برنا   |  فرهنگی  |  

بنیاد سینمایی فارابی درباره انتشار عملکرد چهار ماهه نخست سال توضیح داد

بنیاد سینمایی فارابی با تاکید بر ادامه روند شفاف‌سازی، مطابق با سیاست‌های مدیریت سازمان سینمایی و پذیرش بهای آن، برای تنویر افکار عمومی و ایضاح برخی سوء برداشت‌ها، ارائه توضیحات تکمیلی را لازم می‌داند.

بنیاد سینمایی فارابی درباره انتشار عملکرد چهار ماهه نخست سال توضیح داد

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، ضمن تشکر از عموم دلسوزان و علاقه‌مندان به جهت دقت و پیگیری فرآیندهای مالی در این بنیاد و با آرزوی فراگیر شدن این سنت حسنه، در اعلام عمومی نحوه‌ هزینه‌کرد و محل آنها در دیگر نهادهای کشور، بر خود لازم می‌داند از منتقدانی که با دقت گزارش منتشر شده را خوانده و در مورد برخی از جزئیات پرسش‌هایی را مطرح‌کرده‌اند، تشکر کند و ضمن فرض حسن نیت بخش اعظم این دوستان، در برابر کسانی -هرچند هم اندک- که این شفاف‌سازی را ممکن است دستاویزی برای تخطئه یا قضاوت نامنصفانه قرار دهند، پاسخگو باشد. ضمن اینکه همه‌ی ارکان سازمان سینمایی و نیز شخص رییس این سازمان، از تبعات و بهای اتخاذ این سیاست آگاه بوده‌اند و برای پذیرش پاسخگویی و درج توضیحات ضروری، آمادگی لازم را در خود و افراد و سازمان‌های تابعه ایجاد کرده‌اند، در همین راستا و در ادامه نکاتی تکمیلی ارائه می‌شود:

الف: در خصوص هزینه‌های ماهنامه «فیلم نگار» به عنوان تنها نشریه تخصصی فیلمنامه‌نویسی با سابقه انتشار 17 سال:

1- هزینه کاغذ، لیتوگرافی، چاپ و صحافی:

با توجه به تورم موجود و در پی افزایش چشمگیر قیمت‌ کاغذ و هزینه‌های مربوط به چاپ مبلغ 1.035.659.200 ریال برای چاپ 4 شماره ماهنامه در تیراژی بین سه تا چهار هزار نسخه است. براساس برنامه‌ریزی انجام شده این ماهنامه از شماره 201 (ماه آتی) به صورت نسخه دیجیتال منتشر خواهد شد.

2- حق بیمه تأمین اجتماعی و حق‌الزحمه پرسنل:

پس از اجرای سیاست چابک سازی در بنیاد فارابی از چهار سال گذشته و استفاده محدود از پرسنل لازم برای انتشار ماهنامه فیلم‌نگار تعداد کارکنان این ماهنامه به 6 نفر رسید که مجموع مبلغ پرداخت شده به آنها برای 4 ماه (بابت دستمزد و بیمه بیکاری) جمعاً مبلغ 781.214.097 ریال بوده، در نتیجه هزینه تمام شده برای هر فرد ماهانه مبلغ 32.550.587 ریال است.

به منظور تولید محتوای حاصل از زحمات نویسندگان نیز، مبلغ 349.800.000 ریال طی 4 ماه پرداخت شده است که برای جمع‌آوری و تحریر این حجم از اطلاعات و رویدادهای سینمایی ماهانه مبلغ 87.450.000 ریال هزینه شده است.

3- هزینه‌های فرآیند توزیع ماهانه فیلم نگار و سایر هزینه‌های مرتبط، جمعاً مبلغ 77.892.584 ریال بوده است.

ب : هزینه‌های جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان:

عملکرد منتشر شده از این بنیاد 4 ماهه است و در حمایت از برگزاری جشنواره، تا پایان تیر سال جاری مبلغ 1.585.329.675 ریال هزینه شده که بقیه عملکرد مالی، تا پایان شهریور نهایی می‌شود. ضمناً هدف از برگزاری این جشنواره ضرورتاً کسب درآمد از محل فروش بلیط نبوده و باید مثل هر رویداد مهم سینمایی به جنبه‌های فرهنگی، آموزشی و بین‌‌المللی آن از جمله ایجاد فرصت برای شرکت کنندگان در کارگاه‌ها به منظور انتقال مفاهیم و دانش جدید و همچنین دیدار هنرمندان داخلی و بین‌المللی که گاه به همکاری و مشارکت در تولیدات و نیز خرید فیلم منجر می‌شود، توجه داشت.

امسال برای اجرای برنامه‌های متنوع جشنواره کودک و نوجوان در کل با نگاه و مشی صرفه‌جویانه هزینه شد، گزیده فیلم‌های جشنواره امسال، همزمان در تمامی استان‌ها (34 شهر کشور) نمایش داده شده است.

