اعتماد   |  فرهنگی  |  

سرپرست گروه «هاوار»: اگر حمایت نمی‌کنند لطف کنند مانع کارمان هم نشوند / سرپرست گروه «دالاهو»: نتوانستیم در دوران کرونا تمرین موسیقی انجام دهیم / سرپرست گروه «انوار جام»: از طرف دولت حمایت چندانی وجود ندارد

سه گروه موسیقی «دالاهو» از کرمانشاه، «هاوار» از کردستان و «انوار جام» از تربت جام در بخش نواحی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر شرکت کرده‌اند که به دلیل محدودیت‌های کرونایی در این دوره، آثار آنها از قبل ضبط و طی روزهای جشنواره به نمایش گذاشته شد.

سرپرست گروه «هاوار»: اگر حمایت نمی‌کنند لطف کنند مانع کارمان هم نشوند / سرپرست گروه «دالاهو»: نتوانستیم در دوران کرونا تمرین موسیقی انجام دهیم / سرپرست گروه «انوار جام»: از طرف دولت حمایت چندانی وجود ندارد

اعتمادآنلاین| سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر همچون تمامی جشنواره‌های دیگر سراسر دنیا امسال درگیر ویروس کرونا و موانع آن بود. این دوره از جشنواره موسیقی فجر از 28 بهمن‌ماه شروع شده و تا چهارم اسفند در بخش‌های غیررقابتی، رقابتی، جایزه ترانه، جایزه موسیقی و رسانه و بخش پژوهشی در حال برگزاری است.

 

در بخش موسیقی نواحی امسال سه گروه «دالاهو» از کرمانشاه، «هاوار» از کردستان و «انوار جام» از تربت جام حضور دارند که سه گروه پیش از این هم تجربه حضور در دوره‌های پیشین جشنواره را داشته‌اند. با توجه به متفاوت بودن این دوره از جشنواره و تاثیراتی که کرونا بر موسیقی و هنر گذاشته با آنها صحبت کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 

***

 

کاهش شور و شوق این دوره جشنواره

 

ناصح بهرام‌بیگی، سرپرست گروه موسیقی «هاوار»، بر این باور است که امسال شرایط کرونا باعث شد گروه‌ها و هنرمندان گرد هم آیند و شاهد روابط و گفتمان‌هایی که در حواشی جشنواره به وجود می‌آمد نباشیم.

 

او می‌گوید حضور نداشتن مردم در سالن‌ها از شور و شوق جشنواره کاسته بود و ادامه می‌دهد: «به خصوص که موسیقی ما شرقی است و در این نوع موسیقی حس و حالی که از فضای سالن و حضور مردم می‌گیریم قابل مقایسه با یک سالن خالی و بدون تماشاچی نیست.»

 

بهرام‌بیگی که از کردستان در جشنواره شرکت کرده است مزیت برگزاری به صورت ویدئویی را دیده شدن چندباره کارها می‌داند: «طبیعتاً کارهای از قبل ضبط‌شده استرس کمتری برای اعضای گروه دارد. در سال‌های قبل برای ویدئوها و بخش اینترنتی تبلیغات زیادی صورت نمی‌گرفت، اما امسال متفاوت است و این امر باعث بیشتر شدن بینندگان می‌شود. با تمام این اوصاف، جشنواره بهترین تصمیم را گرفت که جشنواره را برگزار کرد، محدودیت‌های کرونا را در نظر گرفت و وضعیت را کنترل کرد.»

 

 

بهرام‌بیگی در مورد تاثیرات کرونا بر وضعیت موسیقی نواحی به این نکته اشاره می‌کند که از سال گذشته جریان‌های موسیقی و کارهای فرهنگی به حداقل خود رسیده است، کنسرت‌ها برگزار نمی‌شود، آموزشگاه‌ها به مدت چند ماه تعطیل بودند و موسیقی نواحی نیز که بیشتر در دورهمی‌ها، مجالس و کنسرت‌ها برگزار می‌شود کاربردهای اجتماعی، آیینی و فرهنگی ندارد و حضور در گردهمایی‌ها را می‌طلبد بر اثر شیوع کرونا کمتر مجال ارائه یافت.

