مجلس یازدهم به دنبال سقوط دولت روحانی است

کابینه 19 عضو دارد و در‌صورتی‌که این روند به هر علت دیگر یعنی استعفا، عزل یا استیضاح ادامه پیدا کند و تنها دو وزیر دیگر از دایره دولت خارج شوند؛ یعنی نصف کابینه دچار تغییر شده و طبق قانون دولت باید مجددا از مجلس شورای اسلامی برای هیئت وزیران تقاضای رأی اعتماد کند؛ اتفاقی که در سال آخر دولت بی‌فایده و مضحکه‌آمیز به نظر می‌رسد.

مجلس یازدهم به دنبال سقوط دولت روحانی است

مجلس به دنبال سقوط دولت است؟ یک کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: به نظر می‌آید که کسانی‌که به یمن نظارت استصوابی مجلس را گرفته‌اند در پی این هستند که دولت روحانی را به سمت سقوط ببرند البته بعید می‌دانم رهبری اجازه چنین کاری را بدهند. تندروها قصد دارند که کابینه دولت را فرسوده کنند و باعث شوند که شیرازه دولت از هم بپاشد.

سیدجلال ساداتیان، سفیر اسبق ایران در انگلستان، درباره علت حواشی‌ که در مجلس با حضور وزیر امور خارجه به وجود آمد گفت: دولت روحانی در تلاش بود که از طریق حل مشکل تحریم‌ها مسئله رونق اقتصادی را حل و فصل کند و ابتدای امر هم این مسئله تا حدودی جواب داد یعنی وقتی مسئله برجام به تصویب رسید، شاهد بودیم که دولت‌های مختلف هیات‌های بلند‌پایه‌ای را به ایران فرستادند و در صف ایستادند تا بتوانند با ایران مراوداتی داشته باشند.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به خروج ترامپ از برجام توضیح داد: ترامپ با خروج از برجام و تهدید به اینکه کشورها و شرکت‌هایی که با ایران مراوده کنند را تنبیه می‌کند، باعث شد آنهایی که حجم مبادلات‌شان با آمریکا بالا بود ترجیح دادند منافع اقتصادی خودشان را حفظ کنند. این وضعیت مشکلاتی را برای ایران ایجاد کرد.

ساداتیان افزود: همین امر دستاویزی برای مخالفین دولت قرار گرفت تا بگویند که همه مشکلات از برجام بوده اما نمی‌گویند مشکلات از ترامپ و کابینه او بوده، برخی آدرس اشتباهی می‌دهند که چرا گفتگو صورت گرفت، اگر گفتگوها صورت نمی‌گرفت و قطعنامه‌های شورای امنیت که چهار تای آن جنبه اجرایی داشت، اگر عملی می‌شد حتما تهدیدات نظامی علیه ایران صورت می‌گرفت.

او با تاکید بر اینکه برجام برای کشور دستاورد داشته است، اظهار کرد: در جلسه سه‌شنبه گذشته در شورای امنیت وقتی صحبت‌های ظریف مطرح شد، حتی اروپا هم آمریکا را تنها گذاشت و بر حفظ برجام تاکید کردند. چرا که حیثیت اروپایی‌ها هم در گرو حفظ برجام است. همین مسائل نشان می‌دهد که برجام برای کشور دستاورد داشته، برجام حاصل خوبی داشت اما بدعهدی ترامپ و کابینه او منجر به امروز شده است.

سفیر اسبق ایران در انگلستان ادامه داد: نمی‌دانم چرا مخالفین در زمین ترامپ و اسرائیل بازی می‌کنند و دائما این وجهه کار را مقابل خود قرار می‌دهند که به آقای ظریف و کابینه آقای روحانی حمله کنند. به نظر می‌آید که کسانی‌که به یمن نظارت استصوابی مجلس را گرفته‌اند در پی این هستند که دولت روحانی را به سمت سقوط ببرند البته بعید می‌دانم رهبری اجازه چنین کاری را بدهند. تندروها قصد دارند که کابینه دولت را فرسوده کنند و باعث شوند که شیرازه دولت از هم بپاشد. 

