صنایع دستی برای بالندگی نیازمند دیپلماسی اقتصادی است

فاطمه محمدبیگی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد ظرفیت صنایع دستی کشور گفت: صنایع دستی یکی از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های مغفول مانده در حوزه اقتصاد کشور است که باید از چند جهت مورد حمایت قرار بگیرند؛ نخست توجه ویژه به صنایع دستی در راستای اشتغال و کاهش بیکاری و دیگری نگاهی خاص به صنایع دستی در جهت ارز آوری است؛ که هر یک به نوبه خود ظرفیت استثنایی برای کشور محسوب…

صنایع دستی برای بالندگی نیازمند دیپلماسی اقتصادی است

فاطمه محمدبیگی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد ظرفیت صنایع دستی کشور گفت: صنایع دستی یکی از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های مغفول مانده در حوزه اقتصاد کشور است که باید از چند جهت مورد حمایت قرار بگیرند؛ نخست توجه ویژه به صنایع دستی در راستای اشتغال و کاهش بیکاری و دیگری نگاهی خاص به صنایع دستی در جهت ارز آوری است؛ که هر یک به نوبه خود ظرفیت استثنایی برای کشور محسوب می‌شوند.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز افزود: بی مهری به صنایع دستی منجر شده بسیاری از آثار هنری در طول تاریخ از بین بروند و یا به دست فراموشی سپرده شوند، در حال حاضر برنامه‌های حمایتی از صنایع دستی بسیار ضعیف است تا جایی که بسیاری از هنرمندان صنایع دستی به ادامه مسیر در جهت زنده نگه داشتن هنر صنایع دستی از جنبه اشتغال دلگرم نیستند.

گسترش صنعت صنایع دستی از طریق مراکز فنی و حرفه‌ای 

وی ادامه داد: گسترش صنعت صنایع دستی از طریق مراکز فنی و حرفه‌ای می‌تواند مسیر تازه‌ای برای احیا و زنده نگه داشتن بسیاری از میراث گذشتگان در کشور باشد، رشته‌های مختلف و متنوع صنایع دستی در کشور باید آموزش و ترویج داده شود و حتی به عنوان یک رشته مجزا در هنرستان‌ها ثبیت و تدریس گردد و همچنین به  در بودجه اعتبارات لازم برای تقویت حاصل دسترنج هنرمندان در نظر بگیرند، تا نسل جوان بتوانند وارد مشاغل خانه و خانواده محور در چرخه تولید صنایع دستی شوند.

معامله‌ای برد -برد برای دولت و ملت 

محمدبیگی تصریح کرد: صنعت صنایع دستی یک موضوع چند وجهی است که می توانیم از جنبه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، هنری و حتی گردشگری به آن توجه کنیم، حمایت از کالاهای دستی یک معامله برد -برد برای دولت و ملت است که متاسفانه مورد بی مهری بسیاری قرار گرفته است.

نماینده قوه مقننه در حوزه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تاکید کرد:در خصوص توانمندی بانوان به ویژه زنان سرپرست خانوار، صنایع دستی می‌تواند پشتیبانی محکم برای حمایت آنها باشد به شرطی که این صنعت مورد توجه دولت باشد.

بیمه برای هنرمندان صنایع دستی نوعی دلگرمی برای ادامه مسیر است، به فرض مثال بیمه قالیبافان باید مورد توجه قرار بگیرد تا جایی که بسیاری از هنرمندان به ادامه این مسیر برای توسعه قالیبافی دلگرم باشند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در مورد مسائل حاکمیتی اگر بخواهیم به صنعت صنایع دستی توجه بنیادی داشته باشیم، در گام نخست باید تمام مشاغل صنایع دستی از فرش و جاجیم گرفته تا کوزه گری؛ هر یک را با شناسنامه‌ای کامل از تاریخچه ظهور تا چشم اندازه آینده آنها را در بازارچه‌های داخلی و خارجی مورد توجه قرار دهیم و پیرو آن حمایت‌های نظیر سرمایه گذاری مادی و معنوی که باید شامل همه صنایع دستی باشد، بیمه برای هنرمندان صنایع دستی نوعی دلگرمی برای ادامه مسیر است، به فرض مثال بیمه قالیبافان باید مورد توجه قرار بگیرد تا جایی که بسیاری از هنرمندان به ادامه این مسیر برای توسعه قالیبافی دلگرم باشند، حمایت نشدن از هنرمندان این حوزه یعنی از دست دادن بازارهای داخلی و خارجی باید فکر اساسی در خصوص آنها صورت بگیرد.

