گسترش   |  اقتصادی  |  

منتظر تحول جدی در بورس باشید

شاخص کل بورس در هفته اخیر 36 هزار و 296 واحد افت کرد و شاهد بازدهی منفی 3 درصدی بورس بودیم. آیا این روند در هفته آینده هم ادامه خواهد داشت؟

منتظر تحول جدی در بورس باشید

در هفته اخیر بورس روندی نزولی را سپری کرد به طوری که شاخص کل به استثنای یک روز در باقی روزهای هفته نزولی بودند. شاخص کل بورس در مجموع 36 هزار و 296 واحد پائین آمد و به رقم یک میلیون و 207 هزار واحد رسید. شاخص هم‌وزن نیز افت 4 هزار و 388 واحدی را ثبت کرد. بورس در مجموع هفته‌ای نزولی را پشت سر گذاشت، اما این روند تداوم خواهد داشت؟ عوامل بنیادی و غیربنیادی تاثیرگذار بر بازار سهام چه پیامی به سهام‌داران می‌دهند؟

کاهش بازدهی هفتگی

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته 12 هزار و 527 واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و 207 هزار واحد رسید. شاخص کل نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل 36 هزار و 296 واحد پایین‌تر ایستاد تا بازدهی هفته شاخص بورس منفی 3 درصد شود که نسبت به بازدهی منفی 0.5 درصدی هفته پیش نزول بیشتری داشته است.

افت شاخص هم‌ وزن

شاخص کل هم‌وزن در تمام روزهای هفته اخیر نزولی بود، شاخص هم وزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 4 هزار و 388 واحد پائین‌تر ایستاد و به رقم 430 هزار و 70 واحد رسید و بازدهی منفی یک درصدی را ثبت کرد.

پیش‌بینی بورس هفته

سهام داران چهارمین هفته نزولی را هم پشت سر گذاشتند. نماگرهای بازار نشان می‌دهند که به طور کلی سهام‌داران هفته ناخوشایندی را داشتند. هرچند که بازار از رکود معاملاتی هفته‌های گذشته فاصله گرفته اما همچنان با مازاد عرضه چند هزار میلیارد تومانی روبه‌رو است و روند خروج پول حقیقی از بورس ادامه دارد.

پس از نزول شاخص کل به کانال 1.2 میلیونی در نخستین هفته کاری سال جدید، حالا شاخص در پایان فروردین در آستانه سقوط به کانال 1.1 میلیونی قرار دارد. شاخص کل در آخرین روز کاری هفته اخیر سطح حمایت یک میلیون و 210 هزار واحدی را نیز از دست داد تا چشم‌انداز بازار بیش از پیش تیره و تار شود.

در این هفته ارزش مازاد عرضه بازار تا رقم 5 هزار میلیارد تومان هم رسید که بالاترین رقم در 30 روز کاری گذشته از 10 اسفند تاکنون است. صف‌های فروش طویل اتفاقی است که هر روز در بازار دیده می‌شود. یانگین ارزش صف‌های فروش در هفته اخیر 4 هزار و 475 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته‌ پیشین 721 میلیارد تومان بیشتر بود و رشد 19 درصدی داشته است. بالاترین رقم هفته 5 هزار و 122 میلیارد تومان بود که در روز یکشنبه ثبت شد و پایین‌ترین رقم به روز ‌‌سه‌شنبه برمی‌گردد که 3 هزار و 872 میلیارد تومان بود.

میانگین ارزش صف‌های خرید در هفته اخیر 56 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته گذشته 46 میلیارد تومان کمتر بود. در این هفته، میانگین ارزش صف‌های خرید 46 درصد کاهش یافته است.

میانگین ارقام صف خرید و صف فروش نشان از وضعیت نزولی بازار دارد، علاوه بر این خروج سهام داران حقیقی نه تنها ادامه دارد بلکه افزایش نیز یافته است. در هفته اخیر در مجموع کل هفته 2 هزار و 279 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و میانگین هفته خروج پول حقیقی 455 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین افزایش 34 درصدی داشته است.

حال در این وضعیت شاخص کل سطح حمایت مهم یک میلیون و 210 هزار واحد را نیز از دست داده است و به نظر می‌رسد اگر عوامل بیرونی بر بازار تاثیری نداشته باشد روند نزولی قیمت‌ها همچنان ادامه یابد.

