برنا   |  فرهنگی  |  

بنیاد سینمایی فارابی درباره انتشار عملکرد چهار ماهه نخست سال توضیح داد

بنیاد سینمایی فارابی با تاکید بر ادامه روند شفاف‌سازی، مطابق با سیاست‌های مدیریت سازمان سینمایی و پذیرش بهای آن، برای تنویر افکار عمومی و ایضاح برخی سوء برداشت‌ها، ارائه توضیحات تکمیلی را لازم می‌داند.

بنیاد سینمایی فارابی درباره انتشار عملکرد چهار ماهه نخست سال توضیح داد

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، ضمن تشکر از عموم دلسوزان و علاقه‌مندان به جهت دقت و پیگیری فرآیندهای مالی در این بنیاد و با آرزوی فراگیر شدن این سنت حسنه، در اعلام عمومی نحوه‌ هزینه‌کرد و محل آنها در دیگر نهادهای کشور، بر خود لازم می‌داند از منتقدانی که با دقت گزارش منتشر شده را خوانده و در مورد برخی از جزئیات پرسش‌هایی را مطرح‌کرده‌اند، تشکر کند و ضمن فرض حسن نیت بخش اعظم این دوستان، در برابر کسانی -هرچند هم اندک- که این شفاف‌سازی را ممکن است دستاویزی برای تخطئه یا قضاوت نامنصفانه قرار دهند، پاسخگو باشد. ضمن اینکه همه‌ی ارکان سازمان سینمایی و نیز شخص رییس این سازمان، از تبعات و بهای اتخاذ این سیاست آگاه بوده‌اند و برای پذیرش پاسخگویی و درج توضیحات ضروری، آمادگی لازم را در خود و افراد و سازمان‌های تابعه ایجاد کرده‌اند، در همین راستا و در ادامه نکاتی تکمیلی ارائه می‌شود:

الف: در خصوص هزینه‌های ماهنامه «فیلم نگار» به عنوان تنها نشریه تخصصی فیلمنامه‌نویسی با سابقه انتشار 17 سال:

1- هزینه کاغذ، لیتوگرافی، چاپ و صحافی:

با توجه به تورم موجود و در پی افزایش چشمگیر قیمت‌ کاغذ و هزینه‌های مربوط به چاپ مبلغ 1.035.659.200 ریال برای چاپ 4 شماره ماهنامه در تیراژی بین سه تا چهار هزار نسخه است. براساس برنامه‌ریزی انجام شده این ماهنامه از شماره 201 (ماه آتی) به صورت نسخه دیجیتال منتشر خواهد شد.

2- حق بیمه تأمین اجتماعی و حق‌الزحمه پرسنل:

پس از اجرای سیاست چابک سازی در بنیاد فارابی از چهار سال گذشته و استفاده محدود از پرسنل لازم برای انتشار ماهنامه فیلم‌نگار تعداد کارکنان این ماهنامه به 6 نفر رسید که مجموع مبلغ پرداخت شده به آنها برای 4 ماه (بابت دستمزد و بیمه بیکاری) جمعاً مبلغ 781.214.097 ریال بوده، در نتیجه هزینه تمام شده برای هر فرد ماهانه مبلغ 32.550.587 ریال است.

به منظور تولید محتوای حاصل از زحمات نویسندگان نیز، مبلغ 349.800.000 ریال طی 4 ماه پرداخت شده است که برای جمع‌آوری و تحریر این حجم از اطلاعات و رویدادهای سینمایی ماهانه مبلغ 87.450.000 ریال هزینه شده است.

3- هزینه‌های فرآیند توزیع ماهانه فیلم نگار و سایر هزینه‌های مرتبط، جمعاً مبلغ 77.892.584 ریال بوده است.

