مهر   |  فرهنگی  |  

«طراحی و نوشتن داستان‌های معمایی» به چاپ سوم رسید

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «طراحی و نوشتن داستان‌های معمایی» نوشته پاتریشیا های اسمیت با ترجمه شاهپور عظیمی به‌تازگی توسط انتشارات چترنگ به چاپ سوم رسیده است. پاتریشیا های اسمیت نویسنده این‌کتاب متولد سال 1921 و درگذشته به سال 1994، به‌خاطر نوشتن تریلرهای روان‌شناسانه‌ای شهرت دارد که براساس بسیاری از آن‌ها، اقتباس‌های سینمایی ساخته شده است. برخی از منتقدان معتقدند آثار های اسمیت…

«طراحی و نوشتن داستان‌های معمایی» به چاپ سوم رسید

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «طراحی و نوشتن داستان‌های معمایی» نوشته پاتریشیا های اسمیت با ترجمه شاهپور عظیمی به‌تازگی توسط انتشارات چترنگ به چاپ سوم رسیده است.

پاتریشیا های اسمیت نویسنده این‌کتاب متولد سال 1921 و درگذشته به سال 1994، به‌خاطر نوشتن تریلرهای روان‌شناسانه‌ای شهرت دارد که براساس بسیاری از آن‌ها، اقتباس‌های سینمایی ساخته شده است. برخی از منتقدان معتقدند آثار های اسمیت به‌جای آن‌که در گونه ادبی جا بگیرند، باید در قفسه کتاب‌های پلیسی و جایی قرار بگیرند. منتقدان ادبی نیز درباره آثار این‌نویسنده گفته‌اند طرح و شخصیت‌پردازی را با مهارت درمی‌آمیزد و داستان پلیسی‌جنایی‌اش در واقع ابزاری برای نمایش دل‌مشغولی‌های شخصی خودش است.

یکی از آثار معروف این‌نویسنده، «آقای ریپلی با استعداد» است که سال 1955 نوشته شد و سال 1956 جایزه ادگار آلن پو را برای نویسنده‌اش به ارمغان آورد و سال بعدش هم جایزه بزرگ داستان‌های پلیسی فرانسه را برد. از این‌کتاب تا به حال 3 اقتباس سینمایی یکی در سال 1960 در فرانسه و دیگری سال 1977 در آمریکا ساخته شد. سومین اقتباس هم توسط آنتونی مینگلا با بازی مت دیمون در سال 1999 ساخته شد. «بیگانگان» و «کارول» هم از دیگر آثار او هستند که تبدیل به نسخه سینمایی شده‌اند.

های‌اسمیت در کتاب «طراحی و نوشتن داستان‌های معمایی»، به شرح و روایت شکست‌ها و موفقیت‌هایش در کار نوشتن پرداخته است. او سعی کرده با فاش‌کردن شکست‌هایش، نویسندگان دیگر را از ابتلا به رنجی که خودش متحمل شده بازدارد. او از دشواری‌های یافتن جرقه اولیه داستان نوشته است؛ از سختی‌هایی که در به دست آوردن مواد خام پیش‌زمینه داستان متحمل شده و همچین مشکلاتی که با ویراستاران پیدا کرده است.

این‌کتاب به‌جز مقدمه مترجم، درآمد و پیش‌گفتار، 11 فصل اصلی دارد که عناوین‌شان به‌ترتیب عبارت است از:

«فصل اول: منشا یک ایده»، «فصل دوم: بیشتر در مورد استفاده از تجارب»، «فصل سوم: داستان کوتاه معمایی»، «فصل چهارم: پرورش»، «فصل پنجم: طراحی»، «فصل ششم: دست‌نویس اول»، «فصل هفتم: موانع»، «فصل هشتم: دست‌نویس دوم»، «فصل نهم: بازنگری‌ها»، «فصل دهم: مورد تاریخی یک رمان: سلول شیشه‌ای» و «فصل یازدهم: یادداشت‌هایی کلی درباره تعلیق و معما».

