کرونا در ایران و جهان 11 تیر !بنابر جدیدترین آمار رسمی همه‌گیری کرونا (کووید-19)، مجموع مبتلایان به این بیماری در جهان تاکنون به 553 میلیون و 690 هزار و 634 نفر رسیده و مرگ شش میلیون و 360 هزار و 103 بیمار کووید در دنیا تأیید شده است.
۵۵ آنلاین ایران سوئیس اوکراین 

  

آمار کرونا امروز 11 تیر در ایران | چند بیمار جدید کرونایی شناسایی شدند؟بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 251 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد.
نامه نیوز خودرو محمدرضا گلزار ایران 

  

افزایش قیمت سکه و دلار /چالش 20 ساله در بازار دلاراقتصادنیوز: قیمت دلار و سکه در بازار امروز 11 تیر ماه مانند دو روز قبل افزایش را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار ماه 

  

یک روز دیگر بدون فوتی کرونا در کشوردر طول 24 ساعت گذشته، هیچ بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست نداد و مجموع جان باختگان این بیماری، در عدد 141 هزار و 390 نفر ماند.
برنا 

  

شناسایی 251 بیمار جدید کرونایی/تکرار روزهای بدون فوتی به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 11 تیرماه 1401 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 251 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 65 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 238 هزار و 840 نفر رسید. در طول 24 ساعت گذشته، هیچ بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور جان خود را از دست نداد و مجموع جان باختگان این بیماری، در عدد 141 هزار و 390 نفر ماند. تا…
مهر خبرنگار 

  

آمار امروز کرونا 11 تیرماه / تکرار روز بدون فوتی /چند نفر مبتلا شدند؟اقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد طی 24 ساعت گذشته 251 بیمار مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

چراغ قرمز بورس در نخستین روز هفته/ افت 12 هزار واحدی شاخص کلبورس هفته جاری را هم با چراغ قرمز آغاز کرد و شاخص کل این بازار بیش از 12 هزار واحد کاهش یافت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

اخراج یک شرکت بورسی پس از 18 سالشرکت بورسی که از 12 خرداد با تعلیق نماد روبرو است، پس از 18 سال حضور در بورس ، کارت قرمز گرفت و مشمول انتقال سهام به بازار پایه شد.
گسترش بورس تهران قانون پتروشیمی 

  

بورس در مرز سقوط به کانال جدید​شاخص کل بورس در روز شنبه 11 تیر و در پایان معاملات روز با ریزش 12 هزار و 83 واحدی همراه شد و به یک میلیون و 501 هزار واحد رسید.
گسترش خودرو شاخص نویسنده