دولت آسیب ببیند، نظام هم آسیب می‌بیند فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: قوه مجریه یکی از ارکان مهم نظام است و به میزانی که هر کدام از قوای سه‌گانه اعم از قوه مجریه، قضائیه و مقننه آسیب ببینند، نظام هم به همان اندازه آسیب می‌بیند.

غلامرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در رابطه با آسیب‌های ناشی از برخوردهای جناحی با دستاوردهای دولت گفت: همه می‌دانند وقتی بیماری مطرح است و این بیمار با مشکلات جدی روبرو است، همه باید اختلافات خود را با آن بیمار کنار بگذارند تا بیماری عاجل رفع شود.

این چهره اصلاح‌طلب ادامه داد: در حال حاضر کشور با  مشکلات و بیماری‌های متعدد روبرو است و طبیعتا در چنین شرایطی نیاز است که همه دستگاه‌ها به یکدیگر کمک کنند تا این مشکلات حل شود. در حقیقت این نوع برخوردها جامعه را نگران‌تر می‌کند، کسانی که امید داشتند با آمدن مجلس یازدهم مشکلات کاهش می‌یابد، امروز با مشاهده این نوع رفتارها از این مجلس ناامید شدند.

ظریفیان با اشاره به نتایج برخوردهای جناحی تصریح کرد: در واقع این قبیل برخوردها به توان و ظرفیتی کشور برای حل مشکلات آسیب وارد می‌کند، از طرف دیگر در شرایط کنونی بیشتر به همگرایی حداکثری نیاز داریم تا واگرایی‌های درونی.

این فعال سیاسی در ادامه افزود: این واگرایی‌ها هم فضای روانی کشور را ملتهب می‌کند و هم مانع هم‌افزایی توانایی‌های کشور در برخورد با مشکلات می‌شود.

ظریفیان در رابطه با نقش انتقادات مخرب اظهار کرد: تجربه نشان داده این نوع روش‌ها برای نقد دولت نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه مشکلات را هم افزایش می‌دهد و زمینه نگرانی مردم را فراهم می‌کند که در نهایت منجر به این می‌شود که مشکلات بر جای خود باقی بمانند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به اینکه این‌گونه انتقادات به دولت و نادیده انگاشتن دستاوردهای آن تا چه اندازه می‌تواند به نظام آسیب وارد کند؟ یادآور شد: قوه مجریه یکی از ارکان مهم نظام است و به میزانی که هر کدام از قوای سه گانه اعم از قوه مجریه، قضائیه و مقننه آسیب ببینند، نظام هم به همان اندازه آسیب می‌بیند.

به داد این مجلس برسید/ این مجلس نمی‌داند منافع ملی چیست!

محمد مهاجری فعال رسانه‌ای اصولگرا در یادداشتی نوشت:

1. آنچه در جلسه مجلس شاهدش بودیم شاید برای نمایندگانی که از توهین و تهمت به ظریف فروگذار نکردند، نوبر بود اما برای وزیر امور خارجه جنبه خاطره داشت. او از این صحنه‌ها در دو مجلس قبل هم دیده بود.

2. برخورد نمایندگان اصلا ً خارج از توقع نبود. مشتی شعار که نمونه‌هایش را هنگام تبلیغات انتخاباتی فراوان شنیده بودیم. اما شاید واکنش دکتر ظریف این بار به نمایندگان مجلس متفاوت تر از قبل بود. او با کلامی متین، متقن، مستدل و قاطع سخن گفت و در برابر هتک حرمت‌های طرف مقابل خشمگین نشد. اگر فضای مجازی را از دیروز رصد کرده باشید کاملاً روشن است که افکار عمومی شعارهایی را که تندروهای مجلس «انقلابی» جار زدند را پس زد و به بهارستان‌نشینان گوشزد کردند که ادبیات مردم فاصله ای طولانی با آنها دارد.