ظرفیت بازارچه صنایع دستی مسیری اقتصادی برای هنرمندان

نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار کرد: اگر زنجیره تولید و توزیع تا مصرف صنایع دستی در بازارچه‌های دائمی، فصلی و مرزی ایجاد کنند، فرصت استثنایی و طلایی در جهت حمایت از زنان روستایی، عشایری و مرزنشینان خواهد بود. ظرفیت بازارچه صنایع دستی مسیری اقتصادی و به صرفه برای هنرمندان صنایع دستی است و از طرفی می‌تواند انتقال دهنده فرهنگ و هنر ایرانی به خارج از مرزهای جغرافیای کشور باشد. سازمان‌ها، نهادها و حتی وزارتخانه‌های متفاوتی وجود دارند که می‌توانند نقش حمایت داخلی و خارجی از صنایع دستی را ایفا کنند.

محمدبیگی تاکید کرد: اختصاص یارانه در جهت تولید صنایع دستی در کنار حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در راستاى تامین مواد اولیه، تسهیلات بیمه‌ای، مالیاتی و بانک‌ها در قالب پرداخت وام و مهیا کردن زمینه فروش صنایع در بازارهای داخلی و خارجی و... همگی از اقداماتی هستند که باید برای کارآفرین‌های این عرصه در نظر گرفته شود از طرفی تعیین حمایت معنوی از هنرمندان صنایع دستی در قالب برگزاری جشنواره‌های داخلی و خارجی و اهدای جوایز و حتی چهره شدن هنرمندان این عرصه می‌تواند آینده شغلی این حرفه را پایدار کند، هنرمندان در تمام عرصه‌ها از سینما و تئاتر گرفته تا صنایع دستی نیازمند حمایت‌های متولیان امر هستند.

تقویت دیپلماسی اقتصادی برای فروش صنایع دستی در عرصه ملی و بین المللی می‌تواند گام موثری در جهت حمایت از صنایع دستی باشد

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز تصریح کرد: تقویت دیپلماسی اقتصادی برای فروش صنایع دستی در عرصه ملی و بین المللی می‌تواند گام موثری در جهت حمایت از صنایع دستی باشد، به فرض مثال مدتی پیش بازرگان و تجار ایرانی از بسته بودن کنسولگری ایران در حلب خبر دادند که این موضوع به صورت سوال از وزیر امورخارجه پیگیری و وزیر خارجه به صحن مجلس دعوت شدند و مقرر گردید ظرف دو هفته این کنسولگری در سوریه بازگشایی شود و مشکل تجار و بازرگان ایرانی تا حدود بسیاری حل شد. وزارت امور خارجه در حوزه اقتصادی باید بال‌های خود را در جهت صنایع دستی باز کند.

بیشتر بخوانید:

کرونا و وعده های عمل نشده گریبان صنعت گردشگری را گرفته است تصاحب اقتصاد منطقه با بهبود هنر صنایع دستی/ ضعف دیپلماسی دلیلی بر افت صنعت صنایع دستی در بازارهای جهانی

محمدبیگی در پایان خاطر نشان کرد: در بودجه امسال اعتبارات مشخصی به عشایر و روستائیان اختصاص داده شد که خوشبختانه رشد چشمگیری داشته است که بخشی از این بودجه صرف حمایت از هنرمندان صنایع دستی به ویژه زنانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند؛ خواهد شد./

پایان پیام

دیپلماسی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

ایران در جمع 6 کشور تولید کننده واکسن کرونا قرار گرفت به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مخبر در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی با تبریک دستیابی به مجوز مصرف واکسن «کوو ایران برکت» با اتکا به دانش کاملاً بومی و تبدیل شدن ایران به یکی از شش کشور تولید کننده واکسن در جهان، این موفقیت بزرگ را مرهون عنایت خداوند متعال، پشتیبانی‌ها و دعای خیر رهبر انقلاب و تلاش و همت جوانان نخبه و جهادی دانست و از کلیه محققان، وزیر بهداشت و همکاران، مراکز…
مهر ایران جمهوری اسلامی ایران درمان 

  