 

او در توضیح بیشتر وضعیت موسیقی کرونا در دوران کرونا می‌گوید: «از دوره گذشته جشنواره فجر جشنواره‌ای برگزار نشد به جز جشنواره «جوان» که تعدادی از هنرجوها را به جشنواره معرفی کردم. جشنواره جوان به صورت آنلاین برگزار شد و تاثیر بدی بر موسیقی و جریان فرهنگی گذاشن.»

 

بهرام‌بیگی ادامه می‌دهد: «از لحاظ حمایت شدن هم که طبق معمول حمایت نمی‌شویم. من در این چندین سالی که کار موسیقی می‌کنم حمایتی ندیده‌ام. اگر حمایت نمی‌کنند، لطف کنند مانع کارمان هم نشوند. ما از لحاظ مالی خودمان را تامین می‌کنیم. موسیقی تمام زندگی ماست. اگر حمایت باشد که چه بهتر، اما اگر نباشد هم فرقی در روند جریان فرهنگی و موسیقی ما در این رشته و زمینه ندارد.»

 

سرپرست گروه موسیقی «هاوار» درباره تولید آثار جدید نیز توضیح می‌دهد: «برای ارائه کارهای جدید سعی می‌کنیم هر سال روایتی جدیدتر از روایت قبلی موسیقی به دست دهیم؛ مثلاً ما امسال برای اولین ‌بار نوازنده دختر 14ساله برای ساز سرنا داشتیم که در مناطق کردنشین نخستین‌‌بار محسوب می‌شود، یا مثلاً در سال‌های قبل خانم‌ها را در قسمت نرد نای و سازهای کوبه‌ای اضافه کردیم. کار دیگری که امسال انجام دادیم ارائه کار با چهار لهجه مختلف کردی بود که این کار معمولاً برای خوانندگان به خصوص در سنین کمتر سخت است زیرا این لهجه‌ها از نظر گرامری و دستور زبان تفاوت زیادی با یکدیگر دارند.»

 

بهرام بیگی اضافه می‌کند، گروه در دوران شیوع کرونا که امکان دور هم جمع شدن کمتر و سخت‌تر است تمرین کرده و از سال گذشته حتی یک جلسه تمرین هم لغو نشده. او توضیح می‌دهد که در شهرستان‌ها به علت کمتر بودن تراکم جمعیت و بیشتر بودن فضای آزاد، جای بیشتری در اختیار داشته‌اند؛ مثلاً اگر در گذشته یک تمرین هفت هشت نفری در یک فضای 50 متری انجام می‌شد، اکنون این فضا ارتقا پیدا کرده است یا از سالن‌های ادارات یا خارج از شهر هم استفاده کرده‌اند.

 

رضایت از برگزاری جشنواره

 

هوشنگ امیریان سرپرست گروه موسیقی «دالاهو» هم که از کرمانشاه در این دوره و دوره‌های پیشین در جشنواره موسیقی فجر حضور داشته، به اعتمادآنلاین می‌گوید با توجه به کرونا کار جشنواره بسیار عالی بوده است چه از لحاظ تک‌نوازی، چه گروه‌ها و چه از نظر رعایت کردن پروتکل‌ها.

 

امیریان می‌گوید: «نظر نهایی با بیننده است که برگزاری جشنواره و اجراها به صورت ویدئویی خوب است یا خیر اما با وجود خشک و ساکت بودن سالن و در غیاب حال و هوای سابق، این کار از نظر پروتکل‌های بهداشتی خوب بوده است.»

 

امیریان در ادامه درباره تاثیر کرونا بر موسیقی نواحی می‌گوید کرونا همان‌طور که بر کل ادارات، سازمان‌ها و گروه‌ها تاثیر گذاشته، بر موسیقی نواحی هم اثر گذاشته است.