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

اصل داستان کوتاه معمایی می‌تواند به خوبی با رویداد، امکان یا واقعیتی معمولی شروع شود؛ مثل اثر انگشت تعیین‌کننده‌ای که روی لیوان کوکتلی در تراس باقی مانده و باران آن را شسته است. داستان کوتاه معمایی می‌تواند تنها یک صحنه داشته باشد و در پنج دقیقه یا کمتر اتفاق بیفتد. ممکن است براساس یک موقعیت یا رویداد عاطفی شکل گرفته باشد؛ مثل شکار یک حیوان ناشناخته (به دست کسی) که اهالی را به وحشت می‌اندازد و تنها یک نفر که قهرمان داستان باشد آن‌قدر شجاع هست که پیگیر باشد. داستان کوتاه معمایی (مانند خیلی از داستان‌های کوتاه کارآگاهی) می‌تواند براساس حقه و کلک شروع بشود، ترفندی برای فرار (از هر مکانی)‌ یا اطلاعاتی که بیشتر وقت‌ها فقط دکترها، وکیل‌ها و فضانوردها از آن خبر دارند و آدم‌های عادی را سرگرم می‌کند. ذره‌ذره اطلاعات نامعمولی که ممکن است نویسنده وارد داستان کرده باشد، چه‌بسا اغلب هنگام مرور کتاب‌های فنی و تکنیکی، هسته داستانی را شکل بدهند که بفروشد و چند دقیقه‌ای خواننده را سرگرم کند. آشکار است که این درست معکوس روش عاطفی یا الهامی در خلق داستان است، چون اطلاعاتی ناقص، یک واقعیت غیرعادی، از خلال مشاهده دریافت می‌شود و ربط مستقیم و بلافاصله‌ای با شخصیت‌هایی که آن را به کار می‌برند، پیدا نمی‌کند. این نطفه‌ها قوتمندی‌هایی هستند که تا وقتی شخصیت‌ها آن‌ها را نسازند، جاندار نخواهند شد. من چندان این نوع نوشتن را بلد نیستم (نمی‌دانم چه کسی از این کارها بلد است) اما گه‌گاهی که ایده سرگرم‌کننده‌ای سر راهم قرار گرفته از این‌کارها کرده‌ام.

چاپ سوم این‌کتاب با 129 صفحه، شمارگان 700 نسخه و قیمت 25 هزار تومان عرضه شده است.

خواننده نویسنده حیوان   اخبار برگزیده
  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  

برای انتخابات 1400 با شخصیت‌ها و احزاب تاثیرگذار اصلاح‌طلب رایزنی می‌کنیمدر جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، موضوع انتخابات1400 مورد بررسی قرار گرفت. همچنین غلامحسین کرباسچی گزارشی از دیدار با مهدی کروبی ارائه داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان غلامحسین کرباسچی 

  

دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در کووید-19 شدیدمحققان "دانشگاه مالاگا"(University of Malaga) و "مرکز نانوپزشکی و زیست فناوری اندلس"(BIONAND) اسپانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند از یک دارو می‌توان برای تعدیل پاسخ التهابی در موارد شدید کووید-19 استفاده کرد.
مملکت‌آنلاین درمان فناوری دارو 

  

تصمیم جامعه روحانیت برای انتخابات 1400عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت که این تشکل برنامه ای برای معرفی کاندیدا در انتخابات 1400 ندارد.
مثلث جامعه روحانیت مبارز خودرو پدر 

  

جزئیات تحریم های جدید آمریکا پس از مکانیسم ماشه + فیلمرئیس‌جمهور آمریکا بیانیه‌ای درباره تحریم‌های جدید اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.
گسترش رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

افرادی که نباید ماسک بزنندافرادی که بدون کمک قادر به برداشتن ماسک از صورت‌شان نیستند، شامل نوزادان و کودکان خردسال و همچنین افرادی که دچار سختی تنفس هستند، نباید از ماسک استفاده کنند.
مستقل‌آنلاین ماسک ورزش کودکان 

  

دونالد ترامپ، سال‌ها پیش از ریاست جمهوری خود معتقد بوده که اوباما قصد یک حمله نظامی به ایران را دارد چرا که این حمله بر موقعیت او در افکار عمومی و نظرسنجی‌ها موثر است. حال برخی گزارش‌ها و اقدامات آمریکا حاکی از فعال شدن این تئوری ترامپ در شش هفته باقیمانده به انتخابات آمریکاست.
رویداد۲۴ واشنگتن دونالد ترامپ خاورمیانه 

  

سخنگوی دولت نشست خبری این هفته خود را در سیستان بلوچستان برگزار کرد و با مقایسه دولت صدام و ترامپ به تشریح شباهت‌های آن‌ها در صدمه به ایران پرداخت.
رویداد۲۴ صادرات غیرنفتی سازمان بهداشت جهانی رئیس جمهور 

  

محصول جدید ایران خودرو در راه است | تصاویر و مشخصاتمدیر پروژه خودروی سورن سال از آمادگی ایران خودرو برای تجاری سازی این محصول در یک ماه آینده خبر داد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ممنوعیت تردد خودرو در برخی خیابان‌های تهران امروز اول مهرمدیریت‌های شهری در بسیاری کشورها در روز جهانی بدون خودرو، شهروندان را به پرهیز از استفاده از خودروهای شخصی ترغیب می‌کنند. این روز مقارن با اول مهر ماه، با پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو که در دوران شهرداری پیروز حناچی از سوی مدیران شهری پیگیری می‌شود، همزمان شده است.
خودروتک خودرو شهرداری تهران تهران 