3. در هیچ جای دنیا سیاست خارجی، وسیله بازی کف خیابان نیست. بلکه غالباً تنها موضوعی است که همه جناح‌ها و احزاب آن را آیینه منافع ملی می‌دانند و با حرف‌های بی مایه و سخیف بنیان‌های آن را سست نمی‌کنند. آنچه در جلسه این مجلس گذشت نشان داد بخشی از مجلس که مفهوم منافع ملی را نمی‌داند ترجیح می‌دهد آن را خرج بازی‌های سیاسی کند. اگر خردمندان به داد مجلس نرسند بیم خطرهای جدی می‌رود. خطری که می‌تواند حیثیت و جایگاه مجلس را از وضعیت نه چندان رضایت‌بخش کنونی به حالت‌های بدتری تبدیل کند.

4. با این همه، مجلس‌نشینان تندرو را با همه زیان‌هایی که می‌توانند وارد کنند نباید خیلی جدی گرفت که: «ترسم از ترکان تیرانداز نیست/ طعنه تیرآورانم می‌کشد»

آنها که می‌دانند سیاست‌های کلان نظام در کجا تدوین می‌شود و «تیرآوران» را می‌شناسند. آتش بیارهای معرکه ای که نمونه اش را دیدیم؛ قطعاً مانند نماینده‌های مجلس بی اطلاع از عواقب روش‌های افراطی نیستند. شاید آنها اگر به وظیفه ملی‌شان اعتنا کنند، قصه پر غصه مجلس و نمایندگان نه چندان پر شمار مجلس که توجهی به ضرورت و اهمیت آرامش روانی جامعه ندارند؛ ختم به خیر شود.

اگر 2 وزیر استیضاح شوند دولت دوازدهم از حدنصاب می‌افتد/ روحانی بر لبه تیغ

 پیش‌بینی می‌شد که مجلس تماما اصولگرا با زاویه‌های تندی که با دولت اعتدالی دارد، در یک سال آخر دولت آمده است تا او را زیر فشار بگذارد.

در یک ماهی که از آمدن این دولت گذشته، وزیر کشور، وزیر اقتصاد، وزیر نیرو، وزیر ارتباطات، وزیر کشاورزی، وزیر خارجه و سرپرست وزارت صمت، وزیر آموزش‌و‌پرورش و وزیر ارشاد به مجلس احضار شده‌اند و حضورشان هم با حملات تند پارلمان‌نشینان روبه‌رو بوده است.

حالا گویا نوبت به وزیر اقتصاد، ورزش، دوباره وزیر کشاورزی، نفت و بعد هم خود رئیس‌جمهوری رسیده است که به صحن بیایند. البته زنگنه و وزیر اطلاعات و دفاع هم به مجلس آمده‌اند؛ اما نه در صحن؛ بلکه در جلسه غیر علنی با برخی نمایندگان. نمایندگان درباره این وزرا و رئیس‌ جمهوری از طرح سؤال فراتر رفته‌اند و حتی زمزمه تهدید به استیضاح هم از سوی‌شان شنیده می‌شود.

سیدناصر موسوی‌لارگانی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس، در حساب شخصی خود در فضای مجازی توضیحاتی را درباره طرح سؤال از رئیس ‌جمهور ارائه داده و گفته پنج محور سؤال از رئیس‌ جمهور تدوین و جمع‌آوری امضا برای به‌نصاب‌رساندن قانونی آن آغاز شده و در اسرع وقت پس از تکمیل امضاها تحویل هیئت‌ رئیسه مجلس خواهد شد. او تلویحا روحانی را به استیضاح هم تهدید کرده و نوشته است منتظر پاسخ آقای روحانی به سؤال‌ها هستیم. اگر پاسخ‌ها قانع‌کننده نباشد، تصمیم‌های بعدی اتخاذ خواهد شد. او سه روز پیش هم نوشته بود: «با توجه به تورم افسارگسیخته، افزایش روزانه قیمت طلا، سکه، ارز و مسکن، طرح سؤال از روحانی و احضارش به مجلس را آماده و در جلسه علنی روز یکشنبه 15 تیر به جریان خواهم انداخت تا اگر روحانی برنامه‌ای برای اصلاح امور ندارد، مجلس به او برنامه بدهد. شرایط فعلی تحمل‌کردنی نیست. اعتراض مردم بحق است».