 

 

او درباره تاثیر کرونا بر وضعیت کار خود توضیح می‌دهد: «علاوه ‌بر گروه موسیقی و کارگاه آموزش، کارگاه ساخت‌و‌ساز هم دارم که متاسفانه یک سال است هیچ فعالیتی در آموزشگاه، کارگاه و در تمام کارها و فعالیت‌های گروهی نداشته‌ایم و نتوانستیم هیچ تمرین موسیقی‌ای انجام دهیم. برای جشنواره فجر هم کار تک‌نوازی و مقام‌خوانی بوده است و کارهای گروهی نداشته‌ایم. خودم به دلیل ویروس کرونا تنها بودم و متاسفانه نتوانستیم گروهی شرکت کنیم.»

 

امیریان همچنین درباره حمایت وزارت ارشاد و مخصوصاً بخش هنری انجمن موسیقی در دوران کرونا می‌گوید فعالیت‌ها بسیار عالی بوده است، به خصوص برای مردم مناطق زلزله‌زده، بیمه هنرمندان و از آن مهم‌تر ارائه هنرکارت به هنرمندان سراسر کشور، و در مجموع این کارها بسیار خوب و فراموش‌نشدنی است.

 

اجرای موسیقی در فضای مجازی با وجود محدودیت‌های کرونایی

 

گروه «انوارجام» هم مانند 2 گروه دیگر شرکت‌کننده در بخش موسیقی نواحی، تجربه حضور در جشنواره‌های پیشین فجر را داشته و از نظر محمد فاروق‌پور، سرپرست این گروه جشنواره، امسال مزیت‌هایی مانند  فیلمبرداری و صدابرداری در میان بوده و ویدئویی بودن جشنواره نکات مثبتی مثل کوک بهتر سازها و فاصله بین اجراها داشته است.

 

او همچنین به خالی بودن سالن‌ها از تماشاگر اشاره و عنوان می‌کند: «حضور تماشاگر نه تنها باعث ارتباط برقرار کردن بهتر آنها با اثر می‌شود بلکه موجب می‌شود گروه موسیقی هم اجرای بهتری داشته باشند، اما  متاسفانه به دلیل ویروس کرونا این امر مقدور نبود. به جز این مساله، جشنواره فجر امسال عالی برگزار شد.»

 

فاروق‌پور توضیح می‌دهد که کرونا تاثیراتی روی برنامه‌های گروه‌شان گذاشته است؛ مثلاً در گذشته برنامه‌های بیشتری در تهران و شهرهای دیگر اجرا می‌کردند با این حال با وجود محدودیت‌ها سعی کرده‌اند برنامه‌هایی را در فضای مجازی در اختیار مردم بگذارند.

 

او که خود کارمند بهداشت نیز هست اضافه می‌کند، تمرینات گروه نسبت به قبل به دلیل کرونا کمتر شده، اما به واسطه آموزش‌های بهداشتی که دیده است برنامه‌های تمرینی به صورت کامل تعطیل نشده‌اند و این گروه چند اجرا با توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشته است.

 

سرپرست گروه «انوار جام» در مورد موضوع حمایت از موسیقی نواحی می‌گوید استقبال و حمایت مردم به خصوص در فضای مجازی عالی است، اما از طرف دولت حمایت چندانی وجود ندارد؛ به عنوان نمونه چند برنامه‌ای که در دانشکده علوم پزشکی تربیت جام برای قدردانی از کادر درمان، پرستاران و تمام دست‌اندرکارانی که زحمت زیادی برای کرونا کشیدند در فضای مجازی و تلویزیون پخش شد و استقبال خوبی از آن شد. 

 

 

سه گروه شرکت‌کننده در بخش نواحی سی و ششمین دوره جشنواره موسیقی فجر با وجود محدودیت‌های کرونایی به اجرای اثر در این دوره پراختند. البته این دوره چنان‌که گفتیم به دلیل ویروس کرونا از نظر شکل برگزاری با دوره‌های قبلی متفاوت بود چراکه آثار گروه‌های شرکت‌کننده از قبل ضبط می‌شد تا طی روزهای برپایی جشنواره به شیوه برخط یا آنلاین در معرض دید مخاطبان قرار گیرد.