  

اقدام ادعایی آمریکا در بازگشت تحریم‌ها علیه ایران با واکنش رسانه‌ها و تحلیلگران مختلفی روبرو بوده و همگی حاکی از یک واقعیت انکار نشدنی است: انزوای بی قید و شرط ایالات متحده!
رویداد۲۴ رسانه ایالات متحده آمریکا ایران 

  

متهم اصلی بحران در بازار خودرواختلاف قیمتی که علتی جز تعلل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌های اعلام شده توسط این شورا ندارد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

ترامپ قبل از انتخابات ناچار به لفاظی است/ ادعای فعال‌سازی اسنپ بک کلاهبرداری ترامپ است/ آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد/ جهان مخالف احیای تحریم‌هاستاستاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: جهان مخالف احیای تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد.
ایلنا دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل 

  

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای معامله قرن انجام می‌شودیکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب عملی کردن نقشه معامله قرن صورت می گیرد.
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

سه تاثیر معکوس کرونا بر فوتبال ایرانشیوع ویروس کرونا طبیعتا آثار خودش را بر همه حوزه‌ها گذاشته و معمولا درهمه جای جهان در هر عرصه‌ای، شاهد یک واکنش مشابه بوده‌ایم.
گسترش فوتبال اروپا فوتبال ایران 

  

مرگ بیماران کرونایی از این روش پیش‌بینی می‌شود؟پژوهشگران آمریکایی، یک مدل محاسباتی ابداع کرده‌اند که می‌تواند به پیش‌بینی مرگ و میر بیماران مبتلا به کووید-19 کمک کند.
اقتصادنیوز مرگ ژنتیک حوزه 

  

تاخت و تاز کرونا در 6 ماه آینده در ایرانرییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران گفت: در 6 ماهه دوم سال دمای هوا در کشورهای نیمکره شمالی کاهش می‌یابد و این کاهش سبب تاخت و تاز ویروس کرونا در جهان می‌شود.
اقتصادنیوز آب و هوا آلودگی هوا دولت 

  

دانشمندان انگلیسی اعلام کردند علائم پوستی می‌تواند بسیار بهتر از تب و سرفه گویای ابتلای فرد به کووید 19 باشد.
صراط پوست دولت ویروس 

  

بورس هفته بعد چه وضعیتی خواهد داشت؟آیا روند بازار سهام روز چهارشنبه اخیر در هفته بعد تکرار خواهد شد؟ وضعیت بازار سهام در هفته پیش‌رو چطور پیش‌بینی می‌شود؟
گسترش سهام سرمایه تجارت 

  

مخرب‌ترین علایم ویروس کرونا در بدن بهبودیافتگان چیست؟دانشمندان انگلیسی اعلام کردند بیش از 300 هزار مبتلا به کووید 19 در این کشور پس از بهبودی نیز علائم این بیماری را همچنان داشته‌اند.
برنا ویروس 

  

اصلاح بورس تمام شد؟ / منتظر صعود بازار باشیم؟شاخص کل بورس تهران در معاملات آخرین روز هفته، صعودی شد و کانال مهم یک میلیون و 600 هزار واحد را پس گرفت.
گسترش بورس تهران شاخص تهران 

  

علت صعود قیمت دلار در روز گذشتهدر پنجمین روز هفته، دلار برای ساعاتی کانال 28 هزار تومانی را رویت کرد، ولی در اواخر روز کمی احتیاط در خرید و فروش ارز بیشتر شد.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

دانشمندان به پرسش‌های متداول درباره خطر تداخل همزمان شیوع آنفلوانزا و کووید 19 پاسخ می‌دهند.
صراط آنتی بیوتیک کودکان دارو 

  

11 توصیه طلایی برای زندگی با کروناحالا که مشخص نیست تا چه زمانی جمعیت جهان با کرونا درگیر خواهد بود، باید ضرورت‌های زندگی با کرونا را بیاموزیم تا بتوانیم از سلامت خود و خانواده‌هایمان محافظت کنیم.
۵۵ آنلاین موبایل سلامت ورزش 

  

1.000.000 قربانی کرونااقتصادنیوز :جهان با موج سوم کووید19 دست به گریبان و تعداد مبتلایان به 32 میلیون رسیده اما همچنان آینده واکسن نامعلوم است
اقتصادنیوز وزارت بهداشت رئیس جمهور روزنامه