12روز قبل‌تر هم احمد امیرآبادی‌فراهانی، نماینده قم در مجلس، در توییتی نوشته بود: «دولت محترم جلوی افزایش قیمت‌ها را بگیرند؛ در غیر‌ این‌صورت با تعدادی از همکاران صحبت کردیم تا سؤال از رئیس ‌جمهور را در مجلس مطرح کنیم».

رؤسای کمیسیون‌های مجلس هم هفته گذشته به رئیس ‌جمهوری نامه نوشته بودند که روند هفت‌ساله را تغییر دهد؛ در غیر‌ این‌صوت مجلس سکوت نخواهد کرد. سیدمحسن دهنوی، دیگر عضو هیئت‌ رئیسه مجلس و نماینده تهران، هم در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: «به‌ دلیل نگرانی از هدررفت منابع ارزی کشور در این اوضاع گرانی‌ها، درباره بی‌کفایتی وزارت نفت و جریمه هنگفت ایران در قرارداد گازی با ترکمنستان، سؤال از زنگنه را به جریان انداختم. پیگیری مسئله را تا حصول کامل نتیجه و اطمینان از جلوگیری فاجعه‌ای مانند کرسنت ادامه خواهم داد».

بابت بازگشت کفاشیان به فدراسیون فوتبال هم برخی مجلسیان تهدید کرده‌اند که برای این اقدام، مجلس مستقیم وزیر ورزش را نشانه‌گیری خواهد کرد که می‌تواند از احضار و سؤال از وزیر تا مراحل دیگر را شامل شود. موسوی‌لارگانی هم گفته بود ادامه رهاشدگی قیمت‌های مرغ و تخم‌مرغ منجر به استیضاح وزیر جهاد کشاورزی خواهد شد.

مرور کلی نطق‌ها و اظهارنظرهای مجلسیان در این مدت نشان می‌دهد بیشترین وقت مجلس صرف حمله و طلبکاری از دولت شده است. در واقع حجم اخباری که انتظارات مجلسیان از دولت را بیان می‌کند یا حامل و حاوی شکایت و تهدید نهاد دولت است، بیش از اظهارنظرها و نطق‌هایی است که حامل دستور کار، طرح یا بیان مسئله‌ای باشد؛ برای نمونه همین روز گذشته تذکر کتبی 11 نماینده مجلس به حسن روحانی، وزیر کشاورزی، وزیر اقتصاد و وزیر ارتباطات خوانده شد.

خدابخشی، انفعال تیم اقتصادی را عامل افزایش قیمت ارز دانست. نماینده کنگاور گفت: افزایش نرخ ارز و گرانی، ناشی از سیاست‌های داخلی و اقتصادی است. نیکزاد گفت اولویت ارزی رعایت نشده، وزارت صمت و رئیس‌جمهوری پاسخ‌گو باشند.

چندی قبل به نقل از یکی از نمایندگان گفته شد زمزمه استیضاح روحانی که از سوی برخی مجلس‌ یازدهمی‌ها مطرح می‌شود، نه به علت تعارض با روحانی؛ بلکه به علت تحت‌ فشار گذاشتن قالیباف صورت می‌گیرد؛ آن‌هم با هدایت و حمایت جبهه پایداری؛ چراکه همه می‌دانند استیضاح دولت آن هم در سال آخر کارش، کاری عبث و بی‌فایده است و اصولا رهبری هم با آن مخالف هستند. تاجایی‌که در موارد قبلی که اصولگرایان مجلس‌های نهم و دهم هم طرح استیضاح روحانی را کلید زده و حتی اقدام به جمع‌آوری امضا هم کرده بودند، در نهایت مجبور به عقب‌نشینی شدند؛ اما مسئله دیگر مربوط به شکل قانونی کابینه است.