 

با وجود فیلمبرداری و ضبط این آثار که می‌تواند با دقت بیشتری از سوی تماشاگران دیده شود، اما به گفته سرپرستان این گروه‌ها، خالی بودن سالن‌ها از تماشاگران و ضبط اثر برای پخش در روزهای جشنواره باعث شده بود حال و هوای دوره‌های پیشین، ارتباط با مخاطب و شور و شوقی که مخاطب بر اجرای اثر می‌گذارد کمتر شود.

 

با این حال سرپرستان هر سه گروه شرکت‌کننده که از کرمانشاه، کردستان و تربت جام در این دوره حضور داشتند نفس برگزاری جشنواره آن هم در شرایطی که بسیاری از فعالیت‌های موسیقایی آنها به دلیل کرونا تعطیل یا محدود شده خوب بوده است.

 

البته این نکته را نیز نباید از یاد برد که گله همیشگی اهالی موسیقی نواحی مبنی بر نبود حمایت‌های دولتی و کم‌توجهی به این نوع موسیقی همچنان باقی است. سرپرستان گروه‌های موسیقی نواحی شرکت‌کننده در سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر همچون دیگر همصنفان خود تاکید دارند باید موسیقی نواحی تحت حمایت بیشتری قرار گیرد یا حداقل به گفته سرپرست گروه «هاوار»، اگر حمایتی نیز صورت نمی‌گیرد، مانعی بر سر راه‌شان نگذارند.

 

دورهمی درمان موسیقی   اخبار برگزیده
  

آخرین بررسی ها درباره پالرمو و CFT از زبان محسن رضاییدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از پایان کار کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پالرمو و CFT خبر داد و گفت: پیشنهادات کمیسیون برای طرح در صحن مجمع تشخیص آماده شد.
فردا گروه ویژه اقدام مالی دولت محسن رضایی 

  

سود بانک‌های آمریکا 36.5 درصد کاهش یافتبانک‌های امریکا مقادیر عظیمی را برای پشتیبانی در برابر ضرر و زیان‌های احتمالی طی بحران کرونا کنار گذاشته بودند که باعث کاهش 36.5درصدی سوددهی آنها در 2020 شد، کاهش نرخ بهره هم بر سود این بانک‌ها تأثیر گذاشته است.
گسترش سود بانک مرکزی بانک 

  

کاهش قیمت نفت در پی افزایش ذخیره‌سازی‌های آمریکاقیمت شاخص نفت خام برنت ساعت 5 و 6 دقیقه امروز (چهارشنبه، ششم اسفندماه) با 38 سنت کاهش به 64 دلار و 99 سنت و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا با 55 سنت کاهش به 61 دلار و 12 سنت برای هر بشکه رسید.
ایلنا قیمت قیمت نفت نفت 

  

تکذیب تغییر دبیرکل و مسئولین واحدها در حزب جمهوریتبا توجه به انتشار برخی خبرهای کذب در تعدادی از رسانه های مغرض، درباره تغییر دبیرکل و مسئولین برخی واحدهای حزب جمهوریت، پایگاه رسمی اطلاع رسانی این حزب، اطلاعیه ای را صادر کرد.
مستقل‌آنلاین کمیسیون ماده 10 احزاب قانون رسانه 

  

شهر‌های ممنوعه اعلام شدن | ورود به استان‌های شمالی و 8 شهر دیگر ممنوع استرئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا جزئیات ممنوعیت ورود خودروهای شخصی به شهرهای ممنوعه را تشریح کرد.
۵۵ آنلاین استان خوزستان هواشناسی خودرو 

  

آماده‌باش پلیس از 20 اسفند تا 19 فروردین 1400/ منتظر تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا برای ایام نوروز هستیمفرمانده ناجا با بیان اینکه پلیس بیشترین سهم را در پیشگیری از ویروس کرونا داشته است، گفت: پلیس از 20 اسفند تا 19 فرودین آماده باش هستم؛ ما آماده ارائه خدمات به مردم هستیم و باید دید ستاد ملی مقابله با کرونا چه تصمیمی برای عید خواهد گرفت.
ایلنا پلیس ساخت و ساز استان خوزستان 

  