ج : حمایت از حضور در بازارهای جهانی:

1- هزینه برپایی چتر سینمای ایران در بازار فیلم کن:

با توجه به افزایش نرخ ارز به ویژه در ابتدای سال 98، هزینه‌ اجاره غرفه برپایی چتر سینمای ایران در راستای حمایت از حضور پخش‌کنندگان فیلم در بازار فیلم کن مبلغ 2.270.196.000 ریال بوده است.

2- حضور فعالان حوزه بین‌الملل در جشنواره کن:

این عنوان شامل هزینه اقامت، عوارض خروج، هزینه ایاب و ذهاب، بیمه مسافرتی و کمک هزینه سفر (کارشناسان بین‌الملل دبیرخانه جشنواره کودک، بنیاد فارابی و جشنواره جهانی فجر) بوده و مشخص است که بخش عمده‌ این سرفصل به هزینه اقامت و ایاب و ذهاب تعلق دارد که با توجه به افزایش نرخ ارز قابل تأمل خواهد بود!

3- سایر هزینه‌های حضور ایران در جشنواره فیلم کن:

این بخش هزینه برای معرفی فیلم‌ها،‌ تهیه بروشور و هزینه‌ بسته‌های فرهنگی برای عرضه در چتر سینمای ایران را شامل می‌شود که جزء لاینفک غرفه هر کشور در بازار فیلم است.

د : حمایت از عرضه فرهنگی آثار و اعزام سینماگران به مجامع بین‌المللی:

در این سرفصل مجموعاً 750.956.600 ریال هزینه شده که شامل موارد زیر است:

1- حضور فیلم «سال دوم، دانشکده من» به کارگردانی آقای رسول صدرعاملی، «سارا و آیدا» ساخته آقای مازیار میری، به ترتیب در جشنواره فیلم مسکو و جشنواره فیلم‌های خانوادگی روسیه.

2- حضور آقایان حسین شیخ الاسلامی و حسین نمازی در دوره آشنایی با سینمای چین (به دعوت کشور میزبان)

3- حضور آقای کامیار محسنین به عنوان داور جشنواره و آقایان مهدی یزدانی و علی نوری اسکویی در بازار فیلم و پنل تولید مشترک جشنواره فیلم شانگهای.

هـ: حمایت از اکران فیلم‌های سینمایی کودکان و نوجوانان:

در این بخش مبلغ 467.000.000 ریال بابت اکران فیلم برای برای تعداد 46.792 دانش آموز و مبلغ 500.000.000 ریال بابت حمایت از معرفی و پخش فیلم «پاستاریونی» هزینه شده است.

سازمان سینمایی و بنیاد سینمایی فارابی در چارچوب اجرای سیاست های شفاف سازی، انتشار عملکرد مالی و فهرست بودجه سالانه را گامی مهم برای پیش‌بینی پذیری در حوزه مدیریت سینما می دانند.

و: درباره پنج میلیارد تومانی که گم نشده است!:

تعدادی از قراردادها که در جدول دوم گزارش به صورت شفاف درج شده، در سال گذشته منعقد شده اند که سال شروع قرارداد نیز در گزارش مشخص است که بخشی از عملکرد مالی این قرارداد ها در سال پیش محقق شده است.

بر همین اساس باید گفت که مبلغ 5/5 میلیارد تومان تفاوت مطرح شده، مربوط به تعهد سال 97 بوده که در سال 98 پرداخت شده است.

شفافیت خدمت بزرگی به ایفای نقش دیده‌بانی رسانه‌ها و ذینفعان حوزه سینما کرده است، بنیاد سینمایی فارابی، نشر ابهامات و مطالب نادرست به بهانه شفاف‌سازی، و یا خدای ناکرده با هدف انحراف افکار عمومی توسط برخی رسانه‎‌ها را، نوعی سوء استفاده‌ قابل پیش‌بینی و پیشگیری از پیشگامی نهادهای سینمایی در شفاف‌سازی می‌داند که بهای ناگزیر سیاست شفاف‎سازی در ابتدای راه است و امید می‌رود این گزارش‌های دواطلبانه به تدریج، حتی از سوی اندک منتقدان مغرض نیز با انصاف و متانت بیشتری، تحلیل شود.

بنیاد سینمایی فارابی سازمان سینمایی قرارداد   اخبار برگزیده
  

فعال شدن مکانیزم حل اختلاف نمی‌تواند مشکلی را حل کند/ آمریکا نباید از میزبانی سازمان ملل سوءاستفاده کند/ عدم صدور ویزا برای ظریف هیچ توجیهی نداشتاستاد دانشگاه پرینستون آمریکا تداوم تنش در منطقه را نگران کننده دانست و گفت: فکر نمی‌کنم فعال شدن مکانیزم حل اختلاف توسط اروپا به کاهش اختلاف‌ها منجر شود و بتواند مشکلی را حل کند. اروپا نتوانست برای برآورده شدن مناقع ایران آمریکا را قانع کند.
ایلنا ایران سازمان ملل روابط بین الملل 

  

کرونا نام ویروسی است که در کشور چین شیوع پیدا کرده و در حال گسترش در سطح جهان است.
نامه نیوز ویروس درمان چین 