ب : هزینه‌های جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان:

عملکرد منتشر شده از این بنیاد 4 ماهه است و در حمایت از برگزاری جشنواره، تا پایان تیر سال جاری مبلغ 1.585.329.675 ریال هزینه شده که بقیه عملکرد مالی، تا پایان شهریور نهایی می‌شود. ضمناً هدف از برگزاری این جشنواره ضرورتاً کسب درآمد از محل فروش بلیط نبوده و باید مثل هر رویداد مهم سینمایی به جنبه‌های فرهنگی، آموزشی و بین‌‌المللی آن از جمله ایجاد فرصت برای شرکت کنندگان در کارگاه‌ها به منظور انتقال مفاهیم و دانش جدید و همچنین دیدار هنرمندان داخلی و بین‌المللی که گاه به همکاری و مشارکت در تولیدات و نیز خرید فیلم منجر می‌شود، توجه داشت.

امسال برای اجرای برنامه‌های متنوع جشنواره کودک و نوجوان در کل با نگاه و مشی صرفه‌جویانه هزینه شد، گزیده فیلم‌های جشنواره امسال، همزمان در تمامی استان‌ها (34 شهر کشور) نمایش داده شده است.

ج : حمایت از حضور در بازارهای جهانی:

1- هزینه برپایی چتر سینمای ایران در بازار فیلم کن:

با توجه به افزایش نرخ ارز به ویژه در ابتدای سال 98، هزینه‌ اجاره غرفه برپایی چتر سینمای ایران در راستای حمایت از حضور پخش‌کنندگان فیلم در بازار فیلم کن مبلغ 2.270.196.000 ریال بوده است.

2- حضور فعالان حوزه بین‌الملل در جشنواره کن:

این عنوان شامل هزینه اقامت، عوارض خروج، هزینه ایاب و ذهاب، بیمه مسافرتی و کمک هزینه سفر (کارشناسان بین‌الملل دبیرخانه جشنواره کودک، بنیاد فارابی و جشنواره جهانی فجر) بوده و مشخص است که بخش عمده‌ این سرفصل به هزینه اقامت و ایاب و ذهاب تعلق دارد که با توجه به افزایش نرخ ارز قابل تأمل خواهد بود!

3- سایر هزینه‌های حضور ایران در جشنواره فیلم کن:

این بخش هزینه برای معرفی فیلم‌ها،‌ تهیه بروشور و هزینه‌ بسته‌های فرهنگی برای عرضه در چتر سینمای ایران را شامل می‌شود که جزء لاینفک غرفه هر کشور در بازار فیلم است.

د : حمایت از عرضه فرهنگی آثار و اعزام سینماگران به مجامع بین‌المللی:

در این سرفصل مجموعاً 750.956.600 ریال هزینه شده که شامل موارد زیر است:

1- حضور فیلم «سال دوم، دانشکده من» به کارگردانی آقای رسول صدرعاملی، «سارا و آیدا» ساخته آقای مازیار میری، به ترتیب در جشنواره فیلم مسکو و جشنواره فیلم‌های خانوادگی روسیه.

2- حضور آقایان حسین شیخ الاسلامی و حسین نمازی در دوره آشنایی با سینمای چین (به دعوت کشور میزبان)

3- حضور آقای کامیار محسنین به عنوان داور جشنواره و آقایان مهدی یزدانی و علی نوری اسکویی در بازار فیلم و پنل تولید مشترک جشنواره فیلم شانگهای.

هـ: حمایت از اکران فیلم‌های سینمایی کودکان و نوجوانان:

در این بخش مبلغ 467.000.000 ریال بابت اکران فیلم برای برای تعداد 46.792 دانش آموز و مبلغ 500.000.000 ریال بابت حمایت از معرفی و پخش فیلم «پاستاریونی» هزینه شده است.

سازمان سینمایی و بنیاد سینمایی فارابی در چارچوب اجرای سیاست های شفاف سازی، انتشار عملکرد مالی و فهرست بودجه سالانه را گامی مهم برای پیش‌بینی پذیری در حوزه مدیریت سینما می دانند.