کنایه های تند روحانی به مجلس: حق نداریم با اعضاب مردم بازی کنیم/ هیچ قوه‌ای نمی تواند در کار قوه مجریه دخالت کندرئیس جمهوری با تاکید بر اینکه هیچ قوه ای نمی‌تواند در امر قوای دیگر دخالت کند، گفت: اصل 113 کامل روشن و از بدیهیات است واضحات تفسیر ندارد کاملا روشن است که رییس جمهور مسئول اجرای قانون است نه ناظر.
اقتصادنیوز بازی کار قانون 

  

گروهی از نمایندگان جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به رئیس جمهور این کشور، خواستار تجدید نظر در لغو احتمالی تحریم‌های ایران شدند.
نامه نیوز جمهوری خواه سهام عدالت سهام 

  

توییت قالیباف: اتحاد مردم، قفل تحریم را خواهدشکسترییس مجلس در توییتی نوشت: قفل تحریم‌ها هم با اتحاد مردم ایران شکسته خواهد شد.
مملکت‌آنلاین ایران مجلس شورای اسلامی قانون 

  

آمار کرونای انگلیسی در این شهر ایران شدت گرفت + جزئیاتآمار کرونای انگلیسی در هرمزگانی به 9 تن رسید سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت :
مستقل‌آنلاین ایران مصاحبه خبرنگار 

  

عادل فردوسی پور- علی کریمی؛ پای چه کسی در میان است؟بعد از آنکه حسین شریعتمداری، علی کریمی را به‌دلیل بستن مچ‌بند سبز، شایسته احراز صلاحیت ندانست، جریانی همسو با این تفکرات، با مطرح‌کردن مسائلی غیرواقع، سعی در برهم‌زدن شرایط به ضرر کریمی کردند.
خانه فوتبال علی کریمی فدراسیون فوتبال ازدواج 

  

کاهش قیمت خودرو با اهرم دلار / افت یک تا 4 میلیون تومانیپس از یک روند افزایشی تقریبا 10 روزه اما آرام، قیمت خودرو از یکی دو روز پیش روند کاهشی را در پیش گرفت.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت ارز قیمت 

  

پنتاگون: دفاع موشکی ما بر کره شمالی متمرکز است نه چین، روسیه و ایرانمعاون رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده گفت: توانایی دفاع موشکی آمریکا به وضوح بر کره شمالی متمرکز است، نه چین، روسیه و ایران و باید برای مقابله با تهدیدات این کشور به پیشرفت خود ادامه دهیم.
مثلث صدا و سیما کره شمالی ماه 

  

فرمول دریافت مالیات از خودروهای لوکس / 2 مثال از میزان مالیات خودرو لوکسدر جریان بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس شورای اسلامی، دریافت مالیات از خودروهای لوکس برای سال آینده تصویب شد. همچنین در این مصوبه فرمول دریافت مالیات از خودروهای لوکس نیز آمده است. با این مصوبه همچنین ملاک لوکس بودن خودرو که آن را مشمول دریافت مالیات می کند نیز مشخص شد.
خودروتک مالیات خودرو لایحه بودجه 

  

جدی گرفتن صادرات یک واجب سیاسی استنماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: بازرگانی باید صادرات محور باشد و باید با برنامه‌ریزی بازار صادرات را جدی بگیریم چراکه این یک واجب سیاسی است.
۵۵ آنلاین صادرات غیرنفتی استان مرکزی تولید 

  اخبار داغ
  

آیا سران قوا تاکنون واکسن کرونا را زده‌اند؟ + فیلمعلیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که تاکنون به هیچ یک از سران قوا واکسن کرونا تزریق نشده است.
گسترش 

  

اسرائیل اهدای واکسن کرونا را متوقف کردیک روز پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر تصمیم اسرائیل برای ارسال «داوطلبانه» واکسن کووید-19 به کشورهای خارجی، بنی گانتس، وزیر دفاع کابینه ائتلافی بینامین نتانیاهو اعلام کرد اجرای این برنامه پیشاپیش متوقف شده است.
اقتصادنیوز 

  