  

رییس‌جمهوری آمریکا در توییتی به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه کشورمان واکنش نشان داد.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ مصاحبه 

  

سبقت در ثبت نام خودرو با دوپینگ های میلیونی (عکس)تب تند خرید و فروش خودرو از سوی شرکت های خودروسازی باعث حضور واسطه گرانی در این بازار شده است که با تبلیغ در فضای مجازی سعی می کنند از نیاز متقاضیان ثبت نام خودرو سوءاستفاده کنند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

فهرست نهادها وبخش‌های معاف از مالیات در ایران​اقتصادنیوز: قانون مالیات‌ مواردی همچون درآمد حاصل از مؤسسات نگهداری از معلولین ذهنی و حرکتی، تعلیم و تربیت مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، تاسیسات ایران‌گردی و جهانگردی، موقوفات، کمک‌ها و هدایای دریافتی نقدی و غیرنقدی، فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی، باشگاه‌های ورزشی و نظایر آن را از پرداخت مالیات معاف کرده است.
اقتصادنیوز سازمان اوقاف و امور خیریه سازمان تربیت بدنی مالیات 

  

قیمت خودرو هفته را چگونه آغاز کرد؟بازار خودرو این روزها تحت تاثیر عرضه قطره چکانی از سوی خودروسازان بزرگ است و به همین دلیل هم دلال ها و سفته بازان نبض قیمت خودرو را در دست گرفته اند. بازار خودرو هفته را با نوسان قیمت آغاز کرد به طوری که همزمان با افزایش ده میلیونی قیمت برخی خودروها شاهد کاهش چند میلیونی قیمت برخی دیگر از خودروها هستیم.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

ترامپ باید بابت آبرو ریزی عین الاسد و فریب آمریکاییان عذرخواهی کندگروه «کهنه‌سربازان جنگ‌های خارجی» آمریکا با صدور بیانیه‌ای از ترامپ خواستند بابت کوچک جلوه دادن مصدومیت نظامیان آمریکایی مستقر در پایگاه «عین الأسد»، عذرخواهی کند. کهنه‌سربازان آمریکایی: ترامپ بابت کوچک جلوه دادن مصدومیت‌های «عین الأسد» عذرخواهی کند
مثلث دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

احزاب اصلاح طلب نماینده قشر متوسط به بالا هستندعلیرضا رجایی میگوید احزاب اصلاح طلب تنها نماینده قشر متوسط هستند و هیچکدام از احزاب نماینده و صدای معترضین 96 و 98 نبودند. رجایی میگوید: اصلاح طلبان رمقی برای پیکار انتخاباتی ندارند.
مستقل‌آنلاین اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی روزنامه 

  

استوکس با پرسپولیس امضاکرد و امشب به تهران می‌آیدمدیرعامل باشگاه پرسپولیس اعلام کرد که آنتونی استوکس، مهاجم مدنظر سرخپوشان امشب به تهران می‌آید.
مملکت‌آنلاین باشگاه پرسپولیس پرسپولیس پول 

  

40 میلیون چینی در قرنطینهبدلیل افزایش مبتلایان به بیماری کرونا در چین، نهمین شهر این کشور نیز در فهرست ممنوعیت رفت و آمد قرار گرفت.
مستقل‌آنلاین درمان وزارت بهداشت مصاحبه 

  اخبار داغ
  

20 میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگشتاقتصادنیوز : وزیر صنعت، معدن و تجارت از بازگشت 20 میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور خبر داد و گفت: برای شب عید، کالاهای اساسی به میزان کافی وارد کشور و تأمین شده است.
اقتصادنیوز دلار ارز صنعت 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ فنر مقاومت قیمت‌ها پرید؛ صعود دلار و سکه به بالای مرزهای مقاومتیاقتصادنیوز؛ امروز دوشنبه 7 بهمن‌ماه 1398 نرخ‌ها در بازار طلا و ارز تهران ثبات نسبی روزهای اخیر را تکرار نکرد و با حرکت روی مدار صعودی سطوح مقاومتی را پشت سر گذاشتند. امروز دلار آمریکا در محدوده 13610 تا 13730 تومان جابه‌جا شد و شاخص ارزی نهایتاً روی رقم 13700 تومانی به کار خود پایان داد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران پایتخت 

  

رئیس بانک مرکزی فرانسه گفت صدور ارزهای دیجیتالی باید در انحصار دولت ها باشد.
نامه نیوز سوئیس سوئد فیس بوک 

  

آمادگی تیم‌های واکنش سریع مبارزه با بیماری‌های واگیر و آمبولانس‌های ویژه برای انتقال و سرویس‌دهی به بیماران احتمالی کرونارییس سازمان اورژانس کشور از آمادگی تیم های واکنش سریع مبارزه با بیماریهای واگیر و آمبولانس های ویژه CBRNE برای انتقال و سرویس دهی به بیماران احتمالی کرونا ویروس خبر داد.
ایلنا اورژانس آموزش ویروس