درصورتی‌که مجلسیان فشار بر دولت را حتی با طرح استیضاح وزرا بیشتر کنند و پا را از اقدامات نمایشی فراتر برده و به اقدامات عملی بکشانند، مشکلات جدی به‌ لحاظ قانونی برای دولت در سال آخر ایجاد خواهد شد؛ چراکه تا این لحظه رضا رحمانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌ دلیل عزل، محمود حجتی از وزارت جهاد کشاورزی، سیدمحمد بطحایی از وزارت آموزش‌و‌پرورش، سیدحسن قاضی‌زاده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمد شریعتمداری از وزارت صنعت، معدن و تجارت، عباس آخوندی از وزارت راه و شهرسازی به‌ دلیل استعفا و مسعود کرباسیان از وزارت امور اقتصادی و دارایی و علی ربیعی از وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی به‌ دلیل استیضاح، از دولت کنار رفته‌اند.

 

 

 

آنچه دیگران میخوانند : خبر خوش مجلس برای جاماندگان سهام عدالت راه‌اندازی بورس جدید + جزئیات

مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت جبهه پایداری   اخبار برگزیده
  

آیا قرار است جهانگیری کاندیدای انتخابات 1400 شود؟یک فعال سیاسی اصولگرا بیان کرد: برخی تلاش دارند از آقای جهانگیری تصویر جدیدی خلق کنند تا او بتواند آبرومندانه در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 نامزد شود. سهم آقای جهانگیری از پاسخگویی وضع موجود کمتر از آقای روحانی نیست. او مسئول ارشد اجرایی در دولت محسوب می‌شود.
اعتماد انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری اسحاق جهانگیری 

  

تصویب قانون مالیات بر خانه‌های خالی + جزئیاتنمایندگان مجلس با تصویب تبصره های 10 گانه ماده 54 قانون مالیات های مستقیم، سازوکار اخذ مالیات از خانه های خالی را مشخص کردند.
ایلنا قانون قانون خدمات کشوری مالیات 

  

خبری خوش درباره واکسن کروناشرکت "نواواکس"(Novavax) اعلام کرد که واکسن کرونا ویروس ساخت این شرکت نتایج امیدوارکننده‌ای داشته است.
اقتصادنیوز ویروس سیستم ایمنی فناوری 

  

وعده دولت برای کنترل قیمت خودروصادقی نیارکی گفت: اکنون نوسانات زیادی در اقتصاد کشور وجود دارد اما قیمت خودرو را در سطح خودروسازان کنترل می‌کنیم.
خودروتک دولت قیمت افزایش قیمت 

  

رئیس جمهور چرا به دنبال حاشیه سازی است؟نماینده دلیجان گفت: رئیس جمهور می تواند یک نفر را برای وزارت صمت معرفی کند. بهتر بود مشاوران رئیس جمهور خبر می‌دادند که چقدر بازار آشفته است البته به صورت حضوری نه از پشت شیشه دودی ماشین!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قیمت موبایل 

  

شب ‌عزل ‌ در جماران / هاشمی : پیش امام گریه کردمدو روز بعد آیت‌الله امینی از قم به من تلفن کردند و گفتند امام به دبیرخانه خبرگان دستور دادند که جلسه خبرگان را تشکیل دهید که این مسئله را حل کنید و تمام کنید. من به ایشان گفتم خب حالا شما بیایید تهران، ما هنوز بر این مسئله حرف داریم.
مثلث محمدرضا گلزار گریه نوروز 

  

فارس/ معاون دفتر نشر آثار رهبر انقلاب به حاشیه‌سازی معدودی از نمایندگان مجلس واکنش نشان داد.
نامه نیوز رهبر انقلاب قیمت جنایت 

  

تحریف دوباره FATF/چرا چین و روسیه با ایران همکاری بانکی ندارند؟روایتی تازه از علت عدم همکاری بانکی کشورهای روسیه وچین با ایران طی هفته جاری موجب شد بار دیگر مساله تبعات عدم الحاق ایران به کنوانسیون‌های FATF مطرح شده و ضریب پیدا کند.
۵۵ آنلاین چین ایران و چین روزنامه 

  

ماجرای جنایت در ساختمان 118 چیست؟جوان 28ساله که سه سال قبل به دنبال لاف پولداری برای یک زن مطلقه، زن عمویش را برای سرقت طلا خفه کرده بود، صبح روز گذشته با گذشت فرزندان مقتول، از قصاص نفس نجات یافت.
مملکت‌آنلاین جنایت سرقت بازداشت 