منبع: اقتصاد نیوز

شاخص پول وزن   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

بورس بازان بخوانند/ خبر مهم از اولین عرضه اولیه 1400تعداد 75میلیون سهم شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان، امروز(چهار‌‌شنبه) به‌عنوان نخستین عرضه اولیه امسال بازار سرمایه با نماد "فگستر" در فرابورس ایران عرضه و هر سهم این شرکت 6179 ریال کشف قیمت شد.
اقتصادنیوز سرمایه ایران ریال 

  

قیمت دلار صعودی شدقیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر بازده بالاتر اوراق خزانه و بهبود ملایم ارزش دلار، کاهش پیدا کرد.
گسترش قیمت دلار تورم 

  

دولت پشتوانه معامله محصولات کشاورزی در بورس کالا باشد/ حمایت واقعی از تولید و کشاورز به کمک بورس کالاحسین رئیسی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: وقتی با عدم کارایی در طرح های بخش کشاورزی، تنظیم نادرست بازار و همچنین عدم حمایت درست از کشاورز و تولید مواجه هستیم، دولت باید از ظرفیتی مثل بورس کالا برای معامله محصولات کشاورزی و امکان عرضه مستقیم کالاها استفاده کند تا شاهد رونق اقتصاد بخش کشاورزی باشیم.
ایلنا دولت محصولات کشاورزی کشاورزی 

  

366 هموطن دیگر قربانی کرونا شدند/ شناسایی 16409 مبتلای جدیدروابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد: متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 366 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 75 هزار و 934 نفر رسید.
اقتصادنیوز روابط عمومی وزارت بهداشت 

  

دو چهره متفاوت بورس امروز/ بزرگان سبز و قرمز بازار سهامدر معاملات روز چهارشنبه 22 اردیبهشت شاخص کل یورس رشد کرد و شاخص هم وزن نزول کرد تا شاهد دو چهره متفاوت از بازار باشیم.
اقتصادنیوز وزن سهام شاخص 

  

کرونا همچنان در ایران قربانی می گیرد (1400/02/22)روابط عمومی وزارت بهداشت آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در شبانه روز اخیر را اعلام کرد.
گسترش ایران روابط عمومی وزارت بهداشت 

  

366 قربانی جدید کرونا در کشور/ 5501 تن در وضعیت شدید بیماریبنابراعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی شبانه روز گذشته 366 بیمار کووید 19 در کشور جان خود را به دلی
خبرفوری روابط عمومی وزارت بهداشت سلامت 

  

بخشنامه «حذفیات کتاب‌های درسی در شرایط قرمز کرونایی» ابلاغ شدبخش‌های مطالعه آزاد یا حذفیات منابع آزمون دوره‌‌های اول و دوم متوسطه نظری در شرایط قرمز کووید 19 برای سال تحصیلی 1399-1400 مجددا منتشر شد.
برنا 

  

شناسایی گونه هندی ویروس کرونا در 44 کشور جهان تاکنونسازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: گونه هندی ویروس کرونا در 44 کشور شناسایی شد.
برنا ویروس 

  

366 بیمار دیگر قربانی کرونا شدند/ 5501 بیمار در بخش های مراقبت های ویژه، بستری هستندمرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت از مرگ 366 بیمار کووید19 خبر داد تا مجموع جان باختگان این بیماری به 75 هزار و 934 نفر برسد.
برنا روابط عمومی وزارت بهداشت مرگ 

  

شناسایی 16409 بیمار جدید کرونایی به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 22 اردیبهشت 1400 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 16 هزار و 409 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شد که دو هزار و 252 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به دو میلیون و 707 هزار و 761 نفر رسید. متأسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 366 بیمار کووید 19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 75 هزار و…
مهر خبرنگار 

  

کرونای آفریقایی با بقیه خیلی فرق دارد/ کاریکاتوروزیر بهداشت گفت: من از ویروس هندی به اندازه ویروس انگلیسی وحشت ندارم، اما از ویروس آفریقای‌ جنوبی هر
خبرفوری کاریکاتور ویروس آفریقای جنوبی