نتیجه اولین برآورد از اثر واکسن کرونا در اسرائیلنتایج حاصل از اولین تحقیق بزرگ و مستقل دربارۀ تزریق واکسن فایزر در دنیای واقعی (و نه آزمایشگاهی) حاکی از آن است که تزریق واکسن تولید شرکت فایزر‌-بیون‌تک برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا بسیار موثر بوده است.
اقتصادنیوز ویروس تولید 

  

جابجایی بیماران مبتلا به کرونا در اهواز با اتوبوس (فیلم)درپی افزایش مبتلایان به ویروس کویید‌19 جهش یافته در اهواز، بیماران‌ با اتوبوس بین بیمارستان‌های این شهر جابجا می‌شوند‌./ عصرجنوب
گسترش اهواز اتوبوس ویروس 

  

ویولن‌نوازی پزشک تونسی برای بیماران کرونایی (فیلم)ویولن‌نوازی پزشک تونسی برای بیماران کرونایی را در فیلم زیر ببینید.
گسترش پزشک 

  

دستگیری یک سبدگردان به اتهام اختلال در بورساقتصاد نیوز:رئیس پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی استان اصفهان از دستگیری یک فرد به اتهام سبد گردانی بدون هیچ گونه مجوز قانونی خبر داد.
اقتصادنیوز اقتصاد پلیس استان اصفهان 

  

برخی از بهبودیافتگان کرونا به این اختلال خطرناک مبتلا می‌شوند!اختلالات روحی و روانی در بهبودیافتگان کرونا دلایلی دارد که از مهم ترین آن ها می توان ترس از بستری شدن در بیمارستان و ابتلا به بیماری کرونا اشاره کرد. در این شرایط توصیه می شود راهکار های کنترل استرس و ترس را درون خود تقویت کنید.
برنا استرس بیمارستان 

  

کمبود پزشک در گرمسار و شیوع دوباره کرونا در سمنان دریافت 23 MB به گزارش خبرنگار مهر، مهم‌ترین تیتر اخبار هفته گذشته استان سمنان شامل گزارشی از کمبود پزشک تخصص در گرمسار، آخرین وضعیت شیوع کرونا در یک‌سالگی شناسایی این ویروس در ایران، پایش افراد قبل از ورود به ادارات و کمبود مرغ در بازار به‌خصوص شهرستان شاهرود؛ تقدیم شما همراهان می‌شود.
مهر پزشک ویروس استان سمنان 

  

جابجایی بیماران مبتلا به کرونا در اهواز با اتوبوس آمبولانس + ویدئودرپی افزایش مبتلایان به ویروس کویید‌19 جهش یافته در اهواز، بیماران‌ با اتوبوس امبولانس بین بیمارستان‌های این شهر جابجا می‌شوند‌.
۵۵ آنلاین اهواز اتوبوس ویروس 

  

تیم‌های فوتبال هم به کمک کرونا می روندباشگاه ذوب آهن به میزبانی فولاد در خوزستان و شرایط اوج کرونا واکنش نشان داد.
ایلنا فوتبال باشگاه ذوب آهن فولاد 

  

شناسایی نوزاد مبتلا به گونه جدید کرونا با حجم ویروسی 51 هزار برابر بیماران عادینوزاد آمریکایی مبتلا به نوع جدید کرونا که تعداد ذرات ویروسی موجود در بدنش در حدود 51418 برابر تعداد
خبرفوری نوزاد درمان واشنگتن پست 

  

سالمندان و جانبازان آسایشگاه کهریزک واکسن کرونا زدند+تصاویرفاز یک واکسیناسیون کووید 19 به دنبال آغاز واکسیناسیون کادر درمان برای سالمندان و جانبازان و کارکنان آسایشگاه‌ها در روز پدر و سال روز ولادت مولای متقیان علی (ع) ساعتی پیش با حضور وزیر بهداشت در آسایشگاه سالمندان کهریزک آغاز شد.
گسترش سالمندان روز پدر واکسیناسیون 

  

کرونا، معادل یک‌سوم جنگ تحمیلی قربانی گرفت/ اینفوگرافیدر این اینفوگرافی میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا با دیگر عوامل فوت، مقایسه شده است.
خبرفوری جنگ مرگ ویروس