و: درباره پنج میلیارد تومانی که گم نشده است!:

تعدادی از قراردادها که در جدول دوم گزارش به صورت شفاف درج شده، در سال گذشته منعقد شده اند که سال شروع قرارداد نیز در گزارش مشخص است که بخشی از عملکرد مالی این قرارداد ها در سال پیش محقق شده است.

بر همین اساس باید گفت که مبلغ 5/5 میلیارد تومان تفاوت مطرح شده، مربوط به تعهد سال 97 بوده که در سال 98 پرداخت شده است.

شفافیت خدمت بزرگی به ایفای نقش دیده‌بانی رسانه‌ها و ذینفعان حوزه سینما کرده است، بنیاد سینمایی فارابی، نشر ابهامات و مطالب نادرست به بهانه شفاف‌سازی، و یا خدای ناکرده با هدف انحراف افکار عمومی توسط برخی رسانه‎‌ها را، نوعی سوء استفاده‌ قابل پیش‌بینی و پیشگیری از پیشگامی نهادهای سینمایی در شفاف‌سازی می‌داند که بهای ناگزیر سیاست شفاف‎سازی در ابتدای راه است و امید می‌رود این گزارش‌های دواطلبانه به تدریج، حتی از سوی اندک منتقدان مغرض نیز با انصاف و متانت بیشتری، تحلیل شود.

بنیاد سینمایی فارابی سازمان سینمایی قرارداد   اخبار برگزیده
  

حواشی پیرامون خانواده نعمت‌زاده که از شرکت‌داری آنان آغاز شده بود، زمانی اوج گرفت که رسانه‌های مختلف خبری منتشر کردند که داماد نعمت‌زاده به عنوان نماینده کمیسر ژنرال دولت ایران در اکسپو میلان 2015 معرفی شده بود.
نامه نیوز حسن روحانی جمهوری اسلامی ایران خاورمیانه 

  

جزئیات فوت کودک 8 ساله در ورزشگاه آزادی (عکس)با وجود گذشت چند ساعت از فوت کودت 8 ساله در ورزشگاه آزادی هنوز اطلاعیه رسمی در این خصوص صادر نشده است.
ایلنا فوتبال ورزشگاه آزادی ورزشگاه 

  

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز (سه‌شنبه) با اشاره به هوشیاری عمیق و تحسین‌برانگیز مردم در مقابل توطئه‌های دشمنان در چهار دهه گذشته، تنها راه علاج مشکلات کشور را تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی دانستند.
نامه نیوز رهبر انقلاب موفقیت جمهوری اسلامی ایران 

  

واکنش انصاری‌فرد به بازگشت برانکومدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت: با کالدرون لیگ را ادامه خواهیم داد و حضور برانکو در پرسپولیس به پایان رسیده است.
شما‌نیوز انصاری فرد برانکو باشگاه پرسپولیس 

  

بازداشت پیمانکار ورزشگاه آزادی پس از مرگ کودک 8 سالهرییس پلیس پیشگیری پایتخت از بازداشت پیمانکار نصاب داربست در ورزشگاه آزادی که به دلیل این خطا در عملکرد، مرگ پسر 8 ساله در این ورزشگاه را به دنبال داشت، خبر داد.
شما‌نیوز بازداشت ورزشگاه آزادی ورزشگاه 

  

شرمن خبر داد :بررسی یک طرح در سنا که تایید می‌کند ترامپ مجوز جنگ با ایران را نداردنماینده ارشد دولت اوباما در زمان مذاکرات هسته‌ای گفت که سنای آمریکا در حال بررسی طرحی است که تایید می‌کند ترامپ مجوز جنگ با ایران را ندارد.
مثلث کنگره آمریکا صادرات نفت سنا 

  

ترامپ: دنبال جنگ با ایران نیستم> اما برای جنگ آماده‌ام چون مظنون حمله به عربستان استاقتصادنیوز: ترامپ گفت که آمریکا بدنبال جنگ با ایران نیست اگرچه برای آن آماده است.
اقتصادنیوز ترامپ جنگ ایران 

  