رعایت کامل پروتکل‌های ضدکرونایی در انتخاباتبا توجه به شیوع کرونا در کشور و خطر طغیان دوباره آن در صورت کوچکترین غفلت، باید حتما رعایت پروتکل های بهداشتی را جدی بگیریم؛ بر همین اساس در انتخابات پیش رو نیز لازم است ضمن رعایت نکات ضدکرونایی، در تعیین سرنوشت کشور مشارکت کرد.
گسترش وزارت بهداشت ماسک اثر انگشت 

  

بلاتکلیفی بورسی شدن خودرودهقان‌دهنوی با بیان اینکه خودرو کالای مناسبی برای ورود به بورس نیست، گفته باید تصمیم‌های مهم‌تری برای بازار خودرو گرفته شود.
اقتصادنیوز خودرو بازار خودرو 

  

قیچی برگردان تورم به بورسمحسن سیف زاده - کارشناس بازار سرمایه
گسترش تورم سرمایه خودرو 

  

بزرگ‌ترین محموله واکسن کرونا به کشور رسیدسخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: بزرگ‌ترین محموله واکسن کرونا به کشور رسید.
ایلنا وزارت بهداشت هلال احمر ایران 

  

بانک مرکزی؛ متهم ردیف اول سقوط بورسعوامل مختلفی برای سقوط سال گذشته شاخص بورس نام برده می‌شود و گروهی از کارشناسان عوامل پولی را علت اصلی سقوط بورس می‌دانند.
گسترش بانک مرکزی بانک شاخص 

  

ورود چهارمین محموله واکسن کرونا به کشور/ تشریح برنامه‌های 140 هزار نیروی هلال احمر در شعب اخذ رأیدبیرکل جمعیت هلال احمر با اشاره به ورود چهارمین مرحله از واکسن کرونا به کشور، گفت: در روز 28 خردادماه 140 هزار نیروی هلال احمر به عنوان حامیان سلامت در حدود 75 هزار شعب اخذ رأی حضور خواهند داشت.
ایلنا وزارت بهداشت وزارت کشور ستاد انتخابات کشور 

  

میزان حمایت‌های مصوب کارگروه آسیب‌های کرونا در سینما چقدر بود؟جدول حمایت‌های مصوب کارگروه آسیب‌های کرونا در سینما در ماه‌های فروردین و اردیبهشت منتشر شد.
خبرفوری سینما اکران سینما جدول 

  

بزرگ‌ترین محموله واکسن کرونا وارد کشور می‌شودسخنگوی جمعیت هلال احمر از ورود دو میلیون دوز واکسن‌ کرونا به کشور در صبح روز پنجشنبه 27 خرداد خبر داد.
ایلنا هلال احمر وزارت بهداشت تهران 

  

بایدن اتهام‌زنی‌ها به چین درخصوص منشأ ویروس کرونا را تکرار کردرئیس‌جمهور آمریکا با ابراز تردید درباره همکاری دولت چین با تحقیقات سازمان جهانی بهداشت درباره منشأ شیوع ویروس کرونا، گفت پکن فقط درباره نقش خود برای کمک به جهان حرف می‌زند.
اعتماد چین ویروس رئیس جمهور 

  

قارچ سیاه و کرونا/ ماسک‌ها محل رشد قارچ‌های سیاه هستند؟در هند نوعی عفونت قارچی به اسم موکورمایکوزیس یا زیگومیکوزیس که به «قارچ سیاه» هم معروف است، شیوع پی
خبرفوری دارو ویروس تولید 

  

جزئیات پروتکل‌های ضدکرونایی برای انتخاباتِ فردااستفاده از ماسک در صفوف و شعب اخذ رای برای تمامی افراد الزامی بوده و لازم است که محیط برگزاری انتخابات نیز مورد گندزدایی قرار گیرد.
اقتصادنیوز ماسک 

  

خبر مهم از ورود بزرگترین محموله واکسن کرونا به ایرانمحمدحسن قوسیان‌مقدم گفت: بزرگ‌ترین محموله واکسن کرونا از ابتدا تاکنون صبح پنجشنبه 27 خرداد به تهران می‌رسد.
اقتصادنیوز ایران تهران 

  

چرا بورس پس از دو هفته بازهم سقوط کرد؟سهام پس از دو هفته صعودی، دوباره عقب‌نشینی کردند
گسترش دولت سهام درآمد