  

احمدی‌نژاد: علاقه ندارم هیچکس در زندان باشد/ نظر من، نظر رسمی جمهوری اسلامی نیست‏محمود احمدی نژاد در گفتگو با ریچاد اسپنسر خبرنگار روزنامه تایمز لندن به پرسش‌های او در باره مسائل مختلف منطقه‌ای و بین المللی پاسخ داد.
رویداد۲۴ احمدی نژاد زندان یمن 

  اخبار داغ
  

بسته شدن پرونده بورس تهران با ثبت رشد 60 درصدی در نیمه نخست تابستاناقتصادنیوز: پرونده بورس تهران در نیمه نخست تابستان با ثبت رشد 60 درصدی شاخص کل بسته شد و این نماگر بر فراز سوپرکانال دو میلیون واحد ایستاد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران خودرو 

  

یک شرکت آمریکایی که به تولید واکسن‌ بیماری‌های عفونی مشغول است، اعلام کرده که در تولید واکسن کرونا پیشرفت‌های گسترده‌ای داشته است.
نامه نیوز تولید جنایت ویروس 

  

کدام شهرهای کشور در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند؟فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: حدود 170 شهر ایران در وضعیت قرمز قرار دارند و اکثر شهرهای کشور فاقد مصونیت کرونا هستند.
مثلث تهران استانداری تهران ایران 

  

کشف سریعترین راه تشخیص کرونا/اعلام جزئیات وام ودیعه‌ی تهرانی‌ها/کربلا قرنطینه شد/‌ مقصر اصلی انفجار کلینیک سینا مشخص شدکرونا در هفته گذشته هم همچنان در گوشه و کنار دنیا سرتیتر بسیاری از اخبار بود و گویا تمامی ندارد اما در همین گیر و دار اخبار بسیاری در حوزه اجتماعی منتشر شد با هم به مرور برخی از این اخبار خواهیم پرداخت.
برنا وام کربلا انفجار 

  

اسم واکسن کرونا، ساخت آمریکا فاش شدشرکت "نواواکس"(Novavax) اعلام کرد که واکسن کرونا ویروس ساخت این شرکت نتایج امیدوارکننده‌ای داشته است.
اقتصادنیوز ویروس سیستم ایمنی فناوری 

  

کرونا در آمریکا هر 80 ثانیه جان یک نفر را می‌گیرداقتصاد نیوز: یافته‌های تازه در آمریکا از شتاب گرفتن مرگ و میر ناشی از کرونا در این کشور و مرگ یک تن در هر 80 ثانیه حکایت دارد.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ دموکرات 

  

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای تهران با بیان اینکه شرایط تهران همچنان قرمز است، گفت:‌ درخواست ستاد کرونا تهران و استانداری تهران که در کمیته امنیتی انتظامی و اجتماعی وزارت کشور مطرح شد و امیدواریم مورد تایید ستاد ملی نیز قرار بگیرد این است که کلیه محدودیت‌های اعمال شده تاکنون در تهران برای هفته آینده نیز تمدید شود...
نامه نیوز تهران استانداری تهران استان البرز 

  

روسیه دارویی به نام "آویفایر" برای درمان کووید 19 وارد بازار کرده است. ترکیب این دارو شباهت زیادی به آویگان تولید ژاپن دارد که در برخی کشورها، از جمله آلمان برای درمان کووید 19 استفاده می‌شود. کریل دمیتریف، رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه چندی پیش در تلویزیون روسیه گفت: «ما موفقیت خوبی در تولید دارو داشتیم. این دارو در حال حاضر به بیش از 15 کشور جهان صادر می‌شود...
رویداد۲۴ روسیه آلمان رئیس جمهور 

  

قیمت عرضه اولیه جدید بورسیتعداد 105 میلیون سهم شرکت پتروشیمی ارومیه، با نماد معاملاتی "شاروم" در فرابورس ایران عرضه اولیه و هر سهم این شرکت 630 تومان کشف قیمت شد.
مستقل‌آنلاین قیمت پتروشیمی ارومیه