حضور بانوان در ورزشگاه مشکل شرعی داردسید مصطفی هاشمی‌طبا: از بعد از انقلاب مخالفت‌ها با ورود زنان به ورزشگاه‌ها شروع شد و دلیلی اصلی هم مخالفت علما با این موضوع بود. آنها می‌گویند بانوان از نظر شرعی نمی‌توانند نگاه نامحرم به ورزشگاه‌ها داشته باشند. در حقیقت در درجه اول موضوع مذهبی است و در درجه بعد بحث مناسب نبودن محیط مطرح می‌شود. دیدگاه‌های فقهی به مسئله وجود دارد...
مستقل‌آنلاین ورود زنان به ورزشگاه ورزشگاه مصطفی هاشمی طبا 

  

مراوده بانکی تهران و مسکو با پیام رسان روسی برقرار شدرئیس کل بانک مرکزی خبر داد، ارتباط بانکی ایران و روسیه از طریق پیام رسان روسی و سپام بانک مرکزی بدون نیاز به سویفت برقرار شده است.
مثلث تهران مسکو پول 

  

بنزین گران شدحملات پهپادی علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی معادل پنج درصد از عرضه جهانی را مختل کرد و در معاملات روز دوشنبه، قیمت‌های نفت را حداکثر 20 درصد بالا برد. آمریکایی‌ها به خصوص مردم کالیفرنیا پس از حملاتی که علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی صورت گرفت احتمالا با قیمت‌های بالاتر بنزین روبرو می‌شوند.
مستقل‌آنلاین بنزین عربستان قیمت 

  اخبار داغ
  

لوئیس سوارز 4 سال است که نتوانسته در بازی های خارج از خانه لیگ قهرمانان برای بارسا گلزنی کند.
ورزش۳ دورتموند بازی بارسا 

  

کم آبی دلیل اصلی سردردروزانه افراد از طریق عرق کردن و ادرار، آب زیادی را از بدن دفع می‌کنند، آن‌ها با نوشیدن مایعات می‌توانند آبی را که بدن ازدست‌ داده‌اند را جایگزین کنند؛ ولی گاهی ممکن است بدن نتواند آن مقدار آبی که ازدست ‌داده را دوباره دریافت کند و این باعث کم‌آبی بدن می‌شود.
مستقل‌آنلاین ورزش کودکان پوست 

  

قیمت خودروهای سایپا امروز 98/06/26|پراید باز هم ارزان شدگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از روند کاهشی قیمت تعدادی از محصولات شرکت خودروسازی سایپا در بازار دارد.
تسنیم قیمت سایپا خودرو 

  

گوشی سه دوربینه ارزان با باتری قدرتمندشرکت اینفینیکس که به خاطر عرضه گوشی‌های ارزان قیمت با امکانات مناسب شهرت دارد، گوشی جدیدی با دوربین
خبرفوری باتری قیمت دوربین 

  

سکه چقدر ارزان شد؟اقتصادنیوز؛ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز (سه شنبه) در بازار آزاد تهران با افت حدود 15 هزار تومانی به نرخ چهار میلیون و 15 هزار تومان فروخته شد.
اقتصادنیوز تهران بهار دلار 

  

صعود آرام قیمت ارزقیمت ارز نسبت به روز گذشته اندکی با افزایش همراه بوده است.
خبرفوری قیمت ارز قیمت ارز 

  

گران‌ترین و ارزان‌ترین محصولات سبزی و صیفی امروز میادین میوه و تره‌بار/ میزان تغییر قیمت نسبت به نیمه ماه‌جاری+ جدولسازمان میادین میوه و تره‌بار آخرین قیمت مصوب پرمصرف‌ترین محصولات سبزی و صیفی را اعلام کرد. در بین این محصولات هر کیلوگرم سیر خشک ممتاز با قیمت 8 هزار و 800 تومان گران‌ترین و خیار سالادی و کلیم سفید هر یک با قیمت یک هزار و 500 تومان ارزان‌ترین این محصولات هستند.
ایلنا جدول قیمت ماه